Na klopsignalen in Franse mijn In Saigon dreigt weer staatsgreep Rival berg bewoog steeds cm per jaar Amsterdammer voert spitse strijd tegen handkarren Erhard wil in Bonn met Nikita praten ont Chan's forse taal geforceerd Invasie van Turken op Cyprus? Een lange, lange weg Z.-Vietnam beschuldigd van barbaarse agressie WDELUKE PARKEERPLAATS VOOR 45 GULDEN Substituut officier van justitie 14 dagen cel in zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND Kongolo bedreigd Bom verstopte Londense city Eerste encycliek paus Paulus op 6 augustus Jongeman wilde Johnson doden Noordzee-gasbel onbedwingbaar Dodelijke val in trappenhuis Droog weer TRACTOR VIEL OM: 2 DODEN r04« JAARGANG Ne. 24650 Voor Crod. Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur1 Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruria. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 W O E N S D A O 29 JU LI I >64 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) HOOP VOOR KOMPELS Premier Ngoejen Chan van Z.- Vietnam heeft (le pers gisteren meegedeeld, dat zijn regering „vrijheid van handelen' heeft wat betreft een mogelijke aan val op Noord-Vietnam. Volgens sommige politieke waarne mers zou Chan gedwongen zijn dit soort taal te bezigen, omdat hij onder hevige druk staat van tegenstanders van zijn re gime die hem verwijten dat hij een te zeer van de V.S. afhankelijke koers vaart. Geruchten over een op handen zijnde staatsgreep doen druk de ronde, aowel in Saigon als in Washington. Op vragen over berichten dat er grote meningsverschillen zouden bestaan tus sen Washington en Saigon over een der gelijke aanval, zei de premier, dat er geen problemen zijn en ook niet twee gedragslijnen. „De regering der Verenig de Staten en die van Zuid-Vietnam heb ben in deze oorlog hetzelfde doel". De Zuidvietnamese premier gaf echter geen rechtstreeks antwoord op de Vraag of Saigon en Washington het eens zijn over de middelen ter bereiking van dit doel. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is gezegd dat de maandagavond bekend gemaakte grotere Amerikaanse militaire en niet-militaire steun aan Zuid-Vietnam een gevolg is van grotere activiteit van de communistische Vietcong en de toe nemende kracht van de guerrilla-bewe ging. (Volgens Amerikaanse functiona rissen zal de Amerikaanse hulp „aan zienlijk" vergroot worden). De Noordvietnamese minister van de fensie, generaal Ngoejen Giap, heeft vol gens het Noordvietnamese persbureau ge zegd dat de Verenigde Staten een poli tiek negatieve stap doen door meer troe pen naar Zuid-Vietnam te zenden. Want hoe groter de Amerikaanse strijdmacht in Zuid-Vietnam zou zijn, hoe meer het „bijzondere" karakter van de oorlog zou vervagen. Van Zuidvietnamese militaire zijde is meegedeeld dat dinsdag drie Amerikaan se officieren om het leven zijn gekomen toen hun voertuig op een mijn reed. Dit gebeurde 30 km ten zuiden van Saigon. De Amerikaanse verliezen in Zuid-Viet nam sinds januari 1961 zijn volgens deze zegslieden 166 doden, 17 vermisten en 1030 gewonden. Kongolese rebellen hebben gisteren de stad Kongolo omsingeld. Verwacht wordt dat het garnizoen van het nationale Kongolese leger tA.N.C.) zijn stellingen in de stad spoedig zal moeten prijs geven. De Belgische vice-consul in Elisabeth- stad. Robert Gu.Jiot, is per vliegtuig naar de bedreigde stad vertrokken om twee' priesters en twee kloosterzusters te ont zetten. De vier geestelijken zijn de enige blanKen die nog in Kongolo verblijven. Bij graafwerk in de Londense city is gisteren een grote fosforbom uit de twee de wereldoorlog ontdekt. De bom lag vlak bij een lijn van de ondergrondse tussen Queen Victoria Street en Upper Thames Street. De genie heeft de bom in een tank water gedeponeerd en weg gebracht voor demontage. Inmiddels was de dienst van de onder grondse op de betrokken lijn gestaakt en werd het station Blackfriars van de ondergrondse ontruimd. Het verkeer werd omgelegd en de politie adviseerde de automobilisten de city gedurende de rest van de dag zoveel mogelijk te mij den. De bom lag op een bouwterrein. Hij werd ontdekt toen er een tractor over heen reed en een grote vlam opschoot. Als gevolg van de genomen veiligheids maatregelen kampte de city met grote verkeersopstoppingen. Grote spanning heerst in Champagnole, een vriendelijk Frans plaatsje vlak bij het meer van Chalain, waar momen teel honderden Nederlanders vakantie houden. Na een dag tijdens welke de hoop op redding van de dertien mijnwer kers, die vermist worden na het instorten van de kalkmijn in de Rivalberg, meerdere malen verflauwde en weer op laaide vanwege allerlei tegenstrijdige waarnemingen, meent men gisteravond duidelijke klopsignalen te hebben gehoord. Men hoopte op dat moment het contact met de ingeslotenen tot stand te hebben gebracht. Uit Duitsland arriveerde van nacht een vrachtwagen beladen met twee „reddingsbom- men", waarmee vorig jaar in Lengede de spectaculaire red dingen werden verricht De Griekse regering heeft gisteren be kendgemaakt dat Griekse legereenheden naar de grens met Turkije zijn gediri geerd en Griekse marine-eenheden pa trouilleren in de Aegeïsche Zee. De militaire maatregelen zouden echter „van defensieve" aard zijn en geen be zorgdheid hoeven te wekken". Ze zou den in verband slaan met toenemende ge ruchten over een op handen zijnde Turk se invasie op Cyprus. Deze geruchten worden o.a. ingegeven door het voornemen van Turkije om alle Griekse onderdanen het land uit te zet ten. Turkse vlooteenheden waren zich gis teren in de haven van Iskenderoen, op ongeveer 100 mijl ten westen van Cyprus gelegen, aan het hergroeperen als voor bereiding op vlootmanoeuvres, die za terdag zouden moeten beginnen en drie dagen zouden duren. Een vliegtuig heeft gisteren duizenden pamfletten uitgestrooid boven de Cy priotische hoofdstad Nicosia. De pam fletten, die in het Turks waren gesteld, bevatten een oproep tot vrede tussen Griekse en Turkse Cyprioten. „Kom, laat ons weer samen leven als vrienden. Laat de oplossing van het pro bleem over aan de politici", waren en kele van de opschriften. Uit alles blijkt dat het vliegtuig, dat de vlugschriften uitwierp, een Grieks- Cypriotisch toestel moet zijn geweest. Op en om de ingestorte heuvel wordt koortsachtig gewerkt. Buizen worden in de grond gedreven naar de plaats waar men de ingeslotenen vermoedt: een grote ruimte, ongeveer vijftig meter diep in de berg. Het boren moet zeer omzichtig gebeuren omdat men nieuwe verschui vingen vreest. Regen bemoeilijkt de werkzaamheden. Intussen graven bull dozers een groot gat in de bergwand. Helikopters vliegen uit alle delen van Frankrijk materialen aan. Men wil zo veel mogelijk boringen tegelijk doen en heeft daarom alle maatschappijen uit de omgeving, die zich met dit werk be zighouden, gevraagd te assisteren. Fa milieleden. bewoners van het dorp, jour nalisten en tal van nieuwsgierigen slaan het werk met grote spanning gade. Dinsdagmorgen vroeg al meende men HET BRITSE Hogerhuis heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan Malta in september onafhankelijk heid wordt verleend. DE ELFJARIGE Ronald Marcel Luts uit Hilversum is nabij Oet», 30 kilometer van Innsbruck, in een snel stromende rivier gevallen en verdronken. VIJFENTWINTIG personen die in Saint Etienne in Frankrijk aan een bruilofts diner aanzaten, zijn gisteren met para- tyfus in het ziekenhuis opgenomen. Een bedorven visgerecht is de vermoedelijke oorzaak. JACKIE KENNEDY overweegt de aan staande nationale conventie van de de mocratische partij bij te wonen, omdat zij zeer geïnteresseerd zou zijn in de mogelijke kandidatuur van Robert Ken nedy voor het vice-presidentschap. OE THANT is gisteren in Moskou aan gekomen Het uitblijven van Russische bijdragen in de kosten van V.N.-acties in Kongo en het Midden-Oosten alsmede de handhaving van de vrede zullen on derwerp van gesprek zijn. TOT LID van de Raad van State is be- "oen^ mr- J In 't Veld, lid van de Eer- wjKamer en voormalig minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. is Amerika tegen het delsverdracP fV?.n Italië om een han" ag met Rood China te sluiten. klopsignalen te horen in de berg. Met behulp van een ultra-gevoelig peilappa- raat, dat ook in Skoplje is gebruikt, werden de geluiden gelokaliseerd. Men meende houweelslagen te horen. Rondom de berg leefde de hoop. Later werd ech ter niets meer gehoord. Helikopterpiloten, die boven de berg vliegen, kwamen met weinig optimisti sche berichten binnen. Volgens hen leek het alsof het centrum van de berg ge zakt is en gevreesd werd toen dat het hele gangenstelsel van totaal tachtig ki lometer eenvoudigweg verdwenen zou zijn. Niettemin werden de reddingspogin gen onvertraagd voortgezet. Gisteravond net na zonsondergang hoorde men dui delijk klopsignalen. De eerder gehoorde geluiden had men al toegeschreven aan vallend gesteente, maar gisteravond scheen men er zeker van te zijn met echte klopsignalen te doen te hebben. Nog niet bekend was uiteraard of alle dertien vermisten, elf mijnwerkers en twee chauffeurs, nog in leven zijn. Een bedrijfsleider van de mijn heeft verklaard dat bekend was dat de berg Rival ongeveer een centimeter per jaar verschuift, maar dat zoiets kon gebeu ren had niemand verwacht. De mijn is al sinds 1895 in gebruik en gr is nog nooit een ongeluk gebeurd. Redding bij Aken Twee kompels, die maandagavond in gesloten raakten in de Karl Alexander- steenkolenmijn te Baesweiler bij Aken, tengevolge van een instorting, zijn giste ren in de loop van de dag gered. Een derde mijnwerker wordt nog vermist. De instorting was een gevolg van het be zwijken van houten steunbalken. In hoge kringen van het Vaticaan wordt de verwachting uitgesproken dat de eerste encycliek van Paus Paulus zal worden uitgegeven op 6 augustus a.s.. de gedenkdag van de transfiguratie. Wij meldden reeds eerder, dat dit eerste herderlijke schrijven zal beginnen met de woorden „In nomine Domini" (in de naam des Heren). Men acht het in Vaticaanse kringen voor de hand liggend dat de eenheid der christenen een der thema's van het do cument zal zijn. Mogelijk houdt de keuze van de 6e augustus verband met het feit. dat de gedenkdag van de transfiguratie vooral de oosterse kerken na aan het hart ligt. Gisteren is in Nijmegen de Vierdaagse begonnen. Deze foto toont een heel klein stukje van de lange, lange weg die de wandelaars nog af te leggen hebben, voordat ze beladen met eer vrijdag op het blarenbal kunnen ver schijnen. Onze sportredactie brengt u op de sportpagina uitvoerige reporta ges en nog meer foto's over 's werelds grootste wandelfeest. Familieleden van de ingeslotenen, redders en belangstellenden, wachten met grote spanning de resultaten van de reddingswerkzaamheden af. De Cambodjaanse regering heeft dins dag de beschuldiging geuit dat Zuid vietnamese vliegtuigen tussen 13 juni en 23 juli een vergiftig geel poeder heb ben uitgestrooid boven een groot aantal grensdorpen. Tot dusver zouden 76 men sen aan vergiftiging zijn overleden. Ook zouden veel dieien omgekomen zijn. Aan de Veiligheidsraad der V.N., de voorzitters van de Geneefse conferentie Engeland en de Sovjet-Unie en de V.S. zijn protesten gezonden. De 18-jarige Arthur Goodrun uit Texas bevindt zich al enkele dagen in voor arrest, omdat hij ervan verdacht wordt president Johnson naar het leven te heb ben gestaan. Voordien had hij namelijk aan een automobilist, met wie hij mee reed, verteld dat hij een geweer bezat en de president zou vermoorden wanneer hij daartoe de gelegenheid had. De automobilist had dit onmiddellijk doorverteld aan de geheime dienst, die de jongeman uitnodigde eens „te komen praten". Arthur kwam weer liftend Tijdens het verhoor vertelde hij dat hij een echte zuiderling en voorstander van de rassenscheiding was. Hij ontkende echter zich tegenover de automobilist in de gewraakte bewoordingen te hebben uitgelaten. Het is de Amerikaanse temmer van buiten controle geraakte gasboringen, Red Adair, niet gelukt de borrelende gasbel in de Noordzee bij Borkum onder controle te krijgen. Deskundigen bestuderen op het ogen blik welke mogelijkheden er zijn om de spuiter bij Borkum op andere wijze te bedwingen. De anderhalf jarige Ronald Ruitenbeek uit Zaandam is gisteren in een trappen huis over de leuning gevallen, nadat het kind op een fietsje was geklommen. Het kind kwam acht meter lager op een be tonnen vloer terecht en is in een zieken huis overleden. Weersverwachting van het K N MI geldig tot vanavond: *"w-raJ- Y,0a0r^Ltannankelijk P'aatselük op. Klaringen. Daarna meer bewoikine met later op de dag kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde lagere"'11"11 gisteren iets Vandaag: zon onder 20.26 uur Maan op 0.25 uur. °P 506 uur- Maan on- der 17.50 uur. (Van onze correspondent) De Amsterdamse heer K. Zweepe heeft het gevonden. Hij kocht onlangs in Zaandam 40 oude handkarren en gaat die nu voor 45 per stuk aan de man brengen. Inmiddels hebben de vehikels een verandering ondergaan. Zij zijn uitschuifbaar gemaakt. De heer Zweepe adverteert ze als dè oplossing voor de langparkeerder. De bedoeling is dat de kopers de handkarren kunnen neerzetten op plaat sen waar zij hun auto willen parkeren; zolang de auto er niet staat, kunnen zij de handkar uitschuiven. Arriveren zij. dan maken zij het voertuig gewoon wat kleiner en hebben plaats voor hun auto. Het is overigens niet de bedoeling van de heer Zweepe om met deze or- thodoxe maatregel het optreden van de politie tegen langparkeerders dwars te zitten. Integendeel, hij wil ermee be reiken dat eindelijk een einde wordt gemaakt aan een misstand, die bij hem in de straat, de drukke Overtoom, al jaren heerst. Daar is namelijk een win kelier gevestigd, die al jaren lang ge bruik maakt van een uitschuifbare handkar om zich van een parkeerplaats te verzekeren. Wij schreven over deze zaak enige tijd geleden al het een en an der. Al die jaren heeft de heer Zweepe ge tracht via de politie hem op de vingers te doen tikken. De politie weigerde dit echter tot nu toe, omdat de politie verordening niet voorzag in een op treden tegen dergelijke praktijken. Op 30 juni ging de heer Zweepe tot een andere actie over: hij plaatste nl. op de gewraakte handkar een bord, dat vermeldde: ,.Ik sta hier 5 jaar nutte loos. tot ergernis van buurt en alle parkeerders. Wie haalt mij weg?" Zodra de chef van het bureau, waar onder de Overtoom ressorteert, van het initiatief van de heer Zweepe hoorde, heeft hij zich in verbinding gesteld met het gemeentehuis. Hij wil nu trachten de politieverordening gewijzigd te krij gen, omdat hij nu toch wel het dwaze van de uitschuifbare handkar begint in te zien. Dat inzicht zal bij de Amsterdamse overheid ook wel gaan dagen als Zwee pe zijn veertig handkarren aan de man heeft gebracht. De zeer slagvaardige Amsterdammer zal er wel niet veel aan verdienen, maar hij krijgt in elk geval zijn zin op de Overtoom als de politie verordening veranderd wordt. Dat zal echter nog wel enkele weken aanlopen, zodat de koper van de karren voor nog geen vijf tientjes een poosje van zijn paz'keerprobleem is verlost (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Erhard heeft gis teren in een gesprek met de hoofd redacteur van het Sovjet-Russi sche partij-orgaan Isvestia, Adzjoe bei, schoonzoon van Kroestjev, herhaald de Russische premier te willen ontmoeten. Dit gesprek zou in Bonn moeten plaatshebben. De agenda zou niet aan grenzen zijn gebonden. Een uitnodiging aan Kroestjev is nog niet verzonden. Evenmin is er al een datum vastge steld voor een bezoek van Kroestjev aan de bondshoofdstad. omdat de regering in Bonn hierin het laatste woord heeft. De Sovjet-Russische ambassadeur Bonn, Smirnoff, en schoonzoon Alexei zullen nu Kroestjev verslag gaan uit brengen van hur. besprekingen met prof. Erhard. Smirnoff bracht maandagmiddag prof. Erhard een onverwacht bezoek en legde er bij die gelegenheid de nadruk op dat Kroestjev aan een ontmoeting met prof. Erhard zeer veel betekenis hecht. Adzjoebei bracht gistermiddag ook een bezoek aan de Weslduitse vice-kanselier dr. Erich Mende, minister voor Duitse zaken, die Adzjoebei uitnodigde om met hem de muur in Eerlijn te gaan bekijken. Over de gesprokken met prof. Erhard en dr. Mende zijn geen nadere mededelin gen gedaan. De woordvoerder van de re gering zei echter dat het gesprek met de bondskanselier anderhalf uur duurde en bijzonder openhartig was geweest. Adzjoebei heeft intussen prof. Erhard de verzekering gegeven dat het D.P.A.- bureau in Moskou binnenkort weer zal mogen worden heropend. Dit was begin van dit jaar gesloten toen het bureau een uit Japanse bron stammend bericht over de vermeende plotselinge dood van Kroestjev doorgaf. Bij het verlaten van de bondskanselarij kwam de auto van Adzjoebei en zijn tolk in botsing met de slagbomen aan de poort van de bondskanselarij. Daarbij werd de voorruit van de wagen verbrij zeld. Adzjoebei bleef ongedeerd. Na het bezoek van Adzjoebei aan prof. Erhard is het in Bonn voor politieke kringen zeker dat de komst van de Sovjet-Russische partij- en regeringschef naar Bonn nu nog maar een kwestie van tijd en van definitieve afspraken is. De 35-jarige landbouwer A. van Brenk uit Opheusden en zijn 12-jarige neef Hendrik Heenk uit Arkel, zijn gisteroch tend om het leven gekomen door het om slaan van de landbouwtractor, waarop zij naar het land van de heer Van Brenk reden. Beiden kwamen onder de tractor terecht en overleden ter plaatse. De jongen logeerde bij zijn oom. Zij gingen met de tractor en een aanhang wagen een vracht hooi van het land ha len. Het ongeluk gebeurde op een dijk. Vermoedelijk is de heer Van Brenk iets te veel uitgeweken. ADZJOEBEI De rechtbank in Den Haag heeft gis terochtend de 46-jarige substituut-offi cier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam, mr. It. L. H., veroordeeld tot een gevangenisstraf van veertien dagen en ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor de tyd van een jaar. Bewezen werd geacht dat verdachte in de nacht van 13 op 14 juni van vorig jaar onder invloed van sterke drank een auto had bestuurd en dat hij opzettelijk niet had voldaan aan een bevel van de politie. Verdachte was op een verjaardags feestje van een collega geweest en had vervolgens een nachtclub bezocht. Hij werd door de politie aangehouden om dat hij slingerend reed. In plaats van te stoppen ging H. er plotseling met zijn auto vandoor, doch hij werd later klem gereden. Aan het bevel uit zijn auto te komen weigerde hij te voldoen. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen H. een maand gevan genisstraf geëist, alsmede een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Mr. H. zal waarschijnlijk tegen het vonnis van de rechtbank hoger beroep aantekenen. (Advertenties) HOFLEVERANCIER GROTE MARKT. 25 BREDA TOT 15 AUGUSTUS

de Stem | 1964 | | pagina 1