Skopje herrijst als een phoenix uit zijn as Drs. Coppes: Ge beperking loonpolitiektenzij..... in Communicatiemiddelen één machtig orkest ER WONEN ALWEER 220.000 MENSEN Moise Tsjombe: China achter rebellie in Kongo éi STUDIEDAGEN ROLDUC RAPPORT VAN DE UNESCO -Ditiinitus Unguentum Veertien Britten gedood in Z.-Arabische federatie Radio in de voorhoede der beschaving Iedereen steekt de handen uit de mouwen Verandering Anneke trouwt op 29 augustus Vissersboot zonk: vijftien doden? Twee Russische militairen naar westen gevlucht Zuidvietnamese minister Groeiend verzet tegen regime in N.-Vielnam Beruchte inbrekers gepakt in hoofdstad Nationale garde versterkt politie in Rochester Moord in Rotterdam Verdenking valt steeds meer op arrestant Reparatie auto's 4 pet. duurder Twee inwoners van Wamel verdronken DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 JULI 1964 (Advertentie) VLEES IN BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL (Bijzondere correspondentie) Skopje herrijst als een phoenix uit de 15 verschrikkelijke sekonden waar in de eens zo bloeiende stad in een stinkende, stoffige puinhoop werd ver anderd. Voor het aanbreken van de da geraad op 26 juli 1963 scheurde en schudde de grond onder de fraaie hoofstad van Macedonië. Het geschreeuw van gewonden en stervenden, de kre- ten van afgrijzen werden overstemd door het lawaai van de instortende ge bouwen. De fatale 15 sekonden hebben aan minstens 2.000 mensen het leven gekost. Vele duizenden raakten gewond. ,,Het was afgrijselijk... onwerkelijk.... alsof de wereld verging." Door deze korte haast afgebeten beschrijvingen klonk de doffe wanhoop van de men sen heen. Velen zeiden, dat zij Skop je voor altijd de rug zouden toekeren. In feite ontvluchtte bijna de helft van de 200.000 inwoners de stad des on- heils. Thans wonen er 220.000 mensen in Skopje. Zij zijn ondergebracht in weer bewoonbaar gemaakte woningen, in ba rakken en geprefabriceerde huizen. De stad zal herrijzen. De inwoners durven er op te zweren en zij gebruiken hun hersenen en handen om hun plechtige belofte gestand te doen. Het relaas van Djordje Dimovsky, een 54-jarige oorlogsinvalide en bakker, geldt voor de doorsnee inwoner van Skopje die de aardbeving heeft meegemaakt. Dimovski en zijn gezin hadden een eigen woning. Zij mochten van ..geluk" spreken. Hun huis werd met het me rendeel van hun bezittingen verwoest doch allen brachten het er levend af. „Ik ga weg uit Skopje, en zelfs al moet ik ergens anders straatveger wor den en met mijn gezin op een klein kamertje wonen, terug keren zal ik nimmer", zei" Dimovski kort na de aardbeving. ,,Ik geloof niet, dat het nog langer mogelijk is om hier te wonen", Dimovs ki vertrok echter nooit uit Skopje. Hij zette al zijn krachten in om mee te helpen aan de herbouw van Skopje. Thans woont hij met zijn gezin in een geprefabriceerd huis in de buitenwijken van de stad. ,.Ik herinner mij maar al te goed wat ik heb gezegd. Maar ik houd van Skopje en toen wij te horen kregen, dat Skopje zou worden herbouwd, wist ik, dat ik mee moest helpen. Ik ben nog steeds bakker maar op het ogenblik bak ik voor de arbeiders van de schoon maak- en opruimingsdienst en de bouw vak. Mijn zoon", voegt hij er trots aan toe, „helpt in de zomermaanden mee aan de wederopbouw. In de win ter gaat hij naar school. Het zal niet lang meer duren voor wij allen weer tezamen zijn." Het centrum van de stad rond het Titoplein waar het epicentrum van de aardbeving werd geregistreerd heeft een enorme verandering ondergaan. Het puin is voor het grootste deel ge ruimd en een aantal beschadigde ge bouwen is omvergehaald. Het centraal station, tenminste een deel ervan, staat nog steeds als een grafsteen op het plein. De grote klok is op 5.17 uur het begin van de aard beving, stil blijven staan. Sommige café's aan het plein zijn heropend. De zaken gaan best. Elke vorm van amusement is welkom, om dat er weinig te doen is voor het gro te inwonertal van Skopje en de arbei ders die zijn gekomen om mee te hel pen aan de wederopbouw. Van geen enkele van de drie ver woeste theaters zijn de toegangsdeuren opengegaan en slechts in een klein aan tal van de 18 bioskopen die Skopje oor spronkelijk telde, worden weer films getoond. Naar de bioskoop gaan betekent uren in de rij staan voor een kaartje, of een plaatsbewijs kopen van de zwart handelaren tegen het dubbele of drie dubbele van de normale prijs. Maar het feit dat er thans weer 220.000 mensen in Skopje kunnen wonen is op zichzelf geweldig. Circa 30.000 van de 36.000 woningen werden vernietigd of onherstelbaar be schadigd. Ruim 170.000 van de 200.000 inwoners werden dakloos. Alle openbare gebouwen werden zwaar beschadigd of verwoest en de medische uitrusting in klinieken en zie kenhuizen ging met de gebouwen bijna geheel verloren. Van de 45 fabrieken werden er 14 Een beeld van de wederopbouw in Skoplje. met de grond gelijk gemaakt of zo zwaar beschadigd, dat het herstel vele jaren zou vergen. Dertien fabrieken werden gedeeltelijk verwoest. De ove rige kwamen er vrij redelijk af. Op het ogenblik zijn al weer 18.000 woningen bewoonbaar gemaakt. Er zijn 17 nieuwe wijken bijgebouwd met geprefabriceerde huizen, een ge schenk van vele landen, filantropische instellingen en het Zuidslavische volk. Elk flatgebouw bestaat uit twee a drie etages variërend in grootte van een tot vier kamers plus keuken en bad. De ruim 5.000 nieuwe flatgebouwen bieden aan 60.000 mensen onderdak. In de nieuwe wijken zijn scholen en medische centra gebouwd. Er is gas en elektriciteit en de wegen zijn prak tisch en breed. Tot dusvrre zijn 150.000 van de 170.000 daklozen aan een passend onder komen geholpen. Verwacht wordt, dat de eerste fase van de wederopbouw van Skopje begin volgend jaar zal worden afgesloten. De kosten voor deze aanvangsperiode zijn geschat op 227 miljoen dollar. Zodra de eerste fase is beëindigd zal begonnen worden met de uitvoering van een vijfjarenplan. loheL2l2"nn"oQ zan8"esje Anneke Grön- in het hirawi .aufus'us in Amsterdam W J van ril t tleden d* heer Ttariin Vp r »aa2' medewerker van binnenkort rvwade RE h°°Pt ]cen c tt.Ci.ivi. te gaan wer- Het echtpaar gaat inwonen bii Anne- kes moeder tot ziln nieuwe huis ?n Amstelveen klaar is De bruidjapon maak ik zeu want >k wil. dat Anneke er keurig 'uitziet Trouwen doe je tenslotte maar één keer' Ik had liever geéien, dat Anneke na haar huwelijk ophield met zingen maar daar voelt ze niets voor", vertelde de moeder van de bruid. (Advertentie) De vijftien bemanningsleden van een Spaanse vissersboot die bij de West- Afrikaanse kust is gezonken, worden nog vermist en zijn vermoedelijk verdronken Een ander Spaans vissersvaartuig heeft reeds zeven lijken uit zee opge haald. Twee leden van de Russische strijd krachten zijn bij Neustadt in Beieren de grens van Oost- naar West-Duitsland overgekomen. Burgers zagen de Russische militairen de zonegrens overkomen en belden ter stond de grenspolitie op. Een woordvoerder van de Westduitse grenspolitie verklaarde, ..onze mensen spreken geen Russisch en de Russen geen Duits, zodat we niets kunnen zeggen over hun motieven". Beide Russische soldaten zijn aan de Amerikaanse militaire autoriteiten ter beschikking gesteld. Een woordvoerder van het militaire hoofdkwartier der Ame rikanen te Heidelberg weigerde verder mededelingen te verstrekken. „De zaak is onderzoek", verklaarde hij. De Beierse grenspolitie heeft tevens de ontsnapping van vijf jonge Oostduitsers naar het Westen gemeld. De vluchtelin gen variëren in leeftijd van 17 tot 21. Er bevond zich een meisje onder hen. Er bestaat in Noord-Vietnam een krachtige ondergrondse beweging, die klaar staat om op grote schaal sabotage tegen de communistische regering te plegen. Dit heeft de Zuitvietnamese mi nister van defensie, generaal-majoor Tran Thien Chiem, verklaard bij aan komst in Koeala Loempoer voor een officieel bezoek aan Maleisië. De minister, die over wederzijdse bij stand gaat praten, zal meer hulp trach ten te verkrijgen bij de opleiding van militair personeel, onder meer wat be treft de oorlogvoering in het oerwoud, waarin Maleisië meer ervaring heeft. Hij zei. dat Zuid-Vietnam alle moge lijke steun zal geven aan de „nationale beweging ter bevrijding van het volk in het noorden". In antwoord op vragen verklaarde de minister, dat Zuid-Viet nam een afwachtende houding zal aan nemen om eventueel op het geschikte ogenblik een grootscheepse aanval op Noord-Vietnam te beginnen ter onder steuning van de ondergrondse beweging, die in 1956 is gevormd. Geef uw lievelingsvogel het beste lêbds verpakte vogelvoeders! In een vraaggesprek van het Ameri- zaak. Ik beschouw hem als een groot kaanse weekblad „U.S. News and World Report" heeft de Kongolese premier Moise Tsjombe betoogd dat het „over waterdichte bewijzen beschikt" die aan tonen dat communistische Chinezen zijn betrokken bij de rebellie in zijn land. Tsjombe toont geen enkele bitterheid tegenover Amerika, dat de V.N. indertijd krachtig heeft gesteund bij het doorkrui sen van Tsjombes pogingen om de Kon golese provincie Katanga van Kongo af te scheiden. De premier is van mening dat inves teringen en steun van Amerikaanse zijde aa" Kongo in de toekomst welkom zijn. Tsjombe maakt zich echter grote zor gen over de buitenlandse invloeden in zijn land. „Ik beschik over onaantast bare bewijzen dat communistisch China betrokken is in de huidige rebellie in Kongo", verklaart Tsjombe. „Mijn regering bestudeert op het ogen blik deze zaak en zal er een oplossing voor vinden. Wij dienen nu snel te han- oelen om het land te pacificeren. Dui zenden Kongolezen verliezen dagelijks hun leven, wij kunnen dit niet langer toestaan", aldus Tsjombe. Op een vraag of hij anti-Amerikaanse gevoelens koestert, antwoordde Tsjombe: „Mijn hemel, gelooft u alles wat er over mij sinds het einde van de afscheiding van Katanga is gepubliceerd?" „Ik heb gelezen wat er in de pers is verschenen sinds ik premier ben gewor den. Ik heb daarbij gemerkt dat mijn opvolging als premier wordt beschouwd als een onvriendelijkheid tegenover de politiek die de V.S. in Kongo volgt". „Deze voorstelling van zaken is. om eerlijk te zijn, foutief. Ik ben ervan overtuigd dat de bron hiervan eerder gezocht moet worden onder de vijanden van Amerika dan onder mijn eigen vij anden", aldus Tsjombe. Met betrekking tot de kritiek die Sov jet-premier Kroestjev, president Ben Bel la van Algerië en verschillende anderen op hem hebben uitgeoefend, toen hij de post van eerste minister van Kongo aan vaardde, had Moise Tsjombe het volgen de te zeggen: „Hun verklaringen zijn misplaatst. Mijn positie mag hen misschien niet aanstaan, maar het Kongolese volk is er tevreden mee en dat is voldoende voor mij. Het is echter zo, dat volgens de juiste interpre tatie van de internationale wetten en de overeenkomst van Addis Abeba, dit (de kritiek) een flagrante inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo betekent. „De mening van premier Kroestjev is niet zo belangrijk, de mening van pre sident Ben Bella is echter een andere revolutionair, zijn verklaring over mij is te overhaast gedaan. „Hij heeft geen tijd genoeg gehad om zich van de werkelijke toestand in Kon go op de hoogte te stellen. Op het ogen blik ziet hij net verkeerd, maar zodra hij de werkelijke situatie kent zal hij zijn oordcel wijzigen, daar ben ik van over tuigd" Rechercheurs der Amsterdamse cen trale recherche hebben twee inbrekers op heterdaad betrapt, die bij hun ver hoor hebben bekend circa 50 diefstallen en inbraken de afgelopen vier maanden in de hoofdstad te hebben gepleegd. Het zijn twee zeer goede bekenden van de politie, de 30-jarige lasser J. van den B. en de 29-jarige verwarmingsmonteur F. J. B., die begin van dit jaar- vrij kwamen. Zij hebben nu „schoon schip gemaakt" zei de recherche. Bij de in braken is er een, die gepleegd werd in een textielzaak op de Keizersgracht, waarbij de buit een waarde had van 15 mille. Drie bataljons van de Nationale Gar de zijn gisteren ter ondersteuning van staats- en gemeentepolitie in de stad Rochester aangekomen om een einde te maken aan de rassenonlusten die de stad reeds drie dagen teisteren. Ondanks het uitgaansverbod en de aan wezigheid van 1.200 politiemannen ont stonden nog enkele ongeregeldheden. Het aantal arrestanten in Rochester was gisteren gestegen tot meer dan 700. De afdeling Rochester van de bond voor de vooruitgang van kleurlingen (NAACP) is bijeen geweest om de si tuatie onder ogen te zien. De NAACP betreurde de gebeurtenis sen maar liet niet na te wijzen op de diepgewortelde ontevredenheid van de negers die de voornaamste oorzaak van de onlusten wordt genoemd. Op de foto: Politiemannen in gevecht met een neger tijdens de recente onlus ten. (Advertentie) Bij een aanval van het nationale be vrijdingsfront op Britse troepen in de buurt van Radfan (Zuidarabische Fede ratie) zijn 12 Britse soldaten en twee officieren gesneuveld. In de buurt van Al Raoedah hebben volgens Radio-Caïro nationalisten een Brits militair kamp in de lucht laten vliegen. Het kamp werd geheel ver woest. Geef uw lievelingsvogel het beste: 3IUIS verpakte vogelvoeders! Drs. TH. COPPES Nog te ongelijk verdeeld..." (Vervolg van pag. 1) Ook de algemeen secretaris van het N.K.V., drs. Th. Coppes, wierp een ris dikke knuppels in het hoenderhok. Nog openhartiger dan dr. Hoefnagels tijdens de ochtenduren had gedaan, zei hij rechtuit, dat de vakbeweging niet in eerste instantie het algemeen belang heeft te dienen, maar een groepsbelang. Ook keerde hij zich fel tegen de vermo gensopeenstapeling bij een kleine groep. „Sommigen verdienen niet vijf maal zoveel als anderen, niet tienmaal, maar zelfs meer dan 20 maal. De christelijke maatschappij wordt niet uitsluitend be reikt door opheffing van de armoede bij de werknemer", zei drs. Coppes. De vakbeweging, zei hij, moet na tuurlijk ook wel meewerken aan het algemeen belang, maar altijd onder be paalde condities. Het mag nooit een meewerken zijn op basis van een bestaande orde. „Ik denk erbij bijv. aan de loonpolitiek. Geen beperkingen hier, tenzij men be reid is wat te doen aan de vermogens verhoudingen, aan een aandeel van de Hoewel de 23-jarige bouwkundig te kenaar, die op het ogenblik het middel punt is van hel onderzoek van de Rot terdamse politie naar de doodsoorzaak van de 26-jarige Eleonora Hagers, met grote stelligheid en hardnekkigheid blijft ontkennen dat hij iets met het overlijden van de vrouw te maken heeft gehad, krijgt men de indruk dat de Rot terdamse politie en met haar de officier van justitie steeds meer de overtuiging krijgt in deze jongeman de dader te hebben gevonden. Hij wordt thans vastgehouden onder verdenking doodslag te hebben gepleegd. Het begrip moord is door de politie uitgebannen, aangezien er geen enkele aanwijzing is die het rechtvaardigt dat dc dader de bedoeling heeft gehad, toen hij het huis binnenging, om de vrouw te doden. Een reden waarom men veronderstelt dat de jongeman wel eens dc daad zou kunnen hebben gepleegd, is onder meer dat hij heeft toegegeven rond één uur in de kamer van de vrouw te zijn ge weest en dat uit allerlei aanwijzingen nu wel is gebleken, dat de dood op een niet veel later tijdstip moet zijn ingetreden. Bovendien is er geen enkele wezenlijke indicatie die erop wijst dat er nog een tweede man in het pand zou zijn ge weest. Omtrent de jongeman zegt de politie dat hij een „geestelijk moeilijke jongen" is. Er is niets ten ongunste van hem be kend. integendeel Hij komt uit een zeer gunstig bekend staande familie en is ook nooit eerder met de politie in aan raking geweest. DE PROCUREUR-GENERAAL van West- Berlijn, Hans Günther, is verzocht een proces aanhangig te maken tegen de rechters die de plegers van de aanslag op Hitier ter dood hebben veroordeeld. (Van onze medewerker H. Wouters) Unesco Parys heeft zojuist een omvangrijk rapport gepubliceerd over de informatiemiddelen in de gehele wereld. Het breed uitge werkte rapport, dat goed lees baar is opgesteld, is niet alleen van belang voor de sociologen. Het wordt heel zeker met veel belang stelling gelezen door iedereen, die zich interesseert voor de tijd, waarin hij leeft. Voor het opma ken van het rapport heeft Unes co de medewerking gehad van de regeringen van allle aangesloten landen en behandelt de tijd van I960 tot 1963. Iedere dag wordt de mensheid inge licht over wat er in de werel gebeurt door 300 miljoen kranten. 400 miljoen radio- en 130 miljoen televisietoestellen. Daarbij moeten nog gevoegd worden de 212.000 bioscoopzalen en de duizen den „rijdende" cinema's, die de men sen immers niet alleen ter afleiding die nen maar die hen ook over heel veel gebeurtenissen inlichten. De informatiemiddelen, met uitzonde ring van de dagelijkse pers, hebben zich gedurende de laatste tien jaren vlugger uitgebreid dan de wereldbevolking. De wereldbevolking breidde zich gedurende het laatste decennium uit met 26 pro cent, het getal der radio's met 60 pro cent, terwijl het getal der televisietoe stellen verdrievoudigde en dat der bios coopzalen verdubbelde. De oplagen van de dagelijkse pers stegen gedurende die tijd slechts met 20 procent. Tien jaren geleden functioneerden 96 nieuwsagentschappen in 54 landen. Mo menteel zijn het er 155 in 80 landen. Uit het rapport vernemen wij, dat de informatiemiddelen welke zich de laat ste 10 jaren zo aanmerkelijk uitbreidden, zeer ongelijk over de landen verdeeld zijn. Om de nieuwshonger van zijn pu bliek te stillen heeft Engeland 50 da gelijkse krantenexemplaren nodig voor elk honderdtal zijner inwoners. Zweden en Luxemburg 40 en Afrika slechts 1 exemplaar. Vijf landen beschikken niet over een eigen krant: Andorra, Monaco, Liechtenstein. San-Marino en de Fa- roë-eilanden. Volgens het Unesco-rapport floreert de opiniepers vooral in de Skandinavische landen. Finland, België, Nederland, Italië en Griekenland. In de Duitse Bondsrepubliek en in Frankrijk is deze pers langzaamaaan aan het verdwij nen. In dc in het teken van de vooruit gang staande landen is de radio een machtig informatiemiddel. In Ameri ka telt men voor elke 100 mensen ge middeld 100 radio's, in Noord-Afrika 72, in Europa 23, in Sovjet-Rusland en in Oceanië 21, in Zuid-Afrika 2. Meer en meer wordt de televisie, welke nog geen 30 jaar oud is een machtig informatie-, leer- en aflei dingsmiddel. In 1950 was het getal van de televisietoestellen 11 miljoen. In 1963 was dit aantal uitgegroeidi tot 130 miljoen. In 1950 functioneerden 130 zendstations, in 1963 2.380. Toch wordt de televisie nog niet over al beschouwd als een noodzakelijk in formatiemiddel: 45 Afrikaanse landen miskennen haar nog totaal, terwijl 12 Afrikaanse landen zich vooral toeleggen op opvoedende uitzendingen. De Japanners bezitten 13 miljoen te levisietoestellen en 127 zenders. In Ame rika bezitten 90 procent van de gezin nen een televisietoestel Het Unesco-rapport wijdt speciale aandacht aan de schooltelevisie, welke zich de laatste jaren vooral uitbreidde in Zuid-Amerika, Australië Europa en in de Sovjet-Unie. Verschillende landen hebben onder elkaar contracten geslo ten voor de uitwisseling van program ma's. Esn der conclusies van het rapport is, dat de hedendaagse technische uitvindin gen een enorme vooruitgang betekenen op het gebied van de informatiemidde len. Uit de recente experimenten met satellieten is gebleken, dat in de toe komst een nog vluggere en nog wijdere informatie de mensheid zal dienen. werknemer in de investeringen; tenzij ook de exorbitant hoge salarisvergoe dingen voor commissarissen en direc ties gekort worden en speculatie wordt tegengegaan". Drs. Coppes kraakte ook harde noten over de speculatie in onroerende goe deren, die volop aan de gang is. Bo vendien deed hij een uitval tegen de opeenstapeling van functies. „De figuur van de vakbondsman, die nu eens de vakbondspet en dan weer de politieke pet opzet, is onjuist", aldus drs. Coppes. „Het kan niet missen, of hij gaat dan twee totaal verschillende verantwoordelijkheden op den duur door elkaar halen. Als vakbondsman kan hij geen beleid verdedigen, waarvan hij weet, dat het in zijn politieke partij niet haalbaar is. Maar ook zijn politieke pet kan hij niet met verve dragen." Drs. Coppes voegde er meteen aan toe, dat hetgeen hij zei meer bij het N.V.V., dan bij 't N.K.V. speelt. „Er is in ons land in het patroon van de organisaties een soort agglomeratievorming gaande, zo erg, dat velen vakbeweging en politiek niet eens meer uit elkaar kunnen hou den." Maar ook K.V.P., N.K.V. en K.R.O., aldus drs. Coppens. Vragender wijs voegde hij er nog een speldeprik aan toe. toen hij zei: „Is het N.V.V. wel een aantrekkelijke organisatie voor die leden, die het niet eens zijn met de P.v.d.A.? En is de K.V.P. per definitie de partij voor wie zich aangetrokken voelt tot het N.K.V.? De kosten van reparatie en onderhoud van auto's worden met 4 procent ver hoogd. Dit besluit werd gisteren geno men na overleg tussen met ministerie van Economische Zaken en de BOVAG. De sterke kostenstijgingen, die zich met name in het begin van dit jaar in deze bedrijfstak hebben voorgedaan, zijn de oorzaak van de verhoging van repartie- kosten. Maandagavond zijn twee inwoners van de gemeente Wamel bij het zwëm- men verdronken. De 12-jarige W. Bur gers uit Wamel was in de gemeente Druten aan het zwemmen toen hij in de diepte verdween. De 42-jarige B. Bouman zocht wat verfrissing in de rivier de Waal bij Tiel waarbij hij verdronk. De man laat vrouw en twee kinderen na. Het stoffe lijk overschot van de jongen is gevon den, maar dat van de heer Bouman wordt nog gezocht. H'veu* voor rietland De natuurlijke schoonheidscrème voor dag èn voor nacht gevitamineerd met komkommersap Ontdek de wonderbaarlijke werking van Divinitus Unguentum. Vraag gratis monster bij Uw drogist.

de Stem | 1964 | | pagina 5