Commissaris erelid van Noorse groep NORTH 't is weer tijd voor BRAAKMANGEBIED Een paradijs voor Hollander M. v. Hoogstraten schreef Zeeuws molenboek tei- itreken iOurdes «sar 1.15 Vergelen gebied jiwelkomlN^ Leven zonder ■ff pijn met y Aspirin G WATER /andaag Aorgen Kasporgo-gasten in Statenzaal Duizenden liters sprit zoekgeraakt Coppens wint in Ossendrecht zó zacht zó geurig Jeugdig Bredaas viertal pleegt 50 diefstallen Tennis Finalisten voor cle Galea-beker Eerste exemplaren voor GS. Geen houvast Kaas iy/Y fi w DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 JULI 1964 lis eerste pelgrim Roosendaal mgr. ewaard, de bisschop 1 Hij zal de zieken- favaan naar Lour- |n. Zestienhonderd lims maken de tocht Ben van Frankrijk Ben door de drie orga- rland, die zich bezig- I in elkaar zetten van Lourdes, de Vereni- felling van Nederlandse I; Nederlands Katholiek |de Limburgsche Bede- ïvaarten georganiseerd, elk van de drie ieder liderbedevaart. Dit jaar Ld door het N.K.V. De lamenstelling van Ne- aarten die de oudste iJederland is, verzorgt lir nog drie vliegbede- l^urdes. Een ervan is Ihouden, de andere twee lelijk in september en liden. Ook wordt jaar- Kemaakt naar Echter- lurg. De vereniging uit 1 zal dit jaar eveneens fean de reis naar het breldcongres, dat van 17 december in Bombay lehouden, voor haar re- lll uur begon gisteren lop het station in Roo- I regelmaat van de klok |en uit alle delen van arriveerden met bus- Jagens en gewone per had men een aantal ■eschakeld. Twee hier in uit Alkmaar en een eerden in Roosendaal, l/anuit Hilversum via hertogenbosch, vanwaar belgrimstrein doorging I Dat een van de drie I uit Maastricht vertrekt I rband met het feit, dat I le mensen uit oostelijk l burg bijna ondoenlijk is ISoosendaal te komen en I-eis naar Lourdes te on- lims werden op het sta- laal door de plaatselijke liden van de E.H.B.O. ge- Instappen in de treinen. |kken gisteren 1600 zie- Hiervan waren er on- len, die in de speciale liar Lourdes gingen. Het pt ziekten van allerlei lichamelijk gehandi- |ïe reis mee. Een derde zg. hotelzieken. Hier- nen personen, die wei maar toch in staat fel te overnachten. De pok gisteren om vijf mi- uit Roosendaal en zal |ma vanmorgen om 9.44 Iaankomen. De Blauwe 1 groot gedeelte van de k om vijf minuten over hdaal, terwijl de Rode fst van de pelgrims om Bosch wegreed en om voor vier uit Maas- dvertentie) sdag 29 juli, gelden voor gende hoogwaterstanden: 3 en 18.07 uur; Terneuzen Vlissingen 4.54 en 17.04 e 6.35 en 18.50 uur. 16 uur Schieting liggende Het duel bij Silver Creek De gigolo van het ;au feestweek feestweek De gigolo van het hu- 14 I. (Advertenties) (Van onze correspondent) Tijdens de officiële ontvangst van Kasporgo door de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot in de Middelburgse Sta tenzaal hebben de leden van de Noorse volksdansgroep „Peer- gynt" hun gastheer benoemd tot erelid. De commissaris reikte, op zijn beurt, een zilveren legpenning van de provin cie uit aan mej. E. Winkel van de Neuren bergse volksdansgroep en de heer A. de Lat v. d. Sevenburgse dansgroep. Beide „onderscheidenen" zyn voor de vijfde maai in Goes om deel te nemen aan de Kasporgoweek. In vier talen Dij bijeenkomst i» de Statenzaal werd bijgewoond door o.a. mevrouw dr. Bitter, de consul-generaal van Duitsland, en de burgemeesters van Goes en Middelburg. Mej. G. Belna uit Joego-Slavië vertegen woordigde er haar studentengroep „Franz Marlotte" uit Ljubjlann. Deze groep komt vermoedelijk over twee jaar naar Goes tijdens de Kasporgoweek. „Blij iedereen hier te zien", riep in maar liefst vier falen de commissaris vanaf zijn spreekgestoelte. Eerst maar gewoon in het Nederlands, zei de commissaris aan het begin van zijn internationale toespraak. Vervolgens richtte hij zich lot de verschillende dansgroepen in het Duits, Engels en Frans. „Spijt me, Noors en Fins kan ik niet spreken, maar mijn Bij de Haas' azijnfabrieken te Haarlem is 63.000 liter sprit, een halfprodukt in de azijnfabricage, op raadselachtige wijze verdwenen. De directie heeft zich tot de Haarlemse politie gewend met het ver- z°ek om licht in deze zaak te brengen. Omstreeks 1 april zijn twee grote fusten met het produkt gevuld, maar toen de magazijnmeester er dezer dagen over wil de beschikken, bleek 't niet aanwezig te zijn. De directie meent dat er van adminis tra tie ve vergissingen geen sprake is. Ook kan de vloeistof niet zijn weggelopen of verdampt. Vervoer in tankwagens acht de directie eveneens uitgesloten, omdat deze hoogstens 6.000 liter kunnen be vatten. De tankwagens zouden bovendien voorlopig niet voor iets anders te ge bruiken zijn na vervoer van dit half produkt. (Van noze correspondent) A. Coppens uit Moerstraten heeft de jeugdronde op gewone fietsen te Ossen, vrij spannende koers, die zowel wat de drecht gewonnen. Hij deed dat na een deelname betreft als de belangstelling van de zijde van de Ossenrechtenaren een groot succes is geworden. Het enige nadeel dat het parkoers zo kort was dat "weldra mening renner was gedub beld, zodat het voor de wedstrijdjury al heel lhstig was uit te maken wie nu gewonnen had. de uiteindelijke uitslag was: 1. Coppens. Moerstraten. 2. P. Nelen, 3. G. Jacobs, beiden Wouwsche Plantage; 4. K. Dekker Breda, 5. A. v. d. Westen, Breda, 6. J. 'Schoonen, Hoo- gerheide, 7. M. Verdonck, Heerle, 8. Govaarts, Wouwse Plantage, 9. J. v. d. Kieboom, Bergen op Zoom, 10 M. Maat- jens, Wouw. K. Dekker won het puntenklassement. De auteur van het Zeeuwse molen boek, de heer M. van Hoogstraten, zet hier zijn handtekening in de boeken die commissaris De Casem- broot (rechts) en de heren Kaland en Schoren kregen aangeboden. Engels is hoop ik ook wel begrijpelijk", meende Zeelands commissaris. Hij deelde enthousiast een stapel fotoboeken uit aan de leiders van iedere groep. Charmante haast Eén maal had hij zo'n charmante haast om een Tiroler danser, in korte broek en hemdsmouwen de hand te drukken, dat hij vanaf zijn spreekgestoelte meer viel dan stapte. Gelukkig schoten er bij-» tijds tal van bereidwillige armen uit, die de commissaris konden opvangen. Het zeer hartelijk welkom deed de Kas porgo-gasten in alle talen verklaren; „Een fijne commissaris!" Commissaris De Casembroot ging na 't officiële gedeelte van de ontvangst bij alle dansgroepen belangstellend informe ren naar hun wel en wee. „Leuk zeg, die klederdrachten", zei hij tot de dans groep uit Oostenrijk. ..Maar kun je niet 's wat voor me jodelen?" De ontvangst in de Statenzaal werd vorafgegaan dor een kleurig défilé van alle dansgroepen langs het Middelburgse stadhuis, waar tal van genodigden de in ternationale parade gadesloegen. fftï.r... "Sv^ v.-:'x&Zr' Luister naar ..'t la weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. tl. 15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 16.45 u. (Van onze verslaggever) Een viertal jonge Bredanaars heeft in ongeveer een half jaar tijd tenminste vijftig diefstallen gepleegd. Zij deden dit niet om het gestolene, wanneer het geen gel"d betrof, van de hand te doen, maar louter „voor de gein". De twee achttienjarigen F. J. en H. v. S. werden reeds, zoals gemeld, vorige week gearresteerd, de andere twee, de zestienjarige J. V. en de zeventien jaar oude A. H„ beiden uit Breda, zijn maan- j dag door de politie aangehouden. Behalve I aan diverse autodiefstallen en het stelen I van enkele tientallen bromfietsen, hebben de jongelui ondermeer de offerblokken in de H. Hartkerk te Breda en in een kapel te Bavel gelicht, stalen zij porte monnees in het St.-Fidelisgebouw te Breda, namen zij een oud pistool weg uit het Bredaas oudheidkundig stedelijk mu seum, braken zij in in natuurbad De Prin sepiassen en een villa te Bavel, maakten zij in het waterbouwkundig laboratorium te Breda een microscoop van plusminus vijfhouderd gulden buit en pleegden zij talrijke lood- en scooterdiefstallen. Bij de jongelui thuis werden slechts enkele bromfietsen en wat onderdelen j teruggevonden. Hongarije is winnaar geworden van het in Luxemburg gehouden kwalificatie toernooi voor de Galeabeker en heeft zich hiermee geplaatst voor de finale, die van 3b juli tot en met 1 augustus plaatsheeft te Vichy. BB HonSareh. die zaterdag reeds een voorsprong van 2-1 tegen Frankrijk namen, zegevierden ,JI. rranKujK Luxemburg met 5-T' g e versl°e® vUi~4rrdke°T£inar^t chosiowakue en Rusland, dat zich fn Boekarest kwalificeerde door in de be" ïvemfaan E°emeluë met (Van een medewerker) Het is vijf uur in de morgen, Wij een klein gezelschap van vogelliefhebbers die eens extra vroeg de natuur in willen trekken melden ons bij dhr. C- Riems- slag, de jachtopziener voor het uit gestrekt gebied van water, bossen, weilanden en landerijen, die teza men de fascinerende vogelwereld van de Braakman vormen. Als wij even later over stille, hobbelige wegen rijden is er nog niemand te zien. Op deze prachtige morgen nu de dauw aan gras en planten pa relt, zijn de vogels heer en meester, In lage weilanden met plassen lopen enkele kluten. Een jonge haas vlucht in paniek voor de auto uit. De chauffeur (Van onze verslaggever) Jhr. mr. A. de Casembroot, com missaris van de koningin in Zee land, heeft gistermiddag in de collegekamer van de griffie te Middelburg het eerste exemplaar van het boek „De molens van Zee land" ontvangen. Na hem kregen uit handen van de auteur M. van Hoogstraten ook de gedeputeerden A. Kaland en jhr. mr. T. Schorer zo'n exemplaar. De andere vier gedeputeerden konden niet aan wezig zijn. Het boek is in opdracht van de pro vincie Zeeland samengesteld. Het heeft 6000 gulden gekost en is gedrukt bij G. den Boer te Middelburg in een oplaag van 1500. Het zal voor f 14,50 in de han del worden gebracht. De heer M. van Hoogstraten toonde zich trots op zijn eerste boek. „Het i»l het resultaat van drieduizend uur hard werken", zo zei hij. Als secretaris van de monumentencommissie van Zuid-Hol land kreeg hij in 1958 en 1959 veel ba langstelling voor de in verval zijnde mo len van Zoutelande. Door zijn tussen komst en met medewerking van de ge meente Rotterdam kon deze molen wor den hersteld. Door zijn bemoeienissen met de molen in Zoutelande had de heer Van Hoogstraten veel contact met de griffie. Ter griffie werden in die tijd voorbereidingen getroffen voor de uitga ve van een Zeeuws molnboek. De ge meentebesturen hadden de gegevens voor dit boek geleverd. ,,In die gege vens kwamen dergelijke belachelijke on waarheden voor dat het een blamage voor Zeeland zou zijn geweest wanneer daarover een publikatie zou zijn ver schenen", aldus de Van Hoogstraten. „Doe het dan beter" had de griffie ambtenaar M. de Jonge gezegd. De heer Van Hoogstraten heeft deze uitdaging aangenomen. Gisteren, tijdens de pers conferentie, zei hij: „Ik dacht: als je het doet dan moet je het meteen goed doen. Vandaar dat het boek diepgaan der is dan andere molenboeken. Daar om heeft de uitgave ook zo lang op zich laten wachten. Het staat daarom ook vooraan in de rij van molenboeken in Nederland." Jhr. mr. De Casembroot toonde zich zeer erkentelijk voor het werk van de heer Van Hoogstraten: te meer omdat de auteur geen enkele vergoeding heeft wil len aannemen. Voorts sprak hij de hoop uit dat alle molens, die in het boek worden beschreven, behouden zullen blij ven. Dat zijn er in totaal 76. Deze mo lens verkeren over het algemeen in re delijk goede staat. Heel slecht staan bij voorbeeld de molens in St.-Annaland, Heinkenszand en Lewedorp er bij. Het aantal nog werkende molens loopt sterk terug. In Zeeuwsch Vlaanderen draait eigenlijk alleen de molen in Biervliet nog om den brode. De meeste molens staan op Zuid-Beveland en Walcheren. De heer Van Hoogstraten zei dat hij zelf het meeste plezier heeft in de mo len van Haamstede, waarvan Willem Dijkman de eigenaar is. Hij vond het bijzonder jammer dat in Hoek. vlak naast de pas gerestaureerde molen, een grote silo is geplaatst. Op de foto: Commissaris De Casembroot in gesprek met enkele leden van de Sevenburgse volksdansgroep remt af en geeft het diertje de kans om met een enorme sprong in het lange gras te verdwijnen. Even verder zitten een twintigtal kemphanen en -hennen. De ha nen springen vechtend tegen elkaar op, de schitterende kragen wijduit. Een tureluur zit knikkend met de kon op een weidepaal. Zijn vuurrode poten gloeien in de zon. Verderop staat een zwarte ruiter en tegen de blauwe hemel tekenen zich de grote, statige lichamen van twee bergeenden af. Zij maken een knorrend geluid, en vliegen met de kop naar beneden. Wij komen aan een gebied, dat meestal ook door vogelwaarnemers vergeten wordt. Een terrein van zand, sloten, plas sen en vochtig weiland. Opvallend is het groot aantal kap- en zilvermeeuwen, dat krijsend boven onze hoofden vliegt. Plot seling valt het ons op, dat er de ranke visdiefjes in groten getale tussendoor zwermen. En meteen rijst de vraag of zij hier een broedgebied hebben. Wij vonden nesten met meeuwe-eieren, hier en daar een nest met drie tot vier eieren van de kievit en verscheidene broedsels van de kluut. Plotseling vindt één van het gezelschap het nest van een visdiefje en daar nog een en nog een. Over het gehele gebied verspreid en geschat naar het aantal exemplaren, dat boven onze hoofden groot, alarm slaat, moeten er minstens een dertigtal nesten met eieren te vinden zijn. Dit is het vermelden waard. Enkele jaren geleden werd door de Vogelbe scherming Oost-Zeeusch-Vlaanderen a*.n een andere kant van de Braakman op een vochtige weide geproberd door middel van rieten matten de vogels tot broeden te verleiden. Deze opzet mislukte. Nu zijn er enkele tientallen. Ze zijn een compen satie voor de achteruitgang van het aan tal broedgevallen van de kluut. In de verte ligg'en de tenten van va kantiegangers in de ochtendzon. Het is er nog doodstil. Op het terras van het nieu we restaurant staan de stoelen, felge kleurd en leeg, volmaakt doelloos op dit vroege uur. De ornitholoog onderscheidt twee gebieden. Dat van de vogels, waar zelden mensen komen en nu geheel ver boden gebied is en het gebied van de rustzoekende mens, die alles bij elkaar toch nogal wat lawaai veroorzaakt. Als wij later langs het water lopen, zijn er enkele zeiljachten op de grote kreek. Een vaart er rakelings langs het eiland je. waarop een meeuwenjkolonie broedt. Een paar jongens in een zeilboot begin nen te schreeuwen en met de armen te zwaaien en een witte wolk van krijsende vogels stijgt op. In de laaggelegen, vochtige weide vin den wij verscheidene wilde eenden op het nest. Alleen wanneer je er rakelings Een nest leeuwerikken. Haantje de voorste wilde uitvliegen. Hij moest echter eerst voor de fotograaf po- j seren. I Het nestwaarop het wijfje van een pijlstaarteend, een zeer zeld zame vogelzat te broeden langs loopt, vliegt het broedende wijfje op. Plotseling staat er één van ons ge zelschap met een schok stil. Tussen wat gras zit een eend te broeden. Hij kan nauwelijks geloven wat hij ziet want wat velen al zo lang gehoopt heb ben ééns te zullen vinden ziet hij voor zich: het wijfje van een pijlstaart-eend. In de vogel gids van Kist wordt ze als een zeldzame broedvogel aangeduid. Aan het water dromen een paar scholeksters. In grote groepen zwemmen verderop berg eenden en zomertalingen, slobeenden en wilde eenden. I ln de aanplant huppelen haas en konijn -'oor het lange gras. Een beetje sinister j klinkt de roep van de fazanthaan en de v -i Vlaamse gaai klinkt van uit de boomtoppen. Helder klinkt de me lodieuze zang van de spotvogel. Nauwe lijks voelt hij zich bespied of hij is ver dwenen. Bospaden worden omzoomd met witbloeiende, zwaargeurende meidoorn. „Ergens" bij een bosje hoe heeft de jachtopziener het ooit kunnen ontdek ken zit het nest van een leeuwerik. Er zitten drie jongen in. die bijna zover zijn, dat zij kunnen uitvliegen. Haantje de voorste probeert weg te komen als wij wat al te dicht bij het nest komen, maar hij moet even poseren. Over de donkere bossen trekken twee blauwe reigers met trage, brede vleugel slag. Naast ons en om ons heen zingen de vogels; een wielewaal vliegt naar een an dere boom. Etven is hij zichtbaar. Hét mooiste geel vind je bij de wielewaal, zegt de heer Riemslag, die ook schildert. „Het is of er een brok goud door de lucht schiet". SER heeft als overlegorgaan weer gefaald. Niet dat dit lichaam ge roepen is voor de regering panklare oplossingen te bekokstoven. Wel echter zal die enig houvast willen hebben aan de inzichten van de SER als ze grote beleidsbeslissingen moet ontwerpen. Er is nu helemaal geen houvast met betrekking tot het in 1965 te voeren sociaal-economisch beleid. Zoveel groe pen, zoveel zinnen. Dat enigerlei op trekken van de AOW-bedragen als een gegeven door allen wordt aan vaard. is alleen maar een gevolg van het feit, dat minister Veldkamp daar toe al plannen klaar had en de minis terraad meekreeg. De hoogte van de nieuwe uitkeringen is echter alsnog een twistpunt. Belastingverlaging is iets. dat ook iedereen wel met de mond belijdt. De werkgevers mits gaders middenstanders en landbouwers zien die echter van minstens even groot belang als de AOW-verhoging. Ze willen ze doen samenvallen, waar mee ze tevens het bedrag van één miljard voor de totale belastingverla ging hopen te redden. De werknemers willen daar echter een hap afnemen ten gunste van de verhoging van de AOW. De Kroonleden kijken tegen het hele geval bedenkelijk aan. omdat ze een onmatige consumptievergroting met allen aankleve van dien vrezen. Ze suggereren een verhoging van in directe belastingen, waarmee wij nog lang niet op het Europese peil staan. Verder pleiten ze voor een matiging in de overheidsinvesteringen, terwijl we met woning- en wegenbouw om maar eens iets te noemen toch ach ter de groei der behoeften blijven aansukkelen. Eensgezind waren de heren in het negatieve: nu is er nog geen zinnig woord over de lonen te zeggen. Maar er kondigt zich al een dissonant aan: werkgevers en Kroonleden zeggen bij voorbaat, dat er voor loonsverho ging zo goed ais geen ruimte zal zijn. De samenstellers van de Miljoenen nota hebben in deze veelheid van me ningen geen aangrijpingspunt om er een beleid aan vast te knopen. Ze zullen beslissingen moeten nemen, die op heel wat tenen en misschien wel op alle tenen tegelijk trappen. We gaan ook politiek een moeilijke tijd tegemoet. gijna twee weken geleden Is er ln Brussel eindelijk overeenstemming bereikt over de EEG-marktverordenin- gen. waaronder ook die voor zuivel- produkten. De Westduitse staatssecre taris zat toen in een moeilijk parket, want hij wist echt niet of hij zonder Bonn nader te kennen wel mocht toe happen. Men gaf hem toen 24 uur respijt om met Bonn te telefoneren. De volgende dag bleek, dat Bonn nog be denkingen had, maar toch niet met zoveel woorden de voorwaardelijke toezegging van staatssecretaris Hüt- tenbracker wou intrekken. Zo hebben de vijf partners het tenminste en te recht opgevat, toen de Westduitse re gering alleen maar kenbaar maakte, dat zij toch wel eens graag over de Deense kaas wilde praten. Erhard had immers bij zijn bezoek in Denemarken toezeggingen gedaan over import van veertigduizend ton Tilsiter-kaas per jaar. En de zuivelverordening van de EEG voorziet juist in een bevoordeling van de Nedex-landse, Italiaanse «i Franse kaasimport in Duitsland boven die uit de niet-EEG-landen, zoals De nemarken en Zwitserland. De Deense kaas zit nu Erhard blijk baar toch nog wat onverteerbaar op de maag. Want, ofschoon de toestem ming voor de verordeningen niet wordt ingetrokken, wil Duitsland opnieuw proberen een uitzondering voor de Til siter-kaas te maken. En de heer Mans- holt. vice-voorzitter van de EEG-com- missie wordt ervoor uit zijn welver diende vakantierust gehaald. De heer Hüttenbraucker wordt naar Sardinië gestuurd om daar met Mansholt over de mogelijkheden van alsnog een af zonderlijke regeling te gaan praten. Laten we hopen, dat dr. Mansholt de Duitsers aan hun verstand zal kunnen brengen, dat het nu eindelijk tijd wordt de regels van het EEG-spel ernstig te neroen en dat het niet aangaat af spraakjes met derden te maken, die deze spelregels tot een paskwil kun nen maken. De EEG staat ook voor Denemarken open. maar dat ziet nu eenmaal meer heil in een samengaan in het verband van de „zeven", de EVA-landen. Dan gaat het niet aan. dat een van de „zes" langs de omweg van een af zonderlijke regeling de Deense kaas export (och een vrije markt bezorgt ten nadele van de eigen partners. mÉÈÊiBËmÊ. BS

de Stem | 1964 | | pagina 3