Zeeuwsch-Vlaanderen Nachtelijke rel op strand te Renesse Walcheren Bruinisse zoekt nieuwe basis voor zijn bestaan Zieken uit alle streken per trein naar Lourdes ASPIRIN® Officieel ontslag voor 120 man Euromarkt-personeel Smokkelauto's aangehouden DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 JULI 1964 MIDDELBURG Vakantie-activiteilen in t Trefpunt ZUID-BEVELAND GOES Feestweek bracht ponydressuur Amor hield flink huis in de toneelclub Landbouwschuur afgebrand te Kruiningen Dagblad De Stem Vijftig jongelui trokken op tegen consumptietent Krans van Fransen, muziek van Duitsers St.-Jozefschool in Ossenisse werd heropend Bij verdwijning mosselcultuur: Welkomthuis? DROSTE pastilles, altijd welkom! Bredanaars in ziekenhuis Twee doden in het verkeer Stoffelijk overschot uit Westerschelde geïdentificeerd Eerste zeehengel- concours E delkarper Bergen op Zoom Jubileum? DROSTE pastilles altijd welkom'.N^ Massale drukte Woningbureau lichtte jongeman op Behandeling structuurplan uitgesteld Atletiek V.S.-Rusland Wereldrecords scherper gesteld Met onmiddellijke ingang: op station te Roosendaal Zwemrecord van H. FRANTZEN Wandeltochten rond Oostburg EXAMENS Leven zonder Pijn met Aspirin HOOGWATER Vandaag Morgen Het club- en buurthuis 't Trefpunt te Middelburg zal zijn poorten gedurende acht dagen en wel van 3 t/m 11 augustus a.s. wagenwijd openzetten om de knut- selliefhebbers onder de vakantievieren de jeugd van 6 tot en met 12 jaar te ontvangen. Tijdens de eerste vijf dagen zullen de meisjes en jongens diverse werkstukken, tekeningen e.d. kunnen maken, die, na door een deskundige jury beoordeeld te zijn, gedurende de resterende drie dagen tentoongesteld zullen worden. De internationale feestweek, zaterdag begonnen werd gisteravond voortgezet met een demonstratie van pony-dressuur verzorgd door de ponyclub De Klepper- tjes uit Axel. Instructeur J. de Feyter leidde zijn acht ruitertjes op kundige wijze. De paardjes dribbelden gehoorzaam hun figuren over het met zand bestrooide Marktplein. Voor de aanvang van het paardennummer strooide stadsbeiaardier Willem Harthoorn vanaf zijn rijdende beiaard met kwistige hand internationale klanken over de op de Grote Markt sa mengestroomde belangstellenden. De Goe- se Middenstand Centrale zorgde met haar activiteiten weer voor een gezellige druk te in de stad. JONG ARTIESTENBLOED IN OSSENDRECHT Het jeugd-variétégezelschap Jong Ar- tienstenbloed heeft met groot succes een uitvoering gegeven in Onze Lieve Vrouw ter Duinen te Ossendrecht, waar vorige week 300 Belgische kinderen logeerden. Donderdag a.s. volgt een tweede optre den in Ossendrecht, nu voor een nieuwe groep Belgische kinderen, die daar op vakantie is. Op 14 augustus zal Jong Artiestenbloed optreden in Vrouwenhof te Roosendaal. Op 29 augustus volgt een voorstelling in Rilland Bath ter opluistering van de daar te houden sportdag. Kloetinge AANLEG SPEELTERREIN IN DE RAAD De raad van Kloetinge, die donderdag avond bijeenkomt, krijgt een voorstel van b. en w. te behandelen om een nieuw speelterrein voor de jeugd aan te leg gen op een perceel aan de Nieuwstraat en dit werk onderhands aan te besteden en te gunnen aan de fa. Gebr. Wiskerke te Nieuwdorp voor de prijs van ƒ7.863. Voorts komt aan de orde het vaststellen van een saneringsplan voor de bebouwde kom. Hiervoor wil men een rijksbijdrage aanvragen, welke geraamd wordt op ƒ480.870,65. Verder stelt het college van b. en w. voor de huren van de gemeen tewoningen met ingang van 1 juli 1964 met 121/2 procent te verhogen. 's-Heerenhoei. FEESTELIJKE INLEIDING KERMIS Aan de kermis, die dit jaar van 1 tot en met 3 augustus zal worden gehouden, is een extra feestdag toegevoegd. Op vrij dag 31 juli a.s. worden n.l. in en om de brandvijver diverse activiteiten georga niseerd In de morgenuren zal een hengelvved- strijd worden gehouden gevangen goudvissen dienen ingeleverd te wor den, 's middags is er gelegenheid deel te nemen aan gaai- en boogschieten. Het sportieve feest zal worden besloten met een waterpolowedstrijd tussen de brand weerkorpsen van Borssele en 's-Heeren- hoek. Vooral het laatstgenoemde evene ment belooft interessant te worden. Cadzand SCHORREBLOEMRIT De zevende Schorrebloemrit, georgani- seerd door de plaatselijke WV met tech nische medewerking van de WZA, is weer een groot succes geworden. De rit voerde door een mooi gedeelte van west- Zeeuwsch-Vlaanderen en onderweg had de organisatie voor verschillende ver rassingen gezorgd. Burgemeester J. A. Leenhouts reikte 's avonds in café „Bui- tenlust" de prijzen utt. De beker, beschik baar gesteld door het gemeentebestuur van Cadzand kwam in het bezit van mej. G. de Jonge te Cadzand, tweede werd de heer Termote uit IJzendijke, Philippine ZILVEREN JUBILEUM Vrijdag a.s. zal mejuffrouw A. Ramme- loo, onderwijzeres aan de r.-k. lagere school alhier, haar vijfentwintigjarig ju bileum vieren. Mejuffrouw A. Rammeloo, bij haar leerlingen beter bekend als „juf frouw Annie", wilde deze dag in alle stilte laten voorbij gaan, welke wens door het kerk- en schoolbestuur en haar col lega's gedeeltelijk geëerbiedigd werd. Vrijdagmorgen om 10.00 uur zal pastoor De Bie een H. Mis opdragen. Na de jubi leum-mis zal mej. Rammeloo door de schooljeugd gehuldigd worden, waarbij haar een geschenk zal worden aangebo den. Sas van Gent GOUDEN BRUILOF Op 28 juli a.s. hoopt het echtpaar J. P. A. Diels-Neels uit de Stationsstraat te herdenken, dat het 50 jaar geleden in het huwelijksbootje is gestapt. 50.000e BEZOEKER ZWEMBAD Zondag is de 50.000e bezoeker de loket ten van het zwembad gepasseerd. Dit is 4 a 6 weken eerder dan voorgaande ja ren. De gelukkige was mevr. Martens uit Kaprijke (België), die van het bestuur een gratis abonnement voor het jaar 1965 kreeg aangeboden. Het bestuur hoopt met nog 6 a 8 weken voor de boeg de 75.000e te kunnen registreren Stoppeldijk Amor heeft in de afgelopen twaalf maanden weer eens flink huisgehouden in de Toneelclub Stoppeldijk, zo bleek tijdens de onlangs gehouden jaarverga dering. In het voorbije jaar hebben weer zes leden wegens evenzovele huwelijken moeten afhaken. Ook in voorgaande ja ren stapten vele leden in het huwelijks bootje, zodat de oude geroutineerde kern van het gezelschap voor een belangrijk gedeelte is verdwenen. De toneelclub heeft een mak seizoen achter de rug, zo bleek uit het jaarver slag van secretaris B. de Schepper: er werd slechts één spel in uitvoering ge bracht. Financieel is het de vereniging ook niet voor de wind gegaan, vandaar dat men tijdens de jaarvergadering be sloot over te gaan tot verhoging van de contributies, de donaties en de entree gelden voor de opvoeringen. Men gaat het komende seizoen vol nieuwe moed in. Het bestuur zal de provinciaal toneelad viseur, de heer A. van Bergen, vragen een elementaire toneelcursus te komen geven, de toneelclub hoopt twee stukken te kunnen brengen en te kunnen deelne men aan het „Landjuweel". Tijdens deze vergadering, die werd geleid door voor zitter J. Serrarens, werden de aftreden de bestuursleden de heren A. Strobbe, B. de Schepper, P. van de Bosch en E. de Thije herkozen. Sluis (Van onze correspondent) Gistermorgen vroeg is de landbouw schuur van de heer J. Nieuwenhuyse te Kruiningen totaal afgebrand. Aangeno- wordt, dat de brand is ontstaan als ge volg van hooibroei. Het vuur, dat omstreeks 5.30 uur 's morgens werd ontdekt, werd bestreden door de brandweerkorpsen van Kruinin gen en Yerseke. Omstreeks 7.30 uur was de brand nagenoeg bedwongen. Enkele landbouwmaterialen alsmede een perso nenauto konden tijdig naar buiten wor den gebracht. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeelandinspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M ÜE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-V laanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT Breedestraat 3A Ocstburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren: S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU. tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f l,— elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook ln de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. VROUW VIEL DOOR SPIEGELRUIT In de Kapellestraat kwam een bezoek ster uit Maldegem (B.) zo ongelukkig te vallen dat ze door de spiegelruit van de winkel van een rijwielhandelaar viel, waarbij deze ruit totaal verbrijzeld werd. Zij zelf riTSest met vrij ernstige snijwon- den naar haar woonplaats worden ver voerd, nadat dokter Beek uit Zuidzande de eerste medische hulp had verleend. CARILLONCONCERTEN Het programma voor de beide carillon concerten van donderdag luidt: Middag concert: Le Platteau de Lorette (Van- herek), Estrelita (Ponce), Choral: Toch- ter Sions (Bach), Ave Maria (Schubert) Twee Volksliederen La Paloma (Yra- dier), O sole Mio (Di Capua), Loves send a little gift of Roses (Openshaw), Les trois valses (Strauss), Mon coeur s'ouvre a ta voix (Saint Saens), Het land van de glimlach (Léhar). Avondconcert: La cinquantaine (Ga briel-Mar), Avant de Mourir (Boulan- ger), Choral: Unser Vater (Bach), Sweet mistly of life (Herbert), De Graaf van Luxembourg (Léhar), Verweiss an Else (Wagner), Trees (Rasbach) Chant de Sol- vieg (Grieg), Paganini (Léhar), Les pe- cheurs de perles (Bizet). Op begraafplaats Kapelle De Franse dansgroep uit Villefrance s-S die deelneemt aan de feestweek van Kasporgo te Goes, zal vrijdagavond a.s. een krans leggen op de Franse militaire begraafplaats in Kapelle. Ook Kasporgo zelf zal een krans leggen. De Duitse mu ziekgroep uit Forgheim, die de Kasporgo- week eveneens luister büzet, zal de ko- raalmuziek tijdens deze plechtigheid ver zorgen. Bij de kranslegging en de officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Kapelle zullen vertegenwoordigers van de Franse ambassade en Alliance Framjaise tegenwoordig zijn. Hier wordt wel een heel duidelijk ac cent gelegd op het streven naar verbroe dering dat de organisators van de Kas- porgo-week bij deze internationale fol kloristische uitwisseling voor ogen staat. (Van een onzer verslaggevers) Het echtpaar v. d. H. uit Renesse heeft het afgelopen weekeinde in zijn con sumptietent op het strand bij Renesse een belegering van zo'n vijftig opge schoten jongelui moeten doorstaan. De jongelieden gooiden praktisch alle ruiten van de consumptietent in. Door de bekogeling van stenen werd ook het houtwerk ernstig beschadigd. In het donker wist de heer v. d. H., pas na geruime tijd te ontsnappen. Toen hij de rijkspolitie had gealarmeerd rukte deze met zes man uit. De politie had geen moeite de belegering te door breken. De jeugd vluchtte alle kanten uit. De vier aanstichters van de moei lijkheden heeft de politie niet kunnen achterhalen. Wel is procesverbaal op gemaakt tegen verschillende jongens en meisjes die aan de belegering had. den deelgenomen. De vier tot nu toe onbekend gebleven jongens, die de oorzaak van het een en ander zijn geweest, hebben zater dagavond eerst «op het strand onder Westerschouwen geprobeerd in een strandhuisje in te breken. Zij werden evenwel ontdekt door de huurder van het strandhuisje. De jongens sloegen op de vlucht. Omstreeks half een in de nacht forceerden zij op het strand te Renesse een ruit van de consump- tietent van het echtpaar v. d. H. Nadat vorig jaar verschillende inbraken in deze tent zijn gepleegd, slaapt het echtpaar v. d. H. 's zomers in de tent. De heer v. d. H. werd door het glas gerinkel wakker Hij sprong uit bed en zag een van de inbrekers zich door het raam hijsen. De heer v. d. H. heeft de jongen daarop zonder pardon meteen naar buiten geslagen. De drie anderen namen dit niet en gooiden enkele ruiten stuk. Op dit lawaai kwamen een kleine vijf tig jongens en meisjes, die zich op maakten een strandfeest op touw te zetten, toegesneld. Van de inbrekers hoorden zij het eenzijdige verhaal, dat een van hen „zo maar" door iemand (Van onze correspondent) Ambtenaren van de centrale veldpost van de douane te Axel hebben op één avond twee smokkelauto's met resp. 200 en 800 kg boter, bestemd voor België, in beslag genomen. De eerste auto werd aangehouden nabij Nieuw-Namen. De bo ter lag in de kofferruimte onder een dikke deken. De bestuurder zag kans te ontkomen. Nabij Koewacht werd eveneens een be stelauto aangehouden. De bestuurder plaatste zijn auto in een heg langs de wegberm. Hij wist eveneens te ont- snapppen. De totale waarde van de auto's en de boter bedroeg circa f 5000.-. uit de tent was neergeslagen. Het jeug dige publiek koos hierop de zijde van de ver^lagene en begon met stenen en stukken hout te gooien. Reactie ach teraf van de rijkspolitie: we wachten op de volgende moeilijkheden. Het is wel begrijpelijk, dat zich zulke exces sen voordoen. Er is hier weinig voor de jongelui te doen. Het is te stil en te rustig. Als er niets te doen valt halen ze allerlei balorigheid uit. We zijn hier echt nog niet klaar voor het toerisme. (Van onze verslaggever) Pastoor Fl. van Putte heeft zaterdag middag jl. de heropening en de plechtige inzegening van de gemoderniseerde en uitgebreide lagere St. Jozefschool in Os senisse in de gemeente Vogelwaarde ver richt. De school is uitgebreid met een klaslokaal terwijl de gymnastiekzaal, die vroeger ook als klas werd gebruikt, ge heel is vernieuwd en in de toekomst lou ter als „gymlokaal" gebruikt zal worden. Pastoor van Putte, de voorzitter van het schoolbestuur, schetste in zijn wel komstwoord hef vele zwoegen, dat aan de verwezenlijking van de plannen tot verbetering is voorafgegaan. Hij bracht dank aan alle instanties, die hun mede werking aan de metamorfose van de school hebben verleend. Verder werd het woord gevoerd door de heer L. Frantzen, inspecteur van het lager onderwijs uit Goes, door waarnemend burgemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaarde, oud- hoofd van de school de heer L. Kindt uit Kloosterzande en het hoofd van de school in Boschkapelle, de heer Koop- mans. De laatste bepleitte een dergelijke vernieuwingsbeurt als welke de school in Ossenisse heeft ondergaan, voor alle scholen in de gemeente Vogelwaarde, in het bijzonder voor de school van Bosch kapelle. Ook sprak nog de heer E. L. J. Hiel, hoofd van dè St. Jozefschool. „Een nieuwe basis voor Bruinisse": dat is de naam van een rapport, dat, in sa menwerking tussen het gemeentebestuur van Bruinisse en het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeeland, tijdens de opening van het mosselseizoen aan de publiciteit werd prijs gegeven. Het rap port is gewijd aan de toekomstplannen die Bruinisse moet maken voor het geval omstreeks 1978 de mosselcultuur in Zee land onmogelijk zal zijn geworden. Deze cultuur is voor Bruinisse de belangrijkste welvaartsbron. Het rapport is realistisch opgezet: het gaat er van uit dat Bruinisse nieuwe we gen zal moeten zoeken nu aan het ver langen van de vissers Zeeland te behom den als gebied waar de mossels kunnen worden verwaterd, niet wordt tegemoet gekomen. Het rapport verwacht, dat 75% van de vissers naar het noorden zullen trekken om op de Waddenzee het bedrijf voort te zetten. Dit vertrek brengt met zich mee, dat circa 300 mensen, groten deels in de jongere leeftijdsgroepen, het dorp zullen verlaten; dit aantal dient nog te worden vermeerderd met een vertrek van werkers in bedrijven die op de mos selvisserij zijn ingesteld. Ook voor de middenstand zal dit zijn gevolgen hebben. Het rapport beklemtoont, dat alles in het werk moet worden gesteld om te voorkomen, dat het hiervoor geschetste beeld werkelijkheid wordt. Vroegtijdig moeten maatregelen worden genomen, (Advertenties) die krachten in het leven roepen tegen het economische en sociale verval dat dreigt. Hiervoor is in eerste instantie de steun van de Rijksoverheid nodig, die niet alleen de individuen maar ook de gemeenschap moet schadeloos stellen voor de schade die door de Deltawerken wordt veroorzaakt. Bruinisse verwacht vroegtijdig een positieve uitspraak van de Overheid over de wijze waarop zij Bruinisse denkt te steunen. Het rapport geeft een viertal punten aan, die samen de compensatie zullen dienen te geven voor de geleden schade: industrialisatie; toeristische voorzienin gen; tuinbouwontwikkeling en verbete ring van het woonklimaat. Vooral het treffen van voorzieningen voor het toe risme lijkt voor Bruinisse, gelegen aan het ontmoetingspunt van Grevelingen, Oosterschelde en Hollandse wateren en dus een voor de hand liggend centrum voor watertoerisme, een aangewezen weg om een nieuwe toekomst in te slaan. Uit de samenstelling van dit rapport mag worden afgeleid, dat men in Bruinisse heel goed de memorie van antwoord op de Deltawet heeft gelezen, waar er spra ke is van: „Voor die gemeenten, waar de bedrijvigheid een ongunstige terugslag van het Deltaplan zou ondervinden, is het van groot belang dat zorgvuldig wordt nagegaan op welke wijze wellicht nieuwe bronnen van inkomsten kunnen worden gevonden". Bruinisse hoopt dat dit woord van de regering geen frase zal zijn. Aan de regering is nu de daad om te bewijzen dat zij de schadevergoedings regeling op grond van artikel 8 van de Deltawet inhoud wil geven. (Van onze correspondenten) De 71-jarige wielrijder J. B. uit Yerseke is gistermiddag in de gemeente Kruinirfr gen bij het oversteken van de rijksweg door een, door de heer R. J. uit Berlijn bestuurde, personenauto gegrepen. De heer B. werd na behandeld te zijn door een dokter in zwaar gewonde toestand overgebracht naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes waar hij kort na aan komst overleed. De 17-jarige C. van Strien uit Anna Jacobapolder is in de bocht van de weg tussen Heenschemolen en Steenbergen met zijn bromfiets van de weg gereden* De jongen was op slag dood. Een personenauto, bestuurd door de heer C. Gielen uit Breda is gisteren om streeks tien uur onder de gemeente Krui ningen van de rijksweg geraakt en na drie keer over de kop geslagen te zijn, in een rechts van de weg gelegen sloot terecht gekomen. Alle vijf inzittenden, naast de bestuurder zaten ook diens echt genote en drie kinderen in de auto, wer den uit de wagen geslingerd. Allen wer den min of meer ernstig gewond. De kinderen werden overgebracht naar het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom terwijl de ouders per ziekenauto naar het St. Joannaziekenhuis te Goes werden vervoerd. De auto werd zwaar bescha digd. De politie neemt aan, dat het on geval is ontstaan doordat de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte. (Van onze correspondent) Het zondag door de rijkspolitie te wa ter uit de Westerschelde nabij Hansweert geborgen stoffelijk overschot is geïden tificeerd als dat van de 26-jarige Kongo lees Bokole uit Lepopoldstad. Genoemde persoon, die als verstekeling aan boord van het Belgische motorschip Charlesville verbleef, werd op 22 juli jl. toen het vaartuig naar Antwerpen opstoomde, op last van de gezagvoerder in een hut op gesloten. Toen men de verstekeling te Antwerpen aan de politie wilde uitleve ren bleek de hut verlaten te zijn. Men trof slechts een geopende patrijspoort aan waarop men het vermoeden kreeg, dat de verstekeling overboord was gespron gen. Het stoffelijk overschot zal op de be graafplaats te Kruiningen worden be graven. Voor herkenning waren maan dag twee Kongolese opvarenden van de Charlesville naar Kruiningen overgeko- Wethouder M. Broos van Bergen op Zoom heeft de prijzen uitgereikt van het eerste zoutwaterhengelconcours, dat de Bergse hengelaarsvereniging de Edelkar- per in de Eendracht nabij Tholen had ge organiseerd. Het concours is een groot succes gewor den, zowel wat betreft het aantal deel nemers als de vangst. De prijsuitreiking had plaats in het clublokaal van de Edel- karper, hotel Denisse te Bergen op Zoom. Daar hoorde men, dat bij de individuelen de eerste prijs was gewonnen door J. Le- poeter uit Kapelle, 2 N. Claessen (Molen vissers), 3 A. v. d. Hoek (Zeebaars), 4 Th. Roosendaal, 5 Possemiers (Heist), 6 J Harms (Sluiskil) 7 W. v. d. Vreede (Kapelle), 8 A. van Overveld (Nw. Vos- semeer) 9, T. Cleven (Valkenswaard) 10 C. Zwagemakers (Zeebaars). Bij cfe korpsen was de uitslag: 1. De Zeebaars II (Scherpenisse) 2. de Zeester V (Halsteren), 3 ONI (Terneuzen) 4 Zee ster II, 5 Zeester I. (Advertenties) De Amsterdamse centrale recherche heeft, de 40-jarige exploitante van een woningbureau in de hoofdstad, mej. G. K., aangehouden. Zij heeft volgens de recherche toegegeven een onwaar ver haal te hebben verteld aan een jonge man, die een woning zocht. Deze heeft f 100,- inschrijfgeld betaald en f 1500,- voor overnamekosten voor een huis, Achteraf bleek zonder dat mej. K. dit wist deze woning slechts tijdelijk niet bewoond te zijn omdat de bewoon ster in een inrichting wordt verpleegd. Haar broer, de voortvluchtige 35-jarige losarbeider W. van R. had de woning tegen f 500,- overnamekosten aan het woningbureau aangeboden. Mej. K. zegt f 500,- te hebben gegeven aan een kennis, een 41-jarige chauffeur. Deze heeft tegenover de recherche toegegeven geld te hebben ontvangen. Zekluza-gemeente (Van onze verslaggever) De raden van de Zekluza-gemeenten (Zevenbergen, Klundert en Hooge en Lage Zwaluwe) zullen in hun verga deringen het stuctuurplan voor de monding van de Roode Vaart nog niet bespreken. Dit punt is van de raads- agenda's afgevoerd, omdat de schrif telijke toelichting van de stedbouwkun digen niet gereed is. Men verwacht dat de raden het structuurplan pas in september zullen behandelen. Op de eerste dag van de met zeer veel belangstelling tegemoet geziene landen- wedstrijd atletiek tussen de Verenigde Staten en Rusland te Los Angeles heeft de Amerikaanse ploeg zowel bij de da mes als bij de heren de leiding geno men. De Amerikaanse dames leiden met 2725, de heren met 6146. Twee wereldrecords sneuvelden tijdens deze krachtmeting op hoog niveau. De Amerikaan Dallas Long stootte de kogel eerst 20.35 meter en daarna 20.67 meter. Met deze laatste prestatie verbeterde hij het oude relird, dat sedert 30 mei van dit jaar op zijn naam stond, met maar liefst 47 centimeter. Longs landgenoot Fred Hansen bereik te met de polsstok de respectabele hoog te van 5.28 meter, precies vijf centimeter meer dan het oude wereldrecord, dat se dert de Ï3e uni van dit jaar in zijn han den was. (Van een onzer verslaggevers) De 120 werknemers van het failliet verklaarde onderhoudsbedrijf Euromarkt te Bergen op Zoom hebben gisteren offi cieel ontslag aangezegd gekregen. Het ontslag is onmiddellijk ingegaan, daar de middelen ontbreken om hen verder uit te betalen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Ber gen op Zoom heeft de waarn. curator mr. J. Vreijling het advies gegeven con tact op te nemen met de bedrijven waar deze „leen-arbeiders" werkzaam zijn en hen aan te raden de nu ontslagen werk nemers in eigen dienst te nemen. Op deze manier behoeven de arbeiders niet bro deloos te worden. Willen zij dan later na de bouwvakvakanties eventueel reeds toch ergens anders gaan werken (b.v. omdat de afstand te ver is: Euromarkt werkt zowel in binnen- als buitenland) dan kan dat na een normale ontslag procedure via het Gewestelijk Arbeids bureau. Men neemt aan, dat het meren deel van de arbeiders eieren voor zijn geld zal kiezen en dit advies opvolgen, verdiensten bij de nieuwe werkgever kening mee moeten houden, dat hun Doen zij dit niet, dan zullen zij bij het Gewestelijk Arbeidsbureau als werkzoe kenden wrden ingeschreven. De arbeiders zullen er overigens re minder zullen zijn dan toen zij voor Euromarkt werkten. Er werden daar, zoals ook zij andere uitleenbedrijven gebruikelijk is, aanzienlijk hogere lonen uitbetaald. Sommigen gingen met een sa laris van 150 gulden in de week naar huis. Het nevenbedrijf van Euromarkt in Antwerpen zal door de schoonzoon van de heer H. Spieringhs worden voortgezet. De failliet verklaarde heer Spieringhs zou daar technisch directeur worden. (Van een onze verslaggevers) Op en rondom het station van Roosendaal was het gistermorgen een drukte van belang- Toen ver trok n.l. de Nationale Bedevaart naar Lourdes. Deze bedevaart was georganiseerd door de Vereni ging tot samenstelling van Neder landse bedevaarten (V.N.B.) uit 's-Hertogenbosch. In totaal ver trokken drie verschillende treinen naar Lourdes. Twee hiervan gin gen vanuit Roosendaal. De derde ging vanuit 's-Hertogenbosch via De Zeeuwse Limburger H. Frantzen van de Goese zwemvereniging de Gan- ze heeft in een zwembad te Middelburg een recordpoging gedaan op het Zeeuw se record op de vierhonderd meter vrtfe slag. De Goesenaar, pas uit Roermond in Zeeland komen wonen, deed er tijdens de Provinciale Zeeuwse Zwemkampioen- schappen enkele weken geleden nog drie seconden te lang over. Hij heeft hier na een officiële aanvraag gedaan en in zijn eentje moest hij nu de vierhonderd meter zwemmen. Een bijzonder fraaie prestatie is het dat hij zonder tegen stand in een als zwaar zwemmend be kend staand bad het record dat sinds 1958 op naam stond van de Middelburg se Luctor-zwemmer J. Derksen met drietiende seconde heeft weten te ver beteren. De klokken bleven op 5.38.3, stilstaan. (Van onze verslaggever) In het polderlandschap rondom Oost burg heeft de ambtenarensportvereni- ging Zeeuwsch-Vlaanderen voor het tweede achtereenvolgende jaar wandel tochten georganiseerd. Het late tijdstip is er oorzaak van ge weest, dat veel wandelliefhebbers ver stek moesten laten gaan. De reeds aan gebroken vakanties zorgden er boven dien voor dat grote aantallen scholie ren niet aan de start verschenen. Er waren nog ruim honderd deelnemers, af komstig uit de gehele streek en het Belgische St.-Kruis. Onder een fel brandende zon hebben de deelnemers, onder wie tal van stram marcherende douaneambtenaren, aan het evenement veel plezier beleefd. Al len werden in het bezit gesteld van een fraaie herinneringsmedaille. De afstan den waren 5, 10, 15, 20, 25 en 35 kilo meter. U.T.S. VLISSINGEN Aan de u.t.s. te Vlissingen zijn ge slaagd voor: Afd. bouwkunde: D. v. d. Boogaart, J. de Bruijne, H. Caljouw, J. Fondse, C. Jansen, M. Kasse, J. van Keulen, C. Krijger, A. van Overbeeke, A. Peter- meijer, J. Visser, C. Vroegop, C. Wul- lems. Afd. werktuigbouwkunde: J. Boelhou wer, A. Drenth, J, Izeboud, J. Jon ge- pier, J. Kasse, J. Leenhouts, J. van Oost, L. de Pagter, K. Roelse, P. Roose, G. Rijn, C. Schotel, Z. v. d. Spil, B. v. d. Berg, J. Hamenl, H. Lammers, C. v. d. Pijl, J. Roelse, M, Verberkmoes, C. v. d. Veldee, C. v. Zweeden, C. Meerman, G. Nijsse, L. Pietersz. Hamelijnck, R. Wink. Afd. elektrotechniek: J. v. d. Berge; I. de Blauwe, C. v. d. Broeke, C. de Graaff, B. van der Hof, J. Kolff, J. Neve, S. Schortinghuis, M. Sloover, M. van der Wiele, M. Vroonland. Afd. bouwkunde: H. Belfroid, J. le Due, J. Eleveld, J. Fransen v. d. Putte, A. Koens, A. Kuiper, W. Nijsse, F. Schaeffer, P. Simons, J. Veenendaal, L. Villée, J. Wisse. Afd. elektrotechniek: J. Bekenes, P. van der Est, J. Jobse, W. Jochems, J. Kamermans, S. Klap, J. van Sluijs. Afd. werktuigbouwkunde: De Decker, D. Diesch, J. de Feijter, G. Geeve, E de Groot, A. de Lange, H. Lous, J, Meener, J. Roelse, A. Sanderse. LICH. OEFENING M O. Voor de akte m.o. lichamelijke oefe ning is in Amsterdam geslaagd W. J. Vermeulen uit Vlissingen. ENGELS M.O.-A Te Amsterdam zijn geslaagd voor En gels m.o.-A de heren F. J. Dieleman uit Middelburg, J. C. Gabrielse uit Goes en P. Janse uit Yerseke. MULO BERGEN OP ZOOM Voor het mulo-examen zijn te Bergen op Zoom de volgende kandidaten ge slaagd: A. van Trier, C. van Turnhout, A. Willemse, J. Willemsen, E. Kovaes, G. Martens, P. van Nassau, M. Rijsdijk, H. Mullens, J. Roks, J. Suijkerbuijk, J. Tal boom, C. Vreugde, E. Wagemakers, H. van Overveld, P. van Dongen en J. Lan- da, Roosendaal; J. Vromans, Rucphen; E. Stoffels, M. Maartense, F. Stoffels, J. Suijkerbuijk, C. Roset, J. Smeijers, A. Theuns, J. van Tilburg, P. Suijkerbuijk, A. Maartense, M. v. d. Boom, J. Cameron, F. van Dessel, C. Noordhuizen, J. Noord- huizen, A. Kerbusch, M. Coppens, L. Kemperman, H. van Maurik, H. Meijer, C. Proost, C. Sep, M. Adams, J. Brak- meijer, S. Linkcns, M. Pelle, P. Scha- kenbosch, P. Sclireurs, M. Vos, P. Tim mermans en J. Vale, Bergen op Zoom; A. Boot, M. Free, H. Hector, H. Uitde- willigen, M. van Sittert, G. Uitdewilli- gen, P. v. d. Weegen, Steenbergen; A. de Koek, Lepelstraat; J. van Dongen, De Heen; G. Goossens, Rilland-Bath; C. Franken, A. de Vos, F. van Beveren, C. Daalmans, F. Hermans en P. Marcus, Hoogerheide; W. Sluyts, Putte; H. den Ouden, Oud- en Nieuw-Gastel; M. van Pinxteren, Wouw; P. Deckers, Breda; W. Lint, Halsteren; D. v. d. Wegen en P. v. d. Poel, Woensdrecht; M. Verduit, G. de Werd, Ossendrecht; C. de Rooy en J. Kriesels, St.-Willebrord; P. Raas, Hein- kenszand; M. Paulussen, Middelburg; M. Raats, 's-Heerenhoek: R. v. d. Willigen, Goes; J. Winkes, Yerske. Op een na slaagden alle kandidaten tevens voor het middenstandsdiploma. Maastricht. Als eerste pelgrim vertrok vanuit Roosendaal mgr. dr. J. van Dodewaard, de bisschop van Haarlem. Hij zal de zieken en pelgrimskaravaan naar Lour des begeleiden. Zestienhonderd zieken en pelgrims maken de tocht naar het zuiden van Frankrijk mee- Ieder jaar worden door de drie orga nisaties in Nederland, die zich bezig houden met het in elkaar zetten van bedevaarten naar Lourdes, de Vereni ging tot samenstelling van Nederlandse Bedevaarten, het Nederlands Katholiek Vakverbond en de Limburgsche Bede vaart, twee bedevaarten georganiseerd. Bovendien houdt elk van de drie ieder jaar nog een kinderbedevaart. Dit jaar was die verzorgd door het N.K.V. De Vereniging tot samenstelling van Ne derlandse Bedevaarten die de oudste organisatie in Nederland is, verzorgt verder ieder jaar nog drie vliegbede- vaarten naar Lourdes. Een ervan is reeds in april gehouden, de andere twee zullen respectievelijk in september en oktober plaatsvinden. Ook wordt jaar lijks een tocht gemaakt naar Echter- nach in Luxemburg. De vereniging uit •s-Hertogenbosch zal dit jaar eveneens de organisatie van de reis naar het Eucharistisch Wereldcongres, dat van 15 november tot 7 december in Bombay in India wordt gehouden, voor haar re kening nemen. Om ongeveer 11 uur begon gisteren de grote drukte op het station in Roo sendaal. Met de regelmaat van de klok kwamen de zieken uit alle delen van het land aan. Zij arriveerden met bus sen, ambulancewagens en gewone per sonenauto's. Ook had men een aantal extra-treinen ingeschakeld. Twee hier van. namelijk een uit Alkmaar en een uit Zwolle, arriveerden in Roosendaal. De derde liep vanuit Hilversum via Utrecht naar 's-Hertogenbosch, vanwaar men met de pelgrimstrein doorging naar Maastricht. Dat een van de drie pelgrimstreinen uit Maastricht vertrekt is gedaan in verband met het feit, dat het voor de vele mensen uit oostelijk Brabant en Limburg bijna ondoenlijk is om eerst naar Roosendaal te komen en van daaruit de reis naar Lourdes te on dernemen. De vele pelgrims werden op het sta tion in Roosendaal door de plaatselijke verkenners en leden van de E.H.B.O. ge holpen bij het instappen in de treinen. In totaal vertrokken gisteren 1600 zie ken en pelgrims. Hiervan waren er on geveer 300 zieken, die in de speciale „Witte trein" naar Lourdes gingen. Het zijn mensen met ziekten van allerlei aard. Ook vele lichamelijk gehandi capten maken de reis mee. Een derde categorie zijn de zg. hotelzieken. Hier onder verstaat men personen, die wel iswaar ziek zijn, maar toch in staat zijn in een hotel te overnachten. De Witte Trein vertrok gisteren om vijf mi nuten voor twee uit Roosendaal en zal volgens het schema vanmorgen om 9.44 uur in Lourdes aankomen. De Blauwe Trein met een groot gedeelte van de pelgrims vertrok om vijf minuten over twee uit Roosendaal, terwijl de Rode Trein met de rest van de pelgrims om een uur uit Den Bosch wegreed en om zestien minuten voor vier uit Maas tricht. (Advertentie) daar staat BAYER achter. Morgen, woensdag 29 juli, gelden voor Zeeland de volgende hoogwaterstanden'. Hansweert 6.03 en 18.07 uur; Terneuzen 6.27 en 17.32 uur; Vlissingen 4.54 en 17.04 uur; Wemeldinge 6.35 en 18.50 uur. AXEL Café Benelux 16 uur Schieting liggende wip TERNEUZEN Luxor 20 uur Het duel bij Silver Creek OOSTBURG Ledel 20 uur De gigolo van het huwelijksbureau GOES Internationale feestweek GOES Internationale feestweek OOSTBURG Ledel 20 uur De gigolo van het hu welijksbureau, 14 j.

de Stem | 1964 | | pagina 2