Iedere avond amusement op de Botermert met top-artiesten Dit jaar bierfeesten nieuwe stijl „De Beurs-Moderne nu als feesthal bierfeesten Zestig procent blijft thuis De troeven van de Grote Markt Drukke weekends op de Grote Markt verwacht Merkwaardig comité Gezonde basis „Boterie' Voor vierde keer C.S.A. Versiering Koopstad Breda Fraaie prijzen V.V.V. present DAGBLAD DE STEM - JULI 1964 VEEL TE GENIETEN IN ZOMERSTAD BREDA (Van onze verslaggever) Een van de sociale verworven heden in onze moderne maat schappij is dat iedereen recht op vakantie heeft, bijna ook iedereen vakantie neemt. Met dat al echter blijft het aantal mensen, dat zijn vakantie in eigen omgeving doorbrengt, veel hoger dan men zou ver wachten. Volgens gegevens van de V.V.V. te Breda is het aantal Bredanaars, dat zijn vakantie in eigen huis door brengt, te stellen op ongeveer zestig procent. Meer dan de helft van de stad is dus aange wezen op het amusement en de aantrekkelijkheden van de eigen streek. Gelukkig heeft Breda in dit opzich heel wat te bieden. Er zijn bierfeesten, zij het, in to taal gewijzigde vorm, in de horeca-bedrijven zelf. Er is zestien dagen lang van 1 t/m 16 augustus openlucht- amusement op de Havermarkt, waarmee bet Comité Boter mert zijn succes van het vorig jaar wil prolongeren. Er is acht dagen in de lange week einden van de eerste helft van die maand een podium opge slagen op de Grote Markt. Vergeten we de kermis te Gin- neken niet: van 916 augus tus. De jeugd krijgt weer volop gelegenheid deel te nemen aan een enorm vakantieprogram ma, dat menige andere stad Breda zal benijden. En dan zijn er de schier ontelbaar vele tochten, die iedere toerist in en rond Breda te voet, per fiets, op de brommer en per auto kan maken. Dank zij de voortreffelijke zorgen van de V.V.V. Breda en haar directeur, de heer G. L. W. Sliepen, hebben wij zelfs de gelegenheid gehad in dit nummer de mogelijkheden aan te stippen, die de toerist bij regenweer resten en de mo gelijkheden, waaruit hij, bij goede weersomstandigheden een welhaast onbeperkte keus kan maken. Een hele dag op het water in de lokkende Biesbosch is geen stoute droom voor de vakan tieganger te Breda. De schoon heid van de Grote Kerk houdt niet louter de liefhebbers van stedcschoon in haar ban. Ook de gewone toerist zal kunnen genieten van dit prachtige monument uit onze middel- ecuwen. Een processie te Mcersseldreef op 15 augustus zal, ge lijk voorgaande jaren, velen uit Breda trekken. En wenst men andere genoegens van meer wereldlijke aard, in zijn vakantietijd? Wat zal u let ten een keuze te maken uit de programma's, die mensen, die het goed menen met hun voor treffelijke stad, ook nu weer en in vele gevallen gratis m velerlei varianten aanbie den? „Suum cuique trihuere" ieder het zijne toedelen. Het is een leuze, die men boven de ingang van de arrondisse mentsrechtbank te Breda kan lezen. Het lijkt er, vanuit een oog punt van de vakantiehouder of vakantieganger op, dat ve len in Breda werkzaam zijn geweest dit tot een leuze te maken, die de toerist op het lijf geschreven is. En waar mee dan tevens en vooral de resterende zestig procent Bre dase thuisblijvers is gebaat. (Van onze verslaggever) Beter nog dan het vorig jaar, toen het Comité Botermert erin slaagde zo'n 25.000 mensen in de eerste helft van augustus naar de Botermertfeesten te lokken, welke feesten in de open lucht op de Ha vermarkt werden gehouden, is het programma, dat dit jaar wordt aangeboden. Met tal van top-ar- tiesten. En wederom gratis. Van 1 t/m 16 augustus duren thans deze feesten. Het is een merkwaardig comité, dat de Botermertfeesten organiseert en dat het op zich durft te nemen meer dan vijf tienduizend gulden ten koste te leggen aan een programma, dat tot doel heeft het stadsbeeld van Breda in de vakantie maanden op een prettige manier te ver levendigen. Zes leden telt dit comité. Kastelein Cor Lambregts is de man, die als voorzitter - en als deskundige op dat terrein - vooral de zakelijke aspecten van de organisatie in het oog houdt. Tot op zekere hoogte is hij, als kastelein van de Vrachtwagen in de Reigerstraat, dus een direct belanghebbende. Anderzijds is het voor hem bepaald niet nodig heel de trammelant op zijn hals te halen van een gelijke verdeling van vier merken bier op het pleintje, van het aantrekken van werkstudenten ,die als kelner tijdens de Botermertfeesten werkzaam zullen zijn, van aan- en afvoer van frisdranken en vaten bier. Het zijn slechts enkele as pecten van zijn voorzitterschap, waarin hij dan, wat het officiëlere gedeelte be treft, terzijde wordt gestaan door de journalist Jan Krijn, stadsredacteur van De Stem. Ook een klein gedeelte van het secretariaat wordt door deze scribent waargenomen. Het grootste gedeelte van de secretariaatswerkzaamheden wordt echter vervuld door de muziek-leraar en koordirigent Wim Koch, die bovendien dit jaar het grootste gedeelte van de pro grammering en het afsluiten van de con tracten voor zijn rekening heeft genomen. Het beheer der penningen is bij de heer Pierre van den Wijngaard, kassier op het kantoor van de gemeente-ontvan ger, in vertrouwde en vakbekwame han den. Jan de Graauw, vrij kunstenaar, be last zich als vijfde lid van deze commis sie vooral met de opbouw van het po dium. En het zesde lid van het comité Botermert is de animator cabaretier Bouk Martens, belast met de eigenlijke programmaleiding. Zo men ziet: een ge mêleerd gezelschap, dat elkaar, ieder met een specialisatie op eigen terrein, bij zonder goed aanvult. Het belangrijkste daarbij is on getwijfeld. dat dit comité als vrien den werkt, een vriendschap, die in de loop van meer dan honderd verga deringen. die de Botermertfeesten 1963 en 1964 hebben gevergd, ener zijds herhaaldelijk op de proef is ge steld. anderzijds hechter is geworden. Na ampele besprekingen kon dit comitc het vorig jaar starten met drie brouwe rijen als participant: De Drie Hoefijzers Heineken en Oranjeboom. De vierde deelnemende industrie was de Hero. Ne gen kasteleins, wier bedrijven op en rond de Havermarkt zijn gelegen, droegen hun aandeel bij tot het welslagen van de fees ten gedurende het eerste jaar. Deze ho recabedrijven waren: Capri, Slamat Ma- kan. café De Druif, Top Hit, Lido, café De Toren. Little One. Cafetaria Denies en café De Vrachtwagen. Belangrijkste sponsor was de Zuidmelk een bedrijf dat ook dit jaar weer een grote subsidie verstrekt. Daarbij komt. dat, met goedvinden van de drie deelnemende brouwerijen ook een vierde grote Nederlandse brouwerij is kunnen toetreden, nl. de Amstel. De andere industrieën hebben hun deelname gecontinueerd. Tekenend voor de groei is ook. dat het aantal deelnemende horeca-bedrijven rond dit vermaakscentrum van Breda is toegenomen. De kasteleins van het vorig jaar hebben hun deelname gecontinueerd, voorts zijn toegetreden: De Stadsherberg. Postwagen. Scotch Inn en Le Coq d' Or. Aldus heeft men ook voor dit jaar een gezonde financiële basis weten te be reiken. Alle financiële verplichtingen - zoals het uitbetalen van een keur van artiesten - zijn gegarandeerd, ook als het zestien dagen pijpestelen zou regenen. En dat zonder dat men ook maar een cent subsidie aan de overheid behoeft te vragen Het gemeentebestuur - en dit is het comité bij monde van burgemeester dr. R. M. A A. Geuljans verzekerd - ziet deze activiteiten bijzonder graag. Omgekeerd is het Botermert-comité de gemeentelijke autoriteiten en de politie zeer erkentelijk voor de me dewerking die wordt verkregen en de faciliteiten die worden verleend. De bijzonder prettige samenwerking heeft, onder stimulans van het Comité Botermert. ook een bron van inspiratie gevormd voor andere activiteiten. Onder andere zal. tijdens de komende boter mertfeesten een braderie worden gehou den in de Vismarktstraat. Dat deze bra derie. in het kader van de Botermert .boterie" zal dragen, is begrijpelijk. Hier voor is een Comité Vismarktstraat ge vormd. bestaande uit middenstanders van deze straat, die van Havermarkt naar de Haven leidt. Des te drukker zal het in deze straat zijn, omdat ook in de Vis- hal aan de Haven zelf het een en ander te beleven zal zijn. Deze oude overdekte hal wordt omgetoverd in een Twentse Hal. waar iedere avond bij een gezellig muziekje en prettig drankje opperbest toeven zal ziin. De bijzonder geslaagde soldaten- avond" van het vorig jaar, staat ook dit jaar weer op het pro- aramma van de Botermertfees ten. De vorm is echter iets gewij zigd en niemand minder dan Roel Balten zal dit programma pre senteren. De Havermarkt zal in de eerste helft van augustus weer „Boter mert" heten. De benaming klinkt, na een jaar van geslaagde feesten menigeen reeds vertrouwd. Het centrum van Breda zal straks weer een feest- centrum zijn. Deze luchtopname van KLM-Aerocarto geeft een prachtig overzicht van het hart van de stad, waarin 't silhouet van de Grote Kerk domineert. (Van onze verslaggever) De commissie stedelijke activi teiten, tot welks taak het behoort het Bierfestival Breda 1964 een an der, maar niet minder aantrekke lijk gezicht te geven, heeft in haar programma-opzet getracht de Gro te Markt als centrum ook in deze festiviteiten, naast de Havermarkt, een centrale plaats te laten inne men. Naast het leggen van een dansvloer en dergelijke, heeft men evenwel ook ge noeg ruimte gelaten voor het particulier initiatief van de diverse aan de Grote Markt gelegen bedrijven, zoals onder meer café-restaurant „De Beurs", „Mo derne". De huidige exploitant, de heer J. Hollmann heeft deze gelegenheid aange grepen om op zijn belde zaken nog eens extra de aandacht te vestigen. Tijdens de bierfeesten van één tot en met zestien augustus is zijn bedrijf, dat zich uitstrekt van de Veemarktstraat tot en met de Grote Markt omgetoverd in een bierpaleis. Het geheel is Brabants, ot zo men wil Bieugheliaans opgezet: De zes biljarts zijn afgebroken en hebben plaatsgemaakt voor houten tafels en stoelen. De heer Hollmann, een ervaren kok, heeft echter behalve aan de dorsti ge lever ook aan de hongerige Brabantse magen gedacht. Het restaurantgedeelte van „De Beurs" wordt namelijk geheel ingericht voor Brabantse koffietafels. Wie iets anders wil eten kan in het Moderne restaurant terecht. Maar bij bierfeesten hoort tenslotte bier. Behalve, dat in de diverse hoeken van „De Beurs" en „Mo derne" bars worden opgesteld, wordt de bijzaal van „De Beurs" nota bene geheel ingericht als een Brabants bierhuisje. Toch kan men niet zeggen dat de bier hal hiermee naar de Grote Markt is ver plaatst. De totaal opzet is namelijk ge heel anders. Zo zal men in „De Beurs" en „Moderne" op de Grote Markt geen liter- of zelfs halve-literpullen kunnen drinken. Maar het zal, zo lijkt het, niet zoveel ver schil maken, of men nu het bier proeft uit een halve-liter kan of uit een nor maal bierglas, als men tenslotte toch een Ober-Bayernorkest hoort spelen. Bij dit alles staat het Breugheliaans ka rakter van dit festijn voorop, zoals dit ondermeer gedemonstreerd wordt door aan het spit geroosterd ossenvlees, dat men bij het bier geserveerd kan krijgen. Op de terrassen zal men tevergeefs zoe ken naar tafels en stoeltjes. Houten schra gen en banken attenderen ook „het bui- tengebeuren" op een Brabants bierfeest, dat nog extra opgevrolijkt wordt door de medewerking van diverse carnavalsver enigingen. Het is en blijft al bij al een experiment, maar 't is niettemin 'n initiatief, dat me de beslissend kan zijn voor 't voortbe staan en welslagen der Bredase Bier feesten. De heer G. L. W. Sliepen, o.a. directeur V.V.V. en voorzitter Commissie Stedelijk Activiteiten: een druk bezet man in onze va kantietijd. PROGRAMMA GROTE MARKT Zaterdag 1 augustus: 20.00-24.00 uur: Optreden van de Ti- roler Holzhackerbuben. 20.00-22.00 uur: Talent is Troef. Jong talent krijgt gelegenheid tot optreden. Vrydag 7 augustus: 20.00-22.00 uur: Talent is Troef. 22.30-24.00 uur: Beierse Kapel Die Lustigen Burschen. Zaterdag 8 augustus: 20.00-24.00 uur: Hummel-Bummel- Orkest. Het Hummel-Bummel-orkest bestaat uit 25 personen, is afkomstig uit België. Zondag 9 augustus: 20.00-22.00 uur: Talent is Troef. Vrijdag 14 augustus: 20.00-22.00 uur: Talent is Troef. Fi nale en prijsuitreiking. Zaterdag 15 augustus: 20.00-24.00 uur: Optreden van Die Lustigen Burschen. Zondag 16 augustus: 20.00-22.00 uur: Muzikale bruiloft in ..Herberg De Vier Winden". Aantal medewerkenden: 40 personen. Deze musical is gebaseerd op Bredase gegevens en samengesteld door Terry Dirne. (Van onze verslaggever) Ook dit jaar zal Breda zijn Bier feesten kennen, maar het zullen door een noodlottige samenloop van omstandigheden het vorig jaar „bierfeesten-nieuwe-stijl" zijn. De bierhallen op het Breda-Nu- terrein blijven nl. des avonds ge sloten. De brouwerij De Drie Hoef ijzers heeft gepoogd het accent van de feesten te leggen in de horeca bedrijven zelf. In overleg met de Commissie Stedelijke activiteiten worden bovendien op 1 en 2 augus tus, op 7, 8 en 9 augustus, en op 14, 15 en 16 augustus feestelijkheden georganiseerd in de open lucht op de Grote Markt. Men hoopt, dat daarmede aansluiting verkregen wordt op de Botermert feesten, die zoals eerder gemeld van 1 tot en met 16 augustus op de Ha vermarkt worden gehouden. Een sprei ding van de feesten op de intieme Ha vermarkt zal overigens alleszins nodig zijn, omdat men het vorig jaar toen toch in de Bierhallen een attractief programma geboden werd op en rond de Havermarkt bij herhaling plaats te kort kwam. De bierfeesten worden nu voor de Beierse of Tiroler kapellen horen bij bierfeesten. Gedurende de lan ge weekeinden tussen 1 en 16 au gustus zal men op de Grote Markt in de open lucht van deze echte stemmingsmuziek kunnen genieten. vierde achtereenvolgende keer gehou den. Dit Brabantse feest heeft in de eerste drie jaren vele, vele tienduizen den op de been gebracht en ook dit jaar, nu in overleg met het Horecawezen het accent vooral op de horecabedrijven zelf komt te liggen, hoopt men weer een grote stroom toeristen te trekken. Breda heeft het geluk een Commissie Stedelijke Activiteiten te kennen. Hierin werken o.a. samen de VW Breda, de Raad van Grootwinkelbedrijven, de r.-k. Middenstandsvereniging Breda, de r.-k. Middenstandsvereniging Princen- hage, de Kon. Middenstandsvereniging Breda. H.O.C.R.E.S., H.O.C.R.A. en het Verlichtingscomité Binnenstad Breda. Voorzitter van deze C.S.A. is de heer G. L. W. Sliepen, tevens directeur van de V.V.V. Deze C.S.A. nu heeft belangrijke geld prijzen ter beschikking gesteld voor die horecabedrijven, die het meest origineel zich in de aankleding van hun zaak aanpassen aan het karakter van het Bierfestival. Zestig bedrijven het maximum, dat men het eerste jaar met deze gewijzigde opzet kon laten deel nemen hebben een uitgebreid pakket met versieringsmateriaal ontvangen, welk pakket als basis-pakket bedoeld is. Standaards met het biermannetje, fiets- wimpels, vlaggen, ballonnen, schuim- pottcn, suikerzakjes, enz. enz. het zijn slechts enkele attributen, die de deel nemende kastelein in dit pakket ge vonden heeft en waarmee hij zijn zaak kan beginnen te versieren. Zelf moet hij het pakket dan verder uitbouwen. Voor die horecabedrij ven, die dit, naar het oordeel van de Commissie Bierfestival een onderdeel van de C.S.A. het beste hebben gedaan, zijn enkele geld- o-n7,on ter beschikking, t.w. f 450,- als eerste, f 250,- als tweede, f 150,- als derde, f 100,- als vierde en f 50,- als vijfde prijs. De Commissie Bierfestival fun geert hierbij zelf als jury. Deskun digheid, ook op dit terrein, kan men deze commissie bepaald niet ontzeg gen, als men weet, dat zij bestaat uit de heren G. Sliepen (voo2'zitter), M. Smits van Waesberghe, H. van Male, J. Bayings en J. Horsten. Deze deelnemende horecabedrijven doen bovendien mee aan de loterij „Koopstad Breda". Het Grootwinkelbe drijf heeft zich nl., evenals de Midden standsorganisaties, gesteld achter de Actie Koopstad Breda, die eveneens valt van 1 t.m. 16 augustus. Zo'n kleine vier honderd zaken, over heel de stad ver spreid, stemmen af op deze manifesta tie, waarmee bijzonder fraaie prijzen te winnen zijn. liervan noemen wij gratis reizen, vol- "dig verzorgd, voor twee personen, per liegtuig naar Griekenland, Mallorca en loegoslavië, en voorts nog reizen naar Zwitserland, Duitsland, Italiaanse Ri- >'ièra, Parijs en reizen in Nederland. De Z.S.A. heeft maatregelen genomen, dat leze reizen evt. pas volgend jaar ge naakt worden. De trekking van deze oterij geschiedt door notaris A Visser e Breda. De bekendmaking van de vvin- ïende nummers heeft plaats op zondag 6 augustus, 's avonds om negen uur op iet podium van de Botermert. Twee da gen na de trekking zijn trekkingslijsten bij alle deelnemers in hun etalages ter inzage. Ter verhoging van de algemene feest- i reugde zullen in de periode van 1 t m 16 augustus ,,de Blaospoepcrs" de welbekende hofkapel van Prins Carna val op gezette tijden de verschillende Het vorig jaar was Cambrinus het middelpunt van bruisend plezier. De „bierhallen" zijn verdwenen, maar bruisend plezier zal onge twijfeld opnieuw te beleven zijn. deelnemende horecabedrijven bezoeken. Van buiten af zijn de deelnemende za ken kenbaar aan de Bierfeestvlag. Bij dc Actie Breda Koopstad, waar voor zoals hiervoor gemeld even eens een verheugende belangstelling be staat, haken de étalages in op het Bier festival. Met deze grootscheepse acties en met het uitbreiden van terrasjes op de Markt aan de zijde bij de Halstraat Ct Zuid. t Voskc. De Beurs en Mossou) en met het plaatsen van een kiosk aldaar waar gedurende de weekends feestelijk amu sement geboden wordt, hoopt de C S A die menige toerist zal trekken en waar in ook de Bredanaar zelf zich goed en gepast zal kunnen vermaken. De keuze van mogelijkheden om vakantie in of in de directe omge- ving van Breda door te brengen, is bijzonder groot. Mocht men nog meer gegevens wensen, dan zou men een keuze kunnen doen uit de 31 folders, die in diverse uitvoeringen en talen alleen over Breda ver schenen zijn. De V.V.V. Breda be schikt trouwens over een keur van gegevens. Men kan aan het Verkeersbureau VVV aan het Stationsplein te Breda alle dagen, ook de zondagen in augustus, terecht van 8.45 tot 22 uur. Het bijkantoor van de VVV bjj het Motel is door de week op dezelfde tijden geopend, echter 's zondags gesloten.

de Stem | 1964 | | pagina 11