Bruisende buitenlandse inzet feestweek Goese Kasporgo In toekomst 45000 plaats inwoners te voor Axel TRO Walcheren Zeeu wsch-Vlaa nderen ZUID-BEVELAND EXAMENS Zorgenkinderen uit Hulst hadden vakantie in Axel Mosselseizoen 1964 met zon en feest ingezet EBHE Lijk geborgen te Hansweert Geestdrift in Goes en Hulst IJmuidense geslaagd aan Bredase h.t.s. BAKENS VOOR ONTWIKKELING UITGEZET Jeugdkampioenschap zwemmen Zeeland DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 27 JULI 1964 3IIDDELBURG AXEL OOSTBURG Ijsjes, frites en nog veel meer Dagblad De Stem Structuurplan op 30 juli in de raad Wegen Nieuwe wijken Sanering HOOGWATER Vandaag Morgen Bach-album Liszt-concerten Dupré speelt Nieuw Gala Chopinjuweel PHILATELISTEN BIJEEN De leden van de afdeling Walcheren van de Internationale Vereniging Phi- lateli kwamen in restaurant Wöhler te Middelburg bijeen voor hun maande lijkse ruilavond. Ondanks het reeds aan gebroken vakantieseizoen was er een goede belangstelling. Tijdens deze bij eenkomst werden onder leiding van waarnemend voorzitter P. Weststrate te vens diverse voorbereidingen getroffen voor de op 10 oktober a.s. in het City theater te Middelburg te houden Zeeuw se dag van de postzegel. ASAF GEEFT UITVOERING VAN DER MESSIAS In de maand december van dit jaar zal de Christelijke Zangvereniging „Asaf" het werk „Der Messias" van Handel uitvoeren. Met deze uitvoering zullen, naar thans reeds bekend is, de sopraan Nelly Groeneveld, de alt Wathy Krap, de tenor Arjan Blanken, de bas Henry Blackmón en de organist Piet van de Kerkhoff hun medewerking verlenen. „Asaf" zal grote kosten moeten maken. De gemeente zal de zangvereniging hierin tegemoet treden: de vereniging kan rekenen op 'n subsidie van f800, Kruiningen TENNISPARK OFFICIEEL GEOPEND Burgemeester A. Schipper van Krui ningen heeft zaterdag het nieuwe ten nispark alhier officieel geopend. Hij deed dit door het ontsluiten van een hek, dat toegang geeft tot de twee ba nen. Kruiningen, dat relatief veel ten- nisbeoefenaren onder haar inwoners telt, was hard toe aan een nieuwe ac commodatie voor deze prachtige zomer sport. Tot nu toe had men de beschik king over een tegelbaan. Uiteraard was de voorzitter van de plaatselijke tennisvereniging, de heer P. M. Polderman, zeer ingenomen met deze prachtige aanwinst. Naast genoem de twee heren werd nog het woord ge voerd door vertegenwoordigers van het district Zeeland van de KNLTB, van de Middelburgse tennisclub en de Heide maatschappij. Na de opening werden op de gloed nieuwe banen nog diverse demonstra tiewedstrijden gespeeld waaraan o.a. An- neveld en Pufkes deelnamen. Nu ook 't kleedgebouw helemaal is opgeknapt en wanneer straks 'n z.g. oefenkooi gereed zal zijn, zijn de tennisliefhebbers in Krui ningen helemaal „gesteld" Rilland'Bath AUTO TEGEN BOOM Op rijksweg 58 is zondagmorgen om streeks half twaalf de vijftigjarige me vrouw M. G. C. K. de W. uit Venlo van de weg geraakt en tegen een links van de weg staande boom gereden. Mevrouw de W. reed in file richting Goes toen plotseling de voor haar rijdende auto's moesten afremmen. Ook zij remde, doch de remmen functioneerden niet. De be stuurster reed uit de file over de lin ker weghelft en kwam daar tegen een boom tot stilstand. De auto werd totaal vernield. Mevrouw de W. werd op ad vies van dokter Kamps te Rilland-Bath per ambulance naar het St.-Joannazie- kenhuis te Goes overgebracht, waar zij werd opgenomen met 'n hersenschud ding en verwondingen aan 't /gelaat. Haar naast haar zittende dochter bleef ongedeerd. W olpliaartsdijk BRAND IN MOTORJACHT In de jachthaven vond zondagmiddag aan boord van het Belgische motorjacht Buki een explosie plaats, die gevolgd werd door brand. Door het kordate op treden van de opvarenden werd de brand met snelblussers in de kiem ge smoord. Twee van de zes opvarenden liepen brandwonden op. De oorzaak van de explosie is waarschijnlijk te wijten aan benzinedampen bij de motor van bet vaartuig, die benedendeks staat op gesteld. Op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert is door een binnenschipper zondagmiddag een drijvend lijk gesigna leerd. Vanuit Terneuzen voer het rijks- politievaartuig R.P. 10 uit en deze heeft het lijk geborgen en over laten brengen naar het lijkenhuis op de algemene be graafplaats te Kruiningen. Het lijk, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde, is van een circa 25-jarige onbekende kleurling. zijnde ongeveer de helft van het ge raamde tekort. De raad zal tijdens de volgende week donderdag te houden vergadering daarover overigens nog be slissen. AGENDA RAADSVERGADERING In de raadsvergadering van donderdag 30 juli zullen de geloofsbrieven worden onderzocht van de heer W. v. Dongen, die in de K.V.P.-fractie is benoemd tot opvolger als gemeenteraadslid van de heer A. van Terheijden. Zoals bekend heeft laatstgenoemde onlangs om per soonlijke redenen ontslag genomen. De agenda vermeldt voorts een voor stel tot wijziging van o.m. de verorde ning tot regeling van de wedden van secretarie-ambtenaren. Deze wijziging is nodig geworden omdat het inwonerstal van Oostburg beneden de 4000 is ge daald. Voor de benoeming van onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de openbare la gere school staan op de voordracht mej. L. Meeuwsen uit Terneuzen en mej. H, van Liere uit Middelburg. POLITIE-EXAMENS Geslaagd voor het examen van in specteur van gemeentepolitie en officier der rijkspolitie: B C. M. Malipaard (Mid delburg) en L. W. M. Malcontent (Oos terhout). TECHNISCHE SCHOOL MIDDELBURG Geslaagd voor: Timmeren 3a: C. van Belzen, Middelb., J. Brasser, Westkapelle, A. de Bree Grijpskerke, P. Dekker, Serooskerke, C. Geldof, P. den Hollander, P. Jobse, allen Oostkapelle, B. Koole, Middelburg, H. Lammers, O. en W. Souburg, K. Lie- vense, Westkapelle, J. van Lomwei, O. en W. Souburg, J. Luitwieler, Middelb., K. Pouwelse, Westkapelle, W. Schout, Se rooskerke W, A. Sturm, Vrouwenpolder, A. van Tatenhove, Serooskerke W, P. Westerbeke, prijs, Westkapelle, J. Won- dergem, Arnemuiden. Timmeren 3b: J. Adriaanse, N. en St.- Joosland, W. Bakker, O. en W. Souburg, B. v. Belzen, Arnemuiden, P. Boone, O. en W. Souburg, J. Groene woud, M'burg J. Jobse, id., W. Leendertse prijs Kam perland, P. Lievense, prijs, Westkapelle, (Van onze verslaggever) Vierentwintig zorgenkinderen van de Maria-school te Hulst hebben van een heerlijke week vakantie genoten in de Axelse jeugdherberg „De Blije Haghe". Het was de tweede keer dat een der gelijke vakantieweek voor de kinderen van de school was georganiseerd. Ook deze tweede vakantieweek is een groot succes geworden door de bemoeiingen van o.m. de Oudervereniging „Het Zor genkind", de schoolleiding, de „ouders" van de jeugdherberg en, niet te vergeten, maakten de kinderen zich uitstekend in het zogenaamde „kikkerbadje". De ver- de andere trekkers van de jeugdher berg, die het dartele vakantie vieren van de zorgenkinderen met veel genoe gen hebben aangezien. (Van onze correspondenten) Goes en Hulst hebben het afgelopen weekeinde kennis kunnen maken, of in sommige gevallen de kennismaking kun nen hernieuwen, met de ruim tweehon derd buitenlandse gasten die de r.-k. gym nastiekvereniging „Kasporgo" uit Goes t.g.v. haar feestweek had uitgenodigd. Zaterdag hebben de groepen uit Finland, Zweden, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, begeleid door het muziekkkorps van Ivo van Haren uit Den Bosch en een muziekkapel uit Neu renberg, een mars door Goes gemaakt, die eindigde op de Grote Markt. De Noren waren er toen nog niet bij. Zij zouden pas later op de middag arriveren. Zondag zijn de buitenlandse gasten in Hulst geweest. Goes Voor de aanvang van het optreden van de diverse groepen te Goes werden de leidsters en leiders voorgesteld aan de commissaris van de koningin in Zeeland en mevrouw De Casembroot, aan de bur gemeester van Goes en mevrouw Huber en aan de heer en mevrouw J. Potte- boom. Uiteraard werden aan deze ere gasten door de Goese bloemenmeisjes de nodige boeketten overhandigd. Op het voor het stadhuis opgestelde podium pre senteerden de groepen zich daarna aan de vele belangstellenden. Het werd een afwisselende show met vrolijke volks dansen, gracieuze oefeningen door Les Hirondelles 14 maal kampioen van Frankrijk en acrobatische toeren op de lange mat door de jeugdige gymnasten uit Zweden. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-VJaanderen: Steenstraat 14. telefoon '2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252. G< >ES Eerste redacteur Exploitatie- 's Avonds verzamelden alle gasten met hun pleeggezinnen en andere belangstel lenden zich weer in het Schuttershof voor een bruisende feestavond. Alle groepen kwamen een keer vóór, en een keer na de pauze voor het voetlicht. Op muziek van The Orpheans werd daar na nog gedanst in de grote zaal, in de tuin en in de kelder. Op zondagmorgen woonden de r.-k. gasten een mis bij die opgedragen werd door deken Holtkamp en waarbij de pre dikatie werd gehouden door kapelaan Kempers. De protestantse gasten begaven zich naar de grote kerk waar ds. J. Vis- beek uit Kats de dienst leidde. De Finse gasten hadden een koor gevormd, dat tijdens deze dienst psalmen zong. Hulst Het internationale feest trok zondag middag ook op de Markt te Hulst, on danks het warme weer, veel belangstel ling. Het enthousiaste publiek was ook daar getuige van vele voortreffelijke de monstraties. Nadat de twaalf deelnemende groepen eerst een rondgang door Hulst gemaakt hadden, waarbij ze vooraf gegaan werden door de Kon. Stedelijke Harmonie uit Hulst, werden deputaties van deze groe pen door burgemeester Molthoff op het stadhuis ontvangen. Daar waren ter be groeting tevens aanwezig de beide wet houders en enkele leden van de gemeen teraad, alsmede het bestuur van de r.-k. middenstandsverengiing, VVV en enkele horecabedrijven, die samen met het ge meentebestuur dit feest hebben georga niseerd. De dansgroep uit Oostenrijk toverde het publiek levendige taferelen voor oden. r •-••••• vr Nadat de burgemeester een hartelijk woord ter verwelkoming tot alle deel nemers had gericht en met enkele wel gekozen woorden de heer Vervest, voor zitter van de mede-organiserende Goese vereniging „Kaspargo", had bedankt voor zijn vele werk, kregen de deputaties der groepen gelegenheid persoonlijk burge meester Molthoff te begroeten. Ze hadden allen voor hem een geschenk meegebracht, karakteristiek voor hun eigen land. Ieder kreeg als herinnering een boekje over de stad Hulst aange boden. Daarna werd alle aandacht gericht op het Marktplein. De- muzikanten van de Oostenrijkse sportvereniging Jahn uit Forcheim openden het programma met enkele pittige marsen, waarna de twaalf deelnemende groepen in vlot tempo hun dansen en demonstraties opvoerden. ,Zo zorgde een groep meisjes uit Nürn- berg voor een perfecte gymnastiekde- monstratie. De dansgroep van de volks hogeschool uit Salzburg maakte diepe indruk. De charmante Frangaises van Les Hirondelles brachten op de tonen van het Franse volkslied, gespeeld door beiaardier Harthoorn uit Goes op het carillon van de Hulsterse basiliek, een sublieme uitvoering van ritmische gym nastiek. Ook na het optreden van de mede- organiserende Goese vereniging „Kaspar go" die optrad in Zeeuwse klederdracht was het publiek erg enthousiast. Alles bij elkaar kunnen de organisators terugzien op een buitengewoon geslaagd festijn, dat een echt internationaal „ver broederingsfeest" is geworden zoals bur gemeester Molthoff van Hulst in zijn be- groetingsspeech tot de deelnemers uit acht verschillende landen had gezegd. De vakantieweek werd ook luister bij_ gezet door een bezoek van het dagelijks bestuur van de gemeente Axel aan de jeugdherberg. Burgemeester M.K. van Dijke tracteerde op een ijsje. Ook veel ouders, die een week heerlijke rust ge noten, kwamen hun opwachting maken, evenals vertegenwoordigers van de Oudervereniging „Helpt Elkander" uit Terneuzen. De sociaal-pedagoog voor de nazorg, de heer A. G. van Beurden, was ook een regelmatige gast. De heer Van Beurden had overigens enkele oud leerlingen van de school meegestuurd, terwijl mej. De Rijk, het hoofd van de Mariaschool, enkele meisjes van haar huishoudklas had laten aanrukken, aie met de kinderen optrokken. Zonnig Ook de zon heeft een flink steentje bijgedragen aan het welslagen van de vakantie. De kinderen konden iedere dag naar buiten trekken. Doorgaans was de trek gericht op het zwembad. Onder het wakend oog van de badmeester ver kenners van Hulst kwamen een dag naar Axel om een eenvoudige spoortocht uit te zetten, die de leerlingen van de Maria school overigens niet zoveel moeite kostte. Zo het weer iets minder goed was, was er nog voldoende vermaak in het dag verblijf van de jeugdherberg. De ande re gasten van de jeugdherberg deden dan opgewekt en enthousiast mee. Twee Ant werpse trekkers bleven zelfs enkele da gen langer in Axel toeven, om ten be hoeve van de kinderen hun culinaire kwaliteiten ten toon te spreiden. Hun specialiteit bleek het bakken van frites, een eetbare substantie, die er bij de jon gens en meisjes uit Hulst als koek in ging. Kortom, het was een week om „van te smullen". De vakantieweek voor deze zorgenkinderen zal dan ook volgend jaar worden herhaald. inspectie Zeelana L. K M DE JUNG tel 2377 Hulst voor Zeeland. F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost'Zeeuw sch-V laanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est'Zeeuwsch- V laanderen J PETIT Breedestraat 3A Or^tburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm Ingezonden mededelingen 2to mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1 l, elke regel meer f 0.25 Als één regel gelden '23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook tn de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. De directeur van de hogere technische school ,,St.-VirgiIius" te Breda, dr. L. Bremmers, heeft zaterdag aan de eer ste geslaagde vrouwelijke leerling het einddiploma uitgereikt. Het is Christine Wajon uit IJmuiden, die op deze dag 21 jaar werd. Ik dank jullie voor de plezierige om gang en ik zal nog dikwijls aan mijn Bredase studietijd terugdenken", zei mej. Wajon, die studeerde aan de afde ling chemische techniek. Zij ontving uit handen van docent dr. ir. W. Ghijzen een geschenk. Er was ook een geschenk voor G. Asselman uit Hulst (afd. Werktuigbouw kunde), die de beste leerling van de school was. L. Meerman, Arnemuiden, M. Meliefste, N. en St. Joosland, J. Melse, Vrouwen polder, J. de Nooyer, Arnemuiden, L. van Overbeeke, Middelburg, A. Ventevogel, Arnemuiden, A. de Visser. Serooskerke W., L. Wouters, Oostkapelle. Timmeren 3c: C. Dey, Domburg, H. Hilbert, Middelburg, W. Jobse, Veere, J. Joosse, N. Karstanje, beiden St. Laurens, D. de Klerk, N. en St. Joosland. W. Lin- denberg, Middelburg, J. Maljers, Veere, C. Marinissen, prijs St. Laurens, G. de Nooijer, C. Oreel. beiden Arnemuiden. J. Oosté, Ritthem, L. Sandee, Kamperland H. Schuit, Arnemuiden, L. in 't Veld Mid delburg, A. Visser, O. en W. Souburg, J. Walraven, Middelburg, A. Wisse, Dom burg, M. Zwemer, Oostkapelle. Metselen 3: R. Boogaard, Zoutelande, J. vd. Bosse, prijs, Ritthem, P. de Bree Grijpskerke, L. Dekker, Westkapelle, S. Maljaars, Middelburg, J. Matthijsse Big- gekerke, M. Poortvliet, Arnemuiden, F. Roest, prijs, J. de Rijke, beiden Middel burg, A. Schroevers, Arnemuiden. Verklaring voor praktijk: L. van Eeno Vlissingen, J. Hammink, Middelburg. Schilderen 3: J. v. Gemert, Middelburg J van Iwaarden, prijs Arnemuiden, D. Kallemein, Middelburg C. de Leeuw Vlis singen, P. Marijs, Vrouwenpolder, J. de Nooijer prijs, St. Laurens, A. Roelse, Biggekerke, M. Schroevers, Arnemui den, J. Vrijenhoek, Vlissingen, N. Walra ven. St.-Laurens, E. Wedts de Swart, Oostkapelle. Elektrotechniek 4: I. Faas, Breskens. C. Flipse, Middelburg, A. Goedgebuure, Middelburg, D, Hulshof, O. en W. Sou burg, P. Ingelse, J. Kallemein, A. Klein- jan, allen Middelburg, J. Koppejan, Ar nemuiden, C. Labruyère, St. Laurens, J. Louwerse, O en W. Souburg, P. Mari nissen. St. Laurens, J. de Meij, Middel burg, I. Onderdijk, Veere, W. Pouwelse, prijs, Middelburg, A. Wagenvoorde id., J. Wisse, Domburg. Metaalbewerken 3A: J. C. Aar- noudse, O. en W.-Souburg, W. A. Bom- meljé. Middelburg, J. Boone (prijs) Ar nemuiden, A. C. L. van Gameren, Dom burg, J. P. 't Gilde, Middelburg, C. P. de Jonge Middelburg, H. M. G. B. v. d, Lande Middelburg, D. C. de Lange Mid delburg, 'W. Mesu, Vrouwenpolder, H. Nagelhout Middelburg, J. van Oord Oostkapelle, J. B. van Opbergen Middel burg, J. de Rijke Nw. en St—Joosland, D. C. van Veen Middelburg, K. W. Vreeke Domburg, L. A. van der Welle Middelburg, M. Lefèvre Middelburg, S. de Visser Middelburg. Metaalbewerken 3B: M. W; Almekinders Middelburg, J. Baas Nw. en St.-Joosland, K. M. Begthel (prijs) ïtamperland, J. D. Bodderij O, en W.-Souburg, A. P. Boone Serooskerke (W.), J. F. Burgs, Middelburg, P. C. A, van Dam Middelburg, M. C. Fondse, O en W.-Souburg, J. L. Hofman Middel burg, F. G. A. Klaasman O. en W.- Souburg, J. de Lange Ritthem, P. J. Leijdekker Middelburg, J. Nöthen Mid delburg, J. J. L. Passenier, Domburg, L. Piekart Middelburg, H. P. Poppe Mid delburg, J. P. van Schaik, Oostkapelle, O. Singadji Middelburg, J. G. M, Smol ders, Middelburg, F. Steutel Middelburg, J. «Verlinde Middelburg, J. de Visser Aagtekerke, H. S. de Vos Middelburg, J. de Waard Kamperland, W. L. van der Weele St.-Laurens. Metaalbewerken 3C: P. J. Alewijnse Middelburg, R. P. van Arkel Middel burg, J. Bos Middelburg, A. O. A. Colet Middelburg, P. W. Dekker, Vrouwen polder, M. J. Dijke Arnemuiden, J. F. van Eenennaam Vlissingen, J. P. H. de Graaf Middelburg, W. Hamelink Middel burg, D. A. Hendrikse Westkapelle, A. Koppejan Middelburg, J. J. Laban Mid delburg, L. Lievense Westkapelle, J. Ma rijs Arnemuiden, P. A, Moggré Dom burg, W. E. van de Velde (prijs) Dom burg, F. J. Verbrugge, Vlissingen, M. N. de Visser Kamperland, P. Wattel Oost kapelle, P. L. Huisman, Vlissingen. Autoherstellen 4: W. Boogaard, Koude- kerke; L. Buijs, O. en W. Souburg; J. Dekker (prijs), Meliskerke; F. Elenbaas (prijs), Nw. en St. Joosland; W. Faasse, Westkapelle; J. Krijger, Middelburg; P. Sturm, Serooskerke (W.); L. Ver meulen (prijs), Veere; R. van« den IJs- sel, Middelburg. Brood- en banketbakken 3A: J. van Adrichem, Middelburg; L. Bosschaart, O. en W. Souburg; A. Francke, Zoute lande; L. Kaaisteker, P. de Koning, Vlis singen; G. van der Meer O. en W. Sou burg: A. Menheere (prijs), Vlissingen; A. Moorlag, Breskens; A. Oreel, Middel burg; H. Verweij, 's-Gravenhage; A. de Visser, P. van Wezel, Middelburg. Brood- en banketbakken 3B: P. Alle- da, Vlissingen; E. Conté, Westkapelle; F. d'Huy (prijs), Middelburg; A. Jacob- se, O. en W. Souburg; A. Kleinepier, Westkapelle; C. Labrujere, Domburg; L Labruyère, Domburg; J. Tiersen, Vlis singen. Verklaring voor praktijk: A. van den Ent, Vlissingen. (Advertentie) (Van onze correspondent) Onder de meest ideale weersomstan digheden opende zaterdag de visserij- vereniging „Algemeen Belang" te Brui- nisse het mosselseizoen 1964. Aan de fes tiviteiten werd bijzondere luister bij gezet door de aanwezigheid van de com missaris van de Koningin en diens echt genote. De officiële toespraken van de burgemeester en van de voorzitter van de stichting „Zevibel", de heer A. Locke- feer uit Hulst, stonden in het teken van kritiek op de regering die de vissers vol komen in de mist laat varen ten aanzien van de vraagr wat met hen gaat gebeuren na' afsluiting van de Zeeuwse zee-armen. De burgemeester achtte het van groot belang, dat er eens wat meer bekendheid werd gegeven aan de richting waarin de regering denkt deze problemen op te los sen. Het vertrouwen van de vissers is de laatste jaren niet bepaald versterkt. Dat het Bruinisse ernst is met de strijd om het bestaan, bewijst de samenstelling van een door de gemeente tezamen met het ETI voor Zeeland opgesteld rapport, waarvan de burgemeester het eerste exemplaar aanbood. Het uitvaren van de vissersvloot, rijk gepavoiseerd en om ringd door een groot aantal jachtjes en zeilboten, die voor deze gelegenheid spe ciaal uit Dordrecht en Bergen op Zoom waren overgevaren, bood een fantastisch schouwspel, waarvan de talrijke toeristen die zich aan boord van de schepen be vonden, zichtbaar genoten. Het hoogtepunt van de feesten vorm de de water-ski-show, die op de Gre- velingen werd uitgevoerd door het Na tionaal Waterski Stuntteam „Interceptor shöw". Vanaf de Grevelingendam volgde een grote menigte deze snelheidsduivels. De feestelijkheden, die met een vuur werk werden besloten stonden onder de hoge bescherming van de Mosselkonin gin, deze keer de charmante twintigjarige Adrie Okkerse die de hele dag door op gepaste momenten de aandacht op het bekende Zeeuwse produkt de mossel vestigde. Mosselkoningin Adrie Okkerse slaat de vlootschouw gade temidden van burgemeester Van der Linde van Bruinisse (geheel rechts) haar prin sesjes Corrie Olree (links) en Janny van Gilst (rechts) en tenslotte twee „dekknechtjes", de vriendjes Jan en "Wolfert Jumelet. (Van onze verslaggever) De gemeente Axel mikt voor de overigens niet al te naaste toekomst op 45.000 inwoners. Daarvoor zal er in ieder geval plaats zijn. Dat zegt tenminste het structuurplan, dat is ont worpen door het Stedebouw kundig Adviesbureau Schut in Middelburg en dat tijdens de op donderdag 30 juli a.s. te hóuden raadsvergadering ter goedkeu ring aan de raad van deze ge meente zal worden voorgelegd. Opstellen van een stuctuurplan is volgens de genoemde toelichting nood zakelijk. ten eerste omdat de vaart, die achter de ontwikkeling van de kanaalzone wordt gezet, de gemeente er toe moet nopen de bakens voor de toekomstige ontwikkeling uit te zet ten, ten tweede omdat de huidige uit breidingsplannen voor het grootste gedeelte vol zijn. Het betreft hier de uitbreiding met woonwijken tussen de spoorlijn en de Kreek aan weers zijden van het centrum en met be- drijven tussen de Oude en Nieuwe Dijk. Het opstellen van het structuurplan is gebaseerd op belangrijke uitgangs punten: Er dient zeker één kilometer on bebouwd gebied te blijven gehand haafd tussen de te industrialiseren oostzijde van het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de stad Axel. Zulks opdat voldoende vrijheid in het wonen is gegarandeerd en de bedrij ven geen hinder zullen ondervinden van de woningen. De huidige demar catielijnen, die worden uitgemaakt door 't plan West en de Axelse Sas sing zullen blijven gehandhaafd. Aan de zuidrand zal de grens moe ten worden gevormd door de Lan&e- straat, die is voorbestemd de verbin ding te worden tussen de kanaalzone en Hulst. Axel zal voor ongeveer vijf kilometer langs deze weg liggen. Er moet voldoende plaats worden ingeruimd voor de recreatie. Ook in de verschillende wijken in het noor den en westen zullen stroken bestemd moeten worden voor de recreatie. 75 hectare beschikbaar voor de vesti ging van industrie. In het oosten zal de uitbreiding zich tot ongeveer twee kilometer van de bestaande bebou wing kunnen uitstrekken. De Langeweg is in het structuur plan een doorgaand karakter toebe dacht en zal slechts op enkele pun ten aansluiting geven op het Axelse stratennet. De Zuidsingel - Kanaal kade, thans nog een weg van inter lokale betekenis, zal een oost-west- hartader van de stad blijven met eveneens een beperkt aantal aanslui tingen. Datzelfde geldt voor de wes telijke hoofdweg. De laatste weg zal het verlengde zijn van de provinciale weg naar Ter neuzen, waaraan dus hogere eisen zullen moeten worden gesteld. De aansluitpunten zullen in dit geval op vrijwel gelijke afstanden (350 meter) liggen, zodat, indien nodig, een zo genaamd groene golf-verkeerslichten- systeem zal kunnen worden aange bracht. De nieuwe woonwijken zijn rondom het thans bestaande centrum gegroe peerd. Als grenzen gelden, zoals ge zegd, de Langeweg in het zuiden en de „een-kilometer-zone" in het wes ten; in het noorden wordt de be grenzing van drie woonwijken ge vormd door de combinatie van de pro vinciale weg naar Terneuzen en de Beoosten Blijsestraat, onderling ver bonden gedacht ter hoogte van de sa menkomst van de Oude en de Nieuwe Dijk. Nog meer naar het noorden, in het verlengde van het bestaande in dustrieplan Noord, zijn er dan nog Het structuurplan roert tenslotte nog een belangrijk punt aan: het op zetten van het eigenlijke stadscentrum in meer moderne stijl. Het stads centrum kan door middel van sane ring worden uitgebreid en worden voorzien van o.m. meer parkeerge legenheid. Een vergroting van het centrum ten behoeve van representa tieve gebouwen zoals een verpleeghuis een museum of een nieuw raadhuisC.) dient zich aan bij het ontmoetings punt van de Kreek en de Kinderdijk. Onder prachtige weersomstandigheden en bij een watertemperatuur van 25° C organiseerde Luctor in Middelburg de Zeeuwse jeugdkampioenschappen zwem men. Door een vlot tempo van de jury, werd het 28 nummers tellende pro gramma in 2 1/2 uur afgewerkt. Nog maals bewees ..Scheldestroom", over de beste zwemjeugd van Zeeland te be schikken, want tot grote tevredenheid van trainer Bondewel gingen de Bres- siaanders met niet minder dan 15 kam pioenschappen strijken. Toch waren er nog enkele verrassingen, want het Scheldestroom-meisje Annie Brugge, dat tot nu toe nog geen enkel nummer had verloren, kon deze middag niet tot één overwinning komen. De oorzaak hiervan was waarschnijlijk, dat zij juist van een vakantie-reis was teruggekeerd en gedurende enkele weken niet had ge traind. Ook de Starters uit Aardenburg kwamen met hun zes kampioenschappen goed voor de dag, Luctor met 4 deed het iets minder, terwijl S.Z.V. met drie kampioenschappen genoegen moest ne men. De Bruinvis kwam slecht voor de dag want deze bekende ploeg bemach tigde niet alleen geen enkel kampioen schap, maar ook een groot deel van hun ingeschreven deelnemers kwam niet op dagen. F. v. Kruiningen, Luctor, H. Stoel - horst, S.Z.V. en E. Schaalje, de Star ters namen iéder twee titels voor hun rekening. Morgen, dinsdag 28 juli gelden In Zee land de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 5.31 en 17.36 uur; Terneuzen 4.52 en 16.59 uur; Vlissingen 4.18 en 16.30 uur; Wemeldinge 5.59 en 18.15 uur. ELLEWOUTSDIJK 13.30 uur Schieting BIERVLIET Café v.d. Hemel, Doens, Bracke Ker- misdansen 14 en 15 uur Wielerkoers aspiranten en nieuwelingen Café Doens 15 uur Schieting SAS VAN GENT Olympia 20 uur De waarheid over Rosemarie HULST G. Lijbaart 15 uur Vakantieschieting Bioscoopgebouw 20 uur Carrousel van het nachtleven TERNEUZEN Luxor 20 uur Duel bij Silver Creek OOSTBURG Ledel 20 uur De gigolo van het hu welijksbureau, 14 j. TFRIIÖLE F. de Vijlder 15 uur Kermisschieting STEKENE DRIEHOEK Aug, v. Hoije 15 uur Schieting 'S-HEERENHOEK 13.30 uur Schieting verenigde sociëteiten GOES Internationale feestweek AXEL Café Benelux 16 uur Schieting liggende wip TERNEUZEN Luxor 20 uur Het duel bij Silver Creek OOSTBURG Ledel 20 uur De gigolo van het huwelijksbureau Een vl grandiir gen va derde de laat: gramm beluiste ongetw: het Br In de dez-voi van Pl| magist: gebracht, een prachtige 1 tenllefhebbers die in de series hun slag plegen t' Hein Jordans leiding is stand gekomen, die tech: tiek op een zeer hoog die verreweg het allergro de Beethovenliefhebbers v vredigen. Zonder in aanL te vervallen brengt Het Bi een gepassloneeerde Eroif de meesten hem graag M doorzichtigheid die de vt naast kenmerkt is door technici voortreffelijk verv komt, naar de plaat luis tot de verzuchting dat m de concertzaal zou wegb er geen enkele plaats be zo goed luisterpunt biedt liefhebber thuis heeft Een voor de zuiderling dachte is ook dat de gra. de mogelijkheid heeft gesel Nederland, ook de muziek het verre noorden die wH zelfs nooit van het Brabant den hebben gehoord nu een voortreffelijk orkest t onder de gerenommeerde ons land een bijzonder bela gaan innemen. (Philips 83 We kunnen nauwelijks het economisch verantwod geregeld komen de grotel uit met unieke albums, wel moet veronderstellen een handjevol pur sang muz aangevuld met een aantal ci, ze zullen kopen. Dat t opnieuw toen we naar de uit Philips' prachtige albi sonates en partita's voor vi( luisterden. In de meeste cotheken zal Bach ongetwijf tegenwoordigd zijn, en vele mondig beamen dat zijn muzikale juwelen van de, orde zijn. Maar wie zal eej de complete reeks kopen van dergelijke uitgaven is i groot en indien de veronder is, dat er zuiver econor voor de fabrikant weinig i in schuilt, dan mag het kl dat zulke platen koopt, danï de grote merken het zich plichting rekenen, hun repc manier alzijdig te houden. De vioolpartita's in kwL gespeeld door de grote Ba list Arthur Grumiaux. De vc die men van het artistiek hebben worden dan ook antwoord. Zijn meesterham kostbare album tot een i (Philips 835 198-200 AY). De wee pianoconcerten va men een gewild object vc kanten van een langspeelp ze muziekaal gezien niet v: tekenis, hun romantisch kara dom aan uitdrukking maakt een groot publiek bemind, heeft er een fraaie l.p, aar beide concerten worden hi door Philippe Entremont m ladelphia Orchestra o.l.v. mandy. De jonge pianist ge aanvaardbare vertolking. JV weergaveteehnisch een goec (CBS 72302). Marcel Dupré is een loei, organist-componist, die thuis rij van de groten en hoewel delijk volgeling is van -an Franse orgelmusici als Viei dor, moet men bij Dupré te weerstaanbaar aan Franck d< cury heeft een concert opge door Dupré zelf gespeelde het orgel van de Saint Sul] rijs, een instrument van zee tekenis. Dupré speelt zijn Litanie, variations sur un en enkele andere, kleinere w terend naar deze uitmunte plaat wordt men, vooral in e< werk, bevangen door de pracht van het orgel, dat pen lijkt voor een groot Dupré. Hij zet een rijke tra in de muziekwereld zijn gr ten, die onvergankelijke weï pen, altijd zeldzaam doch Dl betwist een van hen. (Merci MGY). De reeks ,,Gala Concert" is garant voor twee voor disc langrijke dingen: een uitstek me van een populair conce plaat die in een allerplezie doende hoes is gestoken. Dat; weer onverkort voor Mendel liaanse symfonie en de ac weer onverkort voor Mendel liaanse symfonie en de achtst van Beethoven, die uitgevoeij5 Concertgebouworkest in deze schenen. Een sprankelende technisch volmaakt maar oo] muzikaal van hoog gehalte, ze fleurige plaat (met een van het Concertgebouworkest en fraaie illustraties in het een paradepaordje voor eikel zamelaar. (Philips 838120 AG' De naam van de grote Poe Adam Harasiewicz prijkt al o zenden platenhoezen en nog schijnen er nieuwe. Hoewel toire geenszins bepérkt is, z hem, terecht, allereerste ee vertolker en dat is bepaald ni| Poolse nationaliteit alleen Harasiewicz heeft Chopin oni de vingers"en in het hai getuigt, na vele bewonderd polonaises, walsen. nocturnes| ka's, een nieuwe Philipspla; eerste pianoconcert van Chop: siewicz met het Weens Syrr kest speelt. Chopins (twee)| certen mogen dan een tikje tenbeentjes gerekend worden, gezien zijn het uitermate da: ken die de solist alleszins geven te schitteren. Wie de minder mocht waarderen oir van het orkest nauwelijks t is dan die van een geraffinc die zal deze plaat dan toch trekkelijk blijven vinden, oir „toegift". De tweede kant het concert namelijk nog m groeven af te staan en wat wordt gevuld door de beroe naise in as op, 53. een ws ballade, waarin de grote pia

de Stem | 1964 | | pagina 2