Belastingverlaging en a.o.w. Ivooru I m Werkgevers: tegelijk Euromarkt failliet na verduisteringen ■Kt KASKI onderzoekt zielzorg toeristen Weer dertien beschuiten in rol i/1 Geen licht Nachtegalen naar pausmis in Orvieto Ontploffing op schip 45 doden Britse post staakt niet FABRIEK CORRIGEERT ONTDEKKING HUISVROUW SPANNING OP CYPRUS NEEMT TOE BRILLEK HAM moordzaak Indonesisch scheepje tot zinken gebracht Opnieuw tekening van Rembrandt herontdekt Den Haag niet eens met De Gaulle DAGBLAD VOOR ZEELAND I e c t u u r me nu Vrij warm BOEKHOUDER IN VOORARREST: 5 V Sabotage tegen VAR LUNS WEER WEG Gangster vlucht uit bankgebouw in politiewagen 8 t er weer een Wéér met die Wéér met een st hoofdprijzen f 500.- en 100 zen Wéér in ,n prijzen t 104e JAARGANG No. 24647 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 25 JULI 1964 'IG vakantie met ILGLAZEM van uw bril flCIEN Ginnekenstraat 35 Nieuwe Markt 42 OM: Stationsstraat 13. ifondsen W. VAN DER STEEN Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) VERDEELDHEID IN SER Middelburg heeft een kunstmarkt. Éénmalig, maar goed. Pagina 11. Eén van de zeer bekende Belgische hedendaagse kunstschilders luistert naar de naam Wolvens. Pagina 11. Toeristen in Spanje brengen soms ons land in opspraak. Pagina 13. Een nieuwe puzzel, cryptogram ge naamd, op pagina 13. Een vraaggesprek met mormoonse zendelingen, alsmede onze schaak rubriek, op pagina 13. Piet Hack spreekt met Marijn Va lenten op pagina 17. Het rijbewijs en de catechismus zijn in discussie op de „Papier Voor uw pen"-pagina, nummer 14. De Acht van Chaam wordt uitvoe rig belicht op pagina 15. Rudi Carrell is aan het woord op pa gina 5. Wist u dat stedebouwkundigen en architecten met Lego-steentjes spe len? Pagina 9. Veel mensen sterven na verkeers ongelukken bij gebrek aan snelle hulp. Pagina 6. (Van onze correspondent) Hoewel de Rotterdamse recherche geen reden meer heeft de echtgenoot van de vermoorde mevrouw E. W. Ragers- Segov in verzekerde bewaring te hou den, is de oplossing van de moord in Kralingen verder van een oplossing dan ooit en dreigt het onderzoek in een impasse te raken. De dader heeft een voorsprong op de politie van ruim vijf uur. Tijdens de nacht van de moord was de lieer Hagers alleen thuis. De politie heeft vastgesteld dat hij niet wist waar zijn vrouw was gaan wo nen, nadat zij het huis te Lekkerkerk had verlaten. Naast de heer Hagers zijn reeds tien tallen andere getuigen en relaties van de vermoorde vrouw gehoord, onder wie enkele mannen met wie mevrouw Hagers in Rotterdam nogal veel uit ging en verschillende nachtclubs be zocht. Het is de Rotterdamse politie gebleken dat de vermoorde vrouw, die als huishoudlerares vakantie had, en na deze vakantie van de nijverheids school in Lekkerkerk naar een soort gelijke opleiding in Rotterdam zou zijn overgegaan, nadat zij haar man verlaten had, een heel ander leven is gaan Ibiden en in korte tijd een geheel nieuwe en zeer ruime vriendenkring heeft opgebouwd. EEN KAMPEREND Belgisch echtpaar is in een verlaten vallei in Lichtenstein omgekomen bij een lawine veroorzaakt door een hevig onweer. DE SURINAAMSE minister van econo mische zaken A. Riboet heeft, naar het kabinet van de gouverneur te Paramari bo meedeelt, ontslag genomen. Minister Riboet was in opspraak geraakt omdat gebleken was dat hij niet over een blanco strafblad beschikte. VEEL DODEN en gewonden zijn geval len bij hevige gevechten tussen Jemeni- tische republikeinen en monarchisten. Het internationale Rode Kfuis deelde mee dat het veldhospitaal, ten noorden van het strijdtoneel gelegen, overvol is. DE TWEEJARIGE Jonny Nienhuis ver dronk gisteravond in Delfzijl tijdens een parkwandeling die het kïncl maakte met twee zusjes. Terwijl de meisjes naar de herten keken, moet het jongetje onge merkt in de vijver zijn gevallen. EEN NIEUW strategisch verkennings vliegtuig wordt in de Verenigde Staten voorbereid, aldus president Johnson. Deze SR-71 zal driemaal zo snel als het geluid en op een hoogte van 24 kilome ter kunnen vliegen. Weersverwachting van het K.N.M.I. Seldig tot vanavond: h de meeste plaatsen droog weer met af en toe wat zonneschijn. Vrij warm. Zwakke tot matige wind uit west tot zuidwest. Vandaag: zon onder 20.30 uur. yan op 23.57 uur. Morgen: zon op 5.03 uur. Zon on der 20.28 uur. Maan onder 15.19 uur. Maandag: zon op 5.05 uur. Maan on der 16.41 uur OVER URGENTIE (Van onze parlementaire redactie) De Sociaal Economische Raad heeft vrijdag een advies voor de regering opgesteld betreffende een aantal beleidspunten, zoals de ruimte voor loonsverhoging in 1965, de verhoging van de A.O.W. en de verlaging van de belastingen. Over één punt was de S.E.R. het eens: het is nog te vroeg om een verstandig woord te zeggen over de voor 1965 aanvaardbare loonkostenstijging. Het te vroeg noemen van cijfers geeft maar spanninigen, zo meent men, terwijl het toch denk baar is dat men meer verhoging moet geven dan economisch gezien eigenlijk verantwoord is. Veel ruimte voor verhoging is er echter beslist niet, reden waarom de vakcentrales ook op deze plaats het investeringsloon hebben geïntroduceerd, overigens zonder veel res ponse te krijgen. Over de verhoging van de A.O.W. en verlaging der belastingen en de daarvoor gewenste tijdstippen lopen de meningen sterk uiteen. De zich wat onafhankelijker opstellende kroonleden merendeels economen staan het dichtst bij de werkgevers, dié beide zaken wel willen aanvaarden als ze maar tegelijk worden ingevoerd. De werknemers willen vooral een hogere overheidsbijdrage voor de A.O.W.. ook al zou dit ten koste van belastingverlaging moeten gaan. De S.E.R. is in de eerste plaats tot de conclusie gekomen dat het niet moge lijk en ook niet gewenst is voor 1 augus tus een advies uit te brengen over de voor 1965 aanvaardbare loonkostenstij ging. Er is nu nog grote onzekerheid om trent de ontwikkeling van de arbeids kosten in het buitenland en bovendien kan het vroegtijdig noemen van een looncijfer onrust in het bedrijfsleven ver oorzaken, zeker oij een krappe arbeids markt. Omdat men toch pas m het laat ste kwartaal van een jaar aan loonon derhandelingen begint, kan later nog wel een advies over de lonen worden gege ven, aldus de raad. De raad meent dat onder de huidige omstandigheden op korte termijn in de overheidssector bepaalde budgettaire aan passingen onder het oog moeten worden gezien. Een daaruit voortvloeiende be perking moet echter niet worden gezocht in een vermindering van de voor de na tionale economie urgent te achten over heidsinvesteringen. STANDPUNTEN Als het gaat over de belastingverlaging en de verhoging van A.O.W./A.W.W. valt het orgaan in drie partijen uiteen. Het eerste standpunt is dat der werknemers vertegenwoordigers. Zij menen niet goed over de belasungverlaging te kunnen oordelen zolang de modaliteiten niet be kend zijn. Voorts meent deze „partij" dat de A.O.W. moet worden verhoogd tot (Van een onzer verslaggevers) Het bekende jongenskoor „De Ooster- lioutse Nachtegalen" is uitgenodigd de H. Mis die Paus Paulus op 11 augustus zal opdragen in de kathedraal te Or vieto, muzikale luister bij te zetten. De Nachtegalen zyn dan bezig aan een con certreis door Italië, die maandagmorgen al begint. Het koor zal ook twee con certen geven in Porto Ercole, waar mo menteel de koninklijke familie vakantie houdt. Het is niet uitgesloten, dat leden van het koninklijk gezin een van beide concerten zullen hijwonen. Paus Paulus bezoekt Orvieto om het slot bij te wonen van een groot kerke lijk feest. Zevenhonderd jaar geleden vaardigde paus Urbanus IV de bul uit, waarmee hij het feest van het Allerhei ligste Sacrament instelde. Dit naar aan leiding van een wonder, dat in Bolzano (nabij Orvieto gelegen) was gebeurd. In de koorschool van de Nachtegalen heerste gisteren toen de brief uit Orvieto binnenkwam, blijde opwinding. Rector Fick en de koorleden beschouwen het als een grote eer de Pausmis te zingen. 3250 gulden per medio 1963, de daarna gevolgde loonsverhogingen moeten nog bij dit bedrag bijkomen, wat een resul taat oplevert dat hoger is dan de regering (3650 gulden) zich voorstelt. De bijdrage uit de algemene middelen voor deze ver hoging vinden de werknemers te laag, de lasten van de verhoging zouden ge lijkelijk moeten worden verdeeld via premiebetaling en financiering uit de overheidsmiddelen. De werkgeversvertegenwoordigers blij ven bij hun eerder geuite afwijzing van de A.O.W.-verhoging. Maar zij zijn be reid de aangekondigde verhoging als een feitelijke beslissing van de regering te beschouwen. Het moment van invoering ervan moet echter afhankelijk zijn van de budgettaire politiek. Hierbij denken de werkgevers aan een synchronisatie van de A.O.W.-verhoging met het eerste deel van de voorgenomen belastingver laging. Dan krijgen de lagere inkomens groepen (werknemers zowel als zelfstan digen) een tegemoetkoming in de hogere premiedruk. De werknemers zouden dank zij belastingverlaging en gedeeltelijke premiecompensatie niet achteruitgaan in hun reële inkomen. De inkomensgrens voor de kinderbijslag voor kleine zelf standigen zou echter verhoogd moeten worden om ook hen niet te schaden. ONGEWENST De kroonleden in de S.E.R. erkennen de voordelen van de synchronisatie als door de werkgevers bepleit, maar als deze synchronisatie zou betekenen ver vroeging van de belastingverlaging tot 1 januari 1965, dan vinden zij haar toch uit conjunctureel oogpunt ongewenst. Dan heeft de verlaging een bestedings- verruimend effect, dat niet past in de pogingen om ontspanning in de econo mie te bereiken, eerder stijgt de infla toire spanning erdoor. Maar, aldus de kroonleden, over de A.O.W. heeft de regering al beslist zowel wat de hoogte van de uitkering als de overheidbijdrage. de premielast en de datum van ingang betreft. Zij willen hierover dus niet meer discussiëren; dat moeten de Staten-Generaal nu maar doen. (Van een onzer verslaggevers) De heer H. A. G. Spieringhs, directeur eigenaar van het onderhoudsbedrijf Euromarkt te Bergen op Zoom, is gister morgen failliet verklaard. De faillisse mentsaanvrage is ingediend door de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging (het G.A.K.)) te Amsterdam. Deze heeft een vordering van 57.000 gulden op de heer Spieringhs. Curator is mr. M. van Ginneken te Bergen op Zoom. Het on derhoudsbedrijf Euromarkt is in het nieuws gekomen nadat de boekhouder van dit bedrijf, de 53-jarige R. S. uit Bergen op Zoom, was gearresteerd nadat de heer Spieringhs hem er van had be schuldigd een bedrag van 190.000 gulden te hebben verduisterd. De boekhouder is vrijdag voor de of ficier van justitie van de arrondisse mentsrechtbank te Breda, mr. K. M. A. Thijssen geleid. Deze heeft de rechter commissaris gevraagd een bevel uit te schrijven dat het mogelijk maakt R. in voorarrest te houden. De beschuldiging luidt: valsheid in geschrifte en verduiste ring van een zeker geldsbedrag. De omschrijving van de grootte van het bedrag is met opzet zo vaag gehou den omdat nog steeds op geen stukken na is te zeggen hoe groot het verdwenen bedrag is. Men houdt het voorlopig maar 9P 190.000 gulden, die R. in de twee jaar dat hij als boekhouder is opgetreden voor de heer H. S., directeur-eigenaar van het onderhoudsbedrijf Euromarkt te Bergen op Zoom, zou hebben verdonke remaand. Zoals men weet heeft de heer S. zijn voormalige boekhouder ervan beschul digd een bedrag van rond de twee ton te hebben verduisterd. Hij was tot deze ontdekking gekomen toen hij van de in spectie van de belastingen hoorde dat hij een belastingschuld van honderdduizend gulden had. Naar hij verklaarde had hij zelf de cheques getekend voor de ver schuldigde belastingbedragen. Ontkend R. blijft zowel de valsheid in geschrif te als de verduistering ontkennen. Er zou volgens hem geen sprake zijn van een daadwerkelijke boekhouding en dus ook niet van valsheid in geschrifte. De boekhouding werd bijgehouden in een kladschrift, aldus R tegenover mr. Thijssen. Deze echter beschouwt dit klad schrift als de officiële boekhouding. Vol gens mr. Thijssen zal de valsheid in ge schrifte bewezen kunnen worden. Anders ligt het met de verduistering. De rijks accountant, die momenteel de boekhou ding van het Bergen op Zoomse bedrijf bestudeert, heeft nog geen orde kunnen scheppen in de chaos. Het is nog steeds niet duidelijk tot welk bedrag de verduis tering gepleegd kan zijn. De chaos is zo groot, dat bij wijze van spreken iedereen een graantje mee had kunnen pikken. Ook R., die dit echter ontkent. Het faillissement komt voor Euromarkt, dat momenteel 120 werklieden op ver schillende bedrijven in binnen- en bui tenland aan het werk heeft, als een vol slagen verrassing. Weliswaar was de aan vrage al 15 juli in zee gegaan, maar na dien heeft de heer Spieringhs aan het G.A.K. een voorstel gedaan zijn schuld met duizend gulden per week af te be talen. Een voorstel dat deze instantie aanzienlijk meer uitzicht gaf op het te rugkrijgen van haar geld dan het nu uit gesproken faillissement. De veronderstel ling is niet ongewettigd dat het G.A.K. is geschrokken van de arrestatie van de boekhouder en de daarmee aan het dag licht getreden chaos in de boekhouding. Men is kennelijk huiverig geworden ten aanzien van de kredietwaardigheid vari de heer Spieringhs. Overigens is de mogelijkheid helemaal niet uitgesloten dat de vordering van het G.A.K. minder is dan 57.000 gulden. Doordat R. loonstaten zou hebben inge vuld waarop aanzienlijk meer arbeids krachten stonden vermeld dan er in wer kelijkheid werkten, zou dit bedrag kunst matig opgevoerd zijn. Een Maleisische patrouilleboot heeft vrij dagavond in de territoriale wateren van Singapore een klein Indonesisch motor schip tot zinken gebracht, zo deelde het Maleisische ministerie van defensie mee. Drie Indonesiërs verloren daarbij het le ven. Bij het treffen werd een Maleisische matroos gedood en raakten drie anderen gewond. Welingelichte kringen in Singa pore zeiden eerder, dat verscheidene In donesische kanonneerboten de patrouil leboot hadden aangevallen. f» ftrq-r"'»- Vijfenveertig mensen uit de Alge rijnse havenstad Annaba (Bone) zijn ge dood door een hevige explosie, welke aan boord van het Egyptische vrachtschip Star of Alexandria plaatshad. Dit werd gistermiddag uit Algiers vernomen. Eer der op de dag had radio Algiers omge roepen dat er twintig doden waren ge vallen. Het schip ontplofte donderdag avond Iaat en brandde uren lang. Vrij dagmorgen zonk het. Naar aanleiding van de eerste resultaten van een onderzoek, wordt aangenomen dat iemand een hom onder de kiel van het schip moet heb ben geplaatst. Volgens mededelingen van Egyptische zegslieden zou het schip in opdracht van het ministerie van de VAR wapens en munitie voor het Algerijnse leger heb ben vervoerd. In de hele stad werden door de lucht druk. welke door de explosie werd ver oorzaakt. ruiten ingedrukt en in de buurt van de haven liepen tal van woningen ernstige schade op. Een deel van de ha venbuurt werd in aller ijl geëvacueerd. Op de Parijse veiling, waar het pren tenkabinet van het Rijksmuseum te Am sterdam de Rembrandt-tekening „De zieke vrouw" voorstudie voor de hon- derd-guldenprent verwierf, heeft een Amsterdamse kunsthandel (Bernard Houthakker) een Rembrandt-tekening ge kocht, die eveneens bijna 60 jaar ver borgen was gebleven. Vermoedelijk is deze schets volgens de kunsthandel in circa 1640 gemaakt en stelt zij be zoekers van de Amsterdamse beurs voor. (Van onze correspondent) In de verwachting, dat het nog dit jaar tot een ambassadeursuitwisseling zal komen tussen Nederland en Indone sië, is minister Luns vrijdagmiddag zijn reis naar Djakarta begonnen. „Het verheugt mij", zei hij met al één voet op de vliegtuigtrap, „dat de betrek kingen tussen onze landen goed zijn en zelf verbetering beloven. Het wordt mijn tweede bezoek aan Indonesië. Ik stel mij veel voor van de hernieuwde kennismaking in het land. Mijn doel De betrekkingen te verbeteren op poli tiek, economisch en cultureel gebied. Ook zal de kwestie van de Ambone zen aan de orde komen". (Van onze Londense correspondent Roger Simons) De nationale staking bij de Britse poste rijen, die om middernacht in de nacht van zaterdag op zondag zou ingaan is afgelast. Dat geschiedde na bespre kingen tussen de leider van de vak bond van postbeambten Ron Smith i de directeur van de Britse posterijen, Reginald Bevins. Ook de modelactie van de postbeamb ten. waardoor grote achterstand in de aflevering is ontstaan, zal niet wor den voortgezet. Het bondsbestuur zegt in een verklaring dat de staking is af gelast om „voortzetting van de onder handelingen mogelijk te maken". De staking was afgekondigd ter onder steuning van looneisen. Intussen deed in parlementaire kringen het gerucht de ronde dat de regering een onmiddellijke loonsverhoging van 51/2 pet. met terugwerkende kracht zou toekennen, als de staking afge last zou worden. Oorspronkelijk wou zij maar vier procent toestaan, terwijl het personeel tien procent eiste. Dat was 14 dagen geleden dan ook de oor zaak van het conflict. In geheel de city van Londen vaardig de de postdirectie vrijdag voor onbe paalde tijd het ongewone verbod uit om nog brieven te verzenden. Er zal geen enkele bus meer gelicht worden, (Van een onzer verslaggevers) Langs heel de Nederlandse kust en in enkele recreatiegebieden zal in de komende week een onderzoek worden ingesteld naar de consequenties, die het zomertoerisme voor de zielzorg heeft. De opdracht hiertoe werd door de bisschoppen van Haarlem, Rotterdam en Breda aan het Kaski gegeven. Zondag begint het al: dan worden in alle daarvoor in aanmerking komende kerken en kapellen tijdens alle heilige missen de koppen geteld. Op 2 en 9 augustus zal dit nog maals geschieden, teneinde betrouwbare cijfers te krijgen. Langs deze weg hoopt het Kaski zich een beeld te kunnen vormen van de concen traties, die zich in het zomerseizoen langs de kust voordoen en van de zielzorgelijke voorzieningen, die in verband hiermee getroffen dienen te worden. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse broodfabrieken Hus en Lensvelt Nicola hebben het Consumen ten Contact Orgaan gisteren plechtig beloofd voortaan weer dertien beschui ten in de rollen te zullen doen, nadat het orgaan had ontdekt dat deze fa brieken maar iwaalf beschuiten in hun rollen verpakten. Het geval werd ontdekt door een huisvrouw, die in vijf rollen slechts twaalf beschuiten aantrof en daarover het C.C.O. tipte. Dit orgaan wendde zich tot de fabriek met de vraag hoe veel beschuiten men in een rol placht te verpakken. Het antwoord was der tien, sporadisch twaalf. Aangezien het C.C.O. het woord sporadisch niet op zijn plaats vond in het geval van de huisvrouw, liet het zelf in verschillende filialen nog eens vijftig rollen kopen. In al die rollen zaten twaalf beschuiten, wat het woord „sporadisch" helemaal onaanvaardbaar maakt. De fabriek, hierover nader onderhouden, gaf toen als commentaar dat de machines op gewicht waren afgesteld, en dat de klant dus niets tekort kwam. Desge vraagd werd gezegd dat het aantal wel twaalf zou blijven. Maar gisteren kwam het nadere bericht, dat de machines ver steld zouden worden en dat de toe komst weer dertien beschuiten in een rol zou brengen. De nog circulerende voorraden zouden dus wèl worden uit verkocht. Voor de inhoud van rollen beschuit bestaat geen voorschrift, maar het is een ongeschreven overeenkomst tussen de beschuitfabrikanten om er dertien in een rol te verpakken.Het C.C.O, ziet de handelwijze van de Haagse fabriek dan ook als een gesluierde prijsverhoging. Anderzijds is evenmin vastgelegd welk netto-gewicht een rol beschuit moet vertegenwoordigen, zodat fabrikanten bij wijze van spreken dertien vliesdun ne beschuiten in een rol zouden kunnen verpakken, zonder voorschriften of overeenkomsten te overtreden. Een ge wichtsaanduiding zou dan tevens no dig zijn. Deze noodzaak ziet het C.C.O. trou wens reeds langer. Het streeft dan ook op een breed front naar gewichtsaan duidingen op artikelen, gepaard gaande met een prijsaanduiding op de ver pakking. Maar dat niet alleen: het C.C.O. meent ook. dat er op een ver pakt artikel behalve een gewichtsaan duiding en de prijs van dat artikel, vermeld moet worden wat de prijs per gangbare gewichtseenheid is (bijvoor beeld per 100 gram of per kilogram). De verpakkingen van dezelfde pro- dukten van verschillende fabrieken hebben namelijk niet dezelfde inhoud, zodat de situatie voor de huisvrouw on doorzichtig is geworden en snelle prijs vergelijkingen uiterst moeilijk worden. Het C.C.O. is hierover besprekingen be gonnen met detailhandelaren en fabri kanten. Hoewel het overleg nog in een beginstadium is, zijn de eerste reacties bemoedigend. De informaties, die over dit toch zo opvallende verschijnsel beschikbaar zijn, blijven ver beneden de maat. Het Kaski is zich bewust, via zijn onderzoek maar een eerste greep op het materiaal te kunnen doen. Eigenlijk zou het veel meer moeten weten dan alleen het aan tal kerkbezoekers in het zomerseizoen. De directeur van het Kaski, drs. W. J. J. Kusters. is van oordeel, dat Ne derland op het gebied van zielzorg voor toeristen bij- het buitenland is achterge bleven. Tot de vele parochies in Nederland die bij het onderzoek zijn betrokken, be horen: Pastoor van Ars (Moeder Gods), Hank, Alphen. Baarle-Nassau. Chaam, Riel, Rijen. Ulvenhout, Dorst, Ooster hout (Onze Lieve Vrouw), Teteringon, Hoogerheide. Heerle, Huybergen, Wouw- sche Plantage. In Zeeland heeft het Kaski de orga nisatie van de telling overgelaten aan de stichting Katholieke Toeristenzorg. In Zeeland zal geteld worden in de kerken Cadzand, Sluis, Oostburg, Groedc, Bres- kens, Vlissingen, Souburg, Middelburg, Veere, Dishoek. Zoutelandc. 'Westkapelle, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Kamper land, Goes, Zierikeze, Renesse en Haam stede. In Berlijn is vrijdag een bankover val gepleegd die alleen de politie schade heeft berokkend. De bankro ver is er in een politie-auto vandoor gegaan. 's Morgens werd een radio-auto van de politie, de „Ceasar 26". uit de cen trale politiegarage gestolen. Enkele uren later betrad de dief, een slappe hoed, donkere zonnebril en een re genjas dragend, een bank. Een vrou welijke kassier vertrouwde de man niet. Zij hing liet bordje „gesloten" op en liep het kantoor in om de po litie te waarschuwen. De verdachte man liep vervolgens op een andere kassa toe, trok een revolver en eiste „het geld". De kassier zei „nee" en greep een zware asbak. De bankrover rende de bank uit en vluchtte in „Ceasar 26". Vrijdagavond werd nog vergeefs door 40 soortgenoten naar „Ceasar 26" uitgekeken. ,.De gisteren door de president van Frankrijk gehouden persconferentie heeft nogeens duidelijk in het licht gesteld, dat de doelstelling van de Franse politiek in het bijzonder ten aanzien van de Eu ropese en Atlantische samenwerking principieel verschilt van de opvattingen van Nederland cn de andere tot de Eu ropese gemeenschappen behorende lan den". Dit deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op vragen mee, naar aanleiding van de persconferentie van president De Gaulle. Wat betreft de politieke samenwerking in Europa, valt in de bij de persconfe rentie gegeven uiteenzetting de bevesti ging te zien, dat de Franse regering daarbij uitgaat van de opvatting, dat de politieke organisatie van de zes landen moet leiden tot het voeren van een ge meenschappelijk beleid in overeenstem ming met de politiek van Frankrijk. Te gen deze opvatting van de Europese een heid blijft bij de regering overwegend bezwaar bestaan. Naar de overtuiging van de Nederlandse regering zou aan vaarding van de Franse politieke con ceptie leiden tot een splitsing van Euro pa en de Atlantische wereld, aldus de woordvoerder. Uit V.N.-bronnen op Cyprus wordt vernomen, dat Grieks-Cyprioten met tor- pedoboten van Russische makelij, die naar alle waarschijnlijkheid door Egypte geleverd zijn, langs de kust patrouille ren. Het Cypriotische parlement heeft een wet goedgekeurd, waarin de oprichting van een organisatie voor de burgerlijke verdediging wordt goedgekeurd. De or ganisatie zou worden geleid door de voormalige leider van de Eoka, gen. George Grivas. De Verenigde Naties hebben vrijdag voor het eerst officieel bekendgemaakt, dat clandestiene konvooien voertuigen vanuit de haven van Limassol opereren. Een woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee, dat dertig vrachtwa gens in twee konvooien van 13 en 17 voertuigen^ vrijdag tweemaal uit Limas sol, de Grieks-Cyprische havenstad op zuidwest-Cyprus waren vertrokken. (Advertentie) PRIESTER WORDEN tussen 16 en 30 jaar, groepsgewijs of persoonlijk onderwijs. Inlichtin gen en brochure „Happy Landing" worden graag en vrijblijvend ver strekt door „STUDIEHUIS VOOR LATE ROEPINGEN" DUIVEN (bij Arnhem) TELEFOON 08367 -212

de Stem | 1964 | | pagina 1