ens riNG Slaan Franse communisten nu nieuwe marsrichting inP Leon Degrelie heeft nog politieke ambities NA OVERLIJDEN VAN MAURICE THOREZ Lange wachttijden voor t.v.-antennes tweede net en R.E.M. waarschijnlijk Bonn reserveert hotel voor Britse vorstin Haagse magazijnbediende verduistert voor f 45000.- irzande MAJORICA Wij oostfrontstrijders waren ter goedertrouw Lof voor Russen Defensie Australisch Nw-Guinea sterker Bom ontploft in hotel12 doden OP WEG NAAR HET CONCOURS DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 JULI 1964 uit onze korting 2.25 12.75 3.25 2.25 2.70 1.75 prijzen 0 korting 9.75 4.95 7.50 Blinde aanhanger van Rusland Lof De Gaullc Isolement Test Nog een vlugge gymnasiast \og steeds onrust in Singapore Jongste prinsessen vandcicig naar Italië Er werd toch nooit geïnventariseerd Voetgangersvereniging Maak „zebra's" 4 meter breed lass beschuldigt VS. BIJ STAATSIEBEZOEK VOLGEND JAAR: Gebouw met een rijke historie Miljoenen parels VIERDAAGSE APELDOORN Chris Geutjes nu naar SC Enschede Tsjechen stoten bekend filosoof uit de partij Droomfinale met Bueno-Smith Olympisch paard zonder ruiter Wilhelmina heeft nieuwe trainer Peter Post niet in titelstrijd jputatie ictie! stelt u asgoed, uil was- ge fijne eefsels ramma- Rondo. )0) cen- rommel Auto- wielenl 1.55 1 stuks 75 - 1.05 0.75 ig 10% korting ST.-JANSTEEN Molenstraat 19 in 01140-3258 lan huis. ien COURANTE i KTIELGOEDEREN 4 M.1TEITEN, :N, TAPIFLEX, TAPIJT, GLAS- BEDSPREIEN ider GARANTIE it dat de laatste waarbij onza :N personen in iteit. I dan zou hij niet rus- ns zijn gebleven. Eén Biden moet zich zeker ebben". „Iemand heeft gist", zei Old Death, (oker Maar mijn rode Oyo-Kolsta weet ook. Death zich niet laat n!" (Van onze Parijse correspondent L. J. Kleyn) Maurice Thorez, bijgenaamd „de zoon van het volk", is begraven Een stoet van 51)0.000 mensen volgde de lijkwagen. De Franse com munisten zeggen, dat het er één miljoen zijn geweest. Laat ons over die cijfers niet twisten. In elk geval: het was een uitvaart, zoals Parijs er maar zelden een ziet. Tienduizenden kransen en bloemstukken volg den de baar. Over de mogelijke gevolgen van Thorez' dood wordt door de Franse pers veel gespeculeerd. Heeft de Franse communistische partij met Thorez ook een deel van haar verleden begraven? Als dat zo is en het is niet onmogelijk, dat staat Frankrijk voor een nieuw hoofd stuk in zijn binnen- en buitenlandse politiek. O Voor zelfstandig denkende democraten is moeilijk voorstelbaar hoe Thorez in de meer dan dertig jaar dat hij secretaris is geweest van de Franse communistische partij, geprobeerd heeft recht te praten wat krom is. Onvoorwaardelijk heeft hij de politiek van het Kremlin goed ge praat. PI ij nam het Russisch-Duitse ver drag met Hitier aan de vooravond van de tweede wereldoorlog voor zijn reke ning. Hij verdedigde dat Russische tanks de opstand in Boedapest smoorden in bloed. Stalin heeft hij tegen beter weten in als een heilige vereerd. De persoons verering nam onder Thorez zulke ab surde vormen aan. dat hij zich in gedich ten als een Messias liet bezingen. Aan zijn gedenkschriften gaf hij zelf de titel: Fils du Peuple. Waar over te twisten vair. Desondanks moest men respect hebben voor een man die op twaalfjarige leef tijd de mijnen in moest om mee het brood te verdienen voor het gezin en die zich in de loop der jaren een cultuur wist eigen te maken, waar menige uni versitair opgeleide Fransman niet aan kon tippen. -De Gaulle zelf heeft hem die lof in een brief aan Thorez' oudste zoon niet onthouden. Onder De Gaulle is Thorez minister van staat geweest, onder volgende regeringen, tot 1947, ondervoor zitter van de ministerraad. Van dat jaar af zaten de Franse communisten onder leiding van Thorez in een geïsoleerde hoek. de liberalen, niet kunnen verhinderen. Aan de opstand van de muiters in Al giers is niet een eind gemaakt door het dreigement met algemene staking, maar door het overwicht van een man als De Gaulle. Een concreet doel komt er over acht tien maanden, als De Gaulle aftreedt. Hij heeft tot dusver nog maar één serieuze tegenkandidaat, Gaston Defferre, de so cialistische burgemeester van Marseille. In do partij werd dat in toenemende male als een groot inconveniënt be schouwd. Niet door de oude garde, maar door de intellectuele jongeren. Minister Luns heeft het ons op een persconferentie in Parijs nog zo pas verteld: zelfs een mans als Kroestjev wil niet langer twij felen aan de goede trouw van een aantal NATO-partners, die hij niet alleen meer ziet als satellieten van Amerika. Een zelfde ontwikkeling is gaande bij de Franse communisten. Er is een tijd ge weest dat alle Franse socialisten werden uitgekreten als lakeien van het kapitalis me. Alle katholieken waren klerikalen. Alle conservatievene, ook de oprechte de mocraten, waren vijanden van de arbei dersklasse. Zo is het niet meer. Er is, niet op hoog maar op lager niveau, samen werking tussen communisten en socialis ten om bij verkiezingen de Gaullisten de nederlaag toe te brengen. In de vakbe weging is vaak een nauwere samenwer king tussen communisten (C.G.T.) en ka tholieken (C.F.T.C.) dan tussen commu' nisten en socialisten (F.O.). Het een heidsfront wint geleidelijk terrein, niet zo zeer door de handige propaganda van de communisten dan wel door een onhan dige, anti-sociale politiek van De Gaulle, die met zijn grandeur van Frankrijk de wolken leeft. Het jongere intellectuele kader ill de communistische partij vindt propaganda prachtig, maar wil ook nog wel wat méér. Met haar vijf miljoen kiezers heeft de partij geen noemenswaardige invloed op de Franse politiek. Men kan voor een sentimenteel doel als de begrafenis van Thorez wel een half of een heel miljoen Bij het succes van de gymnasiasten uit Nijmegen en Zuidlaren voegde zich nog dat van een 18-jarige Nico Francken uit Scheveningen. Hij is geslaagd voor het staatsexamen gymnasium alpha, ofschoon hij nog een jaar naar het lyceum in Over- veen had gemoeten. Nico, de zoon van een huisarts, bleef in de vierde klas van het gym zitten. Hij had een beetje genoeg van de school. Vorig jaar besloot hij een beroep te zoe ken op internationaal vlak. Daaraan be gon hij te werken. Nico had dit jaar op zijn paasrapport nog vyf onvoldoendes maar werd zon der een onvoldoende bevorderd naar de zesde klas. Omdat hij meteen wilde door studeren en hij als hij schoolexamen zou doen geen uitstel van militaire dienst zou kunnen krijgen, werkte hij het plan uit om vervroegd examen te doen: staatsexamen. Hij slaagde. Nico Francken is van plan dit najaar in Leiden internationaal recht te gaan studeren.' In Singapore hebben zich vrijdag op nieuw rassenonlusten voorgedaan en vol- •gens zegslieden zijn zeven mensen met ernstige verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. De situatie scheen eerder op de dag wat minder gespannen en de weg van Koeala Loempoer naar Singapore werd heropend, waardoor mensen met vergun ningen zich voor het eerst sedert het begin van de relletjes op dinsdag naar de eiland-stad konden begeven. Het uitgaansverbod werd verzacht ten einde werknemers bij belangrijke dien sten in staat te stellen op en neer te reizen naar hun werk. Er vielen gisteren geen doden. Als ge volg van de relletjes die eerder hadden plaatsgevonden, hebben 19 mensen het leven gelaten. mensen op de been brengen, maar het is zeer de vraag of die massa er ook komt voor een concreet politiek doel. De komst van De Gaulle in 1958 heeft de commu nistische partij, ondanks een massade monstratie samen met de socialisten en Wil Defferre het winnen, dan moet hij de massale steun hebben van de vijf mil joen communistische kiezers. Pas wan neer de communistische partij zich bereid verklaard die steun onvoorwaardelijk te geven, zonder afpersing over een ge meenschappelijk program, zal men we ten of met Thorez ook een stuk oud ver leden van de partij ten grave is ge daald. De prinsessen Margriet en Christina vliegen vanmiddag van Soesterberg naar Rome voor een vakanttie bij hun ouders in het vakantieverblijf van het koninklijke gezin Porto Ercole. De prin sessen maken de reis per regerings- Friendship. Onder de kandidaten voor de titel Miss Universe in Miami be vindt zich ook de Nederlandse Henny Deul. In een echt vader lands kostuum gestoken (niet waar?) toont zij haar klompen aan een Oostenrijkse rivale. (Van een onzer verslaggevers) Maak de oversteekplaatsen voor voet gangers (zebrapaden) minimum vier meter breed. Dit schrijft de vereniging tot bescher ming van voetgangers in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat mr. Van Aartsen. In de brief zegt de vereniging, dat te smalle oversteekplaat sen over het algemeen niet goed zicht baar zijn en dat bredere zebrapaden be ter zullen voldoen. De minimumbreed te bedraagt thans 2,50 meter. Dat is vol gens de vereniging in tal van situaties niet voldoende. Rusland heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd kernwapens aan hun geallieerden te willen geven omdat zij „de druk van Westduitse militairistische kringen niet kunnen weerstaan." In een verklaring uitgegeven door het persbureau Tass werd gezegd dat de Verenigde Staten „stappen ondernemen tot het verspreiden van kernwapens". Tass zei ,,het is duidelijk dat al gaven de Verenigde Staten tot dusverre geen kernwapens regelrecht in de handen van hun geallieerden, zij hen wel voorberei den op het bezit van kernwapens en het gebruik daarvan binnen de kortst moge lijke tijd". (Van een onzer verslaggevers) Er zijn wel antennes maar geen instal lateurs genoeg om de tien- en wellicht honderdduizenden televisiekijkers dit en volgend jaar op korte termijn van t.v.- antennes voor het tweede net en de R.E.M. te voorzien. Er moet rekening gehouden worden met lange wachttijden. Deze verwachting is uitgesproken door het Centrum Antenne Researchbureau (C.A.R.). Een en ander geldt uiteraard niet voor toestellen, die op een centraal antennesysteem zijn aangesloten. Deze systemen zullen in de meeste gevallen binnen redelijke termijn aangepast kun nen worden voor het tweede net en de R.E.M. Op grond van cijfers en verwachtingen neemt het C.A.R. aan, dat in de laatste vier maanden van dit jaar ruim 500.000 antennes voor Lopik-II zullen moeten worden bijgeplaatst. Rekening houdend met de vraag naar antennes voor ont vangst van de R.E.M.-uitzendingen is be cijferd dat tot maart 1965 wellicht niet minder dan 800.000 antennes moeten wor den geleverd en geplaatst. Tegenover deze cijfers staat dat de in stallateurs in het hoogseizoen per maand 50.000 antennes kunnen plaatsen. Deze capaciteit kan volgens het C.A.R. wel licht worden opgevoerd tot 70.000 door inschakeling van deskundig personeel Een Haagse magazijnbediende van 36 jaar heeft in anderhalf jaar tijd voor ongeveer 45.000 gulden aan auto-on derdelen verduisterd uit het magazijn van een grote autohandel in Den Haag waar hij werkte. Hij verkocht de on derdelen voor de halve prijs aan ga ragehouders, monteurs, carrosseriebou wers, chauffeurs en kooplieden uit Den Haag en omgeving. De Haagse recher che heeft 21 kopers aangehouden ver dacht van schuld- c.q. opzetheling. De magazijnbediende kon de verduiste ringen zolang volhouden doordat de voorraad van het magazijn zelden of nooit werd geïnventariseerd. Hij be gon vlak na zijn indiensttreding, in oktober 1962. Pas in mei van dit jaar werden de verduisteringen op grote schaal ontdekt. Dat gebeurde toen de directie van liet bedrijf ontdekte dat er iets verdwenen was. De magazijn bediende bekende grootmoedig dat hij in totaal vijf voor- en een achterspat bord had achterover gedrukt. Bij een volledige inventarisering echter bleek dat er meer weg was. Geschrok ken heeft men toen op 1 juni van dit jaar aangifte bij de politie gedaan. De magazijnbediende werd op 5 juni aangehouden. Stukje bij beetje beken de hij tijdens verhoren wat hij alle maal had weggenomen en aan wie hij het had doorverkocht: spatborden, bumpers, chroomlijsten, wieldoppen en allerlei andere auto-onderdelen. Hierna begon voor de recherche het ver moeiende werk van de opsporing van de helers. Gisteren werden de laatste twee aangehouden, waarmee het onder zoek, dat ruim anderhalve maand vergde, ten einde was. De politie heeft de kopers allen schuld- of opzetheling ten laste gelegd, omdat zij tenminste konden weten dat er met de transac ties iets aan de hand was. De maga zijnbediende kwam immers altijd 's avonds bij hen thuis afrekenen en vroeg maar de halve prijs. De helers zijn allen geverbaliseerd en daarna op vrije voeten gesteld. De maga zijnbediende, die bij de politie bekend was sinds hij een paar diefstallen en inbiaken had gepleegd, is ingesloten in het huis van bewaring. Van het geld, dat hij met de verduisteringen ver diende, is niets over. Hij richtte er zijn huis luxueus mee in en ging er van uit. De man had nog verschillende schulden. Van de auto-onderdelen zijn slechts enkele exemplaren teruggevon den. Het grootste gedeelte is verwerkt in auto's. (Van onze Bonner correspondent Jan Bouwer) Als Engelands koningin Elisa beth het volgend jaar mei zoals zij heeft beloofd eindelijk de uitnodiging van 1957 (destijds nog gedaan door wijlen president prof. Theodor Heuss van West-Duits- land) zal aannemen en met haar gemaal prins Philip een staatsbe zoek aan de Bondsrepubliek zal brengen, zal zij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid met haar gevolg worden ondergebracht in het Petersberghotel in Königs- winter. Hare Majesteit zal uit 130 bedden kunnen kiezen. Waarschijnlijk ook zal koningin Elisa beth een van de laatste hoge gasten zijn in dit hotel, dat de bondsregering in Bonn sinds 1949 heeft gebruikt als lo- giesgelegenheid voor hoge gasten. Het heet, dat het Petersberg-hotel daarna zal overgaan in handen van een lan delijke verzekeringsmaatschappij, die er een sanatorium van wil maken. Het Pe tersberg-hotel gaat daarmede de weg van zovele grote hotels in West-Duits- land. De oorzaak: geringe rentabiliteit en personeelstekort. Het wereldberoemde Petersberg-hotel was van 1949 tot 1952 de zetel van het geallieerde Hoge Commissariaat in het bezette Duitsland. Het zelfstandig wor den van het vrije deel van Duitsland, de z.g. Bondsrepubliek (die werd gevormd uit de drie westelijke bezettingszones; is onverbrekelijk verbonden aan het Pe tersberg-hotel. Het akkoord waarbij de geallieerden West-Duitsland zijn zelfstan digheid teruggaven is in de geschiedenis bekend als het Petersberger Akkoord". Het Petersberg-hotel behoorde oor spronkelijk tot de bezittingen van de Keulse familie Mülhens, de eigenares se van de 4711-fabrieken. Nadat het Petersberg-hotel in 1952 door de geal lieerden werd ontruimd, heeft mevr. Maria Mülhens het verpacht aan dr. Linsemeier, de eigenaar van het net minder de beroemde Düsseldorfs hotel „Breidenbacher Hof" aan de Konigs- allee. Beide hotels behoorden tot de „chain" van „zeven hotels aan de Rijn" tezamen met zulke beroemde huizen als „Hotel Krone" in Assmannshausen, „Bellevue" in Boppard, „Hotel Dree- sen" in Bad Godesberg, „Domhotel" in Keulen en „Zum Schwan" in Oestrich. Na het vertrek van de geallieerden moest de Bondsregering vier miljoen mark opbrengen om het hotel te restau reren. Het werd in 1954 heropend en herbergde sindsdien een lange reeks van hoge staatsgasten, onder hen de Sjah van Perzië en zijn vroegere gema lin, keizerin Soraya en president Soe- karno. In 1938 logeerde in het Petersberg-ho tel de toenmalige premier van Engeland, sir Neville Chamberlain tijdens zijn on derhandelingen met Adolf Hitler. Die woonde aan de overkant van-de Rijn in het niet minder beroemde „Hotel Dree- sen" in Bad Godesberg. Over de Rijn heen zaten Chamberlain en Hitier elkaar met boze blikken aan te kijken. Er is, na de officiële toezegging van koningin Elisabeth dat zy het land ba rer Duitse voorvaderen (het huis Han nover) zou komen bezoeken, even sprake van geweest, dat juist deze omstandigheid het Petersberg-hotel on geschikt maakte als tijdelijke konink lijke residentie. De onderhandelingen tussen sir Neville Chamberlain en Adolf Hitler behoren nl. niet tot de meest roemruchte bladzijden in de Britse geschiedenis. Vele Britten meenden, dat het de koningin onwaar dig was te verblijven in een hotel dat met deze nogal kwalijk riekende pa gina's in Engelands geschiedenis zo (nauw is verbonden. Na overleg met de Britse ambassade en de regering in Londen en met het Buckingham Palace bleek er evenwei van Britse zijde geen bezwaar te bestaan koningin Elisabeth en prins Philip tij dens hun staatsbezoek aan West-Duits land in het Petersberg-hotel onder te brengen. Voor die gelegenheid zal het gehele hotel worden ontruimd en door de Bondsregering worden afgehuurd. De enige voorwaarde, die de Brittenstel den, was dat maatregelen moesten wor den genomen, dat koningin Elisabeth niet in contact zou .kunnen komen, met gewone hotelgasten. Om dit te garande ren, zal alle overige gasten beleefd worden verzocht om het hotel te ont ruimen. De charter van dit hotel, die enige weken tevoren moet beginnen om dat het nog helemaal moet worden in gericht en schoongemaakt, zal de Bonds, regering enige miljoenen kosten. (Advertentie) T ja. T A -'A. 'AJLi (Van onze correspondent) Met de gerechterlijke verjaring van zijn collaboratie-misdrijf in het zicht heeft de gewezen Rexis- tenleider Léon Degrelie uitdagen de verklaringen afgelegd in Span je. Hij zou zich kandidaat willen stellen bij de a.s. parlementsver kiezingen „opdat het volk zelf zijn mening zou kunnen bekendmaken over zijn gedrag tijdens de oor log". Léon Degrelie zei o.m.: „Indien de Belgische regering mij gedurende acht dagen mijn standpunt laat uiteenzetten in het sportpaleis te Brussel, zal ik be reid zijn onmiddellijk terug te keren zon der op de verjaring te wachten. Ik zal alleen eisen door een normale rechtbank te worden berecht en dat de zittingen over de radio uitgezonden worden. Daarna zal ik bereid zijn mijn kandi datuur te stellen als volksvertegenwoor diger voor Brussel opdat het volk zelf zijn mening zou kunnen zeggen. Niet uit politieke ambitie maar enkel en alleen om af te rekenen met het verleden; ik vind dat het onaanvaardbaar is dat men gedurende twintig jaar niet getracht heeft in België te weten of wij, die het communisme bestreden hebben aan het oostfront, mensen van goede trouw wa ren". Deze verklaring die engele dagen ge- 5? leden tegenover journalisten werden af gelegd. gingen gepaard met beschouwin. gen over de eenmaking van Europa wel ke de gewezen rexistenleider nodig acht „van de Atlantische Oceaan tot het Oeralgebergte". Maar, zo zei hij, de Europese opvat tingen van generaal De Gaulle zijn „he: Europa van Papa". „De Gaulle, die ik trouwens erg bewonder, leeft nog in net jaar 1910 wat Europa betreft". Degrelie die van mening is dat Euro pa zo spoedig mogelijk moet worden eengemaakt, verklaarde: „Zoals tijdens de renaissance de provincies zijn samen gesmolten in een staat, zo verkeren wij thans in het stadium waarin de landen met hun grenzen en hun particularisme voorbijgestreefd zijn. Daarom is het Europa der vaderlan den, waar generaal De Gaulle zo op gesteld is, voorbijgestreefd". De gewezen rexistenleider zei dat het nieuwe Europa waarvan hij droomt „een middel moet vinden om steeds nauwer samen te werken met de U.S.S.R., want die samenwerking kan vruchtbaar zijn". Hij wees erop, dat hij vroeger „het to talitarisme van het Sovjet-Russische communisme bestreden heeft", maar dat hij geloofde aan de weldaden van sommige communistische formules en aan sommige Sovjet-Russische realisa ties". „Het volk van de U.S.S.R.", zo zei hij, „is een bewonderenswaardig, fy sisch sterk en moreel gezond volk,' dat een kostbare bijdrage zou betekenen tot Europa". Degrelie noemde een Europa zonder de U.S.S.R een „romp-Europa'*. „Ik acht een Europese samenwerking met de Sovjets nog meer mogelijk dan met de Engelsen, En ik geloof jn de op rechtheid van Chroesjtsjov", zo zei nij tot besluit. Het Belgische Ministerie van Justitie, heeft de nodige maatregelen genomen om de terugkeer van Léon Degrelie naar België te verhinderen. Ofschoon de bij verstek tegen hem uitgesproken dood. stral in december a.s. verjaart, bestaat er toch een zaak waartegen Degrelie niets vermag: het verlies van zijn Bel gische nationaliteit. Indien hij zich aan de grens mocht vertonen zou hij worden uitgewezen en zo nodig aangehouden. niet-installateurs van de bedrijven. Dan zullen er niettemin toch nog zeven maanden nodig zijn om een hall mil joen antennes te kunnen installeren. Het C.A.R. verwacht in september een grote golf aanvragen vuor een t.v.-antenne voor het tweede net. Het C.A.R. vindt in een en ander aan leiding een waarschuwend geluid te laten horen tegen het te verwachten optreden van ondeskundige en niet-bonafide in stallateurs. Met een défilé voor het gemeentebe stuur en het bestuur van de N1VB en een daaropvolgende kleurrijke en fees telijke Intocht is vrijdag de elfde Vier daagse van Apeldoorn besloten. Op deze laatste dag, die voerde over Beekbergen en Hoenderloo, telde het le gioen slechts één uitvalster, die op me disch advies kort voor de finish de strijd moest opgeven. De wandelaars hebben ook vrijdag ideaal weer gehad. Zij wa ren dan ook ruimschoots op tijd binnen voor de finale. Een bekend Tsjechisch filosoof en hoogleraar, dr. Ivan Svitak, van de aca demie van wetenschappen, is uit de par tij gezet wegens zijn revisionistische denkbeelden. Dit is onthuld in het juli- nummer van het ideologische tijdschrift van de communistische partij, Novy Mysl. Voor zover bekend is er tot dusverre niemand^ op „revisionistische gronden" uit de partij gezet. Rude Pravo, het centraal orgaan van de communistische partij is al in april tegen Svitak uitgevaren. Het wees erop dat „filosofen zich niet dienden te ge dragen als „beambten of clowns met di ploma's". In 1957 was Svitak al in een conflict met de partij verwikkeld toen hij be weerde dat er wel degelijk verschil be stond tussen dc marxistische ideologie en de partijpolitiek. Volgens een bericht van radio Austra lië zijn er op het ogenblik plannen in voor bereiding om de verdediging van Papoea en Australisch Nieuw-Guinea in een belangrijke mate uit te breiden. De Australische minister voor het leger, dr. Forbes, die hiervan mededeling heeft gedaan, heeft in verband met deze plan nen kort geleden een bezoek aan dit ge bied gebracht. Volgens minister Forbes is Australië in staat zich met de verdediging van dit gebied te belasten, vooral nu duidelijk is dat de Verenigde Staten het binnen de werkingssfeer van het Anzus-pact (de militaire verdragsorganisatie tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenig de Staten) hebben opgenomen. Naar minister Forbes mededeeld wordt o.m. overwogen de strijdkrachten op het Australisch gebied der Pacific-eilanden de beschikking over een eigen tactische luchtmacht te geven en een speciale op leiding in te stellen voor Papoea-vrij willigers. Het aantal doden ten gevolge van een ontploffing, die donderdag in een hotel in Buenos Aires plaatsvond, is gisteren tot 12 gestegen. De politie vermoedt, dat communis tische terroristen hier de hand in heb ben gehad. Aanvankelijk geloofde men, dat de ont ploffing was veroorzaakt door een lek in de gasleiding, maar nu is de politie van mening, dat deze is veroorzaakt door toedoen van drie jonge mannen, le den van een communistische bende, die in een hotelkamer een bom in elkaar hebben gezet en deze per ongeluk heb ben laten ontploffen. De arbitrage-commissie heeft gespro ken, de kogel is door de kerk: Chris Geutjes gaat naar Sportclub Enschede. De 23-jarige Geutjes wilde Elinkwtfk verlaten en sprak met twee mogelyke „bazen", Sportclub Enschede en Go Ahead. Een touwtrekkerij was het gevolg. Geut jes koos voor de Enschedese eredivisie club. maar Go Ahead was van mening, dat hij zich reeds aan de Deventer club had verbonden. De arbitrage-commissie onder voorzit terschap van mr. H. van Zaaien heeft thans beslist, dat Go Ahead geen vol doende bewijzen heeft overlegd om recht te kunnen doen gelden op Geutjes. Norma Baylon, noch de fel vechtende Australische Krulleakor Lesley Turner hebben Hilversum het uitzicht op de droomfinale Maria Esther Bueno - Mar garet Smith kunnen onthouden. In de halve finales van de internationale kam pioenschappen van Nederland won Bueno met 6-4 6-2 van Baylon en Smith met 6-3 6-4 van Turner. De historische eindstrijd Bueno-Smith kan zondag beginnen. Het is een vrijwel unieke gebeurtenis, dat beide speelsters niet bepaald vriendinnen elkaar in een toernooi van de tweede serie ont moeten. In een heel seizoen speelden zij slechts driemaal tegen elkaar: driemaal in de finale zelfs. Op Forest Hills bij de Amerikaanse kampioenschappen zege vierde Bueno, in Parijs won Smith 5-7 6-1 6-2, maar op Wimbledon, bij het be langrijkste kampioenschap ter wereld, toonde Bueno zich met 6-4 7-9 6-3 de sterkste. Het is nu weer de beurt aan Margaret Smith! Wie zal het zeggen. Beide tennïskoninginnetjes zijn elk voor zich overtuigd de beste ter wereld te zijn. Margaret Smith zint op revanche, maar Bueno is niet bang en heeft de uit daging geaccepteerd. De 24-jarige Brit David Broome, Europees kampioen springen, mag het paard „Merely-a-Monarch", dat als een van de beste springpaarden bekend staat, niet berijden op het internationa le concours hippique in het White City Stadion dat op het moment in Londen wordt gehouden. Aldus luidde de uitspraak van een Lon- dense rechter in een proces dat door de 27-jarige amazone Anneli Drummond- Hay tegen Broome was aangespan nen. Anneli Drummond Hay had het paard twee jaar geleden aan de industrieel Ro bert Hansen voor 7.000 pond sterling (ca f 70.000) verkocht, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat tot na de Olympische Spelen 1964 niemand buiten ha ar-,elf „Merely-a-Monarch" mocht be rijden. Enkele weken geleden had de keuze commissie van de Britse hippische bond uitgemaakt dat David Broome als be lijder van „Merely-a-Monarch" op de Olympische Spelen in Tokio zou uitko men. Men was namelijk tot de conclu sie gekomen dat dit betere resultaten zou opleveren dan wanneer het paard bereden zou worden door Anneli.... Rally-rijders Erik Carlsson en zijn echtgenote Pat Mossnu eens niet in een snelle Zweedse wagen, doch gemoedelijk op een brommertje. Het paar is hier op weg naar een internationaal concours-hippique in Londen, waaraan door Pat, die niet alleen een befaamd automobi liste doch ook een bekwaam ama zone is, werd deelgenomen. SPORT WILHELMINA HEEFT De 43-jarige Louis Frans, Belgische coach van eerste-divisieclub Beerschot, ral het komende seizoen de tweede-di visieclub Wilhelmina uit Den Bosch gaan trainen. Hij heeft een contract voor een jaar gekregen. Peter Post zal zijn nationale wegti- tel, het vorig jaar op het circuit van ZaaUvoort behaald, zondag op het Ad- steeg-circuit in Beek niet verdedigen. De Amsteivener wordt de laatste tyd wel door pech achtervolgd. Nadat hij vrijwel hersteld was van de ernstige val in het Belgische Hechte- len die hem noopte te bedanken voor de Tour de France, is Peter Post in het begin van deze week tijdens de training door een bromfietser omver gereden. Post heeft daarbij zijn linkerpols ge kwetst en is genoodzaakt nu ook af te zien van de strijd om de nationale weg- titel. „Die 255 km daar zijn te veel met zo'n pols". Post, die hoopt toch uitverkoren te wor den voor de wereldkampioenschappen op de weg, gaat nu weer met kleine criteriums in België beginnen.

de Stem | 1964 | | pagina 11