Jongerencircus in Warmond komt voor de KRO-televisie Baron Bluff en de dripdrups HOBBY VAN BALASTINGAMBTENAAR Programma's radio en t.v. RADIO R.E.M. IS OP 200 METER TE BELUISTEREN azaron EERLIJK Zilveren haren op de t.v. ar Opa's krant -w kant en Idaar, drinken maar! Kodak Verkennersleider werd circusdirecteur Cor de Groot kreeg composi tie-opdracht In één maand 14.077 t.v.'s erbij Radio Brabants Orkest voor de radio Margriet de Groot voor de microfoon KENNERS KOPEN FILMS GODFRIED BOMANS schreef t.v.-klucht Els Beers, nieuwe t.v.- omroepster KRO Televisie f HENKEI JONGE L JENEVER Penneh lui ver 1 23*ft 6 7 8 9 /f DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 JULI 1964 (Van onze radio- en t.v.-redacteur) De grote zaal van het bekende éta blissement „Treslong" te Hillegom, had dezer dagen een grote metarmorfose ondergaan. Decorwerkers van de tele visie hadden een prachtige piste aange bracht en op de plooien van de ryk ge drapeerde gordijnen, welke de toegang naar „de stallen" afsloot, prijkte de naam „Atleta". Er heerste een drukte van belang voor de eerste camerarepetities, welke de K.R.O.-televisie hield van het jeugd- circus „Atleta" uit Warmond. Op ae twee demontabele tribunes zaten veie jongeren en ouderen uit Warmond nieuwsgierig toe te kijken, hoe zo'n beeldregistratie van de t.v. nu tot stand komt. De 15-jarige Corne Pieterse, gestoken in een lichtblauw jacket, fungeerde als stalmeester en introduceerde, alsof hij nooit anders had gedaan, de dertig jon gelui van 9 tot 17 jaar, die aan deze voorstelling meewerkten. Toen de ge dresseerde hond Toto over de horden moest springen en een evenwichtsoefe ning uitvoerde op de leuningen van twee stoelen, stond de kleine 4-jarige Elsje Witsenburg notabene regie-aanwijzin gen te geven. „Je moet harder spre ken", zei ze tegen Ton van Vliet, de jongen die het nummer voor de came ra's presenteerde. Haar vader de heer C. M. Witsenburg, die de oprichter van dit circus is en Toto zijn kunstjes leer de, had groot plezier in de onverwachte medewerking van zijn dochtertje. Wekenlang heeft de heer Witsenburg op de zolder van zijn woning te War mond met Toto geoefend en de kleine Els werd er zo door gefascineerd, dat ze haast niet naar bed wilde. Tijdens een korte lunchpauze, waarin de kinderen werden onthaald door KRO producer René Sleven vertelde de heer Witsenburg ons, dat hij vroeger verken nersleider in Warmond was. Vier jaar geleden vatte hij het plan op om een echt jeugdcircus op te richten. Al zijn vrije uurtjes in zijn dagelijks leven is hij belastingambtenaar offerde hij er aan op. Toen wij hem vroegen hoe een belastingambtenaar er toe komen kan om leider van een jeugdcircus t.e worden antwoordde hij gekscherend: „Misschien wel omdat ik het belasting betalend publiek vaak in allerlei boch ten zie wringen om onder de aanslag (Advertentie) hit te komen Maar zonder gekheid, ik ben van jongsaf aan altijd een cir cusenthousiast geweest en heb mijn ogen bij de grote circusvoorstellingen altijd goed de kost gegeven. Nu trek ik er profijt van". Toen wij opmerkten dat deze voor stelling wel iets weg had van de be kende „piste"-serie van Jos van der Valk, maakte de heer Witsenburg er ons op attent, dat „Atleta" geen tent circus maar een zogenaemd zaalcircus is. Daarom komen er bijvoorbeeld ook geen dieren- en trapezenummers in voor ,.De laatste jaren hebben wij erg veel succes en wij spelen in vele plaatsen van het land. Voor zo'n luchtnummer zouden wij dan steeds in een vreemde omgeving zalen moeten vinden waar wij onze kabels enz. op de goede hoogte kunnen bevestigen. Bovendien heeft het zaaloptreden dit voordeel, dat wij niet afhankelijk zijn van het jaargetijde en het wisselvallige weer. Andere kinder circussen in ons land, 'die wel een tent huren, kunnen meestal slechts in de augustusmaand optreden." De aanvragen om voorstellingen te geven kwamen vorig jaar in zulk een groot aantal binnen, dat „Atleta" de heer S. J. van Sonderen, administrateur in Oegstgeest verzocht als zakelijk lei der op te treden. „Nu moet u niet den ken dat de jeugdige deelnemers(sters) in „Atleta" na zo'n voorstelling een klein honorarium krijgen. Integendeel, ze moeten zelfs nog contributie betalen om alle onkosten te kunnen bestrijden". De heer Witsenburg toonde zich be slist afkerig van dit televisie-optreden. „Heel Warmond leeft mee en het is een (Advertentie) De componist Cor de Groot heeft van de Nederlandse Radio-Unie opdracht ontvangen voor een compositie in de stijl van de „gay-twenties". Het ligt in de bedoeling dit werk nog voor het einde van dit jaar uit te laten voeren door het Promenade-orkest, met de componist als piano-solist. De opdracht, die inmiddels door de componist werd aanvaard is verstrekt in het kader van de overeenkomst binnen de Europese Radio-Unie. In elk aangesloten land heeft een componist van nationale bete kenis een dergelijke opdracht gekregen. De opnamen zullen door uitvoering in de verschillende landen worden uitge wisseld. Op 1 juli waren bij de dienst luister en kijkgelden 1.729.297 televisietoestellen aangegeven tegen 1.715.220 per 1 juni (t.m. 17 juli 1.738.862). Er waren op 1 juli 2.655.194 gere gistreerde radiotoestellen tegen 2.657.361 op 1 juni j.l. Het aantal aansluitingen op de draad omroep bedroeg op 1 juli 455.919 tegen 457.474 op 1 juni j.l. Vrijdag 24 juli HILVERSUM I, 402 m VARA: 12,20 Regeringsuitzending: uitzending voor de landbouw 12,30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12,33 Licht instrumentaal septet (stereofo- nische uitzending) A VRO: 13,00 Nieuws 13,15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek 13,25 Beursberichten 13,30 Licht ensemble met zangsolist 14,00 Strijkkwartet: mo derne muziek 14,30 Voordracht 14,40 Moderne kamermuziek (gr.) 14,50 Tot uw orders, gevarieerd programma voor de soldaten (herhaling van 2 februari 1964) VPRO: 16,00 Nieuws. Aanslui tend: Plezierig pensioen, lezing (I) 16,15 Oude muziek (gr.) 16,40 Cesar Cascabel, hoorspel voor de jeugd 17,00 Muziekkalender 17,30 Ronduit Musikaal, programma voor de jeugd 18,90 Nieuws 18,15 Amusemtensmuziek 18,30 Sport- spiegel 18,40 Jazz-rondo 19,00 Kiosk 19,10 Literaire verkenningen in Noord en Zuid, lezing 19,30 Franse chansons (gr.) 19,5g Eerste kolom: dagelijkse dingen vrijzinnig bekeken 20,00 Nieuws 20,05 Kamperen, vakantie, ontspanning hier, wooncultuur daar, lezing (II) 20,20 Internationaal Orgel Improvisatie Con cours te Haarlem 20,50 Boekbespreking VARA: 21,00 Metropole orkest 21,30 De Olympische Spelen, klankbeeld (II) 21,50 Lichte Weense muziek (gr.) 22,30 Nieuws 22,40 Licht orgelspel 23,00 Ba lans: actuele kroniek 23,15 Lichte grammofoonmuziek 23,45 Socialistisch nieuws in Esperanto 23,55-24,00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m NCRV: 12,00 Oud worden - jong blij ven: muzikale herinneringen 12,30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12,33 Lichte orkestmuziek en zangsoliste 12,53 Grammofoonmuziek, eventueel ac tualiteiten 13,00 Nieuws 13,15 Lichte orkestmuziek 13,55 Transistor: program ma voor de Nederlandse vakantiegan gers 14,30 Klassieke orkestmuziek (gr.) 15,15 Voor de vrouw 15,45 Klassieke muziek met toelichting 16,15 Duizend schoon - vetplanten, lezing 16,30 Sopraan en piano: moderne liederen 17,00 Decla matie 17,20 Vocaal ensemble 17,40 Licht instrumentaal kwintet 18,00 Fanfare corps 18,20 Voor de jeugd 18,50 Rege ringsuitzending: De Politie nu 19,00 Nieuws en weerpraatje 19,10 Van horen zeggen en zingen: kritieken 19,15 Koor zang met orkestbegeleiding 19,30 Radio- ïpnt 19,50 Klassieke kamermuziek (gr.) JUO Rond de oude Zuiderzee over Kam- klankbeeld 21,00 Geestelijke liede- 21,30 Lichte grammofoonmuziek «Mö Grammofoonmuziek 22,00 Klassieke ?r^stmuziek (gr.) 22,30 Nieuws en SOS- 0ehchten 22,40 Wijd als de wereld, in- 'ernationale oriëntatie in kerk, zending I? oecumene 23,00 Moderne kamer- ijH.ziek (opn.) 23,40 Walsmuziek (gr.) «.o5-24,00 Nieuws. BELGIë VLAAMS 324 m: 12,00 Nieuws 12,03 Grammo foonmuziek 12,15 Amusementsmuziek 'Un* 12,25 Weerbericht en mededelin- 12,50 Beursberichten en program- maoverzicht 13,00 Nieuws 13,20 Amuse- lesprogramma met lichte muziek Nieuws 14,03 Grammofoonmuziek 15,00 Nieuws 15,03 Grammofoonmuziek 15,20 Grammofoonmuziek 16,00 Nieuws 16,03 Beursberichten 16,09 Gevarieerde muziek 17,00 Nieuws en mededelingen 17,15 Noordzeefestival „T" aan zee 17,45 Orkestmuziek 18,00 Nieuws 18,03 Voor de soldaten 18,30 Berichten voor de automobilisten 19,00 Nieuws en radio kroniek 19,40 Lichte muziek 20,00 Boek bespreking 20,15 Duitse liederen 20.45 Programma over Polen 21,00 Noordzee festival: Cosi fan tutte, komische opera (Om 22,00 Nieuws en berichten) 23,30 Shakespeare in de muziek 23,55-24,00 Nieuws. BELGIë FRANS 484 m: 12,03 Gevarieerde muziek en actualiteiten 14,03 Liedjes over de zo mer 15,45 Lichte muziek 16,08 Actualitei ten van de grammofoonplaat 17,00 Nieuws 17,15 Lichte muziek 18,02 Voor de soldaten 18,30 Gevarieerde muziek 19,00 Nieuwe grammofoonmuziek 19,30 Nieuws 20,00 Klassieke muziek 20,56 Klassieke muziek 22,00 Wereldnieuws 22,15 Jazzmuziek 22,55 Nieuws. Zaterdag 25 juli HILVERSUM I, 402 m VARA: 7,00 Nieuws 7,10 Ochtendgym nastiek 7,20 Socialistisch strijdlied 7,23 Lichte grammofoonmuziek 8,00 Nieuws en postduivenberichten 8,18 Lichte gram mofoonmuziek 8,30 Wegwijzer: tips voor vakantie- en snipperdagen afgewisseld door grammofoonmuziek 8,40 Kinder- strip 8,50 Lichte grammofoonmuziek 9,35 Waterstanden VPRO: 9,40 Met het oog op de bijbel, lezing 9,55 Beleve- een boerin, praatje VARA: lOdK) Buitenlands weekoverzicht 10,15 nn gevarieerd programma (Om 11,00 Nieuws). HILVERSUM II, 298 m n Nieuws 7,10 Morgengebed 7,15 Oude en klassieke kamermuziek Z'™ Geestelijke liederen 7,55 Overweging 8,00 Nieuws 8,15 Djinn: gevarieerd pro gramma. goede reclame voor onze club. De vrees dat je programma na zo'n t.v.-verto- ning niet meer gewild zou zijn. kan ik beslist niet delen. Ik geloof eerder in het tegendeel. De regisseuse, mevrouw Ria van Stigt-Dohmen was enthousiast over de inhoud van deze voorstelling. Na een leuke openingsparade is er een spectaculair optreden van drie meisjes op rolschaatsen. Twee charmante meis jes vertonen een adembenemend staal draadnummer. Maar voor hun optredn werden hun witte jurkjes nog even door „de slappe thee" gehaald, omdat crème een betere t.v.-kleur is. Thea en Suze maakten hun danspasjes en lopen op de draad met hetzelfde gemak alsof ze op de grond stonden. Ook de rij- wielact van de Stanley's en de balans oefeningen op de houten bal, werden uit gevoerd met een tempo of het voor de kinderen dagelijks werk was. Natuurlijk ontbreken ook de clowns niet. Het werd een boeiende voorstelling en wij zouden de jeugd willen adviseren om op zaterdagmiddag 22 augustus eens in het jongerenprogramma van de KRO t.v. te kijken naar de uitstekende pres taties van hun leeftijdgenoten in War mond. Op zaterdag 25 juli a.s. zendt de K.R.O. van 23.10—23.55 uur een opname uit van het concert dat op 11 april 1964 in zaal Katholiek Leven te Eindhoven door Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans werd gegeven. Uitgevoerd zullen worden: Burleske in d kl. t. voor piano en orkest van Richard Strauss en Ballade voor piano en orkest van Gabriel Fauré. Hieraan wordt solis tisch medewerking verleend door Ni cole Henriot. Op drie achtereenvolgende zaterdagen is in het avondprogramma van de VA- R A-radio een kwartiertje ingeruimd voor Margriet de Groot. Volgende week zaterdag wordt om 22.15 uur het eerste radioprogrammaatje uitgezonden, dat he lemaal is gewijd aan liedjes van Anne Sylvestre, de Franse chansonnière, die zelf haar repertoire schrijft. Margriet de Groot heeft grote bewon dering voor het schrijven en zingen van Anne Sylvestre en voelt zich er sterk mee verbonden. De vijf liedjes die in haar programma voorkomen zijn: „Femme du vent" (vrouw in de wind); „Philomene", „Les punaises", (de klap- peien), „Maryvonne" en „Mon mari est parti" (dag mijn man). De eerste vier zijn vertaald door Ernst van Altena en het laatste door N. van Teylingen. Margriet wordt begeleid door Harry Bannink, Peter Nieuwerf en Tom Dissevelt. (Advertentie) (Van onze verslaggevers) Wie zijn radio afstemt op golflengte 200 meter of dicht daarbij kan experi mentele uitzendingen beluisteren van de radio REM. Men draait lichte grammo foonplaatjes die aaneen gepraat vvor den door een Engelse omroepertechni cus, die op het zendeiland voor de kust bfó Katwijk werkzaam Is. Een REMwoordvoerder bevestigde ons desgevraagd dat radio REM waar schijnlijk op een andere golflengte zal gaan uitzenden, omdat de 200 meter te dicht bij de Engelse reclamezender .Caroline" ligt. REM-technici zijn nog bezig na te gaan welke golflengte men aanstonds het best zal kunnen gaan ge bruiken. voorlopig gaat het nog om proefuitzendigen zonder reclame. Bij de (Advertentie) KWALLEN? REM verwacht men nogsteeds op of omstreeks 1 augusutus a.s. definitief met de eigenlijke programma's met recla meboodschappen te kunnen starten. Inmiddels is nog niet besloten op wel ke datum een begin zal worden ge maakt met de daadwerkelijke uitgifte van de kleine aandelen a f 20,van de „volksaandelcntrust". Met deze aan delen kan zoals bekend 'het publiek zich financiëel verbinden met de televisie en radioactieviteiten van de REM. Van REMzijde vernamen wij dat „metter tijd" met de uitgifte van deze aandelen zal worden begonnen. Wel heeft men reeds vele aanvragen gekregen uit het hele land om over de uitgifte nader te worden geinformeerd. Deze aanvragers wordt een prospectus toegezonden en een brief, op grond waarvan zij aan stonds „voorrang" zullen genieten als de uitgifte een aanvang neemt. Het totaalbedrag van de uitgifte zal f 12 miljoen bedragen, waarvan een ge deelte bij voorinschrijving in handen van de eigenlijke initiatiefnemers te recht zal komen. De rest zal zo ge spreid mogelijk worden verdeeld onder dQ overige inschrijvers. (Advertentie) In de televisiestudio's worden op het ogenblik de opnamen gemaakt van een t.v.-klucht geschreven door Godfried Ro mans. Het is een persiflage op de be faamde Britse detective Sherlock Hol mes en Bomans schreef de tekst hier voor reeds in de oorlogsjaren. Walter van der Kamp heeft de t.v.- bewerking gemaakt, waarin hij zich grotendeels aan het 'origineel hield, het geen hem niet veel moeite kostte, om dat Bomans in zijn werk vrijwel uitslui tend de dialoogvorm heeft toegepast. Ton Lensink speelt de rol van Topwash (Watson), commies tweede klas der pos terijen en Johnny Kraaykamp is ge knipt voor de rol van de trouwe be diende Piffli. Met instemming van de heer Bomans heeft regisseur Van der Kamp in de t.v.-adoptatie allerlei visuele grappen verwerkt. Zo ziet men Johnny Kraay kamp een wandeling maken op de vleu gels van een tweedekker, terwijl de speurder Bill Clifford niet alleen bij wij ze van dagelijkse ochtendgymnastiek de gekste figuren aan een trapeze in zijn woonhuis uitvoert, maar zelfs met een oude pantserwagen ten strijde trekt. De uitzending van dit t.v.-spel door de A.V.R.O. vindt eerst plaats op 14 janua ri van' het volgend jaar.. Intussen werkt Bomans in opdracht van het ge meentebestuur van Enschede, tezamen met de componist Jan Mul aan de ope ra „Bill-Clifford", welke door het ope ragezelschap „Forum" bij de opening van de technische hogeschool op 4 ok tober in première zal gaan. De K.R.O. heeft zjjn team omroep sters, dat momenteel wordt gevormd door mevrouw A. Elderlng van Tete ring, mevrouw I. Loeberden Deken ei mevrouw H. ScholtenLips, uitgebreid. Zaterdagmiddag 25 juli a.s. zal me juffrouw Els Beers woonachtig in Am sterdam, voor de eerste maal als KRO gastvrouwe, televisiekijkend Nederland het middagprogramma aankondigen. Mejuffrouw Els Beers, in Den Haag geboren, behaalde in 1955 het einddiplo ma M.M.S. Hierna studeerde zij een half jaar Engels aan de universiteit te Cambridge, waarna zij overstapte naar de Sorbonne in Parijs, om daar Franse kunstgeschiedenis te studeren. Vervolgens behaalde zij de diploma's Steno Nederlands en Typen en volgde zij cursussen in psychologie journalis tiek en publiciteit. Nog tijdens deze studies maakte zij als reisleidster in dienst van een reis bureau in Den Haag, speciaal voor Amerikaanse toeristen georganiseerde 36-daagse trips door Zuid Europa. Sedert 1960 is mejuffrouw Els Beers als stewardess eerst op de continen tale- en daarna op de intercontnentale lijnen in dienst van de K.L.M. Op 1 november van dit jaar loopt haar con tract met de luchtvaartmaatschappij af. Vrijdag 24 juli NEDERLAND VARA: 19,30 Avontuur in het oer woud van Malakka, expeditiefilm NTS: 20,00 Journaal VARA: 20,20 Achter het nieuws 20,45 Happy wat een baby, TV-film NTS: 21,10 Licht muziekprogramma VARA: 21,45 Signalement: Figuren en verschijnselen uit de wereld van muziek, literatuur, toneel en beeldende kunst. FRANS-BELGIë: 19,00 Berichten 19,03 Boutique: programma voor de vrouw 19 33 Tekenfilms 19,40 Les hommes vo lants. filmfeuilleton 20,00 Journaal 20,30 Le Fantöme de Cantervile, spel 21,50 Lectuur voor allen, literair programma 22,40 Nieuws VLAAMS-BELGIë: 19,30 Voor de jeugd 19,45 De avonturen van Popeye, tekenfilm 19.55 De weerman 20.00 Jour naal 20,25 Echo 20,55 Speelfilm: Nor- mandië-Niemen, oorlogsfilm 22,45 Jour naal De AVRO-televisie zal zondagavond a.s. onder de titel „Gouden oogst" een va riétéprogramma uitzenden, waaraan ar tiesten uit de tijd toen er nog geen „gouden platen" werden uitgereikt en die nu hun zilveren haren met ere dra gen, zullen meewerken. Het zijn de cabaretière en zangeres Henriette Blaaser, de zangeres Magda van Donk, de sneldichter Willy Alfredo, professor-buikspreker Antonini, gooche laar Balsamo, handschaduwbeeld-mani pulator Luron, sneltekenaar Rudi Roeters en de duettisten Leny en Tommy Bou- man. Deze acht vertrouwde artiesten, die stuk voor stuk al meer dan vijftig jaar in Op de foto Leny en Tommy Bou- man, die nog steeds het verliefde paartje kunnen uitbeelden. het vak zitten, zullen bij de kijkers wor den ingeleid door de tachtigjarige confe rencier Clinge Doorenbos. Voor de mu zikale omlijsting zorgt een kwartet onder leiding van de pianist-componist Joop de Leur. Om half acht zingt via Hilversum I Yves Montand. Het Metropole-Orkest speelt om 9 uur. De N.C.R.V. brengt deze avond werken van Joseph Haydn (7,50 uur); om 10 uur is de 8e sym fonie van Beethoven te beluisteren. Vanavond is Franchise Hardy te zien en te beluisteren om 9.10 uur. Boven dien zullen drie Nederlandse debutanten in dit programma optreden. In „signa lement" valt de schijnwerper ditmaal op Nescio, pseudoniem voor J. Gronloh. België Vlaams brengt orfi half acht het tweede deel van de avonturen van Ali en zijn sprekende Kameel. Om vijf voor negen draait er een oorlogsfilm. (Advertentie) VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN Men kan van de heer. Tsjombe zeggen wat men wil, hij is in elk. geval een eerlijk man. Toen die t.v.-verslaggever hem vroeg of hij ook dacht vrouwen in zijn regering op te nemen, sprak hij zeer heslist en met brede grijns: geen sprake van! De eerlijkheid die daaruit spreekt, stempelt de man naar on ze maatstaven meteen tot een slecht politicus. Als Tsjombe een goed diplo maat was, en derhalve niet zo ont wapenend eerlijk, dan zou hij met een handig antwoord, dat toch nog alle kanten uit kon, niet abrupt alle stemmen der Kongolese vrou wen verloren hebben. Die is hij nu kwijt, uiteraard. Maar het is wel verfrissend, iemand zijn ware me ning te horen verkondigen. Stel dat Luns, die dezelfde avond op de buis was, zou hebben ver klaard: ik ga wel met Soekarno praten over die krediet-garanties die hij van Nederland wil hebben, maar als hij niet van plan is ein delijk 'ns te gaan betalen voor de i Nederlandse bedrijven die hij des tijds gestolen heeft, dan kan hij naar zijn kredieten fluiten. Wel licht zou een dergelijke formule ring ongeveer aan zijn persoonlijke mening beantwoorden. Maar hij zegt het niet, omdat hij in dat ge val wel thuis kan blijven. Dus blijft hij beleefd. Ofschoon hij in beleef de woorden de heer Soekarno wel zal meedelen hoe de vlag erbij hangt. Over een zeker aantal jaren zal men in Kongo ook wel geleerd heb ben zijn ware mening te verbergen achter prettige glimlachjes en net te formuleringen. Misschien wil men er dan zelfs wel vrouwen in de regering hebben. Madame Tsjibamba kan het, wanneer de democratie en de di plomatie in haar land wat gerijpt i zijn, opnieuw proberen. Ze is nog jong genoeg, pas 21. En haar ele- i mentaire opleiding neemt niemand haar af, evenmin als haar twee ja ren huishoudschool. Waarom Tsjombe haar niettemin afwees als minister is eenvoudig onbegrijpe lijk. Neem nu Luns nog eens even. Dat is een puike minister en een aardige man om te zien en te ho ren. Erg oud is hij ook beslist niet. Maar een mevrouw van 21 is toch weer heel wat anders, vind ik. En Luns heeft ook geen huis houdschool gehad. PRAET-MAECKER HAAI Op de vismarkten van Londen is j dinsdag gerookte haai te koop aange- boden. „Vurrukkeluk", zei de secreta- ris van de haaienhengelclub Tom Clark. ECHTSCHEIDING De 61-jarige Henry Bromley uit Lon- I den heeft dinsdag de echtscheiding ge- I kregen waarom hij had gevraagd op I grond van de overweging dat zijn l vrouw het praatje had rondgestrooid dat hij er met een opzichtige blon- k dine naar Italië vandoor was. „U bent een gevoelig mens. De be- weringen van uw vrouw moeten u erg veel pijn gedaan hebben", zei de I rechter RIJEXAMEN De handelsreiziger Leonard Melling j heeft een luxe auto en een baan, waar- in hij voortdurend moet autorijden. Hij heeft 115 rijlessen gehad en meer dan 1.000 uur les, maar hij is voor de J achtste keer in twee jaar gezakt voor f zijn rijexamen. „Ik ben Engelands meest gevorderde (leerling)-chauffeur", zei Melling, die 4 in de oorlog chauffeur is geweest en 4 die nu beweert dat hij ongeveer 500 a pond heeft uitgegeven aan autorjjles- i sen. Iedere keer als hij gaat rijden moet hij een bevoegde chauffeur naast zich hebben. Mellings vrouw kan ook niet rijden en daarom gaat er steeds een gepensioneerde politieagent met hem^ mee. PRUIK Het was maandag naar Engelse be grippen zó warm in Croydon, 24 gra den Celsius, dat de rechters van het j plaatselijke hof het decorium eraan gaven en hun pruiken afzetten. PAPEGAAI In de Londense Times werd ge vraagd om teruggave van een „Afri- kaanse grijze papegaai genaamd Per- cy, die Engels, Frans en Welsh 4 spreekt". KLIMAAT Een Brits socioloog. Rogdon Manley, heeft het Britse klimaat beschreven als „het beste permanente bezit van het land". Hij zei dat het klimaat de teelt van een maximum aantal verschillende 4 gewassen toelaat en door de grote plaatselijke variatie eveneens de ont- 4 wikkeling van vele soorten dieren, i „He klimaat is gemakkelijk om in te leven en brengt geen te grote span ningen mee voor de zenuwen of an- J derszins", aldus Manley. SHAKESPEARES Shakespeares uit geheel Engeland, waaronder een kat met die naam, zijn in de geboorteplaats van Engelands dichter bijeengekomen ter gelegenheid 4 van de viering van het feit dat Willem 4 Shakespeare 400 jaar geleden is ge boren. In totaal 261 personen met de naam Shakespeare, Shakspeare, Shagspeare en variaties daarvan waren gekomen f om de „familiebijeenkomst" bij te wo_ f nen. Noel Pratt, hoofd van de Koning Edward de zesde-schoil in Stratford waar Shakespeare volgens de over levering in zijn jeugd op school is ge weest, had zijn kat Shakespeare mee gebracht. TROUWE DIENST De 77-jarige oudgediende Jack Gray uit Durham in Engeland, die 46 jaar geleden een onderscheiding kreeg voor trouwe dienst, hoorde gisteren dat hij J eindelijk de tien pond sterling per jaar J zal krijgen, die aan de onderscheiding verbonden zijn. Horizontaal: 1. beest gewas 2. wereldtaal 3. plaats in Friesland 4. een enkele keer kleine plaats 5. militair water in Friesland 6. gast be hoeftige 7. zetel (Latijn) 8. droog 9. vreemde gewoonterecht Vertikaal: 1. weke aarde Arabisch vorst 2. wilde haver 3. verzinseltje 4. zurig toespraak 5. lidwoord muziek noot 6. niet slecht tijdperk 7. richting 8. belemmering 9. pas droogvloer ;saa de;s -g uiax *8 SJ003I 'i ejae pao9 '9 op op *g apaj stitj saouis •g 100 z JJTua sejp *x I'M®A trepe OJBJ '6 Jop '8 sapas 'i auue ja;a *9 aa 00 *g dxop suios 'f siaaus g opx z J®!P 'I :"J°H :Suissoido HOOG Een zweefvliegtuig in Friedrichs- hafen trof het met de wind en haal de boven het Bodenmeer een hoogte van 4.500 meter. EKSTER Mevrouw Margaret Perrin uit South- ampton in Engeland legt de centen l voor de melkslijter voortaan klaar in 1 een busje omdat ze de laatste tijd weggekaapt werden door een diefach tige ekster. OOSTENRIJK EN SERVIë 24 juli 1914 Oostenrijk heeft aan Servië een ultimatum gesteld. Ant- woord wordt verwacht vóór zaterdag 25 juli te zes uur des avonds. Blijft dit antwoord uit, of is het onbevredigend, dan kan er oorlog uit groeien. In het ultimatum wordt geëischt, dat de Ser vische regeering der officiëele verze- kering geeft, dat zij de tegen Oosten rijk—Hongarije gerichte propaganda, dat wil zeggen, alle bewegingen, wel- ker einddoel is van de monarchie ge bieden los te scheuren, die haar toebe- hooren, veroordeelt en dat de Servi- 4 sche regering zich verbindt deze mis dadige en terroristische propaganda met alle middelen te onderdrukken. (Advertentie) 99. De baron betrad de hal van de snoepfabriek en be zag met kennersblik het ma chinepark. „Hm", mompel de hij. ,,Na enige verande ringen hier kan ik tot de vervaardiging van driploze drups overgaan!" „Veranderingen?" vroeg de directeur. „Wat wilt u.,..?" „Eerst deze knevel aan draaien!" verklaarde baron Bluff „En daarna...." „Maar dat is de pakking!" riep de directeur verontrust. „En daarna gaan we die knaldemper op de hevelaar aanbrengen!" sprak de ba ron met stemverheffing. „Maar.,., maar hier IS he lemaal geen hevelaar!" stot terde de heer Sabbelhap. „Ga IK driploze drups ma ken of u?!" vroeg de baron „U stoort! En u zult inzien dat daar ongelukken va» kunnen komen!" De directeur liep hoofd schuddend naar de uitgang. „Ik weet het niet", mompel de hij. „Ik geloof niet. dat maar toen stopte hij plotseling met zijn alleen spraak. „Komaan Johan", hoorde hij de baron zeggen. „Draai eens aan dat wiel, waarop „hoogspanning" staat!"

de Stem | 1964 | | pagina 9