Kanten kous voor Gordijn schuift fabriek uit w RIBBENS PONTIAC C.SM speeul speel MOOI, NIET MOOI? Amerikanen beheersen Londens springconcours VERF RIPOLIN Goldwater ineens veel P°i A Opvallend en intrigerend Taalmoeil ijkheden bij Nederlandse jeugd in buitenland VENUS BESPIED mÊSmM* J Nasser vaart in rede tegen Britten uit Zwemmen Japanse ploeg voor de spelen Grote favoriet Chantiago gewond Kind verongelukt te Eindhoven A. afwezig G. T. Lie afwezig Dagblad De Stem AUTOVEILING BREDA I L LEMSEN SWISS MADE TERNEUZEN VLISSINGEN MIDDELBURG Ofi verzoek, ionen rvge/e, coi/eci/'e, bi/(/actn huis. Oil Handelsc< Peking-1 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 JULI 1964 In een verhandeling over het huwelijk, die in 1530 het licht zag, wordt gezegd: „Vrouwen die openlijk haar kousen laten zien, zullen ter helle varen". Vandaag, ruim vier eeuwen la ter, mogen wij nog steeds onze kousen niet laten zien, wel onze benen. Die mogen met kousen bedekt zijn mits het onzichtba re, door schijnende, flinterdun ne weefsels zijn. Want wat ge beurt er als zwarte kousen met duidelijke mazen en sierlijke kantmotieven het vrouwebeen omkleden? In Amerika worden ze al gedragen, in Parijs zegt men dat ze van de winter hoogst modieus zullen wor den. In ons land worden ze al ge maakt: lange en halflange zwarte kousen met bloempatroon, die onmis kenbaar veel frivoler staan dan blo te benen. Een Duitse schoonheid heeft er zich een paar gekocht en is er een uurtje mee gaan wandelen in Hamburg, een stad die toch voor geen kleintje vervaard is. Commentaren: (eerste verkoopster) Hoe durft u de straat op? (tweede verkoopster) Waar kun je ze krijgen? (moeder met kind) Ansje kijk voor je, dat is geen net mens. (huisvader) De politie moest je op pakken. (jongeman) Als mijn meisje ze aan trekt, neem ik de benen. (lieve oude dame )Ze zullen sterker zijn dan die nylon flodders. (heel oude heer) Café Chantant in de negentiger jaren. (dame in kousenwinkel) Het laatste kwartier zijn er al drie meisjes hier geweest om er naar te vragen, ze hadden u zeker al gezien. Mooi, niet mooi? Netjes, onfatsoen lijk? In elk geval opvallend en intri gerend. Ze zullen vlot van de hand gaan. Kinderen uit Nederlandse gezinnen die wonen in het buitenland, maar Nederlands blijven, staan bloot aan taalmoeilijkheden. De voordelen zijn natuurlijk niet te onderschatten: door r de school en de omgang met vriend jes en vriendinnen leren de kinderen snel de nieuwe taal, zeker zo vlug als vader, vlugger dan moeder die niet zoveel contacten heeft. Het nadeel blijkt een verarming van het Nederlands te zijn. Want ook al blijft de familie het Nederlands on der elkaar spreken, toch houdt de be perkte kring en de beperkte gelegen heid tot spreken eenzijdigheid van taal in. Het tafelgesprek is doorgaans de voornaamste algemene conversa tie. Een tweetal Nederlandse jongens, die in Portugal de lagere school had den afgemaakt en hier in het land terugkwamen om de middelbare school te volgen, bleken op verschil lende punten hun moedertaal slecht te kennen. Het merkwaardigste voor beeld hiervan is dat zij de betekenis van een aantal goed-Nederlandse scheldwoorden niet begrepen. Het ge volg was dat ze te pas maar vooral te onpas die woorden gebruikten en er in het begin om van school verwij derd werden. De stichting IVIO heeft deze moei lijkheid onderkend en in navolging van de principes van het huisonder wijs, nu een cursus moedertaal ont worpen, bestemd voor Nederlandsd kinderen in het buitenland, die een buitenlandse school bezoeken. Meisjes die origineel willen zijn, moeten een stuk visnet zien te krij gen. Dan binden ze de haren op zol der, stulpen er een stuk visnet over heen en haken daar schelpen, gras sen of bloemen in. Aan dure Franse stranden zijn bad pakken, pantalons en jackets te zien van witte of zwarte kant, ontworpen door Jacques Heim. In een Parijs warenhuis is een elek tronisch brein opgesteld, dat schoon heidsadviezen geeft. Men vult een kaart in waarop kleur van haar en ogen, type van huid en dergelijke, wordt aangegeven. Dertig seconden nadat de kaart in de machine is ge stopt, komt het antwoord: een lijst met aan te raden verzorgings- en schoonheidspreparaten. Het grootste gedeelte van de horden, die op vakantie over onze grenzen trekken, bezoekt Italië. Minstens eenmaal per dag zullen deze aardappel eters spagetti of macaroni op het menu vinden. Huismoeders, die graag de markt of een typisch Italiaanse winkel bekijken, zullen misschien voor de aardigheid meterslange spagetti meebrengen en macaroni in de grap pigste vermen, zoals strikjes, vlinders en schelpen. Deze huisvrouwen be grijpen wel, dat zulke meelprodukten uit een fabriek komen. Maar anderen geloven, dat spagetti aan Italiaanse bomen groeit. Op de Floriade in Rotterdam hadden suppoosten en portiers er dagwerk aan om honderden bezoekers voorzichtig uit de droom te helpen als ze belangstellend naar de spagettiboom vroegen. Vermicelli, macaroni en spagetti worden in Italië op het platteland sporadisch nog met de hand ge maakt, zoals in China de mie. Zulk een uitzondering daargelaten, zijn dit allemaal echte fabrieksproduk- ten, die ook hier in ons land ge maakt worden van bloem, gries en andere tarwesoorten, die onder meer de grondstoffen vormen. In mixers van vele duizenden kilo's wordt vol gens geheim recept de samenstelling gemaakt. Via schudzeven en een wir war van buizen komt het beslag te recht in trechters boven machines, die zo groot zijn als vijf goederenwa gons bij elkaar. Hier wordt de mas sa met water vermengd en door ko peren matrijzen geperst. Spagetti komt daar aan te hangen als een breed gordijn deegpijpen van 1 me ter lengte, dat door een maaimachi- ne wordt afgesneden op maat. Elke 30 seconden komt er een nieuw gor- de drooginstallatie, waar duizenden pijpen hangen in onafzienbare rijen, vijf etages hoog. Om de halve minuut schuiven zij een eindje op en het duurt 20 uur voor zij zo het einde van de machine hebben bereikt. Dan zijn het dunne harde stokjes geworden. Het buiten land krijgt de spagetti op lengte van 50 cm. Daarom zitten wij in Italië zo te hannessen. Je moet je lepel onder de spagetti schuiven en de vork daarin ronddraaien tot je een keurige hap hebt gemaakt. Daar zijn wij Nederlanders niet zo bedreven in en daarom wordt voor ons de spaget ti gesneden op 25 cm lengte. Lang genoeg want dan nog roepen wij het mes te hulp. Het verpakken gaat volautoma tisch, maar het zal de zuinige huis vrouw plezier doen te weten dat het gewicht ook automatisch gecontro leerd wordt. Mocht een pak te licht bevonden worden, dan werp de ma chine het uit zodat het bijgevuld kan worden. Om vermicelli in de sierlijke gelijk vormige krullen te leggen, is een kostbare machine nodig. Het moet voor de fabrikant een verdrietige ge dachte zijn, dat de huisvrouw zo'n beeldige krul in de hand neemt en boven de soep fijnknijpt Geen vitrage maar spagetti De Amerikaanse Olympische ruiters hebben de Royal international horse show" in het Londense White city stadion beheerst. De twee belangrijkste onderdelen van het concours, de strijd om de „Imperial cup" en de „Georges V-cup" leverden beide Amerikaanse overwinningen op De pas 20 jaar oude, uit Californië af komstige Mary Mairs, legde met Ana- konda beslag op de Imperial cup en haar landgenoot Bill Steinkraus won het be langrijkste onderdeel, de strijd om de Georges V-cup. Steinkraus, reeds drie maal vertegenwoordiger van de Ver enigde Staten op de Olympische Spelen bleek in de laatste barrage de enige ruiter die het parcours foutloos aflegde. Bovendien maakte hij de snelste tijd: 41,5 seconden. Het was de tweede over winning van Steinkraus op de Londense horse show, ook in 1956 had hij gezege vierd. De Brit Georges Hobbs, oud- steepie chase jockey, werd met Brandy Soda tweede. Hij maakte vier fouten en liet 42,4 seconde afdrukken. Frank Chapot, een andere Amerikaan, legde beslag op de derde plaats. Met het paard Manon maakte hij 8 fouten en een tijd van 43,6 seconde. In de eerste barrage waren de Italiaanse favorieten, de ge broeders d'Inzeo, uitgeschakeld voor de finale. Raymondo (Olympisch kampioen in Rome) en Piero (zilveren medaille winnaar) konden zich niet kwalificeren voor de laatste barrage, waaraan door drie ruiters werd deelgenomen. Het kampioenschap voor dames werd President Nasser van de VAR heeft bij gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de revolutie, die koning Faroek ver dreef in Kairo een rede gehouden tot een kwart miljoen mensen. In het deel van zijn rede, dat aan Je men was gewijd, waarschuwde Nasser Engeland, dat het niet moest proberen agressie te begaan jegens Jemen, „om dat we het de benen zullen breken". Naar aanleiding van de beschuldiging van Egypte, dat' Engeland vanuit de Zuidarabische Federatie wopens smok kelt naar de koningsgezinden in Jemen, zei Nasser: .,Als Engeland wapèns smok kelt zullen wij wapens smokkelen. Als Engeland moeilijkheden wil in Jemen dan zullen wij moeilijkheden veroorzaken op vijftig andere plaatsen en het Enge land moeilijk maken waar het zijn be langen heeft". Nasser voorspelde, dat de Amerikaan se en Britse bases in Lybië zouden wor den opgedoekt. Over Israël zei Nasser, dat het wes terse imperialisme het tot bastion voor het Midden-Oosten had gemaakt. Hij vergeleek „de gebeurtenissen in Palesti na" met die in Zuid-Afrika en andere delen van dit continent ,,waar kolonis ten alles willen inpikken en de oorspron kelijke bewoners verdrijven". Israël wil volgens Nasser het Palestijnse volk ver drijven of vermoorden. De Japanse zwemploeg voor de Olym pische Spelen in Tokio ziet er als volgt uit: HEREN: Vrye slag: Tsuyoshi Yama- naka Tadaharu Goto, Yukiaki Okabe, Takeshi Yamakage, Sueaki Sasake. Sa- toru Nakano, Tsuo Fujimoto, Haruo Yoshimuta, Makato Juji, Katsuki Ishi- hara, Toshio Shoji, Kunio Iwasaki en Kazuyuki Iwamoto. Schoolslag Ken- kore Matsumoto, Kenji Ishikawa, Osa- mu Tusrumine en Yoshiaki Shikiishi. Vlinderslag: Kosuke Sato, Isao Nakaji- ma, Atsushi Ohbayashi en Yoshinori Kadonaga. Rugslag: Shigeo Fukishima, Keisuke Ito en Isaki Oshui. DAMES: Vrije slag: Kazue Hayaka- wa, Miycko Azumo en Royko Uraga- mi. Schoolslag: Noriko Yamamato, Hi- roko Saito en Morizane Yshiko. Vlin derslag: Eiko Takahashi. Hiroko Saito en Kumiko Sato. Rugslag': Satako Tana- ka, en Michiko Hihara. Aan deze ploeg zullen nog zes zwem mers en zwemsters worden toegevoegd. een zege voor de Engelse Gill Makin, die met Jubilant 3 fouten maakte en een tijd van 59,3 seconden Het afdrukken. Voor de 38e Nederlandse draversder by, die op zondag 2 augustus op de ren baan Duindigt wordt gehouden, zullen van de 130 in hun geboortejaar inge schreven paarden er slechts tien aan de start verschenen. Het zijn: Corinna Hollandia, Captain Double K, C. Alkestis van E, Chantiago, Con Brio, Caraca S, Conny Stuart, Com- te de Commerce, Carlos Pluto, Canard S. Het totaalbedrag aan prijzen is bijna f 22.000,waarvan f 12.000,bestemd is voor de winnaar. Hoewel deze derby als zeer open wordt gekwalificeerd wordt de hengst Chan tiago, die uit veertien starts dertien keer won, als de favoriet beschouwd. Het is echter de vraag, of de favoriet wel 2al kunnen deelnemen, daar hij zich in de training heeft gewond en op last van de behandelende dierenarts op rust is gezet. Sedert de republikeinse par tij conventie is de populariteit van Goldwater bij het Amerikaanse volk aanzienlijk gestegen. Een van de grootste Amerikaanse insti tuten voor publieke opinie had kort voor het begin van de conventie vastgesteld, dat 74 procent van het Amerikaanse volk vóór Johnson was tegen 2 procent vóór Goldwater Toen het instituut na de conventie opnieuw een onderzoek instel de naar de openbare mening was de verhouding nog slechts 64 tegen 36 pro cent vóór Johnson. Wel is het verschil nog vrij groot, maar de aanzienlijke stij ging in populariteit van Goldwater kwam toch als een verrassing. Een opmerkelijk punt bij de resultaten van het onderzoek was bovendien, dat Johnson zijn meer derheid in het zuiden van de Verenigde Staten aan Goldwater verloren bleek te hebben. Donderdagmiddag is de vierjarige Syl via van Geloven te Eindhoven bij het plotseling oversteken van de Heezerweg door een personenauto aangereden. Het meisje is gisteravond in het Sint-Joseph- ziekenhuis aan de gevolgen overleden. rokken. HET HONGAARSE persbureau heeft meegedeeld dat de eerste 137 leden van het Hongaarse contingent naar de Olympische Spelen van Tokio, op 22 september naar Japan zullen vertrek ken, negen dagen later gevolgd door de rest. De dames en heren van de Hongaarse Olympische ploeg worden gekleed in staalblauwe mohair jasjes voor beiden, en beige pantalons en DE DRIE van de ver Nederlandse leugdspelers die op de eerste dag van een internationaal tennistoernooi in Vest-Berlijn op de baan kwamen heb ben allen hun partij gewonnen. De geplaatste Lidy Jansen Vennéboer versloeg de Duitse Karin Frickert met 61. 62, terwijl Hetty Baars met de zelfde cijfers van Renate Oberlaender won. Sipko de Boer tenslotte schakel de met 6—3, 61 de Griek Zolotas uit. Op dinsdag 28 juli a.s. hopen onze geliefde ouders, be huwd en grootouders J. P. A. DIELS en M. NEELS de dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. De H. Mis uit dankbaarheid zal worden opgedragen om 10 uur in de parochiekerk van de H. Maria Hemel vaart te Sas van Gent. Receptie van 1 tot 2 uur in hotel Centraal. Stationsplein te Sas van Gent. DANKBETUIGING Hartelijk dank aan onze le rares mevr. Vermorken-de Bakker, voor het behalen van ons diploma aan de Ned. Modevakschool te Haarlem. Voor coupeuse: Annie Pardon Lizette Neve Voor costumière: Mary van Driessclie Estella Vervaert José de Bakker Olga Vervaert Rosa v. Puyvelde Ria d'Hondt Lia v. d. Zande Annelies de Bakker Familieberichten (uit andere bladen) GEBOREN: Vanessa,dv v. Kempen-Kentie, Bever wijk,,. Marian dv Zoontjens- Lammers, Tilburg, Pauline dv A. Sterenborg-Verschuu- ren, Hilvarenbeek, Stephan, zv Theunissen-Bollen, Roo sendaal, Léon zv A. Peijnen- burg-Verschuuren, Etten. Ondertrouwd: Mar cel Hoondert, Tilburg en Le- ny v. Genk, Dorst. Getrouwd: Th. Schults en Anneke Pols, 's-Hertog'en- bosch. Overleden: Plantsoen, Marinus. wed. v. G. Bou- wense, 85 jaar, Kortgene, Dekker, Joh. echtgen. v. M. Brouwer, 69 jaar, Oostkapel le, Pijnenborg, Mart., 61 jaar Pastoor, Steensel. ARTS AXEL van 25 juli t.m. 14 augustus CHIRURG - GOES ZATERDAG 25 en ZONDAG 26 JULI. Grote gaaibolling Op zaterdag 25 en maandag 27 juli a.s. ter gelegenheid van de kermis grote gaai- bolling bij Jan de Schrijver. Op beide dagen aanvang 15.00 uur. De grootste krant van Opruiming alle 2e hands hand- trap- en elektrische naaima chines, ook op salonkast. Al les met garantie. Bogaert's Naaimachinehandel, Hulst tel. 01140-2198. 12521-X I-Iuur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen voor uitbetaling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld morgen bij u thuis! Bel (ook 's avonds) nr. 01184-4410 of 01180-3973 of 01100-5397. Woonhuis te huur gevraagd. Omg. Hulst - St.-Jansteen. Br. onder no. 12513 bijk. Hulst. Per B.B.A naar Kaatsheuvel (Efteling) met lijn 34-35 vla Dorst, Ryen, Dongen, Autobus sen vertrekken van Breda Em- mastraat o.a 10.30, 12.00, 13.00 Terug uit Kaatsheuvel o.a 15.45 17.35. 18 50 Volledige in- lichtingen kantoor B B.A Sta tionsplein 12. Breda. tel. 39750 81460-X Krediet tot f 4000,-, voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rot- mooi Brasschaat op 11 km van Antwerpen met kinderboerderij. Bredabaan 564 België. 84104 6 pers. tent-huisjes fce huur, vlak aan zee te Renesse, met licht, water en rioolaansluiting Vanaf 21 aug. Tel. 01116-414, Camping Julianahoeve. Door omstandigheden, vakan tieverblijf gevraagd voor 6 a 7 pers. van 15-8 t.m. 22-8. v.d. Blom, M. D. de Grootstr. 18, Goes, tel. 6865. 13211 Te koop aangeb. Ford Zephyr 1959. Noorderstr. 65, Sprundel, tel. 01653-553. X Wij ruimen op. Let op de prij zen. Het is haast voor niets. Zorg dat je er bij bent, voor dat ze weg zijn. Taunus 12 M '53 f 350,-; Thames bestel '56, nieuwe motor f 750,-; Renault 4 '56, nieuwe motor f 500, Opel Olympia '54 f 550,; Mor ris Minor '54 f 600,—; Opel Rekord '58 f 2250,— Opel Re- kord '59 f 2350,—; V.W. Cabri- olet '54, gebruikt olie f 350,—; Consul '57 f 1500,—; Opel Ka pitan '55 f 1100,-; 2 Opeis per stuk f 950,—; Opel Rekord '57 f 1600,—; Taunus 17 M '59 f 2350,-; Taunus 17M '57 f 1850,Taunus 15 M '57, f 1150,—; Fiat 1100 '57 f 1100.- Inruil en financiering mogelijk Auto's beneden de f 1500be hoeven geen eerste aanbetaling Dekkers autohandel, Roosen- daalsebaan 50, Wouw, telef. 01658-549. X Te koop i.z.g.st. Fiat 600, b.j. 1958. H. v. Opdorp, Danielstr. 2, Langeweg. 21249 Steeds goede gebr. auto's, met volledige garantie inruil en fi nanciering. Garage Van Kaam B. op Zoom, tel. 01640-4775. X Renault Dauhine; Opel Rekord Morris Minor; Studebaker Volkswagens. Start- en rijklaar Prijzen van f 350,— tot f 1000 Inruil mogelijk. Oosterlioutse- weg 124, tel. 01691-246. Half weg Breda - Oosterhout. 84232 Occassions: Chrysler Vaiiiiant 1961 f 3.950- Opel Kapitan L I960 f 4.500,Renault be stelwagen 1962 700 kg f 2.500.- Mercedes Benz 190 benz., 1956 f 2.750,—; Mercedes Benz 190 D 1963, 60.000 km f 10.500,—; Mercedes Benz. 220 SE, 1961, f 8.750,—; Mercedes Benz 230 SL 1964 automatic, f 27.500, Mercedes Benz. 1960, L 319 D bestelwagen f 3.750,—. Garag van Dongen-Jonkers N.V. Wil- jelminasingel 42, Breda, t'elef. 30950. 84189-X Een z.g.a.n. Moto Tansini brommer te koop. 2 maanden oud bij Mgr. van Rooystr. 13A St.-Willebrord. 20401 Dé stoppelknol ls ,Nobitter" (in de plastic bus). Bestel nu bij uw zaadhandel. 021153-X Te koop dwergpoedeltje, 2,5 maand, gekr. gitzwart, f 85, Tel. 070-725793. 83990 Te koop z.m. dwergpoedeltjes en pinchertjes. Zeer mooi. L. v. Boxtel, Putseweg 13, Ossen- drecht, tel. 488. 3865 Vakantieadres voor uw hond: Pension de Rimpelaar, Molen schot (v.h. Kennel de Kleine Jager, Ulvenhout). Uw hond wordt door ons liefderijk ver zorgd in onze pas nieuwe rui me slaapruimten en grote sp. weide. Toezicht van dierenarts Kom eens kijken op de Raak- eindsekerkweg 11. (3 km van af Molenschot richting Gilze), of bel 01603-426. Schieting zat. 25 juli bij F. Saman, Heikant. Beg. 3 uur. Vakantie schieting zat. 25 juli bij Serph, Blommaert, Station Hulst. Inl. 3.10. Ter. 2.50. Beg. 3 uur 12509 Kermisschieting zat. 25 juli bij F. de Vijlder, Kraai, Terhole. Inl. 3.10 f 10,gratis. Beg. 3 uur. 12510 Zwakte na ziekte? Schieffers bloedwijn helpt bijzonder snel. Bevat aktief Lecithine, vitami nen en mineralen, werkt bio- vitaal. Bij apothekers en dro gisten. 82595 l Ondergetekende zal op zaterdag 25 juli 1964 des Z 5 voormiddags om 11.00 uur in de garage van het Z Automobielbedrijf A. A. v. d. Zwaard aan de Ko- J ninginnestraat no. 63 te Breda in het OPENBAAR VERKOPEN S een ten laste van Dirk Lievens te Breda in beslag S genomen Z BEIGE PERSONENAUTO MERK VOLGA DIESEL 5 met Philips transistor-radio, imperial, reservewiel en gereedschap. F. L. J. COPPENS J Gerechtsdeurwaarder Breda Koninginnestraat 70 A NOG STEEDS VOORDEEL BIJ: R.-K. jonge vrouw, 30 jaar, 1 kind, zoekt serieuze kennis making met nette heer 1 kind geen bezwaar. Br. m. foto erew. retour 20412. X Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. 1959 te k. Min. Kanstraat 18-20, Breda, te], 01600-39870. 83891 Te k. mooie Ford, prima mo tor en banden vraagprijs f 850 Nieuwe weg 58, Hulst. 12503 Te koop N.S.U. scooter, weg. aanschaf auto. Vriesdongen 6. Breda, tel. 35128. 84073 Opel Rekord b.j. '61, in prima staat. Keuring toegestaan, aan- tr. prijs. Groenstr. 19, Breda. Brabant en Zeeland Opel Caravan 1958. V.W. klein- bus 1960 1959. Ford Taunus 17 M 1959. Renault Dauphine, 1962 1960. V.W. de Luxe 1951 Autohandel Tebo, Oranjeboom- str. 305, Breda, tel. 33563. Aangeb. Fiat 1300, 1963, 30.000 km. gelopen van eerste eige naar, beslist niet van nieuw te onderscheiden. Met slaap banken, verwarming, enz. f 4900,—. Inl. Tel. 01682-390. Te koop Ford Zephyr, b.j. '56. In prima staat. Te bevr. 's a- vonds na 6 uur bij J. de Jong. Singelstr. 18, St.-Willebrord. Opel Rekord aangeb. b.j. 1962, 31.000 km gel. prijs f 4.000,—. Heul 23, Hoeven, tel. 01659-424 Kapster en leerling kapster gevr. Prett. werkkring. Goed loon. Dameskapsalon J. Riské Bubbele Poort 9, Hulst. J2514 Wij vragen met spoed! Re presentatieve verkopers. Be schaafd w. Geen colportage. Hoge verdiensten. Br. o. 21247. Hulp i.d. huish. of r.-k. huish. gevr. per 1 okt. of eerder bij weduwnaar (ambtenaar) te Breda, met 3 grote kinderen. Br. met opg. van verl. salaris onder no. 84184. X Postzegelverzameling, oudere, van Ned. te koop gevraagd. Aanb. Montensbos 55. Breda, tel. 33435. 84224->É Kunstzaal van Lier Markt 37- 39 en 40, Veere, tei. 01181-367, vraagt te koop oude zee- en landkaarten, oude reisbeschrij vingen, boeken en gravures. Belangrijke collectie kaarten, en gravures van div. landen in voorraad. 13202 Ie koop aangeboden ve nodig. kele klasse z.g.a.n. en nieuwe, beschadigde zig-zag naaimachi nes tegen lage prijzen. Hand- naaimach. 15, 25, 35, 45. Trap- naaimaeh. v.a. 35. Elektr. v.a. 75, Bekkers. Boschstraat 67, Breda, tel. 41725. Gasgeiscr, de nieuwe warmte bron voor centrale verwar ming. Install, bedr. De Weerd N.V. Markt 33, Etten, telefoon 01608-2310. Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Nu zomerprijzen Kees v.d. Ven Nieuwlandstr. 3, Tilburg, tel. 04250-26617. Nieuwe elektrische naaimachi nes. Rechtstik f 198,Zig-zag f 298,—. In koffer. Bogaert's Naaimachinehandel, Hulst, tel. 01140-2198. 12522-X Laat door ons uw trap-, of handnaaimachine elektrisch maken. Wij hebben steeds ge- rev. 2e hands naaimachines in alle uitvoeringen en prijzen als Gritzner, Elna, Kohier, Husq- varna, Bernina, in prijzen v.a. f 198,Naaimachinehandel Verschuren Stationsstraat 8, Axel, tel 583.12515 Te koop nieuwe caravan, 4 pers. 1 maal gebruikt, merk oHmeco. L. v. Boxtel, Putse weg 13. Ossendrecht, tel. 48. Opel Kapitan 1960, vakantie wagen f 4.000,—. le aanbet. f 1500,Br. o. no. 84241. X Opel Olympia in pr. st. Tel. 01680-3755. X HE RE N K L E DING Kerkdreef 11 - Axel Wenst U een prima Gebruik dan steeds Een verf met wereldnaam J HANDELSONDERNEMING De zaak met een 100-jarige ervaring! WESTKOLKSTRAAT 40 TELEFOON 2212—2212 TERNEUZEN Alléénverkoop voor Terneuzen en omstreken. Nieuwstraat 14 Telefoon 2284 Bellamypark 20 Telefoon 2385 Markt 29 Telefoon 2760 (Van onze Er zijn twee gebeurt™ leven en met name de beheerst. Dat is op de pleegt te worden geno< Het is de grote vraag Hetgeen overigens hee weest zou zijn. Daaruit spanningen op de kapit; heid in de gegeven omsl maal niet onwelkom zi meest doeltreffende m; stedingen, vooral van te beperken. Men heef menwerking met de N reeds talrijke pogingen nu toe bleef het succt naar kapitaal blijft coi groter dan het aanbod dat de rentestand blijft De Nederlandse Bank maal het disconto vert tot 4J/i en als het zo nog wel hoger worden, apparaat van de crediet handelsbanken weer op komen. Er zijn reeds f 200 miljoen „strafde Nederlandse Bank ged^: gevaar dreigt dat de b regelen nog verscherpt Diverse fiscale facilitt hadden de bestedingen maken, zijn ingetrokken al de investeringen in sector van het bedrijfsle tol van de kapitaalmarl Dagelijks kan men in dat de omzetten van Albert Heyn en andere bedrijven en verder Lutj bier, Heineken, Kwatt maar een willekeurige durend sterk stijgen en zich daardoor genoopt investeringen in vaste op zijn beurt weer leidt op de kapitaalmarkt. Alles bij elkaar geno loonexplosie het tegendi wat men zich voor ogen bestedingen zijn sterk to de besparingen niet, met de spanningen op de ai gebleven en dat er nog S] kapitaalmarkt zijn bijgekt toe. Het tekort op de bet; zeer grote afmetingen zorgt er wel voor, dat niet van kortstondige aan door imrtiers wordt een i zakelijk van middelen n land. Dit werkt de kraj taalmarkt in de hand. Wa: naast de ramingen ziet planbureau voor de bestt Nederlandse bedrijfsleve waarschijnlijk 25% hogeJ het voorafgaande jaar, c| zich af hoe het mogelijk! ander niet reeds eerder kapitaalmark heeft gehac alsof wij in een land van den. Maar thans blijkt d geheel anders te zijn. Het rendement op de s in zeer korte tijd gesteg< meer dan 5 1/4 De neif verder te stijgen. Dit blijl het feit, zoals de ervarir heeft geleerd, dat de h bereid zijn om geleidelijk te betalen bij de plaatsin ven. De grote hypotheekl Fries-Groningse, de We Utrechtse hebben de a de 5V2 pandbrieven d< laagd van pari tot 99 hiermede voldoende sue bereikt of dat de voorw aantrekkelijk genoeg zijr taalverstrekkers op lan zijn verschijnselen die vermoeden. Zo heeft b. kleinere hypotheekbankei sche Hypotheekbank, di spits heeft afgebeten rc aangekondigd van 6 %-ps ri. Men kan zich voorsi schrik dit in de sector rend goed en de financiei weeg brengt, wanneer banken immers de hyp< verstrekken uit dat gede< pitaal_reservoir, dat zij rente van 6 pet. hebben mogen zij wel 6V2 ber leningen, die zij daaruit ken. Het is dan ook duid dat de markt voor onn alles wat daarmee same| zwakker is geworden, he niet *zo heel veel verwoi te wekken na de stormacl wij hier de laatste jare optreden. Ook de gemeenten zuil dere rentelasten komen centrale" financier op dit Bank voor Nederlandse teert voor haar pandbri< rendement van 5I2 a 5 3 financieringsmaatschappij tot meer dan 6 gebrac Feitelijk heeft hetgeei eigenlijke beurshandel - zegd in het speculantendc zin, heeft afgespeeld ror van de Centrale Suiker IV niets te maken met de too spanning op de kapitaa zijds echter is het nog ste lijk, wat er in concreto Eind van de vorige weel stuur van de Centrale J pver het algemeen alle: is met het openbaar make omtrent het bedrijf, tijde bekendgemaakt, dat er aandelen was uitgebrach Het Westduitse blad „D gisteren dat binnen c westduitse industriëlen zullen begeven en dat ee Peking-China West-Duits ken. De Chinese delegate deskundigen op het gebiei middelenvoorziening, die ten op uitvoer willen on< De Westduitse industri genwoordigers van de ij dustrie, de machinebouw, nische en de chemische

de Stem | 1964 | | pagina 6