Geperst snoeisel keert het opdringerige Veer se Meer Dagjesmensen op Walcheren Zeeuwse Muziekschool te Hulst komt in moeilijkheden Vier „opvangschoten in nieuwe wijken Terneuzen Idee van Slaatsbosbehcer-assistenh Twee maanden voor diefstal antiek Ambtenaar uit Clinge terecht ontslagen Geheim van de Reinaert nog niet opgelost van Axels carillon Gemeentelijke subsidie niet toereikend a0bla? Pe Op 29 juli raadsvergadering Drie subsidies uit pot voor toerisme Centrale raad van beroep Eerste camping Botssele open 18 augustus F. T. Klaassen directeur B.l.o. te Oostburg Afremming Overtrokken DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 JULI 1964 (Van onze verslaggever) De heer W. v. d. Wielen uit St. Laurens, werkzaam als assistent bij Staaatsbosbeheer, kampte met het probleem van de afvoer van het snoeisel, dat het onderhoud van de beplantingen langs de Walcherse wegen opbracht. Walcheren komt gelukkig steeds beter in zijn be planting te zitten, maar het snoei sel nam in gelijke verhouding toe. De heer W. v. d. Wielen heeft het pro bleem enkele weken geleden opgelost. Hij kwam op het idee het snoeisel ter plaatse in balen te laten persen. Het werk is uitbesteed aan het loonbedrijf J. Bras ser uit Veere. Hiervoor gebruikte men eenzelfde ma chine als voor het in pakken persen van hooi. De machine heeft alleen wat meer te lijden. Op het onderhoud van de be plantingen langs de Walcherse wegen is op deze manier een besparing verkregen van ongeveer honderd gulden per strek kende kilometer. Er kan namelijk met aanmerkelijk minder man-uren worden gewerkt. De heer W. v. d. Wielen sloeg met zijn idee overigens verschillende vliegen in één klap. Het ziet er naar uit dat de snoeisel-paketten uitstekend gebruikt kunnen worden in de strijd om de oever verdediging. In het Veerse Meer worden op het ogenblik enkele proeven genomen. De oever van het Veerse Meer kalft namelijk op een onrustbarende manier af. Vorige week is op het Zilveren Schor een oeververdediging met si}oeisel-baleij aangebracht tot een lengte van 220U meter. De heer v.d. Wielen hoopt bij het Zilveren Schor zélfs tot enige land- aanwinst te kunnen komen met behulp van enkele „baalhoofden". die met palen nog versterkt zyn. Een tweede proef wordt genomen rond de zogenaamde schorhaven te Wolphaarts dijk. De afgelopen weken heeft rondom deze haven een onrustbarende afkalving plaats gehad. De „vinding" van de heer Van d. Wielen kwam precies op tijd. Op de plaatsen waar de afkalving het ern stigst was zijn reeds snoeisel-balen aan gebracht. De afbraak van de oever is op deze plaatsen tot staan gebracht. Het bestuur van de watersportvereni ging is enthousiast over het resultaat tot r.u toe. De balenrij zet zich steeds vaster in de grond doordat zij enigszins ver zandt. Het bestuur van de W.S.V. Wol- phaartsdijk heeft voorlopig vijfhonderd balen besteld. Het bestuur ziet hier' een spotgoedkope methode om zijn haven tegen het al te opdringerige water te be schermen. De oeververdediging door middel van snoeisel-balen kost minder dan 1,50 per strekkende meter Natuurlijk zal nog moeten worden af gewacht hoe deze oeververdediging zich op de lange duur zal weten te handhaven. De heer P. Rehorst (links), be stuurslid van de watersportvereni ging Wolphaartsdijken de heer W. v.d. Wielen inspecteren de de ze week aangebrachte oeverver dediging van snoeisel-balen. Zij staan boven op het samengepers te snoeisel. Duidelijk is te zien welke ivinst het ivater reeds had gemaakt. (Van onze verslaggever) De gemeente Terneuzen is van zins vier opvangscholen te stichten in de nog te verwezenlijken uitbreidingsplannen van de gemeente die zullen voorzien in ongeveer 2000 woningen. Het komt de gemeente Terneuzen gewenst voor dat wanneer de woningen gereed zijn, vol doende onderwijsinstellingen beschik baar zijn, waarin alle jeugd uit de nieuwe wijken zal kunnen worden opge vangen. Bij de bouw van de zoge naamde opvangscholen wordt een andere procedure gevolgd dan bij die van nor male scholen, die eerst kunnen worden gesticht wanneer de huizen reeds in ge bruik zijn genomen. Drie van de opvangscholen zullen hun plaats krijgen in het zuidoosten van de gemeente, waarin de meeste bouwactivi teit plaatsvindt, voor één school zal plaats worden ingeruimd in het zuid westen. Deze laatste school is in eerste instantie gedacht als opvangschool voor het openbaar en protestants-christelijk onderwijs. Het is de bedoeling dat, wanneer de scholen klaar zijn. de klaslokalen al naar gelang de bestaande behoefte ter beschikking worden gesteld van het openbaar en bijzonder onderwijs. Wan neer een schoolbestuur het gehele ge bouw kan vullen zal overdracht aan dat bestuur plaatsvinden. De raad van de gemeente Terneu zen zal de plannen tijdens de op woensdagavond 29 juli te houden openbare vergadering ter goedkeu ring voorgelegd krijgen. In hun preadvies zeggen b. en w. dat men bij de stichting van de vier opvang- scholen op de medewerking van alle schoolbesturen kan rekenen. Het Pakken deze snoeisel-paketten goed uit m 'e^ef geval, een simpele en g ectKopc oplossing gevonden zijn tegen ae aiknlvingen rondom het Veerse Meer. nie momenteel een belangrijke hinder paal vormen in het tot ontwikkeling bied^0n Van prach^^e recreatiege- De heer W. v. d. Wielen ziet nog meer practische toepassingen van het samen geperste snoeisel. Hij denkt aan het tegengaan van zandverstuivingen en aan zandaanwinning langs de voet van duinen. (Van onze parlementaire redactie) Staatssecretaris Bakker van economi sche zaken heeft een bestemming gege ven aan vier van de vijf miljoen gulden, die voor 1964 zijn bestemd voor verbete ring van de toeristische voorzieningen. Met de subsidiëring van de aangewezen projecten beoogt de staatssecretaris ook een welvaartsbevordering in de „stimu leringsgebieden". Staatssecretaris Bakker heeft zijn be slissingen genomen na een advies van de interdepartementale commissie voor de openluchtrecreatie en het toerisme (In- coret) Tot de aangewezen projecten behoren o.m. in Zeeland de jachthaven-accommo datie tc Zierikzee 77.000), het zwem bad te Kortgene 116.250) en de jacht haven te St. Annaland 73.100). (Van onze verslaggever) Twee maanden gevangenisstraf met het bevel tot onmiddellijke inhechtenis neming was donderdagmiddag de eis in het snelrecht tegen de 22-jarige Mid delburger C. P., die op zondag 19 juli een waardevolle antieke klok, een twee tal koperen ketels en een koperen doof pot ontvreemdde en die terecht stond voor de Middelburgse politierechter. Na de diefstal had P. ingezien, dat hij fout was. Hij had gezorgd dat de ver dwenen voorwerpen weer te bestemder plaatse werden gebracht. Het was niet de eerste maal. dat verdachte met de justitie in aanraking kwam. Overigens 'stond er nog vier maanden voorwaar delijk. Verdachte wist zelf niet hoe hij tot het wegnemen gekomen was. Hij verklaarde impulsief gehandeld te heb ben. De officier van justitie mr. A. Ro- singh. vond dat de ontvreemding wel terdege van te voren was overdacht en eiste een gevangenisstraf van twee maanden met onmiddellijke inhechtenis neming. De uitspraak luidde conform de eis. college deelt mede zeer gelukkig te zijn met deze scholen, aangezien men door stichting ervan metter tijd niet zal zitten opgeschept met het euvel van te kleine scholen, die telkens moeten worden uitgebreid met alle tijdrovende narighe den van dien. De vier scholen zullen in de wijken worden geprojecteerd, omdat de af stand van het wooncentrum tot de school niet te groot mag zijn. De scho len zullen zes lokalen krijgen en dus zeker niet te klein worden opgezet. Van de scholen zullen kunnen profiteren de toekomstige bewoners van 250 woningen, die in het plan-Zuid zullen worden ge bouwd, van de 696 huizen, die in de Zuidpolder zullen verrijzen, de 1000 wp- ningen, die in de Catspolder uit de grortd zullen worden gestampt en dc toekom stige bewoners van de 282 woningen, die in het plan Zuid-West van de gemeente in aanbouw zijn. Een voorwaardelijke straf is een ge gronde reden om een ambtenaar uit de gemeentedienst te ontslaan. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep beslist. De raad deed uitspraak in de zaak van de voormalig gemtente-ambtenaar P. G. uit Clinge contra het college van b. en w. van deze gemeente. De man was in maart van het vorig jaar door de rechtbank in Middelburg tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld, met een proftijd van twee jaar. Dit was voor b. en w. van Clinge aanleiding de amb tenaar, die dienst deed op de secretarie, met ingang van 1 oktober 1963 te ont slaan. G. maakte tegen zijn ontslag ernstig bezwaar. Hij ging in beroep bij het Rot terdams ambtenarengerecht, maar kreeg daar ongelijk. Ook de Centrale Raad van Beroep is nu van oordeel dat de man terecht is ontslagen. Het wachtwoord voor Zeeland-in-de- zomer luidt „recreatie" en dit is sinds kort ook voor Borssele van kracht. Op 18 augustus zal hier door burgemeester P. J. Dominicus de eerste camping wor den geopend, die de Spaanse naam „Estancia" heeft gekregen. Op het ter rein, dat zal worden uitgebreid tot een grootte van 4 hectare, staan momenteel reeds tientallen tenten en caravans. Een oude boerenschuur heeft eigenaar N. P. van Leeuwen uit Haarlem laten ombouwen tot een gezellige kantine, waarvoor bovendien een groot terras is aangelegd. De outillage omvat verder onder meer een kampwinkel, een was gelegenheid, waar de kampeerders zowel een warme als een koude douche kun nen nemen, een „receptie" en toiletten. Borsseles eerste camping is gelegen vlak bij het strand en de duinen van de ..Kaloot" en een natuurgebied waar nog vele, vrij zeldzame vogels voorkomen. Wanneer de verzwaring van de zee dijk achter de rug is, kan men vanaf de nieuwe weg over deze dijk direct het kampeerterrein per auto bereiken. Naar aanleiding van de nieuwe theorie over het auteurschap van de Reinaert, door mevr. E. Cramer in de NRC ontwikkeld, had een redac teur van de Gazet van Antwerpen een onderhoud met prof. E. Rom- bauts, hoogleraar aan de universi teit van Leuven. Volgens deze deskundige gaat mevr. Cra mer uit van een aantal onbewezen stel lingen. Haar artikel getuigt bovendien van een enorm tekort aan bibliografie. Haar onderzoek, alcfus de professor, krioelt van onnauwkeurigheden en van haar conclusies kan hij er geen enkele als ernstig aanvaarden. Prof. Rombauts lacht met de stelling, dat de hele Reinaert in het Provenqaals gedicht zou zijn. Hij vraagt zich af of de schrijfster iets afweet van de bestaan de Franse romans over Reinaert. Dat de Provengaalse troubadour in het Diets zou gedicht hebben vindt hij eveneens on aanvaardbaar. Mevr. Cremer kan, vol gens hem, het Frankisch, dat zij citeert, niet onderscheiden van het Diets. Zij zou ook de verschillende handschriften niet uit elkaar kunnen houden en zowel het vinden van de naam De Berguedan in het acrostichon als de grote overeenkomst tussen De Berguedans levenswijze en die van de Reinaert, noemt hij niet weten schappelijk gefundeerd. Als we de Leuvense geleerde mogen geloven, dan is het geheim van de Rei naert nog lang niet tot oplossing gebracht. (Van onze verslaggever) De installatie van het nieuwe caril lon voor de gemeente Axel in de toren van het gemeentehuis door per soneelsleden van de fa. Fransen en Petit uit Aarle-Rixtel, die het klok kenspel vervaardigde, vordert uit stekend Een groot gedeelte van de klokken is reeds opgehangen, terwijl ook het klavier reeds een plaats in een torenkamer heeft gekregen. Zoals wellicht bekend zal het klokkenspel, de gemeente Axel geschonken bij ge legenheid van het 750-jarig bestaan van de stad, op 22 augustus aanstaan de in gebruik worden genomen. (Van onze verslaggever) Tot directeur van de b.l.o.-school voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen te Oostburg is benoemd de heer F. T. Klaassen uit Dordrecht, waar hij in dezelfde functie werkzaam was op de gemeentelijke b.l.o.- school. De heer Klaassen is geboren in Breskens en was enkele jaren onderwij zer in Retranchement. Sinds 1951 was hij werkzaam in Dordrecht. Hij volgde hier H. v.d. Velden op, die een gelijke functie heeft aanvaard in Utrecht. (Van onze verslaggever) Het lijkt erop dat de afdeling Hulst van de Stichting Zeeuwse Muziekschool een kwijnend bestaan gaat leiden Niet omdat „men" in Hulst geen muziek onderwijs wil genieten. Integendeel. De animo is groot genoeg Er is echter niet voldoende geld voorhanden om allen die muziekonderwijs willen hebben van dienst te kunnen zijn. Naar het inzicht van de bestuurders van de muziekschool zouden ongeveer 250 personen terecht moeten kunnen op de school. Het zullen er voor het komende cursusjaar slechts 100 kunnen zijn die klassikaal onderwijs zullen genieten. Voor individuele lessen (piano en viool) is er helemaal geen ruimte meer. De afdeling is vooral in moeilijk heden geraakt omdat de gemeente Hulst voor het komende jaar een subsidie van slechts" 4.000,beschikbaar heeft gesteld. Andere jaren is die subsidie doorgaans groter geweest. Verlaging van de subsidie zou niet zulke gevolgen heb ben gehad wanneer de Stichting Zeeuw se Muziekschool zich niet voor een aan merkelijke stijging van kosten geplaatst had gezien. Dat alles heeft bewerkstelligd dat de overgang van het voorgaande cursus jaar naar het komende gepaard gaat met een verlies van ongeveer 40 leerlingen. Men verwacht dat in september ook nog ongeveer 60 aanmeldingen van aspirant leerlingen zullen binnenkomen. Op al die verzoeken om inschrijving in het leer- lingenregister van de afdeling Hulst van de muziekschool zal voor zover die uit Hulst komen, afwijzend moeten worden beschikt. De teruggang in het aantal leerlingen in niet van het laatste jaar. Al in voor gaande jaren moesten verschillende aanmeldingen worden geweigerd omdat de gemeentelijke subsidie niet toereikend bleek om iedere gegadigde te helpen. Nimmer echter was de klap zo groot als voor het leerjaar 1964—1965. RARE SITUATIE Ongeveer dertig ouderparen met samen ongeveer veertig kinderen, die graag onderwijs op de muziekschool zouden willen volgen, hebben dezer da gen een brief van het stichtingsbestuur gekregen, waarin wordt medegedeeld dat de kinderen in verband met ,,de grootte van de subsidie van de gemeente Hulst" niet zullen kunnen worden ge plaatst Die brieven zijn alleen in Hul- sterse brievenbussen gevallen want voor de leerlingen in de buurtgemeenschap van Hulst is er geen vuiltje aan de lucht. Deze gemeenten betalen namelijk voor elke leerling die staat ingeschreven op de muziekschool het vereiste bedrag. Zo bestaat nu de rare en nare situatie dat aanmeldingen uit Hulst moeten worden teruggestuurd, terwijl leerlingen uit de buurtgemeenten, hoeveel in getal mis schien dan ook. met blij gemoed de Hul- sterse muziekschool kunnen binnen marcheren. MAATREGELEN Voor het ontbrekende geld kan van geen enkele zijde compensatie worden verwacht. De financiële toestand van de stichting moge dan niet overdreven slecht zijn maar laat zeker niet toe dat de ver schillende muziekscholen extra bijdragen van de stichting krijgen, zo de betref fende gemeenten niet voldoende geld beschikbaar stellen. In Hulst is men echter niet van zins bij de pakken te gaan neerzitten. Waar schijnlijk zal een bijeenkomst van ouders van gedupeerde leerlingen wor den gehouden. Tijdens deze bijeenkomst hoopt men maatregelen te treffen om het muziekonderwijs voor de leerlingen die de muziekschool noodgedwongen heeft moeten laten vallen toch te redden In dat geval kan men maar eén ding doen aankloppen bij de gemeente. Men gaat ervan uit dat een groot gedeelte van de onderwijskosten ten laste van de overheid moeten komen, ook de muziek- onderwijskosten. Voetje voor voetje schuifelden giste ren de duizenden toeristen door de Zeeuwse hoofdstad. Op de markt snuf felden honderden mensen naar koopjes of souvenirs, op de parkeerplaatsen bleef geen plekje onbezet. De grootste trek pleister op deze dag was echter wel het ringsteken op paarden of in versier de sjezen. Ondanks deze overweldigende drukte deden zich in de stad gfeen ernstige ver keersopstoppingen voor. Op de drukste punten, bijvoorbeeld op het kruispunt voor de stationsbrug, moesten de auto mobilisten hoogstens een kwartier wach ten. Weliswaar nog een hele tijd, maar de wachters waren hoofdzakelijk vakan tiegangers, die nu eenmaal wat meer geduld hebben dan de werkende mens. Op Rijksweg 58 van Beergen op Zoom naar Middelburg was het niet veel drukker dan anders. Het meerendeel van het verkeer kwam uit Zeeuwsch.Vlaan- deren. Het waren meest Belgen en men sen uit de Walcherse dorpen, die Mid delburg bevolkten. Ondanks de drukte in de binnenstad waren de hotels niet overbezet. De be zoekers waren veelal dagjesmensen, dus geen „blijvers". Het aantal reserveringen voor hotels en campings is zelfs kleiner dan vorig jaar. OP DE FOTO: Ook het strand lokte gisteren dui zenden mensen. (Advertentie) TVfinister Witteveen is bij de heer Marjolin. vice-voorzitter van de EEG-commissie, op het matje moeten komen vanwege de spanningen in ons economisch bestel, opgeroepen door de loonstijgingen. De minister heeft de houding der regering verdedigd. We doen er al veel aan om de situatie weer de bads te worden vertelde hij. Loonsverhogingen zullen in 1965 be perkt blijven en de belastingverlaging hangt af van de stand van de con junctuur, Het zijn uitspraken, die de heer Marjolin min of meer bevredigd hebben, doch die de minister in het aigen land niet zo vlot kan verkopen. De vakcentrales houden zich ten aan zien van de loonstijgingen in 1965 nog volledig op de vlakte. Zij weten ook riet wat er gaat gebeuren, als de spanningen op de arbeidsmarkt niet ïoemenswaard verminderen. Het ver schijnsel „zwarte lonen" schijnt nu /el voor een deel te zijn ingedamd. Jiemand weet echter of het weer niet al komen opzetten en bepaalde verkgevers door de knieën laat gaan. >an zou de vakbeweging ook weer de reep op haar mensen verliezen en reigt een herhaling van de toestand an het vorig jaar. Wat de belastingverlaging aangaat, eeft de liberale minister al toezeg- mgen gedaan, die beslist vooruitlo- en op de verwachtingen rondom de onjunctuurontwikkeling. Van werk- everszijde is men nu trouwens al ■an het betogen, dat de aangekondig de belastingoperatie eigenlijk geen xhte belastingverlaging is, doch slechts een tariefaanpassing. Het sy steem van progressieve tarieven in de .nkomsten- en loonbelasting brengt ru eenmaal mee (aldus De Katholieke Werkgever) dat in tijden waarin de geldinkomens mede door inflatie sterk stijgen, de schatkist een steeds groter deel van het nationale inko men tot zich trekt. Wat de regering nu voorstelt zou niet veel anders zijn dan het voorkomen van dit effect. Allemaal goed en wel doch niet te ontkennen valt, dat zulk een „tariefaanpassing" evenmin als een loonsverhoging bevorderlijk is voor de economische afremming, wel ke volgens de heer Marjolin, bijgeval len door minister Witteveen, noodza kelijk is om het wassende inflatiege vaar in te dammen. De Nieuwe-Linie-affaire houdt ka tholiek en niet-katholiek nog steeds bezig. Dat men in niet-katho- lieke kring verwonderd opkijkt, is be grijpelijk. De ene gezaghebbende in stantie in de Kerk. zo merkt men op, verbiedt wat de andere gezaghebben de instantie onder haar hoede neemt. De Provinciale Zeeuwse Courant meent het zo te moeten zien, dat hier twee inzichten tegenover elkaar staan. „In de eerste plaats de door be wust levende rooms-katholieken in Nederland vanzelfsprekend geachte opvatting, dat zij als leek (in samen- spreking met priesters) tot een eigen meningsvorming kunnen komen over vele vragen van de kerk in deze tijd, in de tweede plaats de opvatting van de jezuietenoverheid in Rome, dat hier de grenzen van wat op dit ogen blik in de kerk mogelijk is, ver wer den overschreden". Zo wordt inderdaad ook in katho lieke kring deze zaak veelal voorge steld. Maar is dat nu wel zo? Was hier werkelijk de vrijheid van me ningsvorming zo scherp in het ge ling? Geen enkele instantie in Rome en ook niet in ons land heeft eraan gedacht De Nieuwe Linie de mond te snoeren. Wel had Pater-provinciaal bezwaar tegen bepaalde meningen, verkondigd in een blad, dat indertijd onder auspiciën van zijn Orde was opgericht en dat door het redacteur schap van drie Jezuieten voor de bui tenwereld nog altijd min of meer dit stempel droeg. Vandaar dat hij de drie paters uit die functie wegriep. De Nieuwe Linie stelde het zo. dat de medewerking van die drie paters een belangwekkend experiment van samenwerking tussen geestelijken en leken vormde, van groot belang voor nieuwe en open verkondigingen in de Kerk. Was dit wel zo iets bijzonders? We hebben in het verleden de figuur gekend, dat de hoofdredacteur van De Maasbode een geestelijke moest zijn en pater Hyacinth Hermans was er jarenlang vaste redacteur. We ken nen in de Pers-Unie ook een zeer ge waardeerde pater-redacteur zonder dat we het idee hebben daarmee nu een gedurfd experiment aan te gaan. Twee van de paters-redacteuren van De Nieuwe Linie hebben er echter een zware gewetenszaak van gemaakt en er zelfs hun lidmaatschap van de Orde voor opgegeven. We geloven in de ernst van hun overtuiging en van de gewetensnood, waarin ze kwamen te verkeren. Doch objectief bezien dunkt ons de zaak sterk overtrokken. We kunnen dat de niet-katholieke pers niet kwalijk nemen, als katholie ke stemmen er ook zo'n grote kwestie van maken. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 5