jrg I SPORT Schitterend spel van Maria Esther Bueno S.H.S. voert grote splitsing door Zwem-groten Oosterhout in langebaan aan het werk Amerikaanse atleten verliezen terrein \chtennegentig ploegen naar roei-kampioenschap Hart van Gilze brengt weer bekende coureurs JEUGDTENNIS TE GOES Gilze heeft een „hart" Zwemwedstrijd j Scheveningen te Oosterhout j S.H.S. splitst VIERDAAGSE APELDOORN Schaaktitelstrijd wf Yitenactie 1RNOOD ERDAM NIJPEND heeft onde <AMENS ndaag 11 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 JULI 1964 Margareth Smith kan in Hilversum revanche nemen Robert Kennedy ongerust Ook de jeugd is Tour" toe aan Bereikt jeugd vierdaagse Ossendrecht KNVB kiest op 1 augustus coach Afrikaanse landen willen w.k. boycotten Eerste ronde in HET SCHIJF ISPORIrToRTj Wielerronde van ZUID-SLA VIE TOKIÖ-selectie niet aanwezig Nieuwelingen Spannend WATERSTANDEN leu cie mensen gisteren In liet Molenwater om mran de ringrijderijen, Igekottden. Zoals ieder le de folkloristische Middelburg weer een mg, die aan belangstel- Isen over liet. Staande Bi hekken of, als het ld op een stoeprand, I en buitenlanders de Ivan de ringstekende fversierde wagentjes. correspondent) merbemiddeling van de identenvereniging krijgt i kamers aangeboden, agen van woningzoeken- dag is honderd twintig, derdag tijdens een pers- de Nederlandse Studen- openbaar gemaakt, il- g de huisvestingsnood in e universiteitswereld is ember zullen er, zo schat sterdam, vijfduizend stu- kort zijn. Met een huis de Amsterdamse stu- trachten een catastro- g af te wenden. Ge- op zolders en in sou- ïte over zal blijven om van 1946, die thans het heeft bereikt, op te van- e gemeenteraad worden oonbaar verklaarde wo- eren stadswijken tijde- af te staan. Tenslotte om afgedankte zee- K'entenbewoning geschikt lelijk hoopt de studen- dat de universiteiten identenwoningen in hun zullen opnemen, zoals de te Amsterdam dit al Graauw een grote wie- verreden voor amateurs, id van 100 km worden stens zestig deelnemers schijnen. Er wordt om Deze start zal plaats café van de heer B. route is als volgt start t, over de Oude Kaai, lsteinpolder, over Zand- naar de Dorpsstraat, gratis. KERSBEDRIJP de examens van de leiding en Examens in ijf, afgenomen in de te Terneuzen: id: J. Basting, Retran- sse, Sluis, L. Dekker, idgoman, Clinge, E. van steen. P. van Immerseel, Tansen, Hulst, B. Wede- ends, Bergen op Zoom, Isoorden. J. Buyze en W. g. C. Dey, W. de Fouw Ie, Hoek. J. M. van Leu- J. W. Herman, Axel, iplaat, F. Vereecken, Sas Vemandel, Koewacht, T. en. uur Vakantieschieting e dodenlijst van A.M.. De zonderlinge gravin, feestweek 11 s Bueno, Barnes en Koch heet het drietal, dat vierde dag van de in ternationale tenniskampioenschap pen van Nederland heeft beheerst. Wimbledon-kampioene Maria Es ther Bueno voorop. Zij spreidde tegen Robyn Ebbern (6-3, 6-0) zulk een aristiciteit ten toon, dat het leek of de 1000 toeschouwers een balletuitvoering van het Bolstoi" theater volgden. Keer op keer werd het applaus onderdrukt door een doordringend „Sssst". De dans was nog niet ten einde. Weer had de blonde Robyn de bal van de lijnen geplukt, hoog kwam hij in de backhandhoek terug, over Bue no heen. Dan klaterde het applaus bevrijdend op. Met een onnavolg bare overhead over de linkerschou der had „La Bueno" de bal ver buiten het bereik van haar tegen standster geplaatst. Tevoren had de Wimbledonkampioene vanaf de omloop van het Melkhuisje, dat als perstribune dient, het optreden ge volgd van haar landgenoten Thomas Koch en Ronald Barnes, overwinnaars van Jan Hajer en Evert Schneider. Deze ondergingen nu de vuurproef in Ne derland tegen Guzman uit Equador en Roger Werksman uit de States. Een plaats bij de laatste vier was de inzet. Kritisch volgden de kenners de bewe gingen van de beide jonge Brazilianen, die immers nog nooit in Hilversum zijn geweest en wiens prestaties men slechts van horen zeggen kent. Vooral de 18- jarige Koch doorstond het examen glans rijk. Met een looptechniek, even panter achtig als die van Bueno en een linkse forehand om van te smullen, drukte hij tegen zijn Zuidamerikaanse collega Guz man er in twee korte sets uit (6-0, 6-3). De stoïcijnse Ronald Barnes in Pa rijs winnaar tegen Fred Stolle had meer moeite met Roger Werksman, voor wie toernooien als dat van Hilversum uiterst belangrijk zijn. De Amerikaan is nog met helemaal „arrivé" in het toe risten tennis. Hij vecht voor goede uit slagen. Maar ditmaal werd hij gedwars boomd door fouten van de scheidsrech ter. De Amerikaanse student maakte er een punt door. Luidkeels protesterend wendde hij zich keer op keer tot het publiek. Het dient gezegd, hij zag bij zonder scherp en dan niet alleen in zijn voordeel. Het wond hem echter veel te veel op zodat Barnes, bakkebaarden a la Elvis Presley, rustig de bal in het spel kon houden om met 6-4. 6-1 te winnen. Het was de vierde achtereenvolgende ne derlaag van Werksman tegen Barnes. WERNER SWANEVELD heeft in Ulvenhout een veertiende plaats gereden. Door een samen loop van omstandigheden kwam zijn naam niet voor op de uitslagenlijst, die in eerste in stantie werd verstrekt. PETER POST heeft donderdag voor de eerste maal na drie weken weer intensief getraind. Het is nog niet bekend of de Amstelvener zal meedoen in de nationale titelstrijd. Heel waar schijnlijk is dat niet en mocht het wel het geval zijn dan zal hij toch geen grote rol kunnen -pelen. - - JAN JANSSEN is de laatste dagen weinig in het nieuws. Hij neeft in div. criteria meegereden, maar geen opvallende resultaten geleverd. Tot gisteren. Toen was hij weer eens in duel gewikkeld met Benoni Beheyt Jan moest met de tweede plaats tevreden '.ijn. Hij is er dus nog altijd. TIJMEN GROEN werd in eei ste instantie voor de „Acht var Chaam" ingeschreven als nieu weling. Onmiddellijk nadat hij echter nationaal kampioen werd schakelde hij over en werd hij amateur. Hij zal als zodanig in Chaam zijn debuut maken. In Arnhem is het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap voor dames voortgezet. Na vijf ronden is de stand 1. Heemskerk 4 pnt.; 2. Vreeken 3,5 pnt. 3. Bruinenberg 3 pnt.; 4. Timmer en De Klerck beiden 2,5 pnt en 1 afgebr. partij; 6. Roodzant en Jansen beiden 2 pnt. en 1 afgebr. partij 8. Van der Veen 1,5 pnt. 9, Mesman en De Leau beiden 1 pnt. In een artikel in het Amerikaanse blad Sports Illustrated heeft Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie, zijn ongerustheid uitgesproken over de dalende lijn in de prestaties van de Ame rikaanse atleten op internationaal niveau vooral bij de Olympische Spelen. Robert Kennedy stelt vast dat Amerika sedert de Spelen van 1948 steeds minder me dailles heeft veroverd en dat dit feit het prestige van Amerika alleen maar kan benadelen. ..De atleten moeten het symbool zijn van de vitaliteit van Amerika", schrijft Robert Kennedy. „Een eventuele Russi sche overheersing op sportgebied kan dit beeld alleen maar schaden". Om de situatie te verbeteren stelt de Amerikaanse minister een intensief trai ningsprogramma en een oplossing van het geschil tussen de AAU (Amerikaanse Atletiekfedei-atie) en de NCAA (Federa tie van Universiteiten) voor. „Hoewel de Olympische Spelen geen strijd zijn tussen de landen onderling maar van atleet tegen atleet, is het nut teloos om voorbij te gaan aan het feit dat de resultaten worden verwerkt in een officieuze landenstatistiek". Kenne dy schrijft verder: „Als deze statistiek nadelig is voor een bepaald land dan schaadt dit het prestige van dat land en prestige is een belangrijk onderdeel van de strijd in de koude oorlog. Een deel van dat aanzien kan een land verwerven op de Olympische Spelen en sedert zes tien jaar zijn wij achter in deze wed loop". In het programma dat minister Kenne dy voorstelt neemt een onafhankelijke sportorganisatie, die plannen financieel steunt en zich verder uitsluitend bezig houdt met de ontwikkeling van de Ame rikaanse sport, de voornaamste plaats in. Begaafde atleten zouden volgens Kennedy van hun werkgevers een bepaalde vrij heid moeten genieten om te kunnen trai nen zoals dat al in andere landen het geval is. Robert Kennedy besluit zijn artikel met te onderstrepen dat hij de beroepsport bepaald niet vborstaat maar dat atleten moeten kunnen trainen zon der daar financieel nadeel van te onde' vinden. MARGARETH SMITH te Hilversum in actie Schneider, de laatste geheel Nederlandse combinatie die nog in de strijd was. Hajer kon op service volgens Henk Timmer de sterkste die ooit door een Nederlandse speler werd geslagen zich goed handhaven. Evert Schneider was echter onzeker. De Hagenaar greep wei nig in en sloeg een aantal dubbele fou ten. In de tweede set mocht Hewitt het wat rustiger aan doen en die gelegenheid greep de Australiër met beide handen aan voor wat persoonlijke clownerieën. Hij gaf zijn racket aan een aardig meisje ging een tijdje tussen het publiek zitten en sprong over het net om Hajer quasi boos een klap te geven toen deze een schitterende cross-volley had geslagen. Het Nederlandse duo verdween met 3-6. 3-6 uit de strijd. Het woord is nu aan de internationale grootheden op tennisgebied. Vooral aan Maria Bueno. maar ook aan Margareth Smith en Lesly Turner. De beide Austra lische speelsters, die respectievelijk won nen van Donna Fales 6-2. 6-1 en Anette van Zijl 6-2, 7-5, ontmoeten elkaar in de halve finale. Maria Bueno komt uit te gen de Argentijnse Norma Bay Ion. Als apotheose volgt dan waarschijnlijk de revanche van de Wimbledonfinale Bue no - Smith. Al met al bereikten de twe«> Brazilia- 1 J_ nen de halve finales, die mede door het zich handhaven van Cliff Drysdale en Bob Hewitt een volwaardig internatio naal karakter hebben gekregen. Drysdale nog wat voorzichtig lopend, wisselde beu kende drives van dubbelhandige back hands knap af met slimme dropshots. Hij had geen kind aan de traag spelende Ivo Pimentel. In drie partijen heeft de Zuidamerikaanse nummer één slechts negen games moeten prijsgeven. Hij komt in de halve finales tegen Barnes. In de andere halve eindstrijd ontmoet Thomas Koch de nukkige Australiër Bob Hewitt. Laatstgenoemde had er tegen Terry Ryan (Za) niet zo'n zin in, maar deed toch wat hij aan zijn stand ver plicht was: 3-6. 6-3, 6-4. Later op de dag stond Hewitt ineens ijverig te ten nissen. Hij opereerde dan ook samen met Tobin, de coach van het Australi sche team, in het dubbel tegen Hajer en De jaarlijkse jeugdvierdaagse in Os sendrecht en omgeving wordt ditmaal op 12, 13, 14 en 15 augustus gehouden. De vierdaagse wandeltocht is vooral bestemd voor de jeugd uit Ossendrecht, Huyber- gen, Hoogerheide en Putte, maar ook belangstellenden buiten deze plaatsen kunnen deelnemen. De tochten starten dagelijks om half twee. De deelnemers worden per bus naar de startplaatsen vervoerd. Kinderen tussen de 6 en 9 jaar lopen 7 km per dag. van 10 tot 14 jaar 12 km en de oude. ren 17 km. Men kan persoonlijk inschrij ven op 2 augustus tussen 11 en 12 uur in Ossendrecht in het patronaat en in Hoogerheide in het Trefpunt en op 3 augustus tussen 7 en 8 uur 's avonds in Huybergen in de Mariabouw en in Putte in de brandweerkazerne. Deelnemers buiten deze plaatsen kun nen schriftelijk inschrijven bij broeder Winfridus. volksabdij O L. Vrouw ter Duinen te Ossendrecht. Het inschrijfgeld moet dan wel gelijktijdig worden gesteld. De inschrijving dient voor 5 augustus te geschieden. Voor de Europese roeikampioenschap- pen voor heren, die van donderdag 6 tot en met zondag 9 augustus op de Amster damse Bosbaan worden gehouden, heb ben 98 ploegen uit 23 landen ingeschre- Dat is twee meer dan bij de heren kampioenschappen van 1963 in Kopen hagen het geval was. Bij de laatste Euro pese titelwedstrijden die op de Bosbaan werden gehouden die van 1954 kwa men 96 ploegen uit. Italië, Zwitserland, Nederland, Duits land. Rusland en Roemenië zullen in alle /even nummers vertegenwoordigd zijn. Polen en Amerika in zes. Opvallend is dat Tsjecho-Slowakije, dat in Kopenhagen 2 gouden en een zilveren en een bronzen medaille won, slechts skiffeur dr. Pavel Schmidt afvaardigt. Kennelijk wensen de Tsjechen hun troe ven te bewaren tot de Olympische roei- iegatta van Tokio. De inschrijving, die nu sloot, is zoda nig dat halve finales overbodig zijn. Er zullen bij de kampioenschappen dus slechts series (donderdag 6 augustus), herkansen (vrijdag 7 augustus), „kleine finales" voor de bezetting van de 7e t.m. 12e plaats (zaterdag 8 augustus) en „gro te finales" voor de bezetting van de eerste 6 plaatsen (zondag 9 augustus) be hoeven te worden verwerkt. De inschrijving ziet er als volgt uit: Skiff (16 deelnemers): Frankrijk, Ita lië. Zwitserland, Nederland, Tsjecho-Slo wakije. Zuid-Slavië, Polen Roemenië, Amerika, Finland. Noorwegen. Groot- Brittannië, Nieuw-Zeeland, Israël, Duits land en Rusland. Dubbel twee (13): België, Italië, Zwit serland. Nederland, Roemenië. Denemar ken, Amerika, Groot-Brittannië, Oosten rijk, Nieuw-Zeeland, Bulgarije, Duitsland er. Rusland. Twee zonder stuurman (13): Italië, Zwitserland, Nederland, Hongarije, Po len, Roemenië, Denemarken, Amerika, Nieuw-Zeeland, Finland, Groot-Brittan nië, Duitsland en Rusland. Twee met stuurman (15): België, Ita lië, Zwitserland, Nederland, Zuid-Sla vië, Polen, Roemenië, Denemarken, Ame rika, Griekenland. Finland. Oostenrijk, Bulgarije Duitsland en Rusland. Vier zonder stuurman (17): België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Nederland, Hongarije. Polen, Roemenië, Denemar ken. Amerika Finland, Noorwegen, Groot- Brittannië, Oostenrijk, Ierland. Duitsland en Rusland. Vier met stuurman (16): Frankrijk, Ita lië, Zwitserland, Nederland, Hongarije, Finland, Groot-Brittannië, Zuid-Slavië, Polen. Roemenië, Denemarken, Amerika, Noorwegen, Oostenrijk, Duitsland en Rus land. Achten (8): Italië, Zwitserland. Neder land. Zuid-Slavië, Polen, Roemenië, Duitsland en Rusland. (Van onze sportredactie) Scheveningen Holland Sport is de eerste voetbalvereniging in Ne derland waar een volledige split sing tot stand is gekomen tussen ke betaalde- en de amateurafde ling. De combinatie is nu volledig gescheiden. (Van onze sportredactie) Vermoedelijk zal op laugustus als het bestuur van de K.N.V.B. bijeenkomt, de beslissing vallen omtrent de benoeming van de nieuwe bondscoach. Zoals be kend is er door het min of meer onver wachte vertrek van Elek Schwartz een hiaat ontstaan, dat gezien het tijdstip vrijwel alle goede trainers hebben reeds een verbintenis elders zeer moeilijk op te vullen is. Wel hebben zich bij secretaris penningmeester Lo Brunt verscheidene buitenlanders aangemeld, terwijl ook een aantal in Nederland werkende trainers o.m. Donenfeld en Van de Ende, naar de positie van bondscoach solliciteerden. Gisteren nog heeft de heer Brunt een onderhoud gehad met de vroegere speler van Leeds United, Ainsly die enige tijd in Afrika werkzaam was. Hij werd zonder meer te licht bevonden Enkele leden van de Afrikaanse voet balfederatie hebben gedreigd het wereld kampioenschap van de F.I.F.A., waarvan de finale in 1966 in Engeland zal worden gehouden, te boycotten, „tenzij de F.I.F.A. tenminste één Aziatisch en één Afrikaans land een plaats in de finales garandeert." Dit verklaarde een lid van de fede ratie tijdens deze week in Cairo gehou den vergadering van de Afrikaanse lan den. Vooral Ghana heeft zich de laatste maanden beijverd voor een boycot. De Ghanezen beschouwen de indeling van de kwalificatiegroepen voor het wereld kampioenschap niet juist. De betaalde afdeling zal in het vervolg ..Holland Sport" heten, de amateurclub „Scheveningen" Deze splitsing kwam tot stand na een langdurige vergadering. Aanvankelijk scheen de bijeenkomst op een aantal punten vast te lopen. Na een schorsing van tien minuten heeft de algemene voorzitter van Scheveningen Holland Sport de heer C. de Bruijn in een gloedvol betoog gewezen op de nood zaak van deze splitsing, welke altijd de wens is geweest van het amateurbestuur. Tegen middernacht kwam het voorstel in stemming en werd met grote meerder heid geaccepteerd, 48 voor en 23 tegen. Beide verenigingen krijgen een eigen bestuur en een volkomen eigen rechts persoonlijkheid. Holland Sport telt in totaal 3 elftallen waarvan een jeugd team. Scheveningen zal volgens de be palingen van de sectie amateurvoetbal het eerste elftal laten onderbrengen in de 4e klas. Holland Sport heeft de finan ciële voorwaarde geaccepteerd voorlopig de amateurvereniging Scheveningen jaarlijks een bedrag uit te keren om op Duinhorst in Wassenaar te kunnen spe len. Die overeenkomst zal men pas als geëindigd beschouwen als de gemeente Den Haag de club een terrein kan aan bieden onder de normale financiële condities HANS VAN HEMERT naar Oosterhout Van 3 tot 8 augustus zal het Utrechts- Gelderse dorpje Achteveld het „Tour de France stadje" zijn voor de jeugd. Twee enzeventig schooljongens van 13 16 jaar uit Nederland, België en Duitsland, op hun eigen fietsen, zullen in die week de wegmatadors zijn en furore maken in de 7e Internationale "Tour de Junior Achteveld". Twaalf bedrijfsploegen zijn gecontrac teerd voor dit evenement De bonte kleurrijke karavaan zal worden vooraf gegaan door de speciale reporterswagen van waaruit Tourleider jeugdvriend Schouten boeiend verslag zal geven over de wedstrijden en de duizenden bij start- finish worden volledig op de hoogte ge houden van het verloop der etappen, wie de strijdlustigste renners zijn en hoe de vier gele-truidragers (van iedere leef tijdsklasse één) trachten hun posities te handhaven. Motorcontroleurs in speciale Tour de Junior kleding, bezem- materiaalauto's met reservefietsen begeleiden de karavaan. Tourmisses ont breken niet wanneer de gele-truidragers en etappewinnaars op het grote podium verschijnen en na het in ontvangst nemen der eremedailles en het spelen der volksliederen een korte huldiging ontvangen. De prijzenschat is enorm o.m. ere medailles van Prins Bernhard, Koning Boudewijn, Westduitse Bondsrepubliek, fietsen (gratis verloot onder alle sport- tieve rennertjes), bekers, eremedailles van verschillende gemeenten en dan een enorme ravitaillering. (Van onze sportredactie) Het kleine kerkdorp Het Schijf, ressor terend onder de gemeente Rucphen, zal zaterdag voor het eerst een wielerwed strijd beleven. Een actief comité, bestaan de uit de heren C. de Smidt, voorzitter en P. van Oers, Fr. van Nijnatten, W. van Overveld, M. Snepvangers, Jos van Steen en C. van Gastel heeft weken ge werkt om de eerste plaatselijke ronde te kunnen realiseren. Er werd een parkoers gevonden, dat een lengte heeft van 1680 meter. De sta^t is in de Sint Antoniusstraat. Vervolgens gaat' het via de Scherpenbergsebaan naar de Berg, het Oude Kerpad terug naar de Sint Antoniusstraat. Om een uur starten aspiranten. Zij rijden 12 ronden en dus circa 20 kilometer. Om half twee volgt een wedstrijd voor nieuwelingen, die 50 kilometer moeten afleggen. Tenslotte ko men de amateurs aan bod voor een wed strijd over 110 kilometer. Twee kam pioenen zullen vooraf worden gehuldigd. Het zijn Ad van Overveld uit Zegge, die de nationale aspirantentitel verwierf en Eef Dolman uit Rotterdam, die de ama teurtrui draagt. De belangrijkste aspiranten: A. van Overveld, K. Frijters, P. Hermes allen uit Zegge, G. en J. de Brijn uit Sprundel, W. Gommers. H. v. Hooijdonk. J. Ker- stens en P. Rijckevorsel allen uit Zun dert, C. Koeken uit Achtmaal, P. Krijnen, Jac. v. Peer beiden uit Hoeven. M. Roks uit St. Willebrord, P. Pertijs, Bosschen- hoofd, G. v.d. Meeberg uit Roosendaal en verder nog 30 andere kanshebbers. Bij de nieuwelingen zijn favorieten: Rini Wagtmans uit Zundert, J. Clas uit Schipborg, J. de Goede en P. Slotema- ker beiden uit Beverwijk, A. Werner, De Bilt, J. de Wit, Zeist en verder alle streekrenners uit' Roosendaal, Wernhout, Zundert, Breda. Hoeven. Fijnaart, Rijs- bergen. Kruisland, Oudenbosch enz. Bij de amateurs zijn het Ecf Dolman, P. Coremans, Jan Pieterse, Gerben Kar- sten, Middelkoop. Fransen. C. v. Brugel, W. Heeren, Fr. Broeren, J. v. Geel, W. v. Opstal, Adri v. Tilburg. Karei Leij- ten, Kloosterman, G. Deijkers, C v. Dorst, gebr. v. Dorst. Ant. Mertens, Koopmans, De Wilde P Braspennincx, A. Huijbregt's en R. Huijbregts. L. Zo meren en de plaatselijke favoriet M. v. Ginneken. De twintigste wielerronde van Zuid Slavië belooft een groots spektakel te worden. Meer dan 100 renners uit 14 landen waaronder Nederland en België zullen op 26juli in Skoplje van start gaan voor de eerste van de 18 etappen van het 2162 kilometer lange afwisselend vlakke en bergachtige parcours naar Zagreb, waar op 8 augustus de aankomst plaatsvindt. Het vertrek van de rennerskaravaan zal samenvallen met een reeks sport en culturele manifestaties ter gelegen heid van de viering van de eerste ver jaardag van de rampzalige aardbeving welke op 26 juni de hoofdstad van Macedonië bijna met de grond gelijk maakte. De Zuidslavische wielerbond heeft zes miljoen dinar (8.000 dollar) aan prijzen beschikbaar gesteld. De winnaar ont vangt een geldprijs van 666 dollar. Van de volgerskaravaan zullen dit jaar voor de eerste maal een groot aan tal zangers, musici en conferenciers gaan uitmaken, die tijdens de rustpauzes en rustdagen de renners op een show zullen tracteren. Deelnemende landenNederland België Polen Bulgarije Oost- Duitsland Engeland Frankrijk Finland Tsjecho-Slowakije Hongarije Denemarken Italië Zwitserland en Zuid-Slavië. DE OOSTENRIJKSE finjollen-zeiler Hu- bert Raudvachl heeft zijn leidende positie in de wedstrijdenreeks om de fin gold cup behouden. Hij vergaarde in 5 races totaal 4401 pnt. De 4e wed strijd leverde een overwinning op voor de Brit Richard Creagh Osborne. Raudvachl moest met een 17e plaats genoegen nemen. In de 5e race zege vierde de Zweed Kellner. Raudvachl werd vierde. TERJE PEDERSEN de jonge Noorse speerwerper, die enkele weken geleden tijdens de wedstrijd Noorwegen Benelux het wereldrecord op 87,12 m bracht, heeft tijdens wedstrijden in Oslo weer een uitstekende prestatie geleverd. De Noor kwam nu tot 85,21 m, Janus Sidlo (Polen) werd met 83.29 m' tweede. Rik Clerckx, de Belgische lange afstandloper, won een race over 3000 meter in precies 8 minuten. IN NEW YORK is het internationale voetbaltoernooi voortgezet met twee wedstrijden. Het Oostenrijkse Schwe- chat en het Poolse Zaglebie speelden gelijk 2—2. Ook de ontmoeting tussen Rode Ster (Zuid-Slavië) en Guimaraes (Portugal) eindigde onbeslist 11. DE HAAGSE Connie Dane zal deel nemen aan de Europese kampioen schappen waterskiën, die van 31 juli tot en met 2 augustus in Rome zullen worden gehouden. Bij ideaal wandelweer hebben de wandelaars in de N.W.B.-vierdaagse, veelal nog kampend met de naweeën van de bijzonder zware tweede dag, hun parcours over Vaassen en Epe, met voor de 40-ers en 50-ers een omweg over Gortel, afgelegd. Er gingen 's morgens 1301 wandelaars van start, want zeven lieten verstek gaan. De eerste moedigen waren reeds vroegtijdig bij het start bureau terug en rond vijf uur was de hele meute, met uitzondering van drie uitvallers weer binnen. Het parcours van deze derde dag was vlak, zodat de wandelaars alle gelegen heid kregen weer enigszins op adem te komen. Vandaag de laatste dag, gaan zij eerst naar Beekbergen en vervolgens via Hoenderloo en Ugchelen terug naar Apeldoorn. Om drie uur heeft daar het défilé plaats voor het gemeentebestuur en het bestuur van de N.W.B., waarna tot besluit de feestelijke intocht volgt. (Van onze sportredactie) In Gilze is men aan de dertiende wielerronde toe. Zondag komen de man nen van het comité onder leiding van y. Smolders weer met hun course voor de dag. Men heeft de strijd bij de amateurs if ii TewiJzi8d. Dat wil zeggen geen volledige ploegen gecontracteerd. Hon dera amateurs vertrekken om half vier vooi een rit over honderd twintig kilo meter Tal van bekende coureurs hebben geschreven. Enkele namen Adri van iilburg, Nico Lute, Henny Peters, Jacq. van der Kloot, Cees Brugel en Henk Koopmans. Behalve deze Nederlandse cracks verschijnen er ook enkele Belgen aan de start. Voor dit duel begint heb ben aspiranten en nieuwelingen hun rondjes al gedaan. In eerstgenoemde categorie dingt de Gilzenaar B. Bogaarts mee naar de overwinning die in dertig kilometers bevochten wordt. J. Verhoe ven is de plaatselijke nieuwelingen trots. Hij rijdt met enkele andere sterke knapen zestig kilometer op het drieën twintighonderd meter lange parcours door het hart van Gilze. (Van onze zwemmedewerker) Zondag is het weer zover. Meer dan tweehonderd zwem mers en zwemsters uit geheel Ne derland zullen dan de jaarlijkse reis naar Oosterhout weer maken om deel te nemen aan een van de belangrijkste en grootste lange- baanzwemwedstrijden die er in het zuiden van ons land worden ge houden. Als om twee uur de eerste jongens en meisjes zullen starten voor de vijfhon derd meter junioren, zijn de groten in het vak bezig zich voor te bereiden voor drie lange zwemkilometers, voor de een uiteraard minder moeilijk dan voor de ander. Zoals ieder jaar het geval is, telt de Oosterhoutse wedstrijd weer mee voor de zwemkroniekbeker. In deze competitie staan Marian Brou wer van de Robben, Tineke Nicolai van Zian. Margriet Schimmel van Naarden en Marga Jansen van E.Z. Si P.C. in de kopgroep bij de dames. De herentop wordt gevormd door J. Schans van de Vechtstreek, B. Oomen van Njord, J. van Scheindel van N.S.H. en last but not least Tino Jansen van de E.Z. P.C. De vorige jaren wisten de Robben van Jan Stender op praktisch alle slagen te domineren. Dit zal dit jaar (het is reeds bewezen) wel anders zijn, ook in Oos terhout. De Olympische selectieploeg is uitge sloten voor deelname aan langebaanwed. strijden en dit is voor de ploeg uit de Radiostad ongetwijfeld een grote han dicap. Hierdoor zijn andere namen dit jaar naar voren gekomen. Het is onge twijfeld wel eens leuk om nu eens an deren te zien winnen. Op de drie kilometer schoolslag dames zal het waarschijnlijk wel „Rob" Rita Tiggelaar zijn, die de overwinning van mederob Rita Kroon (vorig jaar) wel weer in de Radiostad zal houden. De drie kilometer vrije slag dames kan voor Marjan Brouwer zijn, die ook de vijf honderd meter junioren tot een best zo niet zegevierend einde zal weten te brengen, dat is dus de tweede Rob. Zij zal het echter moeilijk krijgen tegen na men als Margriet Schimmel en Marga Jansen van resp. Naarden en E.Z. P.C. Marjorie Breuker van de Bredase ver- eniginig Surae (vorig jaar vierde) kan ook een aardig woordje mee gaan spre ken. Met de drie kilometer schoolslag voor heren zal het een Brabants, beter Eind- hoven-Hilversums gevecht worden tus sen Martin Swinkels van P.S.V. en Rijk van Altena van de Robben. De Eindho- venaar wist zondag op de Amsterdamse Bosbaan bij de twee kilometer de Hil versummer achter zich te houden. Peter Heerens en Hans Fooij, beiden uit de lichtstad, kunnen voor verrassingen zor gen. De drie kilometer vrije slag wordt by de heren een aangelegenheid tussen Tino Jansen en J. Schans. De Hagenaar Van Scheijndel, de Haarlemmer Oomen en ook de Bredanaar Hans van Hemert kunnen eveneens sterk voor de dag ko men. De Rob Jan Pabruwe moet hier de oranje-zwarte kleuren van zijn vereni ging hoog houden. Of hem dit zal luk ken is een open vraag. Wel zeker is, dat hij het eerstgenoemde deelnemers moei lijk kan maken. Pabruwe is zeker in staat een ereplaats voor zich op te eisen. Het zal er dus spannen tussen de draaibrug Bredaseweg en de ophaalbrug Tilburgseweg in Oosterhout. Goed weer moet de puike organisatie van de Oos terhoutse zwem- en polovereniging dan afronden. Aan de grote wedstrijden, die op de lange baan in het Oosterhoutse Wilhel- minakanaal worden gehouden, gaat een één kilometer prestatietocht vooraf. Iedereen mag hieraan deelnemen. Op de tennisbanen van 't Halve Maan tje te Goes zijn gisteren de finales ge speeld om de landelijke tennistitels voor de jeugd. Peter Soeters bij de jongens en Ada Bakker bij de meisjes, beiden uit Den Haag, prolongeerden hun titel. De foto toont finalisten. Van links naar rechts Annemieke Blom (Rotterdam), Peter Soeters (Den Haag) en Ada Bakker (Den Haag). Allen zijn 16 jaar. De uitslagen van de finalepartijen uit de verliezersronde waren jongens Henk Korteling Peter Ehrling 64, 1—3 meisjes Els Bogerding Gaby r. d. Lande 61 61 Konstanz 325 (—1), Rheinfelden 205 8), Ottenheim 239 6), Straatsburg 170 12), Maxau 356 (onv.), Plochin- gen 101 (—3). Mannheim 173 (—3), Stein- bach 116 (-rl), Mainz 169 (onv.), Bingen 101 (—1). Kaub 101 (—3), Kochum 229 (—3), Koblenz 104 (+7). Keulen 42 (—5) Ruhrort 208 (onv.), Lobith 811 (-f2). Nijmegen 597 (onv.), Eefde IJssel 164 2), Deventer 77 4), Monsin 5462 2), Borgharen 3800 (onv.), Belfeld 1084 2), Gi'ave ben. de sluis 500 4).

de Stem | 1964 | | pagina 3