Ik blijf graag in het zuiden LONDON TONIC HALFZWARE SHAG SCHEIDENDE GOUVERNEUR DER K.M.A. GENERAAL-MAJOOR W. C. H. VAN REEDE: Rotterdams zuidgrens vastgesteld ASPIRIN6 Politie krijgt het te warm Wat meer huiselijk contact gewenst In Boedapest Honderd zieken na eten van roomgebak Finland lonkt naar EEG LONGKANKER- OPERATIE OP DEENSE T.V. Senaat akkoord met opslag kamerleden Auto door berm: geestelijke gedood Door massa-hulp naar doodziek kleinkind Nu ontvangt U bij elkeparty-bottle een waardebon.,. Handelsbalans sterk achteruit Breed opgezet onderzoek naar woningbehoefte Negerleider King: Geen roden in comité voor gelijke rechten „Wilhelmina" nog minstens 10 jaar bedrijf in Leven zonder pijn met Aspirin Regering niet bezorgd over infiltraties Genoeg troepen op Suriname DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 JULI 1964 (Van één onzer verslaggevers) „Ik stel het op prijs dat ik hier kan blijven. De bevolking van Zeeland,Brabant en Limburg staat zeer positief tegenover de krijgs macht". Aldus de scheidende gou verneur der Koninklijke Militaire Academie, de generaal-majoor der cavalerie W. C. H. van Reede, die benoemd is tot territoriaal bevel hebber zuid na vijf jaar lang de KMA geleid te hebben. Hij heeft als gouverneur historie gemaakt. Onder zijn bewind is de opleiding tot beroepsofficier bij de koninklij ke land- en luchtmacht op weten schappelijke leest geschoeid. Generaal-majoor W. C. H. van Reede werd op 28 augustus 1907 te Amersfoort geboren. Hij stamt uit een familie waaraan de militaire traditie niet vreemd is. In 1927 ging hij in werke lijke dienst voor eerste oefening. In 1928 werd hij cadet op de KMA voor het wapen der cavalerie. In 1930 werd hij benoemd en aangesteld tot tweede luitenant bij het le regiment huzaren. In 1934 werd hij eerste-luitenant. Van 1942 tot 1945 vertoefde hij in Duitse krijgsge vangenschap. In 1946 werd hij benoemd tot adjudant van de minister van Oorlog. Een jaar nadien vinden wij hem te rug als ritmeester bij de cavalerie. "Hij werd gedetacheerd bij de Hogere Krijgsschool en daarna in Indonesië. In 1948 wordt hij majoor. In 1949 ont vangt hij het stafbevret A. van de Ho gere Krijgsschool. Twee jaar later, in 1951, is hij luitenant-kolonel bij de ge nerale staf. In 1955 wordt hij bestemd voor de functie van inspecteur der ca valerie. In 1959, hetzelfde jaar waarin hij gouverneur van de KMA wordt, wordt hij brigadegeneraal bij het wa pen der cavalerie en 1962 generaal- majoor. Hij is onderscheiden met de ordetekenen van ridder in de orde van Leopold I (1948), en is officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den (1956). Generaal-majoor Van Reede lijkt in geen enkel opzicht op de militairen, zo als die soms in oorlogsboeken worden afgeschilderd. Hij toont zich een voor komend en gastvrij man. Het vraagge sprek dat wij met hem hebben, verloopt prettig en ongedwongen. Het geforceer de dat de militaire maatschappij in burgerogen soms weinig aantrekkelijk YVÜ hebben generaal-majoor Van Reede ook gevraagd naar de verhou ding tussen de cadetten en de bur gerij van Breda. Het is bekend dat het contact tussen cadetten en bur gers vroeger intenser was. Zo is het thans jaar op jaar al moeilijker om de feeën", de dames met wie de aspirant-officieren hun grote assaut vieren, aan logies bij particulieren te helpen. De scheidende gouver neur heeft Jen aanzien van dit con tact dan ook nog wensen. Hij zei: Ik zou graag zien dat het contact tussen de cadetten en de burgerij intensiever was. Het is goed, maar het houdt ook niet over. Ik zou wat meer huiselijk contact wensen. Pogingen om dat te bewer ken zijn tot nog toe mislukt. De oorzaak is misschien dat de stad groter en de verhoudingen onper soonlijker geworden zijn. En ook dat de cadetten hier alles vinden wat ze nodig hebben. De nieuwe territoriaal bevelhebber zuid Generaal-majoor W. C. H. van Reede plichtige jeugd heeft gestudeerd, denkt maakt, is bij hem te zoekenrtdglek typeert deze hoge officier dat hij de zelfde woorden gebruikt als zijn opvol ger, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake. In het vraaggesprek dat wij in ons blad van dinsdag afdrukten, zei deze: de kreet ,,je hoeft niet te denken, er wordt voor jou gedacht" is meer dan verleden tijd. Generaal-majoor Van Reede zegt hetzelfde in het vraagge sprek dat wij hieronder weergeven. Hoe voelt u zich, nu u de K.M.A. gaat verlaten Een beetje weemoedig. Ik heb hier een mooie tijd gehad. We hebben in een prachtig huis gewoond. En het was bijzonder boeiend werk.... Waf waren uw plezierigste ervarin gen Het zijn er zoveel! Op de eerste plaats het werk natuurlijk. Ik was goed en wel een maand gouverneur, toen ik toestemming kreeg veranderingen in het onderwijs aan te brengen. En dan in een militaire loopbaan komt het zelden voor dat je met je vrouw aan tafel kunt zitten. Mijn vrouw is de enige vrouw hier in huis, en zij is zeer nauw bij het reilen en zeilen op de KMA be trokken geweest. De cadetten hebben haar eens gezegd dat ze haar invloed op de generaal zeer op prijs stelden! Tijdens de assauts logeerden soms vijf tien feeën bij ons.... (Uit een monumentale kussenkast haalt hij enkele plakboeken tevoorschijn, albums vol herinneringen: bezoeken van leden van het koninklijke huis, de eerste steenlegging van de cadettenflat aan het Kasteelplein, historische vondsten in het kasteel, diesvieringen, sportgebeur tenissen. nieuwjaarsrecepties, kerstvie ringen. bezoeken van St.-Nicolaas... Ook herinneringen aan twee zwarte dagen, twee dodelijke ongelukken). Welke is mar uw mening de belang rijkste eigenschap waarover de be roepsofficier van vandaag moet be schikken De ideale Nederlandse beroepsofficier dat is de aanvoerder die door drongen moet zijn van de idealen van onze vrije westerse wereld, die hij moet verdedigen. Hij moet een voor- ^"den zijn voor de dienstplich- "ge ïeugd, welke hij moet leiden. Is dat beeld van de officier anders dan vroeger Niet wezenlijk anders. Tenzij men te ruggaat tot vóór de eerste wereldoorlog. Men moet wel zeggen dat de eisen die thans aan de officier gesteld worden, ho ger liggen. Waarom Dat houdt verband met de ontwikke ling in onze samenleving. De diemt- kritisch. De kreet: je hoeft niet te den ken, er wórdt voor je gedacht is onzin! Een strenge hiërarchische maat schappij als de krijgsmacht ontkomt evenmin als de burgermaatschappij aan de nieuwe verhoudingen die men overal kan waarnemen. Daarmee houdt ook de onderwijsver nieuwing verbanddie u hebt door gevoerd Ja. De officier heeft niet meer ge noeg aan kennis van het militaire hand werk. Zijn opleiding moet hem daarom op academisch niveau brengen. Hij moet zelfstandig leren denken. Behalve al gemene militaire wetenschappen omvat het onderwijsprogramma dan ook een afdeling algemene vorming (staats recht, internationale verhoudingen, de mocratie, communisme, internationale politiek, geschiedenis, cultuur, talen kennis, letterkunde), sociale en econo mische studie (sociologie, psychologie, economie, pedagogiek, en andere vak ken), een technische studie, en een af deling administratieve en economische studie. Is het onderwijsvernieuwingsprogram geheel voltooid, of ziet u voor de na bije toekomst nog veranderingen Organisatorisch is het in grote lijnen voltooid. Principiële veranderingen zul len zich niet voordoen, denk ik. Wel verbeteringen. We moeten hier en daar misschien wat bijvijlen. Een wens is bijvoorbeeld een talenpracticum. Hoe verdragen wetenschap en krijgs macht elkaar Ik zou zeggen: uitstekend! Het is een zeer bevruchtende ontmoeting. Sinds de renaissance zijn wetenschap en krijgsmacht volstrekt gescheiden ge weest. De band is nu weer aangeknoopt. Onze hoogleraren en docenten hebben onderwerpen aangevat als de verhou ding tussen krijgsmacht en economie, sociologie, financiën en noem maar op. De integratie van wetenschap en krijgs macht is nog maar pas begonnen, maar ik geloof dat we mogen zeggen dat zich ruime perspectieven openen. Voor bei den. Het is zelfs niet ondenkbaar dat hier in de toekomst, zoals op een universiteit, wetenschappelijk onderzoek verricht zal worden. Volgens het ontwerp-statuut is dat mogelijk. Daar in staat: „Aan de KMA wordt wetenschappelijk onderzoek verricht, in het bijzonder met betrek king tot die vakgebieden, waarbij de krijgsmacht betrokken kan zijn." Een en ander hangt natuurlijk af van de fi nanciële middelen en de beschikbaar heid van een wetenschappelijke staf. Men zou kunnen zeggen dat op de KMA de wetenschap beoefend wordt binnen de sfeer van de krijgsmacht. De onaf hankelijkheid van de wetenschap wordt hierdoor niet in gevaar gebracht. Om terug te komen op de officiers opleiding niet alleen de intellectuele vorming is veranderd, maar ook de persoonlijkheidsvorming. Waarom De jonge officier moet vroeg op eigen benen kunnen staan, zoals in de heden daagse burgermaatschappij elke jonge man al vroeg zelfstandig is en verant woordelijkheid moet kunnen dragen. Wij voeden de cadetten op tot grotere vrij heid. Maar dat betekent ook een gro tere innerlijke discipline. Dat wil niet zeggen dat hier alles mag. Integendeel. Om een oud beeld te gebruiken: in de fluwelen handschoenen van de grotere vrijheid gaat de ijzeren vuist van discipline schuil. Menselijke, geen kada verdiscipline. We hebben liever dat ze hier mislukken dan later als officier. Zijn er veel mislukkingen Van degenen die de zeef van strenge toelatingseisen passeren, gaat tien tot vijftien procent weg, meestal eigener beweging. En meestal in het jongste jaar. Soms zeggen we: ,,Je bent een beste vent, maar je bent geen aanvoer der, het is beter dat je een ander be roep kiest." Heeft de opleiding-nieuwe-stijl al re sultaten laten zien De ervaring is nog niet groot. Maar onlangs kregen we rapporten van ba taljonscommandanten in La Courtine, die met cadetten-vaandrigs werkten. Zij stelden vast dat onze cadetten hun pe loton vanuit een veel volwassener hoek benaderden. En daar gaat het ons om. Allerlei technische kneepjes leren ze desnoods later wel. Het gaat erom vol wassen mensen te vormen, die van hun volwassenheid uit leiding kunnen geven. Moreel overwicht bezitten. Is er voldoende animo voor de op leiding tot beroepsofficier De aanmeldingen nemen toe. De oor zaak daarvan is dat de opleiding kwali tatief beter is. De moderne jeugd zoekt een goede opleiding. Kwaliteit trekt kwaliteit aan. Hoe ziet u de verhouding tussen Bre da en de militairen in het algemeen, en Breda en de K.M.A. in het bijzon der Ik vind het hier heel aardig! De sa menwerking is intensiever dan in welke andere plaats die ik ken. Het hele ge zelligheidsleven is hier gemengd. De recepties en oranjebals zijn daar teke nen van. Honderd inwoners van Boedapest heb ben last gehad van vergiftigingsverschijn selen na het eten van roomgebak, dat ze allen in dezelfde zaak gekocht hadden. In het baksel verwerkte slechte eieren wa ren de oorzaak. Van de vergiftigden is een kind ernstig ziek en zijn er 71 in ziekenhuizen opge nomen. De rest wordt thuis verzorgd. Hoe is de menselijke verhouding tus sen de militaire academiestaf en de professoren en docenten Voor beiden is een nieuwe wereld open gegaan. Hoogleraren en officieren gaan soms samen op bivak. Dat is alleraar digst! Finland heeft diplomatieke betrekkin gen aangeknoopt met de Europese Eco nomische Gemeenschap. Hoewel geasso cieerd met de Europese Vrijhandelsasso ciatie (EVA) was Finland het enige Scan dinavische land, dat geen vertegenwoor diger bij de Europese instellingen in Brus sel had. Dit werd over het algemeen toe. geschreven aan de afwijzende houding van de Sovjet-Unie tegenover diplomatie ke betrekkingen met de EEG. De Deense televisie heeft een long- kankeroperatie laten zien, waarbij de linkerlong van een man, die 30 sigaret ten per dag rookte, werd weggenomen. De chirurg wees op een stopverfachtige knobbel en zei, dat dit een lymfklier was, die doordrenkt was met sigaretten teer. Ook toonde hij zwarte vlekken op het longoppervlak, waar de teer van bin. nenuit door het weefsel was doorgedron gen. De uitzending van de opratie duurde 4 minuten en maakte deel uit van een programma van 25 minuten, dat werd ge opend en besloten met de melodie „smoke gets in your eyes". De chirurg zei, dat het nooit te laat is om met roken op te houden. Als men het roken niet kon sta ken, moesten de rokers minstens twee maal per jaar hun longen laten onder zoeken. (Advertentie) Bij zijn Moderne vrouwen zijn „bij" en „in°. Zij kopen voor mannen ViCREM. Most modern hairdressing dat man nenhaar de hele dag in model houdt zonder „plakken", zonder glimmen. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. Als zuidelijke begrenzing van het nieu we haven; en industriecomplex op de Maasvlakte zal een lijn worden aange houden, die ruw weg loopt vanaf halver wege de afsluitdam van de Brielse Maas naar de zuidelijke helft van de West plaat voor het Brielse Gat. Hiertoe heeft de regering beslist. Zij volgt hiermee het advies van de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan. Naar aanleiding van deze beslissing gaf burgemeester mr. G. E. val Walsum, het volgende commentaar: „Deze beslissing zal vooral hen vol doening geven die van mening zijn dat te veel met de belangen van Rotterdam en speciaal van de Rotterdamse haven rekening gehouden wordt. Misschien helpt ze een einde te maken aan de legende dat Rotterdam maar doet en alles kan. Dat zou tenminste een winstpunt zijn. Voor het overige wordt door deze beslissing de ontwikkeling van de Maasvlakte moeilijker gemaakt en te vens kostbaarder. In plaats van een de marcatielijn zou naar mijn mening een demarcatiestrook de voorkeur hebben verdient, over de bezetting waarvan overleg zou kunnen worden gepleegd, wanneer bekend was, welke bedrijven zich daar zouden willen vestigen. Men zal moeten afwachten of de be slissing die thans genomen is, tegen de ontwikkeling der praktijk bestand zal blijken. Het valt nog niet te zeggen welke consequenties Rotterdam uit de beslis sing van de regering zal moeten trekken. Daarvoor zal men zich nauwgezet moe ten beraden". (Van onze parlementaire redactie) Ook de Eerste Kamer stemt in met het voorstel van minister Toxopeus de scha deloosstelling en de kostenvergoeding voor de Tweede-Kamerleden te verhogen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag op het wijzigingsvoorstel, waarbij bovendien nadrukkelijk wordt gesteld, dat in feite ook de reis- en verblijfsvergoedingen op getrokken zouden moeten worden. Een groot deel van de Eerste-Kamerle den is het met hun collega's uit de Tweede Kamer oneens over de mate, waarin deze Kamer een stem moet heb ben in het vaststellen van de eigen ver goedingen. De Tweede Kamer blijft, aldus de senaat, zijn eigen verantwoordelijk heid dragen ten opzichte van wetsont werpen en wijzigingen en ook ten op zichte van het budgetrecht. Daarom ont komt deze Kamer er niet aan mede een beslissende stem te hebben in dit soort zaken, hoe onprettig men dit ook vindt. Wel vraagt de senaat zich in het voor lopig verslag af, wat precies onder een fractie en een fractievoorzitter verstaan moet worden. Deze kwestie is belang rijk, omdat de fractievoorzitter een extra schadeloosstelling krijgt aan de hand van het aantal fractieleden. Maar is een een manspartij ook een fractie en is dit ka merlid dan tevens zijn eigen voorzitter? De 40-jarige geestelijke H. M. J. Ja cobs uit Tegelen is donderdagmorgen bij een botsing op rijksweg 12 onder Maarn om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuurder van een auto die door de middenberm schoot en op de andere rijbaan tegen een auto botste, waarvan de vijf inzittenden, de familie Van Vliet uit Utrecht, werden gewond. Twee van hen moesten in het ziekenhuis in Zeist worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Mag de gemeentepolitie bij zeer warm weer 's zomers niet in overhemd dienst doen Over deze uit politiekringen op geworpen vraag is een „contactgroep kleding gemeentepolitie" gaan studeren, teneinde een advies te kunnen uitbren gen aan de minister van Binnenlandse Zaken. Sinds 1961, toen een nieuwe kleding- verordening van kracht werd, mogen de gemeentelijke politiemannen niet meer in overhemd dienst doen, omdat een doorgetranspireerd overhemd niet strookt met de waardigheid van het politieambt. Wel werd' naast het winteruniform een zomeruniform ingevoerd, maar dit blijkt bij een hoog oplopen van de tempera tuur toch te warm te zijn. Daarom is het kledingvraagstuk nu opnieuw in studie genomen. Overigens hangt bij de bestaande voor schriften veel af van de houding van de plaatselijke korpschef. Deze kan zijn ondergeschikten toestemming verlenen om toch het jasje uit te trekken en in overhemd dienst te doen. De korpschef overtreedt dan eigenlijk wel de verorde ning van 1961, maar hij doet dit straf feloos, omdat de verordening geen straf bepalingen bevat. Het beste af zijn op het ogenblik de aan het strand dienst doende agenten, die een luchtig, speciaal tenue mogen dragen. In het Van der Bijl-park in Zuid- Afrika, onder de rook van de mil joenenstad Johannesburg, wacht een U-jarige jongen, Erik. vol on geduld op de komst van zijn groot ouders. Erik is ziek, ongeneeslijk ziek volgens de dokters en zijn toe stand heeft de Enschedese opa en oma, het echtpaar H. Frijling, doen besluiten een jaar eerder dan ge pland de reis naar Zuid-Afrika te maken. Om volgende week vrijdag op de „Jagersfqntijn" te kunnen stappen voor een bootreis heeft de heer Frijling de hulp nodig gehad van velen. De onheilspellende boodschap van hun dochter, dat kleinzoon Erik nog maar enkele maanden te leven heeft, verhaastte de plan nen. Omdat de spaarcenten niet toereikend waren, stapte de heer Frijling naar zijn werkgever, die direct een bedrag van 500 gulden beschikbaar stelde. Het personeels- fonds van zpn bedrijf volgde dit voorbeeld met eenzelfde bedrag. Van de dienst sociale zaken der gemeente Enschede kreeg hij fors een lening van 1200 gulden, die hij na terugkeer in augustus '65 graag terug wil betalen. Voorts bood het rijk hem de helpende hand door vrijstelling van loonbelasting te geven. Buren, vrienden en kennis sen hielpen net echtpaar Frijling. Tijdens de afwezigheid van het echtpaar wordt hun woning in Enschede verhuurd,terwijl de heer Frijling tenslotte nog als laatste versterking van de kaspositie zorg de door in de textielvakantie door te blijven werken. Een beroep op het fonds „Wij komen" liep op niets uit omdat dit fonds, waarvan het Enschedese echtpaar wel lid is, alleen voorziet in bijdragen in reiskosten wanneer men zieke kinderen in de vreemde wil bezoeken. Behalve de zieke Erik wacht opa en oma Frijling ook aan dezelfde ongeneeslijke ziekte lijdende 6-jarige broertje, diens gelukkig gezonde zusje en zijn vader en moeder. (Advertentie) niet 3\4 maar een h'ele liter!) Tegen inlevering van 6 van die bonnen kunt U een dooi met 6 prachtige longdrinkglazen kopen voor slechts f.3,65- vergelijkbare j winkelwaarde ongeveerf. 6,50 Schroefdop: ook in Uw aangesproken party-bottle blijft London Tonic bruisend-levend t vBottltd by Raak, Koog ajd Zaan, tet. 02980-83238 'fï De handelsbalans is in 1964 sterk ach teruitgegaan, zo merkt het ministerie van Economische Zaken op in een com mentaar op de in- en uitvoercijfers over de eerste helft van dit jaar, die door het centraal bureau voor de statistiek zijn berekend. Het tekort op de handelsba lans is blijkens deze gegevens gestegen van 1,725 miljoen gulden in de eerste helft van 1963 tot 2,803 miljoen gulden in de eerste helft van 1964. Oorzaak hier van was de veel grotere stijging van de invoer dan van de uitvoer. De invoer was dit jaar 23 pet. groter, terwijl de uitvoer slechts met 15 pet. steeg. Het ministerie van Economische Za ken vestigt in zijn commentaar voorts de aandacht op de daling van het dek kingspercentage. In de eerste helft van het lopende jaar werd nog slechts 78 pet. van de invoer door de uitvoer ge dekt, terwijl dit in het eerste halfjaar van 1963 nog 83 pet. beliep. (Van onze parlementaire redactie) Op verzoek van de regering begint het centraal bureau voor de statistiek in samenwerking met een aantal gemeenten in oktober met een grootscheeps onder zoek naar de woningbehoefte in Neder land. Bij dit onderzoek wordt tevens na gegaan in welke vormen de woningbe hoefte zich voordoet. Hierbij worden 155 gemeenten met on geveer 20.000 woningen betrokken. Het onderzoek, dat waarschijnlijk enige maanden zal vergen, begint met een door de gemeentebesturen te houden enquête onder de bewoners van de 20.000 huizen. De gemeenten zijn er reeds over inge licht. Doel van het onderzoek is gegevens te kunnen verkrijgen over de aard van de woningbehoefte, de omvang ervan, de wensen van de verschillende bevolkings groepen en de druk van de woningnood op deze groepen. Boyendien wordt een vergelijking getrokken tussen huren en inkomens. Een voornaam onderdeel van de enquêtes, die een behoeve van het onderzoek gehouden worden, is het ver zamelen van gegevens over de doorstro ming, zoals die in het verleden is ver lopen en zoals de mogelijkheden nog kun nen zijn. De 155 gemeenten treden op als selee teurs. De eerste enquête moet namelijk vaststellen welke gezinnen uitzien naar andere woningen. De volgende enquête houdt zich uitsluitend met deze gezin nen bezig. Zij kunnen daarbij uitvoerige inlichtingen geven over de mogelijkhe den die zij hebben om een andere, be tere en grotere woning te betrekken en de speciale behoeften, die er ten aanzien van de nieuwe woning bestaan. Het besluit tot het onderzoek is op ini tiatief van minister Bogaers van Volks huisvesting en Bouwnijverheid tot stand gekomen. De negerleider Martin Luther King heeft met kracht ontkend, dat commu nistische sympathisanten zijn geïnfil treerd in de strijd voor gelijke burger rechten. De democratische senator James O. Eastland uit Mississippi had eerder ver klaard, dat verschillende arrestanten in Mississippi pro-communistisch waren; Luther King zei op een bijeenkomst „moe en ziek" te zijn van beschuldigin gen ,dat zijn beweging is geïnfiltreerd door communisten en sympathisanten. Wie mocht menen, dat de „Wilhel mina" over enkele jaren zal aflopen, heeft het duidelijk mis. Wie echter ver der vooruit wil zien dantwaalf jaar, kan nu geen pasklaar antwoord ver wachten. Bij het huidige produktie- niveau zal de staatsmijn „Wilhelmina" nog gemakkelijk tien tot twaalf jaar volop in bedrijf kunnen zijn. Dit heeft de hoofddirecteur van de Staatsmijnen, ir. A. Hellemans, gezegd in een vergadering van de onder nemingsraad. Ir. Hellemans stelde dat de arbeids mogelijkheden bij de Staatsmijnen als groot-onderneming vele malen groter zullen zijn dan bij een onderneming van eenzijdige structuur en beperkte om vang. De geleidelijke verschuiving van het personeel van de „Hendrik" verloopt volgens plan. In januari 1967 zullen geen kolen meer door de schacht van de „Hendrik" naar boven komen, waarna bovengronds nog permanent 250 man nodig zal zijn. Het merendeel van de overigen zullen in die tussentijd een ge lijkwaardige plaats op de Staatsmijn „Emma" hebben ingenomen. Ir. Hellemans deelde voorts mee, dat bij de Nederlandse mijnen op elke tien Nederlanders twintig buitenlanders in dienst treden, een verhouding, die zeer gunstig afsteekt bij de enorme aantallen buitenlanders, die andere landen nodig hebben om hun personeelsbezetting in de mijnen op peil te houden. In Duits land treden op elke tien Duitsers n.l. honderd buitenlanders in dienst van de mijnen en in België op elke tien Belgen 150 buitenlanders. (Advertentie) lYEM Sy daar staat BAYER achter. 20°/o voordeel SCHEVEN (NOEN een karaktervolle halfzware shag, een creatie van top - melangeurs (Van onze parlementaire redactie) Het koninkrijk beschikt volgens vice- premier Biesheuvel en minister De Jong van Defensie over voldoende middelen om Suriname tegen buitenlandse sub versieve infiltraties te beveiligen. De troepenmacht aldaar bestaat uit 1000 in fanteristen, beroepspersoneel, dienstplich tigen en Surinaamse vrijwilligers. Deze troepenmacht ontwikkelt de laatste tijd een verhoogde partouille-activiteit in het gebied langs de Corantijnrivier in ver band met eventuele wapensmokkel. Bin nenkort wordt deze militaire sterkte aan gevuld met een marinevaartuig. Op het ogenblik bestaat er volgens de bewindslieden nog geen aanleiding om in verband met de moeilijkheden in dit gebied overleg te plegen met bevriende regeringen, zoals de Tweede-Kamerleden Berkhouwer en Couzy, beiden V.V.D., hadden gevraagd.

de Stem | 1964 | | pagina 11