VLAG REEDS IN TOP OP SPORTHAL MIDDELBURG Bergse boekhouder ontkent verd nistering Epos in D. groot'' van Rien v. d. Brink Deltawerken inspireerden Brabantse schilder agWaa le Stem W* Compliment voor bouwvakkers, HANDLEIDING VOOR DE AANSTAANDE BOUWHEER Bouwstudenten gaan kasba bestuderen Slecht strandweer gunstig voor centrum Oostburg Oud en nieuw Niet serieus Lauwe reactie Bisschop afwezig Bcroepenkam pioenen naar Lissabon Tekort van bijna twee ton en chaotische boekhouding Minister wil kunnen ingrijpen bij grondaankopen YAR heeft eigen onderzeeboot Reünie promotie 1904 Voor deze flat zouden we terug willen komen.... Hoekenaar op provinciale weg verongelukt Naar intiemer woonvorm Zelfs ziekenhuis profiteert van toeristenseizoen Verband tussen zonnevlekken en hartaanvallen 9 mogen niet met slijk gooien naar het verleden, omdat toen het katholieke leven zo heel anders geaard was, heeft mgr. Bekkers in Gemert betoogd, Het woord koimt van pas, omdat het honen van het verleden, dat de ouderen zo intens hebben meebeleefd. tegenwoordig aan de orde van de dag is. Het wa ren indertijd toch maar sukkels, schorteband-katholieken, aflatentel- lers en wat al meer. Nu ademen we pas in de openheid, de vrijheid, de breedheid. Wie maar een zweem van kritiek durft te uiten op het zich als nieuw aandienende, is conservatief en wordt al gauw in het belache lijke getrokken. Als reactie daarop zijn vooral in ingezonden stukken- rubrieken meningen gespuid, welke de vernieuwers met onbarmhartige spot te lijf gingen. Dit gekrakeel doet zeker geen goed aan de zaak, waarvoor we allen staan: het bij-de tijd-brengen en houden van geloof en Kerk. Eer we vijfentwintig jaar verder zijn, zal alles wat zich nu zo ontstui-, mig als progressief naar voren dringt zeker met andere ogen bekeken wor den. En wie weet wordt er dan ook met slijk naar gegooid. Het zal even eens fout zijn. Iedere generatie draagt rijp en groen bij in de voor uitgang. De tijd zal het wel schiften. De Telegraaf is met haar oordeel over het plan van de vakcentra les inzake vermogensaanwasdeling gauw klaar: niet serieus. De bonden krijgen alleen dit klopje op de schouder: het zal allemaal wel goed bedoeld zijn.... Aardig van het Am sterdamse ochtendblad, idit tenmin ste te willen veronderstellen. De vakbonden, die anders uit die hoek nogal aan te horen krijgen, dat ze met hun acties en eisen de gevaren van inflatie en geldontwaarding niet willen zien, krijgen nu te horen, dat de bezitsbevordering met afremming van sterke consumptieverhoging juist dit gevaar tegemoet treedt. De enige manier waarop de wel vaart voor de werknemers kan wor den verhoogd is nu eenmaal een stij ging van de produktie, aldus De Te legraaf. Die produktiestijging houdt echter ook ten nauwste verband met de' psychologische gesteldheid van de arbeider. Als'hij weet, dat vermo- gensaanwas in het bedrijf hem per soonlijk ten goede komt, dan zal dit de produktie ongetwijfeld ten goede beïnvloeden. Natuurlijk zal de rege ling, zoals de vakcentrales die voor ogen staat, niet betekenen, dat loon- acties nu voortaan verleden tijd zul len zijn. Het gaat erom, dat over winst nu in hoofdzaak tot uitdruk-' king komt in hogere tantièmes voor een kleinere groep, waardoor de be zitsverhoudingen steeds verder scheef komen te liggen. De tijd is voorbij, dat men alleen maar heil zoekt in het zogenaamde vrije spel der econo mische krachten. Wie daar nog bij zweert, is niet serieus. T-Tet Vrije Volk, dat in het verleden het chapiter bezitsspreiding als een KVP-stokpaardje heeft afge kraakt, zit nu met dit rapport, waaraan ook de socialistische vak centrale haar zegen gaf, min of meer in de maag. Wij voor ons kennen tenminste één vakcentrale, aldus het blad, die ten aanzien van maat schappij en onderneming idealen heeft die verder gaan dan vermo gensaanwasdeling. Nu, wij kennen er wel drie. Met dit plan is het verlan gen naar structuurhervorming van de onderneming voor geen van de partners van de baan. Volgens het socialistische partijorgaan is hier echter maar een ..correctie" aan de orde, die het NVV wel moet aan vaarden, omdat de radicale hervor ming niet houdbaar is. Zo wordt de betekenis van het rapport-Kloos ge minimaliseerd, waarbij dan ook nog in twijfel wordt getrokken, of het al gemeen belang in de brede zin van het woord met dit plan gediend is. Het ziet er naar uit, dat men in de PvdA met het rapport niet erg ge lukkig is. Men kan het nog altijd moeilijk verkroppen, dat de KVP een vooruitziende blik had, toen ze be zitsspreiding in haar vaandel schreef. De bisschop van Breda, mgr. G H de Vet. zal tot en met 9 augustus '1961 afwezig zijn. In Lissabon worden van 1 tot 15 augustus de internationale beroepen- wedstrijden 1964 gehouden Be halve elf Europese landen neemt er ook Japan aan deel. Tot de Nederlandse deelnemers, die zaterdag 1 augustus van Schiphol naar Lissabon vertrekken, be horen M. v Andel. Lage Zwa'luwe (booglassen), D. Lindhoüt, Hoedekens- kerke 'schilderen} en H. van Loon Le pelstraat (timmeren). De internationale horse-show in Lon den zal voor het merendeel der kijkers in België en Nederland het programma punt van de avond zijn geweest. Het blijft een fascinerend, nooit vervelend, eezieht, te zien hoe ruiter en paard hun werk doen. vooral op deze avond met een uiterst moeilijk parcours, dat alles eiste van de combinatie. Telcvizier bracht een uitstekende Fran se reportage over Belgisch Kongo en be lichtte de achtergronden van de huidige Nederlandse geldschaarste. Nieuwe Oogst bracht nieuwe, soms nerveuze talenten onder de opnamelampen van de studio, men had cr een genoeglijk uurtje aan, omdat men als kijker zo heerlijk mee kan jureren. Na twee barrages werd gisteravond met nul strafpunten winnaar de Amerikaan Bill Steinkraus op paard Sinjon. Tweede werd de Engelsman Hobs op Brandy So da en derde de Engelsman F. Cliapot op Sint Lucas. jm V-.W- (Van onze correspondent) Was het in februari nog niet onbekend, dat er in Middelburg een sporthal zou worden gebouwd, woensdag trok wethouder A. J. Berenpas een vrolijk wapperende vlag naar boven, het bewijs, dat de bouwers reeds het hoogste punt van de hal hadden bereikt. Voordat de wethouder deze officiële handeling verrichtte, sprak burgemeester mr. J. Drijber in de koepelvormige hal, zfjn verwondering uit over het snelle tempo waarin het sportgebouw tot stand komt. „Het is nog maar heel kort gele den dat hier haast nog niets te zien was van de werkzaamheden", zei de burge meester, „maar dank zij de werkers van het bouwbedrijf Pellikaan uit Tilburg kan ik u hier allen in de eniornie hal welkom heten". De burgervader bezegelde zijn woorden van dank door aan de bouwvakkers het zogenaamde „vlaggegeld" te overhandi gen. Helaas bleek het aantal enveloppen kleiner te zijn dan het aantal werkers, „maar dat wordt wel goed gemaakt", be loofde de verbaasde burgemeester. Wethouder Berenpas memoreerde nog maals de vreemde totstandkoming van de sporthal. „De bouw", vertelde wethou der Berenpas „is te danken aan het initia tief van aannemer Pellikaan, die in Til burg al een zelfde sporthal heeft ge bouwd. Ook al komt er dan geen zwevende vloer in de hal, wanneer het gebouw helemaal klaar is, zullen alle sportliefhebbers er met veel plezier in hockeyen, voetballen of volleyballen. Het voornaamste is", zei de wethouder, „dat we spelruimte hebben". De afmetingen van de koepelvormige sporthal bedragen 24 bij 45 meter. De hoogte is 8 meter Momenteel is men be zig om over de houten bogen een speciaal soort plastic platen te bevestigen. Deze platen maken ramen overbodig. Aan de zijkanten beschermen stalen platen het plastic. De zaal, die 's winters centraal wordt verwarmd, is door een overdekte gang verbonden met de reeds bestaande kleedkamers. Vanaf de tri bunes, die in de hfcl worden aangebracht, kunnen de supporters hun sporthelden bejubelen. Wethouder A.J. Berenpas hyst de vlag, (Van een onzer verslaggevers) De politie te Bergen op Zoom heeft de boekhouder B.R., 53 jaar oud en be kend figuur in Bergen op Zoom, gear resteerd. Zijn voormalige werkgever, de heer H. A. G. S., de eigenaar-direc teur van het onderhoudsbedrijf Euro- markt, eveneens te Bergen op Zoom heeft een aanklacht tegen hem inge diend wegens valsheid in geschrifte en verduistering. Het gaat om een bedrag van 190.000 gulden. R. ontkent. Het eerste onderzoek naar de st#nd van zaken in de boekhouding van het be drijf. dat werkkrachten levert aan be drijven in binnen- en buitenland, kwam op gang, nadat de heer S. van de be lastingen hoorde, dat hij een grote schuld had. Het bedrag aan achterstal lige belastingen en bijgevoegde boetes bedroeg honderdduizend gulden. De heer S. schrok daar hevig van. te meer om dat hij zoals hij tegenover de inspec tie van de belastingen verklaarde zelf de chèques had ondertekend voor de verschuldigde belasting. Hij droeg een accountant op een onderzoek in te stellen en deze kwam tot de ontdekking, dat er een tekort was van 190.000 gul den. R. werd op staande voet ontsla gen en de heer S. diende een aanklacht in. De Bredase officier van Justitie mr, K. M A. Thijssen, voor wie R. vrij dagmórgen zal worden voorgeleid, riep de hulp in van een rijksaccountant voor het instellen van een onderzoek. Deze is daar thans mee bezig. Gebleken is wel, dat de boekhouding een complete chaos is. Vast staat, dat er inderdaad een tekort van 190.000 gulden is, maar volgens mr. Thijssen zal het zeer moei lijk zijn te bewijzen, dat R. hierin de hand heeft gehad. De justitie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de heer S. zelf bedragen uit de kas heeft genomen zonder deze te laten boeken. In ieder geval zal mr. Thijssen vrijdag na R. gehoord te hebben een ge- rechterlijk vooronderzoek gelasten. Er zal veel tijd nodig zijn om er achter te komen welke malversaties precies zijn gepleegd en door wie; zo dit al mogelijk is. aldus mr. Thijssen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Bogaers van volkshuisves ting en bouwnijverheid wil de bevoegd heid hebben te kunnen ingrijpen bij eventuele grondaankopen door openbare lichamen en bij het uitvoeren van wer ken, ook door particulieren, wanneer de aankopen of het werk in strijd zijn met het nationale plan, een streekplan, een uitbreidingsplan, een ontwerp in voor bereiding of een herziening. Hij heeft dit vastgelegd in een wijzi- gingsontwerp op de regeling voor het nationaal plan en streekplannen, welk ontwerp bij de Tweede Kamer is inge diend. De wijziging wil deze plannen be schermen wanneer zij nog in het voor bereidingsstadium verkeren, maar ook wanneer het werk al begonnen is. Wel is de minister bij zijn optreden aan een tijdslimiet gebonden, zodat hij niet on beperkt kan ingrijpen bij al begonnen werken. Het dagblad Al-Ahrara publiceerde gis teren foto's van de eerste onderzeeboot die geheel i n de Verenigde Arabische Republiek zou zijn gebouwd. Het blad zei dat de onderzeeboot „gebouwd met Arabische handen, Ara bische kennis en Arabische materialen". De onderzeeboot kan .15 dagen op zich zelf opereren. VRIJE ZATERDAGEN zijn met ingang van het nieuwe schooljaar in geheel Am sterdam voorgeschreven. De schooltijden worden om de vrije zaterdag te com penseren dagelijks met een kwartier verlengd. (Van één onzer verslaggevers) Hoe komt een huis tot stand? Op deze simpele, maar in wezen veelomvatten de vraag, hebben een journalist en een bouwtechnicus gepoogd een voor de leek-die-een-huis-wil-laten-bouwen be grijpelijk antwoord te geven. Zü doen dat in een handzaam boekwerkje geti teld „12 maanden bouwheer", dat ver schenen is in de ..bouwcentrum ele mentenreeks". De auteurs zijn de journalist Gerhard Werkman en de bouwtechnicus ir J C van Teijlingen, oud-directeur van bouw en woningtoezicht te Amsterdam De auteuns hebben zich tot taak gesteld om leken-particulieren, aiet-bouwkundi- gen, op populaire wijze technische in formatie te geven over de wijze waarop een huis wordt ontworpen en gebouwd. Zij verwachten dat daarmee ook kopers van een oud of nieuw huis hun voor deel kunnen doen. Beide auteurs hebben een eensgezins huis als voorbeeld van hun heldere uit eenzetting gekozen. De keuze van een eensgezinshuis is overigens uitsluitend ingegeven door de overweging, dat het technische proces aan de hand van dit voorbeeld het .meest eenvoudig en over zichtelijk te beschrijven bleek te zijn. Het gaat de auteurs .dus om de tech niek van het bouwen. Het boekwerkje spreekt bewust niet over rijksgoedkeu ringen en gemeentelijke vergunningen terwijl evenmin geschreven wordt over de financiering of de esthetische kant van de architectuur. De grootste ver dienste van het boek is, dat het in een zeer vlot leesbare vorm glashelder allerlei problemen uit de doeken doet die zich voor en tijdens het bouwpro ces voordoen. De „Bouwheer" wordt door de auteurs op de voet gevolgd wanneer hij zijn eerste onzekere schreden zet bij de architect, de notaris (grondaankoop) en de aannemer. Als vanzelf groeit de lezer, evenals de bouwheer die hij volgt, in de problematiek van het bouwen. De wijze waarop dit gebeurd is, is zeer plezierig ,12 maanden bouwheer" kun nen wij aan allen die er profijt van kun nen trekken ten zeerste aanbevelen. Het boek wordt verkocht door het Bouwcen trum te Rotterdam. VAN DE basis Kaap Kennedy is woens dag met behulp van het Thor-Deltaraket een deltavormig voorwerp gelanceerd, dat uit verschillende materialen bestaat. Men wil hiermee de gevolgen onderzoe ken die de terugkeer in de dampkring op de materialen heeft. E1BLAP DE STEM VAN DONDERDAG 23 JULI 19ft4 w (Van onze verslaggeefster) „Nou we dit gebouw hebben ge zien, zouden we terug willen komen", klonk het gisteren uit de mond van een van de reünisten van de „promo tie 1904", tijdens het bezoek, dat zij brachten aan de grote flat voor de studenten van de KMiA te Breda. De reünisten, die precies zestig jaar ge leden hun officierseed aan de Bredase militaire academie hebben afgelegd, stonden versteld over het comfort en de luxe, waarmee de aanstaande offi cieren omringd werden in vergelijk king tot hun eigen studietijd. Hoofd schuddend namen de zes reünisten, die van de in totaal 19 nog in leven zijnde veteranen uit 1904 naar Breda waren gekomen, kennis van de vele veranderingen in de KMA, zowel op het gebied van de studie als op het gebied van de reglementen. Vooral het feit, dat de tweede-, derde- en vierdejaarscadetten 'smor gens niet op appel hoeven te ver schijnen, en dat de vierdejaars niet zelf hun bed hoeven op te maken was de aanleiding tot een uitgebreid gesprek over de „goede" oude tijd, toen er nog wilde katten in de kelder onder de eetzaal huisden, toen de cadetten in de torens van het Span jaardsgat mee moesten helpen met het vullen van granaten etc., en ze eerst een uur op hun stromatrassen moesten dansen, voor ze er een beetje behoorlijk op konden liggen. De reünisten, t.w. overste J. A. van Helsdingen uit Den Haag, overste P. Weijs uit Diepenheim (oprichter van het Grebbe-kerkhof, waarvan hij 10 jaar beheerder is geweest), generaal- majoor titulair J. Dormaar uit Amers foort. kapitein H. van Dorsser uit Den Haag, overste W. de Jager uit Den Haag en overste W. F. van Vliet uit Den Haag, waren het er wel over eens dat de KMA in de zestig jaar een hoge vlucht genomen heeft. Het idee om de cadett&i apart te laten wonen zat echter rond de eeuwwisse ling al in de pen, aldus een van de reünisten. De leeftijd van de vetera nen varieerde van 80 tot 84 jaar. Na een ontvangst door de plaats vervangend korpscommandant, de ma joor E. v. d. Ven, kregen ze een uiteenzetting over de opleiding, waar na ze in aansluiting op een rondgang door de cadettenflat werden ontvan gen door de gouverneur van de KMA generaal-majoor W. C. H. van Reede. 's Middags, na een aperitiefje en een gezamenlijke lunch, heeft generaal- majoor KNIL tit. b.d. J. Dormaar na mens de promotie 1904 een krans ge legd bij de gedenksteen voor de ge vallenen in de Heldengalerij van de KMA. Op het kruispunt Provincialeweg— Langestraat vond een aanrijding plaats, waarbij de 68-jarige A. v. O. uit Hoek werd gedood. De heer A. v. O. stak met zijn bromfiets de Provincialeweg over en werd geschept door een personenauto, komende uit de richting Biervliet, en be stuurd door P. L. uit Veghel. De Delftse bouwkundige studenten A. Nijst, H. Swets, P. van IJzeren, H. Prie- mus en diens echtgenote Mieke zijn met een auto naar Marokko vertrok ken voor een studiereis van honderd dagen onder het motto .Kasba, '64". Het doel van deze reis, die onder auspi ciën staat van de afdeling bouwkunde van de Technische hoge school in Delft met prof. ir. J. F. Berghoef en prof dr. C. S. Kruyt als mentors, is het bestude ren en documenteren van geconcentreer de stedelijke nederzettingen in Marokko. Over hun ervaringen zullen ze reisbrie ven naar Nederland zenden, die door de AVRO zullen worden uitgezonden. In de kringen van architecten en ste debouwers heerst een zeker onbehagen en een grote mate van onvrede met de eenzijdige zakelijkheid, functionaliteit en hygiëne van de moderne woonwij ken, die de sfeer en de intimiteit van primitiever wijzen van samenwonen missen. Hoewel dit gemis -aan sfeer niet uitsluitend kan worden toegeschreven aan de stedebouw, maar ook aan de veranderde mentaliteit van de moderne mens, gaat men ervan uit, dat één van de factoren van deze veranderde men taliteit toch weieens de stedebouw zou kunnen zijn. Jonge architecten streven er daarom de laatste tijd naar iets van die intimiteit terug te brengen in de moderne stedebouw. De Delftse studen ten hopen door hun studie van de Kasba's inspiratie op te doen voor een andere wijze van stedebouw dan men tot dusverre hier gewend is. (Van onze verslaggever) „Geef ons maar een flink wol kenveld, inplaats van de branden de zon. De kust stroomt dan leeg en wij profiteren er van". Die „wij" zijn dan de mensen in het West- Zeeuwsch-Vlaamse binnenland, die „iets voor de verkoop" hebben. In het streekcentrum Oostburg zijn velen van hen geconcentreerd, waardoor de stad een zogenaamde dienstverlenende functie heeft ge kregen. Een dienstverlening ech ter, die bij de huidige incidentele zonperioden, in de toeristische ac commodatie van de kuststrook een eerste plaats inneemt. Vooral Oostburg heeft zich opgeworpen als een opvangcentrum van de toerist, die aan de kust weggewaaid of -geregend is. Het gecreëerde leefklimaat is er een van een volwassen internationale vakan tiegemeente, die de kust kan beschouwen als een „eigen" recreatiegebied, op een afstand van slechts zeven kilometer. Van een gewone plaats achter de kustlijn, heeft het centrum van de streekbevolking zich in luttele jaren opgeworpen als de gemeente, van waaruit de toerist zich verplaatst, in eigen natuurrijke omgeving, naar de historische bezienswaardigheden en het moderne uitgaansleven in het Bel gische achterland en naar het stand. De ze ontwikkeling heeft geleid tot onder meer een flinke uitbreiding van het aan tal slaapplaatsen, kwaliteitsopvoering van de horeca-bedrijven en organisatie van evenementen door plaatselijke WV en winkeliersverenigingen. Nauw betrokken bij het toeristenseizoen en er de vruchten van plukkend zijn onder meer de talrijke garages, de bioscoop met speciale jeugd- middagvoorstellingen, de busmaatschap pijen waarvan de diensten in Oostburg het knooppunt hebben en het attractieve winkelcentrum, dat al een enorme drukte het hele jaar door van streekbewoners en zuiderburen kent. Bijzonder In de lange rij van belanghebbenden bij het toeristenverkeer neemt het St. An- toniusziekenhuis wel een bijzondere plaats in. Augustus zou een uitgesproken Een beeld van de overstelpende drukte op de Oostburgse woensdag- markt. slappe maand voor het ziekenhuis zijn, wanneer er niet zo'n groot „aanbod" was van gewonde" en zieke vakantiegangers. Een groot aantal bedden zou een maand lang onrendabel staan, wanneer de toe rist niets overkwam. De rest van het jaar is de capaciteit voldoende om aan de streekbehoefte te voldoen. De wekelijkse markt op woensdag heeft eveneens belangrijk bijgedragen aan de toeristische ontwikkeling van Oostburg. Honderden Engelsen, Fransen, Duitsers en Belgen, maar ook nog West-Zeeuwsch- Vlamingen en andere Nederlanders zor gen er in de zomermaanden voor een aan- die beheerst wordt door luidkeels roepen- trekkelijke internationale qpntactplaat^, de kooplieden, die met opmerkelijk ge mak zich bedienen van welke taal men maar wenst. De streekbevolking laat zich door dit internationale geweld niet in timideren en heeft er een eigen plaats aan overgehouden. De Franse hartspecialist dr. Marcel Poumaillox uit Parijs heeft op de con ferentie van de Britse maatschappij ter bevordering der geneeskunst in Man chester als zijn mening uitgesproken dat er verband kan bestaan tussen hart aanvallen en explosies op de zon. De reden waarom hartaanvallen het ene ogenblik veelvuldiger voorkomen dan het andere, aldus Poumaillox, kan verband houden met intense bombarde menten van de aarde met kosmische stralen van de zon. Poumaillox zei dat studies die in 1961 en 1962 gemaakt werden, hadden aangetoond dat tussen de 24 en 48 uur na het kosmische bombardement een hoogtepunt aan hartaanvallen voor kwam. Wij bestudeerden, zei hij, „onge veer 1500 gevallen in genoemd tijdvak. Soms ging een week voorbij zonder één enkele aanval, daarna kwamen er zeven of acht tegelijk." Poumaillox kon niet zeggen hoe de stralen hartaanvallen veroorzaakten, maar hij theoretiseerde dat ze bloedop- stoppingen teweegbrachten of op de klieren inwerkten. GRAAN uit de V.S. zal niet worden door verkocht naar Cuba. De Sovjet-regering heeft dit gisteren plechtig aan Amerika beloofd. jQat een zo zuiver technisch en rationeel onderwerp als de Delta-werken een beeldend kunstenaar tot belangrijk werk kan inspireren, bewijst de ten toonstelling van Rien van den Brink, die onder de titel Epos in D. Groot in het Zeeuws Museum te Middelburg werd ingericht en daar tot eind augus tus te zien blijft. Rien van den Brink, een Brabants schilder uit Eerssel, over wie helaas geen nadere biografische inlichtingen te verkrijgen waren, maar ongetwijfeld een kunstenaar van de jongste generatie, bewoog zich weken_ lang met zijn schetsboek tussen de kranen en grijpers, bulldozers en hei- ïnrichtnngen en tussen de arbeiders, die de Delta-werken uitvoeren, hij kwam er eerlijk van onder de indruk. JJat blijkt uit de ongeveer zestien schilderijen en een ongeveer gelijk saler als groepen en vormen: machi- aantal tekeningen in O.-I. inkt, waar uit zijn tentoonstelling, die vroeger al eens in het Stedelijk Museum van Schiedam te zien is geweest en na Middelburg haar tournee door verschil lende Nederlandse steden voortzet, is samengesteld. Geboeid werd hij vooral door de staalconstructies, .waaruit de bij deze werkzaamheden gebruikte werktuigen bestaan. Zij bieden inder daad een boeiend lijnenspel tegen de lucht en Van den Brink keerde dan ook telkens tot de abstraherende uit beelding ervan terug. Op 2ijn schilde rijen gaf hij ze in zwarte lijnen weer tegen een meestal lichtgroene achter grond. Ook op zijn tekeningen met ge wassen O.-I. inkt ziet men ze meestal als silhouet en dan vaak nog mas- nebeelden, die in hun stalen leven loosheid toch een zekere grootheid uit stralen. Maar ook de mens, de arbei der op het werk en tijdens de rust pauzen, de arbeider, die aan en met deze machines werkt, bleef niet bui ten beschouwing. Zo weet deze ten toonstelling als geheel het sentiment van „daar werd iets groots gewrocht" op overtuigende wijze en artistiek al leszins verantwoord, ja zelfs boeiend op de beschouwer over te dragen. FJe schilderijen en tekeningen van Van den Brink spreken een eigen per soonlijke en dwingende taal. Dat kan niet gezegd worden van de gedichten van Pierre van der Voort, die naast de tekeningen zijn opgesteld en ook in boekvorm samen met enkele gerepro duceerde tekeningen te verkrijgen zijn. Al treft hier en daar een vondst, een enkel beeld, een enkele regel over het algemeen ademenen wij de retoriek van het (pretentieuze) gelegenheidsge dicht. Zo eenvoudig van lijnvorming, zo sober van kleur en tekening net werk van Van den Brink is, zo bom bastisch, vol rijmdwang en hol zijn meestal de gedichten. Van der Voort toont nog eens overduidelijk aan dat wanneer men een op zichzelf belang rijk thema met hol pathos te lijf gaat, er slechts een karikatuur ontstaat. Van den Brink is er in geslaagd in sobere maar geladen beelden en lijnen ons de Delta-werken als nationale prestatie indrukwekkend voor ogen te stellen. Daarom mag geen Zeeuw zich deze uitstekend ingerichte en gepresenteer de expositie laten ontgaan. willem enzinck.

de Stem | 1964 | | pagina 5