Britse stormhoek: eens doelwit van Napoleon, nu scliapenoord m Dominee ontpopte zich als dorpenbouwer Als water niet smaakt neemt men champagne Zwit Werki ook DUITSE DRINKGEWOONTE VERANDERT Zelfs Nasser breekt er de tong over Auto zwei plotseling twee doe Egypte went maar niet aan zijn nieuwe naam Aloud zevental Invasiekust VIJFVOUDIGE MOORD IN V.S. Boze Haagse slaat agent in gezicht Smokkelkust Landbouwingenieurs nog dit jaar voor de klas Vrijwilligers naar M.-Oosten MANAGER VAN HET SAAMHORIGHEIDSGEVOEL Vluchtelingen vormen nu een kolonie Vredig gegraas in oeroude invasiehoek DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak Whiskyevenals wodka in trek Wijn en bier Import Door mijnenveld Gelukt Bedelbrieven Nieuwe actie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JULI 1964 J5 5? (Van een bijzondere medewerker) VERBAZINGWEKKEND is het helemaal niet, dat zo weinig men sen buiten Engeland ooit hebben gehoord van de „Cinque Ports", ge legen in Engelands zuidoostelijke stormhoek. Waarom is het niet verbazingwekkend Omdat die „Cinque Ports" op Engelands zuid oostelijke drempel liggen en het voor bezoekers geen gewoonte is om op de drempel te blijven staan. In het geval van de „Cinque Porte" is dat echter wis en zeker de moeite waard. Waarom? Allereerst, omdat de namen der „Cin ques Ports" beelden oproepen van eeuwenoude gebeurtenissen, die plaats grepen, toen Engeland nog in staat van wording verkeerde, maar die niettemin tot op de huidige dag van grote invloed op de Engelse historie zijn geweest. De geschiedenis der „Cinque Ports" gaat namelijk terug tot de tijden, toen men begon met de historie enigszins uitvoe rig te boek te stellen. Lang vóór er sprake was van een Brit. se Marine verleenden de Engelse konin gen aan de zeelieden der „Cinque Ports" vele privileges. Zij wilden daarmee be reiken, dat die stoere mannen een vloot in gereedheid zouden brengen om En gelse troepen naar het Europese vas teland te transporteren, als de regering zulks nodig achtte. Deze vloot der „Cinque Ports" streed tegen de Fran sen, de Nederlanders en de Denen. Hij was de voorganger van de latere Brit se marine. De havens, waarin die sche pen lagen en werden uitgerust, zijn nog te zien, maar hun kaden zijn met gras begroeid. Van de oude glorie en bedrij vigheid zijn weinig sporen overgebleven. Wel van de traditie, zoals wij nog zullen zién. Dë zeven stadjes der „Cinque Ports" hadden hun goüden eeüw reeds adhter. de rug, toen koningin Elizabeth I een meisje was. Reeds in de zestien de eeuw gingen zij behoren tofc de groep der „Dode Steden" zoals Nederland die heeft langs de kusten van de vroegere Zuiderzee Alleen Dover is nu nog een haven stad van enige betekenis. Zijn bestaan berust op de technische prestaties van de mens in de eeuwige strijd tegen de agressieve zee. Sandwich ligt thans ruim drie kilometer van de zee verwij derd. In de zandige duinen, die eens de handel van Sandwich verstikten, lig gen nu mooie golflinks. Hythe is een kustplaatsje zonder enige betekenis. Scheepjes, die niet tijdens de winter stormen mogen vergaan, moet men tij dig met man en macht op het strand in veiligheid brengen. New Romney is nu een tamelijk ver van de kust gele gen dorpje. Van de rivier, die eens zijn haven vormde, is zo op het oog nog maar heel weinig te bespeuren. Has tings is nu een badplaats. Van zijn vroegere handelsglorie is vrijwel geen spoor meer over. Rye en Winchelsea de twee „oude stedekes", die pas in de dertiende eeuw werden opgenomen in de „Confederatie der Cinque Ports" hebben in de afgelopen zes eeuwen hun oorspronkelijke karakter het best bewaard. Weinig plekjes zijn er in Euro pa. waar de middeleeuwen zo intact zijn gebleven als in Winchelsea en Rye. Win chelsea is thans een wijnhaven van eni ge betekenis. De oude wijnkelders heeft men na de tweede wereldoorlog weer in gebruik genomen Hoezeer de zee vaart vroeger van belang was voor die zeven stadjes, blijkt ook uit hun stadswa. pens. In elk dezer wapens ziet men namelijk een halve leeuw en een half schip! Op een heuvel bij New Romney staat een kruis het Kruis van Shepway. Het bevindt zich daar, waar eens het Hof van Shepway stond. Dit Hof was de be schaming van enige belang"ijke privi leges van de „Cinque Ports". Als be loning voor de diensten, den lande ter zee bewezen, hadden de ingezetenen der „Cinque Ports" namelijk het recht ver worven, geen andere Heer te moeten erkennen dan de koning. Alleen hun eigen rechtbank mocht hen berechten. Het Hof van Shepway benoem 'e zelf de Lord Warden (gouverneur) der „Cinque Ports". Tot op de huidige dag is deze functie die nu uitsluitend traditionele betekenis heeft een ere-ambt waartoe zeer verdienstelijke Engelsen worden be noemd. Na de laatste oorlog bekleedde Sir Winston Churchill de functie van „Gouverneur en Admiraal der Vijf Ha vens". Het Hof van Shepway waakte met argusogen en met alle ten dienste staande middelen praktisch gespro ken was de Confederatie der Vijf Ha vens een autonoom gebied binnen het Engelse koninkrijk over de eerbie diging der rechten en voorrechten lie de steden verworven hadden. New Rom ney was eens het hart van de Confede ratie. In zijn archieven bevinden zich zeldzame historische documenten. Te genwoordig zijn de schapen in het Rom ney Marsh, het Moeras van Romney, wereldberoemd. Niet, omdat zij gra zen op de plaats, waar Willem de Ver overaar Engeland binnenviel, maar om dat zij schapen van zeer goede kwali teit zijn. In de dagen, toen de Theems, die thans uitmondt in de Noordzee, nog uit mondde in het Kanaal, was Sandwich de belangrijkste haven van Londen. Nog ziet men er in de dagen van Elizabeth I gebouwde versterkingen, hoewel de stad toen al over het toppunt van zijn glorie heen was. In 1014 aldus een oude kroniek was Sandwich „de be roemdste haven van Engeland", Toen Eduard de Belijder de Confederatie der Vijf Havens stichtte, nam Sandwich op zich, „twintig schepen, elk bemand met 20 koppen, gedurende vijftien dagen" te zullen leveren, Dgt was voor die da gen (circa 1050) heel veel! Een der aardigste tradities die te vens wijst op de vroegere betekenis der „Cinque Ports" is, dat de burge meesters der stadjes, die in functie zijn bij de kroning van een nieuwe soeve rein, bij die gelegenheid allen tot baron worden verheves. Het is een oud ge bruik, dat ook in deze eeuw in ere is gebleven. Het gebied der „Cinque Ports" is sedert de dageraad der historie de stormhoek en invasiekust van Enge land geweest. De Romeinen landden na bij Sandwich en bleven vier eeuwen lang heersers over Engeland. Richbo- rough* was het Romeinse regeringscen trum. De Romeinen bouwden de vijf for ten (castella), die later uitgroeiden tot de „Cinque Ports". Zoals in Nederland de keizers van het Heilige Roomse Rijk aan de kustgraven of wakers tegen de Noormannen benoemden, kende men in Engeland na de Romeinse tijd de „Graaf van de Saksische Kust". Deze bestuurders bevorderden de opbloei der havensteden en bereidden zo de tot standkoming van de Confederatie der Vijf Havens in de dagen van Eduard de Belijder voor. De aansluiting van de „twee oude stedekes" Rye en Winchel sea bracht het aantal leden op z3ven, maar het oude Normandisch-Franse woord „Cinque" (vijf) handhaafde men in de naam der confederatie. Na de Romeinen landden de Saksers op de stranden, waar eens de Romein se legioenen ontscheept waren. Zyn beide Deense oorlogen vocht Engeland uit nabij Sandwich. De eerste predikers van het christendom en. later, de Nor- mandische veroveraars kozen dezelfde invasiepoort als vóór hen de Saksers en de Romeinen. Napoleon liep met ernsti ge plannen rond om Engeland binnen te vallen in de streek der „Cinque Ports". Toen bouwden de Engelsen tal van klei ne forten (martello-torens) langs de kust die nog op enige plaatsen te zien zijn. In onze eeuw kwam wereldoorlog num mer twee. Zou Hitier een poging wa gen om over te steken en Engeland te bezetten? In de zomer van 1940 leef den de mensen in het gebied van de „Cinque Ports" maanden acntereen in koortsachtige spanning. Een aantal ja ren geleden vroegen wij eens aan New Romney's oudste inwoner, de toen 102 jaar tellende William Furbett „Wel, mijnheer Furber, wat dacht u in 1940 van de Duitse invasie?" Furber, gepen sioneerd marine-man, antwoordde met iets van een vriendelijke snauw in zijn In een brandende stationcar op een landweg bij Castroville in de Ameri kaanse staat Texas zijn de lichamen ge vonden van een man en vier kleine kin deren. Men vermoedt, dat het een vier voudige moord en zelfmoord beteft. (Van een onzer verslaggevers) Een 36-jarige Haagse secretaresse heeft een hoofdagent van politie een klinkende slog in het gezicht gegeven toen de man haar wilde verbaliseren, omdat zij naast een zebrapad de weg was overge stoken. De hoofdagent wilde haar aanvanke lijk alleen een berisping geven, maar toen de vrouw zich zeer gebelgd toonde en geen gegevens wilde opgeven pakte hij haar bij een arm. Daarop sloeg de vrouw hem in het gezicht De politie agent is daarop met de vrouw door een automobilist naar het politiebureau ge bracht Daar kreeg zij twee verbalen, een voor een verkeersovertreding en een voor wederspannigheid. stem: „Ik was toen nog geen negentig jaar oud. Ik zei: dat lukt die Duitsers nooit, als Churchill maar het comman do krijgt. Hij zorgt wel, dat re niet bin nenkomen!!" Nu, de Duitsers zijn niet binnengevallen en daarom heeft Willem de Veroveraar nog steeds het recht op de titel „Laatste Veroveraar van Edge- land". De castella der Romeinen, de „Oost- wal", die de Saksers langs de kust bij de „Cinq Ports" bouwden, de forten uit de Napoleontische tijd en de radar-in stallaties en vlammenwerperbatterijen uit de laatste oorlog hadden alle tot taak: Te waken tegen Engelands vijan den op het Europese vasteland. Zij zijn tevens stuk voor stuk symbolen zowel van mooie, als moeilijke tijden in de Engelse geschiedenis. Was het achteraf gezien eigenlijk zo heel erg, dat de mannen, die voch ten op de vloten der „Cinque Ports", in hun vrije tijd wel eens aan zeero verij deden? De Engelsen zien dit graag door de vingers. Zij zien ook door de vingers, dat een aantal instellingen op Dit is de .invasiehoek" bij Dover die door de Romeinen, de Saksen, de Denen en de Noormannen is benut om Groot-Brittannië binnen te vallen. Ook Napoleon en Hitier wilden hierlangs Engeland bin nendringen. Nu zijn het de toe risten, die hier-en masse arrive ren. charitatief en religieus gebied in het do mein der „Cinque Ports" in vroeger eeuwen hun middelen ten dele kregen dank zij de troebele bronnen van zee roverij en smokkelarij. Wie Romney Marsh heeft bezocht, begrijpt zeg gen vele Engelsen dat daar in de buurt gesmokkeld moest worden. Zij zeggen dit voornamelijk, omdat zij onder geen beding willen verdoezelen, dat die smokkelaars en zeerovers niet slechts vochten voor eigen huis, hof en handel, maar voor Engeland. Die mannen moesten steeds over zee turen om te zien of er vijanden in aantocht waren En natuurlijk zagen zij dan ook wel eens een lantaarn op een Frans schip., een lantaarn, die voor hen een winstgeven de dag betekende! (Van onze parlementaire redactie) Waarschijnlijk nog dit jaar krijgen landbouwingenieurs van Wageningen de bevoegdheid om op de middelbare scho len bepaalde vakken (b.v. biologie) te doceren. Ambtelijk overleg hierover is nog gaande maar de minister Bot van O. K. en W, en Biesheuvel van Land bouw hebben de Tweede Kamerleden van Bennekom (AR) en Schuring (CHU) op hun desbetreffende vragen laten we ten, dat zij in principe bereid zijn een dergelijke onderwijsbevoegdheid te ver lenen. (Van onze parlementaire redactie) In november zullen van het jongeren vrijwilligers korps zeven sportleraren en vier andere onderwijskrachten naar Jor danië, Syrië en Libanon vertrekken, om aldaar in opleidingscentra van verschil lende Arabische vluchtelingenkampen te gaan werken. Hun opleiding, die na de vakantie begint, duurt twee maanden, waarna zij naar het Midden-Oosten ver trekken, De kosten aan hun uitzending verbonden worden door de Nederlandse regering gedragen. Zij zijn opgenomen in het bedrag van 400.000 gulden, dat Nederland jaarlijks ter beschikking stelt van de V.N. voor hulpverlening aan Pa lestijnse vluchtelingen. (Advertentie) Coopvaert (Bijzondere correspondentie) Het eerste wat ik van dominee Scheperjans te zien kreeg was zijn hond Atlas, een herdershond van vier jaar, sterk als een beer. Ik was een hele middag in Friedland, het „doorgangskamp" vlak bij de grens met de Sovjet-zone Atlas week nooit meer dan drie passen van zijn baas. Hij mocht zelfs mee de kerk in, zij het alleen tot de achterste banken. Deze sterke hond past goed bij domi nee Wilhelm Scheperjans, een aletisch gebouwde Noord-Duitser uit het Eems- land. Een man met een bruisend maar toch beteugeld temperament, dat getuigt van het geloof in de rijke menselijke natuur en het eenvoudige, gelukkige le ven. En alleen uit deze mentaliteit, die de allesomvattende soliditeit van het leven nog als een „hele wereld" onder gaat, kon ds. Scheperjans het avontuur wagen, dat hij heeft gewaagd en gewon nen. Ds. Scheperjans heeft het klaarge speeld aan 74 mensen mannen, vrou- (Van onze correspondent) Drinken wij meer dan vroeger? Deze vraag stellen ook de Duitsers zichzelf steeds weer, omdat het erop lijkt dat bijvoorbeeld gedu rende de laatste jaren de consump tie van alcohol gestegen is. Statis tische onderzoekingen hebben evenwel aangetoond dat dit slechts in een beperkte omvang het geval is. De Duitser drinkt tegenwoordig meer koude dranken dan vroeger, maar daartegenover staat dat het verbruik van warme dranken aan zienlijk achteruit is gegaan. Sedert het laatste jaar voor de oorlog is de consumptie van koude dranken yan 201 tot 255 liter per hoofd van de bevolking en per jaar gestegen, terwijl het verbruik van warme dranken is ge daald van 215 tot 173 liter. Hieruit kan afgeleid worden dat de lust om te drin ken nauwelijks veel groter is dan voor de oorlog: indertijd namelijk 416 liter per hoofd per jaar, tegenwoordig 428 liter. Uiteraard is het interessant te zien wel ke veranderingen er in de smaak zijn opgetreden. Slechts twee dranken hebben aan populariteit ingeboet, zodat de con sumptie hiervan terugliep: melk en kof- fie-surrogaat. Van de andere kant is het verbruik van bier, wijn, vruchtesap, spuitwater, koffie en thee voortdurend groter geworden. Een grote populariteit geniet champagne, die in Duitsland „Sekt" genoemd wordt. De voorkeur be staat uitsluitend voor Duitse champagne. De Duitse champagne-producenten be sloten reeds meer dan tien jaar geleden hun afzet zoveel mogelijk uit te breiden en daarvoor genoegen te nemen met een geringere opbrengst. Zij handelden dus volgens het principe: grote omzet, lage winst. Zo kon de omzet van champagne van 68 miljoen mark tot meer dan 260 miljoen mark verhoogd worden, waarbij de opbrengst per fles van 4.43 mark tot 3.61 mark daalde. Voor het feit dat de Duitsers tegen woordig meer dranken nuttigen dan in de vooroorlogse jaren zijn verschillende oorzaken aan te voeren. De belangrijkste en simpelste reden is dat er minder water gedronken wordt. Dit houdt zonder enige twijfel nog steeds verband met de om standigheid dat het drinkwater in Duits land als gevolg van de oorlog gedurende de eerste jaren hierna uitermate slecht was en in veel gevallen volgens het be vel van de bezettingsmogendheden van chloor voorzien moest worden. Indertijd nam het verbruik van spuitwater een ongekende omvang aan. Maar ook de al gemene economische ontwikkeling heeft er veel toe bijgedragen dat er tegen woordig meer gedronken wordt. De men sen hebben nieuwe leefgewoonten aan genomen, die nauw samenhangen met bij voorbeeld het kamperen, de televisie, waarvoor men vele uren zit, lange week ends en dergelijke. Dit alles zijn gele genheden, waarin de mens zich gezellg- heid schept en die tegenwoordig veel vaker voorkomen en langer duren dan in vroeger tijden. Niet alleen de consumptie van de Duitse nationale drank, het bier, is gestegen, want ook wijn wordt veel meer gedronken dan vroeger. In het bijzonder echter is het ver bruik van vruchtesappen, bronwater en dergelijke dranken met sprongen gestegen. Zonder enige twijfel speelt het hierbij een voorname rol dat de Duitsers al sinds enige jaren bevangen zijn door een „gezondheidsgolf". De artsen zijn erin geslaagd de bevolking aan het verstand te brengen dat de levensduur toeneemt wanneer de men- seii alcoholvrije dranken in plaats van alcoholhoudende consumeren. Bij de gestegen consumptie spelen ook de nieuwe reclame- en expeditiemetho den een belangrijke rol. Dit blijkt voor al uit de omstandigheid dat het verbruik van dranken lang niet meer zo aan een bepaalde landstreek gebonden is als vroeger. Dit geldt vooral voor alcohol houdende dranken. In Noord-Duitsland dronk men vroeger bijvoorbeeld veel liever zuivere jenever en in Zuid-Duits- land bier voornamelijk in Beieren, hoewel de grootste brouwerijen altijd in Westfalen gestaan hebben terwijl wijn bij voorkeur in West-Duitsland en in enkele wijnbouwgebieden van Zuid-Duits- land gedronken werd. Tegenwoordig is de consumptie van de diverse drank soorten bijna gelijk over het gehele ge bied van de Bondsrepubliek verspreid. In Württemberg-Nordbaden wordt even wel net als vroeger nog steeds de meeste wijn gedronken. De hier wonende bevol king drinkt hoofdzakelijk de in de eigen streek verbouwde wijn, hoewel dit gebied pas op de vijfde plaats komt van de Duitse wijndistricten. Slechts weinig vreemdelingen zullen weten dat de Palts de grootste wijnstreek van Duitsland is. Hierop volgen Rijnhessen, het Moezel- Saargebied en Zuid-Baden. Na Württem- berg-Baden komen nog de wijngebieden van de Nahe, de Rijngouw, het Franken land, de Midden-Rijn en van de Aar. In dit overzicht mag niet onvermeld blijven dat een aantal buitenlandse dran ken zich in het kader van de geliberali seerde handel een grote markt in Duits land veroverd heeft; niet op de laatste plaats wegens het feit dat de Duitsers de drinkgewoonten van enkele van de be zettingsmachten hebben overgenomen. Dit is vooral met whisky, die voor de oorlog in Duitsland byna niet ge dronken werd, maar tegenwoordig in elk gezin dat bij de tyd wil zijn te vin den is, het geval. Ook een aantal Ita liaanse en Franse aperitieven en zelfs Russische wodka genieten bij de Duit sers een steeds groter wordende popu lariteit. In elk geval hebben de Duitsers in 1962 voor 58 miljoen mark meer dran ken in- dan uitgevoerd. Hiervan profi teerde op de eerste plaats Frankrijk, maar ook Engeland dat door zijn whisky 38 procent van de Duitse importen voor zijn rekening kon nemen. De Duitse drankenindustrie is echter vol vertrou wen dat men ondanks de buitenlandse concurrentie de produktie kan handha ven, want bepaalde Duitse dranken heb ben in het geheel geen concurrentie te duchten omdat zij geheel op de smaak van de eigen bevolking zijn afgestemd. Daarom hoopt men de Duitse exporten nog verder te kunnen opvoeren, hoewel enkele landen, waaronder ook leden van de EEG zoals Frankrijk, hiervoor belemmeringen opwerpen. wen en kinderen, waarvan het groot ste deel drie jaar geleden een vlucht uit de Sovjet-zone waagde een nieuw dorp te schenken. Ernst Lemmer, de Duitse minister voor ontheemden en vluchtelingen heeft hiervoor op 4 juni jl. de eerste steen gelegd. Als „avontuur Gods" heeft ds. Scheperjans hier voor vele honderdduizenden marken bij elkaar gebedeld. In het najaar van 1961 en in het voor jaar van 1963 kwamen de bewoners van het in de Sovjet-zone gelegen dorp Böse- kendorf (Opereichfeld/Harz) in gesloten groepen naar West-Duitsland. In het nachtelijk duister verlieten in oktober 1961 53 mannen, vrouwen en kinderen er waren zuigelingen bij huis en haard en kropen door de zone des doods naar West-Duitsland. In februari 1963 waagden nog 12 inwoners van Bösekendorf de vlucht. Het vroor twintig graden, het was helder weer. Door een onderofficier van de communistische grensbewakings troepen, die zij in hun plannen hadden ingewijd en die zelf meevluchtte, werden de mensen door de met sneeuw bedekte zone vol mijnen geleid. Het grandioze waagstuk van deze mas sale vlucht, maar vooral de trouw van deze dorpsbewoners blijkende uit hun besluit om voortaan als een groot gezin bij elkaar te blijven, maakten op ds. Scheperjans al in 1961 grote indruk. Hij weet zelf niet hoe het kwam maar tijdens een dankdienst in het kerkje van het kamp Friedland zei hij plotseling: „Ik zal jullie helpen een nieuw dorp te bou wen. Jullie moet bij elkaar blijven". Van daag zegt hij: „toen ik dat had gezegd kwam de vrees. Zou ik ooit in staat zijn mijn belofte gestand te doen? Uit myn eerste plan om de vluchtelin gen hier in Friedland dertien hectare land te schenken opdat zy daarop wo ningen konden bouwen, kwam niets terecht. We kregen geen bouwvergun ning. Bovendien wilden een paar ge zinnen niet meer zo vlak b(j de zone- grens wonen." Maar begin 1963 kon ds. Scheperjans aan de boeren uit Bösekendorf in een brief meedelen, dat hij zijn belofte zou inlossen. Hij schreef hen, dat hij veel op pad was geweest, dat hij rondom Göttin gen en Friedland diverse terreinen had bezichtigd. Telkens bleken bezwaren. Tel kens moesten nieuwe onderhandelingen worden gevoerd. Dq predikant zocht een terrein, dat ook gunstige verkeersverbin dingen had. En schreef hij: „zo'n terrein heb ik nu in Angerstein bij Nörten-Har- denberg, ongeveer tien kilometer ten noorden van Göttingen gevonden. Daar is plaats voor ongeveer twintig gezinnen". Toen in februari 1963 de tweede groep uit Bösekendorf naar de bondsrepubliek vluchtte, moest de predikant zijn plan nen uitbreiden. Hij haalde er toen ook mensen bij, die vroeger vlakbij Böseken dorf hadden gewoond. Tenslotte had hij 74 inwoners voor zijn nieuwe dorp. Voor hen kocht hij een terrein van 57.388 vier kante meter. Het werd verdeeld in 28 percelen van 1500 en 1900 meter en 7 percelen van 600 tot 900 vierkante meter. Met de bouw van de benodigde huizen is begonnen. De boeren uit Bösekendorf krijgen geen grote hoeven gezien de over bevolking in West-Duitsland heeft nie mand zulks ook verwacht ztf zullen in Göttingen kunnen werken en thuis varkens, kippen, ganzen kunnen hou den en een stuk grond bebouwen. Zy moeten 183 markt per maand betalen. Dat is weinig wanneer men bedenkt, dat in een grote Westduitse stad de huur voor een vier kamerwoning va rieert van 350 tpt 400 mark per maand. Bij zijn inzamelingsactie voor „Nieuw- Bösekendorf" heeft ds. Scheperjans tel kens weer gezegd: „Ik vraag geen spe ciale behandeling voor de boeren. De meeste andere vluchtelingen hebben ook alles in de steek moeten laten. Maar ik geloof wel, dat het voor de 'boeren moei lijker is om weer wortel te schieten, ze hebben vaak alleen maar geleerd „boer" te zijn Méér dan 350.000 D.M. wist ds. Scheperjans door bedelbrieven aan particulieren, firma's, zakenlieden e.d. bij elkaar te krijgen. Het ministerie van sociale zaken in Hannover heeft voor elk der grotere percelen 75.000 D.M. ter be schikking gesteld. De minister van volks huisvesting in Bonn verstrekte een lening van 105.000 D.M. voor de zeven kleinere percelen. Nadat op 4 juni jl. de eerste steen was gelegd kon een trots en ge lukkig man zijn dossier „Neu-Böseken- dorf" opbergen. In oktober zullen de be woners de eerste huizen betrekken. Dan zal de actieve predikant al lang weer tot over zijn oren in een nieuwe actie zitten. Hij heeft zijn plannen al klaar: voor 75 boerengezinnen die uit Ermsland in Oost-Pruisen moesten vluch ten wil hij in Cloppenburg in Neder- saksen eveneens een dorp bouwen. Op 12 mei jl. verzond hij 30.000 bedelbrieven naar alle dorpen en steden in West-Duits land. Nog geen acht dagen later ontving hij zo'n vijfduizend D.M. per dag, bij eengebracht door vele kleine giften. Niemand twijfelt er aan, dat ds. Sche perjans erin zal slagen ook een „Nieuw Ermsland" te bouwen. „Ik bedel niet voor mezelf, maar voor anderen. Daarom loopt het zo goed", zegt deze man, die men in Duitsland allang niet meer als een „gek soort heilige" beschouwd ,maar als de belichaming van broederlijke naas tenliefde. (Bijzondere correspondentie) Zes jaar geleden kreeg een van 's werelds oudste landen een andere naam. Na duizenden jaren werd de naam „Egypte" veranderd in „de Verenigde Arabische Republiek", maar deze haam heeft geen stand gehouden. Van al de revolutionaire veranderin gen die president Nasser voorstelde, had deze wel het minste succes. De Egyptenaren juichten het idee om hun land een andere naam te geven aanvankelijk van harte toe, maar toch bleven zij hun land Egypte noemen. Men raadt toeristen aan „Egypte te gaan zien". Zelfs Nasser gebruikt de naam „Egypte" vaak in zijn toespraken. De naam „De Verenigde Arabische Republiek" is te lang voor officiële do cumenten, voor postzegels, atlassen en enkele bankbiljetten. Vanwege de voort durende populariteit van het woord „Egypte" worden beide namen nu al gemeen gebruikt. De naam „De Verenigde Arabische Republiek" werd. voor het eerst ge bruikt toen Egypte en Syrië in 1958 sa men gevoegd werden, maar Syrië is in 1961 weer uitgetreden. Nu wil Egypte zich bij Irak voegen en wanneer dit een feit is geworden, zal deze nieuwe natie zeker de naam dragen van „De Verenig de Arabische Republiek". De Egyptenaren zullen waarschijnlijk wel hun eigen taal blijven behouden. Egypte is een land van eeuwenoude tradities en kan zich beroemen op een glorieus verleden, terwijl de Verenigde Arabische Republiek daarentegen alleen de verwezenlijking is van het droom beeld een Arabisch rijk te stichten dat zich uitstrekt van Noord-Afrika tot aan Azië. Egypte is een solide staat die ook vooruitgang boekt, terwijl de VAR een vrij vormeloos geheel vormt, gisteren met Syrië vandaag Egypte alleen en mor gen misschien met Irak. Een ander probleem is dat niet ieder een bekend is met de nieuwe veel te lange naam van de Verenigde Arabische Republiek, Het is veel gemakkelijker om te spreken van „Egyptenaar" dan van inwoners van de VAR. V.A.R is een handige afkorting in het Nederlands maar in het Arabisch kan de naam niet zo afgekort worden, want die is voluit „Al-Gomhouria Al- Arabiya Al-Muttahida" en dit is dan ook één van de redenen waarom de Egyptenaren deze naam niet willen ge bruiken. (Advertentie) van die jonge Ed belegen Goudse of o vuil Twee mannen zijn in Utr leven gekomen bij een fror tussen een personenauto en wagen. De slachtoffers zijn kelner H. A. Gijssen en koopman A. C. Rooster, Utrecht Door nog onbekende oor: de auto, die werd bestuurd c Gijsen. plotseling naar link in botsing met een zware v Beide inzittenden werden slag gedood. De chauffeur va wagen brak een pols. Hoe stelt de commissie zie Bij een naamloze vennootscl vastgesteld, aandelen ter bes waarde overeenkomende me meer ter beschikking van de zal corresponderen met hel moet worden, dat de werkni consumptief verbruiken. De aandelen zouden moe ingebracht in een belegging werknemers (door de con noemd: sociale beleggingsg SBG). welk fonds aan de werknemers participatiebewij Aan het eind van het jaar kt zitters van deze participatie aanmerking voor ontvangst vj oorspronkelijke ondernemi uitbetaalde dividend. Om te dat de participatiebewijzen gelde worden gemaakt, kuni zilveringsmogelijkheden wort dan wel kunnen maatregelen troffen, waardoor het in bezit bewijzen bijzonder aantrekkt Een SBG per onderneming waar het voordeel, dat er eer soneelsbinding kan ontstaan nadeel, dat het vermogen va nemer in een onderneming teerd. Zou het een bedrijf dan loopt de werknemer nie zijn werk ,maar ook zijn verliezen, resp. te zien dalei Als men naast dit bezwaar dat vele bedrijven te klein JBG dan ligt de behoefte ai beleggmgsfondsen voor de gemengde SBG's, aldus de kunnen gesloten en open gesloten SBG wordt voor ee name genoemde ondernemir heer over het vermogen der gevoerd. Bij een open SBC onderneming participatiebe\ ten behoeve van haar wer betaling van die participatie geschieden via aandelen, schuldbekentenissen of cor gemengde SBG wil niet zeg? re daaraan deelhebbende we gelijke vermogensaanspraak gendeel, ieders vermog wordt elk jaar opnieuw v een bedrag, dat afhankelijk i mogensaanwas van de onden hij werkt. Maar de directe bedrijf en vermogen is doe

de Stem | 1964 | | pagina 6