Liever doorhollen op E-wegen dan prutsen door Zeeland' Amerikanen te gast op Z.-Vl. boerenbedrijven ARCHEOLOGEN ZOCHTEN VRIJWEL TEVERGEEFS Uitbreiding beschuttende werkplaats te Terneuzen Verbetering gedeelte van weg Graciuw naar Zeeuwse Jeugdraad gaat organisatie herzien VRACHTWAGEN REED WONING BINNEN Tunnel Lillo-Doel staat al op kaart A. Lockefeer pleit voor oostelijke Schcldetunnel Bezoek van half jaar aan Nederland In Aardenburg en Draaibrug FAILLISSEMENTEN Nieuwe afdeling De Haven" Stuk dijk moet worden geslecht Benoemingen bij DOW Terneuzen Erwtenzaaiwedstrijd oud-leerlingen van school te Schoondijke Aan gevolgen van ongeluk overleden iagWaO ie Slem Bezitsvorming Incident gesloten Vlagg en uit Duopassagiere te Heusden verongelukt DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 JULI 1964 (Van onze verslaggever) „Laat men in Zeeland gerust vechten voor een verbinding over de Westerschelde, maar laat men ook eens waarde hechten aan een verbinding ten oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is een tijd geweest, dat men alleen dacht aan een verbinding in het oosten, maar sedert de Oosterscheldebrug er komt houdt men alleen nog maar vast aan die middenweg. Men schenkt zelfs geen aandacht meer aan de oostelijke verbinding over de Schelde. Dat is geen fair play. Dat vind ik onheus". Dat is de mening van de heer A. L. S. Lockefeer, oud-burgemees- ter van Hulst. „Je moet by deze dirtgen in grote ver banden denken. Men denkt hier te pro vinciaal. De middenweg door Zeeland zal nooit een snelle verbinding worden. Het snel- en vrachtverkeer, dat vanuit Parijs en Lille in Gen* zal aankomen, zal de keus hebben tussen lekker doorhollen via E-3, Antwerpen en E-10 naar de Rand stad of door midden-Zeeland prutsen over bruggen, dammen en secundaire wegen. [Het grote doorgaande verkeer vanuit het zuiden zal de Europa-wegen blijven pre fereren. Enkele kilometers méér tellen 'niet eens mee". De heer Lockefeer zegt met zijn ideeën in goed gezelschap te verkeren. „De mi nister heeft gezegd: bij de ontwikkeling van de E-wegen hebben wij geen vaste verbinding over de Westerschelde nodig. Rotterdam? Ir. De Lange, PPD-directeur, heeft een hobby. Verder niemand. Gent? Gent zal gegn cen^ voor een vaste ver binding over de Westerschelde over heb ben. De grote vervoerders? Die bollen over de E-wegen. Ja: ook de Zeeuwsch- Vlaamse vervoerders, tot uit Sluis toe, zullen de E-wegen via België kiezen. Waarom zal een Zeeuwsch-Vlaming watei kiezen als hij over het vasteland de be schikking heeft? Zeeuwsch-Vlaanderen wordt nu geofferd aan de belangen van Midden-Zeeland. Maar het is een ver meend belang van Midden-Zeeland om bij Terneuzen een verbinding over de Westerschelde te hebben. Men houdt de ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen te gen door op die verbinding te blijven hameren. Die ontsluiting zal worden be vorderd, wanneer België en Nederland er samen naar zullen streven zo spoedig mogelijk de noordelijke Scheldeverbin- ding tot stand te brengen. Met die noordelijke Scheldeverbinding bedoelt de heer Lockefeer de derde tun nel onder de Schelde bij Antwerpen. De eerste tunnel is zwaar overbelast. Met de tweede tunnel, ten zuiden daar van, is onlangs een begin gemaakt. Deze tunnel, die over vier tot vijf jaar gereed zal zijn, vormt een onderdeel van de rondweg om Antwerpen, die E-3 met E-10 zal verbinden. De derde tunnel staat nog op papier. Hij is geprojecteerd even ten zuiden van Doel-Lillo, een flink stuk ten noorden van Antwerpen dus en op gelijke hoogte van Hulst. „Deze tunnel zoy de E-3 - E-10-verbin- ding bekorten en egn ideale aansluiting geven op de Zoom weg. Men zou de stad Antwerpen rechts kunnen laten liggen", aldus de heer Lockefeer, „en denk nu niet dat die derde tunnel zo maar een ideetje is. Het staat vast, dat die na de tweede tunnel gebouwd zal worden. Vraag het maar eens aan schepen Delwaide van Antwerpen". Dat hebben we gedaan. Schepen Del waide (hij behartigt de havenbelangen van Antwerpen) heeft bevestigd, dat de dere tunnel onder de Schelde bij Lillo- Doel zal worden aangelegd. Antwerpen wil die tunnel volgens schepen Delwaide in eerste instantie aanleggen om de ha venindustrieterreinen aan ae oostelijke Schelde-oever ten noorden van Antwer pen een goede verbinding te geven met het Land van Waas in Oost-Vlaanderen. Deze derde tunnel zou inderaad meteen een kortere verbinding geven tussen de A. L. S. Lockefeer: .,Dat is geen fait play. Dat vind ik onheus". E-3 en E-10-weg, zo zei de heer Del waide. Wanneer zal men aan die derde tunnel kunnen beginnen? Schepen Delwaide: „U weet hoeveel last we al hebben gehacJ om de zuidelijke tunnel er door te krij gen. Hoezeer wij ook verlegen zitten om de noordelijke tunnel, er is geen sprake van dat er aan begonnen zal wor den vór de zuidelijke tunnel gereed zal zijn". Omdat Antwerpen wat die derde tunnel betreft afhankelijk is van het fiat van de Belgische regering durfde hij zelfs geen gooi te doen naar het jaar waarin deze noordelijke Schelde-verbin- ding redelijkerwijs tot stand zal kunnen zijn gebracht. Op uitnodiging van het Centrale comité voor (internationale) uitwisseling van jonge boeren en tuinders brengen mo menteel drie jeugdige Amerikanen een bezoek van een half jaar aan Nederland. Gedurende hun verblijf in Nederland orden de Amerikaanse jongelui onder gebracht op vijf verschillende landbouw bedrijven in telkens andere delen van het land. De drie bezoekers genieten mo menteel gastvrijheid op evenzovele be drijven in Zeeuwsch-Vlaanderen: twee verblijven er by families in Cadzand, een van de Amerikanen is gehuisvest in Axel. (Van onze verslaggever) Gewapend met troffels, schoppen, krui wagens en handvegers zijn 40 leden van de „Archeologische Werkgemeenschap Nederland" bezig onderzoekingen te verrichten in Aardenburg en bij Draai brug. De deelnemers aan de werk- en studieweek komen uit alle delen van het land en variëren in leeftijd van 14 tot 65 jaar. De werkgemeenschap heeft een week geleden een meer nationale naam aan genomen. Voorheen werd de naam Ar cheologische Werkgemeenschap West- Nederland gevoerd. De vrouwelijke en mannelijke amateurarcheologen zullen de hoge verwachtingen van de onder zoekingen in het West-Zeeuwsch- Vlaamse land niet beantwoord zien. Naar voorzitter M. v. Hoogstraten mee deelde wordt niet meer gerekend op uitzonderlijke vondsten. Aanvankelijk werkte men op vier plaatsen, t.w. op drie punten in Aardenburg en bij de kerk van Hannekenswerve bij Draai brug. Twee terreinen in Aardenburg werden al vlug verlaten, zodat er de Burchtstraat overbleef. Alle aandacht van de groep is nu geconcentreerd op de kerkfun- damenten bij Draaibrug,, over de ge schiedenis waarvan wij al uitvoerig hebben bericht. Een enkel kruikje, veel scherven, puin en skeletdelen en ver nielde grafstenen behoren voorlopig nog tot de vondsten. Ondanks deze tegen slag werkt de groep onder vaak moei lijke weersomstandigheden onvermoeid door. Behoedzaam wordt gegraven en ge transporteerd in een omgeving waar eens Prins Maurits en zijn legers ver woed hebben gevochten. In 1604 werd de kerk geheel verwoest en ook geplun derd. Kunstig bewerkte overblijfselen van graven en muren kunnen nog met moeite duiden op een eens zo rijk en mooi kerkgebouw. De werkzaamheden van de archeolo gische werkgroep zijn erop gericht een plattegrond van het kerkgebouw te ma- ken. Het vinden van historisch waar devolle vorwerpen is naar de achter grond gedrongen en zal nog slechts een verrassende bijkomstigheid zijn. Tot en met zaterdag blijft men er werkzaam. De laatste resten van Hannekenoswerve zullen dan weer onder de binnendijk verdwijnen. Dit is mej. Schutte uit Deventer die met een klein trojfeltje een groot stuk van de kerktoren van zand en puin ontdoet. In hun plaatsen zijn enkele maanden geleden drie Nederlandse jongelieden naar Amerika vertrokken. Het is de zes tiende keer, dat deze uitwisseling tussen- Amerika en vele landen in de wereld wordt georganiseerd. Het centrale comité heeft wat de Nederlandse organisatie betreft, de bereidwillige medewerking van de drie landelijke centrale landbouw organisaties, van de verenigingen van jongeren en plattelandsvrouwen. De drie Amerikanen zijn reeds enkele maanden in Nederland. Gedurende de eerste maand waren zij te gast op be drijven in respectievelijk de provincies Overijssel, Drente en Gelderland, ver- volgens op landbouwbedrijven in Noord- Holland. Na de Zeeuwsch-Vlaamse perio de gaan zij enige tijd werken op bedrij ven m de Betuwe terwijl tenslotte nog bezoeken aan bedrijven in óf Noord- Brabant óf Zuid-Limburg óf de Noord- Uost-Polder op het programma staan. De crie werden na hun aankomst in Neder land ontvangen door de toenmalige V.S.- ambassadeur in Nederland, John S. Ricê. De uitwisselingen zijn vooral bedoeld om bij de jongelui begrip te kweken voor elkanders agrarische moeilijkheden en problemen in het bijzonder en voor el- kaars denken en streven op allerhande gebieden in het algemeen. De jongelui werken gewoon mee op de bedrijven, die hun gastvrijheid verlenen. Naar de secretaris van het centrale comité, de heer Van Westrene uit Den Haag. ons mededeelde, zijn er bedrijven te over, die gedurende enige tijd de „vreemde eenden" willen adopteren. Lauretta-Marie Foard, die bij de fam. L. Dieleman in Axel verblijft, Roger- Dean Short, die een onderkomen heeft hij de fam A. de Feyter aan de Ringdijk in Cadzand en Patricia-Jane Jordan, de gast van de fam. P. C. de Bruijne aian de Badhuisweg in dezelfde plaats, voelen zich overigens beslist geen vreemde eenden in de bijt meer. De drie Amerikanen, allen 21 jaren oud zullen volgende week dinsdag worden bezocht door vertegenwoordigers van het Centrale comité. Uitgesproken zijn de faillissementen van M. C. Verkooijen v.h. handelaar in zand en grint, thans chauffeur-dragline, machinist. Gerardushof 9, Bosschenhoofd gem. Hoeven. Cur. mr. L. M. M. C Fr»-' ricks. Stationsstraat 24, Bergen op Zoom. C. J. Bout h.o. Hotel-café-restaurant De Coaster, Halsterseweg 263, Bergen op Zoom. Cur. mr. J. G. W. Vreijling Sta tionsstraat 24, Bergen op Zoom. M. D. F. Stoll. verfhandelaarster, Veld- hovenring 40, Tilburg. Cur. mr. C. N P M. Eibers. Spoorlaan 102, Tilburg. J. M. Gulickx. plasticspuiter. Laven- delweg 45, Tilburg. Cur. mr. J. F. M Molkenboer, Stationsstraat 41, Tilburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief' is het faillissement van B. J. J. van Vugt. stucadoor, v.h. Prof. Blokstraat 17, Til- bure. thans Liesvelt 48 Vlaardingen. Geëindigd door het verbindend wor den van de slotuitdelingslijst is het fail lissement van P. J. Versteden, handelaar in bier. limonade, brandstoffen enz Corn de Vriendstraat 47, Tilburg. Uitkering: 34.96"! aan conc. cred. v.o.f. Gebrs. L. C. en E. W. Vogelaar, handel in granen peulvruchten enz.. Havenweg 43-45, en de venn. L. C. Vogelaar, Havenweg 45 en E. W. Vogelaar, Havenweg 43. allen te Dinteloord. Door het verbindend worden der slotuitdelingslijst met een uitkering van de firma 0.375% van L. C. Vogelaar 0.105%, en van E. W. Vogelaar 0.240% aan de conc. cred. enW«<9 cbor Xee.la.nol £3 to verbind^ vU fuhnel' Bijgaande situatietekening geeft de mogelijke verbindingen aan tussen Gent en Rotterdam. De heer A. L. S. Lockefeer ziet de derde tunnel onder de Schelde bij Antwerpen als de be langrijkste ontsluitingsmogelijkheid voor Zeeuwsch-Vlaanderen. In een vergadering van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen is, behoudess hogere goedkeuring, beslo ten om naast de afdeling voor lichame- lpk gehandicapten aan de Industrieweg genaamd ,,De Werkplaats", een tweede werkplaats in exploitatie te nemen. Deze werkplaats zal de naam „De Haven" voeren en wordt gevestigd in de twee schoollokalen aan de Haven straat welke thans nog bij de openba re ulo in gebruik zijn. De nieuwe af deling is in het bijzonder bedoeld voor die gehandicapten die niet of nog niet thuis behoren in de reeds bestaande werkplaats. Dc mogelijkheid tot verplaatsing van werknemers over en weer, doordat er beschikt wordt over twee verschillend geaarde werkplaatsen, verhoogt de kan sen van betrokkenen om na een, soms langdurende trainingstijd te kunnen wor den bemiddeld naar het vrije bedrijf. Indien de nodige goedkeuringen tijdig verkregen kunnen worden en de aan trekking van een deskundig werkmees ter mogelijk blijkt, zal in januari 1965 met de exploitatie begonnen kunnen wor den. Om de aanpassing en arbeidstraining zo goed mogelijk te doen verlopen zal worden overgegaan tot de instelling van een team van deskundigen. In de Stichting Beschuttende Werk plaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen' werken de gemeentebesturen van Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Terneu zen, Westdorpe en Zaamslag, alsmede het arbeidsbureau, de Kamer van Koop handel, de drie erkende vakorganisa ties, het Landbouwschap en de Ned. Ver. A.V.O., samen. Het werkgebied van de stichting om vat het grondgebied van de hiervoor ge noemde gemeenten. De oprichting van de oudervereniging „Helpt Elkander" wordt door de stich ting als een krachtige stimulans be schouwd om het werk voor de gehandi capte medemens een zodanige plaats te geven in de maatschappij, dat zowel in sociaal als economisch opzicht er naar gestreefd wordt het hoogst mogelijke te bereiken. (Van onze verslaggever) Tegelijk met de verbetering van de Nieuwstraat van de Gravenstraat in Clinge naar Hulst zal de verbetering en een gedeeltelijke vernieuwing van een gedeelte van ongeveer 3300 meter van de weg van Graauw naar Clinge plaatsvin den. Het betreft liet baanvak vanaf de aftakking naar Hulst tot aan de Nieuw straat in de gemeente Clinge. De pro vincie, de twee betrokken gemeenten en de polders en waterschappen, wier grond gebied de nieuwe weg doorsnijdt, zullen naar evenredigheid bijdragen in de kos ten. Het" is echter de bedoeling dat de „nieu we" weg in onderhoud zal komen bij de twee gemeenten. De polders en wa terschappen zullen hun bijdragen in de verbeteringskosten moeten zien als een afkoopsom voor het onderhoud van de weg door de gemeenten. De bestaande, De Zeeuwse Jeugdraad zal na een periode van intern beraad zijn werkzaamheden opnieuw aanvangen. De belangrijkste veranderingen zijn de samenstelling van het bestuur en de oprichting van het Zeeuws Jongeren Contact. Bij de oprichting op 28 sep tember 1956 van de Provinciale Jeugd raad Zeeland werd uitgegaan van een organisatievorm, die als een voorlopi ge opzet gekenschetst werd. Het be stuur werd aangewezen door de organi saties van de vrije jeugdvorming, in getal rekening houdend met de percen tages van de levensbeschouwelij ke groeperingen in de provincie. De activiteiten werden in belangrijke mate bepaald door het samenstellen van verdeelschema's van fondsen, be schikbaar gesteld door de Stichting Her stel Zuid-West Nederland ten benoeve van het jeugdwerk. Verder werd in 1967 een verzoek ingediend bij het Provin ciaal Bestuur voor een jaarlijkse subsi die van f 7.500,- waarovér een gunstige beslissing wrd genomen. Hierna kwam de vraag aan de orde op welke wijze de Jeugdraad een functie zou kunnen ver vullen mede gezien de verworven financiële middelen voor de Zeeuwse jeugd. De beperkte samenstelling van het bestuur, waarbij veelal behartiging van groepsbelangen prevaleerden, stond een verdere zinvolle ontwikkeling in de weg. Om uit de impasse te gera ken werd in 1962 de Werkgroep Jeugd zaken samengesteld. Een ruimere doelstelling voor de jeugdraad werd gevonden door cen traal te stellen dat de bemoeienis van de raad de gehele jeugd zou kunnen om vatten, ongeacht of deze al dan niet in een georganiseerx verband is opge nomen. De bezigheden van de jeugd overdag en in de vrije tijd zouden bp de verwezenlijking van het doel een centrale plaats moeten innemen. Om aan deze veranderde visie gestalte te geven moest aan de samenstelling van het be stuur bijzondere zorg worden besteed. Het bestuur van de Zeeuwse Jeugd raad bezint zich op zijn werkprogram ma. Veel andacht zal daarbij worden besteed aan de mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding voor de teenagers in de provincie. Daar waar belangen be hartiging aan de orde is voor organisa ties en instellingen die zich met jeugd werk bezig houden zulles deze in het be raad worden betrokken. (Van onze verslaggever) De heer Ron Bollen is met ingang van 1 augustus benoemd tot worksma- nager van Dow Chemical Internatio naal N.V. te Terneuzen. De heer Bol len volgt als zodanig de heer Henry Hunter op, die is overgeplaatst naar de fabrieken van Dow in Midland in de V.S. Voorts is de heer H. D. Sullivan be noemd tot project-production-manager voor de chemische afdeling van Dow Terneuzen ongeveer drie meter brede en met kin derkoppen geplaveide weg zal belang rijk worden verbreed en gekanaliseerd, De huidige weg maakt een grote bocht naar het' oosten rond het Zeegat. De nieuwe weg, die 6 meter breed zal wor den en wordt geasfalteerd, zal door het Zeegat worden getrokken. Daardoor zal de afstand over de weg vanaf de aftak king naar Hulst tot de Gravenstraat nog maar 2703 meter bedragen. Zoals gezegd zullen de verbeteringen van de Nieuwstraat en de weg van Graauw naar Clinge synchroon lopen. Ten behoeve van de werkzaamheden aan de eerste weg zal een ongeveer 300 meter lang stuk van de dijk tussen de Clinge- polder en de Groot Kieldrechtpolder moeten worden geslecht. De vele kubieke meters grond zullen nu worden aange wend bij de verhoging van het baanvak Nieuwstraat, waar dit' nodig mocht zijn. Over deze 300 meter zal overigens naast de weg ook een fietspad worden aangelegd. Vor de verbetering en de ver nieuwing van de weg alsmede voor de aanleg van ht fietspad heft de gemeen te Clinge enkele grondaankopen moeten deen. De raden van de twee onderhavige gemeenten en de betreffende polders en waterschappen hebben reeds i n principe hun medewerking toegezegd voor de verwezenlijking van het door Provinci ale Waterstaat ontworpen plan. (Van onze verslaggever) Door de vereniging van oud-leerlingen Van de Rijks middelbare landbouwschool te Schoondijke is een erwtenzaaiwed strijd georganiseerd, waaraan op twaalf bedrijven werd deelgenomen. Voorzitter W. de Bruyne te Cadzand kon in hotel Du Commerce te Oostburg als volgt de fraaie prijzen uitreiken: 1 J. de Hulster Oostburg 44 pnt; 2 A. Luteijn Nieuwvliet 43,5 pnt; 3 A. van de Kerckhove Groede en J. de Jonge Biervliet 43 pnt; 4 A. de Maat Waterlandkerkje 42 pnt; 5 J. La- bruyère Yzendijke 38,5 pnt. De 15-jarige Jaap van den Berge uit Bruinisse die maandagmiddag met een bromfiets in botsing kwam met een per- sonenbusje bestuurd door de chauffeur P.A. de K. uit Bruinisse is -dinsdagmid dag zonder tot bewustzijn te zijn geko men aan de gevolge nvan de botsing overleden. De jongen reed op de Grevelingen- dam en wilde van de weg voor lang zaam verkeer oversteken naar de weg voor sselverkeer, die nog in aanleg is, Zandhopen aan de kant van de weg be lemmerden het uitzicht, met het gevolg dat hij door een auto werd gegrepen en met een schedelbasisfractuur in het zie kenhuis te Zierikzee moest worden op genomen. Pen commissie uit de drie grote vak centrales heeft nu een veelomvat tend plan inzake bezitsvorming op tafel gelegd. Dat is op zich al een merkwaardig en verheugend verschijn sel. Toen verscheidene jaren geleden professor Romme de bezitsvorming voor de brede massa in de politieke gedachtenvorming introduceerde, is er van socialistische zijde sterk afwij zend op gereageerd. Men vond dat maar een lapmiddel en een zoethou der, die de aandacht moest afleiden van de echte strijd van een betere so ciale positie voor de arbeider. Toch werd er onder druk van de KVP be zitsvormende maatregelen,, zoals ge premieerde spaaregelingen in de rege ringsprogramma's opgenomen. Alle smalende opmerkingen daarover heb ben niet kunnen verhinderen, dat deze regelingen de werknemers wel hebben aangesproken. De voorstanders heb ben van de aanvang af echter steeds gesteld, dat het hier slechts een aanzet betrof en dat een echte vermogens spreiding veel meer moest inhouden. De commissie uit de drie vakcentrales heeft nu de forse greep naar het ho gere toch gedaan. In een rapport waarover men in dit blad méér vindt vermeld, wordt een veelomvattend systeem van vermogenaanwasdeling ontwikkeld. Het ligt nu ter discussie en vele deskundigen zullen ongetwij feld over opzet en praktische uitvoer baarheid hun licht laten schijnen. Bij eerste kennismaking kan echter al dadelijk gezegd worden, dat een ge zonde gedachte er aan ten grondslag ligt en dat de uitwerking al dadelijk te verwachten objecties tegemoet treedt met krachtige argumenten. Het af remmen van de stijging der bestedin gen in de consumptiesfeer ten gunste van vermogensvorming voor brede la gen van de bevolking kan een even wichtige groei van het gehele econo mische leven slechts ten goede komen. We mogen blij zijn met dit rapport, waardoor we gedachten en verlangens omtrent bezitsvorming aan de hand van een concreet plan kunnen toetsen. Hier is een fundamentele structuur wijziging van de sociaal-economische verhoudingen aan de orde. Het NVV staat erachter. De PvdA ook? {-Jet Nieuwe-Linie-conflict, dat in april openbaar werd, heeft nu dan een einde gevonden zonder dat er stukken zijn gemaakt. Twee van de drie priester-redacteuren zijn onder andere geestelijke jurisdictie geplaatst en kunnen de journalistieke taak, waaraan ze zo gehecht waren, voort zetten. Het incident als zodanig lijkt gesloten. Het nakaarten gaat ech ter verder. Het geval wordt geplaatst tegen een achtergrond van Romeinse bemoeizucht en gezagsopvattingen, die uit de tijd zijn. Maar het is toch ook gelukkig, menen we, dat nu De Nieu we Linie als het ware geheel van zijn jezuietische oorsprong is losgesneden en ook oppervlakkige beoordelaars geen enkele band meer kunnen zien tussen de door het weekblad verkon digde opvattingen en de Sociëteit. Het behoefde waarlijk geen verwondering te baren, dat enkele van die opvattin gen en meer nog de stunttaktiek, welke bij de verkondiging zo nu en dan gevolgd werd, bedenkingen oprie pen in het verre Rome. Wij in de Nederlandse kerkprovincie, die meer gewend zijn, hebben er zelfs wel eens moeite mee. Qp vijf augustus, de verjaardag van prinses Irene, zullen de vlaggen wapperen van alle rijksgebouwen. De regering heeft dit beslist, omdat haar huwelijk geen afbreuk doet aan het feit, dat zij een lid van de Nederlandse koninklijke familie blijft. Men vraagt zich nu af, waarom de rijksvlaggen dan opgerold bleven op de dag, dat het huwelijk van dit lid van de ko ninklijke familie werd voltrokken Een huwelijksdag is toch altijd wei iets meer dan een jaarlijks weerke rende verjaardag. We verheugen ons overigens over dit normaliseren van de verhoudingen. De tijd heeft al ge nezend gewerkt. (Van onze verslaggever) MET veel geraas is dinsdagmiddag een zware vrachtauto naar binnen gereden in de woning van de onderwijzer H. Mühren aan de Pastoor Jutijlaan te Bergen op Zoom. Persoonlyke ongeluk ken deden zich niet voor. De schade zal echter aanzienlijk zyn: de achterkant van de auto reed precies door het gro te voorraam naar binnen en kwam en kele meters voor de suite-deuren tot stilstand. HOE dit ongeluk kon gebeuren is velen een raadsel. Het had kort tevoren zwaar geregend en daardoor was het wegdek wellicht glad geworden. In ieder geval begon de vrachtauto van de firma Boe- dings uit Hulst de naam van de be stuurder wilde de politie nog niet vrij geven plotseling op een afstand van 25 meter van het huis te glijden, maak te driekwart slag in de rondte en reed achteruit via het rijwielpad, het trot toir en het met een ijzeren hek afge zette voortuintje de kamer in. DAAR zal juist de heer Mühren met diens vrouw en een kleinkind de krant te lezen. Toen hij het geraas van de auto hoorde, trok hij vrouw en klein kind met een forse ruk weg van het raam. Even later schoot de vrachtauto met donderend geweld naar binnen ruit. sponningen en gedeelte van de voorgevel vernielend en in de voor kamer een chaos aanrichtend. ENIGE minuten later gebeurde op pre cies dezelfde plaats een soortgelijk on geval. De bestuurder van een met melk bussen beladen truck met oplegger rem de iets af voor de grote mensenmenig te.die zich rond het huis van de heer Mühren had verspreid. De oplegger be gon te glijden en maakte een kwart slag. Door de lage snelheid kon voor komen worden, dat de combinatie de zelfde weg volgde als de bovengenoem- i vrachtauto. ook al scheelde het slechts enkele meters. DE Pastoor Jutenlaan is e enzeer druk bereden doorgangsweg voor het ver keer van en naar Zeeland. Het kostte de politie dan ook enige moeite om een vlotte doorgang te verkrijgen. Dinsdagmiddag rond half vijf had in Hevlsden een ongeval plaats, dat aan dt 24-jarige Adr. Schouten-Homburg uit Wijk en Aalburg het leven heeft gekost. Een trekker met oplegger van Belgische nationaliteit, bestuurd door M„ kwam vanaf de Prins Hendrikkade en reed het Dorpsplein op toen een brommer, be stuurd door A. S. uit Wijk en Aalburg, de Wijksestraat kwam uitrijden en aan de linkerkant tegen de trekker opbotste. De duo-passagiere, zijn 24-jarige echtge note A. Schouten-Homburg werd van de brommer geslingerd en kwam voor het achterwiel terecht, dat over haar hoofd reed. Zij was op slag dood. Haaf echt- genoot mankeerde niets. Het t.v.-menu had gisteravond als hoofdschotel een psychologische Western, die het qua verhaal en vormgeving uit stekend bij de kijkers zal hebben gedaan. Nico van Vliet bracht de kijker in con tact met de moeilijkheden, die de Ne derlandse scheepvaart op de wereldzee- en ondervindt, maar de conclusie van zijn documentaire was gelukkig, dat Ne derland zich over de vele facetten van zijn zeevaart niet al te ongerust behoeft te maken, al is de concurrentie scher per dan ooit. Uitstekend was tenslotte het half uurtje jazz, waarin behalve het trio Pim Jacobs nog enkele prominenten optraden. j.

de Stem | 1964 | | pagina 3