Gezamenlijke vakcentrales Aandelen in fonds Politiek Gold water kan oorlog geven Caïro: boycot-actie tegen Zuid-Afrika Politie verhindert safe - dief stal MARJOLIN BEZORGD OVER ONS LAND Bevrijdingsdag volgend jaar luisterrijker HAAGSE INBREKERS TE ZEIST BETRAPT house of enqiand Scheef Te lang EVEN DRINKEN... Prikplocg in actie DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevolgen van hogere lonen VROUW (64) BIJ BRAND OMGEKOMEN Gomulka en Kroestjev in Polen Koeler Priesterstudent benoemd tot diaken in Rijen Nasser wil eenheid in etappes Relletjes in Hcirlem Inspecteur voor jury na schot op neger 104e JAARGANG No. 24644 WOENSDAG 22 JULI 196 4 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Kloksfraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) WERKNEMER MOET DELEN IN VERMOGENSGROEI Tijdens de besprekingen van de E.E.G.-ministers van finan ciën heeft de heer R. E. Mar- jolin, vice-voorzitter van de commissie van de E.E.G., zich bepaald bezorgd getoond over de gevolgen van de loonstij gingen in Nederland. Hij leg de hierbij de nadruk op het belangrijke betalingsbalanste kort en de spanningen in de consumptieve sfeer door ver groting van de koopkracht stroom. Dit heeft de minister van Finan ciën. prof. dr. H. J. Witteveen, na afloop van de besprekingen verklaard tegenover de pers. Prof. Witteveen heeft op de bedenkingen van Marjo- lin geantwoord door te wijzen op het feit dat deze moeilijkheden door de Nederlandse regering reeds lang wa ren voorzien. Toch heeft zij deze stap willen nemen, omdat een aanpassing aan het loonpeil van de overige E.E.G.-landen werd beoogd. De weg naar herstel van het evenwicht in ons land is, zo meent de minister, ove rigens reeds ingeslagen. Van essen tieel belang voor evenwichtsherstel acht prof. Witteveen het. dat in het najaar van 1964 en in het voorjaar van 1965 slechts zeer beperkte loon stijgingen worden toegestaan. Dit zou ook volledig in overeenstemming zijn met de aanbevelingen van de E.E.G. inzake herstel van de interne econo mische stabiliteit in de lid-staten. Dat de Nederlandse regering het tijdstip van belastingverlaging laat afhangen van een ontspanning in de conjunctuur, had de volledige instem ming van de heer Marjolin. Alle lan den, zei hij, willen inflatoire tenden sen tegengaan. Of het evenwicht in 1965 bereikt zal worden? Hij achtte het twijfelachtig. Bij een felle brand in een kamer op de tweede verdieping van een woning aan de Schagchelstraat in het centrum van Haarlem is dinsdagmiddag een vrouw om het leven gekomen. De politie neemt aan dat het slachtoffer de 64-jarige bewoonster mejuffrouw Hendrica Deering is. Hoe de brand is ontstaan kon tie recherche niet vast stellen. Het pand bestond uit drie delen: Beneden is een naai-atelier gevestigd: op de eerste verdieping woont een 74-jarige heer, die tijdens het uitbreken van de brand niet aanwezig was, en boven woonde mejuffrouw Deering. De woon kamer, waarin het lichaam van de vrouw gevonden is, en een gang, zijn totaal uitgebrand. Een door de drie vakcentrales gevormde com missie heeft in een gisteren verschenen brochure bezitsvorming voor werknemers via vermogens- aanwasdcling bepleit. Het verstrekken van een aandeel in het toenemende vermogen in de onder nemingen (en wellicht ook van de in het verleden gevormde vermogens) zou op korte termijn moe ten geschieden. Deze winstdeling zou niet moeten geschieden in contanten, maar in waardepapieren, die beheerd zouden moeten worden door sociale beicggingsgemeenschappen. Om te voorkomen, dat 'Van onze parlementaire redactie). het aldus gevormde vermogen in contanten wordt omgezet en in consumptie gebracht, zou de ver koop van waardepapieren bemoeilijkt moeten wor den en het aanhouden ervan betrekelijk moeten worden gemaakt. Aanleiding tot het opstellen van rapport en aanbevelingen is in de eerste plaats de ongelijke vermogens- en inkomstenverdeling. Twin tig procent van de bevolking incasseert de helft van het nationale inkomen. Slechts een-zestiende deel der bevolking kan men vermogend noemen en dat deel bezit tezamen 36,5 miljard gulden. In het eerste hoofdstuk van het rap port wordt betoogd, dat eigen bezit de mens onafhankelijker maakt, waardoor hij ruimere mogelijkheden krijgt om zich te ontplooien, Door de vermogens verhoudingen evenwichtiger te maken kan een meer harmonische samenleving worden bereikt Wat tot dusver op het gebied van bezitsvorming door overheid en bedrijfsleven werd gedaan, is nog wei nig bevredigend. De bestaande regelin- ge zijn overwegend gericht op het stimu leren van sparen uit het lopende inko men. Om aan te tonen, hoe scheef de inkom stenverdeling op het ogenblik is, wordt in het rapport opgemerkt, dat circa 80 pet. van de inkomentrekkers gezamen lijk 50 pet. van het totale inkomen ont vangt (na aftrek van loon - en inkom stenbelasting 47 pet.). De overige 2 pet. ontvangen gezamenlijk ook 50 pet. (na aftrek van belasting 40 pet.). Het ver schil in inkomen wordt niet alleen ver oorzaakt door verschillen in arbeidsbelo- ning. Daarnaast wordt een zeer belang rijke rol gespeeld door het inkomen uit vermogen (winst, rente, huur, pacht). Het gaat er dus om, aldus het rapport, een wijziging in de verdelingsnormen te brengen ten behoeve van bezitsvorming. In de eerste plaats kan dat door de werknemers te laten delen in de winst, die in de onderneming wordt gemaakt. Maar ook zou de werknemer een daC moeten krijgen van de uit de winst ver kregen toeneming van het ondernemings vermogen. Deze vermogensaanwas wordt vele gevallen weer in het bedrijf geïnvesteerd. Zij kan dan ook niet aan de werknemers worden uitgekeerd in de vorm van contant geld, maar slechts via vermogensaanspraken. Sprekende over de rechtsgronden voor een delingsregeling wordt door de com missie opgemerkt, dat de in de onderne ming samenwerkende produktiefactoren in economisch verband een organische eenheid vormen. De overwinst, als re sultaat van de gezamenlijke inspanning, behoort derhalve niet uitsluitend of in hoofdzaak ten goede te komen aan de leiding en de kapitaalverschaffers. Dit temeer, omdat in de na-oorlogse jaren het loonpeil bewust betrekkelijk laag is gehouden. Winst -en vermogensdeling zou er te gelijkertijd toe kunnen leiden dat de on derneming voor de werknemers niet lan ger wordt beschouwd als een instelling, die slechts dient tot een zo groot moge lijke bevoorrechting van de beperkte groep der kapitaalverschaffers. De com missie spreekt in haar rapport slechts over de verdeling van de vermogens- groei. Daarnaast kan men denken aan een herverdeling der bestaande en in het verleden gevormde vermogens, bij voorbeeld door middel van hogere ver mogensbelasting, verhoging van succes sierechten enz. Dergelyke maatregelen kunnen echter slechts worden getroffen door overheid en volksvertegenwoordi ging. Vermogensaanwasdelingsregelingen kun nen daarentegen bezien worden als een bijzonder element van de arbeidsvoor waarden en als zodanig worden opgeno men in c.a.o.'s, dan wel in andere aparte overeenkomsten van privaatrechterlijk karakter. iloon onvoldoende kan sparen en omdat Icontante betalingen aan de werknemer eerder consumptie dan vermogensvor ming uitlokken. Vandaar dan ook, dat de commissie een systeem van vermogens- aanwasdeling introduceert dat een andere verdeling beoogt van dat deel van het nationale inkomen, dat niet de consump tieve sfeer komt. De genoemde bezwaren worden daarmee vermeden en de werk nemers worden in staat gesteld om ver mogen te vormen buiten hun lopende besteedbare inkomen om. Vermogensaan- wasdeling moet overigens niet worden beschouwd als een aanvanging van de op loonsverhoging gerichte activiteiten van de vakbeweging. Ten aanzien van het volgen systeqjp van de vermogensaanwasdeling wordt o.m. opgemerkt, dat het nodig is twee gegevens vast te leggen: hoe zal telken- jare de hoogte van het winstbedrag wor den vastgesteld en welk deel van dit winstbedrag zal aan de werknemers toe vallen. Over deze laatste vraag is vol gens de commissie geen eensluidende uitspraak mogelijk. Het antwoord moet gevonden word'/-, in de onderhandelingen hierover tusscvi werkgevers en werknemers in de onder nemingen of in de bedrijfstak. Een be slissing hierover moet wel meerdere ja ren van kracht blijven. Het winstbedrag moet echter jaarlijks worden vastgesteld en wel zodanig, dat controle daarop mo gelijk is. De werkgever mag dus niet volstaan met een mededeling omdat hier door willekeur in de hand wordt gewerkt. (Zie vervolg op pagina 7) In een volgend hoofdstuk wordt nog eens betoogd, dat sparen om inkomen- uit-vermogen te verkrijgen weinig aan trekkelijk is voor de lager betaalde. Iemand met een inkomen van 6000 gulden moet 18 jaar lang 10 pet. van dat inko men sparen voordat hij een vermogen heeft gevormd, dat hem jaarlijks 600 gulden opbrengt. In de eerste helft van zijn produktieve leven moet dus uit het het inkomen een vrij aanzienlijke bespa ring worden verricht. Maar' een derge lijke werknemer heeft nog zoveel onver vulde en dringende behoeften, dat hij aan de vervulling ervan de voorkeur geeft boven een vermogensvorming, waardoor hij dezelfde behoeften pas na 20 jaar kan bevredigen. Uit een in het rapport opgenomen ver mogensanalyse blijkt, dat sinds 1945 van een beslissende vermindering der ver mogensongelijkheid geen sprake is, eer der is het tegendeel het geval. Dit komt omdat het aantal werknemers, dat aan de bestaande regelingen deelneemt, ver houdingsgewijs gering is, omdat de be dragen, waarom het per werknemer gaat te laag zijn, omdat de werknemer uit zijn De Amerikaanse ambassadeur in War schau, John Cabot, heeft dinsdag een bijeenkomst in de Poolse hoofdstad ver laten uit protest tegen een aanval van de Poolse communistische leider Gomul ka op het Amerikaanse militarisme. De Britse ambassadeur, sir George Clutton, die deken van het diplomatiek corps in Warschau is, volgde aan het eind van Gomulka's toespraak het voorbeeld van zyn Amerikaanse collega. Onder applaus van het uit tweeduizend personen bestaande gehoor, onder wie premier Kroestjev, verklaarde Gomulka in zijn rede dat senator Barry Goldwater een buitenlandse politiek voorstaat die de wereld „naar een atoomslachting" zou kunnen leiden. Wie zou een veilige toe komst kunnen verzekeren met een Gold water in het Witte Huis?, zo vroeg hij. Volgens de Poolse leider is voorts het Duitse militarisme, dat in de tweede we reldoorlog dagelijks aan 2500 Polen het leven kostte, „volkomen herleefd". De herhaaldelijke Westduitse aanspraken op Pools en Tsjechosiowaaks gebied vormen een gevaar voor de vrede in Europa en de gehele wereld. Zowel in de Verenigde Staten als in West-Duitsland bevinden zich militaristen die zich toeleggen op fervent anti-communisme, aldus Gomul ka, die de Sovjet-Unie zijn grote dank betuigde voor de verdediging van Polens nieuwe grenzen. Sovjet-premier Kroestjev, die ook het woord voerde, verklaarde dat senator Goldwater had getoond dat hij in het Witte Huis wilde komen onder „leuzen van dolzinnig anti-communisme en mi litaire bedreigingen". De bijeenkomst in het Warschause pa leis van cultuur ter gelegenheid van de viering van de twintigste verjaardag van de bevrijding van Polen en het twintig jarig bestaan van de Poolse communisti sche staat, werd tevens bijgewoond door de Oostduitse leider Walter Ulbricht en president Novotny van Tsjecho-Slowa- kije. IN ZWOLLE is de 51-jarige mevrouw J. A. Oosterwijk overleden. Zij werd on der Hameien door een vrachtauto gegre pen toen zij met haar bromfiets de weg overstak. HET FRANSE vrachtschip „Marquette' is dinsdag ten zuidoosten van New Foundland in örpnd geraakt. De beman ning kon het schip tijdig verlaten. MINISTER TOXOPEUS verzet zich niet langer tegen een salarisverbetering voor de Amsterdamse brandweerlieden. De brandweer heeft onlangs protestmarsen gehouden omdat de minister tegenstrib belde. DE 34-JARIGE kapper Hans Schussler uit Bremerhaven is dinsdagavond bij het zwemmen in de zee bij Ockenburg (Den Haag) verdronken. CORNELIS SCHMIDT, een tienjarig jon- getje uit Amsterdam, is gisteren onder kgSn bedolven en gedood. De bal gingen aan het rollen doordat het ventje er tegenop trachtte te klauteren. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige, aan de Waddenkust tijdelijk krachtige noordoostelijke wind. Koeler. Vandaag: zon onder 20.34 uur. Maan op 22.57 uur. Morgen: zon op 4.58 uur. Maan on der 11.19 uur. ERNSTIG Kroestjev zei in zijn toespraak dat te genslagen op de weg naar de successen en overwinningen van de socialistische landen onvermijdelijk zijn. Dit is volgens hem een natuurlijke zaak. „Herhaaldelijk zijn in het bestaan van het socialistische stelsel botsingen voorgekomen, veroor zaakt door nationalisme. Nu hebben, in verband met de koers die door de leiders van de communistische partij van China gevolgd wordt, deze moeilijkheden mis schien een bijzonder ernstig karakter ge kregen. Wij vertrouwen erop dat deze moeilijkheden te boven zullen worden ge komen, nu iedere communistische partij de beginselen van het internationalisme ondergaat. Men moet daadwerkelijk to nen welke weg men volgt, die van de internationale solidariteit of die van de nationalistische apartheid en zelfzuchtig heid". Wat de aanwijzing van Barry Goldwa ter tot republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap betreft, zei Kroestjev dat hier sprake is geweest van een sfeer van „fascisme", die hem heeft doen denken aan het vooroorlogse Neu renberg. „Wij willen ons niet mengen in de strijd tussen twee Amerikaanse bourgeois-partijen, maar deze moet onze aandacht wel trekken. Wij moeten wel de passende conclusies trekken". Een nieuwe oorlog als „zij" daartoe beslo ten zou onvermijdelijk leiden tot een verpletterende nederlaag voor de extre misten die hem ontketenden. De Russi sche leider waarschuwde in gedachten te houden dat wanneer de monopolisti sche bourgeoisie de hoop verliest om he? socialisme in een vreedzame wedijver tussen de twee stelsell te verslaan, haar meest reactionaire kringen tot het uiter ste kunnen gaan en zelfs een nieuwe oorlog zullen ontketenen. „Wij kunnen de feiten niet negeren. De republikeinse partijconventie keurde kort geleden een verkiezingsprogramma goed dat de poli tiek van juist deze meest agressieve krin gen weerspiegelt aldus Kroestjev. (Van onze parlementaire redactie) De overheid en het particulier orga nisatieleven willen op 5 mei 1965 de be vrijding van Nederland luisterrijker her denken dan in voorgaande jaren. De re gering doet hierover naar alle waar schijnlijkheid mededelingen in de troon rede, en op de rijksbegroting 1965 zullen gelden voor deze speciale herdenking uit getrokken worden. De viering zelf zal georganiseerd wor den door het nationaal comité bevrij dingsdag. in samenwerking met de com missie nationale herdenking. Hoogtepun ten uit deze viering zijn uiteraard de diverse officiële herdenkingen in ver schillende steden en op historische plaat sen. militaire parades en de volledige vrije dag, die eens in de vijf jaren ge geven wordt. Aan de viering van de bevrijding, die twintig jaar geleden een feit werd, gaat de herdenking van de gevallenen op 4 mei vooraf. Op de officiële begraafplaat sen zal daarbij bijzondere aandacht be steed worden aan de twintig jaren, die gevolgd zijn op 5 mei 1945 en aan de re sultaten van het verzet tegen onderdruk king en geweld. De plannen voor de feestelijke viering van 5 mei 1965 worden waarschijnlijk in september door de samenwerkende orga nisaties ontvouwd en toegelicht. De vie ring krijgt behalve een landelijk ook een gemeentelijk accent, terwijl bovendien grote aandacht aan de schooljeugd be steed wordt. Ook presidenten worden geplaagd door warmte en dorst. Hier een plaatje van president Johnson, die aan een fonteintje in de tuin van het Witte Huis zijn dorst leste, toen hij wachtte op een gast. (Van onze verslaggever) Frater Kila, van de Missieprocuur SVD te Teteringen, zal enige tijd zyn theolo gische studie voor een deel onderbreken. Hij is aangesteld als diaken in de parochie Maria Boodschap te Rijen. De frater be gint zijn taak met ingang van 1 augus tus. De diakentijd. welke misschien een jaar zal duren, betekent voor de frater een praktische scholing in de zielzorg. Daarnaast volgt hij colleges theologie en theoretisch zich verder te scholen. Na afloop van de periode wordt de frater priester gewijd. Het ligt in de bedoeling, dat nog meer priesterstudenten, die de diakenwijding hebben ontvangen, in parochies worden ingezet. Een pater van de Missieprocuur te Teteringen vertelde dat misschien op korter termijn nog meer kan worden voorzien in de graag geziene verster king van de parochiegeestelijkheid. Dinsdagmorgen zijn 1320 deelne mers aan de elfde vierdaagse van Apeldoorn van start gegaan. Het was goed wandelweer, maar al tij dens deze eerste etappe vielen de eerste slachtoffers: fikse blaren hier bij enkele deelnemers van het St. Jozef huis uit Heer bij Maas tricht die evenwel op vakkun dige wijze door de blarenprikploeg bestreden werden. (Van onze verslaggever) Een bijzonder merkwaardig tafereel beschenen dinsdagmorgen vroeg op de Utrechtse weg plotseling de koplampen van een politiesurveillanceauto. be mand door twee Zeister agenten. Uit een auto, die met gedoofde lichten stond geparkeerd tegenover het blindeninsti tuut „St.-Barthimeus", sleepten twee mannen op nauwelijks honderd meter afstand van het politiebureau een zwa re brandkast op twee vloermatten het trottoir op. Bij het zien van de surveillanceauto namen de mannen in de auto de vlucht. Een van hen kon worden achterhaald. De brandkast bleek afkomstig uit het reisbureau Lissone-Lindeman n.v. te z-eist. In de safe bevond zich aan reis- onnif 12.200 .gulden en aan baar geld 8000 gulden. De mannen hadden kort tevoren in het reisbureau ingebroken. Zij verschaften zich vermoedelijk toe gang tot het kantoor door gebruik te maken van een valse sleutel. Het in brekersduo had kennelijk slechts aan dacht voor de brandkast, want er werd verder geen ravage aangericht. Alleen verdwenen er met de brandkast twee vloermatten, waarop hij de kast ver moedelijk over het trottoir naar de auto hebben gesleept. Waarom het tweetal de kluis even verderop weer uit de auto heeft gela den, is voorlopig nog een raadsel. De brandkast is in ieder geval opgeopend1 gebleven. De Zeister politie hoopt in deze zaak meer klaarheid te hebben ge bracht na het verhoor van koopman M. de M. (38) uit Den Haag, die tij dens de vlucht kon worden gegrepen. De auto waarin de daders vluchtten werd vrij snel door de surveillancewa gen klem gereden. Mede-inzittende J. N. G. (25), eveneens uit Den Haag, zag kans uit de auto te springen en in het nachtelijk duister te verdwijnen. Men vermoedt dat hij liftend of op de fiets in Utrecht terecht is gekomen. Een speurhond volgde nog enige tijd zijn spoor, maar dit liep uiteindelijk dood: De leiders van de Afrikaanse landen, die in Cairo in conferentie zijn, willen een speciaal orgaan in het leven roepen ter coördinering van de boycotmaatre gelen tegen Zuid-Afrika en Portugal. Het orgaan zou ook hulp moeten verlenen bij de uitvoering van deze maatregelen. De leiders, die tot hardere economische maatregelen tegen Zuid-Afrika en Portu gal besloten hebben, zullen alle olie pro ducerende Afrikaanse landen verzoeken hun olieleveranties aan Zuid-Afrika en de Portugese gebiedsdelen in Afrika on middellijk stop te zetten. De officiële woordvoerder van de conferentie deelde mee dat men ook maatregelen heeft De negerleiders in de New Yorkse wijk Harlem hebben op enkele voor hen be langrijke punten winst geboekt. Inspec teur Thomas Gilligan, op wie de negers woedend werden toen hij een 15-jarige negerjongen, die hem met een mes aan viel. doodschoot, zal voor een ..grand jury" moeten verschijnen. De onlusten begonnen toen de politieman, die geen dienst had, de jongen had neergeschoten. Het feit dat een politieman in burger, die meende uit wettelijke zelfverdedi ging te handelen, mogelijk in staat van beschuldiging zal worden gesteld, bete kent een nederlaag voor de New Yorkse politie. Een ander winstpunt voor de negers in Harlem is het besluit dat het aantal politieagenten in deze New Yorkse wijk zal worden verhoogd. Verscheidene blan ke inspecteurs en agenten, die door de negers worden beschuldigd van voorin genomenheid ten opzichte van de negers zullen naar andere wijken worden over geplaatst. Burgemeester Robert Wagner van New York heeft zijn bezoek aan Zwitserland waar hij een conferentie over automati sering zou bijwonen, afgelast en zal van zijn vakantieverblijf rechtstreeks naar New York terugkeren. De relletjes duren voort. vastgesteld om Zuid-Rhodesië te treffen. Deze maatregelen zullen worden uitge voerd als de blanke minderheidsregering van Zuid-Rhodesië eenzijdig tot uitroe ping van de onafhankelijkheid mocht overgaan. De woordvoerder ging niet na der in op de aard van deze maatrege len. Men keurde op de conferentie voorts een verklaring van president Nasser van de V.A.R. goed, die handelde over het voorstel van president Nkroemah van Ghana om één regering voor geheel Afrika te vormen. Nasser zegt in zijn verklaring dat deze eenheid van Afrika in etappen bereikt moet worden en moet worden vooraf gegaan door een versterking van de sa menwerking en de economische banden tussen de Afrikaanse landen. Nasser legde er de nadruk op dat de handel tussen de Afrikaanse landen on derling nog geen 10 percent bedraagt van de totale handel der Afrikaanse lan den. terwijl de handel van de Afrikaan se landen met landen buiten het Afri kaanse continent 90 percent van het to taal vormt. iNasser stelde voorts voor om tot een heid te komen. De leiders van de Afri kaanse landen besloten ook meer steun te verlenen aan de bevrijdingsbewegin gen. (Advertentie) Ondanks service-verkoop grote kollektie gehandhaafd 1 Sportieve kostuums van uit Engeland geimporteer- de flannels in effen grijs of krijtstrepen. |Betaal ƒ31,90 minderl 159,50 - 20%= 127,60. Karrestraat 3, Breda

de Stem | 1964 | | pagina 1