Spoor van vernieling door Zeeland en IN oordbrabant Zware onweersbuien na hitterecords Ad van Overveld wordt te ZEGGE gehuldigd Henk Snepvangers gaat het weer beter doen OOK ELDERS IN EUROPA: Eisenhower steunt Goldwater Veel vissers en zeilers in moeilijkheden Bromfietsers lieten gewonde liggen Autorace Zolder Dubbele winst voor Nederland Rebellen nemen Boudewijnstad Tientallen doden in Japan bij overstromingen Zestien doden bij explosies R. J. de Grood overleden Wallace dingt niet meer naar presidentschap DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 JULI 1964 Veel bleef er niet over van dit dak. Landbouwer Oomen aan de Liesboschlaan te Breda is er mee gedupeerd. voeren terug naar het Heense Sas onder de gemeente Steenbergen, waar zij door de inmiddels gewaarschuwde burgemees ter, mr. J. M. van der Meer, werden opgehaald en ondergebracht in hotel Van Tilburg te Steenbergen. De rijkspolitie stelde onder leiding van adjudant Ver vloot een onderzoek in naar het jacht, dat van de bank was verdwenen. Het bleeê door twee vrachtvaarders, vader en zoon Van Gent uit Terneuzen te zijn opgepikt en naar de buitenhaven van Dinteloord te zijn gesleept. Op de Oosterschelde waren twee Bel gische vissers, die zaterdagmorgen van uit Yerseke de Oosterschelde waren op gegaan, tot half één gisternacht zoek. De visserijpolitie en vier vissersvaartui gen uit Yerseke hebben de hele avond de Oosterschelde afgezocht. Een van de Glas en versplinterd hout. Dat is wat overbleef van de broeikassen van kweker Biemans te Liesbosch bij Breda. Achthonderd ruiten gin gen aan diggelen. vissersboten kreeg de Belgen tenslotte in zijn schijnwerper. De vissers waren een poosje voor anker gegaan. Later hadden zij het anker gelicht en hadden zich zomaar laten drijven. Toen zij ge vonden werden, bevonden zij zich op de Kraaijer, een gevaarlijk deel van de Oosterschelde, met sterke stromingen en hoge zeeën. AFTOCHT In de Vrouwenvaartkensstraat in Was pik scheurden de wortels van omvallen de bomen het wegdek stuk, waardoor het verkeer daar enige moeilijkheden onder vond. In Raamsdonk werd zware schade toe gebracht aan enkele directieketen van een firma die bezig is met de aanleg van de nieuwe Langstraatweg. Het dak van de badmeesterscabine van het plaatselijke zwembad werd afgerukt. Het zwembad moest tot zondagmiddag gesloten blijven omdat grote hoeveelheden zand uit het bassin moesten worden gezogen. De meest geliefde boom van Haams donk, een prachtige treurwilg in het park bij de kerk, verloor zijn kruin De pas aangekomen bewoners veelal vakantievierende bouwvakkers in de campings „Hoekske" en „Duinlust" in Kaatsheuvel, kregen het zwaar te verduren. Van de onge- lukkigsten zwierden tenten en bedde- goed metershoog de lucht in. Ande ren slaagden erin met de grootste krachtsinspanning hun dunne, flad derende zomeronderdak overeind te houden. Verschillende kampeerders bliezen de aftocht Anderen von den onderdak in de kantines. KERMIS In N.-Vossemeer werd de voorgevel van een zo juist gereedgekomen woning fi naal aan brokken geslagen. De woning was eigendom van de bloembollenhande laar Keijzer, die volgende week zou gaan trouwen nu zijn woning klaar was. In Halsteren viel de schade aan de kermis, die daar werd gehouden, erg mee. De exploitanten, die het slechte weer zagen naderen, hadden tijdig maat regelen genomen. Een dak van een schuur in Vogelenzang werd echter to taal weggerukt, terwijl verschillende bo men dwars over de druk bereden Hal- sterseweg neerkwamen. Overigens zon der ongelukken aan te richten. In Huybergen viel een lier om die werd gebruikt bij het in aanbouw zijnde bejaardenhuis aan de Siardus Bogaert- laan. De kraan kwam tegen de gevel van de woning van de heer Koks aan, die licht werd beschadigd. De lier ech ter werd aan stukken geslagen. SUPERMART Behalve tal van bomen in de stad Ber gen op Zoom moest ook de nieuwe su permarkt van Albert Heijn het ontgelden. Een van de weinige bomen, die de Tha- liatuin nog sieren, vernielde in zijn val een gedeelte van het nieuwe winkelpand. Terwijl de mannen van de plantsoenen dienst met man en macht werkten om de ontwortelde bomen op te ruimen, blies een late windstoot hun schaftwagen aan de Burgemeester Bloemlaan omver. Er werden veel auto's beschadigd door rondvliegende lakken, dakpannen en an dere brokstukken. In Steenbergen kantelden onder de druk van de wind vier woonwagens. De schade bleef weliswaar beperkt, maar de grote gezinnen, die er in woonden, wa ren voorlopig dakloos. De politie en later de B.B. verschaften de gedupeerde woon wagenbewoners onderdak in een leeg staande school. BALLET In Hilvarenbeek, waar de Groot-Kem- pische cultuurüagen zouden worden ge houden, stond liet Scapinoballet gereed om de balletvoorstelling te beginnen toen de storm aan kwam rollen. Het werd een ballet van dansende tafel kleedjes en serviesgoed, achtergebleven van de juist genuttigde Brabantse koffie maaltijd. Ook in Eindhoven ging een voorstelling niet door. Trea van der Schoot en de Jumping Jewells stonden net op een openluchtpodium, toen het grote film scherm achter hen weggeblazen werd. De artiesten zochten beschutting en de voorstelling werd afgelast. In Roosendaal sloeg de bliksem op de hoofdleiding van de P.N.E.M. Vandaar sprong de vuurbal naar het nog boven grondse gemeentelijke net. In verschil lende woningen ontstond hierdoor scha de, maar er brak gelukkig geen brand uit. De Hoosendaalse brandweer was van af het begin van het noodweer in staat van alarm gebracht. De rijkspolitie in Dubbeldam heeft op het rijwielpad naast rijksweg 16 bij de Moerdijkbrug de 34-jarige Rotterdamse ijzervlechter P. K. liggend onder zijn bromfiets aangetroffen. De man was ernstig gewond en mpest naar het Dordtse gemeenteziekenhuis worden ge bracht. Bij een onderzoek bleek dat in totaal zeven bromfietsers bij hem waren ge stopt. Zij hadden wel maatregelen ge troffen voor medische verzorging, maar daarna doorgereden in de richting Breda. (Van onze sportredacteur) De nationale-aspirantenkampioen Ad van Overveld werd zaterdagavond in Zegge op een allerhartelijkste wijze ge huldigd. Het geschiedde in de Harmonie zaal, waar circa honderdvijftïg personen de renner gelukwensen kwamen aan bieden. Voorzitter Sier Vroegrijk van de suppor tersclub was de eerste spreker, die de nieuwe kampioen (hij behaalde de titel in Zandvoort en won daar zijn twintig ste wedstrijd van dit seizoen) huldigde. Hij schonk de renner een bijzonder fraaie bloemenruiker. Burgemeester P. Alberts zei verheugd te zijn, dat hij nu eens een renner mocht huldigen in Zegge. Tevoren gebeurde dat altijd in Sint Willebrord. De heer Janus van Merode, de voorzitter van het plaatselijke wielercomité bood de renner naast gelukwensen eveneens een bloem stuk aan. Jo Crul van de wielervereni ging „Helpt Elkander", waarvan de ren ner lid is, overhandigde eveneens een geschenk. Het slechte weer verhinderde de harmonie een muzikale hulde te ver zorgen. Die komt later nog wel. Burgemeester P. Alberts huldigt de Zegse renner. Links voorzitter Sier Vroegrijk. Opnieuw beginnen in de dub bele betekenis van het woord is het parool voor de thans vakantie vierende bouwvakkers die bezig waren met bovenstaande bouw in Hansweert. De storm vernielde het werk van metselaars en timmer lieden. Ben Pon en Rob Slotemaker hebben op het circuit van Zolder (bij Hasselt), voor een dubbele Nederlandse overwin ning gezorgd. In de wedstrijd voor grand turismo's van 1000 tot 2000 cc en prototypen tot 1600 cc zegevierde Ben Pon met de oranje Porsche 904 GTSi van het Racing Team Holland. De Nederlan der heeft felle strijd met Slotemaker moeten leveren, die eveneens met een Porsche 904 reed en 0,2 sec. na de win naar werd afgevlagd. Naar verluidt is Boudewijnstad, een plaats 560 km ten noorden van Elisa- bethstad, in handen van de Kongolese opstandelingen gevallen die reeds grote delen van Katanga ten zuiden van Albertstad bezetten. De Kongolese rebellenleider Gaston Soumialot heeft premier Tsjombes cen traleregering onwettig" verklaard. Hiermee is volgens waarnemers de hoop, dat er spoedig een eind zal komen aan de opstand in noord-Katanga en Kivoe, de bodem ingeslagen. Soumialot zei, zich niet alleen te zullen blijven ver zetten tegen „onwettigheid" maar ook tegen „imperialisme in elke vorm". ZES AMSTERDAMSE gezinnen zijn hun vakantie begonnen met de ontdekking dat hun auto's, gepakt met vakantiebe nodigdheden, leeg waren geroofd. In alle gevallen had men de auto's open gekre gen door forcering van de tochtraampjes. Ook boven Engeland, Frankrijk en België hebben zaterdag gewel dige zware onweersbuien gewoed, nadat in verscheidene Westeuro- pese landen, vooral in Italië en Oostenrijk, hitterecords waren ge slagen. In Wenen steeg de temperatuur tot boven de 38 graden, in Rome 36 graden in de schaduw. De heet ste plaats in Italië was Oristano op Sardinië, waar het kwik 39 gr den aanwees. Bij zwaar onweer in Londen werd een man door de bliksem gedood. Het werd daar zo aardedonker dat de straatver lichting moest worden ontstoken. Op verschillende plaatsen in de stad braken branden uit. In de middaguren trok een zware onweersbui over Parijs, waar de temperatuur in korte tijd van' 34 gra den tot 24 graden zakte. Even voor de bui hadden de verzorgers in de Parijse dierentuin grote ijsblokken in het water- van de ijsberen gegooid de dieren die het minst van alle tegen de voch tige hitte kunnen. De schade die het noodweer alleen al in Brussel aanrichtte is geschat op 10 miljoen frank, ruim 700.000 gulden. Op vele plaatsen in België werd trouwens grote schade aangericht. Dodelijke on gelukken deden zich niet voor. Wel werd een aantal personen gewond. Zo moes ten twee inzittenden van een personen- auto naar het ziekenhuis worden ge bracht. De auto was op de weg naar He rentals door een omvallende boom ge troffen. Omgewaaide bomen versperden zaterdagnacht vier wegen naar Turn hout. Zware overstromingen in midden- Japan, die door dagen van hevige re genval zijn veroorzaakt, hebben tot nu toe aan 82 personen het leven gekost, terwijl er 48 worden vermist. Er zijn voorts 62 gewonden, terwijl dertigdui zend mensen dakloos zijn geworden. Het water staat hoog in de stra ten van kuststeden. Reddingsploegen maken van boten gebruik bij het afvoe ren van doden en gewonden naar hoger gelegen plaatsen. Radio Moskou liet zaterdag weten dat mensen en dieren worden geëvacueerd uit de vallei van de rivier de Amoer in het Russische Verre Oosten, waar ook overstromingsgevaar dreigt. Schepen vliegtuigen, militairen en vrijwilligerskorpsen zijn ingezet om de vloedgolf te helpen keren en de burger bevolking te evacueren. Drie Oostenrijkse jongens uit Eisen- stadt zijn zaterdag op slag gedood toen zij een gevonden bom tot ontploffing brachten. De jongens, twee van twaalf jaar en een van achttien hij was de broer van een van de twee jongere knapen beschouwden het projectiel als speelgoed. De lichamen van de jongens werden afzichtelijk, en onherkenbaar verminkt. Een ontploffing in de buurt van de Nagar-Janasagar dam in het zuiden van de Indiase provincie Andhra, kostte aan minstens 13 personen het leven en ver wondde vijf personen ernstig. Berichten uit Hyderabad, de hoofd stad van de provincie, melden dat een hoeveelheid springstof tot ontbranding kwam in een opslagplaats bij de dam. Talrijke gebouwen werden beschadigd. Beverwijk, Tilburg, Leoben, dat zijn de plaatsen waar zaterdag en zondag de Nederlandse atleten in actie ,zijn ge weest. En met succes mag men wel zeg gen, niet alleen omdat Wil Hulshoff het Nederlandse record speerwerpen dames van 48.45 op 49.03 meter bracht, maar vooral ook omdat er in de atletiek- prestaties van onze landgenoten bo venal die van de Olympische kandida ten een stijgende lijn zit. Janny van Eyck-Vos bleef in Tilburg met een tijd van 2.07.4 sec. in een race zonder grote tegenstand ruim onder de Olympische limiet van 2 min. 08.- sec. Deze prestatie betekende eveneens haar beste persoonlijke, want een jaar gele den liep de Hilversumse in Londen 2.07.7 Haar 55.7 over 400 meter, die Janny van Eyck-Vos een week geleden in Enschede liep, de beste seizoenpres tatie in ons land was al een klein voor teken dat zij ook op de 800 meter aan merkelijk sterker is geworden. Zij nam met deze verrichting een fikse aanloop naar de top, want op de lijst van beste prestaties 1964 sprong zij van de 22e naar de 14e plaats. Frans Luitjes liep voor de vierde maal Op 79-jarige leeftijd is in het St.-Eli- sabethziekenhuis te Tilburg overleden de heer R. J. de Grood, erkend peda goog gedurende ruim een halve eeuw, leraar aan tal van middelbare scholen in Noordbrabant en pionier van het katho lieke voetbal in Nederland. De heer de Grood begon zijn onder wijsloopbaan in 1904 in Wychen, werd daarna leraar aan het Canisius College te Nijmegen en de h.b.s.'en te Goude, Til burg, Den Bosch, Breda en Bergen op Zoom. Zelfs na zijn pensionering in 1950 trad hij op als vervangende kracht bij lycea en h.b.s.'en in Roosendaal, Den Bosch, Waalwijk, Bergen op Zoom en Dongen. Daarbij was hij docent aan de Kath. Leergangen te Tilburg en lid van de examencommissie staatsexamen. In 1919 werd hij oprichter van het later befaamde sportblad „De Maandagmor gen" waarvan hij tevens de functie van hoofdredacteur waarnam. In 1940 werd het blad door de bezetter verboden. Na de bevrijding werd de uitgave niet her vat. Behalve medewerking aan tal van bladen maakte hij deel uit van de redac tie van de Kath. Encyclopedie. In de vooroorlogse jaren bekleedde hij be stuursfuncties in de zuidelijke Neder landse sportpers. Op politiek terrein bekleedde hij tus sen de jaren 1917 en 1940 diverse func ties in de Kath. Staatspartij, terwijl hij mede aan de wieg stond van de latere KVP. Organisatorisch liet hij zich gelden in 1915 bij de oprichting van de r.-k. voet balbond bisdom Den Bosch. Twee jaar later opnieuw bij de vorming van de Kath. Voetbal Federatie en later weer bij de fundering van de ICVB. Deze or ganisaties diende hij goeddeels als voor zitter. Bij de fusie van het katholieke voetbal met de KNVB in 1941 kreeg hij zitting in het hoofdbestuur van de KN VB. In 1947 trad hij uit al deze functies terug. De heer de Grood werd daarbij benoemd tot bondsridder en door de afd Noordbrabant tot erelid. In 1936 was hij reeds pauselijk onderscheiden met de orde Pro Ecclesia et Pontifice, terwijl enkele jaren geleden de NKS hem tot lid van de ereraad in goud maakte. De begrafenis zal woensdag 22 juli om 12 uur in Tilburg plaatsvinden. dit jaar 10.5 sec. over de 100 meter fn het Oostenrijkse Leoben, terwijl Fred van Herpen en Tjeerd Vellinga met respectievelijk 47.8 en 48.4 sec. die hen een derde en een vierde plaats oplever den, weer een flink stuk in de goede richting kwamen. Ook Henk Snepvan gers, die zijn training de afgelopen win ter verkeerd richtte op de 5000 meter, heeft zich enigszins gerevancheerd. Te rug op zijn oude nummer, de 1500 me ter, waarop hij in 1962 tijdens de Euro pese kampioenschappen in Belgrado ex celleerde, eindigde hij als vijfde, maar zijn tijd van 3 min. 46.7 sec. betekende tevens de beste Nederlandse jaarpres tatie. Oud-president Eisenhower heeft toe gezegd aan de verkiezingscampagne voor senator Goldwater te zullen deel nemen. Generaal Eisenhower heeft na zijn on derhoud met Goldwater verklaard ,,blij te zijn de senator te kunnen helpen." Eisenhower had om het onderhoud ge vraagd. Hij was voldaan over de uitleg van Goldwater over de verdediging van het „extremisme" en bood hem zijn steun aan in de verkiezingscampagne. Tijdens het onderhoud was niet vast gesteld welke rol Eisenhower in de verkiezingscampagne zal spelen. Gold water stelde Eisenhower voor zelf te bepalen hoe hij dat zou doen. Het extremisme was slechts tien mi nuten tijdens het een half uur durende onderhoud ter sprake gekomen. Gold water zal geen speciale opheldering over het extremisme geven, maar zal deze kwestie op aanraden van Eisen hower tijdens de verkiezingscampagne niet aanroeren, aldus Kitchel. De gouverneur van Alabama, George Wallace, heeft voor de televisie bekend gemaakt. dat hij zich terugtrekt als kandidaat voor het presidentschap. Men had verwacht, dat de democra tische gouverneur in zestien staten en wellicht 25 staten zou meedingen om zijn meningsverschillen met president John son over de burgerrechten te accentue ren. Waarnemers verwachten dat het be sluit van Wallace een gunstige invloed zal hebben voor de kansen van senator Barry Goldwater, de republikeinse kan didaat voor het presidentschap, die tegen het wetsontwerp op de burgerrechten heeft gestemd. Wallace heeft gezegd, dat hij geen voeling heeft gehouden met senator Goldwater. Hij steunde niemand maar zou wel de beginselen steunen van vrije onderneming en de rechten van de (Amerikaanse) staten. fff-" Van onze verslaggevers en correspondenten) Het noodweer trof in Zeeland vooral de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen, de noord- oostkop van Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk Zuid-Beveland en het Oosterscheldebekken. Het spoor van vernielingen be gint in Sas van Gent, waar vooral hagelstenen schade berokkenden. In Axel sneuvelden nogal wat bo men aan de Kinderdijk en op Kijk Uit. In de Prins Hendrik straat deed zich een verzakking voor. De Axelsestraat lag vol tak kenbossen. Van een bus van de Z.V.T.M. is een schuifdak wegge waaid. De bus was leeg. In Terneuzen liep de oude stadskern veel waterschade op. Het pompgemaal aan de Baandijk kon de zaak niet meer aan. Er werden nogal wat bomen neer geveld, terwijl in de Willem de Zwij gerlaan een auto door het wegdek zak te. In Kloosterzande viel, aan het be gin van de Hulsterweg, een kanjer van een boom dwars op de rijbaan. Tot twee uur gisternacht is men bezig geweest het obstakel te verwijderen. Vanuit Kloosterzande en Ossenisse is veel schade gemeld, terwijl verschillen de bomen en televisieantennes het moes ten ontgelden. georganiseerd door de Société Royal Nau- tique Beige te Antwerpen. De ongeveer veertig zeiljachten, die aan de wedstrijd deelnamen, werden door het noodweer overvallen ter hoogte van Hansweert, Kruiningen en Waarde. Meer dan twin tig zeiljachten zochten een goed heenko men in de vluchthaven van Hansweert. De bemanning van een van deze jachten, de „Apache" uit Brugge, vertelde ons hoe er ineens tegenstroom kwam en de lucht pikdonker werd. De zeilen werden gestreken en vastgemaakt. De motor werd op gang gebracht, maar die viel al gauw uit. Daarna kwam het jacht op een zandbank terecht, waarna het met assistentie de vluchthaven van Hans weert bereikte. Verschillende andere jachten hadden minder geluk. Ter hoog te van Waarde sloegen er twee tegen de dijk. Beiden kwamen met een gebro ken mast te zitten. Een ander jacht smakte op de zeedijk juist ten westen van de haveningang van Hansweert. De „Haai" van berger L. Polderman voer ter assistentie uit. Een van de opvaren den, een vrouw, was zo angstig, dat zij GEZONKEN Op de Westerschelde, vlak bij de veerhaven van Perkpolder, zonk het Bel gische zeiljacht „Francis I" met drie man aan boord. Vanaf de provinciale veerboot „Prins Bernhard" werd het on_ geval waargenomen. De zeilers klampten zich aan de mast van het scheepje vast. De „Prins Bernhard" gooide reddingsma teriaal uit. Hiervan hoefde geen ge bruik te worden gemaakt. De drenkelin gen werden opgepikt door een andere zeilboot. De veerboot heeft deze zeil boot naar de veerhaven van Perkpolder gesleept. De „Prins Bernhard" heeft door deze hulpverlening één reis verstek moe ten laten gaan. De „Francis I" is geborgen door de douane-recherche. Het vrijwel onbe schadigde scheepje werd naar de haven van Hansweert gebracht, waar het in een van de sluizen werd vastgelegd. WESTRIJD De „Francis I" deed mee aan een zeil. wedstrijd van Ostende naar AntweriDen, In de Oosterhoutse camping Kat jeskelder vloog een aantal tenten de lucht in. Nieuws berichten ver wekten enige consternatie bij fa milieleden van de kampeerders, maar het bleek allemaal nogal mee te vallen. te vroeg de sprong van het jacht naar de „Haai" maakte. Zij viel in het water, maar kon snel op de „Haai" worden ge trokken. GEEN GOESTING Gisterochtend kon men verschillende gehavende zeiljachten in de vluchtha ven van Hansweert hun wonden zien likken. Tegen elf uur gingen de mees te weer de Westerschelde op, een en keling op de zeilen. De rest had „geen goesting" meer. Op de Krammer, tussen Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee sloeg eveneens een jacht om. De opvarenden, een Londense journalist en zijn vrouw en een Australische student (uit Syd ney), voeren tijdens de storm met hun zeewaardig zeiljacht over het woeste bin nenwater. Het kieljacht liep op een bank en zakte schuin weg. De opva renden staken vuurpijlen af, die werden opgemerkt door de heer P. van Rijs en zijn zoon en de heer P. van der Merwe, allen uit Zwijndrecht, die zich tijdig in veiligheid hadden gebracht. De heren Van Rijs en Van der Merwe vertrokken onmiddellijk met een speedboat over het weer rustig geworden water naar de plek des onheils en wisten de opvaren den veilig aan boord te krijgen. Zij

de Stem | 1964 | | pagina 5