O op... Rusland telt meer tien miljoen t.v. dan s West-Berlijn bouwt een „stad voor de zieken" In Hilversum gloednieuwe verrijst een mufotheek RENTE TOT 4% IRI%. Baron Bluff rufn en de dripdrups Programma's radio en t.v. SCHERPE STAATSCONTRöLE Intervisie w erpt (nu en dan) blik over de grens Bij de NivlD is het goed sparen! Ruimte voor o.m. 170.000 platen en 40.000 banden Roger Roger leidde diverse malen het Aletropole-orkest WW Tractor-helden dichten Donald Byrd in Dzjes zien PLAATS VOOR 25.000 PATIËNTEN PER JAAR Operatiekamer met televisie Massabedrijf Rationeel Radio Televisie Luister naar Kijk raar NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Reeks radio-concerten in aantocht DE "MAN IN DE COCKPIT vV BLIJFT ZEKER BIJ PK SYMBOOL VAN KWALITEIT DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 20 JULI 1964 i jÊÊ^-MÊÊrn In Rusland staat het medium televisie onder voortdurende controle van het staatscomité voor radio en televisie. Dit wordt geleid door Mikhail Kharlamof, die als minister zitting heeft in de Sovjet-rege ring. Deze scherpe staatscontrole vormt het grootste verschil met de televisie in westerse landen. Het is daarom niet onbegrijpelijk dat buitenlandse toeristen en diplomaten bijna allemaal klachten hebben over de zware ideologische last van de programma's. De Russische propagandisten beschou wen de televisie, evenals de film, als -een van de beste manieren om de partij politiek naar voren te brengen. Regel matig ziet men redevoeringen van Kroest jev en andere partijleden, subjectief nieuws en overduidelijke propaganda films die door de buitenlandse diplo maten .tractor-heldendichten" worden genoemd op het beeld. Dë radio volgt hetzelfde patroon. Tij dens de 18 uren uitzending per dag ziet radio-Moskou kans om de volledige tekst van urenlange redevoeringen of regeringscommuniqués voor te lezen. De televisie is in Rusland echter be- felist populair Het aantal televisietoe stellen steeg van 40.000 in 1949 tot meer dan 10 miljoen in dit jaar Volgens tclevisiefunctionarissen kunnen zij bij belangrijke evenementen rekenen op 90 miljoen kijkers van de bevolking van 223 miljoen. Zij rekenen erop dat tegen 1970 40 miljoen toestellen in het hele land zullen staan. Op het ogenblik zijn er in Rusland ongevear 35 miljoen radiotoe stellen. Voorts bevinden zich in de par ken, straten en openbare gelegenheden ongeveer 35 miljoen luidsprekers met aansluiting op de radio. De televisieprogramma's worden door ongeveer 130 stations uitgezonden en door 250 andere gerelayeerd. Door sa menwerking van de stations kan Mos kou een programma' door het" hele land zenden en ook, in samenwerking met Intervisie" en .Eurovisie" naar res pectievelijk oost- en west-Europa. De programma's worden tussen 5 en 11 uur 's avonds op slechts twee ka nalen uitgezonden Het gebruik van een derde kanaal is in voorbereiding, maar men verwacht niet dat. dit voor 1965 in gebruik zal worden genomen. Meer limnor a.n.b.! Door de jaren heen heeft de gewone inan in Rusland geklaagd over de kran- tekost, die de televisie voorschotelt en verzocht om opv, ekkencler en grappiger programma's. In een van de vele brie ven over dit onderwerp staat: ,,De pro gramma's van Moskou zijn soms rond uit vervelend. Na een afmattende werk dag willen wij humor, grappen, satire, goede films, komedies en toneelspelen". Sommige programma's hebben onte genzeggelijk een eigen gezicht. Enkele zijn: „Naar het blauwe vlammetje", „De club der vrolijken en vernuftigen" en ..De reisclub". Het eerste is een vermaakprogramma. De gasten zijn soms buitenlanders, Rus sische poolpiloten of kosmonauten, of een dichter, een goochelaar of een acrobaat. Het dekor wordt gevormd door een ka rikatuur van een schilderachtig cafeetje op zaterdagavond. De gasten in het pro gramma zitten anderhalf uur lang thee of iets anders te drinken, onderwijl een praatje houdend of een voorstelling ge vend. Het programma heeft een prettige ontspannen sfeer. „De club der vrolijken en vernuftigen" is een quiz-programma vol actie, meest al een wedstrijd tussen studententeams. Het programma is altijd aardig en soms zelfs zéér aardig. De Russen, die zeer beperkt worden in hun reislust naar het buitenland kunnen hun nieuwsgierigheid naar de buiten wereld bevredigen in „De reisclub". Dit programma betrekt zijn stof voorname lijk van de voorlichtingsdienst van bui tenlandse ambassades én van in het bui tenland werkende Russische cameralie- den. Tijdens het bezoek van Kroestjev aan Scandinavië toonde ,,De reisclub" een van de Deense ambassade geleende film over Denemarken, met Engels In het Jazz-programma van de NCRV zal dinsdagavond de trompettist Donald Byrd als gast optreden. (Advertentie) commentaar van de acteur William Holden. Een Russische vertaler sprak een begeleidende tekst voor zijn land genoten. Hel commentaar Iedere zondagmiddag om vijf uur ko men in de studio te Moskou de belang rijkste Russische nieuwscommentatoren bijeen om hun wijsheid in dienst van het kijkende volk te stellen. Hoewel zij natuurlijk niet afwijken van de partijlijn, trachten beroemdheden als Vikenti Matvejev, Joeri Zjoekow van de Prawda en commentator voor radio-Moskou, Vik tor Sjragin, toch de persoonlijkheid van bekende westelijbe collega's te benade ren Op een voor hen onafhankelijke ma nier leveren zij gedurende een half uur een discussie over het nieuws van de afgelopen week. Een van de bekendste Russische tele visiepersoonlijkheden is de zwaargebouw de, goedgeklede en welgemanierde Oerij Fo'kin. Zijn gewone taak is het intervie wen van bekende personen. Onlangs sprak hij voor de Russische televisie met. de vroegere Amerikaanse senator William Benton. Fokin laat geen kans onbenut om zijn uitstekende kennis van het Engels ten toon te spreiden, een vertaler moet dan voor de Russen zelf zorgen. Ongetwijfeld zou de Russische kijker een verhoging van het aantal program ma's uit het westen toejuichen. „Inter visie" werpt reeds regelmatig een blik over de grenzen in oost-Europa. Vol gens het Russisch-Amerikaans cultureel verdrag is er voorzien in een uitwisse ling van televisieprogramma's, maar hier wordt niet veel gebruik van ge maakt. Enkele weken geleden vertoonde Moskou een Danny Kay-show op het scherm en eerder nam Moskou een film over de ontwikkeling van de Amerikaan se cultuur over. Als voorproef op wat er te wacruen staat, zijn op de Russische televisietoe stellen kiezers voor twaalf kanalen aan gebracht. Eens per week wordt een expe rimenteel programma voor kleurente.i„ visie uitgezonden en Russische technici hopen dat na vervolmaking "van het systeem de gewone ontvangers gemak kelijk omgebouwd kunnen worden voer de ontvangst van dit programma. (Bijzondere correspondentie) De bouw van het modernste ziekenhuis van Europa, de kliniek van de Vrije Universiteit te Berlijn is zo ver gevor derd, het hoogste punt bereikt is. In 1966 zal dit unieke studie- en research instituut in dienst van de gemeenschap worden gesteld. Bouwheer is de Ameri kaanse Benjamin Franklin-stichting, die in 1955 in Berlijn werd gesticht, om de bcuw van het congresgebouw moge lijk te maken. De architecten Curtis en Davis (New Orleans) en Franz Moeken (Berlijn) zijn verantwoordelijk voor ont werp en supervisie. Het project geeft een beeld van een uitmuntende samensmelting van de laat. ste Amerikaanse ervaringen en techni sche kennis op het gebied van ie zie kenhuisbouw en de beste Duitse medi sche kennis en technische methoden, die door de wetenschappelijke commissie en de medische faculteit van de Vrije Uni versiteit ontwikkeld en uitgewerkt zijn Het grootste deel van de enorme bouw kosten is voor rekening van de Ameri kaanse stichting, die op haar beurt een deel van de middelen van de Duitse Bondsregering en van de deelstaat West- Berlijn krijgt. geveer 100.000 banden omvatten. Een op hoog peil staande verzorgingscentrale met apotheek, diepvrieskeuken magazij. nen, daministratie en werkplaatsen met wasserijen zal binnen het gebouw een „stad op zichzelf vormen. Zo modern en vooruitstrevend als ar chitectuur en inrichting van de kliniek zijn, zo ongebruikelijk en „technisch" zal straks ook het werk binnen dit zieken huis worden verricht. Hier zullen profes soren en studenten arbeidsmogelijkheden aantreffen, als nergens anders op het continent. In de collegezalen zal meer b.v. mei behulp van kleurentelevisie de operaties kunnen volgen. De verpleeg sters zullen door middel van een spreek, installatie vanuit hun wachtpost met iedere patiënt contact kunnen opnemen. Iedere arts kan via een draadloze radio installatie in zijn witte jas overal in net gebouw bereikt worden. De maaltijden worden uit de volautomatische keuken in diepvriestoestand door middel van elek tronische besturing' naar behoefte naar de beddenhuizen getransporteerd waar ze individueel samengesteld en verwarmd worden Reeds thans worden verpleeg sters in een eigen verpleegstersschool speciaal voor hun taak in de nieuwe kli niek opgeleid. Binnen twee jaar moot het ziekenhuis in vol bedrijf zijn. (Advertenties) In deze unieke „stad der geneeskun de" welks gelijke volgens het oordeel van Amerikaanse experts zelfs in de Verenig de Staten niet bestaat, zullen alleen in strumenten en toestellen te vinden zijn, die aan de nieuwste eisen van de medi sche wetenschap voldoen. Ongeveer 25.000 patiënten zullen jaarlijks in de bei. de beddenhuizen die een capaciteit van 1400 bedden hebben, stationair behan deld worden. Bovendien zullen naar schatting meer dan 60.000 zieken jaar lijks de poliklinieken bezoeken; 300 doc toren uit de gehele wereld, 250 meaisch- technische assistenten en 800 verpleeg sters en ziekenbroeders zullen tezamen met nog 1000 andere employé's in de kliniek Steglitz werkzaam zijn. Geprojecteerd zijn 22 operatiezalen en 19 instituten, speciale klinieken en labo ratoria. waar o.a. drie kobalt, resp. cesiumbcstralingsinstallaties en 35 rönt- gendiagfiose- en therapieapparaten ut beschikking zullen staan. Voor studie doeleinden zijn er 11 college, en cursus zalen met 1.600 zitplaatsen voor de stu denten. Een eigen vakbibliotheek zal on- (Van onze radio- en tv-redacteur) Vorige week is met enig vertoon in het nieuwe Hilversumse omroepkwartier aan de Insulindelaan het feit gevierd, dat bij de bouw van de nieuwe Mufotheek, het hoogste punt werd bereikt. Volgend jaar hoopt men dit nieuwe perceel in ge bruik te nemen, waarin behalve archief- Maandag 20 juli HILVERSUM I 402 m VARA: 12.05 Licht ork. (stereofoni- sche uitz.) 12,30 Land- en tuinb.mcded 12,33 V.h. platteland 12,33 Licht instr kwintet 13,00 Nws. 13,15 V.d. midden stand, lez 13,20 Licht pianotrio 13,45 Een nieuw cultuurcentrum, lez. 14,00 Mctropole-sbow (herh. van 21 febr jï.) 14,30 De laatste vijf minuten, hoorspel 15.50 Licht pianospel met instr. bcgel, (gr.) 16,00 Nws. 16.02 Zestig min. voor boven de zestig, progr. voor oudere luis teraars 17,00 Oude liedjes 17,15 Volks- muz. uit Salzburg (gr.) 17,25 Stereofo- nische uitz. Dansork. met zangsol. 18.00 Nws. 18.15 Licht ens. 18,30 Gram. 18,35 Licht ens. met zangsol. 19,00 Politiekapel 19,30 Parlementair overz. 19,45 Regerings- uitz.: De Radio-zilvervloot, gepresenteerd door Nclleke Knegtmans en Herman Stok 20,00 Nws. 20,05 Licht ork.. vocaal ons cn zangsol. 20.30 Ik zou wel 'ns klei ne wensen van bescheiden mensen 21,00 Holland-festival 1964: Residentie-ork klass. muz (opn.) 22,30 Nws. 22.40 Ba lans. act. kroniek 22,55 Weerklank, mu- ziekrevue 23.30 Amus.muz. (gr.) 23,55- 24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m NCRV; 12.00 Touring-club, toeristische hps v.d. buitenlandse gasten 12,25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Populair orgelspel 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws 13.15 Lichte orkestmuz. en zangsol 13 35 Muziek uit Zuid-Amerika (gr.) 13.50 Lichte gram 14,05 Schoolradio 14,35 Radio-Vossenjacht Luisteraars op zoek naar radio-reporters (herh. v donderdag 9 juli) 15,45 Vocaal ens 16.00 Bijboloverd. 16.30 Viool en piano, klass. en moderne muz. 17,00 V.d. kleuters 17,15 Kinderliedjes (gr.) 17,30 Lichte gram. 17.50 Regeringsuitz. Muziek ?*r01 Bosnc2crkinderen. door dr. GD van Woncen 13.00 Marinierskapel der kon ?laT]ne 18.20 Klass. en moderne gram 11 ws- en weerpraatje 19.10 Franse volksliedjes 19.30 Radiokrant 1950 Me- T™?' mu7" hoogtepunten uit de Ster- tniïvan het afgelopen seizoen T <sr.), klass. muz. 20,30 Vnmi In Je!nizalem, bijbeise quiz 21,05 vp,. - lnstr. ens. en orgel, oude kén nit A i Wereldpanorama, indruk- van ivr 7 Europa 22,15 Lichte muz. m Q^JeF'an^sp componisten 22.30 Nws. Rnniri 22,40 Avondoverd. 22,55 Ni£uwsSPr' 5 Lichte gram' 23'55-24'00 BRTTSSEL VLAAMS 324 m 12.00 nws. 12,03 Gram 12.08 Landb.- hlr1? 10 c15 Amus.muz. (Om 12.25 Weer- 10 n'n i Beursber. en progr.-overz. 14 n? 13'20 Kamermuz. 14.00 Nws. i\t Ir?* 14,15 Kamermuz. (Om 15,00 nws.) 15,45 Gevar. muz. 16,00 Nws. 16,03 Beursber. 16,09 V.d. zieken 17,00 Nws. en ber. 17,15 Gram. 17,30 Pianorec. 18.00 Nws. 18,03 V.d. sold. 18.28 Paardesportber. 18,30 Licht amus.progr. 19,00 Nws. en ber. en radiokroniek. Aansl.: Correspon dentie uit Nederland 19,40 Operamuz. 20.00 Barokmuz. 20,45 Gram. 21,00 Noord- zeefestival, progr. van radio-Polen (Om 22,00 Nws.) 23,00 Nws. 23,05 Lichte muz. 23,55 Nws. 24.00-0,45 V.d. zeelieden. BRUSSEL FRANS 484 m 12.03 Gevar. muz. en act. 14.03 Liedjes over de zomer 15,45 Lichte muz. 16.03 Klass. en moderne muz. 17,00 Nws. 17.45 Lichte muz. 18.02 V.d. sold. 18.30 Do we reld m de muziek 19.30 Nws. 20.00 Song- Nieuws t<? Spa 22'00 Wereldnws 22.55 Dinsdag; 21 juli AVDnH,ïïRSriVI 1 402 m T 7, 7 10 °chtendgym. 7.20 - AVRrvlm mPR0' 750 Dagopening QOOOrVn a 3,15 Lichte gram. 910 De S'-oenteman 9.15 wiih qC/d Is ^aterst. 9,40 Morgen en v h ^oekbespr. 10.00 Lichte gram. iitf U',02 n°° K°rte nieUWS" HILVERSUM II 398 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Morgengeb. 7,15 Ouvei ture "dm voor vroege mensen 7 55 Overw 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram., afgewisseld door praatje v. d vrouw toe ristische tips en progr v.d. kind 7010 Lichtbaken, lez. 10.20 Lichte orkestmuz mei praatje v. d. vrouw Vervolgens lichte gram. 11,50 Volaanvooruit praatje. en bergruimten, ook de CVK. IKOR en RKK: 19,30 Kerk in eenzaamheid, documentaire over Franse Hugenoten NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Het eiland onder dro men (Virgin Island), film (alle leeft.) 21,50 Complotten tegen Hitier (Plots against Hitler), documentaire film 22.40- 22,45 Journaal. FRANS BELGIë: 19,00 Berichten 19.03 V.d. kind. 19,33 Les aventures du progrès 19.45 Zwitserland in de 20e eeuw: Serie uitzendingen t.g.v. de nationale tentoon stelling in Zwitserland 20,00 Journaal 20.30 Sportuitz. 21.00 Trekking van de nationale loterij 21.50 Festival: De mani festaties van het festival van België en de grote exposities van het toeristische seizoen 22,20 Nws. VLAAMS BELGIë: 19.30 V.d. jonge ren 19,55 De weerman 20,00 Nws. 20,30 Variétéprogr 21,10 Panorama: de week in beeld 21,55 Zoeklicht op de culturele actualiteit 22,15 Nws. voor de muziekbibliitheek en discotheek, zomede dirigenten- en afluisterkamers zijn geprojecteerd. De contouren van commentaar- en spreekstudio's met bijbehorende regel en controlekamers zijn reeds duidelijk zichtbaar. Dit nieuwe complex maakt het mogelijk om platen- en bandepprogram- ma's straks rechtstreeks vanuit de mu fotheek in de uitzending te brengen. De ramen van het nieuwe gebouw kun nen niet worden geopend. Dit houdt on dermeer verband met de gevoeligheid van magnetofoonbanden voor vocht en de zaak zeldzame muziekmanuscripten Voorts moeten verschillende vertrekken geluiddicht zijn. De archief- en bergruimten bevinden zich in het souterrain, op de begane grond en op de insteekverdiepingen (entresol), welke door middel van trap pen met elkaar zijn verbonden. Om het intensieve transport tussen de ruimten onderling en met de expeditie goed te kunnen verwerken, zijn er vijf liften ge projecteerd. Op de begane grond bevinden zich de naslagsystemen, zodat de bezoekers aan de evenwijdig met de gangwanden lopen de balies volledige inzage van het ma teriaal kan worden gegeven. De voor het geluidenarchief (fonotheek) bestemde opslagruimten zullen tweeduizend kasten bevatten, terwijl het gehele materiaal van muziekbibliotheek in circa 1300 kas ten worden ondergebracht. Eindelijk armslag Het hoofd van de NRU-discotheek, de heer J. F. van Dalfsen, die momenteel niet minder dan 170.000 grammofoon platen en 40.000 'magnetofoonbanden, waarvan de verzekerde waarde min stens twee miljoen bedraagt, krijgt' eindelijk in de toekomst armslag. Het nieuwe gebouw van de mufotheek zal een dorado zijn vergeleken met de huidige toestand. De AVRO-studio schenkt al vele jaren gastvrijheid an de discotheek. De kleedkamers, waar eens Snip en Snap zich konden verkleden, zijn nu afluisterkamers geworden. In de bun ker achter het pand 's Gravelandseweg 58. waar tijdens de oorlog de Hilversum se Ortskommandant een toevlucht vond bij luchtalarm, is volgestouwd met hon derden vierkante meters vol muziek banden. De voorraad „gesproken woord", met o.a. stemmen zowel van Colijn als van Stalin bevindt zich in de villa Heuvel laan 28 en het geluidenarchief vond huis vesting aan de Steynlaan. Deze dislo catie is een onhoudbare toestand. Straks luidt de opdracht: „Zo min mogelijk lo pen Nu krioelen dagelijks de program masamenstellers van de diverse omroepen door elkaar in een kamer. Straks krijgt elke omroep de beschikking over een eigen kamer met afluisterruimte. Nu is de discotheek nog een doolhof, waarin alleen de heer Van Dalfsen en zijn medewerksters goed de weg weten. Straks krijgen zij de ruimte en dat is harcf nodig als men bedenkt, dat de afdeling inkoop voor tachtig mille per jaar aan nieuwe platen aanschaft De voorraad wordt steeds groter en weg gooien is er principieel niet bij. De hon derd platen, welke gemiddeld per jaar breken of onderduiken vormen in dit miljoenenbedrijf geen factor van bete kenis. Voor hen, die dit interesseert, is het misschien leuk om te weten, dat straks ziek of gesproken woord (historisch ar chief), als van de onvervangbare muziek partituren een copie zal worden vervaar digd, welke in een ander gebouw kan worden ondergebracht. Bij brand kan men dan nooit worden geconfronteerd met een catastrofe, omdat bijvoorbeeld concertopnamen o.l.v. Willem Mengel werkkamers berg of de sluiting van het dijkgat bij Ouwerkerk voorgoed verloren zijn ge gaan. Up HU luisteren naar het hoorspel: De laatste vijf minuten. Het is een reprise. Carl Schu- richt leidt om 21 uur het Residentie orkest met muziek van Bach, Mozart en Brahms. Simono Arkeo speelt en zingt om 19.10 uur Franse volksliedjes over Hilversum II. Om 20.15 uur kan men Vladimir Ash kenazy aan de piano beluisteren met werk van Rachmaninoff. Het is vandaag op de dag af precies twintig jaren geleden dat een aantal Duitse officieren een aanslag op Hitler pleegde. Ter gelegenheid hiervan zendt de NTS vanavond om 21.50 uur „Com plotten tegen Hitier" uit. Voor deze do cumentaire zijn verslaggevers van de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS nagegaan wat er terecht gekomen is van de personen, die getracht hebben Hitier uit de weg te ruimen. Men ziet o.m. vraaggesprekken met Axel von dem Bus- sche een van de weinige officieren die de aanslag overleefde. Ook interviewden de Amerikanen o.a. Eugen Gertsemaier voorzitter van het Westduitse parlement en gravin Von Stauffenberg. de weduwe van de hoofdpersoon van de aanslag. Op uitnodiging van de N.R.U. verblij ven op het ogenblik in Hilversum voor opnamen voor de AVRO alsook voor de andere omroepen, de Franse dirigent Roger Roger en zijn echtgenote, de zange res Eva Rehfuss, een zuster van de be roemde Zwitserse bas-bariton Heinz Reh fuss. Het metropole orkest heeft vorige week onder zijn leiding geconcerteerd. De KRO en NCRV zullen op een nog nader te bepalen tijdstip in hun radio programma's eveneens concerten onder lei'ding van Roger uitzenden. ...v Van werelddeel naar werelddeel, 5.000 meter hoog. En de man in de cockpit voelt zich prettig met P.K. Opwekken de verfrissing die de aandacht ver scherpt. Mensen met verantwoordelijk werk op elk gebied gebruiken bij voor keur P.K. Probeer zélf hoeveel beter alles gaat met P.K.Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! Top-quality chewing-gum from Wrigle/s De 52-jarige Franse arrangeur, com ponist en dirigent Roger Roger, toonde reeds van zijn vroegste jeugd af een muzikale aanleg. In tegenstelling tot de meeste grote musici g'enoot hij geen klas sieke muzikale school, maar hij kon door eigen studie vrij vroeg zijn ongelooflijke natuurtalenten ontplooien. Hij werd te Parijs ontdekt, waar hij van 1937 tot 1939 regelmatig als pianist en begeleider optrad. Roger, Roger, die zich ook tijdens de tweede wereldoorlog geheel aan de mu ziek wijdde en vanaf 1946 regelmatig als gast-dirigent van het radio-orkest van de R.T.F. optrad, voelde zich langzamerhand toch meer aangetrokken tot het com poneren. Het gevolg was dat hij tot op heden als componist en arrangeur is op getreden voor grote Amerikaanse en Engelse films, waardoor hij een enorme bekendheid verwierf. Ook voor de platen- wereld is hij een begrip geworden. Hij behaalde in 1960 met Charles Trenet en in 1962 in Frankrijk de grand prix du disque. Hoewel Roger Roger tot nu toe weinig chansons heeft gecomponeerd zijn de meeste o.m. voor de populaire Ameri kaanse zanger Nat King Cole-its ge worden. Zijn vrouw Eva Rehfuss. die te Neu- chatel in Zwitserland is geboren en met Roger en hun 18-jarige zoon Frangois in een villa bij Verseilles woont, stamt uit een familie van grote zangers. Haar vader, Karl Rehfuss, trad als oratorium zanger eertijds vaak op met de fameuze Mengelberg, haar moeder verwierf be kendheid in opera's van Richard Wagner tijdens de Bayreuther Festspielen, haar broer Heinz is de bas-bariton, die door een drukke, internationale concertprak tijk wereldberoemd is geworden. Eva Rehfuss, die te Zürich o.m. muziek geschiedenis studeerde, is een sopraan met een schitterende stemtechniek en een geluid dat in de laagte een welhaast even prachtig timbre heeft als in de hoge ligging. Men zegt van haar, dat zij in alle octa ven de Peruviaanse zangeres Yma Sumac overtreft. Praktisch alle west- en zuid Europese radio-stations hebben reeds van Eva Rehfuss opnamen gemaakt. De heer Perry Mason had zaterdag avond bepaald geen slecht gezelschap. Hij opereerde namelijk tussen een zin gend zestal uit Madagascar en een Spaans ensemble in. En dat deed bepaald af breuk aan de heer Mason. Want al be horen „Les Surfs" niet tot de topklasse, deze vrolijke meisjes en jongens uit één gezin, doen het toch beslist aardig. Zondag vulde de NTS de avond met twee produkties van buitenlandse huize. Van Frankrijk werd het musicalprogram met Line Renaud als ster overgenomen en uit Amerika kwam de documentaire over dè acrobatengroep Wallend a's. De Franse produktie was een plezant show- geval met oude en nieuwe liedjes, ge stoken in een fleurig kleed. Een sterke zangeres blijkt Line Renaud echter niet. De documentaire over de Wallenda's gaf een wezenlijke impressie van het gevaar lijke werk van deze mensen, die veel succes oogstten met hun levende pira mide. De KRO besloot de avond met een sfeervol concert van het Kunstmaandor- kest, waarbij Theo Bruins uitstekend so- lieerde en een uitvoerige beeldreporta- ge over de jubilerende kardinaal Al- frink. W. van P. R. T. B. Na de derde aflevering van de Danny Kayeshow, die evenals de eerste ietwat teleurstelde, bracht de Vlaamse t.v. een Verdiprogramma, overgenomen van de Italiaanse t.v. Dit was een doucumentaire van uniek gehalte. Operafragmenten werden afgewisseld met historische bij zonderheden, die verwerkt waren in een zowel van de „moederbanden" met mu- ietwat brokkelige speelvorm. 95. De heer Sabbelhap, di recteur van de N.V. Sucro- sa, hield een boeiend betoog voor zijn onderdirecteuren en commissarissen ter ver gadering aanwezig. Hij toonde hen een zakje. „Deze nieuwe aankleding van onze drups zal een om zetstijging van ruw ander halve ton geven", sprak hij. Bovendien zal vervanging van het woord „smakelijke" door „overheerlpke" nog 'n extra marge van drietiende procent te zien geven". Dit verheugende nieuws wek te een goedkeurend gemom pel. Alleen een oude com missaris, vergrijsd in het vak, zuchtte. „De ribbeltjes drups lopen terug", sprak hij somber. ,,Ik zou advise ren er een paarse point op aan te brengen. Het batig saldo zal de miljoen nade ren". Het beleefde applaus, dal hierop volgde werd ruw ver stoord door het plotseling binnentreden Bluff. van baron „Mijne heren, uw ulevellen vertonen een ernstig manke, ment. Als dat niet veran dert. zal uw fabriek weldra aan de rand van een fail lissement staan" sprak de grote uitvinder luchtig..

de Stem | 1964 | | pagina 3