met Brabant en Zeeland bij verrassing geteisterd Schade aan oogst; stroom uitgevallen Zes Nederlanders dood op buitenlandse wegen MARGARINE Paniek RAMPZALIG VERKEERSWEEKEINDE jonge neger gedood bij onlusten in New York Brandweer V enr ay gedupeerd Niets om het lijf Campings i cent duurder Franco's opvolger spoedig bekend? Hevigste rel sinds jaren Materiaal verbrand Droog weer Meisje - twee jaar bewusteloos - thans overleden 12 104e JAARGANG No. 24642 Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 JULI 1964 8 Fiat's 500, 600. 750, 1100 en Giardiniera 1961- 1964, vanaf 2.2» Fiat 500 Bianehana Sport t 3.250 SAAB 1961 4.450 Simca 1300 de Buxe '63- '64 vanaf 5.950 4 Simca's 1000 1962-1964 vanaf 3.950 Volkswagen 1500 S 1964 6.250 7 Volkswagens 1061-1964. vanaf 2.950 Renault Floride 1962, m. zomer- en winterkap i 5.950 3 Renault's R 8 1062-1963 vanaf 1 4.250 2 Renault's 4 I» Super- Comfort 1963, vanaf 3.256 2 Renault's Bauph-ine 1962-1963. vanaf 3.550 2 Renault's Gordini 1961- 1963, vanaf t 3.450 2 Daffodais 1962-1963, vanaf 3.490 &TIE - INRUILEN 12, btf (020) 720840. Irecht-De Bilt, tel. <630^.6(0^OO t2£&Sêt£*CSQi>OOM» destraat 25, tel. (930) 2 44 38 *£601* 438 1.750 near 1.950 luxe Jiur- fling, 1.250 -•64 |250 [750 '62 1.250 1 en Lf Ë250 964 1650 1 '62 1950 1950 >63, |250 tstraat H. telef. !xcl. toebehoren). ;st van de zenders in het *ebied. Duidelijke, krach- nnncccnnn, □QnccDccc2 □cQCccncr IDDCDCCCC C □cocccirir Auto-portable. montages lede a f4?.-). inge-, midden- en korte- goede geluidskwaliteit. FM-fijnafstemming. kunstlederen bekleding. UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Mat) Abonnementsprijs ƒ9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op VIER DODEN Bij WERVELSTORM (Van onze verslaggevers en correspondenten) Vier mensenlevens heeft de wervelstorm geëist, die zaterdag avond omstreeks half acht voornamelijk zuidwestNederland heeft verrast en vandaar voortgaand in noordoostelijke richting een breed spoor van vernieling heeft nagelaten. Bomen werden bij honderden ontworteld, kampeerders raakten in paniek toen hun tenten de lucht in gingen, dakpannen en televisieantennes sneuvelden, storingen in het elcktricitcits- en telefoonnet traden hier en daar op, zware schade werd toegebracht aan tuinbouwprodukten, veldgewassen en fruitbo men en verschillende jachten en schepen op de Wester- en Ooster- schelde raakten in moeilijkheden. De Amsterdamse fotograaf, J. Schiet (43) verdronk bij Roelofs- arendsveen in het Braasemermeer, toen een rukwind zijn zeilboot liet kapseizen. Zijn zestienjarige dochter en een even oude vriendin werden gered. De Harderwijker C. ten Pierick (27), secretaris van de watersportvereniging „Flevo", verdronk in de storm tijdens een zeiltocht op het IJselmeer. Zijn Engelse mede-opvarende kon zich redden. De Drutenaar C. van Oyen (28) werd tijdens het noodweer op de Maasdijk in het Gelderse Alphen door de bliksem gedood. De Brusselse mevrouw Van Dieteren (54) raakte in de Eendracht, zijarm van de Oosterschelde, beklemd in een kapseizend jacht en kwam om het leven. Haar man en twee kennissen werden aan wal gespoeld. fietsen die het schip vervoerd werd geen schade geconstateerd. Kapitein J. Huis man bedaarde de gemoederen en voor spelde dat het schip bij opkomend getij weer zou vlot komen, hetgeen inderdaad gebeurde. De Brabantse gemeente Zundert heeft het zwaar te verduren gekregen, vooral eigendommen buiten het dorpscentrum De buurtschap Stuivezand bood een aan blik als na een bomaanval. Sommige ge vels en veldschuren stortten in, verschil lende wijken kwamen zonder stroom te zitten nadat de elektriciteitsmasten wa ren afgeknapt. De schade aan tuinbouw- gewassen wordt globaal op een half mil joen geraamd. Tienduizenden kilo's on rijp fruit werden afgerukt, verschillende hooibergen zijn zonder meer verdwenen. In het naburige Nieuwmoer in België werden twee boerderijen en een winkel pand vernield. Op de weg Oosterhout- Geertruidenberg raakte het verkeer ge ruime tijd gestagneerd, doordat vele ont wortelde bomen en afgerukte takken de weg versperden. Een van de dertig bo men, die op de Ettenseweg onder Rijs- bergen werden omgedrukt, heeft de taxipassagier M. C. Oomen (33) uit Ze venbergen levensgevaarlijk gewond. De man, een bouwvakker, werd naar het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. De taxichauffeur kwam er met een hoofdwond af. Op de rijksweg Breda- Tilburg werd de Tilburger Haast (23) door een afwaaiende tak aan het hoofd getroffen. Hij werd met een schedelbasis- fractuur in 't St.-Ignatiusziekenhuis opge nomen. Met andere automobilisten was hij tijdens de storm de door takken en bomen versperde weg aan het vrijmaken. (Van onze Haagse redactie) Vanaf vandaag is de margarine 1 cent per pakje van 250 gram duurder. De bond van Nederlandse margarinefabrikanten beeft gemeend tot deze prijsverhoging te moeten overgaan wegens de gestegen prijzen op de wereldmarkt van grond- stoffen. Een en ander gesehiedt na over leg met het ministerie van Economische Zaken. De voormalige Spaanse minister van buitenlandse zaken, Alberto Martin Arta- jo heeft zondag verklaard dat generaal Franco spoedig zijn directe opvolger zal aanwijzen, In een artikel in het katholieke och tendblad „Ya" schrijft Artajo dat in de naaste toekomst de in het vooruitzicht- gestelde afkondiging van de organieke wet die een scheiding zal maken tussen de functies van regeringsleider en die van staatshoofd kan worden verwacht en de aanwijzing van degenen die te zijner tijd de eerste autoriteit in Spanje zal worden". Artajo zei nog dat Franco Spanje zal regeren tot zijn dood toe en dat Spanje altijd een koninkrijk zal blijven. De kampeerplaatsen Liesbos Breda en Katjeskelder Oosterhout ondervonden de kracht van de storm vooral in de categorie grote tenten. In Liesbos wer den zes grote tenten vernield. Dertig kampeerders hebben er in de toevallig zaterdagmiddag geopende kantine gesla pen en dertig andere in het huis van het echtpaar Remie, dat de kampeerplaats exploiteert. Het kampeercentrum Katjes kelder heeft ongeveer drie uur met een storing in het elektriciteitsnet te maken gehad. De schade strekte zich tot dertig tenten uit en bleek niet ernstig. Op het allereerste bericht over de storm, ver spreid door radio en televisie, heeft de familie Polder vele telefoontjes verwerkt van ongerust geworden familieleden of kennissen van kampeerders. Menige tent bewoner wilde ook naar huis bellen. Be halve de vijfentwintighonderd mensen, die de Katjeskelder al bevolken, kwa men gisteren stromen belangstellenden het „noodgebied" monsteren. De bomen, In en rondom de gemeente Zun dert hebben verschillende gebou wen het zwaar te verduren ge had, zoals dit huisje in Achtmaal, waarvan niet veel overeind bleef. Kort na half acht zaterdagavond verraste de wervelstorm ,die hier en daar de vormen van een wind hoos aannam, West-Brabant. Drei gende rolwolken verduisterden de hemel in enkele seconden. die bij het uitbreken van de storm de toegangsweg versperden, waren toen al geruime tijd weggeruimd. Het eerste be richt over de situatie in de Katjeskelder weerspiegelde de situatie van het mo ment, waarop de windhoos juist het kam peercentrum had „genomen" Op de cam ping Hoeven sneuvelden vier tenten en Zonneland gaf eveneens enkele tentbe schadigingen te zien. Ook in het Kaats- heuvelse kampeercentrum „Het Hoekske" werd aanzienlijke schade aangericht. Het onweer dat met de storm gepaard of eraan vooraf ging, heeft voor tien duizenden guldens schade aangericht. Be halve in Vaassen, Nieuwenhoorn. Beem- ster en Haamstede, waar boerderijen in vlammen opgingen, brandde in Chaam de schuur van C. Oomen af, waarbij landbouwwerktuigen en de gehele oogst verloren gingen. In Waalwijk verloor de St.-Antoniuskerk zijn haan. In Kaatsheu vel waaiden enkele kozijnen uit wonin gen in aanbouw. Op de zeedijk te Ossenisse waaide een directiekeet van de provinciale water staat weg. Beambten waren gisteren be zig om de daar opgeborgen bestekteke ningen van het poldergemaal, dat de af watering in hel ruilverkavelingsgebied Stoppeldijk moet regelen, bij elkaar te zoeken. Hansweert werd door een bijzonder krachtige windhoos flink gehavend. Door dat het gemaal uitviel liepen een groot deel van het stadje en talloze kelders onder water. Van vier in aanbouw zijnde huizen vielen de binnenmuren om. Ook Yerseke kreeg wateroverlast. De pas die dag op de Zeeuwse kusten gearriveerde vakantiegangers kwamen er goed af. Er waaide geen mens weg. Op sommige plaatsen waren kampeerders gewaarschuwd hun biezen tijdelijk te pakken. Sommige Belgische badplaatsen Zwaar gewond werd de passagier van deze taxichauffeur naar het ziekenhuis vervoerdnadat op de Ettenseweg onder Rijsbergen een vallende boom de auto had getrof fen. De chauffeur zelf kwam er met hoofdwonden af. daarentegen hadden het wèl zwaar te verduren. Tijdens het noodweer brak paniek uit onder de ongeveer tweehonderd passa giers van de veerboot „Gorinchem V". op weg van Dintelsas naar Ooltgensplaat. toen het vaartuig op een zandplaat liep. van een verhuiswagen op de veerboot verdween door rukwinden het dak. Aan de dertig auto's en tientallen <brom)- DRIE MENSEN kwamen om het leven bij een treinongeluk in Malagasië en een even groot aantal werd gedood bij een treinontsporing in Frankfort aan de Oder Oost-Duilsland). MIDDEN tijdens de uitleg, die een Oost- berlijnse gids aan toeristen gaf over de beruchte muur. sprong hij er overheen en vluchtte naar het Wesien De vopo's waren te verrast om onmiddelijk te kunnen ingrijpen. EEN NEDERLANDS toeristenechtpaar is in Nice bestolen door twee inbrekers die. terwijl het echtpaar Amsterdam mers sliep, uit de hotelkamer voor 50.000 francs rooiden. DE NESTOR van het Weense lied, de 90-jarige componist prof. Ludwig Gru- bcr, is zaterdag m zijn woning te Wenen overleden, Tot c.e overbekende compo- S\xrS O ruber behoorden onder meer »vwenj. Wcib, Wicn" en „Servus alte Wea- nastadt In Harlem, het hoofdzakelijk door ne gers bewoonde deel van New York, heb ben zich zaterdagnacht gedurende zeven uur ernstige wanordelijkheden voorge gaan, die hebben geduurd tol hetaan breken van de dag. Een jonge neger werd gedood toen hij bij een aanval door meer dan vijfhon derd negers op het politiebureau in Har lem, een politieman met een baksteen wilde bekogelen. Vier politieagenten werden gewond. Meer dan tachtig personen moesten in ziekenhuizen in Harlem wegens tijdens de gevechten tussen de negerbetogers en de politie opgelopen lichte verwondingen worden behandeld. De politie heeft ruim veertig beto gers gearresteerd. De wanordelijkheden braken uit nadat negers hadden betoogd tegen het dood schieten van een jeugdige neger door een politieman. De neger had de politieagent met een mes aangevallen, waarop deze in zelfverdediging had geschoten, waar door de aanvaller dodelijk werd gewond. Ruim vijfhonderd neger-betogers wil den het politiebureau in Harlem binnen dringen. De politie slaagde er door over reding in hen van dit voornemen af te brengen, doch daarop begon een wild gooien van flessen, stenen en andere voorwerpen naar de politiemannen. Deze zetten daarop hun helmen op, trokken de gummistok en begonnen te chargeren, terwijl tevens honderden waarschuwings schoten in de lucht werden gelost. Een neger wierp een zelfgemaakte bom in een politieauto, die daarin ontplofte. Een der inzittenden werd hierdoor licht gewond. Nadat de politie versterkingen had la ten aanrukken, slaagde zij erin, na zeven uur van telkens weer oplaaiend hand gemeen, de rust te doen wederkeren. Nadat de orde was hersteld, belegden politiefunctionarissen eeh bijeenkomst met leiders der negergemeenschap in Harlem, met het doel te beraadslagen over de wijze waarop verdere ordever storingen zouden kunnen worden voorko men. Men meent dat de wanordelijkhe den, die zich zaterdagnacht in Harlem hebben voorgedaan, de ergste zijn sinds vele jaren. Van de zijde van de New Yorkse po litie werd later nog meegedeeld, dat minstens 22 winkels in de loop van za terdagavond en -nacht geplunderd wer den. Rond zes uur zondagmiddag is de brandweerloods en de opslagplaats voor brandblusmaterieel van de gemeente Venray volkomen in vlammen opge gaan. De loods was geheel van hout. Alle zware materieel van de vrijwillige gemeentelijke brandweer werd door het vuur vernietigd, alsmede twee trac toren, een busje, en werktuigen van de gemeente. De waarde van het verloren gegane materieel wordt geschat op een half miljoen. Doordat vier butagasflessen ontploften, werden van alle huizen in de buurt de ramen vernield er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In vijf minuten stond alles in lichter laaie. De Venrayse brandweer stond uiteraard machteloos bij gebrek aan apparatuur. Men riep de assistentie in van de brandweren van Vierlingsbeek, Meerlo, Horst en Venlo. Een uur latei- was men het vuur meester. (Van onze Parijse correspondent) Parijs heeft niet alleen een bijna ondraaglijke hitte achter de rug, maar ook een gebeurtenis waarover nog lang zal worden nagekaart. Za terdagmorgen om 11 uur midden in de binnenstad op de drukke Avenue de l'Opèra, heeft een Engels meisje van 23 jaar het bestaan om poedelnaakt over straat te lopen. Ze droeg geen badpak, geen bikini, geen monokini, niets, helemaal niets. Zij wandelde bij 34 graden in de schaduw zo maar, zo als vroeger Evan voor de zonde val moet hebben gelopen. De Parijzenaars wisten niet wat zij zagen. Bij de toevallig passerende mannen was de reactie van uiteenlo pende aard. Bij de vrouwen was de afkeuring vrijwel algemeen. Een win kelierster op no. 10 probeerde het meisje tot andere gedachten te bren gen en bood haar kleren aan. De con versatie vlotte goed, want Penelope Philips, zo was haar naam, sprak voor hgar doen redelijk Frans. Ze woonde al enige tijd in de Franse hoofdstad. Zij hield het in haar ant woord stijfkoppig bij de vissen, die evenmin veel om het lijf hebben. Een Parijse verkeersagent, die op de druk ke avenue een kolossale verkeers opstopping voorzag, pakte moedig de koe bij de horens en maakte met het eerste het beste kledingstuk dat hij bij de hand had een eind aan het schandaal. Het laatste wat de om standers zagen was een spartelende Penelope, die in de boevenwagen ver dween en naar het dichtstbij zijnde bureau van politie werd gebracht. Vandaar heeft men haar naar een inrichting getransporteerd. Men neemt aan dat door de hitte een van de vijf bij haar op de loop is gegaan. De Franse justitie zal er geen ver der werk van maken. Penelope gaat Het Kanaal over en daar moeten de magistraten van koningin Elizabeth maar uitmaken wat er met Penelope gaat gebeuren. Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tol vanavond: Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan wolkenvelden, zwakke tot matige wind ruimend naar west tot noordwest. Gematig de temperaturen. Vandaag: zon onder 20.38 uur. Maan op 22 21 uur. zon op 4 55 uur- on- aer 8.48 uur. «Van onze verslaggevers) Nederland heeft, ook voor wat het aantal verkeersdoden betreft, een ramp- weekeinde beleefd. Zes Nederlanders kwamen respectievelijk in België en in Italië om: drie Maastrichtenaren bij Luik en drie Eindhovenaren op de Brenncr- pas bij Bolzano. In het Limburgse Schinveld kwamen een Rotterdamse jongen en zijn zusje per bromfiets om en twee doden waren te betreuren ter hoogte van de Limburgse gemeente Berg en Terblijt. Het waren inzitten den van een personenauto, waarin aldus het A.N.P. volgens de rijks politie vier personen zaten die „een avondje uit waren geweest en stom dronken". De verongelukten waren een kelner uit Heer en een barmeisje uit Keulen. Bij het ongeluk ter hoogte van Bol zano waren vijf personenauto's betrok ken. Een vrachtwagen van de Italiaan se marine drukte op de pas een van de in file rijdende Nederlandse personen auto's tegen een muur, vloog daarna deze wagen voorbij, ramde een tweede Nederlandse auto en botste tenslotte op een Deense wagen. Er ontstond een enorme ravage. Op slag gedood werden Piet Sporen (22), Francine van Beek (16) en Gerardine van der Meer (46). Zes andere personen raakten zwaar gewond: Henriette de Groot (17), haar zusje Maria G8>. Marlies Kuik (18), Johanna van Beek (24), Gerardus Ver hees (19), allen uit Eindhoven, en Kees Soomer (21) uit Leerdam. Een Deense vrouw raakte eveneens zwaar gewond. De vrachtwagenbestuurder en zijn bij rijder, met een boot voor een regatta op weg naar Zweden, kwamen met de ;chrik vrij. De slachtoffers van het verkeerson geval bij Luik waren de Maastrichte naren J. Zeugers (41), L. Croux (44) ~oa mevrouw A. Zeugers-Marijnissen (36). Gewond werd mevrouw M. Croux- Clignes opgenomen in het ziekenhuis van Hoei. Haar toestand in redelijk. De bestuurder van de Nederlandse auto zou in de gemeente Mean, onder de rook van Luik. de tekens niet hebben opge- nerkt die de chauffeur van een in het ongerede geraakte tankwagen hem zou hebben gegeven. De ongehuwde kelner H. Heijnen (25) uit Heer en Agnes Thomas (32) uit Keulen, beiden werkzaam te Valken burg, kwamen om het leven op de autoweg Valkenburg - Maastricht. De auto, waarin zij als passagier meere den, vloog met hoge snelheid uit de bocht, ramde een lichtmast en belandde op zijn kop vooi een café. De Rotterdamse familie Den Besten, in het Limburgse Schinveld met vakan tie, verloor een zoon en een dochter, die per bromfiets op een kruising geen voorrang verleenden aan een autobus. Bovendien zijn op de Nederlandse wegen omgekomen: elektromonteur A. Plaatsman uit Den Helder, die per mo tor niet heeft opgemerkt dat een vrachtwagen van richting ging veran deren: chauffeur H. IJpelaar (23) uit Dongen, die per brommer vermoedelijk tegen een boom is gereden: duopassa- giere Kok-Meijer (55) uit Rijsoord, wier man bovendien zwaar gewond raakte toen hij per bromfiets bij Voorthuizen onder een vrachtauto raakte; de heer Nijman (72) uit Hardenberg, die per fiets door een auto werd geschept; landarbeider G. Baart (61) uit Wie- ringerwerf, die per bromfiets tegen een Zweedse bromfietser botste: een Udense militair (23) uit Uden, die per scooter onder Mariaheide tegen een lantaarn paal reed; J. Moed uit Oude Pekela, bestuurder van een personenauto en wiens dertienjarige zoon levensgevaar lijk gewond raakte toen de wagen fron taal in botsing kwam met een tegen ligger in de gemeente Vlagtwedde. (Van onze correspondent) Na twee jaar vrijwel onafgebroken buiten bewustzijn te zijn geweest over leed gistermorgen in het ziekenhuis te Venlo de 23-jarige Tiny Krompvoets uit Reuver aan de gevolgen van een ver keersongeval. Het meisje werd in juni 1962 ernstig gewond toen de bromfiets van haar verloofde, bij wie zij op de duo zat. werd aangereden door een per sonenauto. (Advertenties) (Advertentie) Gehelmde politiemannen trachten met knuppels de negers te ver spreiden. Dealer voor 's Hertogenbosch e.o.: Fa. j. putters automobielbedrijven Stationsweg 1-7 's Hertogenbosch Tel. 04100 - 31331 Dealer voor Tilburg e.o. FA. J. PUTTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN Hoevenseweg 92d Tilburg Tel. 04250 - 20744

de Stem | 1964 | | pagina 1