Kopgroep vertrok gisteren al Lovable n.v. neemt Oosterhouts filiaal van Meyerink over i hamol weer vandaag! Ruim f 90.000 voor jubilerende kard. Alfrink ont house qt englam MILITAIRE KEURING OP DE HELLING Duitse rekruut overleed na looppas 'tHoogeHuys "fj voor u Wachten hij de veren Vakantie! Fijn, maar kijk uit zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND Even uitblazen NOG WARMER Gegadigden voor gebouwen van Meyerink in Stoppeldijk Warm tot zeer warm Meisjes mochten zelf kiezen LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING 104e JAARGANG Ne. 24641 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 1 8 J 0 11 19 6 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 eent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon n9o; UITTOCHT TOERISTEN BARST VANDAAG LOS (Van onze parlementaire redactie) De kans is zeer groot dat het gehele keu ringsstelsel voor de militaire dienst binnenkort op de helling gaat. Medio volgende week zal de kapitein-arts E. E. de Win rapporteren over de recente dodelijke ongevallen van militairen, die als gevolg van zware inspanningen bezweken zijn. Zijn rapport zal de mi litair-medische autoriteiten waarschijn lijk aanleiding geven de minister van Defensie een nieuw keuringsplan voor te leggen. De dodelijke ongevallen van de laatste tijd zijn voor wat de ernst betreft wel iswaar incidenteel, maar het komt steeds meer voor dat militairen door te grote inspanningen ziek worden. Dit heeft verschillende militaire art sen al te denken gegeven en kapitein De Win zal in zijn rapport een aantal waarschijnlijke oorzaken vastleggen. Een groot aantal militaire eisen houdt namelijk met bijzonder weinig omstan digheden rekening. Er zijn tal van voorschriften, waarvan niet afgeweken mag worden, ook niet op gezag van de directe commandanten. Er kunnen zich echter bepaalde situaties voordoen, dat sommige eisen te zwaar zijn en ern stige gevolgen kunnen hebben. Dit is nu duidelijk genoeg gebleken. De totale keuringseisen zijn niet inge steld op deze tijd. Volgens vele artsen in en buiten de strijdkrachten moeten de keuringsmaatstaven voor de tegen woordige jongeren anders zijn dan in vroegere perioden. Dit is het gevolg van een totaal andere levensgewoon te. van minder sport, langere geeste lijke inspanning, een teveel aan pas sieve recreatie en dergelijke. In hoeverre de militaire dienst met al deze factoren rekening dient te hou den moeten de militair-medische auto riteiten nog onderzoeken. Feit is ech ter dat ze er reeds geruime tijd direct mee te maken krijgen. Daarbij speelt bovendien een rol het aantal dienst plichtigen, dat in het verleden voor de opbouw van de strijdkrachten nood zakelijk geweest is. Als gevolg daar van werden de keuringseisen anders gehanteerd dan bij een grotere selec tiemogelijkheid het geval is. De nieuwe opbouw van de strijdkrachten zoals die thans gezien wordt, kan met een minder aantal dienstplichtigen toe Daardoor kan binnenkort al een betere selectie toegepast worden. Intussen is de juiste doodsoorzaak van de bezweken cadet-sergeant Meerdink- Veldboom vastgesteld. Hij is aan warm- testuwing overleden. (Van onze verslaggevers) Vandaag begint de grote uittocht van circa anderhalf miljoen vakantie houdende Nederlanders. De massa bestaat grotendeels uit bouwvakkers, die het schijnt een traditie te worden het meest ideale weer daarvoor hebben uitgezocht. Gisteravond al ging de „kop groep" op pad. Vandaag volgt het „grote peloton". Een half miljoen landgenoten zal naar het buitenland trekken, een miljoen anderen zoekt zijn heil in onze eigen recreatiegebieden. Een half miljoen an deren acht het raadzamer om de vakantie maar binnenshuis door te brengen en er af en toe zo eens een dagje tussenuit te trekken. Zeeland heeft gisteren al aardig met de drukte te kampen gehad. Vooral op het veer Anna Jacoba-Zijpe was het zeer druk. De reizigers moesten daar drie tot vier uur wachten voor ze overgezet konden worden. Tot dusverre hebben meer Zeeuwen hun provincie verlaten dan anderen de eilanden binnentrokken. De Spoorwegen in Zeeland verwachten vandaag een enorme drukte. De talrijke campings hebben flinke voorraden drank en le vensmiddelen ingeslagen om aan de on getwijfeld grote behoefte te kunnen vol doen. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen verwacht „leeg te lopen" naar het westen, terwijl bovendien weinig binnenkomende toeris ten worden verwacht. De grenspost Zuijdert heeft het pas- sageverkeer gisteravond goed kunnen verwerken. Per vijf minuten werden zo'n 30 tot 35 auto's doorgelaten, hetgeen weinig oponthoud veroorzaakte. Het uit gaande verkeer overtrof verre het bin nenkomende, waartoe vooral Engelsen en Fransen gerekend moeten worden. Het vrachtverkeer was aanmerkelijk ge ringer dan onder normale omstandighe den. De post Nispen-Esschen kende even min een grote drukte in tegenstelling tot de post Putte, waar het passageverkeer aanmerkelijk intensiever was. In Eindhoven viel de drukte ook nog al mee. Wel werden er veel meer ver keersongelukken gesignaleerd dan an ders en zeker vooral op plaatsen waar deze zeer ongebruikelijk zijn. Het tra: ject Eindhoven-Weert wemelde gister avond van auto's, die richting Duitsland reden. Het binnenkomende verkeer, voor al dat naar Venlo, nam gisteravond van uur tot uur toe. Uit Bergen op Zoom, Breda en Til burg bereikten ons berichten, die spra ken van een „iets grotere drukte" en een „druppelsgewijze in- en uittocht". De Bredase V.V.V. verwacht vandaag echter accommodatie tekort te zullen komen. Volgens de landelijke kampeerinfor- matiedienst van de V.V.V. zijn gisteren al 70 campings vol geraakt. Eergisteren lucht. stroomde een zelfde aantal vol. In Nispen en Breda zitten ze tjokvol. De hotels in onze voornaamste toeris tencentra waren gisteren alle behoorlijk bezet, maar niet volgeboekt. De A.N.W.B., die in staat van paraat heid is gebracht, verwacht voor vandaag een „leeglopen" in de richting oost. Ook de luchtvaartmaatschappijen, die elk jaar meer toeristen vervoeren, zijn voor vandaag op het ergste voorbereid. Zij verwachten dat dezer dagen alle re cords gebroken zullen worden. De K.L.M. verwacht 32.000 ITE-reizigers te zullen vervoeren. Vorig jaar waren dit er nog „maar" 26.000. Vanaf Schiphol en Zestien hoven vertrokken gisteren al 20 charter- vliegtuigen met bestemming Spanje, Joe- go-Slavië en Majorca. De spoorwegen rijden dit weekeinde met extra lange treinen. Op te verwach ten knelpunten staan reserve-treinen, die zo nodig kunnen worden ingeschakeld! Op de drukste routes zullen voortreinen worden ingezet. Rijks- en gemeentepoli tie hebben alle materieel en personeel ingeschakeld langs de uitvalswegen, voor al langs het traject Utrecht-Arnhem- Duitsland. Ook het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht wordt vandaag angstvalling in de gaten gehouden. Gisteravond was daar sprake van een „gezellige drukte". Een filevorming deed zich evenwel niet voor. Een beetje uitblazen kunnen nu echter ambtenaren van de burgerlijke stand, die de laatste dagen een stroom van verzoeken om paspoorten of verlengingen hebben moeten verwerken. Ook de spaarbanken, die dagenlang zorgvuldig opzij gelegde vakantiecentjes hebben uit gekeerd, komen nu zo'n beetje tot rust. Scheveningen, dat dezer dagen wel zal wemelen van de badgasten, heeft giste ren een primeur gekregen. Ten behoeve van het redden van drenkelingen is een speedboot aangeschaft, die zijn nut ze ker zal bewijzen. De reisbureaus hebben al hun mate riaal ingeschakeld om de massale toe- ristenstroom het hoofd te kunnen bie den. Opvallend was dat een record-aantal vakantiegangers verre landen verkiest boven onze buurlanden. Het Gardameer is favoriet. Duidelijk bleek dat het auto bustoerisme enig terrein prijs heeft moeten geven aan het reizen door de DE MOGELIJKHEID om Rusland langlo pende kredieten te verstrekken wordt momenteel door Amerika bestudeerd. Het Kremlin zal dan echter wel tot politieke concessies bereid moeten zijn. STRAALMOTOREN van vliegtuigen kunnen gebruikt worden bij het opwek ken van elektrische energie. Defensie moet er, in het kader van de bezuinigin gen. toch een aantal van de hand doen. Laten we ze daar dan voor gebruiken, zegt een vrouwelijk Tweede-Kamerlid. EEN STUDENT in de medicijnen in Bonn heef gisteren met een zelfgemaakt pis tool een medestudent neergeschoten. Daarna pleegde hij zelfmoord door een fles Pruisisch zuur leeg te drinken. Het motief voor het drama kent men niet. BETREURENSWAARDIG vindt de K.N.A.C. het conflict tussen de A.N.W.B. en de rijkspolitie over de voorlichting via de radio van de weggebruikers over verkeersstagnaties. De K.N.A.C. distan tieert zich dan ook van de protestactie van de A.N.W.B. Op deze foto beidt de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. bM. van Thiel, de jubilerende kardinaal tijdens de receptie zijnl gelukwensen aan. A.N.W.B., politie en verkeersdes- kundigen vormen thans nu het grootste deel der Westeuropeanen aan de vakantie begint één koor dat het waarschuwingslied heeft aan geheven. Het is geen romantisch, lief lijk lied dat zij zingen. Integendeel. Het is hard en haast ruw: jakkeren zeggen zij is rijden in een dood kist en dat is waar. De voorlaatste nacht al kon men overal in de woon wijken van de steden nijvere vakan tiegangers zien, doende met het op tuigen van hun geliefkoosde autootje. Bijgestaan door zoons en dochters, onder supervisie van echtgenoten stonden zij kofferruimten vol te stou wen en imperials te beladen. Fijn vakantie. Jawel, maar kijk uit! Rijden De allereerste waarschuwing geldt natuurlijk de automobilist. Wilt u in de nacht vertrekken om de grote drukte te vermijden? Akkoord, dat kan verstandig zijn, maar zorg dat u een voldoend aantal uren gesla pen hebt. Twee dagtaken aan elkaar koppelen gaat niet, zeker niet als de tweede achter het stuur van een vol geladen auto wordt doorgebracht. Rijd voorzichtig, maar doelbewust opdat andere weggebruikers niet hoeven te twijfelen aan uw bedoe lingen. Pas uw rijden aan aan de in het gastland heersende verkeersre gels en gewoonten. Rust op tijd. In één ruk naar de Brennerpas of het Lago Maggiore rijden is gekkenwerk en levensge vaarlijk. Voor u en voor anderen. Zwemmen Voorzichtig bij het zwemmen. Vooral niet bezweet in het water springen, al ligt het nog zo uitnodi gend aan uw voeten te kabbelen. Eten en drinken Met eten en drinken moet u ook uitkijken en dan bedoelen we niet dat de Spanjegangers geen olijfolie moeten gebruiken. Als u daar niet tegen kunt blijkt dat wel, schade lijke gevolgen heeft het niet. Het gaat er om dat het voedsel dat u gebruikt gewassen en/of gekookt is. In de warmte voelen allerlei bacte riën zich het best en warm is het in Europa op het ogenblik Bruin worden Zonnebaders moeten we aanraden een beetje voorzichtig te zijn met de zon. Overvloed heeft vooral hier (op zijn minst) pijnlijke gevolgen. Te lang in de zon vertroeven kan levensge vaarlijk zijn. Lekker om je zo tijdens een dag tripje eens even te kunnen neer vlijen langs de kant van de weg en je meegebrachte boterhamme tjes in de schaduw te kunnen ver orberen. Onze fotograaf kiekte dit tafereeltje, dat de komende twee weken zeer vaak te zien zal zijn. (Van onze weerkundige medewerker) Enkele weken zijn wij niet gelukkig geweest met het weekend-weer. Vorige week nog wind en regen, gevolgd door een warme week, waarbij vooral in Lim burg de heetste dagen een maximum van 30 graden Celsius te zien gaveif. Een ho- gedrukgebied ligt boven de Noordzee en blijft tot zondag fraai zomerweer bren gen. Wellicht komen de temperaturen opnieuw iets hoger, bij een meer naar het zuiden draaiende wind. De kans op een onweersbui is aanwezig, maar deze zal geen afbreuk doen aan de zomerse tendensen. lectuur menu Maandag is het twintig jaar geleden dat de aanslag op Hitier werd ge pleegd. Een van onze redacteuren vertelt het dramatische relaas van deze aanslag. Pag. 15 Een eeuw geleden werd de „geniale dwerg" Toulouse Lautrec geboren. Onze Parijse correspondent wijdde er een artikel aan. Pag. 13 Riek Janssen en haar one-woman- show paradeert vandaag aan de kop van onze radio- en t.v.-pagina. Pag. 5. De huisarts in de Sovjet-Unie. Een medewerker zelf arts die kort geleden de gelegenheid had Rusland te bezoeken, vertelt er boeiend over. Pag. 8 De Schelde is breed, maar voor sche pen niet ongevaarlijk. Vandaar een groot aantal wrakken dat tot oppas sen dwingt. Foto's en reportages Pag. 17. (Van onze verslaggever) De onlangs ontslagen werknemers van de N.V. Westerscheldetextielfabrieken G. H. Meyerink te Stoppeldijk in de ge meente Vogelwaarde, hebben gisteren op het bedrijf de lonen over de twee laatst gewerkte weken tot 6 juli uit betaald gekregen. Ze hebben nog recht op de lonen over drie weken; die de gebruikelijke ontslagperiode uitmaken en op het vakantiegeld over 1964. De verplichting tot uitbetaling daarvan zal wellicht worden overgenomen door de bedrijfsvereniging. Inmiddels hebben zich bij de gemeente Vogelwaarde, de preferente schuldeiser, reeds veel gegadigden voor de ter be schikking gekomen bedrijfsruimten ge meld. Voor de gemeente Vogelwaarde is er nu gegronde hoop dat èn de werk gelegenheid in de gemeente niet teloor zal gaan èn dat de financiële verliezen niet zo groot zullen zijn, als het zich aanvankelijk heeft laten aanzien. Er is alle reden om aan te nemen dat de gebouwen in Stoppeldijk binnen afzien bare tijd hun nieuwe bestemming zul len hebben. Gisteren hebben de werknemers van Meyerink en Co. in Winterswijk, die niet van andere werkgevers vakantie geld krijgen, een vakantietoeslag ont vangen. Dat is mogelijk gemaakt dobr samenwerking met de Rotterdamsche Bank, de Twents-Gelderse fabrikan tenverenigingen en de vakbonden. De Rotterdamsche Bank heeft voor dit doel 45.000 gulden beschikbaar ge steld. KROESTJEVS schoonzoon, Alexei Ad- zhoebei, vertrekt vandaag naar West- Duitsland voor bezoeken aan Duitse kranten en. naar wordt verwacht, aan bondskanselier Erhard. (Advertentie) J>ascherm uw huid met hamol ultra «MioVter,Wacht'ng van het K.N M I geldig tot vanavond: Zonnig en warm tot zeer weer weer met een kans op een loktv onweersbui. Zwakke tot matige oosteluke wind. Aan de ku™ wes telijke wind. Vandaag: zon onder 20 41 uur Maan op 21.34 uur. uur' Morgen: zon op 4.52 uur Zon nu der 20.39 uur. Maan op 2159 Uur" Maan onder 6.22 uur. Maandag: zon op 4.54 uur. Maan onder 7.35 uur. (Van onze verslaggever) De jubileumviering van kardinaal dr. B. J. Alfrink is gisteravond in het Utrechtse Tivoii geëindigd als een on gedwongen feest, waar honderden ka tholieken uit Utrecht en het aartsbis dom de eminente jubilaris de hand kwamen drukken. De viering van het veertigjarig priesterfeest en het twaalf en een hall- jarige bisschopsjubileum van kardinaal Alfrink begon 's middags met een re ceptie in het aartsbisschoppelijk mu seum, waar ongeveer 400 Nederlanders hun gelukwensen kwamen aanbieden. Onder hen waren het voltallige Neder landse episcopaat, de nuntius in Den Haag, mgr. Beltrami, enkele katholieke ministers, hoogleraren, kanunniken en oversten. hoofdaalmoezenier, alle Utrechtse pastoors, hoogwaardigheids^ bekleders van andere kerkgenootschap pen, afgevaardigden van sociale orga- nisaties, deputaties van studentenver enigingen en vele anderen. Mgr. J. A. Geeldinck, proost van het Metropolitan kapittel, bood een boek werk aan, dat in opdracht van het ka pittel is geschreven door de rijksarchi varis in Utrecht. Het is getiteld „Con tour van kardinaal Alfrinks kerkpro vincie" en het behandelt een aantal problemen van deze tijd, voornamelijk aan de hand van uitspraken van de jubilaris. De proost zei in zijn toespraak dat het kapittel sinds kardinaal Alfrinks bisschopswijding bewondering en res pect heeft gehad voor de wijze waarop deze de problemen in volle rust op zich af liet komen en niet schuwde daartegenover stelling en leiding te ne men. Dit ontzag strekt zich ook uit tot kringen van andersdenkenden en tot over onze landsgrenzen. Men krijgt wel eens de indruk, aldus de proost, dat men in het buitenland met meer b(» reidwilligheid naar de kardinaal luis tert dan in het eigen land. Negentien hoogleraren hadden ter ere van de kardinaal een bundel sa mengesteld, die zij de titel „Vrienden- gave" hebben gegeven. Prof. dr. R. R. Post bood deze tijdens de receptie aan. Het hoogtepunt van de viering van het dubbele jubileum was ongetwijfeld de niet-pontificale avondmis in Tivoii, waarbij ongeveer 1500 gelovigen aan wezig waren. Voor de offerande werd tijdens deze mis de offergave van de katholieken uit het aartsbisdom aan geboden. Er werd een bedrag van ruim 90.000 gulden bijeengebracht. Dit zal worden aangewend voor de vorming van een Kardinaal Alfrink-fonds voor steun aan lekenactiviteiten in de mis sie. In zijn preek tijdens de mis sprak de kardinaal over het ambt van de pries ter en van de bisschop. Het ambt wordt gedragen door een mens en het draagt daarom een stempel met al de mense lijke tekorten en gebreken, aldus de kardinaal. De vele gelukwensen bij zijn jubi leum zag de kardinaal als een blijk van begrip, dat bij velen leeft voor de zwaarte van het bisschoppelijk ambt in deze tijd. Na de mis dankte de kardinaal voor de offergave, die hem, naar hij zei, in de gelegenheid stelt steun te verlenen aan de verheugende activiteiten van leken in de missielanden. Hij zag hier in een teken van levenskracht van del Kerk. (Van onze verslaggever) Dagen van angstige spanning voor het personeel van het Oosterhoutse filiaal van de n.v. Verenigde Nederlandse Tex tielbedrijven J. Meyerink en Co. zyn gis teren in vreugde omgeslagen. Gisteren is het filiaal nl. overgenomen door de n.v. Lovable Nederland uit Zutfen, een Ne derlands-Amerikaans bedrijf in de foun dationsector. De meisjes staan nu, zoals ze vrees den. op straat, want uiteraard kan de produktie van een totaal ander artikel niet ineens op gang worden gebracht. Maar het wordt een „betaalde vakantie", die mogelijk wel vier a vijf weken kan duren. Ook andere verplichtingen w.o. vakantiegeld, zijn met onmiddellijke in gang door de nieuwe werkgever over genomen. Zoals bekend bestond het bedrijg van Meyerink en Co. hoofdzakelijk uit we verijen en veredelingsindustrie plus con fectiebedrijven. Deze laatste waren ge- Een officier en drie onderofficieren van het Westduitse leger zijn gisteren uit hun functies ontheven, nadat een rekruut die pas 16 dagen in dienst was, overleden was aan de gevolgen van een looppas in de tropische temperaturen. De 19-jarige rekruut Anton Deigel was donderdag met zijn onderdeel op veld- oefening in de omgeving van Esslingen, Zuid-Duitsland. Bij de terugkeer naar de kazerne kregen de rekruten bevel om de laatste 900 meter in looppas af te leggen. Vlak bij de kazernepoort be zweek Deigel. In de loop van de avond overleed hij. DE VRIJE onderneming zal in Bulgarije voor een deel naast het al bestaande produktieplan worden toegestaan. De in dustrie zal echter de prijzen bepalen. vestigd te Oosterhout en Vogelwaarde. Ook voor het bedrijf te Vogelwaarde heeft de n.v. Lovable, die inmiddels ook al twaalf stafleden van Meyerink te Win terswijk heeft overgenomen en naar Zutphen heeft gehaald, grote interesse. Maar de verwarde situatie, de financiële èn juridische chaos, die is ontstaan door de gecompliceerde financiële politiek van Meyerink en Co., maakt directe overna me onmogelijk. Bovendien is de zaak be vroren door de bewindvoerders. Het bedrijf te Oosterhout zal helemaal moeten worden omgeschakeld. En die tijd zal voor het overgenomen personeel va kantie betekenen. Het liefst zou de nieu: we directie in het oude pand op dê Markt van start gaan, doch ook hier zit ten nogal wat moeilijkheden aan vast. Een bedrijf uit Raamsdonksveer heeft deze week nl. huurofptie op het pand verkregen. Met de bedoeling overigens het personeel mee over te nemen. De heer S. F. Fransen, directeur Ne derland van de n.v. Lovable, en L. Ho- gendoorn, chef algemene zaken Europa, gingen van een ander standpunt uit. Zij zochten allereerst toenadering tot het personeel: directrice mej. Hovens werd naar Zutphen genodigd om het nieuwe produktieproces ie bestuderen. De meisjes hebben gistermorgen zelf een keuze mogen maken tussen het be drijf in Raamsdonksveer en de n.v. Lo vable. En bloc koos men de foundations in Zutphen. De heren Fransen en Hogendoorn heb ben gisteren reeds pogingen gedaan om, indien nodig, elders in Oosterhout be drijfsruimte te vinden. Het pand op de Markt zal toch slechts groot genoeg zijn voor het allereerste begin, want de plan nen voor de toekomst vragen heel wat meer ruimte. De moeilijkheden bij Meyerink waren een unieke kans om op grote schaal verder uit te breiden. (Advertenties) ALKMAAR HOFLEVERANCIER GROTE MARKT 25 BREDA Rekord-korting op vrije-tijdskolberts Sportieve, recht gesneden vrije-tijds modellen in rui ge Harris tweed of ge- schoren Hebriden tweed. Voorbeeld: oude prijs f 94.50 roinus 40% Is oó i 56.701 'nVoordeel dusivanif3yt&(X Rekord-korting op pantalons Ideale leispaotaTons van tyralon-80, slanke model- lacvmets teek zakken. Voor beeldt oede pegs f,39:50 minus 40% ml 23.30. \*WoordeeJ*ius>waatff15.8Q

de Stem | 1964 | | pagina 1