Kopstukken blijven kalm - de minderen vieren feest OOK „KLEINTJES" GAAN EEN SPANNENDE FINALE STRIJDEN vordt in >111 gezel annaert uldigd Zes kon loners met Jean koplopers met Stablinsky als snelste GROENE EN GELE TRUI ZIJN GOED VERDEDIGD Fede Bahamontes weer bergprijs Jacq. Anquetil wordt kwaad elegrafisten modelactie kAMENS 'andaag \orgen DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JULI 1964 Rustige dag Drie coureurs in eindduel! Oranje kan nog iets goed maken Jan Kudra wordt winnaar van Oost-Europees wielerfestivat Nederlanders missen ook nu de beslissende slag. maar..... PARIJS 27.5 km „DE ACHT VAN CHAAM" 1 ■akte vogelvoeders! Met de aanplant van hel in de herfst een aanvang Hel werk wordt uit.gc- Ned. Heidemij. Over de paden was nog geen he chten. Voor mej. De Kra- sche indicatie een inva- hulpmotor worden aan- sten hiervan bedragen gemeenteraad verleende af van deze wagen eer >0— [annaert, 25 jaar muziek dagen een hartelijke hui- gevallen, die voor het te werd georganiseerd cliool Semper Gaudete in de heer Mannaert di re van de jubilaris maak- iand van Semper Gaudete door Hulst, waarna een ;rd gegeven op de markt icert, dat werd gegeven van de muziekschool, een sprak de voorzitter van ;e, de heer Ch. Willaert, oorden aan het adres van I bood een bloemenmand deed ook een vertegen- de Harmonie Verenigde |is van Gent, waarvan de eveneens directeur is. in het concert kreeg de een serenade, die hem g aan de Van Maelstede- icht. Tenslotte was er nog lenzijn voor de leden van [e. De bijeenkomst werd ir de muzikala medewer- Fly Catchers o.l.v. Ferry oon van de jubilaris. ize correspondent) m die bij de P.T.T. te ken, overwegen een mo- nnen om uiting te geven ;gen over een verschil in postbeambten en telegra- T.T. De telegrafisten zijn van de post achterop ge in salarisverbetering niet erklaard voor de telegra- >tenaren hebben de tele- let recht om te gaan sta in een communiqué even- Lgd protestmaatregelen te helaas niet onopgemerkt bij de klanten van de UNIVERSITEIT «universiteit te Leiden ndidaatsexamen II genees- gelaar, Sluiskil. SIUSCOLLEGE het Canisiuscollege te het eindexamen hbs-b, Z. Fermont te Terneuzen. IBRORDSCOLLEGE slaagden te Goes: Ab. t, Carla Brouwers, Vlis- Burgs. 's-Hertogenbosch, Yerseke, Elly Durinck, sie de Jonge, 's-Heeren- Tonge, Souburg. Koos van Nagelkerke, Lewedorp, Kapelle-Biezelinge, Erna Iburg, Monique Stavenui- Theunis, Vlissingen, Wil- elburg. H. DELFT e Delft zijn geslaagd voor jenieur P. Dekker, Veere. Goes. J. Jorritsma, Vlis- m Liere. Kloetinge: kand. Maenhout, Biervliet. MULO xamen mulo-A te Goes Stevense, Schore x, P. de x, P. Berman, Kapel- ps, Nisse x, C. Koopman, K. Krijger. Borssele, C. Ie, P. Hingelberg, Katten- it. Borssele x, C. van den x. E. Kaat. Kapelle, W. olphaartsdijk, I. Stoffels, IA. Vermeer, allen Ter- gstrate en A. Hovestadt, en de heren: J. Alme- e x, M. de Kok, Goes x, ind Bath x. C. Swenne, Griffioen x. J. Snoek x allen Goes, W. Constant, C. van Maanen, Noord aak. Zierikzee x, D. Sies, J Verburg, Goes x. W. naire x, L. Hendrikse, Meeuse. Goes, A. Ver- uzen, A. Versluys, Bier- Terneuzen, P. Destom- Korstanje, Kapelle. De ?n behaalden tevens het 'lorna. sole mio, a.l. uur Geef er de brui(d) RKE gging bouw lagere scho- -18.00 uur Receptie t.g.v. um brigadier Borrée. pening ruilverkavelings- uur Raadsvergadering. 15.00 uur Diplo- ia 14.00 uur Installatie commissie Ruilverkave- •Clinge. li 11 Jacq Goddet kan lachen. De Franse voor knetterend vuurwerk tot de Ronde heeft het kookpunt bereikt. Jan Janssen, Ward Seis, Jacques An- laatste dag, die nu aangeb»oken Vanmiddag wordt een bewogen quetil en Raymond Poulidor zorgen Tour-verhaal afgesloten... JEAN STABLINSKY ....eerste plaats (foto Dagblad De Stem) 10*fT 7 (Van onze speciale verslaggever) ORLEANS, maandagavond. Raymond Poulidor was machteloos tegen het monsterverbond tussen Rafael Geminiani en Maurice de Muer op de voorlaatste dag van de Tour de France. Deze beide grootheden was er alles aan gele gen om in de 311 kilometer lange etappe tussen Clermont Ferrand en Orleans alles zo rustig mogelijk te laten verlopen teneinde de po sitie van Anquetil in het algemeen klassement en die van Jan Jans sen in het puntenklassement niet in gevaar te brengen. Het complot is naar wens van de beide heren verlopen. Toen na 250 kilometer een door Jean Graczyk geleide ontsnapping van 6 renners een voortijdig einde vond, stuurden Geminiani en De Muer hun mannetjes weg om het pad voor Anquetil en Janssen te effenen. De Franse kampioen Jean Stablinsky (Rapha) en Ferrer (Pelforth) leidden deze nieuwe vlucht in, waarbij de ongevaarlijke tegenstanders Batini, Nova- les, Gilbert Desmet 2 en Honrubia zich aansloten. Zo en niet anders, hadden de samen zweerders het zich voorgesteld en zij gaven hun machten in het peloton opdracht het tempo te drukken, een taak, waarvan de onderhorigen zich voorbeeldig kweten. Binnen 10 kilometer was er een gat van ruim drie minuten ont staan enmoest Poulidor zich tan denknarsend neerleggen bij het voor hem bittere feit, dat de boni ficaties, de enige kans waardoor hij Anquetil maandag uit de gele trui had kunnen rijden, buiten zijn bereik waren gekomen. Bovendien zat, nu ook Jan Janssen op rozen, omdat hij slechts aan het wiel van Seis over de eindstreep behoefde te gaan om niet meer dan een punt aan de Belg te verspelen. En zo is het ook ge gaan. Bijna tien minuten nadat Jean Sta blinsky met enkele lengten voorsprong op Babini de rit op zijn naam schreef finishte Jan Janssen in het zog van Ward Seis als achtste en bleef elf punten voor in het klassement van de groene trui „Hoe hebben we dat gespeeld"? Janssen grijnsde breed. „Morgen klaren we het ook wel". (Van onze speciale verslaggever) ORLEANS, maandagavond. Het wordt steeds duidelijker dat An quetil ondanks zijn indrukwekkende erelijst van overwinningen in populari teit gaat inboeten ten koste van Raymond Poulidor. Langs de route ziet men veelvuldige! de naam van de laatste op spandoeken, eenvoudige kartonnen bordjes en soms ook onbeholpen met krijt op de weg ge schreven, dan die van Anquetil. Het meest tekenend voor de zich wijzigende situatie was echter wel de houding van het duizendkoppige publiek aan de finish in Orleans. Toen Anquetil duidelijk te herkennen aan zijn gele trui. middén in het grote peloton over de eindstreep ging, werd hij van alle kanten uitgefloten. De verschijning van Poulidor echter ontlokte luide spreekkoren, die zijn naam over do Champ de Mars deden schallen. Anquetil was woest Hij was ternauwernood be reid. om op het erepodium een nieuwe gele trui te komen aantrekken, maar weigerde pertinent de burgemeester van Orleans en enkele andere hoogwaardig heidsbekleders op de tribune een handje te gaan geven Gewillig liet Anquetil zich fotograferen met de beide kinderen van Henry Angl 'e. maar daarmee was het ook gedaan De burgemeester van Oreanls wachtte tevergeefs. Al heel vroeg in de ochtend - de start was kort na zeven uur - was het schaak spel begonnen met een slimme openings zet van Raoul Remy, ploegleider van de équipe van Federico Bahamontes. Zijn troef voor het koningsschap in het bergklassement, waaraan een prijs van 500Ó nieuwe franken is verbonden, stond slechts zes punten voor op Jimenez en een „ofcaot heat" behoorde niet tot de on mogelijkheden als Jimenez op afstand te houden en ook dit spelletje slaagde vol komen. Voordat de nog slaperige Jimenez zich realiseerde wat er gebeurde was Novales al uit het gezicht verdwenen samen met de Belg Aerenhouts en zorgden de ploeg genoten van Bahamontes er wel voor dat de grote concurrent op de vlakke wegen geen ontsnapping meer kon inzetten. De anderen bemoeiden zich niet met deze affaire en daardoor kwam het dat Nova- les met een voorsprong van bijna vijf mi nuten het eerst over de col kon gaan. De kroon van Bahamontes was weer veilig en nadat Novales in de afdaling eerst de door hem geloste Aerenhouts had laten bijkomen, wachtte hij op de hoofdmacht, waarin Bahamontes hem met een goed keurend schouderklopje ^begroette. De ..Adelaar van Toledo" had voor de zesde maal in elf jaar tijd het bergklas sement gewonnen, een prestatie die voor hem niemand heeft geleverd. Maar nog nooit heeft hij zoveel tegenstand onder vonden als dit jaar van zijn 8 jaar jongere landgenoot Jimenez, die nu Bahamontes heeft aangekondigd zijn laatste Tour te hebben gereden, in de nabije toekomst de troonopvolger van Bahamontes is. Buiten de complotten om, die nog enig leven in de brouwerij brachten, werd op de voorlaatste dag het traditionele défilé gehouden. Het overgrote deel van de bij zonder vermoeide meute ziet alleen nog maar uit naar de eindstreep van het Pare des Princes om dan van eén verdiende rust te gaan genieten. Het laatste sprankje strijdlust was zon dag op de Puy de Dome bij de meesten gedoofd en zij waren maar wat blij, dat er in de rit naar Orleans niet echt be hoefde te worden gefietst. Steeds verder BLNONIBEHEYT ....moet buigen voor Seis en Janssen.... (foto Dagblad De Stem) raakte de karavaan achter op het tijd schema in de eerste 200 kilometer naar de tweede ravitaillering in Bourges. Daar verbrak Jean Graczyk om begrijpelijke redenen de rust. „Popov", zoals zijn bij naam luidt, woont immers 20 km buiten Bourges en wilde in zijn geboortestreek laten zien dat hij er nog altijd is. Novak later gevolgd door Joseph Groussard en Pierre Everaert en de scherp door het wielerleven getekende Jean Graczyk reden zo'n goede vijftig kilometer lang voor de hoofdmacht uit en gaven toen de minuut voorsprong prijs. Het enige resultaat was dat het tijdsche ma weer iets werd benaderd. Toen kwam de beslissende vlucht van een groepje onder leiding van Stablinsky en Ferrer, waarbij zich om onbegrijpe lijke redenen geen van de Televizieren aansloten. Een enigzins redelijke verkla ring hiervoor konden zij na afloop van de rit niet geven. Wij zullen het maar houden op de vermoeidheid, die ook aan de renners van Pellenaars niet onopge merkt is voorbijgegaan. (Van onze speciale verslaggever) Orleans, maandagavond. De coureurs in de Tour de l'Avenir zijn per slot van rekening toch ook maar gewone mensen. De volgers vroegen zich juist af of zij elkaar in deze ronde dan helemaal geen adempauze zouden gunnen, maar maandag, in de 211 km lange voorlaatste etappe van Montlucon naar Orleans, was het dan eindelijk zover. Na elkaar elf dagen lang het leven zuur gemaakt te hebben, hielden de kopstukken zich bij wijze van uitzondering een keer rus tig en konden de mindere goden, die daar voor interesse hadden, zich naar hartelust uitleven. Zo werd het ditmaal de grote dag voor Andrej Boltezar. een 23-jarige schrijnwerker uit Lubliana. dc Zuidslavier eindigde weliswaar niet als eerste, in de eindsprint van een groep van vier moest hij de Pool Jan Kudra en de Italiaan Claudio Michelotto voor laten gaan. maar als enige van het kwartet kon hij er prat opgaan, meer dan 200 kilometer voor het peloton uit te hebben gereden. In tegenstelling tot de drie renners, die later zijn metgezellen zouden worden, kon de blonde Zuid. slaviër zijn aanvalslust nog geen vijf kilometer lang intomen. Toen reeds werd het hem te benauwd in het peloton en sprong hij dartel weg, de vrijheid tege moet. De grote mannen in de groep keken elkaar eens aan. Was dit een grap of wilde die Zuidslaviër werke lijk doorgaan? Het laatste bleek het geval en omdat Boltezar in de rangschikking pas op de veertigste plaats kwam met een achterstand van, om precies te zijn, 5.3.51 op de leider Garcia, mocht hij er van de anderen voor zichzelf een mooie dag van maken. Andrej Boltezar deed dat maar al te graag. Het zat hem toch al niet zo lekker, dat hij, vorig jaar toch winnaar van de ronde van Zuid-Slavië en dit jaar eerste in de ronde van Kroatië en ^Slovenië in deze tour helemaal geen kans had gekregen op te vallen en nu de gelegenheid dan eenmaal daar was, wilde hij er per sé gebruik van maken. Zich allesbehalve forcerend, met de handen rustig op het stuur, reed de Zuidslaviër, die de huldeblijken van de toeschouwers langs de weg glunderend in ontvangst nam. steeds verder van het slapende peloton weg. Na negen kilometer had hij reeds 11/2 minuut winst bijeen gefietst. Na 23 kilometer was deze marge verdubbeld en na 45 kilometer was de voorsprong zelfs al opgelopen tot 5 minuten. Daar kwamen voor de ravitaillering in Bourges (101 km) nog eens twee minuten bij, maar toen was de top dan ook bereikt. Drie renners bevestigden de stelling, dat na het uitreiken van de etenszakjes meestal de strijd pas goed ontbrandt. Nog geen 5 km voorbij Bourges lieten de Tsjech Jiri Hava, de Italiaan Claudio Michelotto en de Pool Jan Kudra op hun beurt liet peloton voor wat het was. Kudra was hoofdzakelijk meegegaan om te ver hinderen, dat Italië de derde plaats van Polen in het ploegenklassement zou afsnoepen. Hetgeen de Pool echter niet verhinderde actief aan de jacht op de nog altijd eenzame Boltezar deel te nemen. Het wekte geen verwondering dat de Zuidslaviër, die in middels een solo van meer dan 100 km achter de rug had, al snel capituleerde voor zijn achtervolgers. In Mery le Bois (128 km) werd de aansluiting een* feit, waarna de vier eendrachtig samenwerkten teneinde de voorsprong op de hoofdmacht, die inmiddels tot iets meer dan twee minuten was genaderd weer op peil te brengen. Dat lukte vrij gemakkelijk, want ook de drie renners, die bij Boltezar gekomen waren vormden voor de hooggeplaatsten geen bedreiging en zodoende kon men er op deze dag rustig een waar Oost-Europees festijn van maken. Toen in Isdes (171 km) de fel spurtende Kudra een premie van 500 francs in de wacht sleepte, kon voor de tweede maal op deze dag een verschil van zeven minuten worden opgenomen, maar zoals verwacht werd moesten de koplopers in de resterende 40 km iets van hun winst uit handen geven. Op de Champ de Mars in Orleans waar Kudra aantoonde inderdaad de beste sprinter van het kwartet te zijn door in een ultime poging in de laatste twintig meter Claudio Michelotto voor. bij te gaan, had het peloton ongeveer twee minuten goed gemaakt. De vier overgebleven Nederlanders hadden in Or leans spijt dat zü de slag hadden gemist. Karstens had een geldig excuus: „Mü laten ze niet meer gaan omdat ik te goed geklasseerd ben". De overige drie konden geen bevredigende verklaring geven. „De Spanjaarden controleerden de zaak en haal den iedereen terug, zodat ik dacht dat zij de drie mannen, die achter Boltezar aangingen ook wel weer zouden pakken", zei Bart Zoet verontschuldigend, „Maar morgen zullen wij nog eens wat laten zien". Wij hopen het van harte want na de talrijke teleur stellingen die deze op papier zo sterke ploeg het vaderland reeds heeft bezorgd, zou een klein succesje zeer welkom zijn. Punten Telefoontjes met vragen be reiken de sportredactie vol doende. Zij behelzen bijna zon der uitzondering het klasse ment voor de groene trui. Hieronder volgen de belang rijkste antwoorden. Ook de tijdrit van Versailles naar Parijs telt mee voor het puntenklassement, maar., het aantal punten, dat verdiend kan worden is niet zo groot als in de gewone ritten. De eerste krijgt 20, de tweede 16, de der de 12, de vierde 10 punten. En vervolgens krijgen de volgen de aankomenden telkens een punt minder. Overigens.. Jan Janssen en Ward Seis hebben tot nu toe nog in geen enkele tijdrit punten veroverd. Voor wat de eindprijs in het Pare des Princes betreft. Het eindklassement voor de groene trui wordt gehonoreerd met met 10.000 Franse francs, dat is circa f 7.200,De tweede in ,het klassement ontvangt de helft van dit bedrag, rond de f 3.600,Er zijn slechts twee prijzen. Besluit Pierre Everaert en Edouard Del- berghe zijn heel goede vrienden. Om dat zij in deze Ronde van Frankrijk geen rol van enige betekenis konden spelen, zullen zij na de Tour slechts weinig contracten krijgen te vervullen. „Wij gaan samen jagen", zeiden zij praktisch gelijktijdig tegen elkaar. „Op vissen wel te verstaan", voegde Everaert er aan toe. Voorsprong De mogelijkheid, dat van daag in het Pare des Princes een nieuw rekord wordt geno teerd is groot. Het is namelijk nog nimmer voorgekomen, dat een renner de Tour won met een kleinere voorsprong dan één minuut. Het record van de kleinste voorsprong is mo menteel in handen van Roger Walkowiak, die in 1956 de ron de won met 1.25 voorsprong op Gilbert Bauvin. Wie het rekord van de groot ste voorsprong heeft? Dat is de Luxemburger Nicolas Frantz, die in 1927 zegevierde met 1.48.21 op de Belg Mau- rits Dewaele. Pechvogel De grootste pechvogel in deze Tour? Dat is niet een van de renners, zo zeg gen de volgers, maar dat is de me canicien Loulou Billard. Hij is de man, die in de jongste tijdrit de fiets van Raymond Poulidor liet vallen toen deze razendsnel van rijwiel moest wisselen. Dat kostte de seconden, die Poulidor nu te kort' komt. „Ik ben de meest ongelukkige man in de Tour" klaagde Loulou. Wens Neen. Het is Anatole Novak, zo als eerder in deze rubriek werd opgemerkt, niet naar wens gegaan. Hij heeft geen enkel behoorlijk re sultaat kunnen boeken en.hij stond vandaag op een van de laatste plaatsen in het klassement. „Hebt gij nog wensen?", vroeg hem een Frans journalist. „Ik heb er slechts een", zei Anatole. „Ik zou graag als laatste in de Tour eindigen. Dat brengt tenminste nog een paar con tracten op, want over de laatste wordt geschreven en over de voor laatste niet". Novaks wens ging maandag (doordat Hourubia in de kopgroep finishte) in vervulling. Aanval „En?", vroegen de journalis ten aan Rafaël Geminiani. „Denkt gij, dat uw mannen nog een aanval zullen wagen op de stelling van Raymond Poulidor?". Het antwoord van „Gem": „Als hij weer van fiets ver wisselt wel". Prijs Het is vanzelfsprekend, dat door de vele volgers van de Tour veel grapjes worden verkocht. Zo stel den de commissarissen een prijs in voor de grootste eter. Zij werd ge wonnen door de Italiaan Enzo Mas- suco. „En hiermee hebben de Ita lianen dan toch iets gewonnen", stelden de Franse bommissarissen vast. Ploeq'eider Tommie Simpsorf? Het vorig jaar werd hij winnaar van Bordeaux-Pa rijs. Die zege bezorgde hem in Frank rijk een grote populariteit. Dit jaar wil het met Tommie maar niet luk ken. Hij heeft nog geen kans gezien zich in een etappe te onderscheiden. Tof zijn vreugde hoorde hij nu. dat er het volgend jaar een Tour met na tionale ploegen zal worden gereden. Tommie zei: ..Dan kan ik misschien als ploegleider fungeren". Journalist De meest vreemde journalist gaat schuil in de Ronde van de Toekomst Het is Norman Harris, een Nieuw- Zeelander, die het nieuws over zijn landgenoten elke avond naar zijn land seint. Heel druk heeft hij het daar niet mee, want zijn krant wil slechts enkele regels hebben. Daar om heeft Norman veel tijd. Hij heeft die ook nodig, want dagelijks loopt hij vijftien tot twintig kilo meter. Waarom? Norman is een van de marathonkandidaten van zijn land voor Tokio. „Ik ben van plan eveneens de rit Versailles- Parijs mee te lopen", zei de jour nalist. Televisie De Vlaamse televisie brengt van middag een rechtstreekse uitzending van de laatste etappe van de Tour. I)e reportage wordt in de programma bladen tegen vier uur Vermeld. Men dient er echter rekening mee te hou den, dat zij vroeger zal beginnen. Zij zal zeker wat later eindigen dan aan vankelijk was gepland, want de com missarissen van de ronde hebben be sloten de eerste tien van het klasse ment telkens na 2.30 minuut te star ten. Men doet dit om een zo fair mo gelijk wedstrijdverloop te krijgen. Etappes VERSAILLES PRINSENPARK Limours Bourdon i fi AngervMe\ 118.5km AcquebouiüeJ „|NS[|4G m| st-Lyé/ 22e RIT ORLEANS De laatste dag. Vandaag rijden de renners eerst van Orléans naar Ver sailles over een afstand van 118.5 ki lometer. Het laatste gedeelte van de rit is niet bijster gemakkelijk. Het is het befaamde traject, dat in Bor deaux-Parijs steeds van beslissende be tekenis is, namelijk de vallei van Chevreuse. Als de renners in Versail les zün krijgen zij een uur of wat rust. tot slot volgt dan de tijdrit van Versailles naar het Pare des Princes over een afstand van 27.5 kilometer. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis, dat de Tour met een tijdrit eindigt. Het is echter een veel belovend experiment. Het Pare des Princes zal te klein zijn. ANATOLE NOVAK rode lantaarn (Foto Dagblad De Stem.) Advertentie) SS BEZOEKT WOENSDAG 29 JULI A.S

de Stem | 1964 | | pagina 3