Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuws figuratief schilder ZUID-BEVELAND Streven naar centrale begraafplaats in kernen Bouwcontingent wordt in bejaardenhuizen omgezet Oostburg heeft stichting „Culturele Belangen' Zes ko Stabli Werken Mannaert gehuldigd Afscheid J. van Laar Nieuwe predikant voor Ned. Herv. Gemeente Tentoonstelling werk Levigne in Hulst Rechtzetting N.V. SLAVENBURG'S BANK© Mening van raad Kapelle Dagblad De Stem Fok veedag van De Bevelanden te Goes Hulster Gemengd Koor trad op in Brugge Avondconcert harmonie Eerste peren in Goes Raad Schoondijke besluit (Jok Sinterklaas- vande «emeente en de o, terug PTT-telegrafisten houden modelaetie EXAMENS Vandaag Morgen Fede Bah; weer bei Jacq. Anque wordt kwaai DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JULI 1964 GOES De heer J. P. van Laar heeft als directeur van het P.T.T.-kantoor te Goes afscheid genomen van het personeel, wegens zijn vertrek naar Middelburg, Na het aanbieden van enige cadeaus sprak de scheidende directeur het perso. neel toe, waarbij hij in 't bijzonder dank bracht voor de prettige samenwerking die hij zowel op het kantoor Goes als in het ressort heeft ondervonden. Hansiveert Ds. B. van der Lelie, thans nog her vormd predikant te Buurmalsen. is be noemd als herder voor de Ned. Hervorm de gemeente te Hansweert. Ds. B. van der Lelie is 49 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is geboren te Leiden. Van november 1963 af, met het ver trek van ds. Bronsgeest, heeft de Hans- weertse Ned. Herv. Gemeente geen eigen predikant meer gehad. Onvermoeid heef men alle pogingen in het werk gesteld om voor deze minder prettige situatie een oplossing te vinden. Deze bestond hieruit, dat in de diensten steeds werd voorgegaan door diverse predikanten uit de directe omgeving van Hansweert Met de benoeming van dominee Van der Lelie, die binnen drie maanden naar Hansweert zal verhuizen, is een einde gekomen aan deze interim-periode. TIENERAVOND In de zaal ,,Zeelandia" werd een grote tieneravond georganiseerd waarvoor veel belangstelling bestond. Aan deze avond werd medewerking verleend door twee tienerorkesten, te weten ,,The Sterio's" en »The Violets". Beurtelings en geza menlijk werd door deze muzikanten op getreden. Letvedorp TRAINER VOETBALVER. BLIJFT In café Menheere werd de 2e jaarver gadering gehouden van Lewedorpse boys. Tijdens de bestuursverkiezing (aftredend Advertentie) waren de heren C. Hermes en J. Huis- kens) werd in de plaats van C. Hermes gekozen de heer A. Oosthoek, in de va cature van Huiskens werd niet voorzien. Als aanvoerder van het le en 2e elftal werden gekozen resp. de heren M. Raas en J. Traas. Daarna werden de ingekomen stukken behandeld waaronder een brief van trainer J. Grootjans, die met zijn eis er naar voren kwam en een brief van het gemeentebestuur van 's Heer Arends- kerke dat schreef, dat Lewedorpse boys niet voor een hogere subsidie in aanmer king komt. Pastoor E. Vermeulen schonk de club geld voor een nieuwe bal. Daar na kwamen de moeilijkheden met de trai ner aan de orde, die tot een nogal ru moerige discussie leidden. Na schorsing van de vergadering ging de trainer met het bestuur in nader overleg. Na dit overleg bleek, dat bestuur en trainer gro tendeels overeenstemming hadden be reikt en dat de training a.s. vrijdag weer een aanvang zal nemen. (Van onze verslaggever) Van 17 juli tot en met 2 augustus a.s. zal in de lokaliteiten van Boekhandel van Geyt, aan de Steenstraat in Hulst, een tentoonstelling van tekeningen, etsen en houtsneden van de Limburgse kunste naar Huub Levigne worden gehouden. De heer Levigne werd in 1905 in Meers- sem geboren. Hij studeerde aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Zijn werk is goed vertegen woordigd in het rijksprentenkabinet in Amsterdam en in het prentenkabinet te Madrid. Hij exposeerde in vele steden in Europa. In ons „Kritisch Commentaar" van gisteren is tweemaal gesproken over de Boerenleenbank te Kloosterzande. Dit had de Boerenleenbank te Stoppeldijk moeten zijn. SPAARDEPOSITOS Terneuzen: Kerkstraat 13, tel. (01150) - 37 34 Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Met algemene stemmen heeft de raad van Kapelle besloten tot het aanvragen van een rijksbijdrage voor de sanering van een groot deel van de dorpskern Biezelinge te weten een deel dat omvat de omgeving van de Klinker en de Nieu we Kerkstraat en een deel dat omvat de Oude Dijk, Blaaspoort en Ganshoekwcg. Ook werd met algemene stemmen be sloten tot de bouw van een aula bjj de begraafplaats in Kapelle en tot het uit voeren van verschillende openbare wer ken. Wat het saneringsplan voor Biezelinge betreft zei de voorzitter dat het een oppervlakte van 1,5 ha in beslag neemt en dat gedacht wordt aan een uitvoering in 3 of 4 fasen. Begonnen zal worden met 't deel Oude Dijk, Blaaspoort, Gans. hoekweg. In het te saneren gebied zal een aantal woningen en bedrijfspanden aangekocht moeten worden. Er zijn 91 percelen bij betrokken en hiervan zullen er 75 ge sloopt moeten worden. De gedachte is de sanering in een tijdsbestek van 5-7 jaar te 'realiseren. Daarbij zal gestreefd wor den naar een gelijk aantal te verwerven panden of percelen per jaar. beginnende in de Blaaspoort en eindigende in de be bouwing langs de Klinker. De kosten van dit saneringsplan worden geraamd op ruim een miljoen gulden, waar tegenover een opbrengst gronduit- gifte staat van f 279.520,-- Het plan zal aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid wor. den voorgelegd, waarbij na goedkeu ring de mogelijkheid bestaat dat het rijk een bijdrage van 80 pet. in de kosten zal verlenen. De raad ging akkoord met de onder handse aanbesteding aan de heer J. A. Leys te Kapelle van een aantal openbare werken, te weten het leggen van een trottoir langs de Goessestraat en een deel van de Biezelingsestraat het aanleggen van een parkeerterrein bij de begraaf- Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie- voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor West-Zeeuwsch- V laanderen j PETIT. Breedestraat 3A Oestburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f lt— elke regel meer f 0,25 Als één.regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. plaats in Kapelle; het vergroten en ver harden van het Marktplein te Biezelinge en het leggen van een riolering in de Hoofdstraat de Klinker en het Markt plein te Biezelinge, dit voor een totaal bedrag van f 95.600,-. De raming was 102.800,-. De heer J. de Jager (A.R.) vroeg de riolering het eerst te willen uitvoeren. Langdurig werd gesproken over de bouw van de aula bij de begraafplaats te Kapelle. Tegen deze bouw hadden de raadsleden geen bezwaar, enkel de heer S. Slabbekoorn (S.G.P.) stemde tegen. Het werk zal worden uitgevoerd door de heer J. van Koeveringe te Schore voor de prijs van 35.990.-- Bij dit punt hadden b. en w. in de toelichting gezegd dat mede in overwe ging is genomen dat in de toekomst ge streefd dient te worden naar één centrale begraafplaats voor de kernen Kapelle en Biezelinge. De heer De Koeyer (C.H.U.) wees erop dat dit zonder twijfel in Bie zelinge ernstige kritiek zou krijgen. Er is in Biezelinge reeds geruime tijd gele den grond aangekocht voor uitoreiding van de begraafplaats. Zijn plaatsgenoot Lamper (P.v.d.A.) was het er mee eens dat op lange ter mijn het streven is gericht op één cen trale begraafplaats. Hij zou daar echter toch nog wel 10-20 jaar mee willen wach. ten. Dit was ook de gedachte van de heer F. van Hoorn (V.V.D.). Voor de trottoiraanleg in de Biezeling sestraat en Goessestraat werd een aantal perceeltjes grond aangekocht, in totaal 118 m2. Met de noodzakelijke verplaat sing van erf af scheidingen komen de kos. ten hiervan op 1450,--. Burgemeester van Suylekom deelde nog mee dat in de laatste vergadering over de ratiobouw werd besloten dat in eerste instantie 40 woningen worden gebouwd en later (in 1967) nog eens 40. In augus tus wordet met de ratio-bouwstroom be gonnen en in maart 1965 zal in Kapelle begonnen kunnen worden. In het eerste halfjaar van 1964 is het inwonertal van Kapelle met 52 toegeno men, zo zei de voorzitter. Er was een vestigingsoverschot van 21 en een ge boorteoverschot van 31 personen. 55 55. Hieronder laten wij de belangrijkste uitslagen volgen van de fokveedag „De Bevelanden", die, zoals wij al eerder meldden, te Goes is gehouden. Rundvee. Stieren: kampioen Wargaster Combinator. eig. k.i.-ver. „De Bevelan den", Wilhelminadorp; koeien: kampioe ne Steenhuizen 97, eig. D. M. Rouw, Goes, res.-kampioene Mina 46, eig. D. M. Rouw; vaarzen: kampioene Doortje eig. F. Buys- rogge, Kloetinge; koe met het beste uier: Heintje 9. eig. Gebr. Op 't Hof, 's-Heer Arendskerke; bedrijfscollectie: le pr. bij de vijftallen D, M. Rouw, Goes, le pr. bij de drietallen H. C. Poley, Kruiningen. Varkens, beren: kampioen Leonardus, eig. W. de Buck, Colijnsplaat; res.-kam- pioen Olaf, eig. A. Raas, Heinkenszand; zeugen: kampioene Fina, eig. A. Versluis, Colijnsplaat: res.-kampioene Lea, eig. W. de Buck, Colijnsplaat. Winnaar fokvar- këns beoordelingswedstrijd: J. A. Loker- se, 's-Heer Arendskerke. Schapen, rammen: kampioen Z 664 A, eig. J. Nieuwenhuyse, Lewedorp; res.- kampioen Z 699, eig. D. M. Rouw, Goes. Ooien: kampioene Z 5689, eig. J. L. de Jager-de Vlieger, Biezelinge; res.-kam pioene 8882 Z, eig. M. J. van Stee, Ka pelle. Geiten, kampioene Elly, eig. D. Sandee, Nieuwdorp; le pr. verenigingsgroepen: Geitenfokver. „Wemeldinge". Biervliet raadsvergadering De gemeenteraad van Biervliet besloot tot voorbereiding van een herziening van het uitbreidingsplan. Deze zal betrekking hebben op de reeds bij de gemeente in eigendom zijnde gronden ten oosten van Hugevlietstraat en ten zuiden van de Bo- terzandestraat en betekent in feite een verdere vergroting van het bestaande uit breidingsplan „West". Verder zal in het algemene uitbreidingsplan een terrein worden bestemd voor eventuele industrie vestiging. Besloten werd tot verkoop van bouw grond in het uitbreidingsplan „West" te weten plm. 720 m2 aan de heer H. J. de Ruijsscher te Biervliet en plm. 950 m2 aan de heer R. Steffelaar te 's-Gravenhage, beide voor f 8,50 per m2. Een verzoek van de heer A. Termont te Biervliet tot aankoop van plm. 130 m2 grond, bestemd voor uitbreiding van zijn graanpakhuis in de Gentsestraat met een kunstmesV loods, werd, na langdurige bespreking, op voorstel van b. en w. afgewezen. Reden hiertoe was het feit, dat verkoop van deze grond, welke in de directe omgeving is gelegen van de gronden waarvoor een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid, dit plan zou kunnen doorkruisen. Ook de stedebouwkundig ad viseur had in verband hiermee tot afwij zing geadviseerd. Tot gemeentelijk vertegenwoordiger in het algemeen bestuur van de Bestuurs- school Zeeland werd met algemene stem men benoemd burgemeester A. P. Kos- tense en tot plaatverv. vertegenwoor diger de wnd.-burgemeester. Het verzoek van de plaatselijke gidsen- groep om subsidie in de kosten van een zomerkamp werd, op voorstel van b. en w. ingewilligd, mede in verband met het 15-jarig bestaan van die groep. Het subsidie-verzoek van de Stichting Humanistisch Thuisfront ten behoeve van het van dit Stichting uitgaan de vormings centrum werd z.h.st. afgewezen. Tijdens de vergadering werd ook nog besloten tot aankoop van een 2-tal aque- rellen, beide een beeld vormend van een besloten tot aankoop van een 2-tal aqua- tijd tot de historie zal behoren n.l. de Paulinahaven welke in het kader van het Deltaplan zal komen te vervallen. De beide, door de kunstschilder Jan Daans, vervaardigde aquarellen waren in de raadzaal opgesteld. jaarvergadering voetbalvereniging Dé voetbalvereniging „Biervliet" hield in café „Het Oude Raedthuys" de jaar lijkse algemene ledenvergadering. In zijn openingswoord uitte voorzitter c. van Hercules, zijn tevredenheid over de pres taties van het le elftal. Minder tevreden was hij over het 2e elftal, dat dit jaar degradeerde. Na goedkeuring van de no tulen en het jaarverslag van de secretaris werd een voorstel tot het aantrekken van een trainer afgewezen. Besloten werd de training over te laten aan enkele spelers der vereniging zelf. Na schriftelijke stemming werden in het bestuur gekozen de heren J. D. Bog- te en P. de Lijser in de plaats van de heren c. Krocké en E. DoenSs die zich niet meer herkiesbaar stelden. In de elf talcommissie werd in de plaats van de heer G. Ducheine gekozen de heer J. D. Bogte. Het financieel verslag werd goedge keurd. De rekening over het boekjaar 1963-1964 werd vastgesteld met f 4020,11 aan inkomsten en f 4846,45 aan uitgaven. Een nadelig saldo dus van f 826,34. De financiële achteruitgang was voor de vergadering aanleiding tot verhoging der contributies en entrees. Breskens auto in de sloot Toen M.W. met zijn auto van de veer boot in de richting Schoqndijke reed verloor hij zijn bagagerek,dat door de sterke wind op de andere rijbaan terecht kwam. De juist passerende Z.P. uit Mid delburg moest hiervoor zo snel uitwij ken, dat hij hierbij de macht over zijn stuur verloor en in een naast de weg gelegen sloot terechtkwam. Zijn auto werd zwaar beschadigd. concert Door de muziekvereniging „Uit het Volk voor het Volk" is zondag een con cert gegeven op het Spuiplein. Vanwege het minder goede weer was de belang stelling slechts gering. De aanwezigen hebben nu zonder veel lawaai kunnen genieten van dit concert, daar het Spui plein voor alle verkeer was afgesloten. fietser aangereden Op de Scheldekade had een ongeval plaats met een rijwiel en een personen auto. De 8-jarige J.R. uit Breskens stak plotseling de rijweg over met zijn fiets toen een personenauto, bestuurd door P. M. uit Breskens, kwam aanrij den. De jongen werd geschept en kwam op de rijbaan terecht. Hierbij liep hij slechts enkele schaafwondjes op. benoemingen Tot vakonderwijzeres aan de chr. ulo te Oostburg is benoemd mej. C. de Winde; ook werd zij benoemd aan de herv. lagere school te Terneuzen. Mej. W. Ekkenbus Is benoemd tot on derwijzeres aan de lagere school te Re- tranchement. HULST Het Hulster Gemengd Koor heeft za terdagmiddag opluistering verleend aan een bijeenkomst, die onder auspiciën van de Beweging voor de Verenigde Staten van Europa in het stadhuis te Brugge is gehouden. Het koor verzorgde onder lei ding van de dirigent, de heer Jo Ivens, een kort concert van a-capella-werken Men toonde veel waardering voor het optreden van het koor, waarmee de „Eu ropese beweging" reeds enkele maanden geleden tijdens een in Hulst gehouden kunst- en ontspanningsavond kennis maakte. Onder vrij grote belangstelling heeft de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst op de kiosk een avondconcert ge geven onder leiding van de dirigent, de heer P. Heynderickx uit St.-Niklaas (België)Het was het tweede concert van een reeks uitvoeringen, die ieder jaar door de harmonie worden gegeven. Koewacht uitbreidingsplan vordert Het werk aan het uitbreidingsplan vor dert nu zeer snel. Het aannemersbedrijf Sponselé aan wie het werk is gegund, is hele dagen bezig met aanvoeren van grond naar het terrein in de Kerklaan. De dyk rond de oude St.-Andriese kreek is nu reeds voor de helft vervoerd. Als hjet weer het toelaat zal binnen een paai weken de hele dijk naar de Kerklaan zijn gebracht. weg in de klapstraat Ook de polderweg, die in de Klap- straat wordt gelegd, schiet al goed in de richting. In het achterste gedeelte van de straat is reeds de eerste asfaltlaag op de weg aangebracht. Voor in de straat waar een eind klinkerweg komt, zijn ri oolbuizen aangelegd. Dit werk wordt uit gevoerd door de fa. Noordenne uit Waddinxveen. Lamswaarde REIS BEJAARDEN Met twee volle bussen, begeleid door het comité, behulpzame meisjes en ver pleegsters- maakten de bejaarden een tocht naar Gent en omstreken. Vooral Geerardsbergen, bekend om zijn prach tig natuurschoon, trok bijzonder de aan dacht. In Gent werd o.m. de St'.-Bavo- kerk bewonderd. Bij thuiskomst zorgde „Vrijheid Eendracht" voor een muzikale ontvangst. Een gezellige tombola besloot de avond. Sluis JAARVERGADERING VAN „ROZENOORD" De bejaardenstichting „Rozenoord" hield in haar gebouw de jaarvergade ring o.l.v de heer J.A. Brakman uit Oostburg, De bedrijfsresultaten waren in 1963 niet ongunstig, zo bleek uit het financieel verslag van de penningmees ter. In het bijzonder werd daarbij ge noemd een legaat uit de erfenis van wijlen A.J. de Hullu uit Breskens. De periodiek aftredende bestuursleden, W.J. Haaksman. De Koster en Jac de Fey- ter, beiden uit Aardenburg, werden her kozen. Nog niet voorzien werd in de vacature ontstaan door het vertrek van Burgemeester H. P. Everwijn van Zuid- zande naar Westerschouwen. Van bestuurszijde werd nog meege deeld dat uitbreiding in de nabije toe komst overwogen wordt. Gedacht wordt aan het stichten van een nevenbedrijf elders in west-Zeeuwsch-Vlaanderen, maar dit alles moet nog eens ernstig overwogen worden. De ontwikkeling van de bejaardenzorg, stelt het bestuur voor problemen, die men voor de oorlog niet kon overzien. BEZOEK RAAD VAN OVERLEG In de raadzaal van het stadhuis vond de ontvangst plaats van de raad van overleg voor de landbouw in Zee land. Na een begroetingswoord door de burgemeester, bezochten de gasten het Belfort. Zij maakten een rondrit dooi de provincie en. bezochten daarbij o.m. de kanaalwerken bij Terneuzen en een ruilverkavelingsobject in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. TERNEUZEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella dv P. Neels - Lau- ret; Martinus zv T. Ranschaert - Liplijn; Giuseppe zv A. Burm - de Koek; Gërar- dus zv H. Tichelman - Cahen: Jacoba dv A. Nieuwelink - Scheele; Evert zv E. Dingemanse - Romeijnsen; Marian dv K. Hofman - Gazan; Adriaan zv W. Dekker- Nijssen; Sandra dv F. Smolenaars - Gel derland; Oscar zv A. Deurloo - Buize. Huwelijksaangiften: Daniël Tollenaar, 23 j. en Cornelia Diëleman, 19 j.; Leve- nis Klaassen, 25 j. en Elena van Gelde ren, 24 j.; Edgard Lauret, 24 j. en Chris tiana v. Akkeren, 23 j.; Romaan de Gry- se, 24 j. en Johanna Kreuger, 22 j.; Abraham Buyck, 26 j. en Maatje van Doorn, 22 j.; Christiaan Donze, 25 j. en Anna Buijze, 20 j.; Walter Inghels, 23 j. en Janna Dallinge, 21 j. Huwelijksvoltrekkingen: Arie van Gen- deren, 22 j.. en Ineke van Yk, 17 j.; Cor nells Uijtdewilligen, 24 j. en Elisabeth Harms, 22 j. Overleden: Wubbo Mulder, 43 j„ echtg. van A. Bonis; Marie Bombellijn, 50 echtg. van A. Rammeloo; Maria van Mae- le, 65 j„ echtg. van G. de Vrieze; Jacobus Vasseur, 46 j„ echtg. van M. de Lijzer; Theophilus de Pape, 79 j., echtg. van C. H^averbeke. Walsoorden Arm in perswals In de Kunstvezelfabriek ENKEV is een van de werknemers, R. B. uit Hulst, met zijn linkerarm bekneld geraakt in een perswals. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Hulst, waarin men een vleeswond en enkele kneuzingen consta teerde. De verwondingen hadden ernsti ger kunnen zijn wanneer niet enkele col lega's van B. snel hadden ingegrepen. Westkapelle VERGADERING O.O.V. Onder voorziterschap van de heer K. Minderhout vergaderde de ouderenvere niging van de C.J.V. De heer A. Ga- brielse hield een inleiding over Efeze. (Advertentie) STRANDFEEST Ten behoeve van de vakantiegangers organiseert de V.V.V. Westkapelle, on der leiding van haar secretaris, a.s. zaterdag een strandfeest. Er zullen di verse spelen beoefend kunnen worden, o.a. zaklopen, schatgraven en poortjes- spel. TURNUITVOERING De turnvereniging „Hygiea" zal woens. dag a.s. een uitvoering geven op het marktplein. De uitvoering kon afgelopen zaterdag wegens het slechte weer niet doorgaan. JACHT GESTRAND Tijdens de storm van het afgelopen weekend kwam het jacht „Maregeo" voor de Westkapelse kust in moeilijk heden. De eigenaar de heer Souweine, lid van de jachtclub ,,Ryco" vond het raadzamer het jacht op het strand te plaatsen, waar het veel bekijks had. De pomp, die defect is, zal worden gerepa reerd. waarna men zal trachten het jachtje weer vlot te krijgen Zuiddorpe SCHIETING ST.-SEBASTIAAN Op de door St.-Sebastiaan bij M. de Cock gegeven schieting, waren 57 schut ters. E Matheeuws uit Axel schoot de hoogvogel, R. Roels uit Axel de le zij vogel en C. van Overloop uit Zuiddorpe de 2e. De le kal schoot Alb. Goethals, Westdorpe, de 2e R. v. Damme, Koe wacht. FANCY-FAIR De jaarlijkse fancy-fair voor een goed doel is bepaald op 15 en 16 augustus. Het desbetreffende comité roept zoveel mogelijk medewerkers en medewerksters op teneinde het te doen slagen en be legt deze week zijn eerste vergadering. Door de heer C. Baarends te Goes werd maandag in de V.V.Z.B. te Goes de eerste peren van de oogst 1964 aan gevoerd. Hij voerde peren aan van het ras Westfries. Dit is een zeer vroeg- rijpend peertje hetwelk overigens wei nig in de boomgaarden voorkomt. Koper werd de heer C. Snoep te Goes voor 41 53 cent per kg. (Advertentie) Geef uw lievelingsvogel liet beste: Oluis verpakte vogelvoedersl (Van onze correspondent) De raad van Schoondijke heeft beslo ten het woningcontigent 1964 bestaande uit twaalf woningwetwoningen om te zetten in 24 bejaardenwoningen. Aan vankelijk had men het plan zestien be- jaardenwoningen en vier woningwetwo ningen te bouwen, doch gezien de animo voor de bejaardenbouw achtte men het beter ter spoedige realisering van liet contingent alles om te zetten in bejaar denbouw. De huisjes zullen verrijzen in het uitbreidingsplan Noord Oost. De huur van de nieuwe woningen was niet be kend. Het beeldhouwwerk De Zaaier heeft de goedkeuring kunnen verwerven van G.S. het krediet werd goedgekeurd. B. en w. zullen binnenkort de opdracht aan een beeldhouwer verstrekken. De houten vloeren van de prot. chr. school zijn dus danig aangetast door zwam, dat vervan ging noodzakelijk geworden is. De scha de is ontstaan door gebrek aan ventila tie. Aannemer of architect zijn niet meer aansprakelijk te stellen. B. en w. hebben in overleg met het schoolbestuur beslo ten, dat de gemeente .voor de vervanging het materiaal beschikbaar zal stellen en dat het schoolbestuur in zelfwerkzaam heid de reparatie zal verrichten. De kos ten van het werk worden op f 2.050.ge raamd. Na een uitvoerige discussie werd uiteindelijk besloten deze gelden krach tens artikel 72 van de onderwijswet be schikbaar te stellen. Een lopende pachtovereenkomst met de heer J. van Luyck werd afgekocht voor de som van f 4.020.Door deze af koop is de laatste belemmering om tot ontsluiting van het recreatiegebied te ko- J C' IJ richt, ontstond een controverse tussen (Van onze verslaggever) Op initiatief van notaris J. Mijs is in Oostburg de stichting Cultu rele Belangen in het leven geroe pen, die zich ten doel stelt finan ciële ondersteuning te verlenen aan culturele evenementen in de .ge meente Oostburg. Het dagelijks bestuur bestaat uit L. Hortensius, voorzitter, mr. H.A.R. de Mul, secretaris en G. de Feyter, pen ningmeester. Zitting in het bestuur heb ben verder nog de heren L. W. Rosen- kranz, P. A. van der Plas, voorzitter van de winkeliersvereniging en de heer W. de Coene. Laatstgenoemde, leider van de K.V.P.-gemeenteraadsfractie, is wel door het college van b. en w. aangewe zen, maar heeft geen mandaat en kan dus niet namens de gemeente Oostburg optreden. Zoals bekend geschiedde de geldelijke ondersteuning van o.m. culturele evene menten vaak door de plaatselijke win keliersvereniging. De rhiddelen werden verkregen uit de twee-jaarlijkse loterijen Overtreding van de bepalingen echter maakte aan deze activiteiten een einde. Naar wij destijds uitvoerig hebben be- Geef uw lievelingsvogel het beste: verpakte vogelvoedersl winkeliersvereniging waarvan in eerste instantie de jeugd het slachtoffer werd: de grootse sinterklaasoptocht ging in 1963 in Oostburg niet door. Vooral de beknotting van deze kinder vreugd is er de oorzaak van geweest, dat een stichting met een neutraal da gelijks bestuur in het leven werd ge roepen, wier werkzaamheden erop ge richt zijn om o.m. ook de sinterklaas optocht weer rriogelijk te maken. In de statuten spreekt men nl. over cul turele evenementen in de meest uit gebreide zin. De oplossing zit hem nu niet zozeer in de manier, waarop het benodigde geld wordt verkreijen, dan wel de wijze waarop het wordt besteed. De stichting tracht nl. de jaarlijkse loterijen weer op touw te zetten; echter het beheer van de opbrengst komt ook in haar hand. Meer zekerheid is zodoende verkregen, dat overeenkomstig het be paalde in de loterijwet, de opbrengst aan duidelijk daarin omschreven instel lingen ten goede komt. Situaties die zich hebben voorgedaan als zwarte handel in loten, zullen ook tot het verleden be horen. Waarschijnlijk kan de stichting aanvangen met een beginkapitaal, dat de winkeliersvereniging haar schenkt. Het zal een bedrag van enkele duizenden guldens zijn, het restant van de op brengst van eerder gehouden loterijen. Deze overdracht vraagt, als gevolg van de loterijwet, het fiat van burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg. Inmiddels heeft de stichting goedkeu ring aangevraagd voor de eerste loterij met een miljoen loten, die in september van start zal gaan. De loten zullen uit sluitend a twee cent per stuk gekocht kunnen worden door leden van de Oost- burgse winkeliersvereniging, die ze gra tis aan de kopers ter hand kun nen stellen. men opgeheven. Met de aanplant van hef bos zal dan ook in de herfst een aanvang worden gemaakt. Het werk wordt uitge voerd door de Ned. Heidemij. Over de aanleg van de paden was nog geen be slissing te verwachten. Voor mej. De Kra ter zal op medische indicatie een inva lidewagen met hulpmotor worden aan geschaft. De kosten hiervan bedragen f 1.200.—. De gemeenteraad verleende voor de aanschaf van deze wa^en een bijdrage van f 450. De heer J. Mannaert, 25 jaar muziek leraar, is dezer dagen een hartelijke hul diging ten deel gevallen, die voor het grootste gedeelte werd georganiseerd door de muziekschool Semper Gaudete in Clinge, waarvan de heer Mannaert di recteur is. Ter ere van de jubilaris maak te de jeugddrumband van Semper Gaudete een korte mars door Hulst, waarna een pittige show werd gegeven op de markt Voor het concert, dat werd gegeven door het orkest van de muziekschool, een aanvang nam, sprak de voorzitter van Semper Gaudete, de heer Ch. Willaert, waarderende woorden aan het adres van de jubilaris. Nij bood een bloemenmand aan. Datzelfde deed ook een vertegen woordiger van de Harmonie Verenigde Vrienden uit Sas van Gent, waarvan de heer Mannaert eveneens directeur is. Na afloop van het concert kreeg de heer Mannaert een serenade, die hem voor zijn woning aan de Van Maelstede- weg werd gebracht. Tenslotte was er nog een gezellig samenzijn voor de leden van Semper Gaudete. De bijeenkomst werd opgeluisterd door de muzikala medewer king van The Fly Catchers o.l.v. Ferry Mannaert, de zoon van de jubilaris. (Van onze correspondent) De telegrafisten die bij de P.T.T. te Amsterdam werken, overwegen een mo delactie te beginnen om uiting te geven aan hun misnoegen over een verschil in salariëring van postbeambten en telegra fisten bij de P.T.T. De telegrafisten zijn bij hun collega's van de post achterop ge raakt, nadgt een salarisverbetering niet van kracht is verklaard voor de telegra fisten. Als ambtenaren hebben de tele grafisten niet het recht om te gaan sta ken. Zij hebben in een communiqué even wel aangekondigd protestmaatregelen te overwegen, die helaas niet onopgemerkt zullen blijven bij de klanten van de P.T.T. HANS HEEREN Wie de „pastorale", de muur schildering, die de hal van huize Maria Terweel aan de Kloetingse- weg te Goes siert, bezichtigt, gaat zich eigenlijk als vanzelf afvragen: welke persoonlijkheid heeft dit symbolische en tegelijkertijd zo Zeeuws aandoende werk gecreëerd Wie is eigenlijk Hans Heeren, de ze vriendelijke Middelburgse kun stenaar uit de Spanjaardstraat? Hans Heeren is een rasechte Zeeuw, die in al zijn werken zijn liefde voor Zeeland en zijn gebondenheid met het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse mens weergeeft. Hij werd 38 jaar geleden te Middel burg geboren en liep daar ook de hbs af. Hierna ging hij naar de academie voor beeldende kunsten in Rotterdam, waar hij na vier jaar studeren het eind diploma behaalde. Ofschoon Hans Heeren deze periode een welbestede tijd vindt, vraagt hij zich toch wel eens af of hij toen eigenlijk niet beter in Antwerpen had kunnen studeren. Na de Rotterdamse academie volgde hij gedurende twee jaar de lessen aan de Jan van Eyckacademie te Maastricht. De ze studie, die normaal vier jaar duurt, brak Hans Heeren na twee jaar af om dat hij meende artistiek gezien op deze academie niets meer te kunnen leren van prof. M. Louw, een expert in de techniek van het schilderen. Het milieu aan de Limburgse academie vond Heeren zeer inspirerend. Nog steeds heeft hij ple zierige contacten met vele van zijn vroe gere medeleerlingen aan deze academie. Typerend voor Hans Heeren was wel dat hij gedurende de Limburgse tijd al leen maar Zeeuwse onderwerpen schil derde. Hij ging hierbij steeds uit van zichzelf, van zijn Zeeuwse ervaringen. Na het afbreken van zijn studie in Maastricht bleef hij nog één jaar in Limburg en keerde toen in 1952 terug naar Zeeland, Hier kon hij weer ver trekken bij het beginpunt. Htf heeft slechts weinig impulsen om non-figuratief te gaan werken. Zo boei- tieve) en het platteland (het figuratieve) 1 Zelf heeft hij ook werken vervaardigd, die op zich figuratief zijn, maar waarin het goede van het non-figuratieve is op genomen. Hans Heeren zelf vindt dat hij loopt in de lijn der traditie. Volgens hem wordt deze traditie bewaard op 't platte land en zal zeker in de toekomst be vruchtend werken bij het tot stand ko- men van een nieuwe richting in de schil derkunst. end is voor hem Zeeland, waar de waar neming nog een belangrijk element is. Dit element is er volgens Hans Heeren de oorzaak van dat schilders uit de grote steden naar Zeeland komen om er figu ratief te kunnen werken. Volgens Hans Heeren is er een wissel werking tussen de stad (het non-figura- In 1953 heeft Hans Heeren zijn eerste wandschildering gemaakt. Die was yoor een lagere school in Eindhoven. Deze wandschildering „De wonderbaar lijke visvangst" is vooral geïnspireerd door Zeeuwse omstandigheden. Hans Hee ren kreeg hierop zeer goede kritieken. Dit werk luidde een serie monumentale opdrachten in Zeeland zelf in, Deze op drachten betroffen glas-in-lood-schilde- ringen, wandschilderingen, een baksteen mozaïek, sgaffitto en metaalfiguren. Na 1953 kreeg Hans Heeren langzamer hand steeds meer opdrachten. In Zee land hangen werken van hem te Middel burg (een wandschildering in de r.-k. kerk), te Oostburg (diverse werken), te Schoondijke (in de middelbare landbouw school), te Hansweert (een metaalfiguur) op de provinciale boot Prinses Beatrix (een paneelschilderij) en thans dus te Goes, een wandschildering in Maria Ter weel. Dit zijn dus de grootste werken van deze Zeeuwse kunstenaar. Maar verder treft men in Zeeland ook veel kleinere werken van hem aan. Op het ogenblik heeft Hans Heeren een opdracht om een groot schilderstuk te maken voor het raadhuis te Breskens. Tydcns zün huwelijk heeft Hans Hee ren na een drietal jaren studie de akte m.o.-a tekenen behaald. Hij geeft thans gedurende 22 uur per week les aan het St.-Willibrorduscollege te Goes. Als de mogelijkheden zich daartoe enigszins le nen, wil hij in september a.s. beginnen met zijn studie voor de m.o.-b akte. „Wie a zegt moet ook b zeggen" is men in huize Heeren van mening. j rijksuniversiteit Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor kandidaatsexamen II genees kunde M. Wechgelaar, Sluiskil. canisiuscollege Geslaagd aan het Canisiuscollege te Nijmegen voor het eindexamen hbs-b, de heer R.M.P.C. Fermont te Terneuzen. st.-willibrordscollege Voor h.b.s.-A slaagden te Goes: Ab. Borg. Hansweert, Carla Brouwers, Vlis- singen, Peter Burgs, 's-Hertogenbosch, Vera Dhooge, Yerseke, Elly Durinck, Vlissingen, Betsie de Jonge, 's-Heeren- hoek. Huib de Jonge, Souburg, Koos van Luijk, Goes, Riet Nagelkerke. Lewedorp, Cor Oostrom, Kapelle-Biezelinge, Erna Reekers, Middelburg, Monique Stavenui- ter, Goes, Mieke Theunis, Vlissingen, Wil ly de Vos, Middelburg. t.h. delft Aan de T.H. te Delft zijn geslaagd voor prop. civiel ingenieur P. Dekker, Veere, J. M. Eerland, Goes, J. Jorritsma, Vlis- singen, C. A. van Liere, Kloetinge; kand. wisk. ing. P. C. Maenhout, Biervliet. mulo Geslaagden examen mulo-A te Goes (10 juli): de dames: M. Stevense, Schore x, P. Westveer, Waarde x, P. Berman, Kapel le x, M. Fierloos, Nisse x, C. Koopman, 'Nieuwerkerk x, K. Krijger, Borssele, C. Priester, Borssele, P. Ringelberg, Katten- dijke, F. Walhout, Borssele x, C. van den Berge, Bruinisse x, E. Kaat, Kapelle, W. Kloosterman, Wolphaartsdijk, I. Stoffels, J. Verhage en A. Vermeer, allen Ter neuzen, P. Hoogstrate en A. Hovestadt, beiden Yerseke,^ en de heren: J. Alme- kinders, Borssele x, M. de Kok, Goes x, G. Sentse, Rilland Bath x, C. Swenne, Kruiningen x, J. Griffioen x, J. Snoek x en J. Brouwer x, allen Goes, W. Constant, Heinkenszand, C. van Maanen, Noord- gouwe x, J. Quaak, Zierikzee x, D. Sies, Ouwerkerk x, J Verburg, Goes x, W. Hanse. Zonnemaire x, L. Hendrikse, Kerkwerve x, P. Meeuse. Goes, A. Ver- schelling, Terneuzen, A. Versluys, Bier vliet, K. Buyse, Terneuzen, P. Destom bes, Sluiskil, M. Korstanje, Kapelle. De met x gemerkten behaalden tevens het middenstandsdiploma. oostburg Ledel 8 uur O sole mio, a.l. TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur Geef er de brui(d) aan, a.l. HOEDEKENSKERKE Eerste steenlegging bouw lagere scho lencomplex. GOES Stadhuis 16.30-18.00 uur Receptie t.g.v. 40-jarig jubileum brigadier Borrée. TERHOLE 11.00 uur Opening ruilverkavelings kantoor. goes Stadhuis 19.00 uur Raadsvergadering. BIERVLIET Zwembad „Braakman" 15.00 uur Diplo ma-zwemmen. KOEWACHT Hotel Zeelandia 14.00 uur Installatie Voorbereidingscommissie Ruilverkave ling Zuiddorpe-Clinge. 11 JEAN STABLINSKll ....eerste plaats.... (foto Dagblad De Sten! een door Jean G stuurden Gemini Janssen te effen leidden deze nie les, Gilbert Desm zweerders het zi.i tempo te drukkei J Binnen 10 kilome' gat van ruim drie staan enmoest Pou denknarsend neerl< voor hem bittere fe ficaties, de enige hij Anquetil maanc trui had kunnen ri bereik waren gekon Bovendien zat, nu ook "rozen, omdat hij slecht van Seis over de eindst gaan om niet meer dan Belg te verspelen. En z gaan. Bijna tien minuten blinsky met enkele len op Babini de rit op zi finishte Jan Janssen in 1 Seis als achtste en bleef in het klassement van „Hoe hebben we dat ges grijnsde breed. „Morgen ook wel". (Van onze speciale ve ORLEANS, maandagavon» Het wordt steeds duid! quetil ondanks zijn i erelijst van overwinning teit gaat inboeten ten kos Foulidor. Langs de route ziet ir de naam van de laatste eenvoudige kartonnen b ook onbeholpen met krij schreven, dan die van meest tekenend voor de situatie was echter wel het duizendkoppige publi in Orleans. Toen Anqu herkennen aan zijn gele het grote peloton over de werd hij van alle kanter verschijning van Poulido luide spreekkoren, die zi Champ de Mars deden sc was woest. Hij was ter reid, om op het erepod gele trui te komen a? weigerde pertinent de b Orleans en enkele ande heidsbekleders op de tri te gaan geven. Gewilli zieh fotograferen met de van Henry Angl 'e, ma het ook gedaan. De bi Oreanls wachtte teverge

de Stem | 1964 | | pagina 2