50 C/2 PS O <1 M H C/D 11 K.V.P.-PARTIJBESTUUR WENST: Meer zeggenschap voor de factor arbeid ALLEEN WONDER KAN GOLDWATER NOG WIPPEN Kroestjev: „Welvaart omhoog" VOGELWAARDE GAAT FAILLISSEMENT V4N' MEYERINK VRAGEN „Bourgeois-neiging Neem behoud van communisme Kijk eens rond in eigen streek Inspectie door de generaal OPRUIMING Elf NEDERLANDSE ZEGE IN KNOKKE tiamol weer vandaag! Ballet-ruzie voor de rechten Carlos door slieren achterna gezeten VANDAAG TOUR DE FRANCEPRIJSVRAAG 1964 CD 5' CD CD (0 I ffi ai w> CD u> CD CD NS-ploegbaas uit Tilburg verongelukt Granaat ontplofte recruten licht gewond Weer iets warmer VAAA'/JL Ook u kunt een waardevolle prijs winnen T04e JAARGANG No. 24637 Voor God, Koningin in Vaderland l* H o o At V9 3 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 14 JUtI 1 6 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exel. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Vakantiedagen hoeft men niet persé ver van huis door te brengen. Ook de eigen streek biedt veel moois. Wie daaraan nog mocht twijfelen, kan in ons nummer van vandaag een aantal tips aantreffen die, voor wat die twijfel betreft, gene zend kunnen werken. Een aantal van onze redacteu ren die voor het vakantieiium- mer op stap gingen kunnen ervan getuigen: kijk gerust eens rond in eigen streek Een hoofdploegbaas van de Nederland se Spoorwegen, de 43-jarige heer J. C. van der Sanden uit Tilburg, is gistermid dag om ongeveer vijf uur, toen hij bij Til burg uitvoeringswerkzaamheden aan het inspecteren was, aangereden door een trein en om het leven gekomen. Hij was op slag dood. De heer Van der Sanden droeg een geel veiligheidsvest. Hij werd vermoede lijk afgeleid door een trein die op een nevenspoor passeerde, waardoor hij de nadering van de trein uit Tilburg niet zou hebben gehoord. (Van een onzer verslaggevers) Naar eerst gisteravond bekend is ge worden zijn vorige week maandag bij een oefening van liet depot genietroepen te Vught elf rekruten aan gezicht en han den liclit gewond door de ontploffing van een fosforgranaat. Na een doktersbehan deling en enkele dagen lichte dienst doen alle elf rekruten thans weer hun normale dienst. Het ongeluk gebeurde doordat een ser geant-instructeur de fosforgranaat te dicht in de nabijheid van de rekruten liet ontploffen. Hij had de militairen op een afstand geplaatst, die normaal ir acht wordt genomen als het om het to ontploffing brengen van een rookgranaat gaat. De sergeant is voor zijn fout met acht dagen licht arrest gestraft. (Van onze parlementaire redactie) Het partijbestuur van de KVP heeft een verklaring uitgegeven waarin het zich uitspreekt voor een grotere medezeggenschap van de factor arbeid in de onder neming. De KVP wenst voor de werknemers een plaats in de raad van commissarissen. Hier bij gaat het niet meer om me dezeggenschap in de betekenis van meespreken en mee-advise*- ren, maar in de zin van medebe- slissen. Het K.V.P.-bestuur heeft haar verkla ring het licht doen zien, omdat thans de discussies, die de sociaal-economi sche commissie van de partij aan dit onderwerp heeft gewijd, zijn afgeslo ten. Het gaat vooral om de vraag hoe in de nabije toekomst gehandeld kan worden op basis van de bestaande wet telijke mogelijkheden. De staatscommis sie-Verdam, die de mogelijkheden tot herziening van het ondernemingsrecht bestudeert, is met haar taak nog niet gereed. De K.V.P. vertrouwt er echter op dat een herziening van dit recht in deze kabinetsperiode ter hand genomen kan worden. Overigens wijst men erop, dat de mede zeggenschap niet uitsluitend afhangt van wettelijke maatregelen, omdat zij ook een zaak is van de mentaliteit, de menselijke verhoudingen binnen het bedrijf en een democratische manier van leiding geven. De goede mentali teit kan bevorderd worden door kader vorming, periodieke bedrijfsbesprekin- gen en spreiding van taken. Ook meent het K.V.P.-bestuur, dat gestreefd moet worden naar een uitbreiding van ta ken voor de ondernemingsraden. Deze dienen niet alleen bij sociale, maar ook bij economische zaken te worden in geschakeld. Van die mogelijkheid wordt nog te weinig gebruik gemaakt. De K.V.P. meent dat het werkterrein van een ondernemingsraad ook betrekking kan hebben op het personeels- en pro motiebeleid, de vraagstukken rond de produktiviteitsbevordering, het geven van periodiek verslag over de stand van zaken in de onderneming en op de plannen voor de toekomst. In dit verband meent de K.V.P. dat dient te worden nagegaan of in de toekomst wellicht de adviserende taak van een ondernemingsraad moet worden omge zet in een verdergaande bevoegdheid. Over de medebeslissende persoon in de raad van commissarissen zegt het K.V.P.-bestuur, dat het niet noodzake lijk is dat dit een werknemer uit het eigen bedrijf is. Een dergelijke figuur kan soms aanleiding zijn tot onge wenste verhoudingen. Het gaat wel om een vertegenwoordiging, die speciaal bij de factor arbeid vertrouwen geniet, hoewel uiteraard van alle personen, die in de raad van commissarissen zitting hebben verwacht wordt, dat zij de be langen van de onderneming als geheel zullen behartigen en het vertrouwen hebben van alle in de onderneming sa menwerkende groepen: kapitaal, arbeid en leiding. De taak van de aldus sa mengestelde raad zal, waar nodig, ver sterkt moeten worden ten aanzien van het meebeslissen bij het beleid in rui me zin en voor de controle op de dage lijkse leiding. DE OPBRENGST van de Pauselijke Mis siewerken is in 1963 voor het eerst de miljoen gepasseerd. De totale opbrengst bedroeg f 5.136.377,62. VOOR HET EERST is gisteren in de Am sterdamse haven een schip uit Rood-Chi na afgemeerd. DE IV^ASSALE vergiftiging in Grieken land blijkt zijn oorzaak te vinden in een traditioneel begrafenismaal, waarin in plaats van suiker een giftig vei'delgings- middel was verwerkt. De politie gaat de zaak grondig uitzoeken. PRINSES MARGARETS tien weken oude dochtertje, lady Sarah Armstrong-Jones, is gisteren in Buckingham palace ge doopt. EEN FRONTALE BOTSING in Amster dam heeft gisteren het leven gekost aan een 34-jarige Zaandamse vrachtwagen bestuurder. DE ENIGE overgebleven verdachte van het proces tegen de verantwoordelijken voor de euthanasiemoorden tijdens de oor log, Hefelmann, is ernstig ziek geworden. Het proces wordt daarom mogelijk voor tijdig beëindigd. (Van onze verslaggever) De raad van Vogelwaarde heeft tijdens de gisteren gehouden besloten raadsvergadering besloten het faillisse ment aan te vragen van de Westerschelde Textielfabrieken G. H. Meyer ink N.V. te Stoppeldijk in de gemeente Vogelwaarde. Daarbij heeft de raad zich laten leiden door de overweging dat het voor deze N.V., een dochterbedrijf van de Verenig de Nederlandse Textielbedrijven J. W. Meyerink en Co. N.V. te Winterswijk, onmogelijk is om surséance van betaling aan te vragen. Wanneer een curator wordt benoemd zal deze met $e nodige bevoegdheden worden toegerust om na te laten gaan welke oorzaken tot de debacle van dit twee jaar oude bedrijf hebben geleid en wat gebeurd is met de gelden (twee leningen van resp. 1 miljoen gulden en 800.000 gulden) aangegaan bij de Co- operatieve Raiffeissenbank te Stoppeldijk,' die de N.V. onder hypothecair verband van de gemeente Vogelwaarde heeft ont vangen. Het gaat een overheidslichaam niet aan ten deze een onderhandse regeling te treffen, omdat men op die manier niet de zekerheid kan hebben dat alle belan gen van de crediteuren worden gediend, aldus het communiqué, dat na afloop van de vergadering werd uitgegeven. Aan de vergadering is een lange be spreking van het gemeentebestuur en de juridische adviseurs van de gemeente, mr. A. J. van der Weel en mr. H. Bruin uit Middelburg met drs. G. J. Baarspul, bedrijfseconoom van het E.T.I.-Zeeland en de heer W. Pes, directielid van Meye rink voorafgegaan. u vertrouwen van de gemeente in het E.T.I is, zoals wij reeds berichtten, geschokt; het E.T.I. bereidde enkele jaren geleden de vestiging van Meyerink voor en adviseerde de gemeente tot het aan gaan van genoemde geldleningen ten behoeve van het nieuwe bedrijf, tot voor kort de trots van de gemeente Vogelwaar de. De raad acht zich, zo bleek tijdens I een vorige week gehouden raadsvergade ring, „in de luren gelegd" door het E.T.I. I Drs. Baarspul heeft uiteengezet op welke gronden het E.T.I. destijds de adviezen heeft kunnen verstrekken. De vergade ring, die bijna twee uur duurde, heeft, naar verluidt, een rustig verloop gehad. Inmiddels produceert het confectie- atelier van de textielfabrieken nog steeds. Volgende week beginnen de vakanties van de ongeveer 70 meisjes die in het atelier werken. Wat er na de vakantie zal gebeuren is nog de vraag. Inmiddels zijn, zoals bekend, de 50 personeelsleden van de weverij en snijzaal vorige week reeds naar huis gestuurd. De lonen over de laatste weken zijn inmiddels uitge keerd. Het vakantiegeld schijnt er „bij in te schieten". NIET ALLLEEN op technisch, maar ook op redactioneel terrein zullen de Nieu we Rotterdamse Courant en het Algemeen Handelsblad gaan samenwerken. Aan autonomie van -de beide redacties zal echter geen afbreuk gedaan worden. Dr Griekse generaal Grivas, de voormalige Eoka-leider, inspec teert in Nicosia en omgeving Grieks- Cypriotische versterkin gen. Op de foto werpt de generaal een blik door het kijkgat in een wal van zandzakken. (Van onze verslaggever) Het zesde Knokke-festival, dat de laat ste dagen zo'n tam verloop heeft gehad, zou wel eens een daverende overwinning voor de Nederlanders kunnen opleveren. Gisteravond versloegen onze vijf meisjes met 410 tegen 332 punten de Franse équipe, waardoor onze landgenoten tot dusverre het hoogste aantal punten in de wacht sleepten. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat de Nederlandse ploeg a.s. zaterdag in de finale zal uitkomen. Uiteraard zal het re sultaat van de liedjes-interland Neder- land-België, waarvan men vanavond in een rechtstreekse t.v.-uitzending getuige kan zijn, beslissend zijn. Op de foto v.l.n.r. staande Ilonka Bi- luska. ploegleider Lou van Rees, Rita Hovink, Trea van der Schoot en Shirley Zwerus. Zittend Willeke Alberti. (Advertentie) bescherm uw huid met hamol ultra Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Zonnige perioden en droog weer, behoudens in de middag een enkele verspreid voorkomende regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Warm en enigszins drukkend weer. Vandaag: zon onder 20.46 uur. Maan op 18.39 uur. Morgen: zon op 4.47 uur. Maan on der 2.28 uur. In het Kremlin is gisteren de zomcrzit- ting van de twee kamers van de Opper ste Sovjet, het Russische parlement begonnen met een toespraak van pre mier Kroestjev over „de maatregelen ter uitvoering van het partijprogramma inzake de verhoging van de welvaart van het Russische volk". Naast Kroestjev op het podium zat de Roemeense premier, Ion Gheorghe Maurer, die in Moskou vertoeft voor politiek overleg. Acljter de Russische premier zat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, die in Moskou besprekingen voert over de aankoop van wagens. Waarnemers namen met verbazing kennis van het'feit, dat de Roemeense delegatie door het Russische parlement een ovatie gebracht werd ten teken dat de Sovjet-Unie de meningsverschillen met Roemenië op vriendschappelijke wijze wil regelen. Verhoging van de levensstandaard en het culturele peil van het Russische volk is volgens Kroestjev de heilige plicht van partij en regering. Degenen, die kritiek op ons hebben, zouden moeten denken aan een van de grond stellingen van het marxisme: de men sen moeten, voordat zij zich bekomme ren, ideollogie en politiek, eten, drinken, zich kleden en een dak boven hun hoofd hebben, aldus de Russische pre mier. Kennelijk doelend op de Chinese leiders, maar ze niet noemend, vervolg de hij: „Er zijn lieden, die zich marx ist noemen en die de verbetering van de levensstandaard van het volk in de socialistische maatschappij als een „bougeois-neiging" beschouwen. Het is eenvouding verbazingwekkend hoe iemand zoiets kan denken. Voor een ware marxist is een dergelijke „wijs heid" onbegrijpelijk. Het voorstellen van het communismê als een maat schappij, waarin de zorg voor de le vensstandaard van het volk naar de achtergrond wordt geschoven kan de mensen alleen maar afschrikken en ze van het communisme verwijderen, kan alleen de bourgeois-propaganda in de kaart spelen, die het socialisme zwart probeert te maken en de kapitalistische levenswijze en haar „zegeningen" tracht te verheerlijken". Kroestjev kondigde aan, dat voor het eerst in de geschiedenis alle arbeiders in de Russische landbouw een pensioen zullen krijgen. 5? Aan het parlement is een wetsont- erp voorgelegd, dat voorziet in de vor- ming van een nationaal verzekerings fonds voor collectieve boeren uit bij dragen van de collectieve boerderijen en de staat. Het aantal boeren, dat in aanmerking zal komen voor een pen sioen, bedraagt ongeveer 6,5 miljoen Ouderdomspensioen zal worden uitge keerd aan mannen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd, aan vrouwen wan neer die 60 jaar worden. Het wetsont werp voorziet ook in een invaliditeits- uitkenng, een weduwen- en wezenpen sioen, een salarisverhoging van 25 pro cent voor onderwijzend personeel en ruim 4€ procent voor personeel van kinderbewaarplaatsen, waarvan in totaal 13 miljoen mensen zullen profiteren. De Russische premier had tevoren zijn tevredenheid uitgesproken over de eco nomische ontwikkeling in de Sovjet- Unie. Wat de vreedzame economische wedijver met de kapitalistische landen, met name de Verenigde Staten, betreft, merkte hij op, dat geen twijfel hoeft te bestaan aan het resultaat daarvan. „Wij zullen stellig winnen", zo zei hij. Hij herinnerde eraan, dat tien jaar geleden de omvang van de Russische industriële produktie slechts 33 procent was van die van Amerika en vorig jaar al bijna 65 procent was geworden. De afgelopen zes jaar was de industriële produktie in de Sovjet-Unie met ge middeld 9.7 procent per jaar gestegen, vergeleken met 3,6 procent in de Ver enigde Staten. Degenen, die naar aanleiding van de misoogsten van verleden jaar met boos aardig leedvermaak hadden gesproken van een „crisis" en een „fiasco" van de Russische landbouw, hadden het volle dig mis, aldus de Russische leider. Men kan niet oordelen naar de resultaten van een enkel jaar. Uit de cijfers van de laatste tien jaar blijkt, dat de graanproduktie in dat tijdvak met 77 procent is gestegen, de vleesprodukjie meer dan verdubbeld is, de produktie van melk met 76 procent omhoog is gegaan, die van boter met 82 procent en van suiker met 130 procent. De Sovjet-Unie had verleden jaar in het buitenland on'geveer 12 miljoen ton graan gekocht in verband met het mislukkenvan de oogsten. Het land had het zónder die aankopen ook wel kunnen redden, maar dan zou een strenge rantsoenering noodzakelijk zijn geweest. „De Russische regering wei gerde een dergelijke koers te volgen", aldus de Russische premier. Nu de conventie van de repu blikeinse partij in de Verenig de Staten is begonnen, ziet het er meer dan ooit naar uit dat er een wonder zou moet- ten gebeuren om Goldwater nog te verhinderen de republi keinse kandidaat voor de ko mende presidentsverkiezingen te worden..en dat dat won der niet zal gebeuren. De pogingen van Scranton, Goldwa- ters inderhaast gepousseerde tegen stander, om de gunst der afgevaardig den te winnen, hebben zeer sterk het karakter van wanhoopspogingen. Hij zei gisteren nog niet de hoop te heb ben verloren Goldwater te verslaan en hij betwistte de voorspellingen van zijn tegenstander over het aantal stemmen waarop hij kan rekenen. Barry rekent op 739 stemmen, 84 meer darn hij nodig heeft om tot kan didaat der republikeinen te worden uitgeroepen. „Het zal eerder rpnd de 630 lig gen", dacht Scranton. Maar algemeen is men het er in San Francisco, waai de conventie wordt gehouden, over eens dat Goldwaters schatting aardig zal kloppen. De laatste delegatie die haar houding nog moest bepalen, die van Ohio, maakte bekend dat van haar 58 beschikbare stemmen er 42 op Goldwater zullen worden uitge bracht. Dat zijn er 22 meer dan ver wacht werd en dat is een nieuwe steun in de rug voor de conservatieve Goldwater. Toen de conventie werd geopend en Barry Goldwater binnen ging, was hy toch duidelijk nerveus, hoe wel hij zich over de afloop niet on gerust behoeft te maken. „Hoe voelt u zich?", werd hem gevraagd, en hij antwoordde eerlijk* „Doodsbenauwd". Scranton heeft gezorgd voor een opmerkelijke stunt, die zich echter wel eens tegen hem zou kunnen ke ren. Hij stelde namelijk in een brief voor dat hij met Goldwater een tele visiedebat zou aangaan over het partijprogram der republikeinen. Dat zou woensdag gehouden moeten wor den. Goldwater en zijn mannen heb ben zich daarover verschrikkelijk boos gemaakt. In de normale orde van de conventies is dat een kenne lijk onbehoorlijk voorstel. De brief is Scranton dan ook teruggestuurd, na dat er enkele duizenden afschriften van zijn gemaakt. Die hebben de managers van Goldwater toegestuurd aan de afgevaardigden, om ze tegen Scranton in het harnas te jagen. „Een politieke discussie tussen re publikeinen is ondenkbaar. We dis cussiëren alleen met onze tegenstan ders. Een debat met Johnson, daar voel ik straks alles voor", aldus Goldwater. De eonventie is overigens een vrij tamme geschiedenis tot de stemmin gen. Gisteren is het gebruikelijke protocol afgewerkt. Rond midder nacht, Nederlandse tijd, kwam de eerste redevoering. Wanneer de stem mingen beginnen zou het wel eens kunnen zijn, zo verwacht men. dat de eerste al meteen beslissend is. BARRY: doodsbenauwd SCRANTON: i televisiedebat BARRY: wat denk je wel Onder het toeziend oog van de rechter in Amster dam tekende gisteren een ballet-soliste, Marie Sil- vaine, het arbeidscontract dat haar weer aan het Na tionaal Ballet bindt. Dat gebeurde tijdens een kort geding waarin de ruzie tussen de danseres en de directrice van het ballet, Sonia Gaskell uit de doe ken werd gedaan. Me vrouw Gaskell had de so liste wel weer willen aan nemen, maar zij had zich dan contractueel moeten verbinden zich correct en rustig te gedragen en geen belemmering te zijn voor de handhaving van rust en orde in het ballet. Dat nam de danseres niet en ze eiste via de de rechtbank een gewoon arbeidscontract, zonder die extra vermelding over rus tig blijven en zo. Ze was heel boos op mevrouw Gaskell* die haar capaci teiten („ik was topfiguur in Nederland") nooit heeft willen erkennen. Over die capaciteiten wilde de vice-president van de rechtbank hele maal niet praten. Hij wist helemaal niets van ballet, zei hij, 'omdat hij ballet erg vervelend vindt. De kwestie kon hij intussen wel oplossen, omdat de andere partij, het Natio naal Ballet, de clausule in het arbeidscontract waar over Marie Silvaine zo boos was geworden, had laten vervallen. Met een handtekening onder het contract was het in orde. Tenminste, voor één sei zoen. Want volgend jaar gaat Marie Silvaine toch de laan uit. heeft het Na tionaal Ballet haar aan gezegd. Prins Carlos is gisteren in de straten van 't carlistische volwerk Pamplona ach terna gezeten door een stelletje vecht- stieren. Het betrof hier een traditioneel feest, de „San Fermin-loop", die jaarlijks bezocht wordt door duizenden buitenlan ders en ook jaarlijks enkele slachtoffers eist. Zo ook gisteren, toen een 19-jarige Spanjaard door een stier op de hoorns genomen werd en ernstig gewond raakte. (Advertenties) TOT 24 UUR kunt U uw invulformulier voor de grote van onze adverteerders inleveren.

de Stem | 1964 | | pagina 1