Goederentrein botste rangeerlocomotief Aanvoer Goese fokveedag van goede kwaliteit ETI-Zeeland voelt zich beledigd Lite ern RE Walcheren Sea Amber (Hongkong) in Vlissingen overgedragen KRITISCH Progranr ZUID-BEVELAND Z.-Vlaanaeren Eén gewonde op emplacement Roosendaal Weer neomist te IJzendijke Misverstand in seinhuis BEKRI 2 MIDDELBURG GOES Jeugdwerk Axel organiseert zeven kampen Accordeonisten op concours in Bergen op Zoom commentaar De Kale Kip Vogelwaarde Pools schip omhoog gevaren bij Bath Drie gewonden bij kettingbotsing Prinsessenbonen op Goese veiling Orgelconcert in Vlissingen en Middelburg MEIJERINK AFFAIRE Dagblad De Stem Fraude Paradepaardje Mej. A. M. M. Hiel uit Aardenburg naar Liberia HOOGWATER Vandaag Bewogen jaar voor Zevibel Morgen Bijd< MIC De ban Radi UITREIKING DIPLOMA'S TECHNISCHE SCHOOL Een aantal leerlingen van de technische school en school voor scheepswerktuig- kundigen zal op vrijdag 17 juli in de Concert- en Gehoorzaal bevorderd of ge diplomeerd worden. Tevens zal er een prijsuitreiking plaatsvinden. Oost- en West-Souburg COMITé ZITBANK VOOR BEJAARDEN OPGERICHT In Souburg is een comité opgericht, dat de naam draagt: comité zitbank voor bejaarden. Dit comité wil door middel van intekenlijsten trachten gelden in te zamelen om een monumentale zitbank voor bejaarden te kunnen laten bouwen. Dit comité is opgericht naar aanleiding van een suggestie van burgemeester B. ter Haar Romeny. Toen hij tijdens de sluiting van de sportweek de i00-jarige heer J. Barentsen huldigde. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 JULI 1964 VVV INFORMATIES De plaatselijke VVV gaat elke maand een soort bulletin uitgeven, getiteld: Deze maand in Goes. In dit bulletin wordt een opsomming gegeven van de verschillende kerkdien sten op zondag, een overzicht van de ge neeskundige verzorging, die men in Goes kan vinden. Verder worden alle restau rants, cafés en garages voor personen wagens vermeld. Er wordt ook een over zicht gegeven van de plaatselijke evene menten in de betreffende maand en voorts worden er in het bulletin nog heel wat andere nuttige informaties verstrekt Hansweert SCHIP MET MACHINESCHADE Het Nederlandse motorschip Keizers gracht dat met een lading cement op weg was van België naar Willemstad kreeg zondagmiddag op de Westerscheide ter hoogte van Hans weert machineschade. Vanuit Hansweert voeren de bergings vaartuigen Inktvis en Haai ter assistentie uit. Deze sleepten de Keizersgracht de haven van Hansweert binnen, waar de schade hersteld zal worden. Jeugd werk Axel" werkt momenteel onder hoogspanning. De vakanties nade ren snel en met deze ook de vakantiekam pen, die het jeugdwerk telkenjare orga niseert. Dit jaar hebben zich reeds meer dan 225 deelnemers laten Inschrijven voor een week vakantie-kamp. Kapelaan F. Hermans vertelt met een zekere trots, dat men te Axel over een leiders- en leidstersteam beschikt, dat enig is in de Kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen. Mensen die allen niet voor de eerste de beste moeilijkheid wijken. Leek het voor buitentaanders vorig jaar bijvoorbeeld nog een onmogelijk iets, om voor meer dan 200 jongeren een kamp uitrusting bij elkaar te krijgen; de uitrus ting is er. Dank zij gevoerde acties en bovenal dank zij de gulheid van de Axel- se bevolking. Zelfs uit Terneuzen en Sas van Gent kwamen telefoontjes: „Komt u dit of dat even ophalen, als aanvulling voor uw kampuitrusting!" Vanwege het grote aantal gegadigden voor de kampen, heeft men de deelne mers over zeven kampen moeten verdelen en wel een tentenkamp te Ledeacker 2 boerderijkampen te Alphen en vier boer derijkampen te Baarle-Nassau. Bij het organiseren der vakantiekampen heeft de leiding steeds vooropgesteld, dat iedere jeugdige Axelaar er aan moet kun nen deelnemen. Het bestuur heeft goede hoop, dat ook de gemeente Axel het nut van een gedegen jeugdzorg zal inzien en dat men dit bij het samenstellen der be groting zal laten blijken. Na de zomeractiviteiten zal men weer moeten uitzien naar middelen om de spel len die aan een hoognodige reparatie of vernieuwing toe zijn op peil te bren gen. Vooral ook het weekendwerk blijft de aandacht vragen. Elk weekend be reikt men gemiddeld een 150-tal jongeren daarnaast trekt de „jongerensoos" steeds meer de aandacht. (Van onze correspondent) Zaterdag werd in de buitenhaven te Vlissingen het door de N.V. Kon. Mij „De Schelde" gebouwde motorschip „Sea Am ber" opgeleverd aan de opdrachtgevers, Messi's. Verder Co. (Hong Kong) Ltd te Hong Kong. Namens de eigenaars wa ren aanwezig de heer C. C. Chen, direc teur van Verder Co en de heer T. C, Hsin, directeur van Jebmei Shipping Ma nagement Co. Ltd. Hong Kong, die de directie over het schip voert. Van de zijde van „De Schelde" werd de ceremonie bijgewoond door de vol tallige directie, de secretaris van de on derneming, verschillende hoofdingenieurs en andere functionarissen, velen verge zeld door hun echtgenotes. Ook waren vertegenwoordigers aanwezig van Phs. van Ommeren, welke Maatschappij op verzoek van de eigenaars de supervisie had tijdens de bouw en van Lloyd's Re gister of Shipping, waarbij het schip is geclasseerd. Het was nauwelijks 11 uur toen de „Schelde"-vlag onder het belangstellend oog van de vele genodigden langzaam uit de achtermast werd neergehaald om plaats te maken voor de rederijvlag van Messrs. Verder Co., terwijl gelijktijdig de Nederlandse vlag van de achtervlag- gestok werd gestreken en de Engelse vlag gehesen. In de gezellige, modern ingerichte sa> Ion memoreerde de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-directie, het bijzonder prettige contact met Verder, dat reeds van 1961 dateert, toen „De Schelde" opdracht sntving voor de bouw van twee vrachtschepen, bouwnummers 319 en 320; waarvan nu het tweede schip wordt opgeleverd. Het verheugde hem bijzonder dat het schip ruimschoots vóór de contractuele opleveringsdatum Csep tember a.s.) kan worden overgedragen. De samenwerking tijdens de bouw met eigenaars en hun vertegenwoordigers was zeer prettig. De heer Hupkes over handigde de Nederlandse vlag aan cap tain Mac Arthur en wenste het schip met zijn bemanning vele en succesvolle rei zen toe. Namens de eigenaars dankte mr. T. C. Hsin. waarbij hij zijn grote waardering uitsprak voor de vervroegde oplevering van het schip. Mevrouw E. Hupkes-Damme overhan digde vervolgens als geschenk aan cap tain Mac Arthur een bandrecorder voor het schip. „Vandaag voel ik me bijzonder trots op dit prachtige schip, waarvan ik op uitnodiging van de eigenaars de doop- ster mocht zijn", zei mevrouw Hupkes. Na de officiële overdracht bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Uniek in de wereld is, dat „De Schelde" i met de „Sea Amber" nu het achttiende schip aflevert in een serie van negentien voor reders over heel de wereld. Na de middag vertrok de „Sea Amber" voor haar maidentrip naar de eerste aan- leghaven, Antwerpen. Ondanks het minder goede weer was liet gisteren voor de parochie van O.L.V. Tenhemelopneming te IJzendijke toch een stralende dag, want voor de tweede maal werd de eerste H. Mis opgedragen door Nico Wieme van de orde der Regu liere Kanunniken van St.-Augustinus. De nemist werd te zijnen huize afge haald door een stoet van bruidjes en mis dienaars, waarin verder meeliepen alle buurtbewoners die ook voor een gepaste versiering van de straat gezorgd hadden, de parochie- en vroegere parochiegeeste lijkheid, het voltallige kerk- en armbe stuur, het college van b. en w. en ge meentesecretaris en een deputatie van de Nederlands Hervormde Gemeente. De neomist was in gezelschap van zijn ouders en familieleden. Aan de kerk werd de erehaag gevormd door de jeugdgroe- peringen van de parochie zoals gidsen, verkenners, welpen, kabouters en de drumband van Jeugdbelang. Een overvol le kerk volgde intens de plechtigheden van de eerste H. Mis, na afloop waarvan zeer velen gebruik maakten van de ge legenheid om te feliciteren. Pater Wieme, die zich aangetrokken voelt tot de missio- neringsarbeid, zal op het einde van dit jaar vertrekken naar het missiegebied van zijn orde, Belgisch Kongo. (Van onze verslaggever) Accordeonisten uit heel Zeeland en Brabant zijn gisteren in Bergen op Zoom bijeen geweest om deel te nemen aan het districtsconcours van de Nederlandse Aqcordeon Associatie, dat in de Holland se Tuin werd gehouden. Het is een goed concours geweest, zo als bleek uit de woorden van de organi sator Piet Demmers, die ook de prijzen uitreikte. Hieronder volgt de uitslag, waarbij alleen de namen worden ver meld van degenen die 75 punten of meer punten hebben behaald. Zij moeten nl. het volgend jaar in een hogere afdeling uitkomen. De drie hoogstgeklasseerden zullen in Zeist uitkomen in de landelijke finale. Afd. Jeugd: Anita Floren (77.5) Hoo- gerheide Anita Dronkers (76) Hooger- heide Hetty van Gog (76.5) Hoogerheide Kok Aarts (80) Breda. Afd. elementair: Rian van de Berg (80) Teteringen. Lenie van Hees (80) Teterin- gen. Diny de Vos (78) Hoogerheide. Su- sanne Soffers (77) Hoogerheide. Henk Koens (75) Hoogerheide. Marian van Loon (77) Breda. Eddy en Thea Nie mandsverdriet (75 en 78) Oud-Vossemeer. Afd. amateur I: Els Verwijver (76) Hoo gerheide. Peter Augustijn (79). Hooger heide. Arlet Herwegh (81) Axel (het hoogste puntenaantal van het concours). Afd. amateur II: Ronnie Verwijmeren (77) Breda. Mathilde Kouwijzer (80) Ter- neuzen. Corrie van Dongen (74) Breda. Afd. amateur III: Riny Hermans Os- sendrecht (79.5) Anny Leys, Ossendrecht. (77) Peter Janssen Breda (79.5) Cornelis Robertson Etten (79). Afd. amateur IV: Sanny Brand 's-Hee- renhoek (79.5) Nel Maas, Terneuzen (75.5) Hans van Poppel Breda (79). Ere-afdeling: Willy Bierens, Nieuw- dorp (77.5). Zondagmorgen is het Poolse vrachtschip „Chruszwica" even voorbij Bath in de Westerscheide omhoog gevaren. Het 3400 ton metende vrachtschip was op weg naar Antwerpen. Het schip is waarschijnlijk uit het roer gelopen. Er is niets bekend van schade of per soonlijke ongelukken. Verwacht werd dat het schip later op de dag met of zonder sleepboothulp zou vlotkomen, maar daai was zondagavond nog niets van bekend. Op de verkeersweg Schoondijke IJzendijke zijn zaterdagmiddag kort na elkaar twee auto-ongelukken gebeurd, waarbij naast ernstige materiële scha de, twee personen zwaar gewond en een persoon licht gewond raakten. Door een verkeerde inhaalmanoeuvre van de heer G. uit Waterlandkerkje ontstond een kettingbotsing, waarbij vijf wagens betrokken waren. Drie wagens werden zwaar beschadigd, een licht en de wagen van de heer v. G., die door zijn uitwijken een frontale botsing met zijn tegenligger wist te voorkomen, liep geen schade op. Een van de ingezetenen liep een hersenschudding op. Terwijl de rijks politie bezig was om dit ongeluk af te werken vloog plotseling uit een korte afstand gelegen bocht een personen wagen het land in. Een der inzittenden werd uit de wagen geslingerd en kwam in het tarweveld terecht. Hij raakte zeer ern stig gewond. De man is na te zijn be handeld naar het ziekenhuis overge bracht. De andere inzittende was even eens ernstig gewond. Deze zag kans de auto op eigen krachten te verlaten. Ook hij werd naar het ziekenhuis getrans porteerd. (Van onze verslaggever) Zaterdagvoormiddag even voor half twaalf is een goederentrein, welke op het stationsemplacement te Roosendaal vanuit België binnenliep, in botsing geko men met een rangeer locomotief. Wagenmeester J. Schutjes geraakte daarbij ge wond. Hij moest met een hersenschudding en een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn toestand is gelukkig niet ernstig. Beide locomotieven en twee goederenwagens werden door de botsing uit de rails gelicht. De loc van de goederentrein boorde zich ongeveer een meter diep de grond in. Het treinverkeer van en naar Zeeland was ruim een uur gestremd. alsmede de machinist op de loc van de goederentrein, kwamen er met lichte verwondingen en kneuzingen af. Het kostte even moeite de gewonde wa genmeester uit de deels ingedrukte cabine te bevrijden. Onmiddellijk werden uitgebreide maat regelen genomen. De lange goederentrein, welke van het rechte spoor via wissels geheel naar links was geleid, versperde de in- en uitgaande lijnen richting Bergen op Zoom en Zeeland. Alleen de uit gaande lijn richting België bleef vrij. Uit Essen werd een loc gecharterd om de goe derentrein terug naar Essen te trek ken. Hierdoor kwamen de lijnen naar Zee land na ongeveer een uur weer vrij en kon ook de overweg Kade-Markt weer voor het verkeer worden opengesteld. De bergingsploeg van de N.S. kwam met groot materieel an. Beide locomo tieven moesten worden gelicht, waarvoor een zware hefkraan tot diep in de zon dagochtend moest worden ingezet. Beide locs waren zwaar besèhadigd: In de loop van zondag werden de ver wrongen gedeelten rails en een wissel vernieuwd. Laat in de namiddag was het emplacement weer geheel berijdbaar. De totale schade beloopt enkele tonnen. Oorzaak was een misverstand op het seinhuis, waar de wissels voor de binnen komende en uitgaande treinen van en naar België en Zeeland worden bediend. Men was van mening, dat de zware loc waarmee een rangeerdeel moest worden weggetrokken, stond te wachten op een andere lijn dan die waarop de trein van uit België moest binnenkomen. Met een daverende klap vloog de trein echter te gen die loc aan. Twee wagenmeesters en een machinist bevonden zich op de losse loc in de cabine. Ladingmeester Schutjes kwam met het hoofd tegen de cabine- wand aan en raakte even bewusteloos. De andere wagenmeester en de machinist, De beide ontspoorde locomotieven. In de cabine van de linkse loc bevonden zich twee wagenmeesters en een ma chinist. De zware diesel-loc van de goederentrein boorde zich over een lengte van ongeveer 40 meter onge veer een meter diep in de grond. Rails, bielzen en wissels werden daar bij verneld. Na de overvloedig gevallen regen wordt de oogst van dubbele prinsessenbonen nu snel groter. Daarom begon de V.V.Z.B. te Goes de aanvoer van dubbele prin sessenbonen gecombineerd te veilen. De aanvoer was twee ton. Bij gunstig oogstweer komen straks dagaanvoeren voor van twintig a vijfentwintig tot soms veertig ton per dag'. De prijzen liepen voor dubbele prinsessenbonen van 101110 cent per kg. Er werd gekocht voor verse consumptie. Zowel de plaat selijke handelaren als de commissionairs voor verzending naar de grote steden in ons land kochten in. In de Evangelisch Lutherse Kerk te Vlissingen vindt dinsdag een orgelcon cert plaats, dat gegeven zal worden door Stoffel Gunst uit Goes. Aan dit concert werken mede de sopraan mevr. Tammin- ga-Buthfer uit Goes en de Vlissingse hobo- ist Philip Fey. Naast een aantal werken van Joh. Seb. Bach, kan men luisteren naar composities van Lübeck, Bausetter, Guilain en Loeillet. Dit concert begint om 20.00 uur. Ook deze week kunnen orgelliefhebbers weer aan hun trekken komen. Organist Klaas Bolt uit Haarlem zal op 14 juli in de Nieuwe Kerk te Middelburg concerte ren. Gezien de belangstelling vpor deze concerten mag men zeker zeggen, dat de organisatoren hiervan een pluim toekomt, voor de inspanning die zij zich getroos ten om organisten van naam naar Zeeland te doen komen. Dit orgelconcert begint om uur. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwscb-VTaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377. Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252. GOES Eerste redacteur Exploitatie voor Zeeland: inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K. M DE JONG tel. 6252 Goes tel. 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT. Breedestraat 3A. Ocstburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren. S. AUGUSTIJN, tel. 6252 Goes Rayonbeheerdér voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland t 0,18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen VA mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder 1 1. elke regel meer 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. 1,60 en 1 0,60. Bjj 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegeD hall geld. (Van onze verslaggever) Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland vindt, dat er in de jongste raadsvergadering van de gemeente Vogelwaarde on behoorlijke uitdrukkingen zijn ge bruikt aan het 'adres van zijn in stituut. De raad behandelde vrijdag, zoals wij in een deel van onze oplaag meldden, het Meei'ink-echec, dat de ge meente voor onoverkomelijke fi nanciële moeilijkheden heeft geplaatst cn dat haar ertoe heeft gebracht een extra uitkering uit het gemeentefonds aan te vragen. Enkele raadsleden heb ben Vrijdagavond scherpe woorden geuit over de waarde van het ETI-advies dat destijds beslissend is geweest voor het aantrekken van de textielfabriek. De gemeente heeft zich door het ETI in de luren laten leggen. De gemeente is er ingevlogen. Het ETI moet ter ver antwoording worden geroepen", aldus de raad. Drs. Verburg zei ons gisteren dat het ETI en de financiële afdeling van de griffie de zaak destijds goed hebben be keken. „We zijn echter overvallen door een aantal bijzondere factoren, dat niet van tevoren te voorzien is geweest." Vogelwaarde zit financieel gezien in de boot. In een zinkende boot. Wat op- I valt is, dat de ruim 3.400 inwoners tellen de gemeente leningen heeft verstrekt tot 1.8 miljoen, terwijl men de zekerheid had dat Vogelwaarde dit bedrag in het geval van een faillissement nooit zou kunnen terugbetalen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het ETI en de financiële deskundigen van de pro vinciale griffie de gemeente destijds naar beste weten een eerlijk advies hebben gegeven. In dit verband zijn de onaan gename opmerkingen van enkele raads leden van Vogelwaarde aan het adres van het ETI zonder meer te betreuren. Dat neemt niet weg, dat alle betrokke nen, de Boerenleenbank in Kloosterzan- de incluis, voorbij gegaan zijn aan het feit dat Vogelwaarde, wannéér het mis zou gaan, een kale kip zou blijken te zijn. Dit feit is natuurlijk wel onder ken. Van provinciale zijde is het risico eenvoudig verantwoord gevonden en aan vaard, omdat tegenover dat risico een belangrijk sociaal-economisch aspekt stond: het bewoonbaar houden van het platteland. De Boerenleenbank te Kloos- terzande, van wie de gemeente Vogel waarde het geld heeft doorgeleend en bij wie de gemeente dus nu in de schuld staat, heeft ongetwijfeld geredeneerd, dat een lening aan de overheid altijd wel terugkomt, ook al gaat het fout. De ge meente zelf heeft de adviezen maar al te graag aanvaard. Een industrie brengt werkgelegenheid en huizen met zich mee. Het debacle op zich hoeft niet aan het ETI of aan het provinciaal bestuur ver weten te worden. Er bestaat op dit mo ment nog geen klaarheid over de oor zaak van de plotselinge ondergang van het textielbedrijf. Wel vragen wij ons af of een gemeente financiële verplichtin gen mag aangaan, die, wanneer de nood aan de man komt, beslist niet kunnen worden nagekomen. Het geval Vogelwaarde staat wat zijn financieringssysteem betreft niet alleen. Het is een bekend grapje, dat gemeente raden van vooral kleinere gemeenten vaak urenlang over betrekkelijk onbe langrijke zaken kunnen discussiëren, terwijl het garanderen van grote som men gelds meestal met de hamerklap wordt afgedaan. Vele kleine gemeenten hebben op dezelfde wijze als Vogelwaar de méér financiële verantwoording op zich genomen, dan zij in feite kunnen dragen. Hogere overheidsorganen dek ken deze gang van zaken. Doen zij dat niet ,dan zijn vele initiatieven en voor zieningen ten plattelande eenvoudig niet mogelijk. Het risico wordt op de koop toe genomen. Aangezien het laatste niet juist en het eerste niet gewenst is (het platteland staat tóch al zwak ten op zichte van grotere gemeenten) lijkt ons dit probleem een studie waard. Wellicht dat binnen de kring van Nederlandse ge meenten naar een oplossing kan worden gezocht. Overigens heeft het geval Vogelwaarde, dunkt ons, wel heel duidelijk onder streept dat de herindeling van gemeen ten in de huidige verhoudingen hoogst noodzakelijk is. (Van onze verslaggever) Vrijdagmorgen, heeft de burgemeester van Goes, mr. F. Huber de opening ver richt van de eerste fokveedag voor de Be- velanden, die op het terrein van de vei ling aan de Fruitlaan te Goes is gehou den. Deze fokveedag bestond vooral uit keuringen en demonstraties. Voor de eer ste maal op de Bevelanden werden nu de verschillende keuringen, die in het ver leden los van elkaar gebeurden, op dezelf de plaats en hetzelfde tijdstip gehouden. Uit de keuringen bleek, dat het aange voerde vee van betere kwaliteit was dan in de voorafgaande jaren. Op het ogen blik is, volgens ir. W. Harmsen, voorzit ter van het organiserende comité de kwa liteitsachterstand, die het Bevelandse rundvee altijd heeft gehad op het rund vee in de andere gebieden, aanzienlijk geringer geworden. Bij de rundveekeuringen had de stal van de heer D. de Rouw veel succes. Met een kampioen en een reserve-kampioen bewees hij, dat zijn stal van toonaange vende klasse is. Ook door de andere be drijven werden ter keuring zeer goede runderen aangevoerd. De gekeurde stie ren vielen in kwaliteit iets tegen. De k.i.-stieren daarentegen waren uitstekend. De kwaliteit van de schapen stemde de keurmeesters tot volle tevredenheid, ter wijl ook de kwaliteit van de trekpaarden goed was. De kwaliteit van de aangevoer de geiten was dusdanig, dat men er alge meen van overtuigd was, dat deze kwa- Tijdens de trekpaardenkeuringen moesten deze twee merries tenslotte kampen om het kampioenschap. Kampioene werd uiteindelijk Ivonne van den Statendijk (links) van stal Reimershoek, Schrier en de Maaker. Dora van Egchel (rechts) die een veu len bij zich had, werd reserve-kam pioene. Dora is van stal Mol uit Waarde. liteit in Zeeland nergens zo goed is als in Goes. Voorts droegen het goede weer en de grote, uitstekend voor deze gelegenheid geschikte, ruimte, er veel toe bij, dat de dag bijzonder geslaagd is te noemen. Op de eerste plaats wijst drs. Ver burg er op dat de klap in Winterswijk is gevallen, niet in Vogelwaarde. Win terswijk ert Vogelwaarde zijn echter niet te scheiden. Van het Meijerink-concern was het bedrijf in Vogelwaarde nog het meest rendabel. Verder zijn ook sterke geldschieters als de Rotterdamsche Bank en het Shell- Pensioenfonds slachtoffer van de zaak Meijerink. De Rotterd. Bank heeft in, april jl. zelfs nog een bedrag van 700.000 gulden aan Meijerink-Winterswijk ge leend. Een belangrijk punt is verder dat de kwestie momenteel van verschillende zijden gerechtelijk wordt onderzocht. De mogelijkheid dat fraude is gepleegd mag derhalve niet worden uitgesloten. Een andere onvoorziene omstandig heid is geweest dat Meijerink geen fusie heeft willen aangaan waardoor de be staansbasis van de N.V. steeds smaller is geworden. Overigens is drs. Verburg van mening dat over de rentabiliteit van het bedrijf nog geen uitspraak is gedaan. Het bedrijf in Vogelwaarde was min of meer het paradepaardje van he" ETI en de griffie wanneer van deze iijde werd betoogd dat industrieën in leine gemeenschappen op het plattelan; goed kunnen gedijen. Wat het industria atie- beleid voor het platteland betreft is Vo gelwaarde Zeelands eerste strop gewor den. Drs. Verburg zei dat van het ETI Drs. M. VERBURG .overvallen uit alles in het werk gesteld zal worden om de verloren werkgelegenheid in Vo gelwaarde te herwinnen. ETI en griffie zoeken nu samen uit hoe dergelijke ontwikkelingen in de toe komst voorkomen kunnen worden. In eerste instantië wordt gedacht aan het inwinnen van nog meer informaties vooraf en aan het verhogen van de con trole op zich vestigende bedrijven. (Van onze versslagever) Onder auspiciën van de Landbouw- en Voedsel-Organisatie van de UNO ver trekt mejuffrouw A. M. M. Hiel uit Aar denburg, directrice van de r.-k. huishoud school Maria Ancilla te IJzendijke, zondag 1 augustus voor minimaal een jaar naar het Afrikaanse Liberia. In de hoofdstad Monrovia zal zij wetenschappelijk mede werkster op het ministerie van Land bouw en Handel worden. Haar werkzaamheden zullen bestaan uit het opstellen en uitwerken van een pro gramma ter verbetering van de voeding op het platteland. Mejuffrouw Hiel. sinds 1948 directrice te IJzendijke, heeft al eens meer haar kennis ten dienste gesteld aan de ont wikkelingslanden in Afrika. In het kader van het Nederlands technisch hulppro gramma werd zij in 1960 voor negen maanden uitgezonden naar Ghana. Na een oriëntatiereis van drie maanden in 't zuidelijke deel van die staat, verrichtte zij naderhand adviserende werkzaamhe den op het gebied van de huishoudelijke voorlichting in Noord-Ghana. Mejuffrouw A. van Marrelgem wordt zolang waarnemend directrice. Morgen, dinsdag 15 juli, gelden de vol gende hoogwaterstanden voor Zeeland: te Hansweert om 7.1019.34 uur; te Ter neuzen om 6.3819.03 uur; te Vlissingen om 6.0718.34 uur; te Wemeldinge om 7.59—20.16 uur In het jaarverslag over 1963 van Zevi bel wordt het afgelopen jaar een be wogen jaar genoemd, hetgeen vooral te danken is geweest aan de vele activi teiten, die ondernomen werden voor het behoud van de Zeeuwse visserij. De resultaten in de garnalen- en mos selsector worden in het verslag zeer gunstig genoemd. Door het niet door gaan van de door de overheid toegezeg de proeven en door de strenge vorst acht Zevibel het oesterbedrijf wel ten dode opgeschreven. Wel is de vereniging dankbaar, dat er in het afgelopen jaar geen ongevallen zijn gebeurd. De vernieuwing en ver betering van de vloot is gestaag verder gegaan. Daar een ontwerp van de wet op grond van artikel van de Deltawet nog niet is verschenen, blijft men wat de toepassing van dit artikel betreft nog steeds in het duister tasten, hetgeen volgens het be stuur van de Zeeuwse Visserij Belangen de verontrusting van de Zeeuwse vissers, die zich. steeds dichter bevinden bij de afsluiting der zeegaten, in de hand werkt. Goes 14.30 uur Plechtige inzegening en officiële opening „Maria Terweel". Wcstkapelle Inzegening toeristenkerk door mgr. De Vet. Hemkenszand 13.30 uur Kermisschieting. SAS VAN GENT Olympia Theater 8 uur The war lover, 14 j. TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur Geef er de brui(d) aan a.l. Stoppeldijk 7 uur Kermisbal bij P- Comniet. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De dodenlijst van A.M., 14 j. Koewacht 6 uur Kermisschieting bij V. J. Thijs. Rapenburg 3 uur Kermisschieting bij J. Vernimmen. OOSTBURG Lede! 8 uur O sole mio, a.l. TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur Geef er de brui(d) aan, a.l. HOEDEKENSKERKE Eerste steenlegging bouw lagere scho lencomplex. GOES Stadhuis 16.30-18.00 uur Receptie t.g.v. 40-jarig jubeileum brigadier Borrée. TERHOLE 11.00 uur Opening ruilverkavelings kantoor. BEHOEVEN gaan op de Frankrijk gaat efl bukt onder en hi opgegeven op een pen. Ieder jaar wo middelmatige, ov vers bekroond, die den, of grote geni lang veilig gestele wereldroem en dn de erkenning mat« lijk langs zich h< Zelfs de Nobelpr van zijn oude glaij OM NU EEN inter creëren van geh door een avant-garcj dragen en gericht or moediging van niA krachten, hebben inl gevers uit verschillenl onder Einaudi, Rovi Gallimard, Weidenfj son, etc. twee m 10.000 dollar uitgeloj tionale Prijs", die a^1 schenen boek door ©L enzeventig schrijvers! gevers uit dertien lf leend, en een ,,Prix aan een tot nu toe i. van een jonge auteuJ WAT DE „InternatilJ treft, heeft de juij hoorlijke werken en L de Franse Ier Sam! zeer bekende en te wi gentijn Jorge Luis Bj Uwe Johnson, de Ital lio Gadda. Dit jaar m bijeenkomst van Saki begin mei. een vel men heeft het laatste lie Sarraute bekrooni d'Or" (Gallimard), sL belangrijke en literaiil bare werk van de schrijfster. Dat in de zeer hard om deze kl gevochten, is geen e: (Advertent io Maandag 13 HILVERSUM AVRO: 12,00 Dansork. Land- en tuinb.meded. platteland 12,40 Lichte o Nws. 13,15 Meded., event 13,25 Beursber. 13,30 Adrij opera. In de pauze: voo 16,00 Event, onderbreking de France 1964 16,00 Nws. 16,15 Lichte gram. 17,00 17,35 Country and Weste 18,00 Nws. 18,15 Event, menade-ork. met zangsol. Klass. gram. 19,40 Van, vot teurs 20,00 Nws. 20,05 De v spel 21,30 De Zaaiers-show muz. en sol. 22.30 Nws. nabeschouwing Tour de Fr Londens Symfonie-ork., In de pauze: 23,25-23,35 Vo 24,00 Nws. HILVERSUM II 2 NCRV: 12,00 Toeristiscl Voor boer en tuinder 12 tuinb.meded. 12.33 Licht en event, act. 13,00 Nws. 13, 13,45 Operafragm. (gr.) radio 14,35 Radio-Vossenjac op zoek naar radio-report* donderdag 2 juli jl.) 15,35 klass. en moderne liederer overd. 16,30 Blokfluit en, oude muz. 17.00 V.d. kleui jeugd 17,30 Lichte gram. ringsuitz. De transmigrate woners in het Brokopor gebied, door pater E. Bane militaire kapel, marsmuz^ en moderne gram. 19,00 Is praatje 19,10 Licht instr. Radiokrant 19,50 Meteoi hoogtepunten uit de Stera ma's van het afgelopen sei ziens in Jeruzalem, biibel-q land-festival 1964: Sopra; klass. liederen 22,05 Wereld drukken uit Oost-Europa gram. 22,30 Nws. en herh. Avondoverd. 22,55 Boekbes reofonische uitz.: orkest 23,55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 12,00 Nws. 12,03 De ronde Man 12,08 Landb.kroniek muz. 12,25 Weerber. 12,3 12,50 Beursber. en progr. Nws, en weerber (Om 13.15 Rep. Tour de France) 13,2(1 14.00 Nws. 14,03 Radioscl 15,00 Nws. 15,03 Lichte muz. cn 18,00 Rep. Tour de Nws. 16,03 Beursber. 16,0& 17,00 Nws., weerber. en Orkestmuz. 18,00 Nws 18, 18,28 Paardesportber. 18,30 18,45 Verslag van de Tour d( Nws., weerber., radiokronie pondentie uit Nederland fragm. 20.00 Moderne muz. muz. 21,00 Festival te Knokf

de Stem | 1964 | | pagina 2