>op ST i.s. GDE 50 inen! Ankara geeft openlijk toe: TURKEN STUREN EXTRA TROEPEN MORGEN Thorez overleden op reis naar Jalta Acht doden in Tour de France- maar de show moest doorgaan... ^k. 1^7 confectie OPRUIMING Versterkingswedloop op Cyprus: nieuwe spanning Moeder en 2 dochtertjes omgekomen Gevolgen voor de komende verkiezingen 12 I DAGBLAD VOOR ZEELAND OP VAKANTIEREIS NAAR FRANKRIJK: Bredanaar door bus gegrepen en gedood Makarios dreigt Denktash Russen roofden anti-onderzee bootwapen Leeuw doodt dompteur met één arm Republikeinen laken democratische ..wandaden Tour de France Prijsvraag 1964 Over de bodem van de Rijn Tsjombe roept ballingen uit Angola terug Schietpartij in zee bij Singapore Frank rijks eerste communist Overwegend droog weer Duitse artsen wel actie - geen staking ^K TEL. 2248 104a JAARGANG No. 24636 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANaAto 13 JULI 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. 181. zzo41 to li|nen;. rosrgiro i i .no, d. o.l.n^GOES, Klot,,,,,, 1 - 6252 - Bur... Z,..w,d,.VI„nd«,.n, H.l„, Sta..,,,,,, - *l«<oon 2377 - (Bijbu,...,, TERNEUZEN, U,b„n„„„ 24 „la.o., 2601 - OOSTBURG, N,- «l.foon 289 Drie mensen uit een Vlaardings gezin, op vakantiereis naar Frankrijk, zijn zater dag in Frankrijk bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. De auto van de heer A. Pietersen kwam in Cor- bony (Aisne) in botsing met een melk tankwagen. Zijn vrouw en twee doch tertjes, 3 en 10 jaar oud, werden op slag gedood. De heer Pietersen en een derde kind werden ernstig gewond. De 19-jarige J. Terstegen uit Laren, met vakantie in Venlo, kwam om het leven toen de taxi waarin hij reed tegen een vrachtwagen botste. Drie andere inzit tenden en de taxichauffeur werden ge wond. Na een slippartij in een bocht kwam de 20-jarige C. Blanken uit Ede om het le ven. Het gebeurde in de Betuwse plaats Echteld. De 13-jarige Enschedese jongeman G. Slotboom werd zondagmiddag van zijn bromfiets geslingerd. Even later over leed hij in het ziekenhuis. Toen hij plotseling de weg overstak werd de 10-jarige Hennie Cornelisse uit IJsselstein door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Het ernstigste verkeersongeluk dat dit weekeinde in het buitenland plaats had' was een viervoudige botsing in- Way- nesville (V.S.) waarbij negen mensen om het leven Kwamen. (Van onze verslaggever) De zesenzeventigjarige gehuwde J. A. Embrechts uit Breda is in Rijsbergen onder een toeringcar gekomen en vrij wel op slag gedood. De oude man kwam uit de Ettenseweg gefietst en stak zon der op te letten de drukke rijksweg over. Gisteren is het Cyprische kabinet onder voorzitterschap van presi dent Makarios in een spoedzitting bijeengekomen 0111 een „belangrijk besluit" te nemen naar aanleiding van de Turkse bekentenis dat er vanuit Turkije mannen en wapens naar Cyprus zijn gesmokkeld. Wat het besluit inhoudt is niet bekendgemaakt, maar het is wel duirfeljjk dat een volgende Turkse poging om soldaten en materieel aan land te brengen zou kunnen uitlopen op een openlijk gevecht. Er werd in Nicosia met nadruk gezegd dat de regeringstroepen beschikken over zware wapenen. In Ankara is na de publikatie van een VN-rapport openlijk gezegd dat het juist is dat er de laatste weken mensen en wapens op Cyprus aan land zijn gezet. En het motief daarvoor leverden de Tur ken erbij: de Grieken hebben in de afge lopen periode 3500 soldaten naar het eiland gebracht, zo wordt in de Turkse hoofdstad gezegd. „On grond daarvan hebben wij tot deze betreurenswaardige maatregel moeten besluiten", aldus do Turkse regering. Zij vindt dat zij niet besluiteloos mocht toe zien hoe de Grieken hun positie op Cy prus versterken door vele honderden sol daten extra te zenden. De Grieken hebben overigens ontkend extra mensen naar Cyprus te hebben ge stuurd. Zij beweren dat hun contingent troepen op het eiland precies beant woordt aan het contractueel voorgeschre ven aantal. In een rapport van VN-men- scn op Cyprus is aan Ge Thant wel ge meld dat in Griekse havenplaatsen op Cyprus ongeveer 3000 Grieken aan land zijn gegaan, maar men had ze niet kun nen identificeren. „We weten daarom niet of het militairen geweest zijn". Het aantal Turken dat op het eiland is geland zou enkele honderden bedragen. Intussen heeft Makarios gedreigd de voorzitter van de Turkse gemeenschaps raad op Cyprus, Raul Denktash, te laten arresteren als hij terug durft te keren naar het eiland. Volgens Makarios heeft Denktash geprobeerd de Cyprische rege ring omver tc werpen. Hij is nu al enkele maanden in Turkije. Onlangs zei hij spoe dig te zullen teruggaan naar Cyprus. Volgens het Britse blad Sunday Times" heeft enige tijd geleden een Russische onderzeeboot midden in een Amerikaanse vlootoejening in de Stille Oceaan het nieuwste Wes terse strijdmiddel tegen onderzee boten geroofd. De onderzeeboot, waarschijnlijk een van de meer dan twintig die door kernenergie worden voortbe wogen, kaapte een mini-boeidie door een vliegtuig in zee gewor pen was om onderzeeboten op te sporen. Voor de ogen van 25 toeschouwers is zaterdag de 67-jarige dompteur Engerer in Winston-Salem (V.S.) door een leeuw aangevallen en verscheurd, voordat een vuurstoot uit een machinegeweer de leeuw buiten gevecht kon stellen. Het ongeluk gebeurde in een amuse mentspark, waar een aantal mensen stond te kijken naar een demonstratie die kapitein Engerer hij was van Duitse afkomst met zijn leeuw Monte zou geven. De dompteur had slechts één arm. De andere verloor hij na een aan- v?' van een panter. ^.ïgerer ging al ruim twaalf jaar met de leeuw om. De democratische regering van de V.S. bestaat uit „federale extremisten". Zij solt met aspiraties van de minderheids groepen, moedigt onwetttelijke en orde loze elementen aan, past de wetten on doelmatig toe, heeft vertrouwenscrisissen met de bondgenoten veroorzaakt en moe digde de communistische agressie in Zuid-Vietnam aan Dit wordt gezegd in een onderdeel van het republikeinse verkiezingsprogram, dat deze week in San Francisco is gepu bliceerd. De publikatie preludeert op de republikeinse conventie, die vandaag in de stad aan de westkust begint en die met de nodige kermislawaai gepaard gaat. Met berekking tot Cuba hebben de de mocraten „de eer van de natie voorgoed bevlekt". De commissie die met de samenstel ling van het republikeinse programma belast is, verwierp zondag' een ontwerp resolutie betreffende de burgerrechten, die de totnutoe genomen maatregelen nog in progressiviteit wilde overtreffen. Vooral afgevaardigden uit het zuiden stemden (uiteraaid) tegen. Goldwater heeft gisteravond gezegd op meer dan het vereiste aantal stemmen te rekenen voor de benoeming tot republikeins pre sidentskandidaat. - DE BRITSE regering heeft toestemming verleend voor een 300 miljoen dollar groot krediet aan Cuba, ter dekking van een Russische levering van een aantal fabrieksinstallaties. Amerika heeft ver geefs getracht Londen ervan af te houden om 24 uur sluit de inzendtermijn voor de invulformulieren van de grote van onze adverteerders. Zorg dat u er bij bent. Want ook u kunt een prijs en zelfs een waar devolle winnen. Een Duitse standaardtank van het type „Luipaard" komt hier boven water na bij Keulen de Rijn over de bodem te zijn overgestoken. De tank is uitgerust met een speciaal gebouwde geschuttoren met een 105 mm kanon, dat dergelijke ope raties als hier getoond mogelijk maakt. Tweeduizend mannen van het vroegere Katangese leger zullen uit Angolese bal lingschap terugkeren om zich bij de strijdkrachten van Kongo te voegen nu de vroegere president van Katanga, Tsjombe, premier van Kongo is gewor den. De groep, die onder bevel staat van 13 blanke officieren, met een Luxem burger genaamd Schramm aan het hoofd zal worden ingedeeld bij de legergroep van generaal Bobozo, wiens troepen het moeilijk hebben tegen opstandelingen in het noorden van Katanga. Daar zijn zaterdag weer twee plaatsen in handen van de rebellen gevallen. Premier Tsjombe heeft verteld vsfn plan te zijn de conferentie van Afrikaan se leiders, volgende week in Cairo, bij te wonen. Dat zou wel eens moeilijk heden kunnen veroorzaken. In Cairo is voorspeld dat Tsjombe niet bij alle kop stukken van de organisatie voor Afri kaanse eenheid welkom is. Zo heeft koning Hassan van Marokko verklaard dat hij nergens zou komen waar Tsjombe zou zijn. Patrouilleboten van de zeepolitie van Singapore zijn zondag driemaal opge treden tegen snelle gemotoriseerde sampans uit Indonesië, die in de wateren bij Singapore voeren. Bij enkele van die ontmoetingen kwam het tot een schietpartij. De sampans waren van dezelfde soort als gebruikt wordt door Indonesische handelaars die nog in Singapore handel drijven. Elke sampan was voorzien van twee buitenboordmotoren en bemand met vijf mannen in donkerblauwe of zwarte overalls. ..Klaarblijkelijk geen handelaren", zei de politie. Op deze foto ziet men hoe redders, staande op de tankauto, een der slachtoffers van de verschrikke lijke ramp bergen. (Van onze Parijse correspondent) Aan boord van Gen Russisch schip is zaterdag Maurice Thorez, voorzitter van de machtige Franse communistische par tij, overleden aan een hartaanval. Thorez, die 69 jaar oud werd, overleed in de Zwarte Zee, op weg naar Jalta voor een rustkuur. Het schip zette regelrecht koers naar Varna, vanwaar het stoffelijk overschot gisteren per vliegtuig naar Parijs werd overgebracht. Thorez was reeds op jeugdige leeftijd een actief communist die kort na het uit breken van de tweede wereldoorlog de serteerde en naar Rusland vertrok. Hij werd daarvoor bij verstek ter dood ver oordeeld, maar in 1945 werd hem gratie verleend. Toen hij naar Frankrijk terug keerde, werd hij minister van staat in de eerste naoorlogse Franse regering. De politieke consequenties van de dood van Maurice, bijgenaamd „de zoon van het volk", zijn van tweeërlei aard: voor de communistische partij zelf, en voor de Franse politiek in het algemeen. In de partij is er reeds lang een beweging gaan de voor de vernieuwing en verjonging van het kader, maar daar is op het laat ste congres van de partij,'in mei van dit jaar, weinig van terecht gekomen. Tho rez, die meer dan 30 jaar secretaris is ge,- weest van zijn partij, moest om gezond heidsredenen aftreden, maar voor hem werd in het congres een speciale post in het leven geroepen, die voordien niet bestond: partij-voorzitter. Men wilde daardoor tot uitdrukking brengen, dat de rol van Thorez nog lang niet uitgespeeld was, en dat hij de partij stevig in han den had. Nu hij er niet meer is, zal de post van partijvoorzitter zeker niet wor den gecontinueerd. Men mag aannemen dat de jongeren in de partij zich veel meer dan vroeger zul len laten gelden en op modernisering zul len aandringen, zonder dat de partij, on danks haar 5 miljoen stemmen uit haar isolement wordt gehaald. In dat opzicht zal het van belang zijn af te wachten hoe in dat verband de verhouding wordt van de communis- EEN ENGELSE kleermaker die in Duits land werkte en daar voor Navo-officieren keurige maatpakken maakte, is wegens spionage gearresteerd. DE RUZIE tussen twee gangsterbenden in Frankrijk heefl een lid van een der benden het leven gekost. De politie vond zijn lijk in een ravijn. DE NRC en het Algemeen Handelsblad hebben thans volledige overeenstemming bereikt over de fusie tussen beide kran ten. Ze zullen een holding-maatschappij oprichten onder de naam Nederlandse Dagbladunie N.V.' ALDO MORO, de Italiaanse kabinetsfor mateur, heeft wat meer hoop gekregen op succes. Er schijnt een akkoord op til te zijn inzake een links van het centrum georiënteerde regering. Medegedeeld door Het K.N.M.I., geldig tot hedenavond Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, vooral in het westen en noorden van het land. Elders ook wolkenvelden. Merendeels matige wind uit weste lijke richtingen. Middagtemperatu- ren van 17 graden aan zee tot 22 graden in het binnenland. Vandaag zon onder 20.48 uur, maan op 17.37 uur. Morgen zon op 4.45 uur; maan onder 1.52 uur. (Van onze speciale verslaggever Van walging vervuld hebben wij aan de finish van Brive ge staan. Die „wij" waren vrijwel al le buitenlandse journalisten in de Tour de France, onthulst over de keiharde bussincsmentaliteit van de leiders van dit grote wielereve- nement. Want terioijl het lieflijke Dor- dongedorp Pont-de Couze de licha men van de directe slachtoffers van het afgrijselijke ongeval werden op gebaard, terioijl andere ongelukkigen in ziekenhuizen in de omtrek van het zwaar getroffen plaatsje een wanhopige strijd voor het laatste sprankje leven streden, ging de show voor de aankomst van de renners karavaan normaal door. De majorettes van het orkest, de ac cordeonist, de motor-acrobaten, ze werkten het dagelijks programma van klanken en luidruchtige toeren af, als of er niets was gebeurd. De mannen, die hier hadden kunnen (en moeten) ingrijpen de grote vier van de Tour, Jacques Goddet, Felix Levitan, Eli Wermelinger en Jaques Lohmuller stonden weliswaar met ern stige gezichten in conferentie bijeen, maar lieten het spektakel ongestoord doorgang vinden. Van enige piëteit met de slachtoffers was geen sprake. Het contract met de voornaamste geldschie ters van de Tour moest worden afge werkt en de dooddoener dat dit zeer ernstige ongeval was veroorzaakt door een tankauto, die niet in de karavaan thuishoorde, was niet als exesuus aan vaardbaar. Niet licht zullen de meeste volgers in de karavaan vergeten, hoe Jacq. God det, die zich anders slechts zelden door de Tourradio laat horen, al vrij kort na het gebeuren, voor de microfoon uitdrukkelijk vertelde, dat de ramp in Pont-de-Couze niet het gevolg was van een fout van een der auto's van de karavaan. De leiders van de Tour had den een voorbeeld kunnen nemen aan de eenvoudige coureurs, die, toen de koers op de onheilsplek voor énkele minuten werd stilgelegd, diep bewogen hun rennerspetten afnamen bij het aan. schouwen van zoveel menselijk leed. Maar neen, de 19e akte van het spec- takelstuk dat Tour de France heet, mocht niet lijden onder het verschrikke lijk lot van Pont-de-Couze. Zelfs de" avondshow werd niet afgelast en ook het /"vruikelijke vuurwerk ging knal lend lucht in. Pas zondag is er door de Tour offi cieel aandacht besteed aan het leed in Pont-de-Couze. Voor de start van de twintigste etappe namen renners en volgers een minuut stilte in acht en daarna brachten de heren Goddet en Levitan een condoleance-bezoek aan het zwaargetroffen dorp. Naar onze mening kwam dit laatste medeleven te laat. In een flits heeft een tankauto van de gendarmerie in de kleine Dordogne- gemeenschap Pont-de-Couze zaterdag middag een spoor van dood en verderf achtergelaten. Met honderden hadden de inwoners van dit lieflijke dorp zich in de nabijheid van de niet ver van hun woonstee gelegen brug over een ondiep kanaal opgesteld om het feest van de voorbijtrekkende Tour de France mee te vieren. Om hun be roemde streekgenoot Raymond Pouli- dor toe te juichen. Maar in plaats van een feest werd deze dag voor vele ge zinnen in Pont-de-Couze een dag van diepe rouw. Met gierende banden stortte de in razende vaart naderende donkerblauwe tankauto zich temidden van degenen, die een plaatsje in de buitenbocht van de brug hadden gezocht, rameide een dikke betonnen muur en sleepte enkele tientallen vrouwen, kinderen en man nen mee in de diepte. Een afgrijselijk schouwspel ontrolde zich voor de ogen van de volgers, die even later op de onheilsplek arriveer den. In het water dreven de soms deerlijk verminkte lichamen van de directe slachtoffers, waaronder drie kinderen, vanuit de diepte klonk dooi merg en been dringende wanhoops kreten van de zwaar getroffenen. Enkele koelbloedige namen direct het reddingswerk ter hand, dat voor een aantal slachtoffers niet meer zou baten. In de chaos konden de chauffeur van de tankwagen en zijn bijzitter die ter wijl de auto zijn vernielende werk be gon met een gevaarlijke sprong het leven hadden gered, ternauwernood be vrijd worden uit de wurgende greep van razende dorpelingen, die vergel ding eisten voor het leven van hun naasten, wier ontzielde lichamen be hoedzaam langs de kant van de weg werden gelegd. Dank zij de aanwezig heid van vele met mobilofoon uitge ruste auto's in de karavaan en de twee helikopters kon de reddingsactie spoedig met volle kracht ter hand wor den genomen, maar het duurde tot ver in de avond voordat de ontstellende voorlopige balans van dit drama kon worden opgemaakt. Acht doden en dertien gewonden. De chauffeur van de tankauto, een politie man, is zaterdagavond in arrest ge steld. Hij is de hoofdschuldige in dit trieste drama, dat zulk een zware schaduw heeft geworpen op de Tour tische partij tot de andere partijen van links of van het centrum. Over negen maanden worden gemeenteraadsverkie zingen gehouden en over 18 maanden verkiezingen vor het presidentschap van de republiek. Binnen die 18 maanden kan nog veel gebeuren. Maar als de partij in Frank rijk, naar het Russische voorbeeld dé vreedzame coëxistentie gaat navolgen, is het niet uitgesloten dat men het ter lin kerzijde definitief eens wordt over een gemeenschappelijke tegenkandidaat van De Gaulle. Voor de hand ligt dat deze kandidaat Gaston Defferre zou zijn, bur gemeester van Marseille. (Van onze correspondenten Bonn) Een nog geheim gehouden actie-pro gramma heeft het presidium van de Westduitse artsenbond op zijn vergade ring in Keulen aangenomen. Het zal worden verwezenlijkt, indien de bondsregering niet voldoet aan de eisen der artsen inzake een redelijke ver hoging van hun honoraria (die in 1957 het laatst werden aangepast). Betwijfeld wordt echter, of de West duitse artsen het voorbeeld van hun Bel gische collega's zullen volgen en in sta king zullen gaan. Tweeëntwintig maanden geleden diende de artsenbond een concept-honorariumre geling in bij het ministerie van volks- gzondheid. Het voorzag in een algemene verhoging van vijftig procent. Het kabi net wilde echter niet hoger dan drieën dertigeenderde procent gaan en gaf het ministerie van volksgezondheid opdracht in die zin een nieuwe regeling uit te werken. Volgens de artsen kan het nog wel een paar jaar duren, voor die rege ling klaar en aangenomen is. Zij zijn niet bereid zolang op hogere honoraria te wachten. Bovendien zijn zij ontstemd over de wijze, waarop zij door minister voor volksgezondheid, mej. Elisabeth Schwarzhaupt, zijn behandeld. Welke maatregelen de artsen zullen nemen, zij zullen niet de patiënten be nadelen, zo werd officieel verklaard. ..De patiënten zijn niet onze tegenstanders, wel de regering". Men denkt in dit ver band aan opzegging van het akkoord over de kassen. De Westduitse tandartsen zijn deze weg al met succes gegaan. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1