Fred Wiegman had mr. voor zijn naam moeten hebben Alles wat blinkt op Holland festival is nog lang geen goud Baron Bluff in een wespennest KOELKAST 9 LIEBHERRT OOK WATERTOERISME IS AAN REGELS GEBONDEN MENSENJAGER VAN D.D.R. WERD GEDECOREERD Opa's krant .Je moet het in het leven weten te versieren De haat is studievak Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn! Neem direct Rheumin AUTO DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1964 Leonce Gras als gastdirigent Metf 5.- in de hand komt men door het ganse land! Joop van Os naar PvdA Drie radio-produkties naar Prix Italia heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote fles! „JP Maar ook kwaliteit (Van een onzer redacteuren) Voor acteur, parodist, mannetjes maker Fred Wiegman heeft het leven voortdurend gebalanceerd tussen een beetje sof en een beetje mazzel. Tel daarbij op dat hij niet beschikt over fraai standvastig zit' eelt maar wel over een causeurs talent, waarmee hij ook de markt koopman op het Amsterdamse Wa- terlooplein onder de kraam kletst en u begrijpt ineens veel beter waarom hij nimmer is geworden wat zijn vader wenste. „Pa", zegt hij achteraf, „Pa was een enorme man. kei en keihard en als ik je nou vertel dat-ie op zijn 65e nog een gave handstand maakte, dan hoef ik je verder niks meer te vertellen. Hij was gewoon een ongelooflijke kerel en als meneer een wondje had dan pak te hij een boender en een klodder groe ne zeep en dan schrobde hij het schoon. Pa wilde dat ik meester in de rech ten zou worden, want dat vond hij een schoon beroep, maar ik had iets leu kers bedacht en solliciteerde bij een melkfabriek. Het liep op niets uit, zo als al mijn baantjes Toen kwam de oorlog Ik dook onder in Spijk bij Gorkum en daar zat ik geweldig totdat Jansje me op een ochtend kwam vertellen dat er een vrachtwagen aan het begin van de straat stond en dat de Grüne Polizei huis aan huis de boel overhoop haalde. Rustig weglopen was er voor mij niet bij. want ik heb mijn neus niet mee en' er bleef dus niks anders over dan een duik in de linnenkast. Ik heb ze zeker vier keer langs zien komen en vol gens mij stond die kast geweldig op zijn balpoten te trillen, want ik had de vliegende zenuwen. Ik hoorde ze pra ten en durfde opeens geen adem meer te halen en dat heb ik zo vijf minuten volgehouden. Achteraf begreep ik dat Spijk ook niet alles was en daarom kwam mijn moeder uit Amsterdam met de kleren van mijn zuster en daarin ben ik teruggereisd. Ik had onderweg ook nog een paar keer sjans en toen ik mijn straat inkwam stond het buurmeis. je op de hoek waar ik in die tijd zwaar verkering mee had. „Dag Annie", zei ze. Zo heette mijn zuster. In die eerste dagen van de bevrijding kreeg ik ineens het heilige artiestenvuur en overal waar feest was trad ik op met mijn Hitlerparodie. Het was een zalige tijd en er was geen plein zo klein in Amsterdam of er stonden duizend mensen op te hossen en als ik dan op het podium sprong en riep ,,Meine Volks- genosse" dan hadden ze het niet meer. Zo verzeilde ik op het toneel. Nou had ik nooit wat aan toneel ge daan, maar het leek me allemaal heel fijn en de eerste keer dat ik optrad was ik een lakei in een soeplivrei, die moest zeggen: Wenst zijne majesteit nog iets te drinken?" Als je zo'n zin nog nooit op het toneel hebt gezegd dan denk je: „Dat doen we effe", maar vergeet het maar Ik kan je nou al ver tellen, dat je hem je keel niet door krijgt als het moment daar is. We hebben in die tijd ook revuetjes gedraaid. Ik was de zanger en volgens mij kon Frank Sinatra wel op de pot gaan zitten. Ik zie het nog voor me: een donker toneel met een klein, geraffineerd rood spotje, waar de bekende zanger Fred Wiegman op gevoelige wijze het lied „Dromenland" zpng: dat was het bete re zakdoekenwerk en ik heb ook nooit zo heilig in mezelf geloofd als to-n.. Nou hadden we een sentimentele fi nancier, die Tossani heette en die pro beerde de show nog fijner en beter te maken. Op een avond ben ik midden in dromenland en wat zie ik beneden me in de donkere orkestbak? Tossani met zijn afgrijselijke viool. Nou had ik al vanaf 't begin 'n vies, vals geluid ge hoord maar je bent artiest op zo'n mo ment en the show must go on. Ik zing nog 'n regel een buig me dan over de or kestbak en roep: „Wat staat u daai uit te voeren, meneer Tossani, met uw zenuweviool? Heeft u nog niat ontdekt dat hier toevallig een zanger voor zijn broed staat en als u nu persé viool wilt suderen, doe dat dan thuis." Ik heb net zolang gewacht todat hij met de staart en de viool tussen zijn benen afdroop en toen ik afkwam stond- ie al in de gang te schreeuwen dat ik ont slagen werd. „Oke", riep ik, „dat is allemaal best, maar 'dan wel op staan de voet". Dat kon ik zeggen want ik had zeventien rolletjes in zijn revue en als ik mijn koffers pakte dan konden ze gelijk de tent wel sluiten. Ik zorgde in de pauzefinale bijvoorbeeld dat de fluitketel met reukwater onder stoom stond en als de girls dan in Hawai- rokjes opkwamen, rook de hele Asta naar vergeet-me-nietjes. Toscani zei dus, dat ik kon opkras sen maar toen ik gelijk de daad bij het woord wilde voegen en mijn kof fers begon te pakken, riep hij dat hij het zo niet had bedoeld en dat ieder een wel eens fouten maakte. Ik heb er gelijk een forse salarisverhoging uitge sleept en Toscani laten beloven, dat-ie nooit meer in de orketsbak zou opdui ken als de zanger Fred Wiegman op trad. „Wat je bij Frank Sinatra niet durft, moet je mij ook niet flikken", schreeuwde ik hem nog na. Achteraf is het toch uitstel van execu tie geweest, want opeens kreeg ik weer de kriebels en wilde wat anders. Ik wérd barkeeper zonder er een cent ver stand van te hebben. Maar dat hoeft ook niet, want het hele ieven is een kwestie van versieren. Het was een mooi vak maar niet voor lang. Na een maand of wat had ik het wel gezien en toen ben ik gaan varen als tweede hofmeester. Lekker dobberen naar Brazilië, maar toen ik eenmaal daar was dacht ik: „Waarom zou je dat hele eind teruggaan?" en ik pikte gelijk een engagementje als bas sist-zanger in een nachtclub. Een bas had ik nog nooit in mijn handen gehad, maar het werd in de advertentie ge vraagd en dus kon ik het. Ds eerste avond heb ik er ook inderdaad op ge speeld, maar toen zeiden de andere band. leden, dat het niet meer hoefde. Je ziet het: alle kwesties in het leven lossen zichzelf op" In 1950 kwam ik weer in Het arties tenvak terecht en met Rijk de Gooyer en Frans Dumee heb ik toen die paro die op de telephaat gebracht. Het was voor even dacht ik toen, maar het heeft achteraf acht jaar geduurd. Ik maakte mijn mannetjes en gaf Frans de gacks aan. Je weet als aangever dat je nooit het grote applaus krijgt in de revue, maar toevallig weet je ook dat de ster niets betekent als hij geen bekwame aange ver naast zich heeft. Walden heeft Muyse. laar nodig en samen zijn ze pas van grote klasse en iets dergelijks hadden Frans en ik ook. In 1958 kwam de radio en daarna ben ik de Schele geweest in de Jantjes. Ik heb ook meegedraaid in Arthur en Eva en in de show van Bueno de Mes- quita en nou gaan we het weer bij Sleeswijk proberen Ik maak een paar typetjes en ik geef wat pointes aan en dat is héél fijn als je naast mensen als Walden en Muyselaar staat. Mensen die razend veel kunnen zijn aitijd een voudig gebleven en gunnen een ander zijn succes en daarom heb ik er zin in. (Advertenties) Op verzoek van de K.R.O. heeft de Neerlandse Radio Unie de Belgische di rigent Leonce Gras uitgenodigd als gast dirigent bü het Kamerorkest. Leonce Gras heeft de repetities van dit orkest tezamen met het omroepkoor en solisten geleid. Opgenomen werd het Gloria van Joh. Chr. Bach. Dit werk zal op een latere datum door de K.R.O. worden uitgezon den. Leonce Gras. die thans directeur is van de afdeling Nederlandse uitzendingen van de Belgische radio en televisie (B.R.T.), werd in 1908 te Burgerhout bij Antwerpen geboren. Op zeer jeugdi ge leeftijd maakte hij al tournees als pianist. Zijn muziekstudies voltooide hij aan het koninklijk conservatorium te Brussel, waarna hij later les nam bij Yves S'tefan Askenase. Deze Belgische kunstenaar maakte (Advertentie) Ideaal voor de vakantie. Het 8-daags algemeen abonnement kost in de tweede klasse f 40.-. Voor slechts f 5.- per dag kunt U geheel Nederland per trein bereizen. Het abonnement is direct verkrijgbaar bij alle sta tions en erkende reisbureaus. (Pas foto meebrengen.) w NV NEDERLANDSE SPOORWEGEN Voor de trouwe luisteraars van het K.R.O.-radioprogramma ,,Dijnn" op de zaterdagochtenden is het misschien wel interessant te weten dat de K.R.O. vtl- gende week zaterdag aandacht gaat be steden aan de watersport, welke in ons land een steeds grotere populariteit ge niet. De verkoop van jachten en boojes neemt zelfs 'n verbazingwekkende vlucn De toenemende drukte op het water brengt met zich mee, dat alle plezier- vaarders dienen te weten dat het ver keer op het water ook aan regels is ge bonden. Helaas ontbreekt nog bij velen die kennis Het ondeskundig plezier va ren op drukke vaarroutes kan daarom ernstige gevolgen hebben. Zo hadden in ons land vorig jaar op de waterwegen, plassen en meren, niet mider dan 757 aan- en schade- varingen plaats. Hierbij waren liefst 95 pleziervaartuigen betrokken. Dit is een klein aantal, als nren weet dat de meeste aanvaringen het gevoig zijn van ondeskundig gemanoeuvreer met de boten. Er waren daarbij zelf.» en kele doden te betreuren en de totale schade bedroeg ongeveer acht miljoen gulden. Voorts gebeuren er nog talrijke aanva ringen waarvan de politie te water geen notie heeft, omdat de schade onderling geregeld wordt. Toch zou men graag een andere mentaliteit onder deze wa tersportliefhebbers willen aankweken. Veel voorkomende fouten zijn verkeerd afmeren, verkeerd in_ en uitvaren van sluizen, te hoge snelhédens aaabij voor al gedacht wordt aan „speedboten" en Joop van Os, die, zoals gemeld de dienst van de V.A.R.A. gaat verlaten, treedt in het najaar in dienst van de P. v.d. A. Hij krijgt daar een functie, welke verband houdt met de verzorging van de interne en externebetrekkingen van de partij. Van Os blijft het contact met de V.A.R.A.-televisie handhaven, inciden teel blijft hij medewerker aan de t.v.- programma's „Achter het nieuws" en Mijnheer de voorzitter". N.R.U. zal drie inzendingen verzor gen voor de zestiende prix Italia, welke ditmaal in september te Genua wordt gehouden. In de afdeling dramatische perken zal het hoorspel „De dood van rrederico", dat geschreven werd door Anton Quintane meedingen. Voor de documentaire-afdeling werd het klankbeeld „Amsterdammers over de tong" ingezonden. Dit klankbeeld werd geschreven door de journalist Haye Thomas, verbonden aan de redactie van ..De Tijd-Maasbode". De regie was in handen van Frans Evers. Voorts zal de stere<Dfonische documentaire „The paper man", geschreven en geregisseerd door J. v.d. Steen worden uitgezonden. Het is een transcriptie in het Engels van de Wereldomroep. het zonder in acht nemen van de regels voor het verkeer van de binnenscheep vaart oversteken van het vaarwater. Vervolgens laat de technische kwali teit van de pleziervaartuigen nog al eens te wensen over, terwijl de maniet waar op aan boord met gasflessen en kook- toestellen wordt omgesprongen soms de haren ten berge doet rijzen. Daarom wil de K.R.O. in „Djinn" eens speciaal de aandacht richten op een verantwooj- de beoefening van de watersport. naam als begeleider van Joseph Schmidt Emanuel Feuerman en Alexander Kip nis, zomede als pianist bij de Russische balletten van Serge Diaghilew. In 1932 werd hij pianist-begeleider bij het Bel gisch nationaal instituut voor radio-om roep en in 1937 koordirgent. Zijn be noeming als orkestdirigent bij de BRT kreeg hij in 1944 TOM Zaterdagavond biedt de VARA op Hilversum I (402 m.) een stereofoni sche uitzending, verzorgd door Malando en zijn orkest. Het hoorspel „Op de vlucht" wordt om 21.40 uur uitgezonden, terwijl er tot slot om 23.30 uur weer een sterio-uitzending is, maar nu van het Grand Gala-orkest van Jan Cordu- wener. Bij de KRO op Hilversum II (298 m.) wordt om 19.30 uur een opname gege ven van een concert door het Residen tieorkest o.l.v. Hans Werner Henze m.m.v. de cellist Rostropovitch. Ten slotte is er om 23 uur een steriopro- gramma met werken van Pfitzner en Hindemith Het avondprogramma van de AVRO vermeldt zondagavond om 20.05 uur een uitzending van de operette „Die Schone Galathea". Hugo Winterthaler en zijn orkest komen om 22.55 uur voor de mi crofoon en tot besluit worden om 23.30 uur platen van Brubeck uitgezonden. De KRO zendt zondag Jules de Corte uit, die u om 13.10 uur „Wat de plaat schaft" voorzet. In het avondpro gramma van de KRO om 20.40 uur volgt een stereofonische uitzending van het programma „Soloconcerten". Zaterdagmiddag presenteert Peter van Campen om 15 uur voor de NCRV de nieuwste films in „Filmkader", om 15.45 kunt u kijken naar de eerste uitzending van „Kom er maar eens voor". Zaterdagavond is er om 20.20 uur een aflevering van .Memo' George Noord hof gaat om 21 uur in zijn rubriek „Hoe bestaat het?" iets vertellen over de intelligentie van de apen. Om 21.30 uur is er een aflevering van de Lucy Ballshow. Op het tweede net zendt de NTS om 15.05 een sportcorktail uit van de atle tiekwedstrijden in het White City-stadion en de training van de Franse Tokio- kandidaten. Zondagavond om half zeven is er een directie reportage van het interna tionaal concours hippique te Aken met commentaar van de heer J.J. Gruppe- laar. Vervolgens is er om 20.30 uur een luchtig zomeravondprogramma, onder de titel „Cor Steyn en zijn vakantietrein". De filmdocumentaire „De weg naar het Witte Huis" over de gebeurtenissen rond de presidentsverkiezingen in de V.S. in 1960 wordt om 21.20 uur uitgezonden. Op het tweede net zendt de NTS om 20 uur op kanaal 27 een overnam» van het tweede Duitse tv-net uit van een produktie van de opera „Cavalleria Rus- ticana" Om 21.10 uur kunt u kijken naar eèn bijdrage van de Japanse tv aan de serie .International hour' on der de titel „Olympiade". (Van een medewerker) Eén dezer dagen is de grenssoldaat van de Duitse Democratische Republiek Oberfeldwebel Sepp Iiausladen officieel gehuldigd als de beste grensbewaker van Oost-Duitsland. Hy draagt nu naast de nodige medailles van de Volkspolitie en van de Grenstroepen als hoogste ere teken de „Vaderlandse orde van Ver dienste" in brons. Zijn verdienste is dat hij... 958 inwoners van de Sovjet zone die naar het westen poogden te vluchten aan het ijzeren gordijn heeft weten te arresteren. Ondanks alle gevaren trachten belang rijk veel meer bewoners van de Sovjet zone naar het westen te vluchten dan in de vrije wereld bekend is. Het getal aanhoudingen van Sepp Hausladen beves. tigt de algemene opvatting in West- Duitsland, volgens welke opvatting te genover 1 geslaagde vluchtpoging, min stens teinmaal meer mislukte vluchtpo gingen staan. Een andere conclusie is, dat de opvoeding tot haat tegen het wes ten, welke een integrerend bestanddeel van de militaire en politionele opleiding in de DDR is, rijke vruchten draagt. Er moet in het hart van Sepp Hausla den méér schuilen dan dienstijver. Daar moet de motor van de haat werkzaam zijn. Van die opleiding tot haat kan men in Duitsland meepraten. Zij geschiedde in de nazitijd en is nog omvangrijker ter hand genomen onder het communis tisch regiem en wel in het bijzonder onder de strijdkrachten. Het communistische systeem in de Sovjetzone schrikt er niet voor terug de haat uit te roepen tot militaire deugd en daaromtrent de nodige instructies in de communistische soldatenkranten te geven Nu kan men haat niet eenvoudig be velen. Men kan haar door wetenschappe- lijk-psychologische methoden wel kunst matig laten ontstaan. De noodzakelijke haatbasis wordt door een voortdurende propaganda gelegd. Deze haatschema's moeten bij de ge wone soldaten het gevoel wekken dat ze steeds bedreigd zijn. Het grofste zijn de haattirades bij de grenstroepen. Er bestaat een order dat elk contact óver de zonegrens verboden is. Dat al de propaganda bij de gewone grenssoldaat op de duur haar sporen na laat, is duidelijk. De algemene ver vreemding van het westen neemt dan ook meer en meer toe. Dr Schlomann Wie, zoals wy, avond aan avond de festivaluitvoeringen meemaakt, vraagt zich wel eens af of de organisatoren van dit zomerfeest zich er altijd wel vol doende van vergewissen of de program ma s en de kwaliteit der uitvoerenden werkelijk op een niveau staan, welke een optreden in een dergelijke manifes tatie rechtvaardigen. Over een spora disch voorkomende misgreep zal geen zinnig mens een misprijzend woord la ten horen. Wanneer men echter, om slechts even het vorige jaar erbij te betrekken telkens uitvoeringen moet sig. naleren waarvan de kwaliteit zelfs be neden de maat van een seizoenuitvoe ring blijft, dan wordt het toch wel be denkelijk. De twijfel wordt nog versterkt wan neer in het programmaboek dergelijke gezelschappen met superlatieven worden aangeprezen, die niet alleen nieuwsgie rig maken maar geïnteresseerden dik wijls weet te bewegen deze presentaties te gaan meemaken. Ok dit jaar zijn er al weer enkele te leurstellingen te boeken, die we eerlijk gezegd niet verwacht hadden. Om te be ginnen: de uitvoeringen van het Royal Ballet waren vlot maar niet perfect en al kan dan een deel van de volle schoon, woordig nog representatief voor de En gelse balletkunst genoemd mag worden. Zo ja, dan moet men niet alleen in Am sterdam de eerste en in andere plaat sen de tweede bezetting laten optreden. Een regelrechte „flop" was het optre den van de Amerikaanse componist en dirigent Lukas Foss. Zijn gebrek aan artistiek besef en zijn show-allures kan hij beter voor zichzelf houden of er des noods vrienden mee bezig houden, voor ons is hij absoluut onaanvaardbaar Wie op de onzalige gedachte is geko men het Ned. Kamerorkest in het her bouwde gedeelte van de Laurenskerk te Rotterdam te laten concerteren, toont in geen enkel opzicht enig begrip van akoes tiek te beziten en heeft de leiding van het H.F. hiermee beslist geen dienst be wezen. Het werd een jammerlijke mis lukking. De opvoeringen van het Kroatisch Nationaal Theater voldeden slechts ten dele aan de ook al weer door hoogdra vende aanprijzingen gewekte verwachtin. gen. De grove techniek, het gebrek aan groepsdiscipline, vooral bij de mannen, stond het brengen van balletkunst op hoog niveau danig in de weg. Zonder chauvinisme kunnen we zeggen dat de prestaties van het Ned Dans heidsfouten toegeschreven worden aan gebrek aan podiumruimte, toch vragen wij ons na de tweede uitvoering gezien te hebben, af of dit ensemble tegen- Theater en het Nationaal Ballet op een veel hoger plan staan. Een boeiend programma voerde het Residentie Orkest o.l.v. de Italiaanse (Advertentie) Rheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien- veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! „De sportauto van prinses Irene, waarin ze enkele maanden geleden i haar verloofde voorstelde aan de 1 bevolking van Amsterdam, staat 1 momenteel in de showroom van een 1 Utrechtse autohandelaar. Het voer- 1 tuig trekt daar veel belangstelling". Aldus meldde gisteren een onzer volijverige nieuwsneuzen. Dat is een belangwekkend be- richt. Ik ben er uren gewoon kapot van geweest. De auto van de prin ses, waarin Carlos gezeten heeft, staat dus alsof het een doodgewone auto was. in een Utrechtse show- room..Zie je die wagen daar?" i zeiden de Utrechtenaren tot elkaar. „Een Fiat 1600, ja", zei dan soms i iemand die geen begrip had voor hogere waarden. „Jawel, maar de Fiat 1600 van prinses Irene, waarin ze haar verloofde voorstelde aan de bevolking van Amsterdam!" Geen wonder dat de mensen zich voor de ruiten verdringen. De auto i van een prinses, zeg'. En dan nog wel een prinses waar zoveel om te doen geweest is. De nieuwe eigenaar is eigenlijk 1 niet waard dat hij de wagen bezit, vind ik. Hij heeft namelijk gezegd dat de liefhebberij voor deze wagen niet alleen verklaard moet worden uit de koninklijke komaf. De wagen heeft nog geen 33.000 km gelopen, zegt hij. Een heidense opvatting. Wie het zeldzame voorrecht mag smaken de sportauto van de prinses te mo gen berijden moet niet over profane dingen denken als het aantal ge lopen kilometers. Het moet hem vol doende wezen het stuur in de hand te mogen houden dat ook door vor stelijke personen is beroerd gewor den. Eigenlijk zou de man er hele maal niet mee moeten rijden. Zo'n wagen, waarvoor kijkers zich ver dringen, is een relikwie. De nieuwe eigenaar zou iets moe ten bezitten van de geestesgesteld heid van de man die, naar hij me dezer dagen vol stil geluk vertel de, tijdens een vakantiereisje naar Frankrijk in de bus gezeten had waarin destijds, toen koningin en prins 25 jaar getrouwd waren, de koninklijke gasten naar Keukenhof gebracht waren. Jawel, diezelfde bus. De man die mij dat verhaal vertelde, voegde er in-gelukkig aan toe hoe de reisleider hem meege deeld had dat hij juist op de plaats zat waar toen prins Philip had ge zeten. Hij heeft daar tien dagen lang zo maar stilletjes op die stoel ge zeten. Als de andere passagiers even uitstapten voor een kopje thee of een foto, dan bleef hij zitten. Bang dat iemand anders de stoel van prins Philip zou inpalmen. Ook 's nachts verliet hij de bus niet. Toen de reis erop zat, heeft de reis leider hem met drang moeten ver wijderen. Hij zit nu soms urenlang gelukkig voor zich uit te staren. i Hij beseft wat het zeggen wil de i man te zijn die gezeten heeft op de stoel van prins Philip. Die man in Utrecht mag wel eens wat meer eerbied opbrengen. Voor de auto van de prinses. PRAET-MAECKER PROOST De schuttery „St. Petrus en Paulus" 1 In Arcen is tevreden over het bod dat op de vrijgekomen luitenantstitel bij het korps is gedaan. Het lid T. Jans- sen verwierf de waardigheid. Hij deed het hoogste bod: 4000 liter bier. POST Nadat hij gedurende dertig jaar zijn dagelijkse route had gelopen besloot postbesteller Lorin Shipper uit het dorp Water Mill bij de Amerikaanse stad Southampton dat hij het wat 1 kalmer aan zou doen. In het vervolg i bezorgde hij nog slechts brieven, die belangrijk leken. Onbelangrijke post, waaronder veel drukwerk, deponeer- de hij jarenlang in een schuur bij zijn woning. Dezer dagen, vijf jaar nadat Ship per met pensioen ging, praatte hij zijn mond voorbij. De Amerikaanse PTT is nu druk bezig tweeduizend kilo on- bestelde post, die uit het schuurtje van de gepensioneerde besteller te voorschijn kwam, alsnog bij de ge adresseerden af te leveren. Shipper vindt niet dat hij een fout gemaakt heeft. Niemand uit zijn wijk had namelijk ooit geklaagd over een 1 niet aangekomen poststuk. Regent het nog? BEATLE-PAARD Beatle Paul McCartney heeft zijn'J miljoenen-aanhang in Engeland aange raden niet te wedden op het renpaard, dat hij verleden week voor 15.000 gul den voor zijn vader heeft gekocht en I dat zaterdag meedoet aan een course. McCartney, de zanger-gitarist van het harige kwartet, gaf het paard aan zijn vader, omdat die 62 jaar werd. Het heet Drake's drum en is drie jaar. McCartney zelf zal tóch een gokje op het geschenk aan vader wagen, „omdat je niet kunt weten". „Maar ik hoop", zei hij er eerlijk achter, „dat anderen het zullen laten." De trainer van Drake's drum is overste Wilfred Lyde. Hij zei: „Ik i raad voorlopig niemand aan op Dra- i ke's drum te wedden, hoewel er in i de toekomst voor Paul en zijn va der winst in kan zitten". MR. PRESIDENT Twee blootsvoets lopende, van de Beatles bezeten, meisjes hebben woensdag in een van de Republikein- se conventiehotels in San Francisco de ronde gedaan met borden waarop l stond: „Ringo Starr president". VIJGEBOOM Op het kerkplein van St. Newlyn East in Engeland ligt een omgewaai de vijgeboom, waaraan niemand durft te raken, „omdat er een vloek op rust." De burgerij heeft aan de boom een waarschuwing in dichtvorm gehecht, waarvan de prozavertaling luidt: „Maak deze boom niet kapot. Er rust een zware vloek op. Wie er een blad van plukt heeft een lijkwagen nodig". De legende wil dat van de drie mannen die de boom durfden aanra- ken er twee kort daarna stierven en de derde zijn enkel brak. De boom zou eeuwen geleden zijn 1 geplant door Sint Newlyn. VEDERGEWICHT De 26-jarige Britse bokser Terry 1 Spinks, de berooide jongen uit Lon- i dens naargeestige East-end, die een fortuin bezat vóór hij 21 was, is dins- dag verschenen voor een faillisse- mentsrechtbank. waar uitkwam dat hij ruim tweeduizend pond sterling 1 schuld heeft, en als enige bron van 1 inkomsten de zes pond sterling per 1 week ziekte-uitkering van de staat. Zes jaar lang is Spinks Brits kam pioen vedergewicht geweest. Hij ver speelde 15.000 pond sterling en poch te erop dat hij eens zoveel whisky had gedronken toen hij 19 was, dat hij 'Londen s sprak met een Schots accent'. Op 24-jarige leeftijd was het met Spinks' carrière gedaan. Hij had nog maar enkele honderden ponden over, en die waren er gauw met gokken doorgedraaid. H. HART-BASILIEK MONT MARTRE 10 juli 1914. Eindelijk, 39 jaar nadat de eerste steen is gelegd, zal binnen kort de H. Hart-kerk op Montmartre ingewijd worden Den 17en october, den naamdag van de H. Maria Mar- garetha, wie vizioenen en stemmen kenbaar maakten, dat zij een kerk moest bouwen op den heuvel van Montmartre, zal de inzegening plaats, vinden. De kerk is opgetrokken in byzan- tijnschen stijl. Zoowel steden als dor pen, als 'n menigte particuliere per- sonen. droegen bij tot den bouw, die veertig miljoen francs heeft gekost Z. Em. kardinaal Amette. aartsbis schop van Parijs, zal de 'inzegening verrichten, geassisteerd door de an- 1 dere Franse kardinalen. 6Zf Het gezin gaat in Afrike een dag je op stap. dirigent Bruno Maderna uit. De muziek van onze landgenoot Kees van Baaren werd minder gewaardeerd dan het Vi oolconcert van Bartók waarin de grote violist Tibor Varga solieerde. Opnieuw bleek hoe progressief deze muziek nog is en aan welke grote geest zij ontspro ten is. De 'zeer bekende tenor Ernst Haefli- ger heeft in een zangrecital bewezen het met de liedkunst zeer ernstig te menen. Hij heeft geen natuurstem, het echte bel canto ontbreekt er aan, maar zijn voordracht vergoedde veel van wat we aan stemschoonheid moesten missen. Zijn vertolking van liederen van Beet hoven en Schubert mocht er zijn. al wil len we niet verhelen dat het program ma wel wat lang viel. Waarom men Hans Werner Henze uit nodigde om te komen dirigeren is ons niet duidelijk, waarschijnlijk om zelf zijn 4e Symfonie te presenteren Noch als componist en zeker niet als dirigent heeft hij ons kunnen boeien. De befaamde cellist Mstislav Rostro- povitsj gaf in het celloconcert van Schu- man blijk van zijn meesterlijk kunnen. Toch hadden we bezwaren tegen zijn interpretatie, die stilistisch niet steeds verantwoord was. Er werden dynami sche en tempo-effecten toegepast, die helaas te veel de bedoeling in zich droe gen om de zaal te epateren. De 4e Symfonie van Werner Henze werd geen openbaring. Zijn sterkste zij de is zijn gevoel voor het orkestkoloriet maar de muzikale substantie van dit werk is erbarmelijk. Cor Backers. 88. „Miljoenenschade?" vroeg de eigenaar van de boomgaard wantrouwend. „In mijn boomgaard?" „Welzeker!" sprak baron Bluff gilmlachend. „Uw ooft wordt bedreigd door een groot gevaar. Maar dankzij een ingenieuze vinding zal u veel kommer en zorg be spaard blijven. Deze journa listen zullen, samen met u, aanschouwen, hoe u matig geschat miljoenen zult winnen! De verwoestende plaag.." „Plaag., verwoestend??" vroeg de gaardenier met klimmende verbazing. „W- waar?" „Kalm, goede man, kalm!" zei de baron vaderlijk. „Als Johan mij nu even de doos aangeeft, zal ik met een sim pele handeling een eind doen maken aan uw lijden!" Maar de goede man had aan en pijnlijke herinneringen de inhoud van de doos toen hij zag, dat Johan het deksel oplichtte,, sprong hij haastig weg. „Nee niet doen!" riep hij nog, waar het was te laat.*

de Stem | 1964 | | pagina 5