Dinsdag opening Boeren leenbank Nieuw Namen Zijn Willem de Berguedan en Willem Utenhove identiek? H. J. Colsen wil weer in raad van Terneuzen Vogelwaarde vraagt extra bijdrage gemeentefonds DOE MEE! Nibem bevordert teelt van Cambrinusgerst Nooit te oud Bij leven en gezondheid Een nieuwe hypothese Rond het auteurschap van de Reinaertl Expositie in Westdorpe van oud ceramiek DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN: Ook viering van 60-jarig jubileum Eigen gebouw J. W. Meyerink en Co. n.v. kan leningen niet aflossen plaatst De Schelde opdrachten vraag naar Veel personeelsleden van Meyerink Eerste natuur-pruimen in Goes geveild Namen HARTEN VIJF Giro 11 55 55 5 Nieuw bestuur bij Zusters Mariadal te Roosendaal Op Westerschekle Motortanker ramt vissersvaartuig T reinvertraging in Brabant en Zeeland Europese rekenkunst Delegatie Ontslag en Nw. en St.-Joos/and Felle brand in woonhuis na blikseminslag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1964 (Van onze verslaggever) De commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal op dinsdagmiddag 14 juli, om onge veer half een, de officiële opening ver richten van het nieuwe gebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank aan de Hulsterloostraat. Voorts zal hij om half drie een feestvergadering meemaken, die btf gelegenheid van het 60-jarige jubileum van de bank in Nieuw Namen zal worden gehouden in het Verenigingsgebouw te Nieuw Namen. Tijdens deze vergadering zal onder meer de huldiging van de kassier, de heer C. A. van der Heyden, plaatsvinden. De heer Van der Heyden is gedurende 40 jaren kassier geweest. Hu zal binnen kort afscheid nemen. Dc opening en de vergadering zullen behalve door de ongeveer* 190 „gewone" genodigden nog worden bijgewoond door onder meer de heer J. M. A. C. van Dongen, lid van G. S. van Zeeland en van de Tweede Kamer, door mr. P. H. van Campen. algemeen directeur van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank in Eindhoven, waarbij de bank in Nieuw Namen sinds 1958 is aangesloten en de districtsinspecteur, drs. Oosterwaal uit Breda. Na afloop van de vergadering zal het bestuur recipiëren in het Verenigings gebouw. Daarna is er een koffietafel in ..Palace'' in Hulst. Tenslotte zal, weer in het Nieuw Namcnse Verenigingsgebouw, een feestavond worden gehouden. Met het nieuwe, riante gebouw aan de Hulsterloostraat, dat werd ontworpen door architect J. van Driessche te Hulst en gebouwd door plaatselijke aannemers, beschikt de Boerenleenbank voor het eerst in de 60-jarige geschiedenis over een eigen gebouw. Tot voor drie weken was het kantoor bij de ka'ssiers aan huis ondergebracht: in het zogenaamde schoolhuis; de functie van kassier werd altijd door onderwijzers uitgeoefend. Die huisvesting werd echter te be krompen. Reeds enige jaren geleden maakte men plannen voor de stichting van een gebouw. In oktober van het vorige jaar, nadat men drie jaar op de vergunning had moeten wachten, werd met de bouw begonnen. De kantoor ruimte, is nu drie weken in gebruik. De Boerenleenbank in Nieuw Namen heeft zich altijd in een gestadige groei mogen verheugen. Het begin was be scheiden, Allengs won de bank ieders ver trouwen en in alle jaren voor de tweede wereldoorlog kon men aanmerkelijke stijgingen van de omzet boeken. Na deze oorlog was er de grootste ontwikkeling. (Van onze verslaggever) De raad van de gemeente Vo gelwaarde heeft tijdens de vrijdag avond gehouden raadsvergadering besloten de minister van Binnen landse Zaken en de minister van Financiën te verzoeken °m een aanvullende bijdrage uit het ge meentefonds ter leniging van de ernstige financiële zorgen, waarin de gemeente door de moeilijkhe den rond de Verenigde Nederland se Textielbedrijven J. W. Meyerink en Co N.V. is geraakt. Bovendien werd op voorstel van de raadsleden De Backer en Schelfhout be sloten het ETI Zeeland ter verantwoor ding te roepen. Men wenst van het ETI een rapport, waarin zal worden uiteen gezet op welke gronden het destijds het gemeentebestuur heeft geadviseerd tot het aangaan van twee geldleningen van resp. f l miljoen en f 800.000 ten be hoeve van een vestiging van het ge noemd bedrijf in Vogelwaarde. De voor zitter, burgemeester P. J. G. Molthoff, deelde mede, dat de leningen destijds doorgeleend zijn aan „Meyerink", dat voor dit jaar een betalingsplicht heelt aan de Coöperatieve Raiffeisenbank te Stoppeldijk, waar beide leningen destijds weiden afgesloten, van f165.000.Meye rink kan echter niet betalen, zodat de ge meente met het geld voor de dag zal moeten komen. De gemeente kan onmo gelijk uit eigen middelen betalen. De heer Molthoff zei te vrezen, dat wanneer er- geen bijdrage uit het gemeentefonds komt er ernstige moeilijkheden kunnen rijzen tussen het Raiffeisenbank en het gemeentebestuur. Aan het bestuur van de Raiffeisenbank zal een brief worden gestuurd, waarin de gemeente zal meedelen, dat om een aan vullende bijdrage uit het gemeentefonds is gevraagd. De voorzitter stelde overigens met na druk. dat door de moeilijkheden met „Meyerink" de gemeente niet lam is ge legd in die zin, dat zij zich financieel niets meer zal kunnen veroorloven. Hij zei wel te geloven, dat de moeilijkheden rond Meyerink grote financiële verliezen voor de gemeente met zich mee zullen directie van de N.V. Kon. Maat- schappij ,,De Schelde" te Vlissingen f ft-besloten thans over te gaan tot de tweede fase van de bouw van de repa- ratievverf „Schldepoort". Zij heeft het voornemen op korte termijn bestellingen plaatsen voor de bouw van een dok- ste'ger en een pier, met aan weerszijde een meergelegenheid van 300 m lengte. Aan deze pier kunnen reparatieschepen hgplaats nemen. Voorts heeft zij de scheepswerf en machinefabriek van P. ^niit jr. N.V. te Rotterdam opdracht ge geven tot de bouw van een drijvend innn^0^ me^ een hefvermogen van 1000 ton. Ook zal zij nog een bestelling plaatsen voor een ponton. Op korte ter mijn zal ook een ontspanningsgebouw behoeve van scheepsbemanningen worden gebouwd. brengen, ook wanneer zich een ander be drijf in de betreffende gebouwen huis vest. Het vertrouwen van de raad in het ETI is danig geschokt. De heren De Backer, Schelfhout en Perdaen hadden felle kritiek op het ETI. De Burgemees ter vroeg dc raadsleden geen verwijten te richten aan het vroegere college van b. en w. „Dat heeft niets anders dan in de veronderstelling kunnen leven, dat de zaken goed gedekt waren", zei hij. Waar schijnlijk zal volgende week nog een ver gadering van de raad worden gehouden, waarin de gemeente definitief haar hou ding ten opzichte van Meyerink zal be palen. De raadsleden zullen dan ingelicht worden door de juridische adviseur van de gemeente. Om nog enkele namen uit de geschie denis te noemen; de heer C. F. de Decke- re was de eerste voorzitter, hij werd op gevolgd door de heer A. van Duyse; daar na kwam de heer A. C. J. de Decker aan het bewind. Hij trad een jaar geleden af. Zijn plaats werd ingenomen door de heer J. P. van Duyse. De heer A. Lansu was de eerste kassier, de heer E. van Wesemael de tweede. De heer Van der Heyden is reeds veertig jaar kassier. Hij werd gedurende de laatste vijf jaren ge assisteerd door de heer P. de Decker, die hem zal opvolgen. Voor diens toekomstige gezin is er een woning boven de kan toorruimten. (Van onze verslaggever) Naar de directeur van het bykantoor te Hulst van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Terneuzen, dc heer P. J. Brand, verwacht zullen de in het begin van deze week ontslagen werknemers van de Westerscheldetextielfabrieken Meye rink N.V. te Stoppeldijk, ongeveer vijf tig in getal, half augustus weer aan het werk kunnen. Er is veel vraag naar de vrijgekomen werkkrachten, hoofdzake lijk van de zijde van de textielfabrie ken in deze contreien, terwijl ook een belangrijk gedeelte weer emplooi zal kunnen vinden in de bouwnijverheid. Een directe doorvloeiing van het Meye- rink-personeel naar andere bedrijven en werkkringen is niet mogelijk geble ken, omdat de bedrijven voor de va kanties geen werkkrachten meer aan nemen. „Voor het overige zal ons be middeling niet zo erg moeilijk vallen", zegt de heer Brand, die ons desge vraagd mededeelde dat er vanuit het bedrijf in Stoppeldijk, voor de werkne mers ontslag kregen, geen overleg is geweest met het arbeidsbureau, noch met de directie van het kantoor in Terneuzen, noch met die van het Hul- sterse kantoor. Hoewel het hoofdbedrijf van Meyerink in Winterswijk de produktie heeft ge staakt en het allergrootste gedeelte van het personeel naar huis is gestuurd, is het confectie-atelier van Meyerink in Stoppeldijk nog steeds in bedrijf. Hoe lang de meisjes nog aan het werk zul len blijven is zelfs de bedrijfsleider, de heer J. H. Berenschot, onbekend „Dat kan voor een dag, een paar dagen, een week en enkele weken zijn", lief hij weten. Vrijdag werden in de VVZB te Goes de eerste pruimen uit de vrije natuur ge veild. De teler was de heer W. Zandee te Kloetinge. Deze voerde pruimen van het ras Ruth Gerstetter aan. Dit is een blau we pruim, welke slechts op bescheiden schaal geteeld wordt. De pruimen werden voor f 1.10 per kg verkocht. De voorgevel van het nieuwe ge bouw van de Boerenleenbank te Nieuw-Namen aan de Hulsterloo straat. Boven de kassierswoning. In 1943 had men 667.000 aan spaar gelden, dat bedrag was in 1955 al opge lopen tot 1.865.000 en bedraagt nu d.w.z. bij de afsluiting van het boekjaar 1963 3.477.732.41. De omzet was in het zelfde jaar 13.000.000 groot. De bank heeft het meest te maken met agrarische clientèle maar, zoals burge meester P. V. M. Vercauteren van Clinge in de feestkrant, die bij gelegenheid van de opening wordt uitgegeven, schrijft, is tevens uitgegroeid tot een echte dorps- bank voor alle geledingen van de on geveer 1400 zielen tellende bevolking. (Advertentie) een vakantie-actie van de Zonnebloem voor langdurige zieken uit het hele land. Geef vijf gulden (of meer) van uw vakantiegeld t.n.v. VAKANTIE FONDS BREDA Tijdens een bijeenkomst te Zierikzee heeft de voorzitter van de stichting NI BEM, het nationaal instituut voor brouw- gerst, mout en bier - T.N.O., ir. J. A. Emmens, tienduizend gulden overhan digd aan de heer Th. Boei-sma, directeur van de N.V. Landbouwbureau M. Wier- sum te Groningen. Dit is een derde ge deelte van het bedrag, dat het Centraal Brouwerij kantoor in 1955 ter beschik king heeft gesteld voor onderzoekingen naar een voor de brouwindustrie ge schikter gerstras dan de algemeen ver bouwde Balder. De N.V. Wiersum is met het ras Cambrinus volgens de stichting NIBEM op de goede weg. Indien blijkt dat de Cambrinus de Balder verdringt door beter aan., de verlangens van de brouwgerstindustrie te voldoen, zullen in volgende jaren de andere gedeelten van de prijs worden uitgekeerd. Het gezelschap 120 personen had tevoren de gerstproefvelden op het proef bedrijf Scheldemonden te Bruinisse be zocht. Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen slaagde gisteren voor het docto raal examen filosofie de tachtigjarige heer L. Groefsema uit Groningen, oud- hoofd van de christelijke lagere school in Oldehove. In zijn vrije tijd studeerde de heer Groefsema in de twintiger jaren reeds voor het staatsexamen, waarvoor hij in 1926 slaagde. Hij ging toen filosofie studeren aan de rijksuniversiteit in Groningen en haalde in 1933 zijn kan didaatsexamen. Toen moest hij echter verde.re studie opschorten tot zijn pen sionering, omdat gezin en werkkring alle tijd opeisten. Na zijn pensionering in 1950 was de heer Groefsema eerst nog acht jaar als tijdelijk schoolhoofd werkzaam in achttien verschillende plaatsen in het noorden van ons land, maar in oktober 1958 kon hij zijn stu die hervatten. En deze kon hij dus gisteren afronden met het doctoraal examen. Namens de senaat werd hem een gedenkboek van de universiteit aangeboden. DE DRIEJARIGE Frans Lagerweij uit Mijdrecht verdronk gistermiddag in een sloot die achter het huis van zijn ouders door loopt. De 78-jarige H. J. Colsen uit Sluiskil heeft dezer dagen laten weten zich weer op het gladde politieke terrein te willen bege ven. Hij hoopt bijvoorbeeld tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in 1966 weer een plaatsje in de raad van de gemeente Terneuzen te veroveren. Hij zal, naar zijn zeg gen, met een vrije lijst van „en kele middenstanders uit Terneu zen" uitkomen. Indien hij genoeg stemmen zal verzamelen en daarvan is hij, in alle bescheiden heid, wel „een beetje overtuigd" zal hij alleen zijn plaats in de raad innemen, wanneer zijn ge zondheid zulks zal toelaien; „bij leven en goede gezondheid", zoals hij zelf zegt. De heer Colsen is gedurende 33 jaren van 1919 tot 1952 lid van de raad van Terneuzen ge weest. In den beginne mcw.kte hij deel uit van de KVP-fractie, late' kwam hij met vrije lijsten uit. „Ik dacht dat toen ik in 1952 niet in de raad terugkwam, ik mijn werk had voltooid. Het blijkt niet het geval te zijn. Het gaat in Sluiskil helemaal niet meer naar mijn zin." zegt hij. De heer Colsen vindt het bovendien onbestaanbaar dat, naar zijn zeggen, geen mid denstanders in de raad zetelen. De heer Colsen is er inmiddels wel van overtuigd dat zijn even tuele rentree geen hoera-stemming in Terneuzen teweeg zal brengen „Ik ben altijd een moeilijke mens geweest, die al veel op zijn kop heeft gehad"... Behalve met gemeentelijke heeft ...H. J. COLSEN... de heer Colsen ook bemoeiingen gehad met andere zaken. Zijn naam kwam veelvuldig in het nieuws door zijn strijd voor vrije veren. In de Congregatie van de Zusters Pe- nitenten-Recollectinen van de Onbevlek te Ontvangenis (Moederhuis Mariadal), te Roosendaal is een nieuw bestuur ge kozen: algemeen overste: zuster Mane Hélène; vicaris: zuster Marie Amatia: raadzusters: zuster Marie Gislaine, zus ter Marie Madeleine en zuster Marie Irène. Zoals wij dezer dagen hebben ge meld, heeft mevr. E. Cramer- Peeters te Zuidzande een nieuwe theorie toegevoegd aan de vele, die er over het auteurschap van de Rei- naert al bestaan. Volgens haar is Willem de Berguedan de schrijver van het beroemde epos. Zij ontdekte namelijk, dat de beginletters van de laatste verzen, IWBDLEME, te rangschikken zijn tot Willem de B, en dat in de dichtregels Wi menschen le, Die uten pa God brengse wel, Int hemels scmc! de cursieve letters als anagram Willem de Berguedan opleveren. Nu komt dr. D. A. de Graai' te Goes met een nieuwe hypothese. Hij is namelijk van mening, dat ge noemde Willem de Berguedan en Willem Utenhove een en dezelfde persoon zijn. Er zou dus geen sprake zijn van twee auteurs, zoals mevr. Cramer betoogde. De uiteenzetting van dr. De Graaf kan men hiernaast lezen. W. v. d. V. In het nabije Axel gelegen plaatsje Westdorpe worden in overleg met het gemeentebestuur en de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort voorbereidingen getroffen om een interessante collectie laat-14e-eeuwse ceramiek in het raadhuis van deze oost- Zeeuwsch-Vlaamse gemeente te expose ren. Het aardewerk werd in 1963 door de heer J. Thomas uit Westdorpe gevonden tijdens een ruilverkaveling in de Canis- vlietpolder Het materiaal schijnt te komen uit een grote afvalput en verte genwoordigt naar een voorlopig oordeel een vrij korte periode. Uit de grote mas sa scherven zijn door de neer Thomas reeds enige voorwerpen gereconstrueerd Hierbij vallen onder andere op: een vrij wel complete vuurklok van grijzig aar dewerk. kannen van vroeg steengoed met zo'utglazuur (Rijnlands) steelpan nen met een lipvormig profiel (holle, zowel als massieve stelen), fragmenten van braadsleden of vispannen, grote grijze kommen met uitgeknepen voetjes, grote tot kleine, bruinrode of grijze kannen, kruiken en geoorde potjes, even. eens niet uitgeknepen voetjes. Bovendien komen enige zeldzamere ty pen aardewerk voor, zoals sen drie. of vierdelig vaasje (zeer beschadigd) met groenig glazuur. Het aardewerk uit West dorpe is op enkele nieuwe vormen na, zeer goed te vergelijken met de inmid dels uitvoerig bestudeerde vondsten uit de opgravingen te Aardenburg en wel met de jongste (laat-14e-eeuwse) groep hiervan. De belangrijke, waarschijnlijk als „ge sloten vondst" te beshcouwen, voorwer pen uit Westdorpe zullen zo mogelijk in de berichten R.O.B. worden gepibliceerd Toen in Dagblad De Stem het verslag van de ontdekking betref fende de herkomst de Vos Reynaer- de verscheen, werd mijh aandacht terstond voof dit hoogst interes sante probleem gewekt. Vooral het voor mij nieuwe troubadours-ele ment werkte sterk op mijn verbeel ding, al kwam het me aanvanke lijk onwaarschijnlijk voor, dat een volksepos nu plotseling van een riddermilieu zou moeten afstam men. Ik sloeg er een vrij onbekend gebleven litteratuurgeschiedenis van de leraar der Tachtigers, Wil lem Doorenbos (18.201904), op na, waarin het eerste deel, dat de Europese litteratuur der Middel eeuwen behandelt, ook een hoofd stuk aan de Spaanse letterkunde gewijd wordt. En na niet lang zoe ken kwam voorwaar de door de schrijfster van het betreffende ar- anders gespeld: „Guillemo de Ber guedan tevoorschijn, zij het ietwat anders gespeld: „Guillema de Ber- gendan". Ook de verdere bijzonderheden rond deze persoonlijkheid klopten met het door mevr. C. vermelde: was hij, vol gens het Provinzialische Liederbuch van Lommatzsch, een edele (adellijke) baron uit Catalonië, burggraaf van Ber guedan, een goed ridder en een goed krijgsman, volgens Doorenbos behoorde hij ,,tot den oudsten adel", was een ..uit stekend dichter" en werd tot de trou badours gerekend. Zijn nabuur was Hu- gues de Mataplana zo gaat de heer D. voort. een Cataloonsch edelman, die in zijn burcht eene minnehof had ge- vestigr poëtisch? "cdstrijden uit- schreet lataan hij zelf deelnam Ook de/> bijzonderheid schijnt met de verden mededelingen van onze neer landica te klopp-m: immers beschrijft zij de bewuste troubadour als een soort Don Juan, volleerd in alle hoofdse kunsten, voor wie geen enkele jonk vrouw veilig" was, daarnaast een strijdbaar ridder, die voor een krijgs avontuur al evenmin als voor een liefdesavontuur terugschrikt... Dit laat ste werd hem trouwens noodlottig en hij die, het zwaard had opgenomen, viel ook door het zwaard, waardoor zijn groots opgezet dierenepos ontijdig werd afgebroken. Ik ben overigens niet alleen in be doeld opstel geïnteresseerd, ik ben ook dankbaar voor deze boeiende lectuur, daar ze me nog verder op de door de inwoonster van Zuidzande ingeslagen weg gebracht heeft. Want voortbouwend op de door haar zo kwistig aangedragen gegevens en profiterend van haar ingenieuze puzzel talent, is het mij allengs duidelijk ge worden, dat gezegde Guilhem de Ber guedan en de verderop genoemde Wil lem Utenhove een en dezelfde persoon zijn. Waar mevr. C. immers spreekt van twee ineengestrengelde namen, die voor komen in een raadselachtig gedicht" van 16 regels, dat indertijd (in de jaren 1825/6) door de heren Groebe (onder bibliothecaris van het Nederlandsch In stituut) en Jan Frans Willems (vriend van Potgieter en bekend flamingant) gesignaleerd werd als een onoplosbaar raadsel, daar trekt zij m.i. een ver keerde conclusie: in haar behoefte Guilhem de Berguedan met zijn schep ping te identificeren, meent zij de uit drukking „Dubbel vindt men syn naem daer in" te moeten interpreteren als de combinatie van „de deugniet onder de troubadours" en Reinaert zelf, die im mers ook een deugniet onder zijns ge lijken, d.w.z. onder de dieren was! Maar ik geloof, dat de oplossing veel eenvoudiger en minder symbolisch is: de naam. die men dubbel in het ge dicht aantreft geeft ons déze conclusie in de pen: Berguedan IS Utenhove Want waarom zou de laatste naam niet eenvoudig de VERTALING van de eer ste kunnen zijn? Dat wil zeggen, Wil lem de vertaling van GUILHEM en de naam UTENHOVE als de nadere aan duiding van de „emihrant": de man die van een vergelegen hof afkomstig is. Doorenbos heeft in zijn interessante, ietwat poprularizerende, beschouwingen, welke geïnspireerd zijn op het grote handboek van J. Scherr: Algemeine Geschiehte der Literatuur, n.a.v. be doelde Cataloonse troubadour, gespro ken van diens scherpe en ruwe toon, die ietwat afstak bij hetgeen gewoonte was bij de troubadours dier dagen. Welnu, ik geloof daarvan de neerslag terug te vinden in de volgende passage van de Vos Reynaarde, die door hem zelf verdietst is: dat hi mijn wijf hevet verhoert ende mine kindre so mesvoert dat hise besekede daer si laghen ende si worden staerblint Deze verzen vindt men N.B. in een schooluitgave van 1909: blijkbaar dorst men de leerlingen der hoogste klasse méér voor te zetten dan thans. Een en ander is trouwens in het voorwoord heel pedagogisch toegelicht door geen wonder zal men zeggen! Jan Ligt- hart. Maar dit terzijde. Keren wij terug tot Guilhem de Beguedan. Hij wordt door mevr. C. als een provengaals trouba dour gesignaleerd. Blijkbaar werd hem bij het optrekken der Albigenzen de grond onder de voeten te heet en vluchtte hij niet naar Vlaanderen, althans niet direct, maar naar Noord- Oost-Spanje waar hij in Catalonië (even als dat trouwens in Aragon het geval was) een gastvrij toevluchtsoord vond. Volgens de reeds meermalen geciteerde Willem Doorenbos, heer ste in Catalonië toen Jacob de Veroveraar, voor wiens regering de auteur de jaren 1213-1276 opgeeft. Deze jaartallen kloppen niet erg met dé door mevr. C. verstrekte, maar waarschijn lijk is Doorenbos bij de bewerking van de Duitse bron wat nanchalant te werk gegaan.... Immers hij noemt een andere, eveneens in de N.R.C. geciteerde naam Aimeric van Pergulham (W.D. spelt: Péguillan), in verband met de regering van Alphonso II van Aragon (1162-1196). welke tijd inderdaad met de in de N.R.C. vermelde overeenkomst. Guilnem had zich voor de Spaanse om geving een passende naam aangeme ten: Guilhemo. Toen hij opnieuw moest vluchten, daar ook hier tenslotte de vrijheid moest wijken voor een toen maals heersende vorm van inquisitie, waarbij Innocentius IV het initiatief ge nomen had, en naar Vlaanderen de wijk nam. onderging zijn naam opnieuw een verandering en werd... Willem. Ziehier in het kort mijn reactie op de zo interessante uiteenzettingen van mevr. E. Cramer-Peeters, die zowel voor neerlandici als romanisten (en: hispanologen!) een heel belangwekkend probleem heeft aangesneden, waarover de meningen zeer verdeeld zullen zijn en niet spoedig tot zwijgen gebracht zullen worden. GOES. Dr. D. A. DE GRAAF. Op de Westeïschelde nabij het Schaar van Waarde is vrijdagmorgen het vissen de en voor anker liggende motorvissers vaartuig K.L.-26 (Klundert) aangevaren door het Duitse motortankerschip Fanto- 41, dat plotseling moest uitwijken voor een naderend zeevaartuig. De K.L.-26 is met schade naar een werf te Walsoorden gesleept. (Van onze verslaggever) Voor vele meisjes in West-Brabant en Zeeland, die gisteravond op de kille en tochtige perrons op „hun" soldaten die met verlof kwamen, stonden te wachten, is het een bijzonder lang wachten geworden. Treinvertraging was de oorzaak. Dom me pech aan de reminstallatie hield de trein, die van Eindhoven kwam en om 18.42 in Breda had moeten arrive ren, bij Gilze-Rijen op. De reizigers in Breda moesten tot 20.00 uur wachten voor zij konden instap pen. Een gevolg was ook, dat de rei zigers van Nijmegen naar Roosendaal in Breda moesten uitstappen. Ook vele andere lijnen ondervonden hinder van de vertraging. Zo kon de trein van Rotterdam in de richting Amsterdam eerst een half uur later vertrekken. In het kader van de 11-juliviering bracht de Vlaamse t.v. een gefilmd levensbeeld van Hendrik Conscience. Harry Kümel, die ook meewerkte aan de Erasmusfilm. bewees opnieuw zijn klasse en zijn ge voel voor sfeer. Het zal wel niet zo zijn dat onze generatie de honderd boeken van Conscience opnieuw ter hand zal nemen, maar een wat vollediger beeld van de Vlaamse meester dan het literatuurhand boek doorgaans biedt, was geen luxe en daarvoor had Kümel ruimschoots gezorgd. Tn Brussel wordt met miljoenen ge goocheld en niet altijd kan de Euro pese burger de trucjes doorzien. Nu heeft „Nieuw-Europa" ten behoeve van zijn lezers eens trachten uit te vissen, wat voor nuttig werk in Nederland betaald wordt uit „ons" aandeel in het Europees Sociaal Fonds, dat is opge richt om werknemers te herscholen die door de verschuiving van economisch potentieel werkloos zijn geworden. In 1963 heeft Nederland uit deze Europese pot een slordige 9 miljoen ontvangen. En wat zegt nu het Rijksarbeidsbureau in antwoord op de vraag, waaraan het geld besteed is? „Ik weet het niet en het is bovendien geen belangrijk punt' Dan wordt ons voorgerekend, dat Ne derland ook in de pot moet storten en dat het min of meer toevallig is of men er meer in stort dan eruit komt. Dit is wel een teleurstelling, maar nau welijks een antwoord op de gestelde vraag. Het Rijksarbeidsbureau doet nog een tweede mededeling, die de zaak ook al niet duidelijker maakt: door de bedragen van het ESF of zelfs door het bestaan van dat instituut, zijn de activiteiten in Nederland op het hier door bestreken gebied bepaald niet vergroot. De directie betwijfelt, of het ESF in enig land een rol van betekenis speelt. Dit alles is zeer wetenswaardig voor een fonds, dat in totaal per jaar ongeveer tachtig miljoen uitstrooit. Maar ondanks al die openhartige taal van het Rijksarbeidsbureau blijft de vraag onbeantwoord wat er nu in Ne derland met die negen miljoen gebeurd is. Zijn ze zonder meer opgegaan in de algemene middelen, waaraan zij ook ontsproten zijn? En hoeveel dure ambtenaren werken in Brussel aan deze geldcirculatie, die volgens deskun dig getuigenis volkomen nutteloos is? pen wijziging van de gemeentewet, waaraan de Eerste Kamer deze week ook haar sanctie heeft gegeven, geeft aan de gemeenteraden het recht om binnen bepaalde grenzen bevoegd heden van het gemeentebestuur over te dragen aan commissies of raden. Dat kan betrekking hebben op bepaalde gedeelten van de gemeente (wijken), het kan ook bepaalde belangen betref fen. In het verleden zijn er wel eens proeven genomen met wijkraden e.d. zonder groot succes. Dat werd echter veroorzaakt door het feit dat deze raden geen enkele werkelijke be voegdheid bezaten1. Dat wordt nu an ders. De gemeentewet geeft die be voegdheden nu wel. Het zal van de gemeenteraden afhangen, of de nieuwe bepalingen levende werkelijkheid zul len worden. Er zullen conservatieve gemeentebesturen zijn, die er niets voor voelen een deel van hun bevoegdhe den te delegeren. In zulk een geval zal het nodig zijn, dat van de burgerij uit aandrang wordt uitgeoefend, om tot deze moderne wijze van gemeente besturen te komen. Aan de andere kant zal men er voor dienen te waken, dat men niet tot overijlde uitvoering komt. De nieuwe bepalingen zijn bedoeld, om toegepast te worden, als de behoefte eraan duidelijk bestaat. In de volksvertegenwoordiging was men echt geestdriftig bij het aannemen van de nieuwe wettelijke bepalingen. De uitkomst zal moeten bewijzen, of die geestdrift gerechtvaardigd is. -poen de loonexplosie zich voltrok, is van verschillende kanten opge merkt, dat het wel eens zwaar kon worden voor de marginale bedrijven. Die voorspelling verwezenlijkt zich nu in een aantal gevallen. De laatste we ken hebben we gehoord, dat de Ko ninklijke Plateelbakkerij Zuid-Holland het bedrijf moest sluiten, dat de textiel fabrieken van Meijerink in Winterswijk en in Stoppeldijk hun hele personeel naar huis zonden, dat in een paar Til- burgse textielindustrieën ruim twee honderd man hun betrekking verlie zen. Gezien het feit, dat de werkloos heid in ons land een laagtepunt heeft bereikt, zal het overgrote deel van de genen, die hun baan verliezen, on middellijk weer elders aan het werk kunnen gaan. Wat de Winterswijkse directeur van het arbeidsbureau daar over bijvoorbeeld voor de televisie vertelde, klonk zeer geruststellend. De vraag is intussen, of dit proces van afsterving van marginale bedrijven groter omvang zal gaan aannemen. Tussen nu en een jaar kan er in dit op zicht nog heel wat gebeuren. Bij deze ontslagen heeft zich nog een ander verschijnsel gedemonstreerd, dat aandacht verdient. In een tweetal ge vallen kwamen ze volkomen onver wacht. Het personeel bevroedde niets, de ondernemingsraad werd niet op de hoogte gehouden. Het is nog altijd „bij u, over u en zonder u". Bij de tegen woordige ondernemingsvorm is daar juridisch niets op tegen, al dachten we dat het begrip „menselijke verhoudin gen" daar toch in menig geval al cor recties op heeft aangebracht. De studie aangaande de rechtsvorm van de on derneming, waarover de staatscom missie-Verdam zich heeft gebogen, wordt in het licht van deze feiten wel zeer actueel. (Van onze correspondent) Tijdens het ernstige onweer donderdag om half twee is de bliksem ingeslagen in het woonhuis van fruitteler M. P. de Ja ger te Nieuw- en St.-Joosland. Het licht viel uit. De heer de Jager zocht het hele huis af maar ontdekte niets. Een uurtje later schter sloegen plotseling vlammen door de bovenverdieping van het huis. Toen de brandweer arriveerde had het vuur zich reeds een weg door het dak gebaand. De bovenverdieping brandde geheel uit. Er kon praktisch niets worden gered. Het benedenhuis liep veel waterschade op.

de Stem | 1964 | | pagina 3