14 juli a.s. Aluminium Winkelpui) Walcheren EEN NET PERSOON ZUID-BEVELAND Zeeuwsch-Vlaanderen KRITISCH Nieuwe-oude-gevel voor Bibliotheek Middelburg Adri Fontei) n had niet zijn" orgel bij concert PSuijm Motie MIDDELBURG Sportdriedaagse rij kskweekschool VLISSINGEN Frasic©- l Prijsvraag 5964 Bestudering van wateroverlast op Scbouwen-Duiveland Dagblad De Stem GOES Raadsvoorstel tot bouw van gymlokaal Burgerlijke stand WEDGWOOD OOSTBURG N.V. SLAVENBURG'S BANK DOKTERSDIENSTEN DIERENARTSEN TERNEUZEN Bedrijfsdiploma's adspirant-gezel uitgereikt commentaar Vandaag AVorgen HOOGWATER Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1964 ..Concordig,", de schoolclub van de rijkskweekschool heeft voor de leerlin< gen van de eerste drie klassen een sportdriedaagse georganiseerd. Maandagmorgen begon in het zwem bad de sportdag, waar men eikaars krachten kon meten op de 50 meter- schoolslag en de 50 meter vrije slag. Gedurende de middaguren kwamen verspringen, hoogspringen en hardlopen aan de orde. De uitslagen van deze sportdag waren. Heren: schoolslag: B. Hooftman 40,7 sec.; vrije slag: A. v. d. Woestijne 33,2 sec.; 80/100 m: T. Frederiksen 12,4 sec.; hoogspringen: B. Swenne, Brosens, v. d. Hart, J. Boon, E. Kousenmaker, allen 1.50 meter; verspringen: E. Kousenma ker 5.60 mtr. Sportman van het jaar: b. Hooftman 396 punten. Dames: schoolslag: S. Berrevoet 49,4 sec.; vrije slag: S. Berrevoets 47,9 sec-: hoogspringen: L. Nolden, J. Gossije 1,20 mtr.; verspringen: J. Kooreman 3,70 mtr.; 80/100 mtr.: L. Nolden, J. Kuiper 12,5 sec. Sportvrouw van het jaar: S. Berrevoet 383 punten. Bij de puzzelrit brachten het de derde klassers er het beste af. De klassedag was vooral bedoeld om de leraren en leerlingen op een on-schoolse wijze met elkaar in contact te laten komen. f.v. delta belegt ledenvergadering Op donderdag 16 juli belegt de filate- listenvereniging Delta een ledenvergade ring in Suisse. Tijdens deze vergadering zullen enkele mededelingen worden ge daan, terwijl er ook een verloting aan vast zit. f.v. delta belegt ledenvergadering In de Kiviet belegt de filatelistenver eniging Delta op donderdag' 23 juli een ledenvergadering. Tijdens deze vergade ring zullen enkele mededelingen worden gedaan, terwijl er ook een verloting op de agenda staat. (Advertentie) eindigt de „Tour" als ook de grote van onze adverteerders Zorgt U er dus voor dat uw 5 invulformulieren tydig in ons bezit zijn zodat ook U een kans 5 hebt op een van de vele pry- 3 zen, w.o. zeer waardevolle. (Van onze parlementaire redaktie) De problemen, verband houdend met wateroverlast en watertekort op Schou- wen-Duiveland, worden op het ogenblik door een speciale werkgroep bestudeerd. De problemen hebben vooral betrekking op het zogenaamd kwelwater, dat via de verschillende grondlagen de cultuur gronden binnendringt. Bovendien komt het in het leiding stelsel via de slootbodem en als afvoer uit de drainering, waardoor het zoutge halte in het leidingstelsel dreigt te lo pen. De werkgroep moet berekenen hoe veel zoet water uit het Zeeuwse Meer binnengelaten moet worden, om het zout gehalte terug te dringen. Behalve voor de tuinbouw, die in Zeeland steeds meer kansen krijgt, is de kwaliteit van het polderwater ook van belang voor de vee houderij. Met deze problematiek houden allerlei andere werkzaamheden verband. Bestu deerd moet namelijk ook worden welke en hoeveel lozingspunten op het Zeeuw se Meer moeten uitkomen, of sluizen niet door gemalen vervangen moeten wor den en of de ruilverkavelingsplannen aanpassing behoeven aan de resultaten van de onderzoekingen. Dit geldt speciaal voor de zuidgrens van het Zeeuwse Meer, omdat daar volgens de deskundigen een alternatief mogelijk is. Bepaalde werk zaamheden op Walcheren en Noord-Be veland zijn reeds uitgevoerd, andere werkzaamheden staan op het punt te be ginnen. Zo komt het ruilverkavelings plan over 7400 ha voor Noord-Beveland nog dit jaar in stemming, terwijl de ruilverkaveling Stoppelsdijk (6200 ha) in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zeer bin nenkort kan beginnen. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveiand: Klokstraat 1. telefoon 6252, GOES Eerste redacteur Exploitatie inspectie ZeeLana U K M DE JONG tel 2377 Hulst voor Zeeland. F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch- V laanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch- V laanderen J PETIT Br eedestraat 5A Ocstburg tel. 01170-2991 Redacteur voor Zuid-Beveland en Walcheren S. AUGUSTIJN, tel 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K MENU tel 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie Zeeland f 0.18 per mm 1 mm ingezonden mededelingen mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes"- 3 regels ol minder t l,— elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/ol leestekens Bij plaatsing ook tn de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Advertentie) Wij zoeken tegen begin augustus voor de bezorging van de krant (mnl. of vrl.) te Aardenburg. Prima bestelloon. Inlichtingen tel. 01170 - 2893 B. en w. van Goes stellen de raadsle den, die woensdag 15 juli in openbare vergadering bijeenkomen, voor te be sluiten tot de bouw van een gymnastiek lokaal in seriebouw op een terrein aan de Evertsenstraat, het beschikbaar stel len van een krediet voor de bouw van dit gymnastieklokaal ten bedrage van f 223.250,— en het onderhands aanbeste den van de bouw. Dit drietal voorstellen, dat kon aan de raad worden gedaan naar aanleiding van een urgentieverklaring voor de bouw van een gymnastieklokaal in seriebouw, die de gemeente Goes onlangs van het mi nisterie van onderwijs kunsten en weten schappen mocht ontvangen. Dit gymna stieklokaal maakt deel uit van een serie van 14 gymnastieklokalen, die, zoals wij reeds hebben bericht, in Zeeland zullen worden gebouwd. Reeds jarenlang hebben b. en w. ge streefd om in west een gymnastieklokaal gerealiseerd te krijgen. Voor de bouw er van was al lang grond gereserveerd aan de Evertsenstraat. Het gymnastieklokaal zal in west dienst kunnen doen ten be hoeve van het lager onderwijs. Na school, tijd zal het lokaal in gebruik kunnen worden gegeven aan sportverenigingen. Het verouderde gymnastieklokaal in de voormalige r.k. uloschool aan de West singel zal. na het gereedkomen van het nieuwe gymnastieklokaal, voor het gym nastiekonderwijs buiten werking kunnen worden gesteld. De bouwtekeningen van het gymna stieklokaal in seriebouw zijn reeds ont worpen door de afdeling sport en recre atie van de Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij. diploma-uitreiking ambachtsschool In het gebouw van de ambachtsschool zullen aan de leerlingen van deze school op vrijdag 18 juli de getuigschriften en Ochtmanprijzen worden uitgereikt. Tevens zal er dan afscheid genomen worden van ir. M. J. Stoel Feuerstein, die dan zijn functie als voorzitter van de vereniging neerlegt. GEMEENTE WIL GROND TERUGKOPEN In 1961 verkocht de gemeente Goes een stuk grond aan de Parallelweg aan de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf, die daarop een nieuw kantoor gebouw wilde bouwen. Ten gevolge van de gewijzigde omstandigheden heeft de ze bouw geen doorgang kunnen vinden. Dit niet tijdig bouwen is echter in strijd met de verkoopvoorwaarden, waarin ook de sanctie is opgenomen, die bestaat uit het betalen van een boete aan de gemeente in een dergelijk geval, of de grond weer in eigendom aan de ge meente overdragen voor 30 pet van de betaalde verkoopsprijs. B. en 'w. van Goes menen echter, dat, gezien de om standigheden, deze sanctie niet moet worden toegepast, temeer daar thans bebouwing van dit terrein als onge wenst wordt geacht daar de parkeer gelegenheid bij het station onvoldoende is. B en w. stellen de raadsleden voor, de grond tegen dezelfde prijs van de bedrijfsvereniging terug te kopen, als die er indertijd voor betaald is. HALVEDAGSLUITING BLOEMEN WINKELS IN DE RAAD Tussen de plaatselijke bloemenhande laren bestaat geen overeenstemming o- ver de opheffing van de halvedagslui- ting voor hun winkels, dan wel het ver schuiven van de sluiting naar een an dere dag. Dit blijkt uit een enquête die b en w. van Goes onder deze han delaren hebben gehouden om de moei lijkheden die in verband met de ver plichte halvedagsluiting op woensdagmid dag waren ontstaan tot een oplossing te brengen. De uitslag van de enquête was dat vier bloemenhandelaren de bestaande toestand wensten te handhaven, dat vier van hen de verplichte halvedagsluiting wilden verplaatsen naar maandagmor gen, terwijl twee bloemenhandelaren in iet geheel geen verplichte sluiting wens. ten. Aangezien dus een meerderheid voor sluiting op een bepaalde dag niet kon worden verkregen, stellen b. en w. de raadsleden, die op woensdag 15 juli in openbare vergadering bijeen komen, voor de verplichte halvedag sluiting voor bloemenwinkels te laten vervallen. JEUGDBRIGAPIERTJES KREGEN OORKONDEN In de raadszaal van het stadhuis heeft burgemeester mr. F. Huber, aan 42 jeugdbrigadiertjes een oorkonde uit gereikt. Daar het einde van het school jaar weer zeer nabij is, zullen deze 42 jongens en meisjes spoedig „afzwaaien' en hun taak, die zij gedurende één jaar lang vervuld hebben, overdragen aan de leerlingen van de- 5e klassen van de lagere scholen, die op het ogenblik door de heer J. Borrie, brigadier van de Goese gemeentepolitie, voor hun toekom stige taak als jeugdbrigadier worden op geleid. Deze jeugdbrigadiertjes worden betrokken van in totaal vijf Goese lagere scholen die alle een zodanige ligging hebben, dat een veilige begeleiding van de overstekende kinderen gewenst is. Brigadier Borrie dankte de jeugd na- namens het Verbond voor Veilig Ver keer voor de medewerking die zij heeft gegeven om de andere kinderen veilig over te kunnen laten steken „Er zijn hierover nooit klachten geweest", aldus de heer Borrie. FONDS STADSONTWIKKELING EN STADSSANERING B en w. stellen de raadsleden voor om over te gaan tot het instellen van een fonds voor stadsontwikkeling en stadssanering. In verband met de regel matige uitbreiding van de gemeente wor den reeds gedurende tal van jaren gro te bedragen uitgegeven voor de voor bereiding en uitwerking van nieuwe uit breidingsplannen door het stedebouwkun dig adviesbureau en de dienst van ge meentewerken. Deze kosten werden tot nu toe steeds door de algemene dienst gedragen, hetgeen b. en w. minder juist achten. Daarom achten b. en w. het 08 j.. 72 j., gewenst op de kapitaalsdienst van de algemene dienst te administreren* fonds te vormen voor stadsontwikkeling en stadsverbetering. Hieruit zouden dan de met de uitbreiding der gemeente sa menhangende kosten gedekt kunnen wor. den. Voor de voeding van dit fonds dient volgens b. en w. een toeslag ge legd te worden op de uitgifteprijs van de tot het grondbedrijf behorende gron den, Een storting in het fonds van f 2,- per vierkante meter verkochte of in erf pacht uitgegeven grond komt b. en w. verantwoord voor. Bovendien zullen zo veel mogelijk stortingen in dit fonds dienen te geschieden, die ten laste ko men van de gewone dienst. Het fonds zal tevens mede aangewend kunnen wor den om de kosten te dekken van even tuele verkeersvoorzieningen in de bin nenstad, welke noodzakelijk zullen zijn als gevolg van de door de groei en de ontwikkeling der gemeente toegenomen verkeersintensiteit. Geboren: Vivian, d.v. J. Dagevos-Bel- derok; Jan z.v. W. C D. Gebraad-Janse; Gerdien, d.v. A. L. Baaijens-Meijer; Eli. zabeth, dv. C. A. Dobbelaar-Jeronimus; Simon, zv. M. Smits-Driedijk; Eric, z.v. J. A. Hoste-Noteboom; Adriana, d.v. D. A Kesselaar-van Keulen; Maria, d.v. K. P. de Wee-Fokke; Rudolf z.v M. C de Schipper-Langendoen; Willem, z.v. P. van Anrooij-Moelker; Herman zv P. A. Kievit-Potter; Hendrika, d.v. H W. van Antwerpen-Kleinjan; Cornelus' zv P. Stokx-Vermeulen; Angelina, d.v. A. Boonman-Boonman; Laurentius, z.v. L. Traas-Westerweele; Leo z.v. L. J. Ca- pello-Burgs. Huwelijksaangiften: J. Walhout, en J. H. van Dijke; H. Wauro en T. F. van Zweeden. Overleden de Visser, H., 73 j., wv P. Hof; Viergever, A. J, 64 j e.v. N. van Liere; de Waard, A., 58 j. e.v. K. Smit; van Baaren. H K., 81 j. ev. A. van Dam; van Waarde J. C., 81 j., w.v, J. van Waarde; Wirtz, D P. 58 j., e.v.' M Leenpoel; Nonnekes. A J., 76 j., w.v. C Lakké; Taillie, W J. e.v. A. de Puit; He Regt, J St. ev. C. J M Noom s-Heer Ar ends kerke RAADSVERGADERING Tijdens de raadsvergadering deelde de voorzitter mede dat sedert 2 juni j.l. 13 percelen bouwgrond zijn verkocht, verspreid over de verschillende uitbrei dingsplannen; en dat thans reeds twin tig zgn. ,Bogaerswoningen' gebouwd of in aanbouw zijn en dat nog een achttal aanvragen voor dergelijke woningen op goedkeuring wachten. Naar aanleiding hiervan informeèrde dhr. J.P. Linderi- bergh (V.V.D.) of er in hét dorp 's Heer ArendSkerke riog,Bog'aei;s\yonmgeii' ge* bouwd mogen worden op een ahclërë plaats dan achter de openbare lagere school. Hij vond deze woningen niet pas. send met betrekking tot de overige bouw in dit uitbreidingsplan. De voor. zitter was het hiermee eens en zei, dat er van dit type geen meer gebouwd mo gen worden. Aan de Coöperatieve Zeeuwse Aan en Verkoopvereniging te Wemeldinge werd een strookje grond verkocht van 20 m2 gelegen aan de Stationsweg te Lewedorp voor de bouw van een graanoverslag- plaats. Als laatste punt kwam in behandeling de vaststelling van een nieuw uitbrei dingsplan te 's-Heer Arendskerke, aan de zuidzijde van de Oude Rijksweg. Tegen dit uitbreidingsplan waren een zestal be zwaren ingebracht. Eén der reclamanten had overwegend bezwaren tegen het verdwijnen van een landbouwscnuur, welke midden in dit uitbreidingsplan zal vallen, waardoor het landelijk karak ter geheel zou verdwijnen B. en w. voerden echter aan, dat de boerderij een te grote oppervlakte beslaat om zt te laten staan en dat deze evens in eer zeer slechte staat verkeerd. He ontwerp uitbreidingsplan werd z.h.s. vastgesteld. Hoede hens kerke DINSDAG EERSTE STEENLEGGING LAGERE SCHOLENCOMPLEX De bouw van het nieuwe lagere scho lencomplex is thans zover gevorderd, dat op dinsdag 14 juli de eerste steen kan worden gelegd. De plechtigheid zal een sober karakter dragen en is in de eerste plaats bedoeld om het medeleven van de kinderen bij de bouw van hun school tot uitdrukking te brengen. K apelle onderwijzer benoemd In de vacature J.P Vercouteren is benoemd tot onderwijzer aan de chr. nationale school de heer G.H de Jong te Velp. Cadzand SCHORREBLOEMRIT De jaarlijkse Schorrebloemrit voor badgasten en ook voor inwoners uit Cadzand en omgeving zal dit jaar ge houden worden op vrijdagavond 24 juli. Er kan aan worden deelgenomen door scooters, motoren, bromfietsen en auto's. Er wordt gereden met een gemiddelde snelheid van 30 kilometer per uur. Zo als gewoonlijk wordt de rit georgani seerd door de plaatselijke V.V.V., met technische medewerking van de W.Z.A. Onmiddellijk na afloop worden de prijzen uitgereikt in café „Buitenlust". Graauw BROEDER MAGNUS NAAR MISSIE Vandaag zal een ballon wedstrijd wor den gehouden ten bate van broeder Mag nus. De wedstrijd heeft plaats om twee uur op het parkeerterrein. De opbrengst is ten bate van de missie. Om half drie zal er bij de heer V. de Caluwé een schieting worden gehouden op de liggende wip voor hetzelfde doel. Zondag neemt Graauw afscheid van broeder Magnus die naar de missie zal vertrekken. De af scheidsreceptie zal gehouden worden na de hoogmis in het patronaat. Hier zal ook de trekking van de loterij gehouden worden. (Advertentie) Korte Nieuwstraat 21 Hulst - Tel. 2478 Tentoonstelling Guido Metsers geopend In de burgerzaal van het gemeente huis is de expositie van de kunstschil der Guido Metsers, uit Hulst geopend. Tot en met woensdag 29 juli is de ten toonstelling te bezichtigen. Na een welkomstwoord van burge meester J. L. van Leeuwen werd de of ficiële opening verricht door drs. L. Lockefeer uit Hulst, die in het kort de oude en moderne kunst belichtte. Sprekend over het werk en de persoon van Guido Metsers sprak de heer Lockefeer in welgekozen woorden zijn voldoening uit over het feit „aan de pedagogische vorming van dit talent te mogen meewerken". Ruim dertig teke- keningen en schilderijen zijn in de burgerzaal bijeengebracht. Daartoe be horen enkele ontwerpen voor de wand versiering van de nieuwe veerboot Prin ses Margriet. moeilijkheden van de voetbal vereniging niet opgelost De algemene ledenvergadering van de voetbalvereniging Oostburg, in hotel de Eenhoorn gehouden, heeft geen drastisch einde kunnen maken aan de ernstige moeilijkheden, waarin de club verkeert. Het bestuur kon niet tot de gewenste sterkte van negen personen worden uit gebreid, de club blijft zonder trainer en voorzitter en voor een elftalcommissie konden geen kandidaten worden gevon den. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren E Minnaert, J A. Neve en J. Pqppe, dïe met het zittende bestuür de elftallen voor de komende competitie zullen samenstellen. Gebrek aan teamgeest en kameraad schap 'werden aangestipt als de voor naamste oorzaken van het verval van de club, wat tot degradatie naar de Zeeuwsche afdeling leidde. Als enig lichtpunt kon worden aangemerkt de goede financiële positie, die dank zij net beheer van de heer C. van de Veire herkregen kon worden. Sportvereniging Oostburg zal het roer om moeten gooien om zich in het ko mende seizoen in de hoogste regionen van de Zeeuwsche afdeling te kunnen handhaven (Advertentie) Het pak vari uw hart St.-Jansteen Tel. 3179 Schoondijke RAADSVERGADERING Maandag 13 juli wordt een raadsverga dering gehouden. De agenda vermeldt o.m. afkoop pachtovereenkomst J.J. van Luyck, bijdrage driewieler mej. G. B. A. de Kraker en een voorstel tot medewer king verlenen, aan de Prot. Christ. School bij het herstellen van de vloeren. (Advertentie) SPAARREKENINGEN Terneuzen: Kerkstraat 13, tel. (01150) Hulst; Zitdag Steenstraat 20 37 34 Sluis JUFFROUW DIERKX Mejuffrouw J. M. Dierkx, onderwijze res aan de r.-k. Meisjesschool „Sint Jo zef'» te Sluis, was 40 jaar als onderwij zeres aan deze school verhonden. Dit jubileum is niet onopgemerkt voorbijge gaan. De dag begon met een door de school kinderen gezongen heilige mis in de pa rochiekerk „Sint Johannes de Doper". Daarna volgde in het schoolgebouw een officiële bijeenkomst, die o.m. werd bij gewoond door de bisschoppelijk onder- wijsinspecteur, rector Verdurmen van het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg en burgemeester P. F. van Hootagem, uit Sluis.- Pastoor J.Hollemant sprak woorden van waardering namens het schoolb -stuur. In de middaguren was er voor de leer lingen een filmvoorstelling, 's Avonds waren ook zeer veel oudleerlingen tegen woordig. De avond werd gevuld met mu ziek. zang. voordracht en het toneelstuk Heidi, het betoverde Tiroler meisje". Namens de oud-leerlingen werd aan mejuffrouw Dierkx een geschenk aange boden in de vorm van een schemerlamp en een set bijzettafeltjes. De schoolgaande kinderen hadden in de ochtenduren een Opaline-mozaik ge geven. VOGELBESCHERMINGSWACHT De Vogelbeschermingswacht in West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bij het voor malige Sint-Josephpensionaat aan de weg Draaibrug een onderzoek in laten stellen naar de voedingsgewoonten van kerkuilen. Het onderzoek werd verricht door de heer J. van Winckel uit Over- pelt (Belgisch Limburg). Hij onderzocht 142 braakballen en vond daarin de res ten van 468 prooidieren verdeeld over 16 -soorten. Hiervan waren 11 soorten muizen vooral spitsmuizen en veldmui zen. Verder vond hij resten van huismus, sen, spreeuwen, twee soorten insekten en etende volgels en een soort zaad- etende vogels. CARILLONCONCERTEN Donderdagmiddag verzorgde prof. E Delmotte uit Oostende een tweetal con certen op het carillon van Sluis. Deze concerten waren de eerste uit een reeks die gedurende de zomermaanden iedere week donderdags gegeven zal worden. ZWEMWEDSTRIJDEN Voor de schoolgaande jeugd worden er zaterdagmiddag 18 juli zwemwedstrij den gehouden in de vaart van Sluis naar Brugge. Als de belangstelling groot ge noeg is, dan wordt er ook een school- estafette ingelast, naast de gebruikelijke individuele nummers. (Advertentie) De volgende dokters nemen waar: Voor Bruinisse en Oosterland de Putter Oosterland, tela. 01114-280; voor Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, St. Philips- land en Nieuw-Vossemeer: Menger, St.- Philipsland en Duijnker, Tholen; voor Terneuzen: Bos, tel. 01150-2303, voor Aar denburg en Oostburg: de Mruyekere 01170 •2323, voor Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande: Bom. tel. 01179-366: voor Kloosterzande Buwalda; voor Axel Kats; voor Sas van Gent J. Jansen, tel. 01155- 488, voor Middelburg Stevens, tel. 2011; voor Vlissingen: Vader, tel. 2472. voor Goes: v.d. Werff, tel. 7451.; voor Borssele en Nieuwdorp: Kiviet, tel. 01105-203; voor loedekenskerke en Kwadendamme: Wöst- mann, tel. 01195-450; voor Driewegen en 's-Heerenhoek: Lucas Luyckx, tel. 01105- 280; voor 's Heer Arendskerke, Wol- phaartsdijk en Heinkenszand: v. Maanen. iel. 01106-234; voor Kruiningen, Hansweert Krabbendijke en Riland Bath: Noome, tel. 01134-444. APOTHEKERS: Voor Goes: Geirnaard, tel. 5255; voor Middelburg: -v.d. Boogert tel. 2789, voor Terneuzen: Hamann, tel. 2060; voor Vlissingen: v.d. Klein Mulder, tel. 2730. Voor Hulst: Borm, Nieuw Namen; voor W.Zeeuws-Vlaanderen v.d. Vijver, tel. 01170-2693; voor Zeeland: Elzerman 01100- 5259. (Advertentie) Aan 24 kandidaten werd in de Tech nische School te Terneuzen het bedrijfs- diploma adspirant-gezel uitgereikt. Het examen ging uit van de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf. Behalve de diploma's werden extra prijzen uitgereikt.. De drie kandidaten die de beste resultaten hadden behaald waren Th. Verschuren (Sluiskil), W. Vlassenrood (Heikant) en J. Freyser (Terhole) Ook de plaatselijke commissie reikte een extra prijs uit aan degenen, die het beste werkboekje hadden ingeleverd. Voor Terneuzen was dit aan L. M. Mi- chielsen te Hoek, voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen J. Nagelkerke uit St.-Jan- steen en voor West Zeeuwsch-Vlaanderen W. Oosterling te Oostburg. IN V. Technovum Spoorstraat 69 Tel. 01660-64*70 Roosendaal 55 Het was jammer dat organist Adri Fonteyn, die zich aan het Zeeuwse pu bliek presenteerde met een orgelconcert niet dat orgel tot zijn beschikking had, hetwelk hem krachtens zijn capaciteiten wel toekwam. Voor een klein aantal toehoorders speelde de adjunct-directeur van de Zeeuwse muziekschool afdeling Goes op het orgel van de Ned. herv. kerk te 's- Heer Arendskerke. Het programma bevatte naast een werk van Andrles de Braai, namen als Buxte- hude, Franck en natuurlijk Bach. En nom met dezeHaatste componist te beginnen: het Praèludium en de Fuga in Es groot, welke Adri Fonteyn van deze grootmeester speelde, bleek een werk te zijn, dat eigenlijk niet op dit orgel naar waarde geschat kan worden. Dit groteske werk vraagt „ruimte" om uitgedragen te worden, iets wat de uit voerder hiervan ook voor ogen stond, maar de kleine ruimte en het voor dit doel niet geschikte orgel, waren hierbij een handicap, waaraan helaas niet aan te ontkomen viel, waarbij we op onze beurt weer niets van het orgel op zich willen zeggen. Van d'Aquin speelde Adri Fonteyn Noël VI, een naar ons gevoel te veel aan variaties* op een tamelijk kort thema, dat te weinig spanning opbracht om qua compasitie te kunnen blijven boeien. Anders was dit bij de Braals Ricer- care over een psalmmelodie, met een spanningsvol middengedeelte, hetwelk door de organist op voortreffelijke wijze werd uitgevoerd. Naast dit werk mag het sluitstuk van deze avond wel genoemd worden: het Choral III van César Franck, waarbij de goede indruk, die we gaandeweg van deze organist kregen, gestand bleef. We hopen, dat het mogelijk zal zijn Adri Fonteyn binnen afzienbare tijd eventupeel eens in de Nieuwe Kerk te Middelburg te kunnen belusteren, om daarna een gefundeerd oordeel uit te spreken. Rest ons nog te vermelden, dat het pro gramma werd geopend met Praèludium en Fuga in g klein van Buxtehude en dat twee kleine werkjes van Joh. Seb. Bach aan zijn bovengenoemd Praèlu dium vooraf ging. A.L. De raad van Sas van Gent heeft er in een motie op aangedrongen de kern faciliteiten van Terneuzen uit te breiden tot de gehele kanaalzone. De raad heeft hier een belangwekkende zaak aangesne den. De kwestie ligt niet eenvoudig. De kanaalzone is, bestuurlijk gezien, nog een versnipperd gebied. Er is een herin delingsplan voor de gemeenten aanhan gig dat de gemeenten in de kanaalzone waarschijnlijk tot 2 zal terugbrengen: Terneuzen, Sas van Gent. 'n Havenschap is in oprichting, dat is afgestemd op dit hcrindelingsplan. Om de bestuurlijke re organisatie van de kanaalzone zo spoe dig mogelijk volledig gestalte te kunnen geven is het noodzakelijk, dat herinde ling en havenschap synchroon tot stand worden gebracht. Nu hier de herindeling zoals de ervaring elders leert, een zaak met een lange adem is, en het haven schap aan de herindeling vast zit, zal de uiteindelijke bestuurlijke organisatie van de kanaalzone nog een poosje op zich kunnen laten wachten. Wanneer men er echter van uit gaat dat de kanaalzone als een eenheid ont wikkeld moet worden, dan is de bestaan de situatie onbevredigend. In dit licht gezien is het, voor de kanaalzone als geheel, jammer dat alleen Terneuzen voor de komende drie jaar als primaire kern is aangewezen. Dit geeft Terneu zen ontegenzeglijk een nog grotere voorsprong en het zal de gelijkmatige ontwikkeling van de kanaalzone niet be vorderen. Het gaat er, dachten wy, om in hoeverre de kanaalzone nu reeds als een eenheid gezien moet worden; in hoeverre een eventueel aanwijzen als kerngebied af hankelijk gesteld moet worden van de herindeling en het havenschap. Nu wil len wij opmerken, dat het Zuid-SIoe tot kerngebied is aangewezen, terwyl ook in dat gebied nog geen beslissing is ge vallen over herindeling en havenschap. In het Zuid-Sloe ligt de zaak weliswaar stukken eenvoudiger dan in de kanaal zone, maar beide objecten mogen hier toch zeker vergeleken worden. Opval lend is, dat het Zuid-Sloe kernfaciliteiten krijgt. Er wordt niet gesproken over Vlis singen tot welks grondgebied het Zuid- Sloe ongetwijfeld zal gaan behoren. In het geval van het Zuid-Sloe zou men kunnen zeggen, dat een gedéélte van een gemeente tot kerngebied wordt ver klaard. Men kan zich voorstellen dat de kernaanwijzing van een bepaald belang rijk gebied zich over méérdere gemeen ten uitstrekt. Zoiets zal echter alleen kunnen gebeu ren wanneer het werkelijk van het groot ste belang is, dat een streek als gehéél tot ontwikkeling komt. Hoewel ontwik kelingsverschillen in de kanaalzone niet te elimenteren zijn, is het o.i. inderdaad van grote betekenis wanneer deze gelijk matige ontwikkeling zoveel mogelijk wordt nagestreefd, temeer daar men in de Belgische kanaalzone op dit punt wel een paar passen op ons voorloopt. Tot zo ver kunnen wij de Sasse motie onder strepen. Zij geeft naar ons gevoel uiting aan een gezond en logisch idee. Intussen mag de kwestie niet onder schat worden. Een motie is snel samen gesteld en aangenomen. Herindeling, ha venschap, plaatselijke belangen en ini tiatieven en niet te vergeten de grote vinger, die het rijk bij de beoordling van de kanaalzone in de pap heeft, z|jn even- zovele weerhaken waaraan de motie in haar verwezenlijking kan blijven steken. Niettemin verdient de motie alle aan dacht. Mogelijk zijn de praktische moei lijkheden rondom herindeling en haven schap in een noodverband te leggen. WOLPHAARTSDIJK 13.30 uur Kermisschieting HANSWEERT Zeelandia 19 uur Tieneravond DE KLINGE Cinema v. Dijek 19.30 uur De jonge leeuwen ÏJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Gordon, de zwarte piraat, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur The war lover, 14 TERNEUZEN Luxor 20 uur Geef er de brui(d) aan, alle leeft. OOSTBURG Ledel 20 uur Der Vogelhandler, a.l. STOPPELDIJK P. Compiet 19 uur Kermisbal HULST Bioscoopgebouw 20 uur Vier voor Texas, 14 j. KOEWACHT A. de Bock 15 uur Schieting V. Thijs 15 uur Kermisschieting AXEL E. Tieleman 15 uur Schieting GRAAUW V. de Caluwe 15 uur Missiesehieung RAPENBURG 15 uur Kermisschieting De foto geeft een beeld van de restauratiewerkzaamheden aan de eeuwenoude patriciërswoning „Ci vilian" in de Molstraat te Middel burg. De openbare bibliotheek, die een paar maanden geleden nog in het gebouw was gevestigd, is mo menteel ondergebracht in een pand aan de Noordstraat. Waarschijnlijk volgend voorjaar zullen de biblio thecaressen de hypermoderne lees- en uitleenzalen, die dan schuil gaan achter een antieke gevel daterend uit ongeveer 1300) in gebruik ne men. In tegenstelling tot de prak tische indeling van het vernieuwde gebouw zal een eikehouten wentel trap de bezoekers naar de boven verdiepingen brengen. Ook het torentje, dat eeuwenlang in de tussenbouw heeft gestaan, wordt in dezelfde stijl nagebouwd. Om de bezoekers echter gerust te stellen: naast de wenteltrap komt een „gewone" brede trap, die wel licht de voorkeur geniet. Van onze adverteerders TEXTIELHUIS WEEMAES IN HULST GEOPEND Gisteren heelt de opening plaatsgehad van het nieuwe winkelpand van Textiel handel Charles Weemaes aan de Gent sestraat in Hulst. De winkel is gehuisvest in het pand, waarin tot voor kort muziek handel Mannaert was ondergebracht. Het gebouw heeft zowel in- als exterieur in grijpende wijzigingen ondergaan. De voorgevel is vervangen door een nieuwe stalen pui met grote etalageruim ten. Ook met interieur is gemoderni seerd. De heer Weemaes heeft ook een winkel aan de Molenstraat in Clinge. Daarnaast is hij regelmatig op de maan- dagmarkt in Hulst te vinden. Morgen, zondag 12 juli, gelden de vol gende hoogwaterstanden voor Zeeland, te Hansweert om 5.05 en 17.25 uur; te Terneuzen om 4.25 en 16.45 uur; te Vlis singen om 3.51 en 16.15 uur; te Wemel dinge om 5.41 en 18.05 uur. Maandag. 13 juli. gelden de volgende hoogwaterstanden voor Zeeland: te Hansweert om 5.50 en 18.06 uur; te Ter neuzen om 5.12 en 17.27 uur; te Vlis singen om 4.39 en 16.58 uur; te Wemel dinge om 6.29 en 18.51 uur. DE KLINGE Cinema v. Dfick 3 en 7.30 uur De jonge leeuwen. ÏJZENDIJKE Hofzicht Theater 5 en 8 uur Gordon, de zwarte piraat. 14 j. SAS VAN GENT Olympia Theater 3.30 en 8 uur The war lover 14 j. TERNEUZEN Luxor 2, 4.30 en 8 uur Geef er de brui(d) aan a.l. OOSTBURG Ledel 2 uur O Solo Mio. a.l. 4.30 en 8 uur Der Vogelhandler. a.l. Stoppeldijk 7 uur Kermisbal bij P.' Compiet. Heikant 3 uur Schieting bij F. Saman. ZANDBERG 3 uur Schieting bij P. Leeraert. 9 uur De dodenlijst van A.M. Koewacht 3 uur Schieting bij J. de Guchteneire. Koewacht 3 uur Kermisschieting bij V. J- Th«s. u- - U" Rapenburg 3 uur Kermisschieting bij J.. Vernimmen. Hellestraat 3 uur Staandewip schieting bij L. Janssen. Zuiddorpc 3 uur Schieting bij M. de Cock. Kwadendamme 13.30 uur Schieting. Goes 14.30 uur plechtige inzegening en, officiële opening „Maria Terweel". Westkapelle Inzegening toeristenkerk door mgr. De Vet. Heikcnzand 13.30 uur Kermisschieting. SAS VAN GENT Olympia Theater 8 uur The war lover. 14 j. TERNEUZEN Luxor Theater 8 uur Geef er de brui(d) aan. a.l. Stoppeldijk 7 uur Kermisbal bij P. Compiet. HULST Bioscoopgeboirw 8 uur De doden lljit van A.M. 14 j. Koewacht 6 uur Kermisschieting bij V. J. Thijs. Rapenburg 3 uur Kermisschieting bij J. Vernimmen.

de Stem | 1964 | | pagina 2