Verlies voor Jan maar zes punten Uiterst vervelende dag JAN JANSSEN ZESDE HENK NIJDAM ZEVENDE RIK WOUTERS VEERTIENDE Jacques, Rudi, Jo BART ZOET ACHTSTE 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1964 Tevreden Aanklacht tegen Jacques Coddet Huuh Zilverberg vergeefse aanval Eindschot ,D E ACHT VAN CHAAM" I Hoog tempo Goede kans DEDE DARRIGADE WINNAAR Bordeaux, vrijdagavond Het is Andre Darrigade eindelijk gelukt. Al twaalf jaar rijdt de Landais uit l)ax in de Tour de France mee en boekte tot vrijdag liefst eenentwintig etappeoverwinningen. Op zijn erelijst ontbrak echter een zege in Bordeaux, de wijnstad aan de Gironde, waar „Dcdc'' vele jaren geleden zijn loopbaan als wielrenner was begonnen. Talloze malen heeft Darrigade geprobeerd om voor eigen publick de ereronde te mogen rij den, maar steeds was er iemand (meestal eer niet-Fransman) die hem de voet dwars zette. Men denke maar aan de Nederlandse zege reeks van 1952 t.m. 1955, toen achtereenvolgens Hans Dekkers, .Tan Nolten, Henk Faanhof en Wout Wagtmans in de glorierijke jaren van de oranjemannen, de stad der Girondijnen tot een Nederlandse burcht maakten. Maar nu had de 34-jarige, onder zijn blonde haren al kalende Dar rigade dan eindelijk in het rose stadion, waar Bcrtus de Harder jaren lang de eer van liet Nederlandse voetbal hooghield, zijn zin. Op de zelfde wijze waarop hjj al zovele malen had getracht de meute te verschalken, boekte hij nu de triomf waarop heel Bordeaux twaalf jaar lang heeft gewacht. Terwijl de spurters in het peloton, dat na een vervelende dag in zijn geheel het stadion binnenreed, naar elkaar zaten te loeren, kwam Darrigade als eep flits uit de middenmoot naar voren. Dicht langs de ballustrade suisde „Dede", luid toege juicht door de duizenden toeschouwers, over de koplopers heen en zegevierde met zeker een lengte voorsprong op Hoban, die zo overtuigd was geweest van zijn zaak, dat hij na de finish nerveus in tra nen uitbarstte. Maar vrijwel niemand had oog voor het verdriet van de Brit. Ieder een was gelukkig met André Darrigade, die zo vlak voor het einde van zijn wie- lerloopbaan zijn supporters in Bordeaux tevreden had kunnen stellen. De vreugde straalde Darrigade van het gezicht, toen hij na dit inspannende slot van de fiets stapte. „Er waren ditmaal geen Neder landers en Belgen in de buurt", verklaar de hij opgelucht, voordat hij aan zijn ere ronde begon. Zijn ereronde? Het werden er wel vier, want de verrukte Girondijnen konden er niet genoeg van krijgen. Met gescandeerd handgeklap begeleidden zij Darrigade op zijn zegetocht langs de tribunes, het eer bewijs aan de man die zijn 22e etappe zege in de Tour de France had volbracht. Jan Janssen stond In zijn fonkelnieuwe groene trui beneden.aan de baan. „Ik ben blij dat André heeft'gewonnen. Liever hij dan Seis of Desmet". De Ossendrechte- naar denkt in deze dagen aan niets an ders meer dan aan het behoud van de groene trui, die hij als eerste Nederlan der in het Pare des Princes wil binnen brengen. Natuurlijk had Janssen ook wel graag in Bordeaux de traditie der Ne derlanders willen voortzetten, maar vei ligheid ging boven alles. „Ik ben con- (Van onze speciale verslaggever) Bordeaux, vrijdagavond Raphael Ge- miniani, de oud-Tour dc France-renner, thans ploegleider, is boos op Tour-direc teur Jacques Goddet. Zo boos, dat hij heeft aangekondigd hem een proces we gens laster te zullen aandoen. „Bij aan komst van de rit tegen het uurwerk heeft de heer Goddet mij uitgescholden en woorden naar het hoofd geslingerd, die ik niet kan accepteren. In Clermont Fer- rand heb ik een bespreking met mijn advocaat". Geminiahi had tijdens de tijdrit tegen een of ander artikel van het Tourregle ment gezondigd en daarvoor een boete van 250 franc gekregen. „Geminiani heeft een ernstige fout gemaakt. Ik heb hem daarvoor in harde bewoordingen een ver wijt gemaakt, maar ik ben er zeker van dat ik niets heb gezegd, dat niet door de beugel zou kunnen", was het commen taar van Goddet. tent met mijn zesde plaats, want ik heb in die laatste twintig kilometer genoeg angst gehad. Steeds hoorde ik weer wat anders aan mijn fiets en voortdurend keek ik naar mijn banden of die nog niet aan het leeglopen waren". Als zesde was Janssen aan het wiel van Benoni Beheyt de baan opgereden, maar hij zat hele maal onderin bijzonder ongelukkig en toen de finale werd ingeluid kon. Janssen zich niet meer loswerken en reed hij alleen nog maar op plaatsing. De Neder lander kon tevreden zijn, want alleen Ward Seis eindigde voor hem en ver kleinde zijn achterstand met zes punten tot 175 - 149. Voorlopig is de groene trui van Janssen niet in gevaar. Ja. Jacques Anquetïl gaat trots op zijn gele trui. Hier staat hij in gezelschap van Rudi Altig en Jo de Roo. Zal Rudi zijn kostbare kleinood weten te behouden tot Parijs? (foto Dagblad De Stem) Het peloton op weg naar de wijn stad. Rechts André Darrigade, links van hem Jan Janssen en daarachter Jean Stablinsky. (Telefoto) (Advertentie) De eerste woensdag in de bouwvakvakantie, 22 JULI a.s., starten in Ulven- hout naast de complete TOUR DE FRANCE-PLOEG ook de winnaar en beheersers der RONDE VAN LUXEMBURGARIE DEN HARTOG (1) BAS MALIEPAARD (2) en CEES LUTE (5). (Van onze speciale verslaggever) Bordeaux, vrijdagavond De eindspurt op het rose cement van de wielerbaan te Bordeaux vormde de spannende finale van een uiterst vervelende dag. De en kele demarrages vlak na dc start waren van geen betekenis geweest en in een langzaam tempo trok de meute door de onafzienbare bossen van de Landes. Pas na 150 kilometer werd de karavaan uit de slaap gewekt, toen het tempo tot vijf tig in het uur werd opgevoerd. Jacques Anquetil en André Darrigade letten ech ter argwanend op de anderen, die dan ook geen aanstalten maakten om de hoofdmacht te verlaten. Zo ging het voort tot in de straten van Bordeaux, waar eerst Huub Zilverberg zonder succes trachtte te ontsnappen. Toen 'hij was teruggehaald vluchtte Gil bert Desmet, die met drie lengten voor sprong het stadion binnenkwam. Het was de enige kans voor Desmet om dich ter bij Janssen in het trui-klassement te komen, want zijn eindspurt is op een wielerbaan niet scherp genoeg. Een treinloper als Henk Nijdam had mis schien de voorsprong kunnen behouden, Desmet echter niet,. Nog voor het ingaan van de laatste ronde was hij al door de achtervolgers ingehaald en eindigde ten slotte als 32e. Inmiddels werd de aandacht opgeëist door Raymond Poulidor, die door een aan de zege verbonden bonificatie Anqtie- til uit de gele trui kon rijden. Poulidor was de eerste die Desmet voorbij ging, maar ook hij mocht niet zegevieren. Op het voorlaatste rechte eind werd de Fransman overweldigd door de sprinters- horde onder aanvoering van Hoban, Seis en Beheyt en het zag er naar uit, dat één van deze drie de eer zou gaan op eisen tot het fenomenale eindschot van André Darrigade een streep door hun re kening zette. Behalve de zesde plaats van Jan Jans sen waren er' ook goede plaatsingen van de overige Nederlanders. Henk Nijdam eindigde vlak achter de drager van de groene trui als zevende, Wouters veer' tiende, Jo de Roo zestiende, Kees Haast drieëntwintigste, Jo de Haan zesentwin tigste en Huub Zilverberg vierendertig ste. Alleen Ab Geldermans, die in de buurt van Anquetil had moeten blijven, eindigde als 56e in de achterhoede. (Advertentie) BEZOEKT WOENSDAG 29 JULI A.S Bordeaux: geen oranjezege (Van onzespeciale verslaggever) BORDEAUX, vrijdagavond. Ditmaal juichte Bordeaux voor een Fransman. Nadat de afgelopen twee jaar in de Ronde van de Toekomst een Nederlander de rit naar de stad aan dc Gironde had gewonnen (Jan Janssen in 1962 en Lex, van Kreuningen in 1963) viel nu de eerste plaats in het Stade Velodrome aan een van de tricolores ten deel. De 21-jarige Parijzenaar Christian Raymond, dit jaar reeds winnaar van de Route de France en de Trophee Nice Matin. kwam tot groot enthousiasme van zijn landgenoten op de tribune zegevierend uit de allereerste sprint, die hij op een wielerbaan betwistte. In de laatste meters van een felle spurt, waarbij acht cou reurs betrokken waren, schoot Raymond ook langs z'yn ge vaarlijkste concurrent, de Belg Roger Swerts, waarna hij, kwajongensachtig lachend en met de rechterhand triom fantelijk in de lucht gestoken, de eindstreep passeerde. ,,Het kostte moeite, maar RIK WOUTERS ...(joede plaalts... dit had ik "'el nodig na mijn slechte verrichtingen in de- bergen' was het commen taar van de Fransman, die geen spoor van vermoeidheid toonde. Moe was wel Bart Zoet. de Nederlandse vertegenwoordi ger in de groep van acht, die zich na 83 van de 168 km had gevormd. Zoet was aanvanke- lpk nauwelijks te stuiten ge weest in zijn aanvalsdrift Hoewel de formatie twee Bel gen en twee Spanjaarden be vatte, die meer belang bad den bij een geslaagde vluch dan hij, was steeds de mat n de oranjetrui aan de kop f< vinden. De raad die Gerrb Schulte hem bij de ravita: lering in Parentis en Borr (95) gaf ..Kalm aan Bar: laat de anderen ook maar werken", sloeg de driftige pedaleur uit Sassenheim in de wind. Maar een goede twintig kilometer voor Bor deaux kon men hem pas over. tuigen, dat het beter was het iets rustiger aan te doen. Gerben Karstens was name lijk met vier anderen de kop groep in een gedurfde jacht tot op iets meer dan een mi nuut genaderd en Zoet be greep dat twee Nederlanders samen meer kunnen uitrich ten dan een. Maar Karstens en zijn trawanten kwamen net niet meer bij en in Bordeaux- werd duidelijk, dat de overi gens gemakkelijk marcheren de Zoet iets teveel van zich zelf had gevergd. Waarschijn, lijk door vermoeidheid vloog bij bijna uit een bocht en mdanks een snelle correctie xon hij voor het opkomen van dé wielerbaan de laatste do sitie toch niet meer aan een ander overdoen. Op de piste slaagde Bart er niet meer in de voorsten te achterhalen en de strijd om de ritzege werd voornamelijk uitgevochten door Swerts, Raymond, de Brit Addy en de Spanjaard Mendiburu. De laatste moest echter 100 meter voor de streep de andere drie laten gaan waar mee de vierde achtereenvol gende Spaanse ritoverwin- ning uitbleef. Gelukkig maar. want het werd echt een beet je eentonig. Dc rustdag had de kara vaan kennelijk goed gedaan. De 168 km van Hossegor naar Bordeaux werden afgelegd met een gemiddelde van ruim 43 km per uur. hetgeen overi gens niet inhield dat er geen ontsnappingen waren. Ge woontegetrouw ontbrandde de strijd a] snel en vooral de Belgen toonden zich zeer aggressief. Na enkele ver geefse demarrages van Benoit van Roy, deed de eerste serieuze poging zich voor na 30 km. Dertien coureurs bij wie Van Roy. diens landge noten Van de Voorde en Meert, de Spanjaarden Diaz en Tous, de Italianen Albo- netti en Michelotto en onze landgenoot Zoet namen na twee kilometer veertig secon den winst, maar vooral de aanwezigheid van de hoog geklasseerde Pool Gawliczek in de leidende formatie be viel de hoofdmacht maar matig. De Italiaanse ploeg leider Felio Remedio, reed, toen de kans op slagen gro ter werd ijling naar voren om de beide vertegenwoordi gers van zijn squadra te be velen zich af te laten zakken. En daarna was het met de elf overigen spoedig ge beurd. Een stortbui die zich na ruim 50 kilometer boven de karavaan ontlaadde, be koelde de aanvalsdrift nau welijks. Een solo van Ray mond Delisle zorgde al met een voor nieuwe opwinding en nadat de Fransman was teruggehaald ontketende zijn landgenoot Christian Ray mond een nieuwe aanval. Dit maal speelden de tricolores, die behalve de verbetering van de individuele klassering tevens die in het ploegenklas- sement beoogden, het spel echter verkeerd, want terwijl Raymond geen landgenoot naast zich kreeg, sprongen wel twee Spanjaarden, Blan co en Mendiburu mee. Een tiental kilometers ver der zat de Spaanse chef d'equipe Gabriel Zura dan ook handenwrijvend en min zaam lachend in zijn wagen: de zaak liep weer volkomen naar wens. Minder te spreken waren vooral de Fransen en vooral de Italianen, die hele maal niemand voorin hadden. België was er met twee man bij (Swerts en Van Roy) en wilde de Spanjaarden wel helpen met afstoppen. Voor Nederland (Zoet). Polen (Koslowski) en Groót-Brittan- nië (Addy) stonden er niet zoveel belangen op het spel, maar er was evenmin reden op niet bij te dragen tot het slagen van de vlucht. Al met al was er een goede kans dat deze groep weg zou blijven en viel er alleen nog een r ranse tegenactie te ver wachten. En inderdaad demarreerde na 123 km de kopgroep lag op dat moment al bijna drie minuten voor de Fransman Chappe. Hij kreeg gezelschap van de Belg La- croix, de Pool Beker, de Tsjech Wolf en onze eigen Gerben Karstens, die het spel had doorzien en op het juiste ogenblik meeging. Tot een kilometer of twintig voor Bordeaux leek het nog alsof deze tweede groep de eerste zou achterhalen. Maar de marrages voorin de Belg Van Roy bewerkstelligde een tempov -hoging door een spectaculaire solo waren er de oorzaak van dat het juist niet lukte Niettemin beperkte Chappe dc schade voor Frankrijk aanzienlijk want terwijl hij Karstens. Beker, Wolf en Lacroix kort voor het stadion moest laten gaan, arriveerde hu toch slechts met een ach terstand van veertig secon den op de leiders Karstens toonde aan. dat hij eventueel een gevaarlijke tegenstander voor de sprinters zou zijn ge weest want op overtuigende wijze veroverde hij voor zijn medevluchters de negende plaats Zijn achtervolging leverde de Leidenaar en best geklasseerde Nederlander, toch nog een winst van bijna vier minuten en dientenge volge van twee plaatsen in het algemeen klassement op. Reactie André Darrigade de sprintwin naar van Bordeaux, was natuurlijk erg blij voor de tweeëntwintigste maal een etappe in de Tour Be France te hebben gewonnen. Zijn reactie was ,,Ik heb reeds ver schillende jaren geprobeerd in Bor deaux te zegevieren. Ik moest tien ronden rijden om dat te bereiken. Reporter De Vlaamse reporters, die de Grote Tour verslaan, waren na- i tuurlijk in hun nopjes. Zij konden immers vertellen, dat én Ward Seis én Benoni Beheyt voorin zaten. Tot hun verrassing stormde Gilbert Desmet 1 als eerste man de wielerbaan op. „Gilbert gaat winnen", riepen de heren maar een ogenblik later stoof Ward Seis naar voren, die op zijn beurt achterna werd gezeten door Benoni Beheyt. Uiteindelijk kwam André Darrigade ende reporters zwegen. Na enkele minuten kregen zij Seis bij de micro. In hun opgewondenheid stelden de verslaggevers de vol gende vraag „Zeg, Ward, het is de eerste maal, dat gij wordt ge klopt in de spurt, hè Het ant woord van de coureur „Kom nou". Brieven Guy Epaud is een van de zwakkere broeders uit de zo geweldig succes volle ploeg van Maurice de Muer. De onderhavige renner vond zich bijna een vergeten jongen. Gelukkig kreeg hij echter een lange brief van zijn vroegere onderwijzeres, Gabrielle Gardré uit Borasse-et-Matron. Zij spoorde haar vroegere leerling aan zijn uiterste best te blijven doen. Guy schreef haar terug. Wat schreef hij ,,Het zou goed zijn geweest als u mij ook had leren klimmen, mademoiselle'". Wetenschap Jean Stablinsky is wel een van de meest succesvolle renners geweest van de laatste jaren. H\j smaakte het genoegen zelfs wereldkampioen te worden en veel geld te verdienen. Dit jaar kon hij zijn vorm maar niet vinden. Hij zette alles op Bordeaux Parijs, maar werd daarin verslagen door Michel Nedelec. Omdat hij in de derby-van- de-weg geen succes behaalde, wilde hij al zijn energie aanwenden om in de Tour uit te blinken, maar ook daarin slaagde hij tot nu toe niet. Hij kan namelijk „geen meter klim men*'. ,,Ik heb het erg gemakkelijk in deze ronde", zei Jean. „Vooral wanneer er in de bergen wordt ge reden. Dan ken ik twintig kilometer voor het einde de winnaars reeds". Enthousiasme Jean Graczyk is ook geen scha duw meer van wat hij eens was. Enkele jaren geleden veroorzaakte hij bij iedere aankomst een sensatie, omdat hü de man was, die tegen André Darrigade kon sprinten. Jean heeft veel van zijn vroegere kwali teiten verloren en komt in de spurt nu maar matig voor de dag. Omdat hij eveneens niet tot de klimmers behoort zijn zijn prestaties in deze ronde maar zeer matig. Wat zei Jean over het verloop van de Tour ,,Ik heb de indruk, dat de mensen niet meer zo enthousiast zijn. Vroeger duwden zij op de bergen alles en iedereen. Thans helpen zij maar een enkel man vooruit". Afstand Draver Gino Morretti, dokter in Ravenna, heeft met de hele Tour niets te maken. Maar hij heeft, zoals talrijke Italianen, veel bewondering voor de prestaties van de renners en hij wilde die bewondering op een zeer speciale wijze tot uitdrukking bren gen. Hij noemde een van zijn dravers naar de beste draver in de rit naar Bordeaux Darrigade. Commissaris Een vijftal commissarissen kijken tijdens de etappen naar de over tredingen. die de renners zo nu en dan plegen te maken. Op het einde van elke rit leggen zij hun schrift uren bij de organisators neer, die met hen de straffen bepalen. De commissarissen hebben natuurlijk een geweldig belangrijke functie. En zij hebben het bijzonder druk. Zo noteerde een van hen een straf van vijftien seconden voor Juan Sagarduy, nummer 107. Het bleek een renner te zijn van de Kleine Tour! Titels JEAN PIERRE GENET zitten is beter IFoto Dagblad De Stem) Jean Pierre Genet is 'n ploeg maat van Raymond Poulidor. Ook hem gaat het in deze Tour niet naar den vleze. Hij heeft moeite het tempo te volgen. Hij sprak daarover met Ray mond, die kans zag hem een beetje te troosten. Op een ge geven moment wist Poulidor het ook niet meer. Wat zei im mers Jean Pierre? „Toen jij in Pau was moest ik nog vijfentwintig kilometer fietsen". JULIO JIMENEZ vice-koning (Foto Dagblad De Stem) Julio Jimenez, de held van de twee Pyreneeënritten, werd natuur lijk ook breedvoerig geïnterviewd. Heel veel had de Spanjaard niet te zeggen. Hij kon alleen maar vertel len, dat hij waarschijnlijk Fede Bahamontes niet meer zou kunnen onttronen. „Hij is de koning van de bergen", gaf hij de verslaggever te verstaan. „Maar het is misschien nuttig voor u te weten dat ik de vice-koning ben", zei Julio. Naam Raymond Poulidor blijft het be treuren, dat hij in de tweede Pyre- neeënetappe geen voorsprong kon nemen op Jacques Anquetil, maar eerder verplicht was om een defen sieve wedstrijd te rijden. „Ik heb in de Pyreneeën geen geluk gehad", mopperde Raymond, terwijl liij van de aankomstplaats in gezelschap van zijn ploegleider naar zijn hotel reed. Hij kwam bij zijn hotel aan en wat was de naam daarvan Hotel des Pyrenées". Uitspraak Salvador Hunrabia, een Spanjaard, smaakt het genoegen nog steeds de drager te zijn van de rode lantaarn. Hij vindt het niet prettig. Er was echter één uitzondering. Donderdag mocht hij als eerste starten in de tijdrit. Het eerste applaus was voor hem. „De mensen zijn niet meer zo enthousiast als zij al dertig of veer tig coureurs hebben zien passeren", zei Salvador. En hij voegde aan dit alles toe ,.Ik wil Parijs halen. Hoe eerder ik die stad zie hoe liever". Verslaggever Fede Bahamontes snapt het niet meer. Hij vernam, dat een van de drie Spaanse radiorepor ters, die de Tour verslaan, tijdens de grote Pyreneeënrit boven op de Peyresourde stond. Fede kwam niet als eerste door. „Onbegrijpe lijk", zei de reporter. Dezelfde man stond ook op de top van de Tourmalet en Fede was er weer niet als eerste. De reporter zei „Onbegrijpelijk". Dezelfde man was aanwezig bij de aankomst in Pau. Fede finishte als eerste. En de reporter zei„Onbegrijpelijk". Tip Robert Jamain is de „Jacques Goddet" van de Kleine Tour. Tijdens de grote Pyreneeënrit deed het zijn Peugeot 404 niet al te best. De wagen kookte en weigerde verder te gaan. Wat moest Robert doen Hij gooide een paar liter koude thee in de radiateur en de auto deed het weer. „Thee is ook geen drank", zei Robert. Kassa De geldstand tot en met de etappe van woensdag. Op kop Pelforth met 44.000,Op dc tweede plaats Rapha met 26.800,—. Derde Solo met 26.500,—. Vervolgens Margnat met 21.000.en daarna Kas met 20.000,Televizier 10.500, Snelheid De gemiddelde snelheid van Jac ques Anquetil tot en met de rit van donderdag was 35.748 kilometer per uur. Etappes arlat BORDEAUXBer9eroc De Tour gaat een groot weekeinde tegemoet. Vandaag een vlakke rit. Op het programma staat Bordeaux Brive. Afstand 215,5 kilometer. Het is een rit zonder problemen. Maar zondag Dan trekt de kara vaan van Brive naar Clermond Ferrand. De aankomst van de rit ligt op de top van de Puy-de-Dome, 1415 meter hoog. maar zeer moeiljjk te bestijgen Wellicht valt op die top de definitieve Tourwinnaar aan te wijzen.

de Stem | 1964 | | pagina 19