.Elke dag een glaasje is winstgevende leuze Groter spaaroverschot bij de boerenleenbanken heetman Draadloze semafoondienst draait begin september Rotterdamsche Bank betaalt laatste loon EINDHOVEN MELDT: Stijging Fokker verkoopt vier Friendships week in een Fusie Twentsche Bank - N.H.M. MEYERINK EN CO. Daggeld verhoogd Vil MIERLO El ZOOI l.V. EFFECTEN - COUPONS Neem calorievrij zoet Natrenaen stop metal die dikmakende striker Den Bosch wil veemarkt gaan uitbreiden Overeenkomst België en Nederland MARKTEN WATERSTANDEN Amsterdamse Effectenbeurs DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1964 (Van onze financiële medewerker) Reeds sedert verschillende jaren wordt er in effecten kringen naar gestreefd om de methode van de notering van aandelen te wijzigen en wel in dier voege, dat de notering niet meer, zoals sedert onheuglijke tijden bij ons gebrui kelijk' in procenten van de nominale waarde geschiedt, maar in eensgevend geld berekend op kleine coupures. Het is merkwaardig, dat deze methode hier te lande maar aarzelend ingang vindt, terwijl dit soort notering in En geland en Amerika reeds vele jaren gemeengoed is gewor den. Men is eh daar erg gelukkig mee hoewel sommige forma liteiten hier te lande zeer omslachtig en duur worden ge noemd. Dit geldt b.v. voor de opnaamstelling en de regis trering van zeer kleine coupures waarvan de maatschappij dan de dividenden per cheque aan iedere aandeelhouder afzonderlijk betaalt. Dit is overigens geen essentieel onder deel van het eensgevend geldsysteem. De voornaamste fond ren, waarvoor de eensgevende geldnot.ering op het ogenblik in Amsterdam geschiedt, zijn de internationals, de Konink lijke Olie, Unilever en Philips Daarentegen hebben AKI' en Hoogovens tot nu toe nog geen aanleiding gezien om hiertoe over te gaan. Bij de Kon. Olie en bij de Unilevei heeft men coupurus van f 20,- per aandeel en bij Philips van f 25,-. De belegginsniaatschappijen in aandelen zijn una niem overgegaan tot het systeem van notering in eensge vend geld in coupures van f 50, nominaal. Daarnaast zijn er nog een aantal maatschappijen, die om bepaalde redenen haar aandelen hebben afgeschreven tot f 1,- nominaal, zoals Maxwell; Land Grant Cy. (Holding mij. van aandelen Dordt- se petroleum mij.), Senemba mij. en Algemene Exploratie Mij. Daarmede was de lijst tot voor kort uitgeput. Enige tijd geleden is de Algemene Norit overgegaan tot dit systeem, omdat het bestuur van mening was, dat de koers van het aandeel met een notering van boven de 1000 procent te zwaar werd voor het beleggende publiek. Daarom heeft men het gehele aandelenkapitaal gebaseerd op f 20,- ncminaal in de hoop hierdoor meer belangstelling van de eenvoudige belegger te trekken Dit voorbeeld zal thans wor den gevolgd door de n.v. Amsterdamsche Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der erven Lucas Bols. -Het werd hoog tijd< want de koers van het aandeel heeft de laatste paar jaren een storm achtige hausse ondergaan, zodat men reeds geruime tijd boven de 1000 procent noteert. laagste koers hoogste koers dividend in pet. Bols altijd beter gevaren het moge enigzins tegenstrij dig klinken bij het prediken van een sterke mate van matigheid i.p.v. overdaad. Het beursbericht van de Ned. Handel Mij. maakt in dit verband een interessante opmerking. Genoemd devies maakt voor de destilleerderijen nog steeds een wenkend perspectief. Vorig jaar werd aan gedestilleerd nl. niet meer dan rond 150.000 hl (ad 50 procent alcohol) verkocht, hetgeen, her leid tot een meer normaal alcoholpercentage in de meest geconsumeerde drank en omgeslagen over de volwassen be volking, uitkomt op niet meer dan 6 liter per hoofd. Aange zien wpt aldus de N.H.M., uit ervaring kunnen vaststellen, dat 25 glaasjes per liter een zeer haalbare „trek" is, kan de globale conclusie worden getrokken, dat het Nederlandse publiek nog niet verder is dan een glaasje per twee dagen. Deze situatie is zich echter in voor de destilleerderijen gun stige zin aan het zwijgen. Tegen de wil van de drankbestrij ders in, steeg het verbruik in 1962 met ca. 15 procent en in 1963 met 9 procent, terwijl naar waarde gemeten, de omzet in 1962 met 11 procent en in 1963 zelfs met 13 procent is toegenomen. Deze klaarblijkelijke neiging van het publiek om aan de gememoreerde oproep gevolg te gaan geven, komt in ie resultatenontwikkeling van Bols duidelijk tot uitdrukking. Waarschijnlijk om de concurrenten niet jaloerser te maken dan strikt noodzakelijk is, onthoudt de onderneming zich van het geven van omzetcijfers of zelfs maar indices, welk ge brek aan scheutigheid dan op de vergaderingen van aandeel houders met veel goede wil in andere vorm wordt gecom penseerd.... Terzake van Nederland laat men de aandeel houders echter niet in het ongewisse omtrent de eigen kracht, want lakoniek wordt medegedeeld, dat de verkopen aanzien lijk meer stegen, dan het landsgemiddelde. 1/2 2) 3) 1954 1) 217 252 1955 230 316 1956 269 328 1957 238 301 1958 235 418 1959 408 553 1960 452 650 1961 586 860 1962 670 1963 881 le helft 1964 1060 8 juli 1964 1165 1) ter beurze geïntroduceerd. 2) waarde 12.5 procent in aandelen uit de agio-reserve. 3) waarvan 9 procent in aandelen. 4) waarvan 10 procent contant of in aandelen. De koers van het aandeel zal straks dus uitkomen op on- 900 1066 1190 12 26 14 17 27 21 25 27 33 33 4) 4) Voorts wordt medegedeeld, dat de totale omzetstijging min der bedroeg dan 12 procent, waarvan men toch ook reeds wijzer wordt. Die 12 procent stijging heeft betrekking op het bedrijfsresultaat, zodat kan worden vastgesteld, dat de on derneming haar winstmarge heeft kunnen verbeteren. Het is de vraag, of zulks straks ook van 1964 zal kunnen worden vastgesteld, doch bij voortzetting van de huidige trend kan een „ruimschootse" compensatie van de kostenstijgingen wor den verwacht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het met name de buitenlandse dochterondernemingen zullen zijn, die aan deze verwachting grond geven. Daar verloopt immers de kostenstijging dit jaar veel geleidelijker. De gesignaleerde trend spreekt op illustratieve wijze op onderstaande indedcijfers, die de N.H.M. heeft uitgerekend. Jaar Exploitatie- Cash Netto Cash Netto winstindex Earnings winst Earnings winst index index in per aandeel a) 100 35,7 28,0 161 54,0 45,1 123 42,5 34,4 138 46,2 38,6 150 54,1 42,0 100 99 106 112 125 100 151 119 130 152 1959 1960 1961 1962 1963 a) gecorrigeerd voor stockdividenden. Op grond van deze cijfers mag de toekomst dus veelbe lovend worden geacht. Al te veel betekenis moet intussen aan de ontwikkeling in Nederland op zichzelf niet worden gehecht. Een zeer groot gedeelte van de omzet en van de bedrijfs activiteit speelt zich immers af in het buitenland. De deel- geveer f 220,- per stuk. Momenteel bedraagt het uitstaande nemingen staan in de balans van de moedermaatschappij te aandelenkapitaal, na uitdeling van 10 procent van het divi dend in aandelen wel niemand zal bij deze koers het dividend in contanten incasseren bijna f 15 miljoen. In verband daarmede heeft de vergadering van aandeelhouders besloten het voorstel van het bestuur te aanvaarden om hpt maatschappelijk kapitaal te verhogen van f 15 tot 25 mil joen nominaal, geheel verdeeld in aandelen van f 20,-, waar bij het mogelijk is, aandelen te doen registreren op naam, maar alleen in coupures van 50 x f 20,-.anders wordt het te duur aan administratiekosten. Helemaal consequent is dit natuurlijk niet en het is in strijd met de in Engeland en Amerika gevolgde gewoonte. Men ziet uit bovenstaande tabel, dat het koerspeil sedert de Introductie er beurze tien jaren geleden een fantastische stp- ging heeft ondergaan. Het onttrekt zich bij de overgelegde jaarstukken aan de beoordeling van outsiders in hoeverre deze stijging al of niet gerechtvaardigd is. Te oordelen naar ie rendement en na de uitgekeerde dividend is en wel re den voor een behoorlijke koersstijging, te meer, daar uit het boek voor f 20 miljoen, waarbij de directie in een verscho len zinnetje lakoniek opmerkt, dat deze waardering belangrijk lager is dan de intrinsieke waarde volgens de balansen van de genoemde dochters. Dit spreekt boekdelen. Op de geconsolideerde balans komen de gezamenlijke duur. zame produktiemiddelen voor met ruim f 20 miljoen tegen slechts f 2,3 miljoen by de „moeder" alleen. Ook hier zal men er wel rekening mede moeten houden, dat de waarde ring uiterst conservatief is geschiedt. Na veel aarzeling is men er tenslotte toe overgegaan om het pro memori-systeem waarbij jaarlijks alle investeringen volledig werden afge schreven, overboord te zetten. Voor de afschrijvingen ge bruikt men de vervangingswaarde, alles uiteraard volgens de gebruikelijke zeer voorzichtige methode. Nog enkele vergelijkingen. Bij de Ned „moeder" bedragen de uitstaande vorderingen ruim f 8 miljoen, bij het totale concern f 23 miljoen. De voorraden bij de „moeder" onge veer f 4 miljoen en bij het concern f 19 miljoen. Bij de cre diteuren zijn de verschillen nog groter. Deze bedragen bij de „moeder" f 7 miljoen en bij het concern f 25 miljoen. De open reserves belopen 'bij de „moeder" f 14 miljoen (v.j. 12,5) en bij het concern f 21,7 miljoen. Oppervlakkig gezien zou men tot de conclusie kunnen komen, dat de beurskoers jaarverslag wel blijkt, dat het bestuur de beste verwac in- torenhoog uitsteekt boven de aangetoonde intrinsieke gen heeft voor de toekomst. Men verwacht, da es agzm waarcje Maar deze „aantoning" is dermate conservatief, dat „Elke dag een glaasje" het goed zal blijven doen. Men is bij het verschil wel verklaarbaar schijnt. In één week tijd zijn er bij de Fokker vliegtuigfabriek vier bestellingen voor de levering van een F 27 Friendship bin nengekomen. Drie luchtvaartmaatschap pijen, de Icelandair, de Pakistan Inter national Airlines en de Royal Nepal Air lines Corporation hebben er ieder een ge kocht. De vierde is bestemd voor het directoraat-generaal van de burgerlucht vaart van Pakistan. Met deze nieuwe orders is het aantal verkochte Friendships reeds tot 281 ge stegen, waarvan er 253 zijn afgeleverd. Thans komen twee van deze vliegtuigen per maand van de produktielijn. Binnen kort zal het produktie-tempo worden op gevoerd en hoopt men er bijna drie per maand te kunnen afleveren. De directies van de Nederlandse Han delmaatschappij, n.v. en van de Twent sche Bank n.v. delen mede, dat een naar hun oordeel voldoende aantal aan delen en certificaten van aandelen de Twentsche Bank n.v. op de in het be richt d.d. 22 juni 1964 vermelde voor waarden is aangemeld en ingeleverd. Indien derhalve de op of omstreeks 23 juli 1964 te houden buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders de Twentsche Bank n.v. het voorstel tot statutenwijziging heeft goedgekeurd en de ministeriële verklaring van geen be zwaar op bedoelde statutenwijziging zal zijn verkregen, zal het aanbod onvoor waardelijk zijn, aldus een gezamenlijk communiqué van beide banken. De Rotterdamsche Bank wijst iedere verantwoordelijkheid voor de gang van zaken bij de Verenigde Nederlandse Tex tielbedrijven J. W. Meyerink en Co. n.v. te Winterswijk volledig af. Dit zei de directie van de Rotterdamsche Bank gis teren in Amsterdam tijdens een gesprek dat zij met de vakbonden over de kwes tie Meyerink voerde. Bij dit gesprek was eveneens de aangestelde bewind voerder van het textielbedrijf aanwezig. De Rotterdamsche Bank schuift de ver antwoordelijkheid voor de gang van za ken volledig af op de directie van de n.v. Meyerink en Co. Uit sociale overwegingen is zij echter bereid iets te doen aan de allermoeilijk ste personeelsgevallen. Zij zal daarvoor een bedrag beschikbaar stellen dat na overleg met de vakbonden en met de bewindvoerder zal worden toegewezen aan diverse personen. Ook de pensioen aanspraken zullen afzonderlijk worden bekeken. Daarnaast stelt de Rotterdam sche Bank zich garant voor het uitbe talen ,van het loon dat het bedrijf nog steeds schuldig is aan haar 500 werk nemers. Het tarief voor daggeld (call money) is met ingang van heden met een half procent verhoogd tot 31/2 procent. Dit als gevolg van de toenemende krapte op de geldmarkt. Op 8 dezer werd het ta rief met een half procent verlaagd tot drie procent. (Advertentie) De boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven hebben hun expansie hernieuwd voor wat de spaartegoeden betreft. Zag het er in de eerste maanden van het jaar naar uit dat de toeneming min der groot zou zijn dan verleden jai, na de maand maart kwam er elke maand netto meer spaargeld binnen dan in de overeenkomstige maanden van verleden jaar. April was een markant keerpunt want, hoewel de aanwas van de spaar tegoeden bij de boerenleenbanken in die maand gewoonlijk zeer gering of naga tief is vanwege de seizoenfinanciering in de landbouw toonde april dit jaar een spaaroverschot van 8 miljoen, meer dan het dubbele van hetgeen dezelfde maand verleden jaar opbracht. Ook mei en juni waren gunstiger dan in 1963. Alles bijeen namen de spaarte goeden in de eerste helft van 1964 toe met 124 miljoen gulden. Het herstel is slechts voor een gering deel te danken aan de ontwikkeling op het platteland. Verbetering kwam vooial tot stand in de stedelijke en semi-ste- delijke sfeer, waar de spaarder wordt aangetrokken door de grote keus in be leggingsmogelijkheden De grote va.ia- tie in de spaarvormen van de boeren leenbanken en de renteverhoging in maart hebben hier een belangrijke rol gespeeld. De financiering van de seizoensuitga ven in de landbouw stelt altijd hoge eisen aan de boerenleenbanken in de eerste helft van het jaar. Dit is ook nu weer het geval geweest Tengevolge van de sterke kredietvraag in de gehe le particuliere sector is de kredietver lening sterk uitgebreid. Dit betreft zo wel de agrarische als de niet-agrarische sector. In totaal kwam de toeneming van de uitstaande leningen in het eer ste halfjaar op globaal 190 miljoen gulden te vergelijken met 91 miljoen gulden in de eerste helft van 1963. Hierbij valt te bedenken, dat de financieringsbehoeften (Advertenties) De Bank voor Brabant van de cliëntenkring van de boerenleen bank in de eerste helft van 1963 aanzien lijk geringer waren in verband met de strenge winter, waardoor het seizoen in de landbouw 'was verlaat en in de bouw een groot voorstverlet optrad, al dus de Centrale Coöperatieve Boeren leenbank. MYSTERIEUZE FLUORESCENTIE ver tonen bepaalde mineralen onder ultra-violet licht. U ziet dit fascinerende verschijnsel inde SCHATKAMER ONDER DE LIJNBAAN Expositievanedelstenen.mineralen.fossielen antiquiteiten etc. Diamantslijperij in bedrijf. Geopend elkedagvan 9-5 uur.Toegangvrij. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN92 r'dam (Advertentie) Goedgekeurd, door de N.V.S. aj^ë na nena Een van de projecten waarvoor van Nederlandse zijde subsidie is gevraagd uit het Europese oriëntatie- en garantie fonds, is de uitbreiding van de veemarkt te 's-Hertogenbusch. De daar bestaande plannen omvatten de bouw van nieuwe hallen en restau rants, de aanleg van los- en laadheuvels, een demonstratieterrein en een goederen markt, de vergroting van parkeerterrei nen en de uitbreiding van de spoorweg accommodatie. De rivier de Dieze is al verlegd om de voor de uitbreiding nodige ruimte te verkrijgen en met de vergroting der par keerterreinen is al een begin gemaakt. Van 's-Hertogenbosch uit wordt veel vee geëxporteerd naar E.E.G.-landen. 's-Hertogenbosch is de enige Neder landse veemarkt waarvoor een derge lijke aanvraag voor het jaar 1964 ge daan is. Voor het jaar 1965 zal een sub sidie worden gevraagd ten behoeve van de veemarkt te Leiden. Uitbreidings plannen zijn daar al gereed en binnen kort hoopt men er bouwvolume toege wezen te krijgen. Dividendvoorstellen N.V. Maatschappij tot exploitatie van Rheinische Kohlensaurewerke 9 pet. (9). NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 163.50 163.80, Philips 151.80—152.00, Unilever Tussen de Belgische regie der telegra fie en telefonie en de Nederlandse P.T.T. is in principe overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk semafoon- net. Dit net omvat een draadloos geco deerd oproepingssysteem via het gewone telefoonnet en een automatisch daarop aansluitend radio-zendernet. Nadat in de afgelopen maanden, zowel in Den Haag als in Brussel, overleg hier over is geweest, is het te verwachten dat nog in de loop van dit jaar door de beide betrokken ministers een overeenkomst daartoe zal worden getekend. De Nederlandse dienst zal in de loop van september beginnen, enige tijd later zal de semafoondienst in België geopend worden. Te zijner tijd zal dus over het gehele grondgebied van België en Nederland het gebruik van de semafoon zonder beper kingen mogelijk zijn. De totale capaciteit van het gezamenlijke net bedraagt dan 100.000 aansluitingen. Het abonnement voor de Nederlandse aangeslotenen zal 42,- per maand bedragen. De belangstelling voor deze nieuwe dienst is in Nederland zo groot dat al voor het begin ervan een wachtlijst moest worden aangelegd. PER AUTOMAAT In Nederland zullen de signalen wor den uitgezonden via de zenders te Lopik en Smilde, terwijl in België gedacht wordt aan opstelling van zenders te Den- derhoutem bij Aalst en Baraque de Frai- ture in de Ardennen. De oproepen, zowel voor de Nederlandse als de Belgische aangeslotenen, worden geleid via de thans nog in het Dr. Neherlaboratorium te Leidschendam opgestelde elektronische automaat. Dit zgn. centrale besturings systeem zal te zijner tijd in de districts centrale te Den Haag worden geplaatst. Gedurende ruim een jaar is de Neder landse semafoondienst met vijftig aan sluitingen beproefd. Als proefkonijnen fungeerden diverse categorieën gebrui kers, zowel artsen, dierenartsen, expedi teurs. het seinwezen van de N.S., verte genwoordigers als de chef van de wegen wacht. De medewerking van de Belgen stelt de bereikbaarheid van Nederlandse se mafoon-abonnees in Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen absoluut veilig. Gebruik van hulpzendertjes in de „rand gebieden" zal dan niet meer nodig zijn. De semafoon-zendinstallaties zijn allen dubbel uitgevoerd. Bij defecten wordt automatisch overgeschakeld. WERKING Wil men een semafoon-abonnee berei ken, dan wordt een telefoonnummer ge draaid. Daarna kiest men een uit zes zelf overeengekomen codes. De zenders zor gen via de centrale besturing voor een geluidsoproep aan de gevraagde persoon en geven in combinaties van genummer de lampjes de gewenste code op. De opgeroepene kan zich dan zo nodig voor verdere informatie met de oproeper in verbinding stellen via de normale tele foondienst. De semafoon is een draagbaar toestel, dat met glijcontacten op autobatterij en -antenne kan worden aangesloten, maar ook met eigen batterijen en antenne dienst kan doen. Het apparaat weegt 4500 gram. Een aparte code waarschuwt, in dien storing mocht optreden en ook, wan neer de vier zenders onvoldoende con tact met de ontvanger hebben, zoals bv. in tunnels. Iedere ontvangen code wordt in de semafoon „bewaard" totdat de abonnee die uitwist. STEENBERGEN, 10 juli Zwarte bessen industrie 7875, rode bessen 35 51, frambozen per doosje 3648, dubbele bonen 6294, erwten 5264, consumptie aardbeien 50156, Eerstelingen bonken 28.0023.00, grote 13.8018.90, Doré bon ken 28.0023.00, grote 12.6019.20, Bintje grote 12.90—16.10, Barima grote 15.60 16.40. BERGEN OP ZOOM, 10 juli Sla 40180, andijvie 2224, erwten 62102, bloemkool 1232, prei 36142, uien 20 46, kroten 68. bospeen 1222, waspeen 12, selderie 3662, kas-peterselie 60 120, aardappelen 1224, kas snijbonen 120 145, stam snijbonen 6284, dubb. bo nen 8597. KAPELLE, 10 juli Industrie- en ex portveiling: frambozen in kratten per kg I 181—216, II 172—177, frambozen in tubs I 132, rode bessen per kg extra 6471, I 45—47, II 35.60—36.20, III doordraai per doos I 2326, zwarte bessen per kg I 7879, II 75, Loganbessen per doos 4451, II 2930, kruisbessen per doos extra 22, II 18, witte bessen per doos II 14, kruisbessen per kg I 68—82, II 44 52, aardbeien per doos van 250 gram Red Gauntlet I 72—106, II 22—71, Talis man I 71—92, II 2354, Senga Sengana I 6669, II 39—49, aardbeien zonder dop per kg: Senga Sengana II 5059, Red Gauntlet II 5469, dubb. pr.bonen per kg 31, B 22, C 9,5, kaspruimen per stuk extra I 92103, kasperziken per stuk extra A 1014, tomaten per krat van 6 kg I A 325 —347, I B 345—351, I C 286—294, kersen per kg zure morellen ontsteeld I 4252, II 33, zure morellen I 90, II 52, Varikse zwarte I 174, Vroege van Werden II 124— 131, citroenkersen II 63, groenteveiling: aardappelen bonken 1516, I 12—16, II 1213, drielingen 12, kriel 2.53.5, krop sla 4.5—6, bloemkool 1231, bosuien 18 21, boskroten 68, bospeen 1920, bos- selderie 35, komkommers 10—13, spits kool 1517, preludebonen 95. GOES, 10 juli Export- en industrie veiling: zwarte bessen I 76.4077.10, II 74.30, rode bessen I 43, I ind. 35.7037.20, II 35.30, frambozen in kratten I 180182, II 175—178, dubb. pr.bonen I 101—102, aardbeien per doos: Talisman II 38-^6, III 27—33, Red Gauntlet I 71—87, II 3<£— 68, III 22—36, Senga Sengana II 25—50, III 17—29, aardbeien met dop per kg: Talisman II 115—130, Red Gauntlet II 128—130, III 71—80, Senga Sengana II 50—85, III 50—52, diversen per doos: rode bessen I 21—24, II 15—19, frambo zen I 4547, Loganbessen II 3542, kruis bessen I 17—26, II 20, Hedelfinger I 43, diversen per kg: Golden Japan I 200 240, Beauty I 220—240, II 150, III 120, Ruth Gerstetter I 110, Insp. Löhnis II 91, Hedelfinger II 100—160, klerken II 185, eierkrieken I 132, kruisbessen I 40—88, II 47—64, groenten, per stuk: bloemkool A I 14—30, A II 12—27, B I 14, B II 1213, afw. 1216, kropsla I 89, II 49, komkommers A I 15—22, A II 1619, B I 14—15, B II 12, C I 10, afw. 9—14, per kg: aardappelen bonken 1518, grote 12—16, drielingen 12—14, kriel 2—6, dop erwten II 71, tuinbonen I 1016, II 10, snijbonen I 135, II 118128, prelude 104 107, saxabonen I 96, dubb. pr.bonen I 104 —107, rabarber I 4—6, uien 8—22, groene kool 9, andijvie I 16—17, II 16, spinazie II 7io, postelein I 2023, II 1721, to maten A 6568, B 70, C 50, kroten 7—14, per bos: wortelen II 2544, peterselie 5 20, uien 14—24, selderie 7—20, kroten I 5—6, II 4.50. TERNEUZEN, 10 juli Sla I 10.80— 18.40, II 6. bloemkool A 3150, A II 12 42, B II 15—22, afw. 12—25. groene kom kommers 16—26, witte komkommers 28 29, meloenen I 145, II 108, selderie 49, peen 10—36, uien 7—20, rode eerstelin gen I 1213, Eerstelingen bonken 2426, I 13—22, drielingen 12—13, kriel 3—14, Barima bonken 16, I 1215, kriel 12, Eigenheimers I 12, stamsnijbonen 31, pr. bonen 84—107, Saxa 82—92, prelude 81— 96, tuinbonen 2831, peulen I 226239, kroten 15—20, spitskool 9—12, sav.kool 5is, waspeen 17—37, rabarber 614, tomaten A 74, A II 66, C 58, CC 46, uien 18, aardbeien per doosje Talisman I 58 62, II 30—56, III 23—25, Red Gauntlet I 72—84, II 41—61, III 30, Sengana I 58, II 3050, III 19, per doosje: rode bes sen I 2026, II 1023, frambozen II 39 47, witte bessen II 11, kruisbessen I 12— 24, per kg kruisbessen I 4664, II 2544, rode bessen I 50, II 3540, zwarte bessen I 7476, II 7072, druiven wit 518531, blauw 420436, morellen 96. MIDDELBURG, 9 juli Rode bessen per kg 1 94, per doos II 20, frambozen II 4656, aardbeien per doos II 6472, vroe ge aardappelen: bonken I 19.80, II 19.30, grote I 17.50, II 17.20, drielingen I 15.60, II 14.00, kriel I 9.00, II 6.00, aanvoer 60 ton. BREDA, 10 juli Andijvie 1520, bloemkool A 3040, B 16—20, snijbonen kas 130—150, dubbele stambonen 95118," tuinbonen 1518, doperwten rijs 90105, stam 5070, peulen 100140, kaskom- kommers 1025, rode kool 68, sav.kool groen 1220, spitskool 1520, bospeen 20 35, postelein 2020, rabarber 4—8, sel derie bos 48, sla I 813, II 46, spina zie I 1016, export tomaten per bak van 6 kg A 321—338, B 312—318, C 312—318, CC 247253, peterselie bos 35, vroege aardappelen bonken 1820, drielingen 17 21, kriel 1822, prei 100110 waspeen A I 16—25. LEEUWARDEN, 10 juli Aanvoer: gebruiksvee 514, slachtvee 560, kalveren (gras- en vette) 442, nuchtere en mest- kalveren 449, schapen en lammeren 474, varkens en biggen 37, bokken en geiten 69, paarden 194, veulens 6, totaal 2745. Prijzen: melk- en kalfkoeien 11001300, gustekoeien 750—1000. pinken 525700, enterstieren 7501050, alles per stuk; koeien le, 2e, 3e kw. 4.004.10, 3.703.80, worstkoeien 3.003.10, stieren 4.204.30, alles per kg slachtgew.; graskalveren 300 400 per stuk, graskalveren 3.90—4.00 per kg slachtgew., vette kalveren 2.80— 3.00, nuchtere kalveren 1.401.50, beide per kg levend gew.; nuchtere kalveren 5075, mestkalveren 200225, fokscha pen 120130, alles per stuk; vette scha pen 2.503.00, lammeren 0.75—1.00, beidé per kg slachtgew.; lammeren 100120 per stuk, oudere paarden 2.002.40, jonge paarden 2.402.60, beide per kg slacht gew.; werkpaarden 13501450, veulens 250350. bokken en geiten 3042, alles per stuk; bokken en geiten 1.20—1.30, sla gersvarkens 1.60—1.65, beide per kg slachtgew.; biggen 55—65, 60—75 per stuk. Overzicht (resp. aanvoer - handel - prij zen): gebruiksvee: als vorige week - stug - lager; slachtvee: niet minder - stug - lager; kalveren (gras- en vette): als vorige week - gewoon - niet hoger; nuch tere en mestkalveren: kort - wel handel - goed; schapen en Jammeren: matig - iet* stug - neiging tot dalen; slachtpaarden: groot - stug - lager; werkpaarden en veu lens: groot - stug - lager; bokken en gei ten: goed - stug - lager; varkens en big gen: iets beter - kalm - iets beter. Konstanz 340 (—3), Rheinfelden 219 (4-1)» Ottenheim 262 3), Straatsburg 210 6), Maxau 380 6), Plochingen 104 (4-1), Mannheim 211 (—3), Stein- bach 114 (—1), Mainz 206 (4-4), Bingen 129 (—5), Kaub 134 (—3), Kochum 240 (4-3), Koblenz 134 (—6), Keulen 80 (4-2), Ruhrort 242 (—2), Lobith 849 (—5), Nijmegen 637 (—3), Arnhem 685 7), Eefde IJsel 204 (—6), Deventer 114 3). Monsin 5444 2), Borgharen 3840 (4-40), Belfeld 1098 (4-18), Grave beneden de sluis 501 (4-4). De aandelen van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen hebben gisteren in de belangstelling gestaan. Reeds ge durende de niet officiële ochtendhandel werd 300 tot 305 voor de stukken be taald, tegen donderdag 288 als officiële koers. EMS werd niet, zoals 's morgens werd verwacht, in een open hoek ver handeld. Er w-erd volstaan met een advieskoers op circa 310. Een koerswinst derhalve van ruim twintig punten van de ene op de andere dag. In 1964 daalde de koers van dit fonds van circa 425 tot 280 woensdag jl. De vaste stemming van gisteren was een gevolg van mededelin gen van de heer R. Zwolsman, voorzitter van de raad van bestuur van EMS over de behaalde resultaten in de eerst zes maanden van 1964. Deze zijn belangrijk beter dan die van 1963. De vooruitzich ten voor geheel '64 noemt de heer Zwols man zeer goed. De maatschappij heeft het eerst halfjaar van het nieuwe boek jaar reeds een belangrijke winst gemaakt op de verkopen van onroerend goed. Er staan de directie vele middelen ten dienste om zich, zo dit nodig mocht blij ken van een voldoende liquiditeit te ver zekeren. Genoemde mededelingen hebben het vertrouwen van het publiek en de beurs in het koersverloop van de aan delen EMS een goede ruggesteun gege ven. De handel in de internationale waar den was, zoals viel te verwachten, zeer gering. De meeste koersen stelden zich een weinig beneden het slotniveau van donderdag. Kon. Olie herstelde welis waar van f 162,30 tot f 163,- doch bleef op deze prijs nog een halve gulden be neden de slotprijs van donderdag. De ver schillen van de overige hoofdfondsen waren minimaal. Wall Street bood donderdag goed weerstand aan de winstnemingen doch kon niet verhinderen dat de stemming aan het slot nauwelijks prijshoudend was. Van de Nederlandse hoofdfondsen waren Kon. Olie en KLM er lager. De overige Europese beurzen gaven gisteren weinig verandering te zien. 9/7 10/7 Staatsleningen Nederland 58 4% Ned. 59 4% Ned. 60/2 4% Ned. 59 4%. Ned. 60 4% Ned. 61 4% Ned. Staff. 47 3% Ned. 56 3y2 Ned. 50/1-2 3% Ned. 54/1-2 3% Ned. 55/1 3% Ned. 55/2 3% Nederland 37 3 Ned. Grootb. 46 3 Ned. Doll. 47 3 Ned. Invest. 3 indië 37a 94 93% 92^ 92 90 Vs 90% W. «6 A 703/4 81% 81 85 V. 85% 841* 89% 95% 90 Buik en kredietwezen B. Ned. Gem. 57 6 Id. 30 58/59 4% Id. 85 J. 60/3-5 4% Cultures A'aam Rubber HVA Mijen ver. 101% 91% 91% 94% 93% 93 92 V4 90% 90% 81 86% 78% 81% 81 Vs 85A 85% 84% 89% 95% 89% 101 91% 91% 113 148 112% 146% Industriële ondernemingen i A.K.U. 461 462 Deli Mij f. cert. 126 125.50 I Hoogovn.r.c.v.a. 625% 625% I Philips Gem. Bez.151.90 152.10 i Unilever c.v.a. 145.70 145.70 Dortsche Petr. 760 760 Dortsche Petr 7% 759 759% Kon. Petr. 20 163.30 163 Scheepvaart en Luchtvaart H.A.L. 106% 107% Java-China Pak. 136 K.L.M. f. cert. 67.50 66.50 K.N.SM. n.b. 142 143 Stv.MU Ned. 131% 132 Nievelt Goudr. 106 105% v. Ommeren c.v.a. 246 246 9/7 10/7 Rotterd. Lioyd Scheepv Unie cTemieieningen Alkmaar 56 2% A'dam obi. 51 2% Id. 56-1 2% Id. 56-2 2% id. 56-3 2% Breda 54 2% Dordrecht 5b 2% Eindhoven 54 2/3 Enschede 54 2% s Gravh o2-l 2% idem 52-2 2% Rotterd. 52-1 2^2 idem 52-2 2% Idem 57 2% Utrecht 52 2% Z.-Holiand 57 2% Z.-Holland 59 2% 135 126 80% 85 y4 81% 93% 91% 82% 81% 77% 100% 85% 84% Converteerbare obligaties A.K.U 1000 4% 121 Billiton 5 182% Gelder Zn. 4% 96% KLM subord. 4% g8% Meelf. N. Bak 4% 176 Schokbeton 3% Scholten Foxh 4% 122 Utermohien 4% 200 Aanü. in belegg mij en Alg. Fonds, bezit Converto 1-1 pb :IBB bel.dep. l-2pb Interbonds 1 pb A'dam bel.mij 50 Interunie 50 Nefo f 50 Robeco 50 Unitas f 50 Ver. bezit 1894 50 Europaf. 1 lo pb. Bank, krediet, verzekering A damse Bank 372 379 Cultuur banic 23% 133% 126% 80% 85 81% 93 92% 82 80% 81% 77% 87% 89% 84% 102 84% 85 122% 180% 96 88% 176 b 122% 200 1340 1340 1080 1082 897 892 726 726 i58.5v 158 206 206 111.5 111 234 234 512 510 135.51 135.50 524 530 Gron lnd. Cr. B. Holl. Bank Unie Kasassociatie Nat. Ned. cert. Ned. Crediet B Ned Handel My Ned. Middenst. B Ned. Uverzee B R'damse B. Slavenburg's B Twentse B. Aib. Heijn Alg. h. my Onr. G Aime A'dam Alg. Norit My. Arnstei br. A'dam Ballast Mij A'dam Droogd. Mij A'dam Rytuig Mij AN1EM nat. bez. Beeren tricotfabx Bensdorp Intern BerghJurg. 250 Berkei's Patent Blaauwhoed Biydenst Will Bols Lucas Borsumy Wehry Braat mach A dam Breda mach. fabr Bredero Ver. bedr Brocades Bronswerk Buhrmann-Tetter Bijenkorf Calve Carps Gaxenfabr. Centr. Suiker My Cur. Handel M)j Daalderop Dagra Demka Staaifabi Dess. tapytfabr Dikkers en Co. Drie Hoefyzers D.R.U. Duyvis Jz. Emba Enthoven Pletter!] ErdaJ Mij Excelsior 9/7 10/7 185 186 245 245 14b 146 782 795 223% 223% 332% 333 213 213% 239% 239% 331% 338% 215% 215 310 310% emingen 596 096 250 x 154 153 160 161 420 420% 4yo 485 x 152 152 328 328 66% 65% 127% 127 499 495 245 245 217 224 440 440 124% 125 1025 1030 73 73 72 75 222 221 695 778 780 146 146% 675% 792 790 1008 1003 390 390 400 385 183% 255 x 253 250 248 190 190 336 332% 164% 161 380 380 267% 266 268 x 265% 261 260 270 265 670 670 222% 225% Fittingfabr. Fokker Ford Gazelle ry w.fabi Gelder Papier Gelderl.-Tielens Gero fabr. Geveke en Co. Gist- en Spir.fabr. Grinten v. d. Gruyter en Zn 6% Hagemeyer Co 't Hart instr. Havenwerken Heem van der Hemeken's bierb Hey broek-Zeiano Hoek's mach ,1a br Holl. Kattenburg HoU. Beton My HoU. Constr. w. Holl. Melksuikei Homburg Hoogenbosch sch Hooxmeyer Zn indoia lng. Bur. Bouwn internatio Int. gew. betonb inventum JongeneeJ houth Kemo Kempen Begeei Key houthandel Kledingind Smn.- Kiene Suikerw. Kon. Papiertabi Kon. Zout Ketjen Korenschoof Koudys voed. Kromhout mot Kon. Ver. Tapyt Leeuw. Papiei Leidse Wolsp. Lindeteves Macintosh Meel Ned. Bak* Mees "63 Menko Meteoor Beton Miss» Ui tg My Mosa Muiier en Co. 9/7 10/7 132% 131 370 370 942 945 325 160 161 499 500 695 328 324 949 940 455 386 337 422 397 107% 395 x 470 x 268 446% 158 432% 152 301 447 464 759 260 219 258 292 865 259 202 140 513 290 467% 157 458 232% 281 512 435 b 290 455 155% 390 337% 421% 397 109 400 475 b 207 447 335 x 158 430 152 302 460 761 262 260 290 868 255 b 203 140 290 469 155 x 480 460 229 195 521 435 285% Mijnbouwk. werk Naarden Ch.fabr Nedap Ned. Dok. My N. exp. papJabr Ned. Kabeifabr Ned. Melkunie Ned. Scheepsb. My Nelle wed. v. Netam Nyverdal-Cate Oranjeboom Overzeese Gas Palemb. Ind. My Pal the Phillips 6% cumpi Pietersen auto's Reesink en Co Reineveld mach Riva Rott. Droogd. My Ruhaak en Co. Rijnstaal Schev expi. My Schokbeton Scholten Karton Scholten fcoxhoJ Simon de Wit Simon's emb.labi Smit transf. Spaarnestad Stokvis Zn. Stoomsp iwenthe Swaay van Tabak. Phil, c.v Thomas en Dry vei Thomsen v. bedr Twe. Overz. Hand Udenhout Steeni Unilever 7% Idem 6% idem 4% Utermohien Utr. asfaltfabr. Varossieau Veenend. Stm.sp Ver. Bliklabr. Ver. Glasfabr. n.L Ver. Machjfabr Ver. Touwfabr. Vette winkel Vezel verwerking 9/7 10/7 405 x 517 516 141 145 128 224 230 339 344 286 285% 125 123% 248 247% 302 305 178 176 372% 375 384 386 124 x 105 106 52 51.70 117 124 178% x 178 183 185 334 340 373 275 119% 115 112% 112 288 320 285 284 482 481 739 735 245 145 145% 238 235% 810 812 192 195 89% 88 919 310 172 x 171 672 675 280 285 98% 213 211% 130% 130 116 b 114% 78% 78% 290 t 300 262 272 265 265% 262 180% 181 289 389 365 374 155 x 155 9/7 10/7 Vihamy Vlissingen katoen Vredestein rub. V ulcaansoord Walvisvaart WerrunK s Beton Wessanen Wilt. teyenooro Wit's textiel Wyers lnd H. Zaalberg Zeeuwse Gonfect Zwanenberg Org ZwitsaJ 158% 260 x 224 d 113 46 219 4o3% 201 213% 534% 113 365 960 158 250% 231 114 45% 215% 452 200 213% 532% 112% 365 960 liynbouw en petroleum Alg. Expi. My Bilutun le rubr Bill] ion 2e rubi. Kon Petr 1 a 2u Idem 5 a J 20 Moeara Enim Id. cert. opr. l/io Id. I winst be w ld. 4 winstbew. Oost-Borneo My. Scheepvaart Furness Oostzee Dollarfondsen Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motors Proct. and Gamble Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 45 5UD x 425 162 163 60 3040 3395 80 44b 503 x 425 162.50 163 3097.50 80 474% 472% 98% 43U 45% d 38% 38% 81% 82 y4 so go y« - 84% 46% 47 49% 49% - 60% b bieden gedaan en bieden gedaan en laten s laten d ex dividend e ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 17