„BARRY" HET BREEKIJZER Longkanker in ons land breidt zich verder uit Jubilerende kardinaal Alfrink krijgt wereldreis Geld terug Zijn kandidatuur kan Johnsons redding sijn Pleidooi voor een tweede randstad altijd norac op zak Twee doden bij veldloop: toeval" Transferlijst Bankrovers doden agent Republikeinse partij sal kraken in baar voegen als Goldwater presidentskandidaat wordt Een image Krachtig optreden Compromis Voorrang bouwvakkers te beperkt, zegt bond Overspannen arts gooit dakpannen Tegenhanger Troost Kardinaal van de kranten niet de echte Tweeduizend artsen helpen bij onderzoek Verontrustende nieuwe cijfers Vereniging vraagt Meer veiligheid voor voetgangers VerdedigerRuby volslagen gek Geen ondersoek Grote Tour Cracks in ronde van Huybergen Kleine Tour Verbetering van WBAC-record PRIJSVRAAG Vick Buckingham terug bij Ajax Luns naar India DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 JULI 1964 (Van onze medewerker, dr. K. J. Hahn) Precies 110 jaar na de oprichting van de Amerikaanse „Grand Old Partij", de republikeinse partij, valt dit jaar, op 13 juli a.s. te San Francisco een beslissing die haar fundamenten en daarmee misschien zelfs het bestaande partijsysteem van de Verenigde Staten zal raken. Op de conventie van de tweede partij van de Verenigde Staten zal de kandidaat voor de presidentschapsverkiezingen worden aangewezen. (Zie hiervoor elders in dit blad). Volgens de laatste gegevens beschikt senator Barry Goldwater over 709 stemmen van de 1308 kiesmannen die op die dag in het Cow Palace in de stad aan de Pacific bijeen zullen komen. Indien Barry Goldwater inderdaad de presidentschapskandidaat wordt, dan kan het gebeuren, zoqls in 1912 dat de partij in tweeën gespleten wordt. In dat jaar hadden de conservatieve .king makers" zich tegen Theodore Roosevelt gekeerd en daardoor de oprichting van de „progressive party" veroorzaakt, die zich achter Roosevelt schaarde en Wil son bestreed. Het is mogelijk, ja zelfs zeer waarschijnlijk, dat een zeer groot gedeelte van de republikeinse achterban de aanwijzing van Barry Goldwater niet aanvaardt en in november op Johnson stemt, en wel in een zo sterke mate, dat de „Grand Old Party" feitelijk uit elkaar valt. Hoe is het mogelijk dat de partij die altijd beweerde de traditie van Hamil ton, van Abraham Lincoln en van The odore Roosevelt voort te zetten, zo ver komt, een man als Goldwater tot haar voornaamste exponent te maken, een man die tegen de wet voor de rechten van de negers stemde en de kracht van de federale structuur van de Ver enigde Staten wil verzwakken, teneinde de afzonderlijke staten de mogelijkheid te bieden, op terreinen als de neger- wetten vrijer te handelen alle po litieke opvattingen die in strijd met 't politieke erfdeel van Lincoln en met de idealen van de republikeinse partij zijn. Hoe is dit mogelijk?. Velen vragen zich dit af, in het be wustzijn, dat hier een dramatische si tuatie is ontstaan, die een kenner van de Amerikaanse politiek als Walter Lippmann tot de volgende opmerking aanleiding geeft: „Het Leger des Heils zegt altijd dat een man aan de grond kan zitten, maar nooit helemaal weg is. De vraag is, of dit ook nog waar kan zijn voor de republikeinse partij." Het is natuurlijk niet gemakkelijk aan te geven hoe het zover kon komen. In ieder geval is het een feit, dat zowel tijdens het presidentschap van Eisenho wer als in jaren van de oppositie de Grand Old Party geen politieke leider had. Eisenhower wilde het niet zijn en Nixon kon het niet zijn. Twee neder lagen als kandidaat voor het presi dentschap en als kandidaat voor het ambt van gouverneur in Californië en vooral het feit dat hij zich als een „bad looser" toonde, hebben het pres tige van de overigens niet onbekwame Nixon uitgeschakeld. Er ontstond een va cuüm aan de top van de partij, dat Goldwater geleidelijk, maar met een ongewoon doorzettingsvermogen ging vullen. Nu hij in de laatste weken zowel in Californië als in Illinois, zijn tegen standers een flinke klap toediende en daarmede in princpe de stem van de meerderhed van de gedelegeerden van San Francisco op zich kon verenigen, is het onmogelijk uit te maken wie en wat hem eigenlijk nog zou kunnen stuiten. De situatie in de laatste twee weken voor de conventie bewijst dit. De 55-jarige Goldwater, kleinzoon van een joods-Russische emigrant is een merkwaardige figuur, de enige in de partij, die het gelukte, zoiets als een „image", een „beeld" te worden in de publieke opinie van de Verenigde Sta ten: hij is van huis uit een rijke zaken man, eigenaar van warenhuizen die hem een miljoenenvermogen in dollars heb ben ingebracht, hij is reserve-generaal van de luchtmacht en kan met een vliegtuig door de geluidsbarrière bre ken, hij is een knappe, zeer fotogenieke man, als senator van Arizona de typi sche vertegenwoordiger van het oude, goede Amerika uit de negentiende eeuw, onberispelijk, moedig. Amerikaans tot in de botten, niet erg sentimenteel tegen over negers en kritisch tegenover 't bui tenland. De republikeinse kandidaten voor het Witte Huis en voor de admi nistratie kwamen in de laatste decennia meestal uit het industriële en liberale noordoosten, Goldwater wil de gedach ten en de mannen uit het zuiden en het westen aanvoeren en met hen de repu blikeinse partij en Washington veroveren en daarmede zijn eigen partij mis schien een fatale klap toedienen. Zijn belangrijkste politieke opvattin gen illustreren dit gevaar: Goldwater is de vertegenwoordiger van die sterk con servatieve groep, die tot nu toe een minderheid geacht werd. In beide Ame rikaanse partijen bestaan nu eenmaal sterke tegenstellingen, bij de republi keinen vinden we de extreem rechtse senator John Tower van Texas, naast de liberale progressieve senator John Javits van New-York, zoals bij de de mocraten de socialist Paul Douglas naast de aarts-conservatieve anti-inte- grationalist James Eastland. Goldwater slaagde erin aan de con servatieve groep van zijn partij lei ding te geven: hij verklaarde zich openlijk aanhanger van de felle anti communistische politiek van de Eisen- hower-Dulles-tijd, ziet geen nut in de diplomatieke betrekkingen met de Sov jet-Unie, of wil ze slechts aanhouden, als de Sovjet-Unie concessies doet; hij voelt voor een politiek van het „brink manship", van het krachtig optreden tegen Moskou dat tot aan de rand van de oorlog kan voeren; hy pleit voor een krachtig optreden in Viet nam, dat iedere militaire hulp vanuit Noord-Vietnam, of die nu Russisch of Chinees is, afsnijdt, eventueel met ge bruik van kernwaperis. Hij sprak zich herhaaldelijk in zeer scherpe bewoordingen over de Verenig de Naties uit en stelde bij gelegenheid zelfs voor de volkerenorganisatie te ver laten wat hij nu niet meer doet. Hij geeft uitdrukking aan het diep ingewor telde wantrouwen van de Middle-West tegenover alles wat niet Amerikaans is, vooral natuurlijk tegenover andere con tinenten, een stuk goed oud isolationis me van de echte oude pioniers komt hier naar voren, in de kritiek op Europa, dat hulp aanvaardt en geen dank toont, tegenover de Afro-Aziatische landen die de economische steun verkwisten, zeer in strijd met de harde voortrekkersgeest van de oude Amerikanen die met de bandwagen door de woestijnen van Ari zona en Texas trokken; hij stemde te gen de wet voor de gelijke rechten van de negers, waarvoor 27 van de 33 re publikeinse senatoren hun stem hadden uitgebracht, en tenslotte bestaan bij hem ongetwijfeld bepaalde sympathieën voor de zeer rechtse, half-fascistische John- Birch-Society, die met haar anti-commu- nisme de nalatenschap van McCarthy beheert.Dat Goldwater natuurlijk ook op het gebied van de sociale politiek zijn eigen ideeën heeft en b.v. zich voor so ciale verzekering alleen op partculiere basis heeft uitgesproken zal nu wel nie mand verbazen. Het was voor de republikeinen en de republikeinse „kingmakers" uit het noordoosten een grote verrassing dat de ze geest van een minderheid, die zij meenden onder controle te kunnen hou den, plotseling met een zo grote vaart overal in het land aanhang won. Gold water was niet te stuiten: eerst trok zich zijn liberale tegenstander en me dedinger Nelson Rockefeller terug, wiens tweede huwelijk hem toch ongeschikt maakte voor vele in hun hart puritein se kringen, vervolgens trok zich ook Ca bot Lodge terug, die als ambassadeur in Saigon in de eerste faze van de cam pagne om de kandidatuur niet zelf had kunnen meedoen, hoewel hij zeer veel kansen had. Evenals Rockefeller keert zich nu Cabot Lodge vanuit een liberale cn vooruitstrevende politiek met kracht tegen de golf van het conservatisme dat niet alleen volgens Walter Lipp mann het einde of tenminste de split sing van de partij kan betekenen. Met het wegvallen van deze beide werkelijk ernstige concurrenten van Goldwater kregen echter zijn overige tegenstanders geen grotere kans. Nixon blijft de se- grote onzekerheid. Scranton kan nog heel wat inhalen, als de partij toch nog beseft, hoeveel republikeinse gouver neurs, parlementariërs in de staten door een zege van Goldwater hun man daat en hun ambt zouden verliezen en hoeveel negerstemmen naar de democra ten zullen gaan. Er is een troost: een kandidatuur van Barry Goldwater is vermoede lijk de beste garantie voor een overwinning van Johnson bij de verkiezingen in november. Maar een verpletterde, vernederde, ver warde Grand Old Party in de op positie is ook voor hem geen mooi vooruitzicht. Dr. C. Miermans, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, heeft in het juni-nummer van „Politiek", een uitga ve van de K.V.P., een pleidooi gehou den voor een tweede randstad, die een groot deel van Noordholland zou kun nen omvatten. Hij denkt aan een gebied vanaf Alkmaar, via Hoorn naar Enkhui zen en van daar in de toekomst via de Markerwaard en Zuid-Flevoland over Lelystad in een boog en het Oostvaar- derdiep (en toekomstige verlenging van het Noordzeekanaal) naar het „oude land" in de omgeving van Amersfoort. Tussen de stedelijke concentraties langs de tweede randstad blijft een „open" ruimte van enige tientallen ki lometers, die agrarische en recreatieve functies heeft. De tweede randstad kan de aanzet betekenen voor: verbreding van het zee front (Den Helder) en ontwikkeling van Friesland-Groningen, omdat de afstand tot de centra in het westen wordt ver kleind. (Van onze verslaggever) „Het is een forse stap in de goede richting dat minister Bogaers bouwvak arbeiders, de minstens twee jaar in de woningbouw hebben gewerkt, voorrang wil geven bij het verkrijgen van een woning. Het is echter jammer en on juist, dat dit besluit van de minis er een zo zeer beperkt karakter draagt Men kan de bouwnijverheid niet in moot jes hakken", Dit staat in het blad ,,Op de steiger" van de Nederlandse kath. bond van werknemers in de bouwnijverheid „St.- Joseph". Het blad zegt dat het deol van de bouwnijverheid dat zich niet in de woningbouw bezighoudt, ook zeei be langrijk voor de volkshuisvesting is". Men kan zelfs zeggen, dat een goede bezetting van dat andere deel de woning bouw in zijn huidige omvang mogelijk maakt". Het blad had dan ook liever gezien dat ook bouwvakarbeiders die in andere dan de woningbouwsectoren langere tijd werkzaam zijn, voorrang zouden genieten bij het verkrijgen van een huis. Een in ernstig overspannen toestand verkerende Haagse huisarts is dondei- dagnacht in de Jan Evertstraat in Den Haag op het dak van 'n huis geklommen en heeft vandaar af ongeveer 125 dak pannen naar beneden gegooid. Zes rui ten van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen sneuvelden. De man is zelf weer naar beneden ge klommen en door de politie aangehou den. Een arts van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, achtte het noodzakelijk dat de man werd opge nomen in de psychiatrische inrichting „Oud Rozenburg". De arts is 36 jaar (Advertentie) BARRY GOLDWATER vacuum-vuller cundaire figuur, die hij reeds onder Ei senhower is geweest, ondanks zijn han digheid, kennis en energie. Margarete Chase Smith blijft een outsider. In deze noodsituatie besloot ongeveer een maand voor de conventie in San Francisco de gouverneur van Pennsylvania. William Scranton, met Goldwater de strijd aan te binden om de kandidatuur voor het presidentschap. Scranton, negen jaar jonger dan Goldwater, stamt uit een rijke en def tige industriëlen-familie van de oost kust, waar de elite van de party van daan komt. Hier had zyn grootvader een ijzergieterij cn daarmee het enor me vermogen van de Scrantons ge sticht, en een stad van 115.000 inwo ners draagt nog vandaag de naam Scranton, ter herinnering aan de oude grote pionier van de Amerikaanse eco nomische en teclmische vooruitgang. Scranton is het tegendeel van Goldwa ter in sommige opzichten, hoewel per soonlijk een zeer goede en nauwe vriend van hem: Goldwater is de ster ke, energieke, rondborstige, sportieve, fotogenieke krachtfiguur uit Arizona, 'n symbool van het Amerika van de ne gentiende eeuw. Scranton, een egg head", dat wil zeggen een intellectueel van de Yaie-universlteit, was van be gin af aan, half diplomaat, half poli ticus, werkte een tyd al» adviseur van Christian Herter in het State Depart ment, trok dan het Huis van Afge vaardigden binnen, stelde zich in 1962 kandidaat voor de post van gouverneur van Pennsylvania. Scranton is door afkomst en aanleg liberaal, tenminste in de kwestie van de integratie van de negers, is werke lijk. overtuigd federalist, dat wil zeggen tegen al te grote vrijheid van de af zonderlijke staten in de kwesties van de burgerlijke rechten, in economische en financiële kwesties zal hij zijn meer conservatieve trend niet verloochenen, maar een punt is belangrijk: hij deelt niet de opvattingen van Goldwater op het gebied van de buitenlandse politiek. Zijn vrienden overtuigden hem tenslot te, dat hij de oude republikeinse tra ditie tegen Goldwater moest verdedigen. Scranton aarzelde te lang, hij besloot laat, misschien te laat. Goldwater be heerst allang de gehele publiciteit, en de aarzelende, terughoudende, voorzich tige Scranton zal dit waarschijnlijk niet kunnen inhalen. De grootste schuld aan een nederlaag van Scranton draagt zeker Eisenhower, die ondanks alle aandrang die op hem door vrienden en outsiders èn door de precaire situatie van de partij werd uit geoefend zich niet uitsprak, die neu traal bleef, en daarmee voor de geschie denis aantoonde, wat de geschiedenis al wist, dat hij geen politicus is. De laat ste opinie-onderzoekingen wezen uit dat 62 procent van de republikeinen Gold water zouden kiezen, maar over de houding van de brede massa heerst nog De natuurgrijze Norac-tabletjes ver- lossen U van overtol- lig maagzuur. Zorgdat U altijd een paar tablet- jes bij de hand hebt. Uw apotheker of drogist heeft het op z'n toonbank voor U klaar staan. Een produkl van de N.V. Algerneene NORIT Maatschappij (Advertenties) Geeft U wat U eerlijk missen kunt? Op de schaal, in net zakje van de gezinsbijdrage SAMEN BIDDEN -SAMEN OFFEREN MÓET UW PASTOOR ER MORGEN WEER OM VRAGEN? 55 (Van onze redateur) De viering van het veertigjarig pries terjubileum van kardinaal Alfrink zal in de eerste plaats een diocesaan karak ter dragen. Op 17 juli, de verjaardag van zijn bisschopswijding, zal zijne eminentie 's avonds om half acht een niet-ponti- ficale H. Mis opdragen in Tivoli, welke zal worden bijgewoond door geestelijk heid en gelovigen uit de verschillende dekenaten. Bij die gelegenheid zal als litur gische offergave het huldeblijk van de diocesanen worden aangeboden, een geldbedrag n.l. dat de kardinaal in staat zal stellen, financiële steun te verlenen aan de missie-activiteiten van leken. Ook de geestelijkheid van het aarts bisdom heeft een bedrag bijeengebracht, dat voor de kardinaal de mogelijkheid opent, zijn ambtsbroeders in verafgele gen werelddelen te gaan bezoeken. Zo krijgt het a.s. feest en dat kan niet anders bij een figuur als kardinaal Alfrink tegelijk een nationale en bo vennationale betekenis. Dit zal ook blij ken op de officiële receptie in het aarts bisschoppelijk museum, waarvoor niet alleen figuren uit het diocees, maar ook nationale persoonlijkheden van katholie ken en niet-katholieken huize zijn uitge nodigd. Om de betekenis van kardinaal Al frink nog duidelijker in het licht te stel len, heeft het metropolitaan kapittel aan de rijksarchivaris, dr. M. P. v. Buytenen de opdracht gegeven, een „contour van kardinaal Alfrinks kerkprovincie" te schrijven, die intussen gereedgekomen is en op 17 juli aan zijne eminentie zal worden overhandigd. Dr. Van Buytenen heeft deze contour uitdrukkelijk niet be doeld als een biografie maar als een kenschets van datgene wat er in onze kerkprovincie leeft en van de invloed welke kardinaal Alfrink daarop heeft uit- In het komend najaar zal het bu reau kankerregistratie - en voorlich ting van dr. L. Meinsma een onder zoek beginnen naar het aantal kan kerpatiënten in de huisartsenprak tijk cn naar de sociale omstandig heden van in het ziekenhuis behan delde kankerpatiënten. Meer dan 2000 van de 47000 huisartsen in ons land hebben hun medewerking toegezegd aan dit onderzoek, dat ruim een jaar zal duren en dat mogelijk wordt ge maakt. dank zij de financiële steun van de stichting Koningin Wilhelmi- na Fonds. De uit het onderzoek ver kregen gegevens zullen een belang rijke bijdrage vormen voor het in zicht in de te nemen maatregelen voor een vroeg-opsporing, behande ling en nazorg van kankerpatiënten in de komende jaren. (Van onze correspondent) Er is geen sprake van dat het aantal gevallen van longkanker in ons land af neemt, zoals hier en daar wordt gesug gereerd, aldus heeft de directeur van het Bureau Kankerregistratie en Voorlich ting, dr. L. Meinsma, op een persconfe rentie meegedeeld. Het tegendeel is waar: vorig jaar zijn 3.390 mannen aan long kanker overleden, hetgeen een stijging van 248 gevallen betekent, vergeleken met 1962. Ook bij vrouwen is een lichte stijging geconstateerd, maar zoals verwacht werd is de toename bij hen nog van geringer omvang: in 1963 overleden 275 vrouwen aan longkanker en in 1962 was dit aan tal 245. Dr. Meinsma noemde deze nieuwe ge gevens over longkankersterfte in ons land bijzonder verontrustend. „De longkanker- epidemie in Nederland breidt zich ver der uit", zo zei hij. Dr. Meinsma noemde het daarom ver heugend, dat in ons land een be- ginnende verandering van de rookge woonte valt te constateren. Blijkbaar als gevolg van aanvallen van verschillende zijden op het wetenschappelijk aangetoon de verband tussen het veel roken en het ontstaan van longkanker is in 1963 het sigarettenverbruik in ons land hoger ge weest dan ooit tevoren. Per hoofd van de bevolking werden in 1963 bijna 1400 sigaretten verkocht. Onder invloed van de opzienbarende rapporten uit het buitenland over roken en longkanker en de kort daarna begon nen „Actie roken jeugd 1964" is de kri tiek op de stelling dat het roken ver band houdt met longkanker vrijwel ver dwenen. De meeste mensen zijn er nu wel van overtuigd dat er minstens Iets aan de hand is met het roken, aldus dr Meinsma. Dit alles heeft geleid tot een daling van het sigarettenverbruik in de eerste vier maanden van dit jaar met 15 procent. Zonder enige twijfel speelt het roken ook een belangrijke rol bij de opmerke lijke toename van het aantal gevallen van hart- en vaatziekten, hoewel het roken zeker niet de enige factor zal zijn Het blijft daarom dringend noodzakelijk, al^us dr. Meinsma, de jeugd te weerhou den van het aanleren van de rookge woonten en de volwassen rokende man nen en vrouwen te wijzen op de ernsti ge bedreiging die veel roken kan be tekenen voor eigen gezondheid. Men is aan de actie tegen de huidige rookgewoonte gewend geraakt en een aantal rokers is na een korte of langere onderbreking weer begonnen met roken. Er zijn zelfs aanwijzingen dat sommigen meer zijn gaan roken dan vroeger, het geen evenwel aan het totale sigaretten verbruik niet valt te merken, omdat anderen het roken hebben gestaakt of drastisch hebben verminderd, aldus dr. Meinsma. geoefend. Onder andere geeft hij een vergelijking tussen de huidige kardinaal en diens voorgangers vanaf het herstel der hiërarchie. In een kleine toelichting op zijn pu- blikatie zei de auteur, dat er eigenlijk twee kardinalen Alfrink zijn, die „van de dagbladen" en die „van de analecta". Hij was ervan overtuigd dat de laatste de echte Alfrink was en dat de „lange*- baannummers" die deze Alfrink had weggegeven het van de korte sprints zouden winnen. Het boek is door he: Spectrum uitgegeven in een oplage van 1500 exemplaren en zal vanaf 17 juli in de handel verkrijgbaar zijn. 55 55 (Van onze correspondent) De Nederlandse vereniging bescher ming voetgangers heeft aan alle gemeen tebesturen in ons land een brief gestuurd en daarin gevraagd in steden meer één- richtingverkeer in te stellen op plaatsen waar de trottoirs erg smal zijn. Dit om de voetgangers een grotere veiligheid een grotere veiligheid te waarborgen. De vereniging heeft, aldus de brief, ver heugd geconstateerd dat in vele gemeen, ten troittoirs worden aangelegd langs we gen waar zü tevoren niet waren. Men wil evenwel zowel het voetgangers, als het rijdende verkeer recht doen en dat heeft tot gevolg dat de trottoirs zo smal wor den aangelegd, dat het doel ervan vol ledig wordt voorbijgeschoten. „Ruby is volslagen gek" heeft advo caat Jo Tomahill verklaard nadat hij zijn cliënt in diens cel had bezocht. De moordenaar van Oswald had zijn kleren gescheurd en zijn tweede advocaat, Phil Burlesom, enige vuistslagen gegeven, toen deze hem trachtte te kalmeren. De twee juristen waren de ter dood veroordeelde Ruby komen opzoeken om met hem de grote lijnen van hun plei dooien in het komende proces in hoger beroep vast te stellen. Ruby had uitge roepen, dat elke maand in de V.S, 100.000 joden worden vermoord door de communisten, omdat hij de cornmunist Oswald had gedood. Vincent Claughen, een dakloos arbei der uit Londen, heeft woensdag voor vijf pond zijn leven gewaagd cn.. ge wonnen. Claughen stond op een trein van de ondergrondse te wachten, toen het bil jet van vijf pond dat hij in zijn hand hield, wegwoei. Claughen sprong op de rails om het terug te pakken, toen er net een treinstel aankwam. Drie wa gons gingen over hem heen. Stations chef Leonard Hodgkin kroop, het ergste vrezend, onder de trein., en keek er Claughen in de stralende ogen, gezeten in een veiligheidsmangat. Hij was vuil en had wat schaafwonden, maar ook zijn vijf pondsbiljet. 55 (Van onze verslaggever) De militaire autoriteiten zien in twee recente overlijdensgevallen geen aan leiding de tien-kilometerveldloop voor militairen te testen op de inspanning die ZÜ van het menselijk lichaam vergt. Voorlopig schrijft men deze twee over lijdensgevallen zo kort na elkaar aan een toeval toe. Zoals bekend zakte op 24 juni j.l. de 21-jarige militair L. Drommel uit Zand- voort na een tien-kilometerloop in el kaar. De doodsoorzaak heeft men niet exact kunnen vaststellen, omdat de ou ders van. de overleden militair geen toestemming tot sectie gaven. Donder dag zakte de 39-jarige wachtmeester eerste klasse van de marechaussee C. van Leeuwen uit Soesterberg tijdens een tien-kilometerveldloop is in het leger leed ter plaatse. Het medisch onderzoek naar zijn overlijden is nog gaande. De tien-kilometer-veidloop is in het leger een gebruikelijke oefening. Deelnemers ondergaan er geen bijzondere keuring voor. Rituitslag. De uitslag van de 18e rit over 187 km van Bayonne naar Bordeaux luidt Darrigade (Fr. - Remy) 5.05.12 met bon. 5.04.12 2. Hoban (Gr.-Br. - Magne) 5.05.12 met bon. 5.04.42 3 Seis (Belg. Naeye)4. Beheyt (Belg. - De Kimpe); Van Aerde (Belg. Naeye); 6. Jan Janssen (Ned. De Muer)7. Henk Nydam (Ned. - Pellenaars)8. Fanti- nato (It. - Pezzi)9. Sorgeloos (Belg. - Naeye);'10. Minieri (It. - Pezzi); 11. Le Menn (Fr. - Plaud)12. Aerenhouts (Belg. - Magne)13. Van Schil (Belg. - Magne); 14. Rik Wouters (Ned. - Pellenaars)15. Bertram (Sp. Pla - Sanchis); 16. Jo de Roo (Ned. - Geminiani)17. Genet (Fr. Magne) allen dezelfde tijd als Darrigade 5.05.12; 18. Barrutia (Sp. - Langarica); 19. Mazzacurati (It. - Pezzi)20. Epaud (Fr. - De Muer)23. Kees Haast (Ned. Pellenaars); 26. Jo de Haan (Ned. - Pellenaars)34. Huub Zilverberg (Ned. Driessens)56. Ab Geldermans (Ned. - Geminiani) allen dezelfde tijd als Darrigade. Gele trui Het algemene klassement 1. Anquetil (Fr. - Geminiani) 100.24.07 2. Poulidor (Fr. - Magne) 100.25.03 op 56 sec. 3. Bahamontes (Sp. - Remy) 100.27.38 op 3.31 4. Anglade (Fr. De Muer) 100.28.08'op 4.01 5. Georges Groussard (Fr. - De Muer) 100.29.00 op 4.53 6. Foucher (Fr. De Myer) 100.31.37 op 7.30 7. G. Desmet I (Belg. De Kimpe) 100.31.50 op 7.43 8. Junkermann (Did, De Kimpe) 100.33.09 op 9.029. Jimenez (Sp. - Langarica) 100.35.17 op 11.10 10. Adorni (It. Pezzi) 100.36.57 op 12.50 11. Martin (Sp. - Remy) 100.41.24 op 17.17; 12. Manzaneque (Sp, Sanchis) 100.53.01 op 27.54 13. Kunde "(Did. - De Kimpe) 100.59.06 op 34.59; 14. Simpson (Gr.-Br. - Plaud) 101.00.35 op 36.28 15 Pauwels (Belg - Remy) 101.01.28 op 37.21 16. Galera (Sp. - Langarica) 101.01.38 op 37.31 17 Duez (Fr Plaud) 101.02.38 op 38.3i 18. Pambianco (It. Pezzi) 101.02.39 op 38.32; 19. Altig" (Did. - Geminiani) 101.05.05 op 40.58 20. Gabica (Sp. - Langarica) 101.05.17 op 41.10; 24. Janssen (Ned. De Muer) 101.20.47 op 56.40 36. Zilverberg (Ned. - Driessens) 101.55.26 op 1.34.19 38 Haast (Ned. - Pellenaars) 101.57.38 óp 1.36.21 39. Geldermans (Ned. - Geminiani) 101.58.06 op 1.36.49 45. De Roo (Ned. - Gemini ani) 102.13.37 op 1.52.30 61. De Haan (Ned. Pellenaars) 102.35.30 op 2.14.23; 64. Nydam (Ned. - Pellenaars) 102.44.46 op 2.23.39 67. Wouters (Ned. Pelle naars) 102.47.36 op 2.26.29. Ploegenprijs Het ploegenklassement van de 13e etappe luidt1. De Kimpe (Desmet I Beheyt - Claesl 15.15.33 2. Naeye 15.15.36 17 pnt. 3. Magne z.t. 27 pnt. 4. Pezzi z.t. 37 pnt. 5 Pellenaars z.t. 44 pnt. Het algemeen ploegenklassement 1. De Muer 301.20.03 2 De Kimpe 301.46.17: 3. Geminiani 301.53.06 4. Remy 302.04.52 5. Langarica 302.15.33; 12. Pellenaars 306.15.01, Groene trui Het puntenklassement ziet er 3ls volgt uit 1. Jan Janssen (Ned.) 175 pnt. 2. Seis (Belg.) 149 pnt. 3. Altig (Did.) 135 pnt. 4. Gilbert Desmet I (Belg.) 134 pnt. 5. Poulidor (Fr.) 110 pnt. 6 Anquetil (Fr.) 89 pnt. 7. Henk Nydam (Ned.) 83 pnt. Bergprijs In de 18e rit was voor het bergklasse- ment de Cote de La Citadelle opge nomen, die telde voor de vierde catego rie. De doorkomst op de top was 1. Bahamontes (Sp.) 3 pnt. 2. Jimenez (Sp.) 2 pnt. 3. Martin (Sp.) i pnt. Het algemeen bergklassement ziet er als volgt uit 1. Bahamontes 150 pnt 2. Jimenez 145 pnt. 3. Poulidor (Fr.) 77 pnt. 4 Junkermann (Did.) 48 pnt 5. Anglade (Fr.) 39 pnt. Vele bekende cracks zullen verschij nen, de ronde van Huybergen, die vandaag wordt gehouden. Vanmiddag om één uur begint de ronde voor nieu welingen, waaraan vele vedetten deel nemen. Ónder hen natuurlijk René Pij nen, R. Wagtmans en de plaatselijke fa voriet Kees Maas. Twee uur later start de ronde voor amateurs met rijders als M. van Ginneken, J. v. d. Kloot en G. Dekkers. De wielerkoers maakt deel uit van de kermisfestiviteiten die zaterdag, zondag en maandag plaatsvinden. Oud-international Jan Notermans van Fortuna '54 heeft zijn club verzocht hem op de transferlijst te plaatsen. Fred Jaski, de linksbinnen van Haar lem en het afgelopen seizoen topscorer in de tweede divisie, zal het komende seizoen voor KFC gaan spelen. Het trans ferbedrag ligt rond de 50.000 gulden. Bruin Steur, de midvoor van KFC is voor f 30.000 overgegaan naar Haarlem Het bestuur van WV heeft de 41- jarige Duitse trainer Josef Gezel gecon tracteerd. Josef Gezel, uit Neuss afkomstig, is de vroegere doelman van Fortuna Dussel- dorp en heeft zijn opleiding gehad op de sporthogeschool in Keulen. Bü een vuurgevecht met twee bank rovers in South Berwick in de Ameri kaanse staat Maine heeft een politieman het leven gelaten. De twee gemaskerde desperado's dron gen een bank binnen, vuurden een waar schuwingsschot af om het personeel de schrik op het lijf te jagen en plunderden de kas. Een patrouillerende politieman kwam toesnellen op het geluid van het schot Hij werd echter dodelijk getroffen toen de twee bandieten bij het verlaten van het bankgebouw vijf schoten op hem af- vuurden. Rituitslag De uitslag van de 9e etappe 1, Raymond (Fr.) 138 km in 3.53.50 met boa 3.53.20; 2. Swerts (Belg.) z.t. met bon 3.53.35 3. Addy (Gr-Br.) z.t. 4. Meridiburu (Spanje) z.t. 5. Blanco (Spz.t.; 6. Koslowski (Pol.) z.t.; 7. Van Roy (Belg.) z.t. 8. Zoet (Ned.) z.t. (Tsj. 9. Lacroix (Belg.) 3.54.27 10 Volf R„j.-Sl.) z.t. 11. Karstens (Ned.) z.t.; 12. Beker (Pol.) z.t 13 Chappe (Fr.) 3.54.30 14 Kvapil (Tsj.-SI.) 3.58.03 15 Roner (Z.-S1.) z.t. 16. Letemeyer (Fr.) 17 Ukmar (Z.-Sl. z.t.; 18. Spruyt (Belg.) z t 19 Van de Voorde (Belg.) z.t20 Hava (Tsj.-Si.) z.t. 24. Visser (Ned.) z.t. 36. Peters (Ned.) z.t. 69. Fieterse (Ned.) z.t. Gele trui Het algemeen klassement1. Garcia (Spanje) 36.00.52 2. Gimondi (Italië) 36.01.01 3. Aimar (Frankrijk) 36.05.08; 4. Tous (Frankrijk) 36.05.48; 5. Spruyt (Belg.) 36.06.20 6. Letort (Frankrijk) 36.08.59 7. Gawliczek (Polen) 36.09.33; 8. Delisle (Frankrijk) 36.11.14 9. Diaz (Spanje) 36.11.41 10. Zapala (Polen) 36.13.40 29. Fieterse (Ned.) 36.31.32 46 Peters (Ned.) 36.50.51 55. Zoet (Ned.) 37.01,36; 57. Visser (N'ed.) 37.04.07. Ploegenprij.s Het ploegenklassement 1. België 11.42.07 2 Spanje 11.46.03 3. Neder land 11.46.40 41 pnt. 4. Frankrijk z.t. 53 pnt. 5. Polen z.t. 56 pnt. 6. Groot- Brittannië 11.50.36. Het algemeen ploegenklassement: 1. Spanje 107.44.40 2. Frankrijk 108.02.13; 3 Polen 108.13.38 4. Italië 108.17.51 5. België 109.08.28 6. Nederland 109.09.41. Groene trui Het puntenklassement 1. Sagarduy (Sp.) 87 pnt. 2. Gimondi (It.) 84 pnt. 3. Swerts (Belg.) 65 pnt. 4. Garcia (Sp.) 55 pnt. 5. Diaz (Sp.) 53 pnt. 6. Gawliczek (Polen) 50 pnt. Een matige belangstelling kenmerkte de avond-atletiekwedstrijd gehouden op het sportpark Rozcnoord te Bergen op Zoom. Het koude winderige weer was niet ge schikt voor goede prestaties. Toch was er een recordverbetering. De THOR-man J. v. Eekelen liep in een solorace het op naam van de MOC'er Snepvangers staande 300 m steeplerecord aan flarden cn bracht dit op 9.27.2 min. v. Eekelen klom door deze prestatie op naar de 3e plaats op Nederlands besten- lijst. De sprinttweekamp werd gewonnen door v. Dalen Parthenon die voor de 100 m 11.3 sec. en voor de 200 m 23.8 sec. nodig had. Bij de dames werd winnaar de Wit-v. Kuyl Volt met respectievelijk tijden van 100 m 13.3 s., 200 m 27.1 s. Het polshoog was voor Vlamings Diom met 3.02. Grootjans Zeeland Sport won liet kogelstoten met 13.69 m. Bij de dameii toonde zich de sterkste v, Eekelen-Aarts met 11.94 m. Opvallend bij de a-junioren was Dierick RKHAV door een goede stoot van 14.18 m. De Olympische estafette was voor Moe in 3.45.0 min. evenals de 4x30» m jongens A in 2.33.3 min. En dit is de „sleutel" van. de tweede vraag van de Tour-prijs vraag van onze adverteerders. Op zyn verzoek heeft de speciale com missie, die in de laatste weken de be langen van het betaalde voetbal by Ajax behartigt, trainer Jack Rowley van zijn contractuele verplichtingen ontsla gen. Het hierdoor ontstane trainerspro bleem is door genoemde commissie echter spoedig opgelost, doordat Vic Bucking ham als trainer by Ajax zal terugkeren. Buckingham kwam, nadat hij manager van West Bromwich Albion was geweest, in 1959 naar ons land. Onder zijn leiding werd Ajax in 1960 kampioen van Neder land. In 3961 vertrok hij weer naar Engeland waar hij manager bij Sheffield Wednesday werd. Na de vlot verlopen onderhandelingen en het tekenen van een contract is Buckingham weer naar Engeland vertrokken. Hij keert echter volgende week definitief naar Amster dam terug, enkele dagen voordat de training bij Ajax wordt hervat. (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns van Buitenlandse zaken brengt van 3 tot 6 augustus in gezel schap van zijn echtgenote en enige hoofdambtenaren van zijn ministerie een officieel bezoek aan India. Dit bezoek aansluitend op dat in Indonesië ge schiedt op uitnodiging van de Indiase premier Sjastri. Hij heeft minister Luns uitgenodigd om met hem oriënterende besprekingen te kunnen voeren over Zuidaziatische problemen.

de Stem | 1964 | | pagina 15