Oosterscheldebrug krijgt vering en schokbrekers Arbeidsbesparende bouw in W es t-Zeeuwsch-Vlaanderen? Veroordeelde Duitser kan (via omweg) trouwen Kleinste school van ons land wordt opgeheven KLEUTERS IN DE BOOT Kodak Tunesië sluit katholieke kerken OM SPELING IN BETONSEGMENTEN BII EXTRA BELASTING TE WEREN Vindingen uit Nederland en Frankrijk Vering 5 Arbeidsreserve in Z.-Vlaanderen verminderd Commissaris naar Clinge Vinding Gevangenisstraf voor rijden onder invloed Kringwedstrijd van RKJB Nog vijf leerlingen in Kleverskerke Ir. Verheul directeur waterleiding „Tholen" Zeegevecht' tussen bergers Vlissinger beboet met 1000 gulden KENNERS KOPEN FILMS Liquidatie van W. Meijerink en Co. Hedenmorgen bespreking met vakbonden Verdrag met Vaticaan COLLEGES VAN B. EN W. WAREN BIJEEN Wethouder Lansu: „Geen domme, dooie huizen" laijblaS D« STem Dure aardbeien bij grote vraag te Goes Onverteerbaar Onvoldoende Het antwoord, dat de regering heeft gegeven aan de N.D.P. en Genoot schap van Hoofdredacteuren zegt een concessie toe inzake het invoerrecht op krantenpapier, die jaarlijks 5 miljoen verlichting zou betekenen. D.w.z. dit zal geschieden bij een geschikte gele genheid, bijv. als een algemene aan passing van de Omzetbelasting toch aan de orde komt. Wanneer dat zal gebeu ren, dat moet de dagbladpers nog maar afwachten. Voorstel On voorzich tigh eid in het verkeer DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 JULI 1964 (Van onze correspondent) Nu het silhouet van de Ooster scheldebrug aan de kant van Noord-Bevaland vastere vormen begint te krijgen, wordt het werk terrein daar een trekpleister voor belangstellenden van heinde en ver Het machtige bouwwerk, een stoutmoedig stukje werk van Zeeuws initiatief, is op weg naar Schouwen-Duiveland om daar twin tigduizend inwoners van een iso lement te verlossen. De 64 miljoen gulden bouwkos ten wegen sterk op tegen alle moei lijkheden van veerponten, barre ijswinters en slechte verbindingen. Op oudejaarsdag 1965 moet de brug ge reed zijn. Iedere dag eerder betekent voor de aannemers een meevallertje van vijfduizend gulden. Iedere dag later be tekent voor dezelfde aannemers eei strop van zo'n zelfde bedrag. In de openluchtfabriek aan de veer haven te Kats worden alle brugdelen gemonteerd en vervoerd naar de brug. De grote betonnen palen, die daar wor den gemonteerd vormen per 3 stuks de ondergrond voor de pijlers. Totaal zijn er 54 pijlers, zodat straks 162 palen van 30 tot 50 meter lengte de ruim 5 kilome ter lange brug zullen torsen. Op deze 3 palen komt eerst een cais son, dat deze palen verenigt en een ge wicht heeft van 500 ton. Het pijleropzet- stuk weegt dan nog eens 440 ton. De brugstuklcen, die het geheel comple teren, bestaan uit losse stukken beton, die met behulp van een rubbervering aan elkaar worden verbonden. Gezien de er varingen met een soortgelijke brug in Frankrijk, gaat men nu extra aandacht besteden aan allerlei verkeersinvloeden, waaraan de brug weerstand moet bieden. Wanneer bij voortduring lange rijen auto's de brug passeren, zal er een lichte speling tussen de betonsegmenten plaats hebben, die zoveel als mogelijk door de rubbervering zal worden opgevangen. Opdat nu de brugdelen niet met een schok in de oorspronkelijke stand zuilen terugveren, gaat men schokbrekers plaat sen aan de onderkant van de betonnaden. De speling zal ook optreden, wanneer bij een ongeluk op de brug een file au to's plotseling moet gaan remmen. De rubberlaag van 5 cm tussen de brugdelen, die primair dient om de twee betonranden niet tegen elkaar te laten schuren, kan de vering en beweging van deze delen niet alleen opvangen. Het re sultaat zou dan zijn, dat de brug op allerlei plaatsen zou gaan scheuren en een trillingsbeweging zou zich over de gehele brug voortzetten. P :V; '.7 1 De scliokbreker, 2 bovenbouw, 3 het pijleropzetstuk, 4 caisson, 5 bo dem Öostersehelde en 6 de schokbre- ker tussen de bovenste segmenten. De arbeidsreserve in Zeeuwsch-Vlaan- deren is zeer sterk verminderd door twee oorzaken, n.l. de industrialisatie en de kanaalverbredingswerken. De werkzaam heden in het Sloegebied komen in de laatste fase en dit betekent een verho ging van de arbeidsreserve in omliggen de plaatsen zoals Middelburg 165 man, Goes 72, Vlissingen 91. De arbeidsreserve omvat in geheel Zeeland momenteel 658 man, wat niet be tekent, dat er in Zeeland 658 werklozen zijn. Van de Zeeuwse arbeidsreserve van 658 man werken er ruim 400 in de be schuttende werkplaatsen. Dit betekent voor Zeeland een arbeidsreserve van 11 per 1000 mannen. Landelijk ligt dit iets lager (6 per 1000). Vanzelfsprekend heb ben velen, die door industrialisatie, be ëindiging van werkzaamheden in het Sloegebied en seizoenomstandigheden zonder werk kwamen, een plaatsje ge vonden bij de werkzaamheden aan de Oosterscheldebrug. Opvallend is de stijgende vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten. Van begin mei tot eind juni van 838 naar 947. Vorig jaar juni was dit aantal 786. Hierbij moet worden vermeld, dat de vraag naar huis houdelijk personeel het allergrootst ge noemd mag worden, mede door het feit, dat velen zich niet eens meer inzetten om huishoudelijk personeel te krijgen. De commissaris van de koningin zal dinsdag 14 juli vanaf ongeveer negen uur een officieel bezoek aan de gemeente Clinge brengen. In de namiddag zal de commissaris het nieuwe gebouw van de 'Boerenleenbank te Nieuw-Nameu openen. Bij het plaatsen van de schokbrekers of schokdempers, een vinding van KON1 uit Oud-Beierland, vangt men in één keer al deze bezwaren op. Al de schok ken, zowel opgaand als neergaand wor den op deze manier geheel en al opge vangen. Dit alles werkt mee tot een uiterste stabiliteit van de brug. Aan weerszijden van iedere pijler worden in de toekomst twee schokbrekers of schokdempers aan de onderkant van de bovenbouw aange bracht. Bij de 54 pijlers van de brug betekent dit een totaal van 108 schokbrekers. De landbouwer C. V. uit 's-Heer Arends- kerke is door de iddelburgse politie rechter veroordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van één week en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De officier had tien dagen gevangenisstraf en zes maan den ontzeggin geëist. V. werd ervan beschuldigd op 16 mei jl. in Goes onder invloed van sterke drank te hebben gereden. De politie kwam hierachter, omdat V. betrokken was bij een lichte aanrijding in de Cin- gelstraat. De officier van justitie was van mening dat V., nadat hij in Lewedorp een café had bezocht, nooit naar Goes had mo gen rijden om nog enkele boodschappen te doen. Mr. J. v. d. Weel, die als verdediger optrad, zei dat zijn cliënt zelf heeft ge dacht nog in staat te zijn naar behoren te kunnen rijden. De aanrijding, die in Goes heeft plaats gehad, was volgens hem niet de schuld van V. De beklaagde be vond zich na de botsing in „een grote consternatie", omdat zich op de achter bank van zijn auto een rokende plaid bevond. Die plaid was aan het roken gegaan omdat een brandende sigaar daar in terecht was gekomen, De verdediger betoogde, dat een arts heeft verklaard, dat V. „licht onder invloed" is geweest. Mr. v. d. Weel accentueerde vooral, dat de gevolgen van een straf voor de een veel zwaarder kunnen zijn dan voor de ander. De verdedigèr schetste in dit verband zijn cliënt als een man, die be langrijke functies vervult op plaatselijk, gewestelijk en zelfs landelijk niveau. „Een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf zou aan een welbesteed leven een heel ande re wending kunnen geven", zo zei mr. v. d. Weel. De officier repliceerde dat het betoog van de verdediger voorbij ging aan het aspect van de algemene preventie; aan het feit, dat het publiek beschermd moet worden. Dankzij politierechter De Duitser K. R. uit Gimbilde had op 29 juni j.l. in Hoofdplaat eerst negen glazen bier gedronken, daarna was hij in zijn auto gestapt. Hij reed het hele ker- misvierende dorp door (volgens de poli tie slingerend) en reed een fiets aan, die door iemand met de hand werd mee gevoerd. De Duitser werd in hechtenis genomen. Donderdagmiddag stond hij terecht voor de Middelburgse politierechter. De of ficier sprak van een „woeste wijze" van rijden en eiste een gevangenisstraf van 14 dagen, met ontzegging van de rijbe voegdheid in Nederland voor de tijd van een jaar. De verdediger van de jongeman drong aan op vermindering v^n de on voorwaardelijke gevangenisstraf tot ne gen dagen. De verdachte heeft namelijk trouwplannen. De bruiloft is op 24 juli vastgesteld. Wil alles normaal doorgaan dan zou de Duitser voor vanmiddag 6 uur in zijn woonplaats moeten zijn om voor .dit huwelijk aan te tekenen. De politierechter toonde een ruim hart voor dit pleidooi. Hij veroordeelde R._ tot een gevangenisstraf van 9 dagen, met aftrek van voorarrest en ontzegging van de rijbevoegdheid in Nederland voor een jaar. Dit betekende, dat R. (hij had negen dagen in voorarrest doorgebracht) on middellijk in vrijheid werd gesteld. Nu deed zich de moeilijkheid nog voor dat R. in Nederland niet mag rijden Men vond deze oplossing: een kennis reed R. via Zeeuwsch-Vlaanderen naar België. Hier kon R. zelé achter het stuur gaan (Advertentie) De kring-volleybalteams van de jonge boerinnen en de kringvoetbalteams van de jonge boeren uit Zeeland -en west- Brabant hebben in Huybergen een spor tieve strijd om de Zebra-wisselbeker ge streden. Bij de jonge boerinnen werd de kring Zevenbergen winnaar, gevolgd door Hulst, Steenbergen en 's-Heerenhoek. De competitie bij de jonge boeren had een zeer spannend verloop Uiteindelijk moesten strafschoppen de beslissing brengen. Winnaar werd Steenbergen, ge volgd door Zevenbergen, 's-Heerenhoek en Hulst. De prijsuitreiking had 's avonds plaats tijdens een bal in hotel Concordia in Steenbergen'. HET HUIS VAN ST. ELOY Paar/en en parelcolliers van voortreffelijke kwaliteiten J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam De openbare lagere school in Kleverskerke ?P Walcheren wordt met ingang van 1 augustus °Pgeheven. Zij is volgens het hoofd en enige leer kracht van de school, de heer I. J. de Bert, met. haar vijf leerlingen de kleinste van het Pand. Kleverskerke telt minder dan honderd inwoners. De school dateert van vóór de Franse tijd (1795-1813) Dat het onderwijstnsi- tuut van Kleverskerke nog zo lang heeft bestaan is een uitvloeisel van een wet van 1857. Daarby werd de gemeente Kle verskerke opgeheven en het grondgebied bij dal van Arnemuiden gevoegd In die wet stond ook de bepaling, dat het school tje in Kleverskerke moesi worden gehandhaafd. Thans zyn daar niet veel redenen meer voos aan te voeren. De onlange uitgevoerde ruilverkave ling bracht nieuwe, rechte wegen, die Kleverskerke binnen een afstand van drie kilometer van de kon van het dorp Arnemui den hebben gebracht. Bo vendien was het leerlin gental van de school van mynheer De Bert nooit hoog. „Het zijn er Tok wel eens acht geweest de laatste reeks van jaren" aldus gemeentesecretaris de heer F. M. Geluk. De gemeenteraad besloot de school in Kleverskerke te sluiten, het provinciaal bestuur ging met deze be slissing akkoord Een of ficieel afscheid van de school wordt thans voor bereid. Daartoe is er een bijeenkomst op 17 juli, niet in het schooltje, maar in het kerkje, het enige gebouw in Kleverskerke. waar je wat meer mensen kunt ontvangen, naar de gemeentesecretaris mee deelde. Ir. T. Verheul directeur van de n.v waterleiding Mij Zuid-Beveland, is be noemd tot directeur van de waterlei dingmij. Tholen. Hij zal beide functies blijven uitvoeren. De heer Verheul volgt de heer J, F. J, van der Peijl op. Als waarnemend directeur zal optreden de voorzitter van de raad van beheer van de Thoolse waterleiding, de heer D. C. Bouwense. burgemeester van St.- Maartensdijk en Scherpenisse In deze functie volgt hij mr J. A 'van der Hoeven op. zitten om met een formidabele omweg op huis aan te koersen. Men hoeft er niet ongerust over te zijn: R. zal met zijn bruid vanmiddag voor de ambtenaar van de burgelijke stand zitten. (Van onze verslaggever) De correspondent '.van het weekblaadje ,,De Scheldebode", H. S. uit Hans- weert, is donderdagmiddag voor de Middelburgse politierechter gedaagd, omdat hij in een door hem doorge geven bericht over de berging van een lekgeslagen schip op de Westerschelde de goede naam van de berger L. P. uit Hansweert zou hebben aangetast. Kapitein A. B. van het in Hansweert gestationeerde bergingsvaartuig van de firma M. uit Terneuzen stond terecht, omdat hij zou hebben meegewerkt aan de aantasting van de goede naam van L.P. De berging werd door genoemde bergers uitgevoerd. In het verslag over de berging in „De Scheldebode" werd o.a. vermeld, dat de samenwerking tussen de beide bergers ,,niet eendrachtig" was geweest, en dat „enige pompen van B. werden vernield". Eiser voelde zich door laatstgenoemde uitdrukking zeer gegriefd. Nadat een en ander uit de doeken was gedaan hield de politierechter, mr. C. Koester, de zaak aan tot 3 september. Hij wil nog vijf getuigen horen. De officier van justitie, mr. Th. Lebret, adviseerde om dan ook de rijkspolitie te water te horen. De verdediger van de twee beklaagden zei, dat hij er dan ook wel een paar getuigen bij wilde hebben. Volgens hem is het nodig dat de rivaliteit van de bergers in dit ge bied eens duidelijk aan het licht wordt gebracht. ,,Drie dagen geleden", zo zei hij „heeft zich weer een heel zeege vecht afgespeeld, waarbij de heer M. bijna is vermoord". De Vlissinger C. J. M., die op weg van Zoutelande naar Koudekerke met zijn auto een hem tegemoet rijdende motor rijder met passagier had aangereden, doordat hij zich met zijn auto op de linkerweghelft bevond, is door de recht bank te Middelburg veroordeeld tot een geldboete van 1.000,subs. 1 maand hechtenis en een half jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie had een boete geëist van 4.000 en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Advertentie) Hedenmorgen om tien uur beginnen in Rotterdam besprekingen tussen de vak bondsbestuurders van St.-Lambertus, Unitas en de Eendracht enerzijds en de directie van de Rotterdamse n.v. ander zijds. Tijdens deze bespreking zal de wij ze van liquidatie van de Verenigde Ne derlandse Tetielfabrieken J. W. Meije rink en Co n.v. ter sprake worden ge bracht. Reeds donderdag ontvingen de va.kbondsbesturen als reactie op hun verzoek na een gesprek met de directie van de bank een uitnodiging om heden morgen de zaak te komen bespreken. In de loop van de dag werd voorts mee gedeeld, dat aan de arbeiders ook het loon van de afgelopen dagen zal worden uitbeta-ald. Voorts werd meegedeeld, dat het administratief personeel tot 15 juli salaris zal ontvangen, nadat een 25-tal personeelsleden in dienst van de bank zyn getreden om de liquidatie voor te bereiden. Honderd twee van de honderd negen katholieke kerken in Tunesië zullen ge sloten worden krachtens een vandaag (donderdag) in Tunis geratificeerde over eenkomst tussen het Vaticaan en Tunesië. De kerken, waaronder de in 1896 ge bouwde monumentale kathedraal van Carthago, zullen museums, historische monumenten, openbare bibliotheken of scholen worden. Ook zal er nog grond, dje eigendom van de kerk is, genationaliseerd worden. Het vrije godsdienstonderricht aan katho lieke leerlingen blijft echter gewaarborgd. Krachtens de overeenkomst, die op 27 juni getekend werd, zal de benoeming door het Vaticaan van de aartsbisschop van Tunis, de goedkeuring moeten heb ben van de Tunesische regering. De katholieke godsdienst mag in vrij heid worden uitgeoefend. In welingelichte kringen in Tunis en Rome zei men dat de kerk zich bij deze zware offers heeft neergelegd, omdat men er rekening mee houdt dat er bin nenkort in Tunesië niet meer dan rond 25.000 katholieken zullen zijn. De vorige maand werd het seminarium van Cartha go gesloten. De 21 Europese en Ameri kaanse seminaristen zijn naar hun land teruggegaan. De overeenkomst, omschreven als een modus vivendi, was het eerste diploma tieke akkoord tussen het Vaticaan en de regering van een volk dat de islam grondwettelijk als staatsgodsdienst er kent. (Van onze verslaggever) Het met een zeer ernstig wo ningtekort kampende YV.-Zeeuwsch Vlaanderen heeft zich onlangs ge bogen over het vraagstuk of ook in deze streek, gelijk in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, arbeidsbe sparende woningbouw verwezen lijkt kan worden. Een aantal van ongeveer duizend woningzoeken den en bewoners van krot- en noodwoningen maakt dit probleem alleszins urgent. In de raadzaal van het streekcentrum Oostburg hebben de colleges van b. en w. uit de streek onlangs 'n eerste oriënte rende bijeenkomst gehouden, onder voor zitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen van Oostburg. Een uiteenzet ting werd gegeven door de hoofdinge nieur-directeur van de directie Volks huisvesting en Bouwnijverheid in Zee land, ir. L. D. Huisman te Middelburg. De verdere bestudering en uitwerking van de voorbereidingen zijn nu in han den gegeven van het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Technische Dienst voor West-Zeeuwscli-Vlaanderen. Wanneer de gemeentebesturen zich in principe voorstander hebben verklaard van de ratiobouw, zal de vraag beant woord moeten worden of het totale is. Het minimale gezamenlijke jaarcontin- gent zou honderd moeten bedragen. ..Wanneer dit aantal niet wordt bereikt moet het plan van de baan worden ge schoven", is de mening van burgemeester Van Leeuwen. BOUWPOLITIEK Op de bijeenkomst, die dus niet uit sluitend voor burgemeesters was bedoeld heeft vopral wethouder E. Lansu van Aardenburg danig van zich laten horen In felle bewoordingen hekelde hij de mo menteel heersende bouwpolitiek. Desge vraagd vertelde hij er ons het volgende over: „De bouwpolitiek zoals bijvoor beeld burgemeester Rijpstra van Terneu zen die tracht uit te voeren, is zondei meer te laken. De industrie heeft er faciliteiten en daarom heeft Terneuzen de gedachte eerst de eigen stad vol tc proppen met allemaal dezelfde woningen en wanneer dat niet meer kan. dan ko men ook de woongemeenten aan de beurt. De industrie is een middel van de mens maar in Terneuzen wordt het precies omgekeerd. Daar worden de mensen ver plicht om bij de industrie te gaan wonen ook al stinkt het er tegen heug en meug" RATIOBOUVi Ook over de ratiobouw stak wethoudei Lansu zijn mening niet onder stoelen of banken. Getuige het volgende: „Mo menteel spreken de heren maar over ratiobouw, terwijl ze er helemaal geen ervaring mee hebben. Lange rijen met dezelfde domme dooie huizen wil men bouwen, zodat er voor de mens geen keus meer overblijft. Of een gezin er in kan wonen, vraagt men zich niet af. Ge loof me. het platteland wordt, kapot ge maakt met al die rijen dezelfde huizen. En dat zijn dingen die de mensen gaan steken", zei hij. Op de vraag in welke richting hij een oplossing zag vertelde wethouder Lansu: „Er moeten grotere contingenten aan de gemeenten afzonderlijk, uitge spreid over jaren, worden toegewezen. In onze plattelandsgemeenten moet het In de Vlissingse parochiekerk trouwde de 24-jarige kleuterleidster mej. Ria van Strien met de even oude scheeps werktuigkundige A. Verwijs. Op zich geen merkwaardige gebeurtenis. Wel merkwaardig is, dat mej. van Strien leidster is aan de r.-k. kleuterschool in Breskens en dat de ongeveer 30 kleuters, begeleid door ongeveer 20 moeders en de huishoudster van de pastoor de Schelde overstaken om voor hun Vlissingse juffrouw bij het ver laten van de kerk een erehaag te kun nen vormen. Intussen moet mej. van Strien nog anderhalve week naar school en dan volgen vijf weken vakantie en dus gelegenheid voor de verlate wittebroodsweken. bouwvolume van de streek groot genoeg mogelijk zijn om te bouwen met de WETHOUDER E. LANSU ...dooie buizen... plaatselijke bouwvakkers, die nu allemaal naar de kanaalzone moeten gaan lopen". Over „de mens in de woningbouw" voegde hij er aan toe, dat het groot aan tal verbouwingsaanvragen. die variëren van hele muren en uitbreidingen tot een voudige raampjes, duidelijk wijst in een flmke ontwikkeling van de persoonlijke voorkeur. „Heren, die er zelf niet bij be trokken zijn, beslissen over de woning bouw. Twintig procent van de bevolking maakt uit hoe de rest moet wonen en daar komt revolutie van", aldus KVP- wethouder Lansu. die sinds lflfil dit ambt in Aardenburg bekleedt en er daarvoor geruime tijd raadslid was. Deze week minderde in de VVZB te Goes het aanbod van aardbeien, door- ciat de pluk op een einde begon te lo pen. De vraag naar aardbeien nam toe zowel in ons land als in het buiten land, vooral naar aardbeien, welke met dop geplukt waren en in doosjes ver pakt in kratten geveild werden. Dinsdag werd voor het ras R d Gautlet van 71 tot 95 cent per doos van 250 gram be taald voor klasse I. Dit ras blijkt in het midden- en naseizoen het beste te zijn voor de pluk in doosjes. Deze aard bei is uit Schotland afkomstig en geeft veel mooie vruchten. Het aanleggen van nieuwe aardbeien velden staat weer voor de deur Eind juli tot begin augustus worden de jon ge plantjes in de grond gezet. Deze zomerplanting is nodig om volgend jaar meteen te kunnen oogsten. De financiële uitkomsten met de teelt van aardbeien waren deze zomer min der dan in voorgaande jaren Mogelijk zal de teelt vrij sterk worden inge krompen. De teelt van aardbeien wordt daardoor meer naar het klein- en ge zinsbedrijf gedrongen, terwiil voor het verkrijgen van een hoge produktie ge zocht moet worden naar gronden welke voor de aardbeienteelt het meest ge schikt zijn. Tn onze Tweede Kamer is het Schelde- Rijnverdrag met gejuich binnenge haald. De Belgische Kamer van Afge vaardigden is er nog niet toe kunnen komen, al heeft de betrokken commis sie er in meerderheid haar fiat aan gegeven. Bezwaren van Waalse kant hebben dit uitstel veroorzaakt. Die bezwaren golden, naar men zei, alleen maar de zoetwaterkwestie. Men kon er echter meer achter bevroeden. Dat meerdere is nu inderdaad voor het voetlicht gekomen door een groot ar tikel van de Leuvense historicus prof. Charles Terlinden in de vanouds als anti-Nederlands bekend staande Libre Belgique. Hij pleit ronduit voor verwerping van het verdrag althans voor ingrijpen de wijziging. Hij beklaagt het arme België, dat zich door de Noorderburen in de luren heeft laten leggen. De ver binding Antwerpen-Rijn wil hij onder de jurisdictie plaatsen van de Central® Rijnvaartcommissie. Nederland moet dus weer beknot worden in de soeve reine rechten op zijn gebied, welke het door het Schelde-Rijnverdrag onver kort herkrijgt. Jurisdictie van de Cen trale Rijnvaartcommissie zou weer een bron van eindeloos ongenoegen kunnen worden. Prof. Terlinden schijnt dat echter een ideaaltoestand te vinden. Het uitstel voor Antwerpen weegt bij hem ook niet zwaar. De hoogleraar moet een vermaard historicus zijn. Voor het heden verkoopt hij echter onver teerbare praat. Afwachten is ook het parool inzake de vraag, in hoeverre de regering de rentabiliteit van de pers in overweging zal nemen bij haar besluiten inzake televisiereclame. Veel houvast biedt de nota dan ook vooralsnog niet. Er zijn wel enkele buigingen van hoogachting in de richting van het geestelijk goed, dat de pers vertegenwoordigt, maar zakelijke en juridische overwegingen voeren de boventoon. De unieke be tekenis van de pers voor het goed functioneren van de democratie, zoals in de nota van dagbladdirecteuren en hoofdredacteuren geschetst, is in de gedachtengang van de regering zeer onvoldoende verwerkt. Het concentra tieverschijnsel wordt als een natuur lijke economische ontwikkeling aan vaard. Bovendien wordt gezegd: ver hoog de prijzen maar, als het niet goed gaat, terwijl in het verleden de dag- bladprijzen heel strak aan het prijs controletouwtje werden gehouden als zijnde de prijs van een dagelijkse levensbehoefte. Er zit wel wat goeds in het rege- ringsantwoord, maar over het geheel houdt men een onvoldaan gevoel over. £)e Sovjet-Unie heeft opeens het denkbeeld geopperd een vredes macht van de V.N. te vormen. Die zou indien eerst een reeks van maatrege len als sancties en economische boy cot was uitgeput, als politieagent moe ten optreden overal waar verstoring van de vrede dreigt. Op zich een sym pathieke gedachte. Maar er rijzen toch levensgrote vragen. In het verleden heeft Rusland herhaalde malen af wijzend gestaan tegenover het zenden van V.N.-legertjes ter verzekering van orde en veiligheid in bepaalde gebie den. Denk aan Korea, Israël, Kongo, Cyprus. Het wilde er geen kopeke aan meebetalen. Toch kon tot het formeren van deze legertjes worden overgegaan, omdat twee-derde deel van de Alge mene Vergadering ervoor was. Moskou wil de permanente vredesmacht ech ter onder beheer van de Veiligheidsg raad stellen. Dat wil zeggen: het kan dan ieder optreden door een veto in die Raad verhinderen. Deze overwe ging vermindert de waarde van het voorstel aanzienlijk. De New York Herald Tribune meent, dat er al dade lijk een geval aanwezig is, waaraan de waarde van het voorstel kan wor den getoetst. Indonesië is duidelijk schuldig aan agressie tegenover Ma leisië. Is de Sovjet-Unie nu bereid om haar aanbod tot het leveren van de modernste wapens aan Djakarta in te trekken en meteen te beginnen met sancties tegen de agressieve staat? Het antwoord is duidelijk: Nee. Welnu Boete 500.en ontzegging De Vlissinger A. Th. is door de politie- rechter te Middelburg veroordeeld tot een boete van f 500 subs, vijf dagen hech- tenis en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Op 3 april passeerde Th. op rijksweg 58 onder Lewedorp bi.i slecht zicht een vrachtauto. Hij kwam daarbij frontaal in botsing met een hem tegemoet komende auto. De bestuurder van die auto en zijn echtgenote werden daarbij ernstig ge wond. De Belgische televisie presenteerde een opmerkelijke Franse documentaire over het oude Egypte. De zeden en de gebrui ken vormden de inzet van deze film. die het heden combineerde met het verleden in zeer fraaie beelden. Niemand minder dan Herodotus zorgde voor de teksten van het eerste deel, ook het scenario was op zijn reisbeschrijving gebaseerd. Daar na kreeg het Dodenboek der Egyptenaren al even indrukwekkend filmgestalte. De tekst hiervan werd effektvol gebracht in een fraaie Nederlandse vertaling.

de Stem | 1964 | | pagina 3