Na jarenlang praten en touwtrekken Kosten 30 miljoen; premie niet hoger Deserteur Svenson krijgt zeven jaar Vleesschandaal beroert Polen VANDAAG I Mandeia's advocaat opgepakt Adoula rijdt Tsjombe in de wielen Moordzaak in Den Bosch terugverwezen Represaille van Duitse dokters Wachtmeester overleden bij veldloop ADENAUER MAAKT IN STILTE POLITIEK Partijmensen in complot van zwarte handel DAGBLAD VOOR ZEELAND Honoreringsklachten Vervroegd Koel weer Weduwen Drama Valkenswaard: Familie Vugs zoekt weg naar proces Zaligverklaring van Pans Joannes door concilie mogelijk? Plotseling verdwenen Premier Maurer zoek in Moskou Kanselier: Unie met Frankrijk is niet reëel Karting federatie baan Schinnen was onveilig TOUR DE FRANCE j PRIJSVRAAG 1964 Neem geen risico-verf met De verf met flexabiliteif 104e JAARGANG No. 24634 Voor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 10 JUt» '9 6 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 inoasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) OVEREENSTEMMING OVER AMBTENARENPEN SIOENWET De rechtbank in Den Bosch heeft don derdagmorgen de zaak tegen de 59- jarige mevrouw Chr. W. uit Den Bosch, die ervan wordt verdacht, dat zij samen met hun kostganger, de 24-jarige gla zenwasser J. K., haar 61-jarige echt genoot om het leven heeft gebracht, terugverwezen naar de rechter-commis- saris om een psychiatrisch onderzoek te laten instellen. De rechtbank handhaafde de tijdens de strafzitting genomen beslissing, waar bij de zaak van de glazenwasser ook voor dit doel werd terugverwezen. Tegen de vrouw was vijftien jaar met aftrek geëist. De officier achtte het ten laste gelegde medeplegen van moord bewezen. Het vakblad der Duitse artsen bevat het dreigement, dat als de regering de financiële regeling voor de artsen niet verbetert of met de behandeling van het desbetreffend wetsontwerp niet opschiet, misschien zal worden geweigerd officie ren en manschappen van de Wehrmacht te behandelen. De Duitse artsen stellen dat hun dien sten te laag worden gehonoreerd door de ziekenfondsen. Het laagst is de hono rering voor de behandeling van militai ren. Een artsenstaking naar het recente Belgisch voorbeeld is in West-Duitsland bij de wet verboden, maar het staat de artsen vrij behandeling die niet dringend is te weigeren. (Van onze parlementaire redactie) De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken heeft gisteren na jarenlang overleg overeenstemming bereikt over de hoofdpunten van een voorontwerp voor een nieuwe pensioen wet. In dit ontwerp, dat thans met grote spoed zal worden verwerkt tot een definitief wetsonwerp en dan aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden, zijn tal van verbeteringen aangebracht. Zo is de drempeltijd vrijwel afgeschaft. Er zal geen wachttijd meer zijn, het vervroegd ouderdomspensioen wordt opgeheven, het in koopstelsel gaat van de baan en het weduwenpensioen Wordt aan zienlijk verbeterd. Het hele complex van maatregelen zal vele mil joenen guldens kosten de verbetering van de weduwenpensioenen alleen al zal rond 30 miljoen gulden per jaar extra vergen maar tijdens de besprekingen is men er steeds van uitgegaan, dat de pen sioenpremie van de ambtenaren niet zal worden verhoogd. In de eerste plaats is dus de „drem peltijd" veranderd. Nu moet iemand die in tijdelijke overheidsdienst is of op ar beidscontract werkt, nog 2 resp. 5 jaar wachten voordat hij onder de pensioen wet kan vallen. Deze drempeltijd wordt nu bekort tot een half jaar. Wachtgelders blijven in de toekomst ambtenaren in de zin van de pensioenwet, zolang hun recht op wachtgeld duurt. De wachtgeld- tijd telt als diensttijd voor de helft of een kwart mee, naar gelang op het tijd stip van ontslag de diensttijd en leeftijd samen 60 jaar of minder zijn. De wachttijden voor het recht op pen sioen worden afgeschaft. In de nieuwe regeling zal elk jaar ambtelijke dienst recht geven op een evenredige pensioen aanspraak. Het uitgesteld invaliditeitspensioen en het verhoogd invaliditeitspensioen zullen worden afgeschaft in verband met de ko mende wet op de arbeidsongeschiktheid. Het „gewone" invaliditeitspensioen wordt Kapitein Alfred Svenson van het Ameri kaanse leger, die op drie mei 1963 in een jeep de grens overstak naar Oost- Duitsland, is donderdag door een mi litaire rechtbank in Frankfort tot ze ven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens desertie en diefstal van een le- gerjeep. De 31-jarige Svenson, die voor zijn vlucht deel uitmaakte van de inlichtingen dienst van het Amerikaanse leger in West-Duitsland, had tijdens het proces verklaard dat hij begin september 1963 BSlliB GRIEKENLAND en Bulgarije hebben schoon schip gemaakt en twaalf akkoor den ondertekend die een einde maken aan een langdurige periode van onvolle dige betrekkingen. PALINGVISSER J. Kras (42) is, nadat hij van zijn vlet in het water viel, ver dronken in de nabijheid van de Zuider- sluis in IJmuiden. Na ongeveer drie mi nuten had een collega het slachtoffer al boven water, doch de heer Kras bleek overleden te zijn. EEN JONGE Afrikaan, Sjoemi William Ntoetoe geheten, is door een rechtbank in Johannesburg veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf omdat hij aangehouden w%s met een hoedendoos vol springstof. EEN DODE en een zwaar gewonde was het trieste gevolg van een gecompliceerd verkeersongeluk op de weg Amsterdam- Weesp. De 41-jarige Amsterdammer W Kamermans kwam om het leven. Een vijf tienjarige jongen die naast hem zat ligt met ernstige hoofdwonden in een zieken huis. NA EEN VAL van de achtste verdieping van een in Leeuwarden in aanbouw zijn de torenflat overleed in het ziekenhuis de 34-jarige opperman H. Schreuder. in Oost-Berlijn was gearresteerd na een gevecht waarin hij verwikkeld was geraakt. Hij was in een Oostberlijnse gevangenis in eenzame opsluiting ge houden, had verdovende middelen ge kregen en was met foltering bedreigd, voordat hij een interview gaf waarin hij westelijke journalisten vertelde waarom hij de kant van het commu nisme had gekozen. De Oostduitsers arrangeerden het interview op 30 sep tember nadat hij in de gevangenis door veiligheidsfunctionarissen was inge licht over hetgeen hij zeggen moest en men hem met een spionageproces en foltering had gedreigd. De uit Litouwen afkomstige officier werd een jaar nadat hij Oost-Duitsland was binnengekomen, uit het land gezet. Svenson zal naar de V.S. worden over gebracht, waar hij zijn straf in Fort Leavenworth, Texas, zal uitzitten. Hij is uit de dienst ontslagen. De verdediger verklaarde tijdens het proces dat Svenson geen politieke mo tieven had toen hij naar Oost-Duitsland ging. Hij was gebroken door een onge lukkige liefde en diep geschokt door de teleurstellingen van zijn leven. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.51 uur. Maan op 14.14 uur. Morgen: zon op 4.41 uur. Maan on der 0.39 uur. De 39-jarige wachtmeester eerste klas van de koninklijke marechaussee C. van Leeuwen uit Soesterberg is donderdag middag tijdens een tien kilometer veld loop in de gemeente Baarn onwel ge worden en ter plaatse overleden. De wachtmeester was gehuwd. Hij be hoorde tot de brigade Soesterberg van de koninklijke marechaussee. gehandhaafd, maar de berekening ervan wordt veranderd. Het vervroegd oudersdomspensioen, dat is het recht op pensioen voor de 65-jarige leeftijd hij ontslag (niet op verzoek) uit bepaalde zogenaamde slijtende beroepen als politie- of brandweerman, wordt afgeschaft. Weliswaar zal een functioneel leef tijdsontslag mogelijk moeten blijven, maar wie daardoor getroffen wordt (en daardoor weinig dienst- en pen sioenjaren maakt) zal opgenomen worden in de wachtgeldregeling. In het nieuwe bestel zal bijzondere aan dacht worden besteed aan revalidatie. Voorts is de figuur geschapen van de herplaatsbare ambtenaar, dat wil zeggen dat een ambtenaar, die voor zijn 50e ver jaardag wordt afgekeurd voor zijn be trekking, mogelijk een andere functie zal krijgen. In het recht op weduwen- en we zenpensioen komen enkele aanvullin gen. Zo zal het weduwnaarspensioen worden ingevoerd: wanneer een ge huwde ambtenares, die kostwinster voor haar echtgenoot was, komt te overlijden, zal haar man recht op pensioen krijgen. Voorts krijgt een weduwe, die met een ambtenaar huw de na diens ontslag, pensioen als die ambtenaar ontslagen is wegens in validiteit. Het huwelijk moet dan wel gesloten zyn voordat de ambtenaar 65 werd. Als een weduwe hertrouwt zal zij in het genot blijven van weduwen- pensioen voor zover dit gebaseerd De advocaat Abram Fischer, hoofdver dediger bij het recente sabotagcproces van Rivonia, is donderdag door de vei ligheidspolitie gearresteerd. Bij het sa- botageproces zijn acht personen veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. De advocaat was pas teruggekeerd van een bezoek aan Kaapstad, waar hij had gesproken met de thans in de gevange nis zittende Nelson Mandela, de gewe zen voorzitter van het verboden Afri kaanse nationale congres. Fischer heeft Mandela tijdens het proces van Rivonia verdedigd. De auto van Fischer werd op de terug weg door de politie aangehouden en door zocht. Het oponthoud duurde vier uur en de politiemannen namen brieven en boe ken in beslag. Gisterep werden weer do cumenten meegomen. De politie wilde, in overeenstemming met een besluit van de minister van jus titie, John Vorster, geen commentaar leveren op de arrestatie. Fischer is lid geweest van het verbo den congres van democraten en van de pro-Russische vredesraad van Transvaal. is op de werkelijke diensttijd van haar overleden eerste echtgenoot. Het weduwenpensioen zal voortaan voor alle ambtenarenweduwen 5/7 bedragen van het reëel of potentieel pensioen van de overledene. Een belangrijk punt is nog dat over- heidspensioenen volgens de nieuwe wet maandelijks worden uitbetaald. Na afloop van het beraad lieten zowel de regeringsdelegatie als de ambtenaren- vertegenwoordigers woorden van tevre denheid horen. Betreffende onvervulde verlangens in het wetsontwerp zullen de personeelsdelegaties geen adressen aan het parlement richten. (Van onze verslaggever) Mr. P. P. Lap, advocaat en procureur te Bergen op Zoom is aangezocht door familieleden van de enige .weken gele den omgekomen drs. W. Vugs maatrege len te treffen, de belangen van de nabe staanden te beschermen. Drs. Vugs, de veertigjarige bedrijfseconoom, werd zo als men zich zal herinneren in de nacht van 18 op 19 juni door een kogel uit een douanierskarabijn dodelijk getroffen. Een patrouille douaniers schoot op de wagen van de heer Vugs in de veronderstelling met een botersmokkelaar te doen te heb ben. De officier van justitie van de recht bank te Den Bosch achtte geen termen aanwezig een strafrechtelijke vervolging in te stellen tegen de douanier, die het dodelijk schot heeft gelost. Mr. Lap on derzoekt thans de mogelijkheid op welke wijze de belangen van de nabestaanden kunnen worden behartigd. Over de wijze waarop hij dit denkt te doen, is niets te achterhalen. In dit stadium wenst de heer Lap geen enkel commentaar te ge- De congregatie der Riten heeft de vraag bestudeerd of het kerkrechtelijk en theologisch mogelijk is, dat Paus Joan nes XXIII bij acclamatie door het Con cilie zalig wordt verklaard. Het betrof een zuiver theoretische discussie over de theologische mogelijkheid van een dergelijke gang van zaken. Over het re sultaat van de besprekingen is niets be kendgemaakt. De negentienjarige studente Lisbet Krane is in het zeer noordelijk gele gen plaatsje Mo-I-Rana uitgeroepen tot „Prinses van de Poolcirkel". Waarmee maar weer eens bewezen wordt dat ook in met minder zonne warmte bedeelde streken schoonhe den leven. Men bekijke slechts de foto om zich van deze waarheid te overtuigen. De demissionaire premier van Kongo, Cyrille Adoula, heeft donderdag de vor ming van een nieuwe regering geblok keerd door onverwacht uit de hoofdstad Leopoldstad te verdwijnen. Verwacht was dat Adoula zijn goed keuring zou hechten aan een door Moise Tsjombe opgestelde kabinetslijst. Het was niet onmiddellijk duidelijk of de ver dwijning van Adoula een, opzettelijke po ging was het streven van Tsjombe om de twistende politieke groeperingen te bundelen in een „regering van verzoe ning" te dwarsbomen. De Kongolese radio heeft donderdag middag gemeld dat volgens een mede deling van Tsjombe de kabinetslijst is goedgekeurd door president Kasavoeboe. De nieuwe regering kan echter niet in functie treden voor de kabinetslijst ook het fiat van Adoula heeft gekregen. Tsjombe heeft gezegd dat Adoula hem na een lang gesprek had beloofd het document donderdag te ondertekenen. Eerder is gemeld dat de leiding van de Radec, de partij van Adoula, de eis had gesteld dat een vrouwelijk lid van de Radec in het kabinet zou worden op genomen. Tsjombe en Kasavoeboe zou den zich daartegen hebben verzet. ADOULA spelbreker Actie tegen Erliards Europese opvatting (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl de kanselier van West-Duits land, prof. Erhard, afwezig is hij is met zyn minister van buitenlandse zaken dr. Schroeder in Denemarken maakt de oud-kanselier dr. Adenauer politiek, zo zegt men in Bonn. Oud-kanselier dr. Adenauer heeft in Bonn besprekingen over de buitenlandse politiek gevoerd met de S.C.U.-chef Franz Joseph Strausz, oud-minister van defensie. Hoofdthema dezer besprekingen waren de Frans-Duitse consultaties tussen De Gaulle en bondskanselier prof. Erhard, waarover noch dr. Adenauer noch Strauss bijzonder te spreken zijn. Beiden en met hen De Gaulle willen een Frans-Duitse unie als eerste stap in de richting van een politieke in tegratie van Europa volgens de plannen van De Gaulle voor een „Europa der va derlanden". Bondskanselier Erhard en minister Schroeder zijn niet bereid daar aan hun medewerking te verlenen. Zij streven naar een groter Europa en zijn er geenszins van overtuigd dat wanneer de Franse en Duitse schapen nu maar een maal over de brug zijn, ook de Italiaan se, Nederlandse, Belgische en Luxem burgse wel zullen volgen. Bovendien wil len prof. Erhard en minister Schroeder dat ook Engeland zich bij dit Europa aansluit. Bondskanselier Erhard heeft het afgelopen weekeinde De Gaulle deze Frans-Duitse unie geweigerd. Voor De Gaulle is deze tweede consultatie met prof. Erhard nog teleurstellender verlo pen dan de eerste van december van het vorig jaar. De Gaulle heeft zijn zor gen het afgelopen weekeinde kenbaar gemaakt tegenover oud-kanselier Ade nauer die hij meer dan een uur in diens werkkamer in de Bondsdag bezocht. Ook dr. Adenauer is nu bezorgd over Europa en C.S.U.-voorzltter Strauss is het al enige tijd. Strauss had enkele weken geleden in Parijs De- Roemeense premier Ion Georghe Maurer, die voor een vriend schap s- bezoek" naar Moskou zou zijn ge reisd, schijnt geheel uit het openbare leven verdwenen. Het Russische persbureau Tass heeft na een bericht over zijn aankomst niets meer gemeld over zijn doen en laten. En de man die de telefoon aanneemt op de Roemeense ambassade houdt vol niet te weten waar de premier zich op houdt. Westelijke waarnemers geloven dat de premier sinds zijn aankomst voortdu rend besprekingen heeft gevoerd met Russische autoriteiten over de gemel de moeilijkheden tussen de twee lan den. reeds besprekingen met Gaullisten over deze Frans-Duitse unie. Hier over is nu gesproken tussen dr. Ade nauer en Strauss. Aan het onderhoud werd deelgenomen door de C.D.U.- secretaris generaal dr. Dufhues en dr. Adenauers persoonlijke vertrouwe ling in het kabinet, minister Krone. In de O.D.U. blazen de Gaullisten verzamelen, zo beweert men in Bonn, tegen bondskanselier Erhard en mi nister van buitenlandse zaken Schroeder. Ze staan op het standpunt dat het poli tiek geïntegreerde Europa dan desnoods maar klein moet beginnen: dat wil zeg gen alleen met Frankrijk en Duitsland. Dat is op het gebied van de integratie op het ogenblik de enige mogelijkheid, nu men o.a. in Nederland en België niets wil weten van het Europa naar De Gaul les voorstellingen. Interessant is dat vrij dag in München het partijcongres van de C.S-U. begint. Men zal daaruit kunnen aflezen in welke richting C.S.U.-voorzit ter Strauss wil trachten de bondsrege ring te drijven. Over een jaar hebben in West-Duitsland algemene verkiezingen plaats. Vele waarnemers in Bonn geloven dat oud-minister Strauss, die over de ge ruchtmakende Spiegelaffaire zijn politie ke nek heeft gebroken, thans met elan werkt aan zijn come-back en streeft naar het ministerie van buitenlandse zaken in j ET „vleesschandaal" in Polen, dat al een publiek geheim was, is nu aan het daglicht ge treden met de officiële aankon diging dat negen communistische functionarissen en een veertigtal bedrijfsleiders van slagerijen zijn gearresteerd wegens het zich per soonlijk verrijken door middel van zwarte handel in vlees. XTet bureau van d8 procureur-generaal xx zegt dat de arrestanten leden wa ren van een goed georganiseerde bende. Men stal vlees bij tonnen tegelijk be droog de consumenten met prijs' en kwaliteit en verkocht het vlees onwet tig via staats- en particuliere slage rijen. De winst werd verdeeld onder de bedrijfsleiders, gemeente-ambtena ren en de organisators van de zwendel, in onofficiële berichten wordt de waar de van het gestolen vlees op 250 mil joen zloty geschat. rjat er een „vleesschandaal" in de lucht zat, was al wekenlang in wel ingelichte kringen bekend. Op het re cente partij-congres liet de secretaris van de afdeling Warschau ook al iets doorschemeren. Enkele weken geleden is de loco-bur gemeester van Warschau, Harasimow- ski van zijn functie ontheven, wegens het vleesgebrek in de slagerijen van de hoofdstad. Naar verluidt is een groot aantal der arrestanten partijlid. ■yolgens de officiële bekendmaking heeft de politie veel geld. Poolse en buitenlandse valuta, juwelen, ruim twintig auto's en twintig villa's in be slag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Verwacht mag worden dat de open bare mening strenge straffen zal eisen In Warschau was er de laatste tijd praktisch alleen maar vlees voor hen die in staat en bereid waren zwarte prijzen te betalen. Limburg: genoeg gedaan (Van onze verslaggever) Voorzitter Joosten van de Ne derlandse Karting Federatie heeft verklaard dat in Schinnen bij de daar georganiseerde skelterraces met dodelijke afloop niet voldoen de de veiligheidsvoorschriften in acht genomen zijn. De federatie, die naar zijn zeggen geen enkel contact met de Limburgse bond onderhoudt en een onderafdeling js van de KNAC, heeft in de laatste jaren ge regeld de Limburgse gemeenten ge waarschuwd tegen wedstrijden van de zogeheten „Zwarte bond", aldus de heer Joosten. In Limburg is naar zijn mening onwil getoond voor het hanteren van het internationaal reglement. Tijdens een in Heerlen gehouden pers conferentie heeft de heer J. Kolenburg voorzitter van de Internationale Skelter Bond Limburg aangekondigd dat in de toekomst nog hogere eisen aan de cir- cuits waar wedstrijden worden gehouden zullen worden gesteld. De heer Kolen- burg wees, erop dat het circuit te Schin nen tevoren door de rijkspolitie en drie leden van het wedstrijdcomité was ge keurd en in orde bevonden. Volgens de voorzitter van de bond waren in Sohin- j v,ei^Sï]9^srnaatTeë£len genomen die de internationale reglementen voor- schnjven Zelfs zouden de organisators nog verder zijn gegaan dan de voor schriften eisen. de volgende Wastduitse regering. Op een donderdagmiddag gehouden persconferentie behield Erhard zich de grondwettelijke rechten voor de politie ke lijnen van zijn land vast te stellen. Er hard gaf toe d^at hij voor belangrijke be slissingen een parlementaire meerderheid achter zich moet hebben. De bondskanselier antwoordde op de aanval van Adenauer, als zou hij zich niet inspannen voor de Europese politie ke eenheid, met de woorden: „Wij me nen dat een verzoening tussen Duitsland en Frankrijk de voorwaarde is tot elke Europese politieke, maar op zichzelf geen doel is. Hierin verschillen wij van me ning. „Het is een feit dat er geen Frans- Duitse tweelandenunie (waarop Adenau er en Strauss aandringen) bestaat en er is geen sprake van dat twee landen de andere landen willen overheersen. Ik geef eerlijk toe dat ik overeenstemming met Frankrijk wens. Het Frans-Duitse vriendschapsverdrag is bedoeld om Euro pa te verenigen en niet te verdelen". TEGENPOOL De voorgestelde „unie van de twee" tussen Frankrijk en West-Duitsland noemde hij irreëel. Later viel hij degenen aan die actie wensen voor eigen voor deel. Alleen acties die een solide basis hebben in de innerlijke harmonisatie van de volkeren zijn volgens Erhard goed te keuren. Over Europa zei hij: „Wat is Europa? Geografisch is het duidelijk afgebakend, maar geestelijk, moreel en emotioneel ze ker niet en ik geloof dat wij daarmee moeten beginnen". Dit was duidelijk in tegenspraak met Adenauers bewering eerder op de dag dat het huidige klimaat van stagnatie en niet-ingrijpen doorbroken moet worden, wil de Europese idee niet verwateren. Hij vroeg daarom directe actie. publiceren wij de foto met een korte beschrijving van de be- kende voormalige wielrenner J wiens naam u moet invullen onder vraag 2 van de grote van onze adverteerders. Doe mee en win een van de S •fvele prijzen waaronder zeer S waardevolle. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 1