Rechtspositie gedetineerden bevredigt de minister niet Marine redt Britse jongelui van gammel jacht Sovj jet-Smaldeel in de Middellandse Zee Brittens Curlew-River imponerende uitvoering premselaS^hamburger ZEEREIS EINDIGT IN BANGE WACHT Jan Klaassens terug bij VVV Rassenkwestie en jury-samenstelling Studie over seksuele vraagstukken LOCH NESS MONSTER II De lijd is rijp Nieuwe organisatie voor boeren in oprichting 7/ Stoel afzijdig van politiek- militair pit an Pauling pleit voor Duits vredesverdrag India rekent op komst van. paus Vietkong kondig L offensief aan Goldwater: tegen! ANTI-ARMOEDEWET WEER STAP VERDER Oud-gevangenen Oorlogsmisdaden mogen niet verjaren Continentale première in Amsterdam Dagelijks bestuur NKV samengesteld Gestolen wortels waren giftig Grote Tour Piet van der Kuil naar Telstar Eerste profzege Leo van Dongen Atletiekmeeting Bergen op Zoom Kleine Tour IM S CONTRA FENERBANCE DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 JULI 1964 (Van onze parlementaire redactie) De rechtspositie van de gedetineerden is niet geheel bevredigend. Minister Scholton (Justitie) zal advies inwinnen van de centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, de psychopatenzorg en de reclassering over de vraag hoe een uitbreiding van het recht van beroep kan worden geregeld. Aan de centrale raad is ook verzocht de kwestie van de beloning in studie te nemen. Dit schrijft de minister in zijn nota over ,.het Nederlandse gevangeniswe zen" aan de Tweede Kamer. Minister Scholten zegt hierin dat ter verbetering van de rechtspositie wordt gedacht aan het bezien van een aantal wettelijke voorschriften, in het bijzonder op het ge bied van de sociale verzekering. De be windsman zegt ook langs wetenschappe lijke weg gegevens te willen verzamelen over de structuur van de gedetineerden en hun aanpak, teneinde tot een verdere differentiatie van gevangenissen en selec tie te kunnen komen. Hij ziet daarbij een belangrijke rol weggelegd voor het in Den Haag .gevestigde selectie- en oriënta tiecentrum van het gevangeniswezen (Seloc). Terzake de plaatsing in een huis van bewaring heeft de minister de cen trale raad van advies gevraagd te willen adviseren over de vraag, of de tenuit voerlegging van de hechtenis in de be staande vorm gehandhaafd moet blijven, dan wel of deze een andere inhoud moet krijgen. Als zeer belangrijk voor het toekomsti ge gevangen isregime beschouwt de mi nister het verdelen van gedetineerden in „leefeenheden": groepen van 20-25 man in een gezamenlijke afdeling. Hij wil dit bereiken door de bouw van grote ge stichtscomplexen met paviljoenstelsels. ADVISEREN De minister deelt voorts mee, dat hij een werkgroep heeft ingesteld om hem te adviseren over de huwelijksproblemen van de gedetineerden en seksuele moei lijkheden, die zich met name t.a.v. lang gestraften voordoen. Het probleem der zeer langgestraften is in studie bij de centrale adviesraad, de psychopatenzorg en de reclassering. Minister Scholten meent, dat dit pro bleem in fases moet worden opgelost. "In de eerste fase zou de klemtoon moe ten liggen op aanpassing en gewenning van het gestichtsbestaan. In de midden fase moet de zelfwerkzaamheid worden gestimuleerd en voorkomen worden dat de gedetineerde zich te zeer aan het ge stichtsbestaan vastklampt. De laatste fase zou gericht moeten zijn op een terugkeer in het maatschappelijk leven. PERSONEEL De gewijzigde inzichten in het gevan geniswezen doen zich sterk voelen op het terrein van de bewaking, aldus minister Scholten, ,,De vraag dringt zich op of in de complexe taak van beveiliging, ver zorging en pedagogische beïnvloeding een nadere werkverdeling moet komen, daarvoor komen in de toekomst meer mogelijkheden." Op het gebied van de opleidingen acht de minister een verdere ontplooiing ge boden. Voor het bewakingspersoneel is een eigen vooropleiding van b.v. een jaar een soort kweekschool in overwe ging. Ook onder de leeftijd van 22 jaar zou dan personeel verworven kunnen worden, dat voor de militaire dienst de theoretische opleiding kan voltooien en daarna in de gestichten zou kunnen wor den geplaatst. Voorts acht de minister herwaardering van een aantal functies met het oog op de salariëring noodza- SPECIALISTEN Meer en meer blijkt, volgens de nota, dat de inbreng van specialisten (psychia ters, psychologen) niet kan worden ge mist. Op dit punt zal volgens de minis ter in de toekomst ,.een verdergaande systematische behoeftebepaling" plaats vinden. In de Amerikaanse staat Saskatche wan is een monster gesignaleerd dat als men de beschrijving moet geloven, min stens zo gruwelijk is als het beruchte monster van Loch Ness. Vakantiegangers houden pertinent vol dat zij het „ding" in het afgelopen weekeinde hebben gezien in het Last Mountain meer. De visser Leroy Love- ridge beweert dat hij het monster zondag anderhalve kilometer uit de kust heeft gezien. „Het zag eruit als vijf a zes eenden die vlak naast elkaar zwommen. Maar toen het dichterbij kwam konden wij zien, dat het meer dan tien meter lang was, een donkerglanzende kleur had en eruit zag als eivormige aan elkaar vast gehechte groepen. Volgens andere berichten bevonden zich drie boten vlakbij de plek en heb ben de inzittenden van twee boten ge tracht het monster te vangen maar het verdween onder water. Bewoners rond het meer menen te weten, dat het wel eens een grote steur kan zijn die al eens meer is gesigna leerd. In Den Hoef, gemeente Uithoorn, is een comité opgericht dat de oprichting van een Nederlandse boerenorganisatie wil voorbereiden. Voorzitter is de heer G. W. Voortman uit Eefde. De oprichters zijn van mening dat on der de boerenstand een groot onbehagen leeft, omdat in de bestaande standsorgani saties „die in feite zijn opgegaan in het landbouwschap en mede hierdoor volko men verambtelijkt zijn", de specifieke boerenbelangen niet voldoende worden behartigd. Men wil een algemene lande lijke organisatie, los van politieke en kerkelijke bindingen. De nu nog heersende verdeeldheid wordt gevoeld ais verouderd en leidt tot ongewenste versnippering van krachten. Ook wordt algemeen als grief gevoeld, dat de bestuurders der organisaties over het algemeen niet werkelijk meer kun nen strijden voor de boerenbelangen al leen, omdat zij opgenomen zijn in ver banden met anderen, door. bestuurslid maatschappen en kamerlidmaatschappen, aldus het comité, dat plannen zal uit werken en deze zal voorleggen aan een openbare vergadering, die in september wordt gehouden. In een schrijven aan de conferentie van Algiers, welke van het Middellandse- Zeegebied een atoomvrije zone wil ma ken, heeft de H. Stoel verklaard zich afzijdig te moeten houden van ieder po- litiek-militair initiatief. Namens de Paus schrijft staatssecretaris kardinaal Cicog- nani, dat de H. Stoel zich graag achter de ontwapening als zodanig stelt en dat ook verschillende keren gedaan heeft, maar dat zij niet kan deelnemen aan politiek-militaire initiatieven of aan ini tiatieven, die ideologische propaganda dienen. Het schrijven van de kardinaal-staats secretaris is gericht aap HouariSouiah. leider van de delegatie, welke in de tijd van voorbereidingen voor deze confe rentie, de Paus een brief zond, waarin hij om een audiëntie verzocht. De Amerikaanse Nobelprijswinnaar professor Linus Pauling heeft in een lezing voor studenten van de Oostduitse universiteit van Leipzig aangedrongen op sluiting van een Duits vredesver drag, omdat zo'n verdrag volgens hem ,,een'- grote stap op weg naar wereld vrede" zou zijn. Pauling was voor een lezing uitgeno digd door de academische senaat van de universiteit van Leipzig, aldus het Oostduitse persbureau ADN. Alvorens Oost-Duitsland te bezoeken, heeft Pauling dertien lezingen gehouden in de bondsrepubliek Hij viel ook in Leipzig de westerse plannen voor een multilaterale Navo-kernmacht aan. Hij noemde die gevaarlijk voor de hele we reld. Problemen afzondering.. Kardinaal-aartsbisschop Gracias van Bombay heeft na zijn terugkomst van de wereldreis, die hem ook naar Neder land bracht, in Bombay verklaard dat „het meer dan mogelijk en welhaast waarschijnlijk is, dat de H. Vader tij dens het internationale Eucharistischs Congres in november-december van dit jaar een bezoek aan Bombay zal bren gen." Woordvoerders van de Alitalia, waar mee de paus in januari naar het H. Land vloog, hebben verklaard, dat een bezoek van één dag aan Bombay heel goed te organiseren is. De paus zou dan in de namiddag van Rome moeten ver trekken om 's ochtends in Bombay aan te komen. Hij zou dan de hele dag heb ben voor het Eucharistische Congres en 's avonds weer naar Rome kunnen te rugkeren. In het vliegtuig zou gemak kelijk slaapruimte kunnen worden aan gebracht. In Saigon en elders in Zuid-Vietnam hebben de communistische opstandelin gen pamfletten verspreid, waarin ze een nieuw „algemeen offensief" van de Viet- cong aankondigen, om plannen van de Zuid Vietnamese'regering en de Amerika nen om de oorlog tot Noord-Vietnam uit te breiden, te dwarsbomen. Het is voor de tweede keer dat de com munistische opstandelingen een algemeen offensief aankondigen. Het eerste vond plaats na de staatsgreep van november 1963 in Saigon, die een einde maakte aan het bewind van president Diem. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, heeft in een brief aan zijn Noordvietnamese collega Xoean Thoey, herhaald dat China niet werke loos zal blijven toezien, als de Verenigde Staten zouden besluiten het oorlogster rein in Zuid-Vietnam uit te breiden tot In Washington is vernomen dat een vliegdekschip van de Essex-klasse en andere anti-onderzeebootschepen van de Amerikaanse marine, in de afgelopen twee weken in het Middellandse Zeege bied een groep Russische oorlogsschepen waaronder twee onderzeeëers. in de ga ten hebben gehouden. Hoewel het Russische smaldeel niet groot was, bestond het toch uit net grootste aantal schepen dat zich tot nu toe op patrouille in het Middellandse Zeegebied liet zien. Pogingen van de Russische onderzee ërs om aan de aandacht van de Ame rikaanse schepen te ontkomen, faalden. Men bleef ze observeren als ze onder water waren, en men fotografeerde ze als ze aan de oppervlakte voeren. Aan de aanwezigheid van de Russische schepen in het Middellandse Zeegebied is geen bijzonder betekenis gehecht. Men neemt aan dat ze binnengekomen wa ren uit de Zwarte Zee via de Darda nelles en uit de Atlantische Oceaan via de Straat van Gibraltar Het Amerikaanse onderdeel was aan een routine-training met de zesde vloot bezig. De Russische schepen waren gesigna leerd door vliegtuigen van het vliegdek schip. Men waakt ervoor ze te hindereu Onderminister van defensie voor de ma rine Arthur Sylvester, zei dat de Ameri kaanse marine niet de gewoonte bad andere vlooteenheden gedurende enkele dagen achter elkaar te volgen De systematische uitsluiting van nfe gers of leden van een andere bevol kingsgroep bij het samenstellen van een jury betekent een aantasting van de rechten van de beklaagde, ongeacht of hij zwart of blank is. Tot deze slotsom is dinsdag het hof van beroep van de staat Georgia gekomen bij de behande ling van de zaak van een militant voor stander van rassengelijkheid. die in eer ste aanleg tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens het gooien van een fles naar de politie bij een demon stratie Het hof van Atlanta concludeer de dat de rechter in eerste aanleg de beklaagde niet het recht hod mogen ont houden, niet akkoord te gaan met bepaal de leden van de jury. De jury die het vonnis van twee jaar gevangenisstraf uitsprak, bestond geheel uit blanken. De Amerikaanse senaatscommissie voor arbeidsaangelegenheden heeft dins dag met 13 tegen 2 stemmen het wets voorstel vap president Johnson voor be strijding van de armoede in de V.S. aanvaard. Senator Barry Goldwater uit Arizona, die er naar streeft republi keins kandidaat voor de komende pre sidentsverkiezingen te worden, was een van de twee tegenstemmers. Het wetsvoorstel beoogt o.m. 962.500.000 dollar uit te trekken voor steun aan staten die economisch bijzonder zwak zijn. De oud-gevangenen van de Duitse con centratiekampen in de Tweede Wereld oorlog hebben zich uitgesproken tegen de verjaring van oorlogsmisdaden. Afge vaardigden van de internationale comi té's van de voormalige kampen Ausch witz, Buchenwald, Dachau. Mauthausen, Neuengamme, Ravensbrück en Sachsen- hausen op een vergadering hebben in de Belgische hoofdstad met algemene stem men een resolutie aangenomen om „geen poging achterwege te laten de opheffing te verkrijgen van het verjaren van oor logsmisdaden en van elk land de uitle vering van oorlogsmisdadigers". Voorts werd besloten tot het houden van een gezamenlijke herdenking door het verzet en alle gedeporteerden van de 20e verjaardag van de bevrijding der concentratiekampen in 1965. Bij eenkomsten zullen worden gehouden op de plaatsen van Dachau en Buchenwald, Benjamin Brittens nieuwe opus „Cur lew River" beleefde in de Westerkerk te Amsterdam zijn continentale première. Deze „Britse Orpheus" werd tot het schrijven van dit merkwaardige werk ge drongen door het Japanse No-spel „Su midagawa", waarvan hij in 1956 twee op voeringen in het land der rijzende zon bijwoonde. Dit spel imponeerde hem door het eenvoudige gegeven de mengeling van zang en gesproken woord, de econo mische stijl en de drie instrumenten, die de vreemde muziek vormden, in hevige mate. In dit Engelse „evenbeeld", dat zich af speelt aan de noorden van de Curlew- River (Wulpriver) in het moerasdistrict van Cambridgeshire, voeren uitsluitend mannen een spel op om aan te tonen hoe de onschuld over het kwaad zege viert en hoe een teken van Gods genade wordt ontvangen. Het libretto handelt over een geeste lijk gestoorde vrouw, wier zoon door slavenhandelaars is gestolen en sterven^ de langs de weg werd gevonden. Bij zijn graf gebeurden wonderen. De moe der, aan wie de geest van haar zoon verschijnt, wordt bevrijd van haar krank zinnigheid. Bij dit gegeven schreef Britten een doorzichtige partituur voor zeven instru menten, 3 solisten, een koor van 9 man nen en drie jongens. Ook in dit werk blijkt de componist geen avant-gardist te zijn, al maakt hij wel degelijk gebruik van de laatste verworvenheden der ex perimentele muziek. Het spel is geplaatst in de vroege mid deleeuwen, waar een groep monniken en misdienaars met hun abt in processie de kerk binnenkomen onder het zingen van de eenstemmige hymne „Te lucis ante terminum" (U roepen wij voor het vallen van de avond aan). De musici begeven zich naar hun instrumenten en de abt wendt zich tot de gemeente met de mededeling: de broeders zijn vandaag gekomen om u een mysteriespel te to nen, en dan ontwikkelt zich de reeds ge noemde geschiedenis. Wij willen geen namen apart noemen, alle medewerkenden van „The english opera group" hebben door hun fraaie Op grond van de nieuwe statuten van het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft het verbondsbestuur van het N.K. V. een nieuw dagelijks bestuur gekozen, Dit is thans als volgt samengesteld: Voorzitter P. J. J. Mertens; vice-voor- zitter J. Alders; algemeen secretaris drs. Th. Coppes; penningmeester W. Essers; secretarissen F. G. van der Gun, Th. Loerakker, P. J. J. van Hout en F. van Bakel, namens de uitvoerende werkne mers: P. W. A. Willemsen, P. Brussel, H. M. de Groodt en B. J. van Werkhoven; namens de mediale sector van het par ticuliere bedrijfsleven: C. de Wit en na mens de overheidssector: A. C. M. Wij- ters. Zeven Apeldoornse jongens hebben op een vreemde wijze moeten boeten voor diefstal van wortels uit een groente tuin. Het bleek dat de wortels juist met Parathion waren bespoten. In een zieken, huis zijn hun magen leeggepompt. Toen de heer De Boer bemerkte dat jongelui wortels hadden weggenomen en opgegeten, waarschuwde hij onmiddel lijk de politic: zijn vrouw had namelijk de groenten kort tevoren besporten met net gevaarlijke vergif parathion De politie reed met een geluidswagen door de stad, om de kinderen te waar schuwen voor het gevaar. De oproep leverde succes op: zeven jongens van 8 tot 13 jaar. meldden zich bij de Apeldoornse GGD. Zij wer den met spoed overgebracht naar het Julianaziekenhuis, waar hun magen zijn leegepompt. JUWELIERS-ANTIQUAIRS ANNO 1823 ROTTERDAM WEENA 10 AMSTERDAM ROKIN 120 EN APOLLOLAAN 138 Een waardevol geschenk en een blijvende herinnering is uw keuz e uit onze unieke pollectie zilver en juwelen „modern en antiek" s Zaterdags gesloten, 'e zondags geopend (Van onze verslaggever) Vier Engelse studenten van 20 jaar hebben al het geluk van hun leven gehad. Zij dobberden in de nacht van dinsdag op woensdag roerloos in hun jacht Coucou op de hoge golven van de Noordzee, die door een tot stormkracht aan gewakkerde zuidelijke wind werd gegeseld. Hun positie leek hope loos, maar de Nederlandse kust- mijnenveger Hoogeveen, die op weg was van Rotterdam naar Den Helder, bracht nog juist op tijd redding. De bemanning slaagde erin de vier uitgeputte opvarenden aan boord te nemen, maar het jacht ging verloren. Het strandde tenslotte bij Callansoog Daar bleek dat de Coucou een heel oud jachtje was. waarvan een aantal planken boven de kajuit waren ver molmd, Het voer met een geïpro- viseerd zeil en er zat geen motor meer in De Coucou, dat met een afge knapte mast en een versplinterde boeg spriet op het zand ligt als een herin nering aan een bange nacht. De vier studenten (die hun eerste zeereis maakten) waren van Harwich op weg naar Kopenhagen voor een vakantie van twee maanden. Het enige nauti sche instrument aan boord v/as een radiopeiler. De vier jongemannen wa ren onder de kust gaan varen omdat ze het slechte weer vreesden. Onge veer ter hoogte van Petten raakte hel roer van de Coucou echter onklaar Alle pogingen om dit euvel te herstel len liepen op niets uit. De boot schom melde en deinde al gauw als een stukje hout op zee. De Engelsen die in grote moeilijkheden kwamen te ver keren, werden echter nabij de Petter.er polder opgemerkt door de mijnenve ger. Aan boord van de Hoogeveen dacht men eerst met een truck te doen te hebben, maar al gauw bleek dat het een jacht was dat als dol op de golven draaide. „Willen jullie aan boord komen", schreeuwde men vanaf de mijnenveger maar de antwoorden van de Engelsen waren aanvankelijk onverstaanbaar. Eerst toen men in het Engels contact probeerde te krijgen vlotte het over leg beter. Toen bleek dat de schip breukelingen liever op hun jacht ble ven Wel vroegen ze de Coucou op sleeptouw te nemen. Het was echter niet gemakkelijk een verbinding tot stand te brengen. Het lijntje dat aan net jacht werd vastgemaakt, brak keer op keer. Daarna besloot men de jongens aan boord te nemen. De eei- ste de beste poging werd bijna cata strofaal. Het jacht botste tegen de mijnenveger en het scheelde weinig op deze had de Coucou overvaren. Iedereen op de Hoogeveen keek verrast op toen het jacht toch weer bij de boeg zichtbaar werd. Tenslotte slaagde men erin de studenten meer dood dan levend aan boord te krijgen. Ze werden onmiddellijk in de «ooi ge stopt. Ze maken nu alweer plannen om het jacht in Den Helder te laten repa reren. Daarna wilden ze hun onderbro ken tocht voortzetten, weer in het jacht. zang en spel, stijlvolle actie en ingetogen houding dit spel die verheven en waar dige sfeer weten te geven, welke het ver eiste. Het melos is sterk reciterend gehouden en gaat slechts sporadisch over in bre dere toonwelvingen. Het is geconcipieerd vanuit het Gregoriaans en de meerstem migheid is dan ook tot het uiterste be perkt. De instrumentale begeleiding werkt zeer indringend en versterkt de mystieke sfeer door de dikwijls in orgel punt geschreven kleurrijke en onwezen lijk klinkende harmonieën. Met een mi nimum aan middelen werd een maximum aan effect bereikt. Het geheel liet bij een eerste horen een sterke indruk ach ter. Britten is er in geslaagd de sfeer van het No-spel, waarvan wij in het ver leden zelf een uitvoering mochten mee maken, over te dragen in het westerse klankidioom. Het geheel werd zonder dirigent uitgevoerd. De regie was in haar strakke, simpele bewegingen zeer effectief, evenals de eenvoudige ensce nering en de met deskundigheid en smaak gekozen costumering. COR BACKERS Het aantal deelnemers aan sporttoto no. 46 was 197.953. Beschikbaar kwam voor prijzen een bedrag van f 72.506. Voor de eerste prijs van f 43.503.60 meld de zich een deelnemer met 13 punten, die dit bedrag dus bruto zal kunnen incasse ren. Voor de tweede prijs van f 29.002.40 meldden zich drie deelnemers met 12 goed voorspelde uitslagen, die elk bruto f 9.667,50 zullen ontvangen. Aan de jubileum-toto namen 98.831 personen deel. Voor prijzen was beschik baar een bedrag van f 29.164,92. Aange zien er geen meldingen voor de eerste prijs waren, werd dit bedrag gelijkelijk over de tweede en derde prijs verdeeld. Voor de tweede prijs van f 14.582.46 meld den zich 29 deelnemers, van wie 1 met twee goede kolommen. Per kolom wordt een bedrag van f 684,08 uitgekeerd. Voor de derde prijs van eveneens f 14.582,46 waren 634 gegadigden, van wie zes met twee goede kolommen. Per kolom zal f 23 worden betaald. Piet van der Kuil komt in zijn oude, vertrouwde omgeving terug. De ex-inter nationaal. die opgroeide in V.S.V. en daarna via Ajax en P.S.V. bij Blauw Wit kwam, zal het komende seizoen uitkomen voor Telstar. Voor een transferbedrag van 35.000 gulden is hij van de Amsterdamse sta dionclub overgegaan naar de nieuwe ere divisieclub in de IJmond. Leo van Dongen lieeft woensdag in Sint Niklaas (België) zijn eerste profron de gewonnen. Hij klopte de B.elgen Jos Huysmans en Theo Verschuren in de sprint. Hedenavond zal op het Sportpark Ro- zenoord een avond-baanwedstrijd wor den gehouden. Hoofdmoot van het programma vormt natuurlijk de 3000 m steeple-chase. waar op aan de start verschijnen de Moe'er Snepvangers en de Thorman v. Eekelen. Verder is er een sprinttweekamp 100 en 200 m en Olympische estafette, terwijl ook de nummers polshoog en kogelstoten worden verwerkt. Voor de junioren is er een 1500 m, 100 m, 4 x 300 m estafette en kogelstoten. De dames wacht even eens een sprinttweekamp 100 en 200 m en kogelstoten. Voor de meisjes is er een tweekamp 80 m en verspringen. De wedstrijden vangen aan te 19.00 uur. Rituitslag De uitslag 1. Bahamontes (Sp. - Remy) de 197 km in 6.18.47 (met bon. 6.17.47 2. Janssen (Ned. De Muer) 6.20.41 (met bon 6.20.11); 3. Gilbert Desmet I (Belg.' De Kimpe)4. Junkermann (W.-Dld. - De Kimpe); 5. Gabica (Sp. Langarica); 6. Adorni (It. - Pezzi); 7. Kunde (W.-Dld. - De Kimpe)8. Anquetil (Fr. Geminiani) 9. Poulidor (Fr. - Magne); 10. Martin (Sp. Remy)11. Georges Groussard (Fr. - De Muer);' 12. Jimenez (Sp. - Langarica); 13 Foucher (Fr. - De Muer)14. Anglade (Fr. De Muer) allen in 6.20.41 15. Duez (Fr. Plaud) 6.32.42; 16. Zilverberg (Ned. - Driessens) 6.32.50 17. Rostollan (Fr. Geminiani); 18. Elorza (Sp. - Langarica)19. Zim- mermann (Fr. Geminiani)20. Galera (Sp. - Langarica); 21. Monty (Belg. - De Muer) allen in 6.32.50. De plaatsing van de Nederlanders 36. Haast (Pellenaars) 6.46.18 44. Wouters (Pellenaars) 6.53.06 47. Nijdam (Pellenaars) 6.53.06 57. De Haan (Pellenaars) 6.53.06 67. De Roo (Geminiani) 7.02.23 70. Geldermans (Geminiani) 7.02.23. De Nederlander Piet van Est (Pelle naars) was bij het sluiten van de con trole nog niet in Pau gearriveerd. Gele trui Het algemene klassement1. Georges Groussard (Fr. - De Muer) 94.15.56 2. Bahamontes (Sp. Remy) 94.16.31 op 35 sec. 3 Anquetil (Fr Geminiani) 94.17.22 op 1.26 4. Poulidor (Fr. - Magne) 94.17.31 op 1.35; 5. Anglade (Fr. - De Muer) 94.19.01 op 3.05 6. Foucher (Fr. De Muer) 94.20.12 op 4.16 7. Junkermann (W.-Dld. - De Kimpe) 94.21.12 op 5.16; 8. Jimenez (Sp. Langarica) 94.21.17 op 5.21 9. Gilbert Desmet I (Belg De Kimpe) 94.21.24 op 5.28 10. Adorni (It. Pezzi) 94.27.09 op 11.13 11. Martin (Sp - Remy) 94.27.50 op 11.54 12. Manzaheque (Sp. - Pla Sanchis) 94.41.10 op 25.14 13. Kunde (W.-Dld. - De Kimpe) 94.45.13 op 29.17 14. Galera (Sp. - Langarica) 94.45.33 op 29.37 15. Pauwels (Belg. Remy) 94.46.01 op 30.05 16. Pambianco (It. - Pezzi) 94.47.22 op 31.26 17 Simpson (Gr.-Br - Plaud) 94.47.29 op 31.33 18. Duez (Fr - Plaud) 94.49.22 op 33.26 19. Rostollan (Fr. Geminiani) 94.54.45 op 38.49 20. Gab'ica (Sp. - Langarica) 94.54.58 op 39.02 24. Janssen (Ned. - De Muer) 95.07.36 op 51.40; 36. Zilver berg (Ned. -* Driessens) 95.40.05 op 1.24.09 38. Haast (Ned. - Pellenaars) 95.43.17 op 1.27.21 39 Geldermans (Ned. - Geminiani) 95.47.20'op 1.31.24; 43. De Roo (Ned. Geminiani) 95.55.10 op 1.39.14 62. De Haan (Ned. - Pellenaars) 96.24.06 op 2.08.10 67. Nijdam (Ned. - Pellenaars) 96.33.31 op 2.17.35 Wouters (Ned. Pellenaars) 96.34.15 op 2.18.19. Bergprijs Na de zestiende etappe luidt het berg- klassement 1. Bahamontes (Sp.) 147 pnt. 2. Jimenez (Sp.) 143 pnt. 3. Poulidor (Fr.) 77 pnt. 7. Junkermann (W.-Dld.) 48 pnt. 5 Anglade (Fr.) 39 pnt. 1 Janssen (Nederland 165 punten; 2 Seis (Belg! 133pnt. 3 Gilbert Desmet I (Belg) 130 pnt; 4 Altig (W. Did.) 121 pnt;; 5 Poulidor (Fr.) 96 pnt; 6 Wright (Gb) 76 pnt; 7 (Ded.) 74 pnt. Rituitslag. De uitslag, van de 8e etappe, Bagne- res-de-Bigorre-Fau (150,5) km luidt: 1 Diaz (Sp.) 4 u. 49 min. 56 sec. (met bon. 4.49.26), 2 Delisle (Fr.) 4.51.07 (met bon. 4.50.52), 3 Sambi (It.) 4.52.30, 4 Swerts (Belg.), 5 Sagarduy (Sp.), 6 Gimondi (It.), 7 Dalla Bona (It.), 8 Karstens (Ned.), 9 Aimar (Fr.), 10 Gawliczek (Po len), 11 Spruyt (Belg.), 12 Tous (Sp.), 13 Luthi (Zwits.)14 Garcia (Sp.), 15 Martinazzo (It.), 16 Letort (Fr.), 17 Za- pala (Polen), 18 Blanco (Sp.), allen de zelfde tijd als Sambi: 4.52.30, 19 Valen- cic (Joeg.) 4.58.22, 20 Kudra (Polen) 4.58.30. 29 Pieterse (Ned.) 4,58.58. 36 Zoet (Ned.) 5.00.59, 71 Peters (Ned,) 5.11.14, 73 Visser (Ned.) 5.11.14. Gele trui Het algemeen klassement: Garcia (Sp.) 32.02.14, 2 Gimondi (It.l 32.02.38, 3 Aimar (Fr.) 32.05.43. 4 Tous (Sp.) 32.07.10 5 Spruyt (Belg.) 32.07.57. 6 Letort (Fr.) 32.10.36. 7 Gawliczek (Polen» 32.11.10, 8 Delisle (Fr.) 32.12.51, 9 Diaz (Sp.) 32.13.13 10 Zapala (Polen) 32.15.17, 11 Sagarduy (Sp.) 32.15.26. 12 Martinazzo (It.) 32.17.51, 13 Beker (Polen) 32.19.32, 14 Massi (It.) 32.20.18, 15 Karstens (Ned.) 32.21.51. 16 Kudra (Polen) 32.22.23. 17 Chappe (Fr.) 32.22.24, 18 Blanco (Sp.) 32.22.32, 19 Ray mond (Fr.) 32.24.16, 20 Valeneic (Z. SI.) 32.24.17. 27 Pieterse (Ned.l 32.33.09. 45 Peters (Ned.) 35.52.28. 55 Visser (Ned.) 33.05.44. 58 Zoet (Ned.) 33.07.41. De Nederlanders Schuuring -en Lute hebben in de achtste etappe de strijd ge staakt. Bergprijs Na de achtste etappe: 1 Ex aequo: Gawliczek (Polen) on Sagarduv (Sp.) beiden 73 p.. 3 Diaz (Sp.) 45 p.. 4 Delisle (Fr.) 39 p., 5 Zapala (Polen) 38 p. Ploegenprijs Het etappe-ploegenklassement luidt 1. De Kimpe (De Smet Junkermann en Kunde) 19.02.03, 14 pnt. 2 De Muer zelfde tijd 26 pnt. 3. Langarica 19.14.12: 4. Remy 19.16.16; 5. Geminiani 19.26 21' 11. Pellenaars (Haast, Wouters en Nijdam) 20.32.20 Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit 1 De Muer 282.48.08' 2. De Kimpe 283.11.00: 3. Remy 283.25.12; 4. Geminiani 283.26.51 5 Langarica 283.41.50 12. Pellenaars 287.38.14. Groene trui Na de zestiende etappe luidt het pun tenklassement: Europacup De Nederlandse kampioensclub, he; Amsterdamse DWS, heeft voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (seizoen 1964—65) geloot tegen de Turkse kam pioen Fehnerbahce uit Istanboel. De eer ste wedstrijd wordt in Amsterdam ge speeld. De Nederlandse bekerhouder, Fortuna '54 (Geleen) lootte voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars tegen de Italiaanse bekerwinnaar, welke op dit moment nog niet bekend is. Fortuna '54 speelt de eerste wedstrijd in Italië. De oud-internationaal Jan Klaassens keert terug naar zijn oude club, het Vcn- lose V.V.V. Klaassens, die indertijd op het hoogtepunt van zijn carrière hfj was toen „vaste" speler in het Neder landse elftal - naar Fejjenoord ging is overigens Venlo als woonolaats altijd trouw gebleven. Het transferbedrag, waarover Feijenoord en V.V.V. het eens zijn geworden, bedraagt 27.500 gulden.

de Stem | 1964 | | pagina 3