Balans der herindeling op Zuid-Beveland Meyerink-werklozen naar arbeidsbureau 30 ct zó lekker Installatie burgemeester Molthoff op 18 juli Bejaardenhuis Oostburg kost ruim een miljoen Haringvlietbrug gaat 20 voor verkeer open ik Stzm zó gezond VAN BREDA MAG HET NU met nóg Dooi Dynamiet Skelteren Oriëntatierit de missie voor Combinatie 1 Combinatie 2 Combinatie 3 Combinatie 4 Combinatie 5 Combinatie 6 Combinatie 7 In Bergen op Zoom Concours voor accordeonisten Varkensfokdag voor West-Z.Vl. te Heille Erhard: voorlopig geen oplossing graanprijskwestie meer hazelnoten BEZOEK AAN HULST Ledelplein zal flink veranderen „Comecon*'... open voor westerse landen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 JULI 196* (Van onze verslaggever) De raden van de gemeenten op Zuid- Beveland hebben zich thaws allemaal uitgesproken over het herindelingsplan voor deze gemeenten, dat door G. S. op 28 februari van dit jaar ter tafel werd gebracht. Wanneer we nu als mening van een raad aannemen, die welke door de meeste raadsleden wordt voor gestaan, en wanneer we nu deze menin gen gaan beschouwen als voor of tegen het plan van G. S. zijnde dan komen we tot de conclusie, dat twaalf gemeenten het herindelingsplan aanvaarden en dat de resterende twaalf andere gemeenten er tegen zijn. De totale mening is dus zodoende precies verdeeld. Natuurlijk ligt de zaak zo eenvoudig niet. In werkelijkheid zijn de meningen van de verschillende raden veel gediffe rentieerder dan voor of tegen het plan. In de raad van Kruiningen b.v. is er slechts een kleine meerderheid die het eens is met de plannen van G. S. en in de raad van Goes wordt het plan slechts aanvaard als uitgangspunt. In andere raden, die zich met het plan van G. S. akkoord verklaren, zijn er nog heel wat bedenkingen of men wil het plan eigen lijk toch wel een beetje gewijzigd hebben. De raden die zich tegen het herindelings- plan kanten, zijn over het algemeen iets positiever in hun meningsvorming. Over het algemeen vertoont deze meningsvor ming bij deze raden grote overeenkom sten. Men wil liever de zelfstandigheid behouden, men vreest de nadelen van de grote oppervlakte van één gemeente, men vreest de nadelen bij een niet aan wijzing als kerngemeente of men hecht aan het historisch gegroeide zoveel waarde dat men het herindelingsplan on aanvaardbaar acht. Wanneer we nu de balans opma.ken van de in de afgelopen maanden ge voerde besprekingen over de herindeling door de verschillende raden, dan kun nen we nog opmerken, dat er in geen en kele door G. S. voorgestelde combinatie één unanieme mening over het plan naar voren wordt gebracht. Zelfs in die com binaties waarin slechts sprake is van samenvoeging van twee gemeenten, is de ene gemeente tegen en de andere ge meente voor het plan. De mening van de raden in het kort is als volgt: RILLAND-BATH: Omdat in deze combinatie van een har monische eenheid geen sprake zal zijn acht de raad de voorgestelde samenvoe- ging met Krabbendijke en Waarde on aanvaardbaar. De raad is wel van me ning dat herindeling noodzakelijk kan zijn voor lilliputgemeenten, maar men moet volgens de raad niet gaan tornen aan de zelfstandigheid van een gemeen te, die bewezen heeft zelfstandig te kun nen zijn. KRABBENDIJKE: De raad stelt zich unaniem achter het opgestelde plan. Wel wordt gesteld dat Krabbendijke als levenslustige, bloeiende gemeente geen behoefte heeft aan herin deling, maar toch heeft men geen be zwaar tegen de voorgestelde samenvoe ging. WAARDE: De raad kant zich tegen het plan om dat men vindt dat de aparte gemeen schap, die Waarde vormt moet blijven bestaan. Wel acht men samenwerking met andere gemeenten gewenst. KRUININGEN De mening van de raad is verdeeld. Een kleine meerderheid aanvaardt het plan van G. S., maar de resterende raadsleden achten samenvoeging met Yerseke niet verantwoord, gezien de gro te verschillen in karakter, verzorgings- peil en mentaliteit van de bevolking tus sen de twee gemeenten. De raad is wel bijna unaniem van mening dot de ge meenschappen Schore en Oostdijk bij Kruiningen gevoegd moeten worden. YERSEKE: T.a.v. het herindelingsplan spreekt de raad een krachtig onaanvaardbaar uit, gezien de grote verschillen tussen de sa men te voegen gemeenten, die men beide groot genoeg acht om zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan. KAPELLE: De raad is niet enthousiast over het plan. Alleen de P.v.d.A.-fractie toont zich er zonder meer voor. Na een toelichting op het plan door burgemeester Van Suy- lekom, die zei dat de gemeente er in ge val van herindeling niet op achteruit zal gaan. gaven ook de andere raadsleden aan dit pion hun goedkeuring. WEMELDINGE: Gezien de te verwachten ontwikkeling in dit gebied acht de raad het herinde lingsplan van G. S. voorbarig, lichtvaar dig en niet rationeel. KATTENDIJKE: De raad wenst dat de gemeente blijft zoals ze thans is. De zelfstandigheid dient behouden te blijven, zo meent de raad. GOES: Omdat aan Goes als snelstgroeiende gemeente de kleinste oppervlakte is toe gedacht, acht de raad het plan te klein van opzet. Wel wil men het plan aan vaarden als uitgangspunt, maar daar naast verlangt men een uitbreiding van het grondgebied van Goes naar het zui den en naar het westen. KLOETINGE: Gezien de specifieke plaats die Kloe- tinge als plattelandsgemeente inneemt, de voldoende bestuurskracht en daar men de argumentatie om Kloetinge bij Goes te voegen onvoldoende acht, vindt de raad het plan onaanvaardbaar. WOLPH AARTSDIJK De raad gaat akkoord met het herin delingsplan, hoewel het niet al te geluk kig wordt genoemd. Volgens enkele raadsleden is een andere samenvoeging aantrekkelijker, maar toch stemt de raad, zij het niet van ganser harte, in met het plan. S-HEER ARENDSKERKE: De raad protesteert fel tegen het plan dat de gemeente opdeelt tussen de com binaties 5 en 7, alhoewel daartoe vol gens de mening van de raad geen enkele noodzaak aanwezig is. ELLEWOUTSDIJK: Gezien de financiële positie en de da ling van het inwonertal stelt de raad zich achter het plan van G. S. DRIEWEGEN: Alhoewel de raad het bezwaarlijk vindt dat in deze combinaties zoveel gemeen ten (9) zijn opgenomen, aanvaardt men toch het herindelingsplan. BAARLAND: De raad is primair voor behoud van de zelfstandigheid, maar wanneer dat in de toekomst niet te realiseren zal blijken, dan gaat men akkoord met het ter ta fel liggende plan. OUDELANDE: Hoewel de raad de gemeente liever zelfstandig ziet, is men ervan overtuigd, dat dit in de toekomst onmogelijk is en men besluit zich bij het voorstel van G. S. neer te leggen, daar men er geen be tere oplossing tegenover kan stellen. HOEDEKENSKERKE In grote lijnen gaat de raad akkoord met het plan. De raad ziet in dat er grotere eenheden moeten komen en vindt combinatie 6 logisch van opzet. NISSE: De raad staat niet afwijzend tegenover het plan, maar ziet toch liever een klei nere combinatie van b.v. Heinkenszand, 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Arends- kerke. 'S-GRAVENPOLDER: Daar de raad de combinatie te groot acht om goed te kunnen besturen, stemt de raad niet in met het plan. Voorts acht men het opgaan van 's-Gravenpolder in een groter verband niet in het belang van de gemeente. OVEZANDE: Omdat de raad vreest dat in de nieuw te vormen gemeente de afstand tussen het bestuur en de inwoners te groot zal blijken te zijn, beschouwt men het plan als onaanvaardbaar. Slechts één raads lid was voorstander van het voorstel van G. S. 'S-HEER ABTSKERKE: Er bestaat een gezonde financiële toe stand en de gemeente heeft bewezen zelf standig te kunnen zijn. Daarom is de raad tegen de herindeling. BORSSELE: Gezien het autonome karakter van de gemeente wenst de raad over het alge meen niet te willen aanvaarden. 'S-HEERENHOEK: De raad gaat akkoord met het plan, maar is er toch niet zo van overtuigd dat het voor de gemeente een groot voordeel op gaat leveren, alhoewel het plan ook niet als onaantrekkelijk wordt beschouwd. HEINKENSZAND: Alle raadsleden op één na stellen zich achter het voorstel van G. S. Wel wor den er enkele wensen naar voren ge bracht, t.a.v. het in stand houden van de huidige grenzen van de gemeehte 's-Heer Arendskerke en herziening van de oost grens van de voorgestelde combinatie. „Nou, mij niet gezien hoor Van mij mag iedere vrouw hiermee lo pen Zou zij al gepast zijn? Ik zou me dood generen als ik iemand met zo'n jurk op een feest tegenkwam Dit zijn zo enkele reacties op de toploze jurk, die sinds gistermorgen in de etalage van een modehuis op de Grote Markt te Breda te bewon deren is. Anders dan in Amsterdam reageer de het Bredase publiek vry neutraal op dit blote jurkje, waarvan het zeer j cliepe decolleté eventueel met een befje bedekt kan worden. Er stonden wel voortdurend toeschouwers, maar niet met de bedoeling om tegen dit nieuwe modeverschijnsel gewelddadig i te protesteren, misschien gehoor ge- |a vend aan het vriendelijke verzoek van de eigenaresse op een bordje vóór de jurk geplaatst „S.v.p. niet met loden kogels werpen". (Van onze verslaggever) De jaarlijkse districtswedstrijden van de Nederlandse Accordeon Associatie voor de provincies Brabant en Zeeland, zullen dit jaar wederom in Bergen op Zoom worden gehouden. Op zondag 12 juli zuilen in de Hollandse Tuin ongeveer zestig accordeonisten strijden om de hoogste plaatsen. Degenen, die als eer ste, tweede en derde eindigen, zullen in het najaar worden uitgezonden naar de nationale kampioenschappen. De organisatie is wederom in handen van de heer P Demmers, Het is de derde maal dat 'het concours in Bergen op Zoom door de heer Demmers wordt georganiseerd. Het is tevens ook de laatste maal. dat hij het zal doen. Door zijn veranderde werkomstandigheden heeft hij geen tijd meer voor de orga nisatie van een dergelijk evenement. De deelnemers zullen zondag ieder twee werken moeten spelen: een ver plicht stuk en een keuzestuk. Er wordt gespeeld in zes afdelingen: jeugd elemen tair, afdeling een, twee drie en vier en de herenafdeling. Er is nog een be roepsafdeling. maar daarvoor heeft nie mand ingeschreven. Een van de grote favorieten is de 16-jarige Willy Bierens uit Nieuwdorp. Zij is reeds tweemaal kampioen van Nederland geweest en één keer kampioen van Europa. Opvallend is het grote aantal jeugdige accordeonis ten, dat dit jaar heeft ingeschreven. De jury bestaat uit de heren Kaas jager uit Hilversum en Reeskamp uit Utrecht. Het concours begint om 10 uur 's morgens. Voor west-Zeeuwsch-Vlaanderen werd nabij het dorpshuis te Heille een ge slaagde varkensfokdag gehouden, in het overzichtelijk keuringsprogramma waren vijfenveertig individuele dieren en vier bedrijfscollecties opgenomen. Het aantal inzendingen lag met dit aantal vrijwel gelijk aan het voorgaan de jaar De kwaliteit werd echter door de jury," volgens ir. W. L. Harmsen, rijks- veeteeltconsulent voor Zeeland, aanzien lijk hoger aangeslagen. Ten opzichte van de vorige fokdag werd vooral verbete ring in type en, uniformiteit gesigna leerd. Ten aanzien van de ontwikke ling der dieren werd in verschillende rubrieken nogal eens een bemerking ge maakt. Bij de toelichting van de jury kwam in dit verband naar varen, dat de fokkerij zich moet richten op dieren met ruimte- en hoogtemaat, evenwel met behoud van het goede type. Als oorzaak van de geringe ontwikkeling werd door de jury gewezen op de lang durige te royale uitloop in de weide. Volgens dé zienswijze van de jury is het beter, vooral bij jonge nog in ont wikkeling zijnde dieren, weidegang te beperken tot een enkel uur per dag. Het aanwezige mannelijke fokmateriaal was vooral in verhouding tot de oudere zeugen van beter gehalte. Kampioen bij de beren werd de ruim vierjarige Ca- miel van R.G. Jansen te Oostburg en reservekampioén Arthur van B. de Meye- re teEede. Bij de zeugen waren deze onderscheidingen respectievelijk voor Ca- to van R. Focke te Heille en de iets jongere nog niet met naam versierde zeug nr 5234 van J.A. Cauwels te Heille. Een regeling voor de kwestie van de graanprijs in de EEG is binnen de ko mende paar jaar niet in zicht Deze uitspraak is dinsdag op een persconfe rentie in Kiel gedaan door de Westduitse kanselier Ludwig Erhard. Op het verzoek commentaar te ver lenen op een Amerikaanse suggestie dat meer vordering zou worden gemaakt in het gesprek over besnoeiing der ta rieven. in ruil voor het tijdelijk opber gen van de graanprijskwestie, antwoord- Erhard dat West-Duitsland de Kennedy- ronde niet zou torpederen. Tenslotte bestaat de Kennedy-ronde niet alleen uit de graanprijskwestie". Op de vraag of hij voor toetreding van Polen tot de EEG was, antwoordde Erhard dat die toetreding niet mogelijk was gezien het verschil in economisch systeem. NOODWEER teistert opnieuw de Philip- pijnen. Een tropische storm met windsto ten van meer "dan 50 kilometer per uur kostte tot nu toe aan vier mensen het leven. Eenentwintig worden er vermist. (Van onze verslaggever) De nieuwbenoemde burgemeester van Hulst, de heer P. J. G. Molthoff, heeft gisteren met zyn echtgenote een bezoek aan Hulst gebracht om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Hij voerde onder meer besprekingen met de wethou ders J. Martens en P. J. Brand over de a.s. installatie. Hij maakte voorts een rit door Hulst vergezeld van de beide wethouders en de gemeentesecretaris, de heer Van Dende ren. De installatie zal op zaterdagmiddag 18 juli plaats vinden. De nieuwe burge meester en zijn echtgenote zullen om half drie worden afgehaald door het dage lijks bestuur van de gemeente Hulst aan de gemeentegrens nabij Tivoli. Daarna gaat het in optocht naar het stadhuis, waar in een buitengewone raads zitting de installatie zal plaatsvinden. Na afloop van deze vergadering zal de nieuwe burgemeester vanaf de „publieke tribune" toegesproken kunnen worden. (Van onze verslaggever) Vermoedelijk, nog dit jaar zal op het Ledelplein begonnen wor den met de bouw van een alge meen streekbejaardenhuis, dat aan De personeelsleden van de Westerschclde Textielfabrie ken G. H. Mcyerink n.v. te Stoppeldijk hebben dinsdag, na hun ontslag, zich in laten schrijven op het arbeidsbu reau in de Steenstraat te Hulst. Op de foto een groepje van de in totaal 50 ontslagen werkne mers van de snijzaal en weve rij van genoemde n.v., waaraan vorige week door de arrondis sementsrechtbank te Zutfen surséance van betaling werd verleend. -j (Van onze correspondent) „<£aar.W11 \crncme" «al op maandag 20 juli a.s. de brug over het Haringvliet officieel worden geopend. i Voorlopig zal slechts een gedeelte van de brug door het verkeer kunnen worden gebruikt. De opening wordt verricht door de minister van Verkeer en Waterstaat. Hierbij zullen verder tegenwoordig zijn de commissaris van de koningin in Zuid- Moiiana, de leden van Gedeputeerde Staten van deze provincie, de colleges van «órSLJ* van..de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkce (deze 2an' lhoudster van de naamloze vennootschap Brugverbinding colleges van b. en w. van Numansdorp en Willemstad, welke gemeenten eveneens nauw bij de nieuwe verkeersontsluiting zijn betrokken wSerstaatkundigTerreln. W°rden uitgenodigd een aantal Prominente «guren op Tegen het middaguur zal de minister de opening verrichten. Nog niet bekend is op welke wijze dit zal gebeuren. uu genodigden de tocht over de brug van Numansdorp naar Flakkee zullen hebben afgelegd, worden het publiek en doorgaand verkeer reeds tot de brug toegelaten. Men zal dan ook kennis kunnen maken met de heffing van tolgelden: de tarieven gekeurd.8 angs m ons blad zbn gepubliceerd, werden door de minister goed- bouwkosten een bedrag van ruim 1 miljoen gulden zal vergen. Het project, ontworpen door architec tenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg, zal plaats kunnen bieden aan tachtig tot ne gentig personen. Het. tehuis zal aan het straatbeeld van het Ledelplein een ingrijpende ver andering geven, Het gebouw, bestaande uit twee vleugels met. een verbindings element, komt namelijk in de lengte richting naast het Ledeltheater en loopt tot ver op het plein door. Een bouw blok van plm 22 meter lang. 15 mete\ breed en 14 meter hoog komt tegen over de Erasmusstraat op het plein te staan. De doorgang zal ongeveer nog 20 meter bedragen. Het huis wordt opgetrokken in vier bouwlagen. In de ene vleugel worden 12 tweepersoons-flats gesitueerd en in de andere, die op het Ledelplein uitmondt, 57 éénpersoonskamers. Het gelijkvloerse gedeelte van laatstgenoemde vleugel wordt winkelruimte van 21 bij 13 meter oppervlakte. De onderbouw is van dus- danigo constructie dat uitbreiding in de hoogte mogelijk is. De opzet van het tehuis dat gereali seerd wordt door de stichting Bejaar denzorg west-Zeeuwsch-Vlaanderen, is eenvoudig. Alleen de flats hebben een keukentje. Er zijn geen eetzalen, de spij zen uit de grote centrale keuken zullen op de kamer genuttigd moeten worden. Voor de recreatie zijn er voorzieningen als een zaal met podium en achter het gebouw een flinke tuin met vijver. Naar verwacht zullen de huurprijzen liggen op het peil van het streekgemiddelde Vóór het gebouw zelfs aanbesteed is, is' reeds eenderde deel van de appartementen be sproken. Burgemeester P. J. G. Molthoff en zijn echtgenote voor de ingang van het Hulsterse stadhuis. Tot slot zal een receptie worden gehou den. De raad van Vogelwaarde zal nog geen afscheid van burgemeester Molthoff ne men. Dat zal eerst geschieden wanneer de „waarnemende" ambtsperiode voorbij is. De heer Molthoff zal voorlopig in Stoppeldijk (gemeente Vogelwaarde) blij ven wonen. Het is nog niet bekend wan neer hij in Hulst zijn intrek zal nemen. De gemeente Hulst is nog geen ambts woning voor de burgemeester rijk. De reportage „Over de streep" was een felle aanklacht tegen de bureaucratie in ons land. De papierwinkel die nodig is om hier een huis te kunnen bouwen is, zo wij de KRO-reportage mogen gelo ven, een van de grootste remmen op onze woning-produktie. Toch geloven we, dat de problematiek omtrent het verschil in de woningbouw in België en in ons land wat al te sim pel werd gesteld. Een dergelijk probleem kan men niet uitputtend behandelen in een reportage van een half uur. Denken we slechts aan de overbevolking die in ons land sterker speelt, de vernielingen in de oorlog die bij ons ernstiger waren en wij hebben al twee argumenten om met name de bouw van villa's, bunga lows en dergelijke in ons land wat meer aan papieren' banden te leggen. Brandpunt was, het wordt eentonig, weer interessant. Deze actualiteitenru briek munt vooral uit door de buiten landse reportages. Wel vinden we het wat vreemd, dat de Amerikaanse ver kiezingen voor onze t.v. al zoveel aan dacht krijgen, veel meer zelfs dan bij verkiezingen in eigen land. Rens van Dorth en Fred Kaps brach ten een gezellig programmaatje. Griezel grootmeester Hitchcock bracht tot slot een filmpje naar zijn bekende recept: angstwekkend, soms bijna sadistisch. L.v.R. Cpanje is nog altijd een land, dat door velen met afschuw wordt be schouwd. En er zijn zeker afschuwe lijke verschijnselen: een dictatuur, het ontbreken van een vrije vakbewe ging, gedirigeerde partijvorming, strenge rechtspraak voor politieke misdrijven, verhindering van vrije godsdienstbeleving voor niet-katho- lieken en zo meer. Het merkwaardige is intussen, dat deze verschijnselen zich elders in hevige mate voor doen en dat we daartegenover voort durend horen: We mogen die landen niet isoleren, we moeten er een dia loog mee beproeven, we moeten de handelsbetrekkingen aanmoedigen. Men signaleert ieder symptoom van dooi, om te betogen dat het toch ei genlijk allemaal zo erg niet is en dat we ieder verder maar in zijn wezen moeten laten. Spanje echter moet men zo bars mogelijk tegemoet tre den. Dat mag geen verbinding hebben met de EEG, dat kan men geen sche pen leveren, dat moet maar in zijn eigen fascistische sop gaar koken. Als men echter onbevooroordeeld de ogen open houdt, dan ziet men in dat verfoeide Spanje dooiverschijnselen, die waarlijk wel wat meer betekenen dan wat uit communistische landen wordt gerapporteerd. Het is in Span je mogelijk, dat mijnwerkers weken en weken lang staken zonder dat daartegen de strengste maatregelen worden genomen. Men moest dat in Rusland eens proberen! De Spaanse christen-democraat Gil Robles, die een paar jaar buiten het land moest vertoeven, omdat hij aan een congres van christen-democraten in München had deelgenomen, keerde naar Ma drid terug. Even werd hij opgepakt, maar na een paar uren was hij weer vrij. Het belangrijkste vinden we ech ter, dat in de positie van de protes tanten nu echt verbetering schijnt te komen. Nog voordat een nieuw en verrui mend statuut van kracht is geworden, is dr. Borkent, voorzitter van de Stich ting „Spaans-Evangelische Zending" te Utrecht, van een reis door het Spaanse land teruggekomen met de verzekering, dat de toestand al aanzienlijk is veranderd. Kerken zijn heropend, nieuwe plaatselijke ge meenten gesticht. Op vele plaatsen zijn protestanten actief bezig met evangelisatiewerk. Bijbels worden openlijk verspreid. Van de Spaanse vertaling van de Heidelbergse Cate chismus zijn 100.000 exemplaren af gezet. Een herdruk is in de maak. Vooral dit laatste feit is typerend. Als men weet. dat de Heidelbergse Catechismus, stammend uit de tijd van de hevigste godsdiensttwisten, niet bepaald een ironisch geschrift is en hier en daar zelfs beledigend voor de katholieken, dan is de tolerantie ten opzichte van zijn verspreiding toch wel zeer ruim. We hadden eigen- dijk maar het liefst gehoord dat in deze Spaanse vertaling de scherp- conversioneie eiementen zouden zijn weggeslepen. Want een geschrift, dat de H. Mis een vervloekte afgoderij noemt is zeker niet geschikt om het oecumenische klimaat te bevorderen. jy[en moet aannemen, dat op de departementen de voorbereiding van de begrotingen voor het jaar 1965 al een heel eind gevorderd is. En minister Witeveen zal als coördinator van het geheel ook al wel globale cij fers op papier willen zetten. Echter liggen er nog belangrijke onzekerhe den en twijfelpunten. De S.E.R. moest de regering daarover adviseren vóór 1 augustus. Deze raad van wijzen is onderling echter hevig slaags geraakt. Over het punt, waarover* men het in het algemeen wel eens was, een op trekking van A.O.W. en A.W.W. met ingang van 1 januari a.s., is toch een twist ontbrand en wel inzake de hoogte en de financiering. De regering zal dus knopen moeten doorhakken, om de begroting op prinjesdag klaar te krijgen. Die zal nu wel met bijzon dere belangstelling tegemoet worden gezien. Er zit politiek dynamiet in. Zondag wordt in Bavei. zoals ieder jaar gebruikelijk is een oriëntatierit ge organiseerd, waarvan de baten ten goe de komen aan de missie van de paters v.d. H.H. Harten. Pater J. v. Berkom heeft een groot aantal prijzen ingezameld die beschikbaar worden gesteld van de prijswinnaars. De inschrijving staat open voor auto's, motoren, scooters on brom fietsen vanaf half twee bij Café Ver- kooyen. Kloosterstraat 54, Bavel. Vanaf twee uur wordt er gestart. JORDANIË heeft nu een nieuwe rege ring. Bahjat Talhoeni, die het kabinet formeerde, is behalve premier ook mi nister van justitie. Qp de populariteit van de nog jonge skeltersport is in het afgelopen week einde een bijzonder zware slagschaduw gevallen. Een skelterwedstrijd te Schinnen heeft geleid tot een tragisch ongeval, waarbij een meisje van zes jaar het leven verloor. Had dit onge luk voorkomen kunnen worden? Wa ren er voldoende voorzorgen geno men? Het zal de taak van de politie zijn dit uit te zoeken. Maar in het al gemeen is het toch een vraag, die ons allen aangaat. De skeltersport, waar bij het dan misschien niet om zo hoge snelheden gaat als in de auto- en mo torsport, is een liefhebberij vooral van de jeugd, die zich in korte tijd snel heeft verbreid en met enthousiasme in allerlei snelheidswedstrijden wordt uitgeleefd. Dat is het goed recht van de jeugd en het is zeker gewenst om aan deze liefhebberij de nodige arm slag te verlenen. Maar men zou de skeltersport een slechte dienst hewij- zen als met deze uitbreiding van de mogelijkheden ook niet een toenemen de zorg voor de veiligheid gepaard zou gaan. niet alleen voor de enthousiaste deelnemers, maar zeker voor degenen, die er als toeschouwers hun nlezier aan beleven. De eerste plaatsvervangende premier van Roemenië heeft in Wenen gezegd dat het met-socialistische landen moge lijk moet zijn geassocieerd lid van de Comecon te worden. Hij gaf toe dat er meningsverschil tussen Roemenië en andere communistische landen bestaat over de Comecon. Over de belangrijke internationale kwesties denkt men even wel gelijk. Roemenië verschilt van me ning op het stuk van economische coör dinatie en unificatie van takken van in dustrie en openbare diensten.

de Stem | 1964 | | pagina 3