Groene trui siert weer Oranjegeen ereplaats I, 'i Huub Zilverberg wint 500 francs Ceo Groussard steeds leider Keesje Haast: uitstekend Henk Nijdam heeft pech Raymond Poulidor wint bergrit en neemt schitterend revanche op. Beteuterd gezicht Sterkste jongens Eerste Nederlander op bijna zeven minuten Kleine voorsprong 16e RIT 197 km PRIJSVRAAG: veertiende artikel Nieuwe zege van Rene Pijnen „DE ACHT VAN CHAAM" 1 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 JULI 1964 11 (Van onze speciale verslaggever) LUCHON, dinsdagavond. „Al moest ik sterven, er af ga ik". Dat had Jan Janssen gedacht toen hij met meer dan twee minuten voorsprong op Ward Seis in het gezelschap van Georges Groussard en Gilbert Desmet I vlak achter Fede Bahamontes en Jacques Anquetil aan de gevaarlijke afdaling van de Col de Portillon begon. De groene trui, die Janssen op de wielerbaan in Toulouse door zijn val aan de Belg had verspeeld, lag weer voor het grijpen. Enkele kilometers lager was de finish en Janssen stortte zich naar beneden. „Moet je je voorstellen wat ik gedacht heb toen ik voelde dat mijn achterband langzaam ging leeglopen". Janssen, al zeker van de leiderstrui in het puntenklassement, rilde na de finish nog na bij de gedachte wat er had kunnen gebeuren als hij had meeten repareren. „Spaar me alstublieft heb ik gebeden en de band heeft het tot op de meet gehouden". t> JAN JANSSEN Wat een verschil met een dag te voren. Toen een diep gedemorali seerde Janssen en nu de breed la chende overwinnaar, die dankzij een vierde plaats en het feit, dat Seis geheel buiten de punten viel, weer ruimschoots op de Belg uit liep. „Ik had al voor die eerste berg in de gaten, dat Seis vandaag niet zo best ging en ben toen steeds voorin blijven rijden. Maar wat heeft me dat afgemat. Daardoor kon ik tenslotte niet meer goed meesprinten en slaagde Gilbert De smet erin de derde plaats te pak ken". Toen hij aan die spurt terug dacht, kwam er everl een schaduw. „Heb je gezien dat Anglade mee- sprintte? Dat had mij punten kun nen kosten. Die krijgt er vanavond wel van langs". Het zal wel met een sisser afgelopen zijn, want Janssen was veel te blij met zijn nieuwe groene trui. „Nou laat ik hem niet meer los daar kun je op rekenen". Er was nog een zeer geluk kig man aan de meet. Raymond Poulidor, die de vorige dag zijn aanval op An quetil door een lekke band en een val als een boemerang te gen zich had zien keren en 2.36 op zijn gro te rivaal had verloren, had op de Col de Portillon wraak genomen. Nie mand kon het wiel van Pouli dor houden toen deze in de klim demarreerde en met een voorsprong van 1.43 op Anquetil als over winnaar van deze eerste echte Pyreneeën- rit in Luchon binnenkwam. Poulidor heeft de Tour nog niet verloren zoals velen hadden gedacht toen na de veertiende dag zijn achterstand op Anquetil tot 2.52 was uitgegroeid. Na dinsdag bedraagt het ver schil immers nog slechts negen seconden en al tweemaal in deze Tour heeft Pouli dor bewezen beter te klimmen dan An quetil. Zal de winnaar van de Ronde van Spanje dan toch voor een verrassing zor gen? Het zal goed zijn voor de Tour en de belangstelling voor de wielersport in Frankrijk wanneer Poulidor Anquetil van een vijfde Tourzege af zou kunnen houden. Grote slas O De rennerskaravaan heeft zich in de eerste 120 km niet druk gemaakt. Men kon ook niet anders verwachten met de grote Pyreneeënetappe van woensdag in het vooruitzicht, wanneer achterelkaar de Col de Peyresourde, de Col d'Aspin, de Col du Tourmalet en tenslotte de Col d'Aubisque de weg naar het autocircuit in Pau versperren. In een zeer laag tem po bewoog de meute zich voort en raak te meer dan een half uur achter op het laagst geplande tijdschema. Zelfs de ge bruikelijke schermutselingen na de ravi tailleering in Castillon en Couser (108 km) bleven ditmaal achterwege. Pas toen het eerste colletje, de weinig inspanning vragende Portet d'Aspet in I zicht kwam, waagde Poulidor een uitval maar hij werd door het onder leiding van Anquetil staande peloton terugge haald. De doorkomsten op deze grote heuvel en de 23 kilometer verder gelegen Col des Ares waren dan ook van weinig belang. Het was voornamelijk een strijd tussen Bahamontes en Jimenez om de leiding in het bergklassement. Beide malen kwam Jimenez iets eerder dan de „Adelaar van Toledo'' door, die evenwel de leiding in het winstgevende klasse ment nog ruimschoots heeft behouden. Na de afdaling' van de Col des Ares begon het goed te rommelen in het grote peloton, waar Seis na een inspannende jacht met Beheyt weer zyn plaats had ingenomen. Na 163 kilometer probeerde Rik Wouters, die op de Col des Ares achter was geraakt, maar in zijn eentje het gat had gedicht, met Novales te ontsnappen. Zij werden echter snel ach- De grote triomfator van de vijf tiende etappe was Raymond Pou lidor. Maar... glimlachen? Dat kan deze sombere Fransman niet. Ray mond, links, in gezelschap van zijn ploeggenoot Jean Pierre Genet. (foto Dagblad De Stem) De grote jongens van de Tour. Jan Janssen heeft zijn groene trui her overd en poseert met de drager van de gele trui Geo Groussard. (Telefoto) terhaald en toen ontstond een nieuwe kopgroep met Honrubia, Darrigade, Ador- ni, Simpson en Gabica. Ook dit haalde niets uit, evenmin als de volgende uittocht van Honrubia, Del- berghe. Darrigade. Everaert, Rostollan en de Nederlanders Nijdam en Zilverberg. Nijdam kreeg op Spaans grondgebied een lekke band en viel terug in de hoofd macht, die niet zoveel later ook de an dere stoutmoedigen achterhaalde. In het begin van de klim naar de top van de Col de Portillon die het vorige jaar tijdens hevige regenbuien een slag veld was geworden, demarreerde Simp son, Stablinsky en Galera. Zij waren de springplank voor Raymond Poulidor in zijn niet te stuiten opmars. De Fransman reed het drietal een paar kilomeiter ver der voorbij als zij niet bestonden en ging op roof uit. Alle krachtsinspanningen ach ter hem baatten niet meer. Op de top had Poulidor 50 seconden gewonnen op Ga bica, 1.30 op Jimenez, 1.35 op Bahamontes, 1.50 op Anquetil, 1.50 op 'Groüssard, Gil bert Desmet en Jan Janssen, die op zijn beurt Seis ver achter zich had gelaten. In de bijzonder snelle afdaling had Poulidor het voordeel van de eenling. Achter hem bleef Gabica in het gat tus sen Poulidor en de onder aanvoering van Anquetil en Janssen gevormde jachtgroep hangen en verloor nog 18 seconden op de winnaar van de rit, die triomfantelijk op de Boulevard Fontand zijn revanche op Anquetil nam. Dit is de Fransman Raymond Poulidor van de ploeg van Antonin Magne, die winnaar is geworden van de vijftiende etappe. Telefoto (Van onze speciale verslaggever) LUCHON, dinsdagavond. Een grootscheeps Frans offensief in de 107,5 km lange Pyreneeënetappe van St.-Girons naar Luchon is dinsdag door de Spaanse ploeg op voorbeeldi ge wijze gepareerd. Na aanvankelijk verrast te zijn geweest door een aan val. waarbij maar liefst vier Fransen (Aimar, Del isle, Letort en Raymond) betrokken waren, leidden de mannen van Gabriel Saura enkele kilometers verder een tegenactie in, die de gele trui Nan Gines Garcia moest redden. De leider in het algemeen klassement zette met ploegmakker Antonio Tous en drie andere coureurs een verbeten jacht in en met de steun van Ventura Diaz, die zich uit de eerste groep had laten terugvallen, kwam het vijftal ongeveer twintig kilometer voor het einde bij de leider. Daarmee was voor de Spanjaarden echter het gevaar nog niet geheel geweken. gezien echter diverse volgers konden getuigen van Schuu- rings oponthoud hoopte Schulte de wedstrijdcommissarissen te kunnen overhalen zijn coureur woensdag toch weer te laten starten. En volgens de laatste berichten is hij daarin inderdaad geslaagd. Wel konden de Fransen op dat moment weinig kwaad meer doen, maar de Italiaan Felice Gimondi zou door een sprintzege en de daaraan verbonden bonificatie van 30 se conden Garcia alsnog zijn trui kunnen ontnemen. Ook deze dreiging werd door de Spaanse equipe op knappe wijze afgewend. In de snelle afdaling naar Luchon controleerdpn zij de gang van zaken nauwlettend, waarna Jose Sagarduy op de Place Lesat zijn kopman een grote dienst bewees door in de sprint zijn twee achtereenvolgende ritoverwinningen tot een feit te maken, hetgeen hem tevens de groene trui opleverde. De Belg Jos Spruyt en Lucien Aimar. een van de vijf Franse troeven hielden Gimondi ook van de tweede plaats af. Deze zevende rit, die niet als een echte bergetappe was aangekondigd, omvatte niettemin in de vorm van de Col de Portet-d'Aspet (31 km) de Col des Ares (53 km) en de Col du Portillon (97 km) drie pittige hindernissen. Na de er varingen in de rit van Thuir naar Andorra konden van de Nederlanders tussen St.-Girons en Luchon geen heldendaden meer verwacht worden, maar toch hebben onze landgeno ten ditmaal aanzienlijk beter gereden. Terwijl Gerben Karstens en Jan Pieterse voor in het eerste peloton eindig den, finishte Coen Visser - een van de sterkste dalers uit de karavaan - Nico Lute en zelfs Bart Zoet. die door zijn vechtlust goed maakt wat hij aan klimmerscapaciteiten mist, eveneens met betrekkelijk kleine achterstand. Henk Peters, op de Portet-d'Aspet door een lekke band 'eruggeworpen en bovendien in de gevaarlijke afdaling van e Portillon nog eens gevallen kwam weer wat later en in ite eindigde alleen Cor Schuuring ver in de achterhoede, nar ook de Amsterdammer was niet van pech verstoken •bleven. Hij was, na tijdens de beklimming van de Portet- 'Aspet slechts weinig achterop te zijn geraakt, in het begin :in de afdaling zwaar gevallen door een kettingbreuk, 'loegleider Schulte. achter het peloton rijdend, had niets an Schuurings val gemerkt en toen de Amstei'dammer, -ersuft. weer op de been krabbelde en zich door dokter loncourt liet onderzoeken, was ook de depannagewagen net gepasseerd. Schuuring moest toen op de bezemwagen wachten om een nieuw voorwiel te kunnen steken en dat kostte hem enkele minuten. De Amsterdammer moest daar na geheel alleen de strijd voortzetten en toen hij in Luchon als laatste arriveerde, was de controle juist gesloten. Aan- Henk Peters toonde in Lyon met een wat beteuterd ge zicht een gat in zijn zij, dat door een kogel kon zijn ver oorzaak: een centimeter in doorsnee en ongeveer even diep. Veel pijn had de Heemstedenaar echter niet van deze wond, die hij had opgelopen bij een val in de laatste af daling. De Fransen hadden zich voorgenomen dinsdag hun toch reeds fraaie positie in het algemeen klassement nog wat te verbeteren. Zij wachtten niet lang met hun aanval, want reeds in de Portet-d'Aspet - de karavaan was net opge schrikt door het bericht dat de Engelsman Addy nog juist een val in het ravijn had kunnen voorkomen door tijdig van zijn fiets te springen, die in de diepte verdween - trokken vier tricolores er tussen uit, vergezeld door de Spanjaarden Sagarduy en Diaz, de Pool Gawliczek, de Ita liaan Gimondi en de Portugees Carvalho. In hoog tempo verwijderde deze formaties zich van de hoofdmacht, terwijl Garcia na een lekke band verwoede pogingen in het werk stelde zich weer bij het peloton te voegen. Toen dat gelukt was. waren de vluchters al meer dan een minuut weg en Garcia had zelfs geen tijd voor een adempauze. Met Tous, de Belg Spruyt. de Italiaan Campagnari en de zich uiter aard tot meerijden bepalende Fransman Lemeteyer liet hij op zijn beurt het peloton voor wat het was. Gerben Karstens, op dat moment de enige Nederlander in de hoofdmacht, reageerde net iets te laat en miste de aansluiting. Toch werd voor Oranje de toestand even later weer wat rooskleuriger, want nadat eerst de als een raket dalende Coen Visser was bijfekomen, volgde ook een tweede groep met Pieterse, Zoet en Lute. Peters streed aan het hoofd van een tweede peloton, dat enkele minuten ach terstand had en helemaal achteraan reed moederziel alleen Cor Schuuring, die ondanks een pijnlijke knieblessure niet van ophouden wilde weten. Behoudens het feit. dat de groep Garcia twintig kilo meter voor Luchon de vluchters achterhaalde, veranderde er weinig voor de beklimming van de Portillon, de laatste scherprechter van deze dag. Op de Portillon bevochten Sagarduy en Gawliczek. tot op heden met Zapala de beste klimmers, een kleine voorsprong op de andere koplopers, maar de afdaling zorgde nog voor enkele wijzigingen. Sagarduy en Spruyt namen de meeste risico's, lieten de rest duidelijk achter zich en vochten in Luchon samen om de bloemen, die Sagarduy voor de tweede achtereenvolgen de maal voor zich opeiste. Winnaar Raymond Poulidor is voor de wieler- liefhebers een sportief begrip. Waar om? Hij probeert zich reeds geduren de enkele jaren uit de schaduw te werken van Jacques Anquetil, een van de beste coureurs van alle tij den. Hij doet dat niet altijd op een verstandige, maar wel een spectacu laire manier. Hij schroomt niet de aanval als wapen te hanteren: een wapen, waarvoor Anquetil een heilige schrik heeft. In de veertiende rit deed Raymond een aanval op de positie van Jacques. De vruchten wa ren bitter, want Poulidor werd inge lopen, kreeg op een goede twintig kilometer voor het einde pech en verloor meer dan twee minuten. Voor hem was dat geen loon naar werken. Maar Raymond versaagde niet. Hij zocht opnieuw de aanval op. Op de Col du Portillon lag een kans. Hij demarreerde in gezelschap van de Spanjaard Francisco Gabica en hij slaagde. Hij heroverde de verloren minuten, maar Of dit alles vol doende zal blijken om de Tour te winnen. Geen sterveling, die het ge looft. Typisch is, dat ondanks de roem van Poulidor. 'de meeste sympathie in Luchon toch uitging naar gele trui drager Geo Groussard, die zich meer dan schitterend verdedigde. Typisch is ook, dat de ritwinnaar pas voor de tweede maal een Tour-etappe voor zijn rekening nam. Hij zegevierde voor de eerste maal in 1962 in de bergrit Brianpon - Aix-les-Bains. Verliezer In de aanvangsfase van de Tour raak te Jan Janssen voor de eerste maal zijn bril kwijt. In de jongste etappe verloor hij het ding opnieuw. Een kranteman wou daar iets van weten ging naast Janssen rijden en vroeg hem of hij uitsluitend fietste om op ticiens in het leven te houden, „Volgende keer vergeet ik mijn fiets" lachte Jan terug. Fotograaf Stanley Meagher is een fotograaf van het Engelse blad „Daily Express" Hij kreeg van zijn baas opdracht een plaatje te gaan schieten van Mi chael Wright, die Tommie Simpson in populariteit dreigt te overtreffen. Stanley reisde per vliegtuig van Lon den naar Toulouse, nam een taxi en volgde daarmee een rit van de ronde. Hij verdween weer per taxi en vloog van Toulouse terug naar Londen. Tussendoor gaf hij aan een tiental Tourvolgers nog een rondje, terwijl hij tijdens de rit tweemaal dineer* de Economisch aangelegde jongens be rekenden. dat de foto van Wright de „Daily Express" op rond de f 1500,- is komen te staan. Vakantie Martin Jimenez, de Spaanse klim mer, die de laatste dagen sterk op de voorgrond is getreden, heeft een vakantie aangeboden gekregen van acht dagen van het gemeentebe stuur van Andorra. Omdat hij daar won! Protest Benoni Beheyt stapte de permanence binnen om te protesteren tegen het feit, dat Keesje Haast zaterdag de prijs kreeg toegewezen voor de ren ner die de meeste plaatsen wint in één rit. Keesje was in het algemeen klassement twintig plaatsen gestegen. ..Ik ben ook van de 79e naar de 59e plaats geklommen", deelde Benoni mede. „Dat weten wij", repliceerden de or ganisatoren. maar.... de renner, die het best geklasseerd staat krijgt de prijs. En dat was wereldkampioen Benoni niet. de plaatselijke arts Robert Bon- cour geholpenuitstekend ver zorgd. Uit dankbaarheid schonk de Spanjaard de arts nu een kreeft. Daaraan verwondde zich de arts! Contract Roger Piel is een van de meest bekende Franse wielermanagers. Hij liet Geo Groussard, de drager van de gele trui weten, dal hij na de Tour een aantal criteria kan rijden. ,,Maar dat doe ik niet tegen de oude prijs", zei Geo. „Hoeft ook niet", repliceerde Ro ger. De oude prijs van Groussard was f 350,- per criterium. De nieuwe prijs f 750,-. Overtuiging Na zijn nederlaag in Luchon stapten journalisten op Jacques Anquetil af. Zij wilden weten waarom hij de aan val van Poulidor niet onmiddellijk beantwoordde Wat zei de viervoudige Tourwinnaar in onvervalst Frans? ..Mijne heren, laat mij even met rust. Ik heb u vanaf de start van de Tour verteld, dat ik de gele trui zou grij pen in Bayonne". (Donderdag komen de renners na een tijdrit in Bayonne aan). JACQUES ANQUETIL ...in Bayonne... (Telefoto) Etappe Vandaag: de koninginnerit van de ronde Luchon - Pau, een grootse bergetappe over 197 kilometers. Na 13.5 kilometer beginnen de renners aan de beklimming van Col de Pey resourde, een berg van de tweede categorie. Na 44 kilometer komt de Col d'Aspin, eveneens een van de tweede categorie. Na 74 kilometer staan zij voor de Col du Tourmalet van de eerste categorie en na 140 kilometer voor de Col d'Aubisque (waaraan Wim van Est zulke sterke herinneringen heeft), een berg van de eerste categorie. De niet-klimmers die vele minuten achter zullen lig gen. hebben een voordeeltje. De uit loop naar de etappestad Pau is maar liefst 57 kilometer. Daarin kunnen nog minuten" worden goedgemaakt. WOENSOAG 8 JULI Taartjeseter (efl Argeles- tf A Gozost ^ASPIN %89m In de aanvangsfase van de vijftiende etappe reden Fcderico Bahamontes en Rudi Altig gezellig babbelend naast elkaar. „Neem jij eens even de kop", verzocht de kleine Spanjaard. En Ru di deed het Wat deed Fede? Hij haalde een 'tweetal rijsttaartjes uit het ravitailleringszakje van de Duit ser. die zich daarover verbolgen toon de Fede schonk hem echter symbo lisch vijf franc. „Ter betaling van de overtreding buiten de officiële ravitaillering voedsel te hebben aan genomen", zei hij. Geschenk De Spanjaard José Sanchez maak te het vorig jaar een val in de buurt van Toulouse. Hij werd door En vandaag de laatste van de veertien schakels, die nodig zijn om de naam te kunnen vormen van de ex-renner, die deze prijs vraag van de adverteerders domineert. Neen: niet de naam van een Nederlander staat voorop. Wel de naam van een klimmer. Hij heeft het in de jongste etappe uitsteken* g*daan. Hij fi nishte Magnifiek. Hij hoopt e*ns de Tour *e winnen. Van de Nederlanders eindigden Huub Zilverberg hij schoof vijf plaatsen in het klassement op, de grootste sprong van de dag en verdiende daarmee 500 francs en Kees Haast op 3.5 minuut van Poulidor. De verrassing was echter Jo de Haan die tegen een col opziet als tegen een berg, maar desalniettemin als 27e op slechts 4.06 binnenkwam. Een van de grootste pechvogels in de ploeg van de Televizieren is wel Rik Wouters. Voor de vierde maal kreeg de verrassend sterk rijdende Wouters in de laatste kilometers een lekke band, het geen hem ditmaal twee minuten kostte. Veel verder achter raakten Jo de Roo (63e op 10.24), Geldermans (77e op 11.12), Henk Nijdam (80e op ruim een kwartier) en Piet van Est die als voorlaatste op 17.11 over de eindstreep ging. Vooral van Nijdam was dit een nogal teleurstel lend resultaat. Maar: „Toen ik een lekke band kreeg heb ik verder rustig aange daan. Ik kan in de bergen toch niet win nen", was het commentaar van de Zun- dertenaar. Rene Pijnen was dinsdag in Westdorpe weer de snelste. Zijn vlijmscherpe eind sprint was velen te machtig. Het was echter bijzonder spijtig, dat Wil de Fe- ber op ongeveer 150 meter vóór de fi nish ten val kwam, op het moment dat hij enkele lengten voorsprong liad op zijn concurrenten en dus in zeer gunstige positie lag voor de zege. De Feber liep flinke schaafwonden op en was niet meer in staat de eindstreep te passeren. Uitslag: 1 R. Pijnen Woensdrecht 70 km in 1 uur 41 m„ 2 F. Otten, Eindhoven 3 R. Brouwers, St.-Willebr., 4 R. de Buckaki. Axel, 5 R. Wagtmans, Zundert, 6 C. Rentmeester, Ovezande, 7 H. v. Vught, Boxtel, 8 F. Broere. Zevenbergen, 9 C. Kroonen, Dordrecht, 10 E. Voerman Westdorpe. (Advertenties) BEZOEKT WOENSDAG 29 JULI A.S

de Stem | 1964 | | pagina 11