PAGUES V erdedigingsgeheimen aan Sovjets verraden Sovjet-Unie wenst blijvend YN-leger Tsjombe mogelijk premier Kongo? Massasmaak verjaagt cultuur Ik weet dat ik doodstraf riskeer Hart links In de val Diplomatie Chinese actie de oorzaak PRIKKELEND Luns bespreekt Duitse kwestie met Kroestjev Psychiatrisch onderzoek voor „Wurger RODE TOP IN WARSCHAU GAAT DOOR Doodstraf eis tegen bom-terrorist Osservatore Monokini schaamteloos DAGBLAD VOOR ZEELAND Opleiding rn ijnendienst Belgische marine werkt samen met Nederlandse Bouwvakkers smokkelden gestolen waar Wa rmer Franse studenten moeten examen opnieuw maken Spoedig overgangsregering Televisiercgisseu r knullig gedoe en verambtelijking Amerikaans soldaat neergeschoten in Oost-Berlijn 104e JAARGANG No. 24631 Vaar God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 7 JULI 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. ƒ0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZFN: IJsbaanstraa. 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NAVO-functionaris Georges Paques ...risico genomen... (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse en Belgische marine gaan, voor wat de mijnendienst betreft, ten nauwste samenwerken. Dit is giste ren besloten tijdens de routinebijeen komst van de Nederlandse en Belgische minister van Defensie, deze keer in Brussel gehouden. De besprekingen tussen minister De Jong en zijn Belgische ambtgenoot Se- gers zijn gehouden aan de hand van een rapport, dat opgesteld is door een vroe gere commandant van de Nederlandse mijnendienst. Daarin schijnt zelfs sprake te zijn van een volledige samensmelting van de Nederlandse en Belgische dien sten. In hoeverre dit in de toekomst het geval zal zijn wordt nog nader bestu deerd. Vermoedelijk komt de gezamenlij ke opleiding bij deze dienst het eerste uitvloeisel van de toekomstige samen werking in Oostende, de basis van de Belgische marine. (Van onze Parijse correspondent) Maandag is het proces begon nen tegen de Franse spion Georges Paques, die ervan beschuldigd wordt de Russen geheimen te heb ben meegedeeld over de Franse landsverdediging en over de NAVO waar hij als tweede perschef een hoge positie bekleedde. De naar Rusland gespioneerde stukken komen uit overwegingen van landsbelang niet in het dos sier voor. De rechtbank moet Pa ques vonnissen op grond van wat hij zelf in een uitvoerige nota over zijn leven heeft verteld. Die nota is hij gaan schrijven in de gevan genis na zijn arrestatie op 12 au gustus 1963. In strijd met de tra ditie werd het proces niet met ge sloten deuren behandeld. Georges Paques, een vijftiger, ontkent niet wat hij gedaan heeft. Hij aanvaardt de volle verantwoordelijkheid, zoals hij dat ook heeft gedaan in een brief aan zijn vrouw, de dag na zijn arrestatie. Ik weet, schreef nij toen, dat ik de dood straf riskeer, maar dat is beter dan dat miljoenen mannon en vrouwen streven in een volgende oorlog. Datzelfde standpunt heeft hij maandag volgehouden. Tijdens de eerste dag was hij of wel afwezig of wel hij glimlachte. Zijn stem was zwak, maar geduldig antwoordde hij op alle vragen van de president, die zijn le vensloop schetste. Vandaag zullen de 31-jarige bouwvak arbeiders H S en zijn 23-jarige collega J. B.. beiden uit Venlo, voor de officier van justitie te Venlo worden geleid, op de beschuldiging gedurende de laatste maanden honderden kilo's door hen ge stolen roomboter, geslachte haantjes, chocolade en sigaretten over de Duitse gicns te hebben gesmokkeld. Ze zijn vrijdag door de gemeentepolitie yan Venlo in samenwerking met de rijks politie aangehouden. 's Nachts ging het tweetal, alvorens naar het werk in Duitsland te vertrek ken. op roof uit. De diefstallen kwamen aan het licht, toen de Duitse douane in hun auto honderd kilo boter aantrof. Uit de verpakking van de boter bleek, dat deze afkomstig was uit een zuivelfabriek in Venray. Bij het onderzoek is gebleken, dat de aangehoudenen sedert het begin van dit ja al- enkele tientallen inbraken hebben gepleegd in zuivelfabrieken, in een .-supermarkt, een kippenslachterij en een groothandel in rookartikelen. Ze ver kochten de gestolen waar aan hun col lega's en andere gegadigden in Duits land beneden de prijs Zijn promotie is fabelachtig geweest. Toen hij drie maanden oud was vertrok zijn vader, kapper van beroep, naar het oorlogsfront van 1914. Met een beurs maakte hij zijn studie af op een gymna sium van Lyon, waar hij boezemvriend en bewonderaar werd van Jacques Soustelle, dezelfde Soustelle die later bij de O.A.S. verzeild raakte en nu in het buitenland vertoeft. Hij haatte de oorlog die hem het ouder lijk tehuis had ontnomen. Als student behoorde hij tot de „talas" afkorting van „vont a la messe" studenten, die regelmatig naar de mis gaan. Maar dat belette niet dat hij overal vrienden had. zelfs bij de communisten. Zijn hart zat links, zijn intelligentie rechts. Wat men sen van hem zeiden lag ver beneden zijn waardigheid. Afgestudeerd, boven dien nog met diploma's Engels en Ita liaans in zijn zak, bracht hij met feijn vrouw, dochter van een Italiaanse emi grant, in juli 1939 de wittebroodsweken door op de Antillen. In Guadeloupe hoor de hij van het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Man en vrouw keerden naar Frankrijk terug, maar hun schip werd midden in de oceaan door de Duit sers getorpedeerd. Zes uren lang dreven zij in het water alvorens door een Ita liaanse schuit te worden opgepikt. In Frankrijk werd hij onder-luitenant, toe gevoegd aan de generale staf van Lyon en daar bleef hij tto de Franse neder laag. In oktober 1940 werd hij benoemd tot leraar van een gymnasium van Nice, een jaar later overgeplaatst naar een gymnasium van Rabat in Marokko. In Algiers sprak nij als René Versailles re gelmatig voor de Franse radio. Daar, in Algiers, benoemde Jacquinot hem in 1944 tot kabinetschef bij het ministerie van marine. Hij was een vurig Gaullist pro-Russisch en anti-Amerikaans. en diende in vele departementen, o.m. onder Mendès-France. Met grote blijd schap zag hij het monsterverbond tussen Gaullisten en communisten tegen het Europese leger door de Franse kamer verworpen. Hij deelde de standpunten van Jacques Soustelle over Algerije, maar koos minder partij tegen de Rus sische invloed in Noord-Afrika dan tegen die van de Amerikanen. Van eigenlijke spionage kon men toen nog niet spreken. Daartoe liet hij zich pas verleiden toen hij in 1961 directeur werd van het „Institut des hautes étu des" bij het Franse ministerie van lands verdediging. Geneime documenten, nade lig voor de Amerikaanse strategie, speel de hij in handen van de Russen. Op aan beveling van het Franse ministerie van buitenlandse zaken werd hij in oktober 1962 overgeplaatst naar de persdienst van de NAVO, waar hij inzage kreeg van ultra-geheime stukken, die slechts in zeer beperkte hoeveelheden circuleerden. Tij dens de Berlijnse crisis stelde hij de Rus sen op de hoogte van de geallieerde ver dedigingsplannen van Berlijn, van radar posities in het Midden-Oosten en van NAVO-planncn voor de komende drie jaar. Hij zelf beweert, dat als gevolg van die inlichtingen de Russen bakzeil haal den over Berlijn. In februari 1963 vroeg een Russisch of ficier uit Oost-Berlijn asielrecht aan de geallieerden in West-Berlijn. Om zijn goede trouw te bewijzen verstrekte de Russische officier namen van zijn vroe gere medewerkers. Tot hen behoorde Paques, die na terugkeer van vakantie uit Griekenland, augustus 1963. voortdu rend werd geschaduwd. Op 10 augustus had hij met de Russische agenten in het departement van de Seine et Oise een rendez-vous, maar de Russen hadden lont geroken en waren er niet. Wie er wel stonden waren agenten van de Franse geheime dienst, die hem de volgende dag bij het verlaten van zijn bureau arres teerden. Tot verbazing van al zijn jnede werkers. Maandagavond zijn getuigen gehoord. Dinsdag is het woord aan het openbaar ministerie en aan de verdediger. Uit spraak dinsdagavond. CABOT LODGE, voormalig Amerikaans ambassadeur in Zuid-Vietnam. is oenoemd tot persoonlijk adviseui van de republi keinse presidentskandidaat Bill Scran- ton en zal dus aan diens zijde de verkie zingsstrijd ingaan. NATRIUMLAMPEN zijn in Den Haag bij zebrapaden beproefd om na te gaan of extra verlichting de veiligheid van over stekende voetgangers bevordert. SOEBANDRIO. Indonesisch minister van buitenlandse zaken, vertrekt woensdag voor een week naar Moskou; mei hem gaan de opperbevelhebber van het leger en de minister van visserij. DE AMERIKANEN gaan met het oog op toekomstige moeilijkheden rond de ba sis Guantanamo op het eilandje Vieques bij Porto Rico een nieuwe basis inrichten. Weersverwachling van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Nu en dan wolkenvelden, maar ook opklaringen. Grootste deel van de dag droog weer. Zwakke tot ma tige. aan de kust later op de dag krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 20.54 uur. Maan onder 23.48 uui». Morgen: zon op 4.37 uur. Maan op 11.53 uur. Na de oorlog nam zijn leven van leraar een wending. Hij ging in de di plomatie. Een medicus uit Bab-el-Oued bracht hem in kennis met een zekere Gouzofsky, vriend van een ambtenaar bij de Russische ambassade. Beide mannen kregen sympathie voor elkaar en beloof den elkaar op de hoogte te zullen houden van diplomatieke gebeurtenissen, die de wereldvrede na 1945 in gevaar zouden kunnen brengen. Paques ging na de be vrijding met De Gaulle mee naar Parijs Rusland oppert de oprichting van een permanente strijdmacht der V.N. tot handhaving van de vrede. Dit idee, vervat in een memorandum van vier bladzijden dat de Japanse vice- minister van buitenlandse zaken Takio Oda heeft ontvangen, heeft kennelijk ten doel agressie van de Chinese communis ten in Zuidoost-Azië binnen de perken te houden. Een onofficiële vertaling van het me morandum vestigt de indruk dat de Rus sische stap misschien direct verband houdt met de ideologische vete tussen Peking en Moskou en met de activiteiten van Peking in Zuidoost-Azië. In het memorandum wordt er nota van genomen dat de internationale be trekkingen de laatste tijd zijn verbeterd en wordt gewezen op het atoomverdrag van Moskou en de afspraak tussen En geland, Amerika en Rusland de produk- tie van splijtbaar materiaal te beperken, Vervolgens doelt het memorandum kennelijk op Peking: „De oorlogsdrei ging is nog niet uitgeschakeld. Sommige landen pogen nog altijd diverse volkeren, die om vrijheid en onafhankelijkheid strijden, onder hun invloed te brengen". Even verder heet het: „Zekere groe- Het Franse ministerie van onderwijs ïeeft maandag bekendgemaakt, dat hon- lerden studenten in Marseille en Toulon .iet baccalaureaatsexamen moeten over doen, omdat zich onregelmatigheden nebben voorgedaan. Vorige week openbaarden zich bij het examen filosofie op scholen in de twee steden vervalsingen. Het ministerie heeft haar besluit genomen in de overweging dat zeker tachtig procent van de exami nandi tevoren de opgaven kende. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Het is in Frankrijk niet mogelijk aan een uni versiteit te studeren zonder het bacca laureaatsexamen te hebben gehaald. pen, welke geen belangstelling hebben voor het behoud van de vrede, hebben zich moeite gegeven de vooruitgang der ontwapeningsonderhandelingen te blok keren". Met deze opmerking werd on miskenbaar gedoeld op de herhaalde af wijzing door Peking van akkoorden die tussen Rusland en Amerika zijn bereikt op het terrein der ontwapening. Het Japanse ministerie van buitenland se zaken zegt dat Moskou oppert beslis singen met betrekking tot politie-acties van de V.N. toe te vertrouwen aan de Veiligheidsraad in plaats van aan de Assemblée. Wat de kwesties Kongo en Midden-Oosten betreft, is de behandeling door de Assemblée geschiedt. Het Russi sche voorstel behelst dat de vijf mogend heden, welke permanente zetels in de Veiligheidsraad hebben, geen troepen zouden leveren aan de vredesmacht. Die vijf landen zijn Rusland, Amerika, Enge land. Frankrijk en nationalistisch China. Op last va.n de Amsterdamse ze denpolitie zijn maandag twee pren ten van de Amsterdamse kunstenaar Aad Veldhoen in beslag genomen, omdat zij volgens de politie prikke lend voor de jeugd zijn. Sinds zater dag waren de prenten te zien op een rondrijdende bakfiets, wa.armee Veldhoen zijn rotaprenten-plan wilde introduceren. Simon Carmiggelt gaf hiervoor zaterdag op het Spui te Amsterdam het startsein. Veldhoen maakt gebruik van aluminium pla ten om zijn tekeningen te vermenig vuldigen, zodat ze voor slechts drie gulden kunnen worden aangeboden. Een twintigtal tekeningen was aan bracht op een raamwerk op de bak fiets, waarmee Robert Jasper Groot- veld door de stad reed. Op het Leid- seplein greep de politie in. De pren ten (voorstellend een man en een vrouw) werden verwijderd. In eerste instanties wordt Groot- veld aansprakelijk gesteld voor deze overtreding. Maar als blijkt dat hij heeft gehandeld in opdracht van Veldhoen, zal tegen de kunstenaar zelf proces-verbaal worden opge maakt. tanga, waarvan hij in augustus 1960 pre sident werd na de officiële afscheiding in juli. onafhankelijk te houden. Dit was ge heel in overeenstemming met zijn reeds eerder verdedigd standpunt, dat Kongo een losse federatie moet zijn, met nauwe banden met België, de voormalige kolo niale mogendheid. Na het ingrijpen van de VN-macht van ongeveer 20.000 man, die een einde moest maken aan de chaos, stammenoorlogen en anarchie in het onafhankelijk Kongo, duurde het nog tot 16 januari 1963 voor aleer de afscheiding van Katanga offi cieel door Tsjombe werd beëindigd. Bin nen een week bezetten de VN-troepen zijn laatste bolwerk Kolwezi in Zuid-Katanga, Op 14 juli vorig jaar ging hij naar Pa rijs, na geruchten dat de centrale rege ring zijn arrestatie beoogde. Hij ver klaarde toen dat hij terug zou keren zo dra hij er zeker van was dat hij niet zou worden gearresteerd. De thans 44-jarige Tsjombe stamt uit een rijke en talrijke familie van kooplie den en eigenaars van plantages, hotels en winkels. De Nederlandse minister van buitenland se zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal tij dens zijn verblijf in de Sovjet-Unie met premier Kroestjev over wereldproble men spreken. Minister Luns is vanaf dinsdag een week lang de gast van de sovjet-minister van buitenlandse za ken Gromyko. De meeste besprekingen van de Nederlandse bewindsman zullen op het ministerie van buitenlandse za ken in Moskou worden gehouden. In diplomatieke kringen te Moskou heeft men gezegd dat de Sovjet-autoriteiten van plan zijn alle belangrijke wereld problemen met hun Nederlandse gast te bespreken. Vooral Europese kwesties zullen aan de orde komen, waarbij het zwaartepunt op het Duitse vraagstuk zal komen te liggen. Verder wordt te Moskou verwacht dat de gastheren in hun gesprekken met minister Luns de plannen binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie voor een multilaterale kernstrijdmacht onomwonden zullen kritiseren. Volgen de week dinsdag zal minister Luns naar Nederland terugkeren. In diplo matieke kringen in Den Haag is ver nomen dat niet alleen besprekingen op het programma staan, maar onder an dere ook bezoeken aan Leningrad en Kiev. Tsjombe vierde Kongolese premier? Oud-president Tsjombe van Katanga heeft maandag van president Kasavoe- boe opdracht gekregen een overgangs kabinet voor Kongo te vormen. Indien Tsjombe erin slaagt een kabinet te vormen zal hij de vierde premier van Kongo worden. Hij verklaarde binnen 24 uur een regering gereed te kunnen heb ben. De overgangsregering zal zes tot ne gen maanden aan de macht blijven. In die tijd moeten nieuwe verkiezingen wor den gehouden. Komende zaterdag eindigt een nationaal referendum over een nieu we grondwet op grond waarvan Kongo een presidentieel regeringsstelsel krijgt, in plaats van het huidige parlementaire systeem. Men verwacht dat de grondwet wordt goedgekeurd. Tsjombe zei dat zijn regering hard zal moeten werken. Op een persconferentie, maandag, zei hij te willen werken met een dynamische en nieuwe ploeg van nog geen acht leden, die bereid moeten zijn voor het welzijn van het land te strijden. Waarnemers veronderstellen dat ex- premier Adoula geen lid van de ploeg" zal worden. Adoula heeft laten doorsche meren dat hij geen ondergeschikte van Tsjombe wil zijn. Hij zal misschien alleen bereid zijn mee te werken indien Tsjom be het premierschap met hem deelt. De voormalige Katangaanse leider keerde elf dagen geleden uit vrijwillige ballingschap naar zijn land terug. De taak om een regering te vormen is hem toevertrouwd op een ogenblik, dat de laatste V.N.-troepen een week het land uit zijn. Ironisch genoeg waren het de VN-militairen die een einde maakten aan de afscheidingspolitiek, die Tsjombe sedert het ontstaan van de nieuwe repu bliek Kongo op 30 juni 1960 volg de. Hij deed meer dan twee jaar lang al het mogelijke om de rijke provincie Ka (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Het is een goede traditie geworden dat de kandidaten, die ieder jaar eindexamen doen aan de Amsterdamse toneelschool, in de gelegenheid worden gesteld hun talenten ook voor de tele visiecamera's te tonen. De kijkers zul len woensdagavond om 20.45 uur op het eerste net de geslaagden kunnen aan schouwen in ..Paneel", een stuk van de befaamde toneel- en filmregisseur Ing- mar Bergmann. \7"orige maand werd dit stuk al op te- lerecording vastgelegd. Regisseur Van Iersel had toen slechts de be schikking over maar 20 vierkante me ter studioruimte en hij vreesde het ergste voor het resultaat. Deze vorm van televisiemaken acht hij hoogst on verantwoordelijk. Hij windt er geen doekjes om als hij verklaart dat de c.a.o.-bepalingen en de organisatie bij de televisie tegenwoordig op het aller~ hoogste plan komen te staan. En deze praktijk van ambtelijk en artistiek wei nig verantwoord werken neemt hand over hand toe. Dovendien schijnen de t.v.-leiders erop uit te zijn, om steeds meer goedko pere produkties, die meer in de smaak van het massapubliek vallen, op de beeldbuis te vertonen. Krachtige cultu rele prestaties worden niet gewaar deerd en moeten nu het veld ruimen voor knullig gepresenteerde showtjes en quizes. lVTen vergeet, dat de televisie zeker 1TJ- zo'n belangrijk medium is als de pers en de radio. Men kan er niet dom weg mee gaan klungelen omdat men de theorie op papier belangrijker acht dan de praktijk. Bovendien, zo zei Kees van Iersel, ben ik er stellig van over tuigd, dat menig producer de intelli gentie van de gemiddelde kijker veel te laag waardeert. Als je dat betwijfelt, dan komen ze met brieven van kijkers, die schrijven, dat ze die rommelpro- gramma's zo mooi vinden. T}e mensen moesten eens beseffen, hoe krap ons land in zijn technische fa ciliteiten zit bij de televisie. Iedere bui tenlander staat stomverbaasd als hij hoort, dat bijvoorbeeld ,,De ingebeelde zieke" van Molière in twee dagen tijds op de band moest worden geregistreerd. Het is een stuk waarin notabene een kleine 500 verschillende camera-instel lingen voorkomen. "Vycet u dat de N.T.S.-technici op die prachtige avond van tweede pink sterdag uit zichzelf zijn gaan voorrepe teren? En nu weer die opname van „Paneel". Begin juni werd er plotseling verteld, dat we voor dit stuk nog maar een dag beschikking kregen over 20 vierkante meter studiovloer. Meer ruimte was niet beschikbaar, omdat ook nog vrouwen- en kinderprogram ma's dienden te worden opgenomen. Aangezien er geen plaats overbleef voor decors heb ik een serie achter grondtekeningen laten maken Wet is vreemd, de omroepen gaan prat op de culturele taken, die zij moeten uitoefenen, maar in de praktijk gaat het grootste deel van de beschik bare studiotijd en het geld naar het amusement. 99 De rechter van instructie te Parijs heeft een onderzoek door drie psychiaters bevolen van Lucien Leger, die toegege ven heeft de Wurger van Parijs" te zijn. De ouders van Leger, door wiens arres tatie gisteren een eind kwam aan een van de meest intensieve jachten op mis dadigers in de Franse geschiedenis, ver klaarden tegenover de Parijse kranten dat hersenonderzoeken van Leger na te hebben gediend in de Frans-Algerijnse oorlog, twee zwarte plekken toonden. Bij aankomst voor het paleis van jus titie in Versailles kon de Wurger van Parijs" maar ternauwernood door de rechercheurs tegen de menigte be schermd worden om een lynchpartij te voorkomen. De verdachte Lucien Leger (zie pijl) houdt de geboeide handen bo ven het hoofd om slaag te ontlopen. Premier Nikita Kroestjev en de lei ders van de Oosteuropese satellietstaten zullen in de tweede helft van deze maand een kleine topconferentie houden om de groeiende crisis in het communistische kamp te bespreken. De conferentie zal in Polen worden gehouden. Hoofdpunt van besprekingen zal zijn het Russisch-Chinese geschil. Premier Kroestjev zou naar verluidt een communistische wereld-topconferen tie willen houden, doch verscheidene sa tellieten willen hem daarvan af houden. De conferentie zal mogelijk op 22 juli worden gehouden te midden van de vie ring van de 20e verjaardag van de Poolse bevrijding van het nazi-juk. De premier van Roemenië, Georghe Maurer, is kort voor de terugkomst van premier Kroestjev van zijn Scandinavisch bezoek, onverwachts in Moskou aangeko men. Het Russische persbureau Tass zei dat de Roemeense premier „op vriendschaps- bezoek" kwam, doch gaf verder geen reden. De aanklager voor de staat heeft maandag op een zitting van de militaire krijgsraad de doodstraf geëist tegen een vroegere Spaanse legerofficier in ver band met zijn rol in de recente serie bomaanslagen in Madrid. Tegen vier andere Spanjaarden werden gevangenisstraffen geëist van 15 tot 30 jaar. Allen worden beschuldigd van terro risme" en medeplichtigheid aan het tot ontploffing brengen van 38 ladingen in mei en juni, waarbij vier personen wer den gewond. De hoofdbeklaagde, tegen wie de dood straf is geëist, is de vroegere legeroffi cier luitenant Andres Ruiz Marques, die bekend staat als Montenegro". De uit spraak van het hof werd niet onmiddellijk bekendgemaakt. Het vijftal werd verleden maand in Madrid gearresteerd. Het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" heeft zich maandag gekeerd te gen de eendelige bikini's en de intellec tuelen die hebben getracht dit badpak te rechtvaardigen. ,.Men moet zich schamen ruimte en aandacht te wijden aan de neerhalende schrijverijen over het industrieel-eroti- sche avontuur van het eendelige badpak, dat zulk een geschreeuw heeft ontketend door de honger naar winst van bepaalde fabrikanten te koppelen aan een schaam teloosheid die niet vrouwelijk meer is. Maar het vraagstuk wordt anders, wan neer de voorstanders van deze onheld haftige onderneming niet alleen bestaan uit enige op avontuur beluste vrouwen, maar ook uit ..intellectuelen", die pro beren sociologische en juridische argu menten te gebruiken voor dit opzettelijke en zinloze avontuur van brutale schaam teloosheid. Het blad zegt dat de geschiedenis ,,de vrouw heeft verheven en niet gedegra deerd door haar te kleden en uiterlijk te versieren Een niet nader geïdentificeerd Ameri kaans soldaat is in Oost-Berlijn onder mysterieuse omstandigheden neergescho ten. Zijn toestand is thans bevredigend. Dc soldaat die in uniform een com merciële bustocht door de oostelijke zone maakte, miste klaarblijkelijk op'een ge geven ogenblik de bus en werd aange vallen. toen hij te voet op weg was terug naar West-Berlijn. Een woordvoerder voor het leger zei, dat de aanval vermoedelijk geen politieke achtergrond heeft. ..Het motief schijD' beroving te zijn geweest", zei hty.

de Stem | 1964 | | pagina 1