K VP-jongeren kritiseren Eindhoven Nieuw AYRO-plan voor tweede net Wurger in Parijs gegrepen Ben Bella dreigt rebellen KOOTJE (10) LIEP VAN ANTWERPEN NAAR DE GRENS Martelaarsrol Urenrestant voor algemeen programma Europeaan na ongeluk doodgegooid Gezelschap verloren in dierentuin Onderzoek naar klachten in Bundeswehr Prins moest links zijn LIJK ONDER AAN TRAP, POSTBODE IN ARREST DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrouw herleeft na hartstilstand NYASSALAND NU MALAWI Opklaringen In Zuid Rhodesië: Nederlands schip redt 21 man van gezonken ..Bonifaz" Morbide grapjes van geboeide lustmoordenaar 104e JAARGANG Ne. 24630 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerslraal 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Vnor God, Koningin en Vaderlana MAANDAG 6 J U t 1 19 64 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraal 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) EENHEIDSPARTIJ VOOR CHRISTENEN BEPLEIT In een redevoering ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de onafhanke lijkheid van Algerije heeft president Ahmed Ben Bella gedreigd 350.000 vuur wapens uit te reiken aan burgers om zijn leger van 50.000 man steun te geven tegen tegenstanders van de regering. Ben Bella zei dat hy toestemming tot deze wapenuitdeling zou geven als dat nodig zou zijn om de prestaties van de revolutie te verdedigen. Sprekend vanaf het balkon van zijn paleis, zei Ben Bella dat de regering in de komende weken zou beginnen een zuivering uit te voeren in de groeperin gen die tegenstanders van de regering financieren. De namen van die finan ciers zijn de regering bekend. Hun be zittingen zullen worden geconfisqueerd en worden gegeven aan de vroegere verzetsmensen. Ferhat Abbas. voormalig premier, heeft huisarrest gekregen. (Van onze parlementaire redacteur) Het congres van de K.V.P.-jongerengroepen, dit weekeinde in Zeist gehouden, heeft als zijn mening uitgesproken, dat „burgers met een gelijke christelijke visie op mens en samenleving" onder de huidige Nederlandse verhoudingen, dienen samen te gaan in één christelijke volkspartij. De jongeren hebben de structuurcommissie van de K.V.P. in overweging gegeven een beginsel- en een politiek program op te stellen, dat alle christenen kunnen aanvaarden als inspiratiebron voor hun politiek handelen. Als consequentie daarvan zal het woord „chris telijk" in de naamgeving van de paprtij moeten worden oppgenomen. Deze resolutie hebben de jongerengroepen zonder tegenstemmen, bij slechts vijf onthoudingen, aangenomen. De 59-jarige mevrouw Florence Grimes uit Londen is in het Guy's zie kenhuis 22 minuten „dood" geweest nadat dokters pogingen om haar na een hartaanval in leven te houden hadden opgegeven. Aan twee verwanten van mevrouw Grimes werd meegedeeld dat ze was overleden. Toen dezen het ziekenhuis hadden verlaten, begon mevrouw Grimes teken-en van leven te vertonen, en later kon ze zeggen ,,Ik had het idee dat er iets geks aan de hand was" Nyassaland is vannacht Malawi ge worden en daarmee Afrika's 37e on afhankelijke staat na 73 jaar Brits be stuur. Voor de plechtigheden ter gelegen heid van deze gebeurtenis, waren ver tegenwoordigers van tachtig landen naar Blantyre, de hoofdstad, gekomen. De hertog van Edinburgh, echtgenoot van koningin Elizabeth, zal heden de officiële documenten overhandigen, waardoor het land onafhankelijk wordt. Malawi, dat deel uitmaakt van de in middels ontbonden federatie met Rhode- sië, zal binnen het gemenebest blijven. VIJF PERSONEN, bemanningsleden van een tweemotorige Albatros van de Ame rikaanse kustwacht, worden met hun vliegtuig sinds zaterdagavond vermist. Het toestel zocht boven de Golf van Alaska naar een vermiste vissersboot, die inmiddels is gevonden. BIJ EEN autobotsing in Bowlinggreen, Missouri, zijn in de nacht van zaterdag op zondag acht mensen omgekomen. Een automobilist ging met grote snelheid op het weggedeelte voor het tegemoetko mend verkeer rijden en botste frontaal op een tegenligger, waarin zeven perso nen zaten. DE N.C.O.B., de nationale christelijke or ganisatie van boerenpluimveehouders, overweegt de staat een proces aan te doen wanneer de binnenlandse prijs van eieren niet wordt losgekoppeld van de buitenlandse prijs. De N.C.O.B. wil een minimumprijs. DE TURKSE ex-kolonel Talat Aydemir, ter dood veroordeeld wegens het aan voeren van de militaire opstand van vo rig jaar mei, is in de centrale gevangenis van Ankara door ophanging terechtge steld. HET VATICAAN heeft officieel bekend gemaakt dat de derde zitting van het oecumenische concilie op 14 september zal beginnen. Het is niet bekend wan neer de zitting weer zal worden besloten BIJ EEN ontploffing in een munitie fabriek in de Franse stad Avignon zijn twee personen om het leven gekomen en werden 19 anderen gewond, van wie som migen ernstig. DE FRANSE actrice Gaby Morlay <67) is in Nice overleden. Zij heeft talloze rollen gespeeld in films, revues en toneel stukken. Zij was officier in het legioen van eer en erevoorzitter van de nationale bond van acteurs. BIJ VILLINGEN in het Zwarte Woud is een Westduits sportvliegtuig van onge veer honderd inc-tëi hoogte neergestort. °e piloot en de enige andere inzittende kwamen om het leven. EEN DRIEJARIG jongetje is te Venlo in een met water gevulde betonnen kuip gevallen en verdronken. Een bijzonder accent kreeg de proble matiek van „de zin van een katholieke partij in het Nederland van nu" door het vorige week ontbinden van de K.V.P.- jongerengroep in Eindhoven. De tien le den hebben hun groep opgeheven, om dat zij niet meer overtuigd zijn van het nut en de wenselijkheid van een confes sionele partij. Dat gaat dus veel verder dan het ontkennen van de wenselijkheid van een katholieke partij alleen. De voorzit ter van de centrale jongerengroep. Piet van Engelen uit Waalwijk, heeft het be sluit van de Eindhovense jongeren in zijn openingsrede fel gehekeld. Hij gaf te kennen dat men tenminste tien dagen met een dergelijke beslissing had kun nen wachten. Dan had Eindhoven zijn mening kunnen toetsen aan die van het congres. Men wist immers dat het vraag stuk daar aan de orde zou komen. De heer Van Engelen betoogde dat in Eindhoven de koele berekening een rol gespeeld heeft om „de aftocht te dek ken". De rol van martelaar doet het al tijd bijzonder goed. Strikt persoonlijke motieven hebben de hoofdrol gespeeld. Hij keurde het af dat men in Eindhoven wel de socialist Cammelbeeck zijn visie op de partijvorming liet geven, maar geen katholieke theoreticus daarvoor uitnodig de. In de sectie werd over het vraagstuk van de confessionele partijvorming naar hartelust, maar in beslotenheid, gedebat teerd. De resultaten van die discussie kwamen via een resolutie naar buiten in de plenaire zitting van zondagmorgen. Uit die resolutie bleek dat de jongeren erkenden, dat het „christelijk geloof niet de pasklare oplossingen voor allerlei staatkundige en maatschappelijke vraag stukken bevat". Maar wél stelde men vast dat het christendom nog steeds een belangrijke inspiratiebron is voor het handelen der christenen in het politieke vlak. Daarom ook kwam men tot de con clusie dat ernstig gestreefd moet worden naar een politieke partij, waarin alle christenen zich thuis voelen. Deze nieuwe of vernieuwde partij dient dan ook een beginsel- en een programpartij te zijn. Een tweede sectie kwam tot de conclu sie dat het bisschoppelijk mandement van 1954, voor zover het eerste deel betreft, onverkort gehandhaafd kan blijven. Het tweede deel echter heeft een heroriënta tie nodig, gelet op de pauselijke uitspra ken in de encycliek „Mater et magistra". De sectie „katholiek en het vraagstuk van oorlog en vrede", ingeleid door prof. dr. A. van Leeuwen s.j., kwam tot zeer uit voerige conclusies. Tenslotte aanvaardde het congres ook een resolutie over de verhouding van Kerk en Staat, welke verhouding, gezien de huidige omstandig heden, thans juist werd geacht. Zaterdagmorgen had de minister-presi dent, mr. V. G. M. Marijnen, het con gres toegesproken over de werking van de democratie. De premier kwam tot de conclusie dat in ons land geen irreële verhoudingen zijn ontstaan tussen de rea liteit en de bestaande organisatievormen. Hij waarschuwde er wel voor de huidige organisatievormen niet te veel als het enige uitgangspunt te beschouwen, het parlementaire stelsel en de belangstelling van de burgers noemde mr. Marijnen in ons land gezond, waardoor de invloed van de burger op het bestuur groot ge acht kan worden. Als de K.V.P., met haar grote invloed er voor zorgt dat het in Nederland goed leven en werken blijft, dan is daarmee haar bestaansrecht al vol doende bewezen, aldus de premier. Het congres, waarvoor zeer grote be langstelling bestond, werd ook bijge woond door minister mr. Th. Bot, de staatssecretarissen Van de Laar, Bartels en De Meyer, de voorzitter van de K.V.P. mr. Aalberse, en de Tweede-Kamerleden mr. Van Doorn en Van Buel. De voorzitter van de AVRO, mr. L. H. Slotemaker, heeft zaterdag op de alge mene vergadering van deze omroepver eniging in de Twentse schouwburg te Enschede een „aangepast" AVRO-plan voor de bezetting van het tweede t.v.- net openbaar gemaakt. De AVRO zal volgens dit plan op het tweede net met haar programma niet meer uren vullen dan het gemiddelde aantal uren van de andere grote om roepverenigingen De overige uren op dit tweede net kunnen volgens de AVRO worden bestemd voor een algemeen pro gramma van de gezamenlijke omroep verenigingen, dat de AVRO als lastheb- ster of als uitvoerend orgaan zou kunnen verzorgen. De KRO, de NCRV, de VARA en de VPRO zullen hun programma's op het eerste net uitzenden. Voor de ra dio (derde net) zou een soortgelijke op lossing tot stand moeten komen, zo zei mr. Slotemaker. In 1963 maakte de AVRO haar eerste plan voor de bezetting van het tweede t.v.-net bekend. Dit hield in dat de AVRO op het tweede net een algemeen programma- zou verzorgen. Op het eerste net zouden de andere omroepverenigin gen uitzenden. Daar zou een „open be stel" heersen, d.w.z. dat eventueel ook nieuwe organisaties daarop een plaats zouden krijgen. De programma's van de Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige in de kustpro vincies tijdelijk krachtige wind tus sen noordwest en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 20.55 uur. Maan onder 23.30 uur. Morgen: zon op 4.36 uur. Maan op 10.40 uur. AVRO op het tweede net zouden worden vastgesteld door een breed samengestelde programmacommissie. De AVRO meent dat de nieuwe opzet voor het tweede net aan een groot aan tal naar voren gebrachte bezwaren tege moet komt. In deze nieuwe opzet AVRO op tweede net zelfstandig, deels als lasthebster van de andere grote om roepverenigingen zou een programma raad moeten toezien op de uitvoering van het algemene programma. Deze raad zou kunnen bestaan uit voor de helft verte genwoordigers van de omroepverenigin gen en voor de helft uit door de overheid aan te wijzen vertegenwoordigers van godsdienstige, culturele en maatschappe lijke stromingen. De Kroon zou de voor zitter van de programmaraad moeten aanwijzen. Het nieuwe plan voorziet nog niet in het toelaten van andere organisaties. Mr. Slotemaker zei zich voor te kunnen stellen dat de ïegeling voor het tweede net bij sommigen ,.zij het ten onrechte" de indruk zou wekken dat het gehele tweede net een „AVRO-net" zou worden. Dit kan z.i. door een juiste benaming van een gezamenlijk algemeen programma worden voorkomen. De AVRO heeft in 1963 voor het eerst sedert de oorlog een ledenverlies ge boekt. Het jaar, dat met 459.136 leden begon, werd afgesloten met een ledental van 446.063, een verlies van 13.073 leden. In het landbouwdistrict Meisetter Zuid- Rhodesië hebben Afrikanen een Europe aan vermoord. De man, die met zijn vrouw en driejarig dochtertje in een personenauto over een smalle brug reed. slipte en sloeg over de kop. De vrouw en het kind raakten in het wrak be kneld Toen de bestuurder, die zich met veel moeite kon bevrijden, hu.'p wilde gaan halen, werd hij met stenen dood gegooid. De poiltie vond zijn lichaam en die van zijn omgekomen nuisgenoten. In Bulawayo raakte een bianke ge wond toen een zijn huis binnengegooide bom explodeerde. (Van onze Belgische correspondent) De tienjarige Kootje Enennaam uit Souburg heeft door zijn voort varende ondernemingszin het Bel gische politieapparaat in alarm ge bracht. Samen met andere jongens van zijn school bracht hij een bezoek aan de Antwerpse Zoo. Hy was zo zeer verdiept in het komische ge drag van de gorilla's en de chim pansees, dat hij niet in de gaten had dat zijn kameraadjes en bege leidende onderwijzers al lang ver trokken waren. Het was erg druk in de Zoo en hoe Kootje ook zocht, nergens vond hij zijn vriendjes weer. Tenslotte raakte hij bij de uitgang, en toen hij daar evenmin bekende gezichten zag noch de bus, die hem terug naar Souburg zou moeten brengen, nam Kootje het kloeke be sluit op zijn eentje, te voet, naar huis gaan Langs de brede lanen, van Ant werpen volgde hij de verkeersborden, die de richting van Nederland aan wezen. De onderwijzer had intussen spoe dig in de gaten, dat een van zijn jongens ontbrak. Hij deed navraag bij de directie van de dierentuin, doch daar had zich geen enkele jongen gemeld. Men spande het hele dierenpark af, maar 't was vergeefse moeite. Ten einde raad stelde de onderwijzer zich in verbinding met de Antwerpse politie, die het signale ment doorgaf aan alle rijkswacht en gi'ensposten van het land. Ook de Nederlandse marechaussee en de ouders van de jongen werden inge licht. Inmiddels stapte Kootje onver moeibaar in noordelijke richting, door Merksem en Kapellen naar de Nederlandse grens. Rond elf uur het was nacht geworden werd de' eenzame jongen opgemerkt door een echtpaar te Belgisch Putte. Ze vroegen hem, waar hij zo laat naar toe liep. ,,Ik ga naar Holland", zei hij. Het echtpaar leverde de jongen netjes bij de politie af, waar men vanzelfsprekend erg in zijn schik was de verloren zoon gezond en wel teruggevonden te hebben. Kootje werd overgedragen aan de mare chaussee, die de ouders telefonisch verwittigde, dat hun jongen terecht was Om twee in de morgen arri veerde Kootjes vader aan de grens post van Putte. Toen de jongen zijn vader zag, be gon hij plotseling luid maar o zo op gelucht te huilen. Maar het was voor het eerst in al die ongewone uren, dat er tranen aan te pas kwamen. De 27-jarige Lucien Léger, ver pleger in een psychiatrische inrich ting te Villejuif, op het Parijse hoofdbureau tussen twee agenten De Westduitse minister van defensie heeft generaal-majoor Artur Weber inspecteur van de gevechtstroepen, aan gewezen om als hoofd van een werk groep de klachten over schending van de vrijheid in het Westduitse leger te onderzoeken. Generaal Weber geldt als een van de meer vooruitstrevende Duitse opper- officieren. De parlementaire defensiecommissie zal van 4 tot 6 augustus in een openbare zitting bijeenkomen om het onderzoek naar de klachten van admiraal-b.d. Helmuth Heye te bespreken. Het Nederlandse vrachtschip Setas heeft zaterdag 21 overlevenden van de Spaanse tanker Bonifaz in de Spaanse haven Vigo aan land gezet. Een van hen is in het ziekenhuis overleden. De Nederlander bracht ook drie lijken aan wal. De bijna dertienduizend ton metende Bonifaz kwam ter hoogte van kaap Finisterre in botsing met de veel grotere Franse tanker Fabiola, die ruim 32.000 ton meet. Op het Spaanse tankschip deed zich direct na de aanvaring eon ont ploffing voor waardoor brand ontstond. De gezagvoerder van de Bonifaz bevond zich onder de geredden op de Setas. Men vreest dat vele opvarenden in het vuur zijn omgekomen. Er worden nog 21 mensen vermist. De Bonifaz is gezonken. Op de Franse tankboot deden zich geen persoonlijke ongelukken voor-Ct Prins Bernhard heeft zaterdag fn Breda de eerste getuigschriften van de K.M.A. (bullen) aan 45 afgestudeerde cadetten uitgereikt met zijn linkerhand. Zijn rechter hand droeg de prins in een draag band in verband met een zenuw ontsteking. Onder aan de trap van een woning in de Oosterparkstraat te Amsterdam is het lijk gevonden van een man die twaalf uur later geïdentificeerd werd als de 60-jarige Amsterdamse huisschil der A. Alberts. Kort nadat het lijk was gevonden, arresteerde de politie een der bewoners in het hetzelfde huis. de 28- jarige postbode M. J. Hij wordt ervan verdacht het slachtoffer van de trap te hebben geduwd. Volgens de politie zou de huisschilder circa vijf uur onder aan de trap heb ben gelegen. Buren werden gisteren nacht opgeschrikt door herrie ten huize van de postbode en hadden daarna een plof gehoord. Aanvankelijk ontkende de postbode zelfs maar bezoek van het slachtoffer te hebben gehad, maar na zich herhaal delijk in tegenstrijdige verklaringen te hebben vastgepraat, gaf hij tenslotte toe de schilder ontvangen te hebben. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen iets met de dood van de huisschilder te maken te hebben. Beide mannen bleken sterke drank te hebben gebruikt. Omdat de echtgenote van het slachtoffer verklaard heeft dat haar man op medische gronden geen alcohol mocht gebruiken, en bovendien aan evenwichtsstoornissen leed, twijfelt de politie vooralsnog aan opzet. (Advertentie) HEEL FRANKRIJK heeft een zucht van verlichting geslaakt. Zondagmorgen is de man die zichzelf „De Wurger" noemt en die 26 mei de twaalfjarige Luc Taron heeft vermoord in het bos van Verrière, gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is zondagavond aan de justitie van Ver sailles overgeleverd. In totaal heeft hij aan kranten, aan vader Taron, aan ra diostations en ook aan de politie meer dan 55 brieven geschreven om de justi tie en de openbare mening op een dwaalspoor te brengen. ZIJN LAATSTE experiment is hem fataal geworden. Hij fantaseerde een diefstal van zijn eigen auto en hoopte als onschuldige bestolene met zijn por tret in alle Franse kranten te verschij nen. De politie zat als het ware met ge kruiste armen te wachten op een on voorzichtigheid. Die regiefout heeft de 27-jarige dader L.ucien Leger inderdaad gemaakt. Tijdens zijn verhoor vertelde Leger uitvoerig hoe hij Luc Taroin in de metro had ontmoet. Luc reisde eer ste klasse. Leger tweede klasse. Samen zijn zij uitgestapt. Leger stelde de jon gen voor samen naar de bioscoop te gaan. Maar in plaats daarvan werd het een wandeling door het bos. In een stille laan kreeg Leger, naar hij zelf zegt, een onweerstaanbare neiging om de jongen te vermoorden. MET EEN groot aantal Franse jour nalisten hebben wij zondagmiddag een persconferentie meegemaakt bij een in specteur van de mobiele brigade in Pa rijs. waar uitvoerig is geantwoord op vragen. Wij hebben Lucien Leger daar gezien. Hij zag er vermoeid uit door het langdurig verhoor, meet ongeveer 1,65 meter en lijkt vrij goed op de robot-foto's, die in de kranten zijn ver schenen. Hij droeg een bril en was on geschoren. Aan de gendarmen had hij om een scheermes gevraagd alvorens aan de journalisten te worden getoond. Hij di'oeg een lichte broek met een grijze pullover. Hij maakte de indruk in zijn rol uitstekend op zijn gemak te zijn en voelde zich als een grote ve dette voor het voetlicht. Met trots liet hij zijn opgeheven handen met de boeien zien, wuifde naar de cineasten van de televisie en wreef zich over de kin alsof hij wilde zeggen: neem mij niet kwalijk dat ik mij niet heb kun nen scheren. Kijk mij maar goed aan, ik ben het werkelijk, de beruchte „Wur- fer". DE INSPECTEUR gaf van het ver hoor de volgende samenvatting: Als motief voor zijn daden heeft Leger ver teld dat hij een ongelukkige jeugd heeft gehad. Hij had medelijden gekregen met de kleine Luc. die hij had vermoord om hem niet te laten lijden zoals hij zelf in zijn leven had geleden. Zijn vader was gewoon arbeider en geen hoge ambtenaar, wat Leger in veel van zijn brieven had beweerd. Hij heeft veel gezongen, heeft zelfs van zijn eigen stem grammofoonplaten laten maken en tekende niet onverdienstelijk. Hij heeft gediend in Algerije. Niet als parachu tist in Algiers, zoals hij beweerde, maar bij de luchtmacht in de Sahara. Intel lectueel is hij ongetwijfeld een auto didact. Hij las veel. Men heeft bij hem thuis een vrij uitvoerige bibliotheek ge vonden met hoofdzakelijk boeken over psychologie en physische ziekten. Tij dens het verhoor heeft hij zich volko men normaal gedragen en op alle vra gen een zinnig antwoord gegeven. IK BEN 32 jaar bij de politie, besloot de inspecteur. Mijn naaste medewerker heeft er meer dan 25 jaar opzitten, maar nog nooit hebben wij een geval meege maakt als dat van Leger. Nog nooit heeft een misdadiger zelf zulk een dos sier over zijn eigen misdaden nagela ten. Hij js een moordenaar bezeten door het statisme van de publiciteit en de reclame voor zichzelf. Leger werkte als verpleger in een psychiatrisch zieken huis van Parijs. Iedere ochtend drukte hij vele handen van doctoren, die zon dag tto hun verbazing van de radio hoorden dat een van hun verplegers „De Wurger" was. Dealer voor s Hertogenbosch e.o.ï FA. J. PUTTERS AUTOMOBIELBEDRIJVEN Stationsweg 1-7 's Hertogenboich Tel. 04100 - 31331 Dealer voor Tilburg e.o. fa. j. putters automobielbedrijven Hoevenseweg 92d Tilburg Tel. 04250 - 20744

de Stem | 1964 | | pagina 1