POLDERCONCENTRATIE IN DE STATEN AANVAARD Folkloristisch feest in Hulst Haven van Y erseke kan uitgebreid Maar niet zonder slag of stoot Zeeuwse Staten uiten hun bezorgdheid in motie Staten putten uit reserve- pot voor overdekt bad Open doekje voor gedeputeerde J. van Dongen „Goed voorstel" DRIE DODEN OP DE WEG Nieuwe zeesluis bij Terneuzen Bijkomstig „Satellieten" DE INDUSTRIALISATIENOTA Indeling OP ZONDAG 26 JULI k verrast Persdiensten Dierenarts STRUCTA ermenbol-Eich Maandag 1§ Te Oudenbosch Eervol ontslag voor rector W. van Hooydonk Vestigingsplaats nog omstreden Audiëntie Feestje in Westdorpe voor em.-pastoor Thoolse dagen trekken veel belangstelling Zwaargewonde bij botsing FEECA-congres te Breda thans beëindigd Oe S tem Schadeloosstelling Koude kermis Met twaalf groepen uit zeven landen lialisatienota is voor Zeeland 1 pijnlijk verrassend geweest waar Goes als primaire ont- hrn is geschrapt. Uit hetgeen |retaris na zyn bezoek aan ijds over de kansen van Goes |l (zowel tegenover de pers gisteren tijdens de Staten- over het provinciaal bestuur) opgemaakt dat Goes een kans maakte op behoud van J kernfaciliteiten. De succes- latste weken, die Goes op het Jde industrialisatie heeft ge in bij velen dit vertrouwen [staatssecretaris Goes heeft heeft in Zeeland grote te- Igebracht en de vreugde over |g tot primaire kern van Ter- liet Zuid-Sloe belangrijk ge- Staten van Zeeland hebben let van de naald, een motie |aarin hun bezorgdheid over de beleid tot uitdrukking is |e motie lijkt ons vooral een i juist de teleurstelling over 1 van Goes. Dat Zierikzee en dijk hun kernfaciliteiten zou- werd in Zeeland al zonder fcht. In het kader van de ri- krimping van het aantal ker- Wrlies ook nog te verbeteren |t nog slechts een kans tot het de primaire kernen door te Ineer de Staten-Generaal of- lle beleid van de Staatssecre- I afkeuren dan wel er in zul- pij amendement de kandida tes er door te slepen. Voor lullen echter goede argumen- |n. Op eclatante successen op Van de industrialisatie in de Ier jaar kan Goes helaas niet Ig van dc laatste weken kan yalligheid worden uitgelegd. I Zoom, da t naar Zeeuwse ge lde Goese kern is gaan lopen, leluk gehad van het op een Jstip »gereedkomen van zijn In het bij de regering storm- Th het Reimerswaalplan. Goes zit nog hopeloos in de knoei |venaccommodatie. en kaai en schip terecht ge- Jerlijk gezegd zien wy het er nen dat het iemand zal lukken I de industriële verdrinkings- Iden. el dokter Boor; voor Sluis tel. 2424; voor Terneuzen Breda-Vriesman; voor Kloos- ikter Terburg; voor Aarden- ostburg dokter J. C. Hoge, tel. 01177-366; voor Middel de laHaijze, tel. 4345 of Vlissingen dokter Sluyters, oor Goes dokter Weiten, tel. Borssele en Nieuwdorp dokter tel. 01196-327; voor Hoede en Kwadendamme dokter 1193-262; Driewegen en 'sHee- okter Geldof, tel. 01195-275; rendskerke. Wolphaartsdijk, nd. dokter Vos. tel. 01198-231; Hansweert, Krabbendijke en h dr. de Beij, tel. 01130-344. !s: Goese Apotheek, tel. 7104; Dlburg: Apotheek Hummelen, voor Terneuzen: Apotheek tel. 2090; voor Vlissingen: an de Sande, tel. 2066. .-Zeeuws-Vlaanderen dokter senberg, tel. 01170-2693; voor len dokter Borm; voor Sas lokter J. F. de Haas, Zaam- Jidden Zeeland dokter Bone- tel. 01130-233. (Advertentie) >LAUTOMATISCHE ISMACHINES ;nd demonstratie bij enieursbureau ndelsonderneming AGWEG 302 EDA - TEL. 35585 Hjck 18 uur Bal tZANDE h Leuven Dansen ande-wipschieting Willem Teil rebouw 14.30 en 18.45 uur Kid 21 uur Minnaressen en intriges, sland 15 uur Grote schieting jr amhost 19 uur Openluchtbal le Kruis eijt 15 uur Kermisschieting en-van Avermaete Dansen. IT nortele 15 uur Schieting PE l Raedhuys 15 uur Kermis- sters Dansen GENT 20 uur Tarzan trekt naar Tndia ;n uur De hel van Californië ebouw 20 uur Minnaressen en ;yt 15.30 uur Kermisschieting ;n-van Avermaete 9 uur tg. Dansen ZANDE ïtaande-wipschieting Willem »E Raedhuys 15 uur Kermis- ters Dansen Bezoek commissaris der DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 JULI 1964 (Van onze verslaggever) De Staten van Zeeland hebben zich gisteren akkoord verklaard met de door G.S. voorgestelde concentratie van polders en waterschappen in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren en op Walcheren. Ondanks de „zee van bezwaren" die vanuit het huidige polderwezen tegen de voorgestelde reorganisatie naar voren is gebracht, is de doorvoering van de concentratie zelf geen moment in gevaar geweest. De Staten waren unaniem van oordeel dat concentratie noodzakelijk is: niet alleen omdat zij een logisch gevolg en sluitstuk is van concentratie van polders in andere delen van de provincie, maar vooral omdat men nu eenmaal vandaag rekening moet houden met de eisen die morgen gesteld zullen worden. Aan die eisen kan alleen worden voldaan door grotere, bestuurskrachtiger en financieel draagkrachtiger eenheden. De heer Westerhout (PvdA) meende dat Zeeland zijn grote economische projecten beter moet verkopen. Hij vond het ja-mmer dat geen tamtam is gemaakt van de ingebruikname van de Sloehaven. Dat komt nog, aldus de commissaris van de Koningin. Om waterstaatkundige redenen was het eerder niet mogelijk. De heer Sanderse (CH) heeft gevraagd de dreigende tariefverhoging van de PZEM tot een minimum te beperken. De heer Kaland (CH) antwoordde nog niet te weten hoe de verhoging zou uitpakken. De Staten hadden enkele wensen met betrekking tot de samenstelling van de Raad voor de Recreatie. Jhr. mr. Schorer (PvdA), gedeputeerde, zei dat de beginperiode van de raad een tijd van zoeken zal zijn. -F Blijkens mededelingen van gedeputeerde J. van den Bos (AR) is er na de vast stelling van de begroting voor 1964 een aanmerkelijke verbetering gekomen in de financiële situatie van de provincie. De situatie is overigens nog wel som ber. .,We moeten doorgaan met het doen van uitgavenwanneer die rede- lijk zijn. Desnoods ten kosten van de reserves", aldus de heer Van den Bos, De Staten hebben een flink bedrag uit getrokken voor de verbetering van de geluidsinstallatie in de Statenzaal. Het veloop van de debatten heeft ander maal bewezen, dat zulks zeer nood zakelijk is. Mevrouw E. v. d. Broeke de Man (PvdA) vroeg om een betere ventilatie. Het rookgordijn in de zaal ergert haar elke vergadering opnieuw. Dan maar een geluidsinstallatie met in gebouwde ventilatie, grapte een van de mannelijke collega's. De S.G.P. en de AR hebben zich tegen de subsidie voor de organisatie van de BeNeLux-tcntoonstelIing 1965 te Mid delburg gekeerd, omdat G. S. geen zekerheid konden geven over het slui ten van de tentoonstelling od zon dagen. -F Op een goed moment lukte het de hond van de commissaris van de koningin de statenzaal binnen te dringen. Het gezellige dier was een voudig niet meer weg te slaan, ook niet na een van de bekende harde klappen met de voorzittershamer van de commissaris. Er moest een levens groot been aan te pas komen om de aandacht van de hond van de provinciale zaken af te leiden. •F De slechte liquiditeitspositie van het eti is deze belangrijke instelling on waardig, aldus de heer c. van der Pijl (chi. De grotere tekorten bij het eti zijn een gevolg van de loonexplosie. Minister schiet af (Van onze verslaggever) Minister van Aartscn van Verkeer en Waterstaat heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Aantjens (A.R.) ge antwoord, dat het gemeentebestuur van Yerscke van zijn ministerie een bijdrage toegezegd gekregen heeft, waardoor het mogelijk zal zijn dc uitbreiding van de haven van Yerscke alsnog te gunnen. Die gunning was aangehouden omdat de fi nanciering niet geheel verzekerd was. De bijdrage beloopt naar verluidt f 360.000, voldoende oni Yersekc over het tekort heen te helpen. Wel werd door alle sprekers gewezen op de grote persoonlijke offers, die door de huidige polderbestuurders gebracht moeten worden bij doorvoering van de reorganisatie. Ook werd algemeen waar dering uitgesproken voor het belangrijke werk. dat door deze polderbestuurders is verricht. Om met de heer W. Koster (VVD) te spreken: „Men moet grote waardering hebben voor de huidige be stuurders, die met kromme stokken vele rechte slagen hebben kunnen uitdelen". Dezelfde spreker vertolkte echter heel raak het algemeen gevoelen van de Sta ten dat handhaving van de bestaande si tuatie zou leiden tot een volkomen ont manteling van de waterschappen. De reorganisatie werd niet zonder slag of stoot door G.S. binnengehaald. De Sta ten brachten verschillende algemene be zwaren met betrekking tot de voorge stelde reglementen naar voren. Dank zij een voortreffelijke verdediging van gede puteerde J. van Dongen (KVP) - de heer P. Bom (PvdA) sprak een antwoord dat recht uit het hart kwam gelijk snel stromend helder polderwater - ble ken in tweede instantie de meeste be zwaren van de Staten weggevallen te zijn. Een van de sterk naar voren gescho ven bezwaren had betrekking op de rijksbijdrageregeling. Het rijk heeft aan een optimale bijdrage de voorwaarde van concentratie verbonden. Dit vond men niet juist, zelfs ondemocratisch. Ge deputeerde Van Dongen zwakte een en ander af met de opmerking, dat deze stok achter de deur van het rijk als een bij komstig argument voor de concentratie moet worden beschouwd. De Staten hadden voorts algemeen be zwaar tegen het stringente toezicht van Gedeputeerde Staten op de gang van za ken in de nieuw te vormen waterschap pen. Gesproken werd van een „haast uni versele controle" (P. Bom. PvdA) zelfs van „bedilzucht" (P. van Hoeve AR). Dc heer P. Vercauteren (KVP) zei, dat liet strenge toezicht zo snel mogelijk ver minderd zal dienen te worden. Gedepu teerde Van Dongen zei, dat inderdaad zo spoedig mogelijk een grotere vrijheid ge geven zal moeten worden aan de nieuwe waterschapsbesturen. In de overgangsfaze is het z.i. echter van belang, dat G.S. een grote mate van toezicht kunnen uitoefe nen. Na het totstandkomen van deze con centraties zal, zo zegde de heer Van Don gen toe, zo spoedig mogelijk een uniform reglement voor alle in Zeeland geconcen treerde waterschappen worden ingediend. De kwestie van het toezicht zal dan na der geregeld kunnen worden. De heer W. Koster (VVD) bracht de manier waarop de adviescommissie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand is geko men, in het geding. De commissie is uit de grond gestampt meent de spreker. Volgens de heer Koster heeft men in Zeeuwsch-Vlaanderen het gevoel discri- Dc bisschop van Breda beeft aan rek tor VV. van Hooydonk te Oudenbosch op diens verzoek met ingang van 15 augustus a.s. eervol ontslag verleend als rektor van het Sint Elisabethzie- kenhuis te Oudenboscli. iM-?r Van Hooydonk werd op 11 ju- J" \ie Ulvenhout geboren en op 28 ioi?rl Pfiester gewijd. Op 3 april. pn t ^am hij als kapelaan te Graau.v van HaP- m' maaf WCrd Op 29 jUlll oen h5i iaar reeds benoemd tot leraar aan het klem-seminarie „IJpelaar", waar tiin doceerde °0fdZakelijk Duits en la" »„?P„!LaUg:1StïïS 1930 werd hij benoemd ,Ho°Sei'heide en op 23 au- giistus 1939 tot rektor van het zieknnui.s te Oudenbosch Op één week na is het H»S„ dJV<*tor Van Hooydonk de geestelijke belangen van de bejaar den. zieken in inwonende n heeft ee- sèheid HU deed „dLl. °P be- sche'den wijze. Rektor Van Hooydonk w - Sast in het ziekenhuis, zodat het geen afscheid wordt van de be- woners. GEDEPUTEERDE VAN DONGEN ....open doekje van Staten.... (Van onze verslaggever) De Provinciale Staten van Zeeland hebben gisteren in een motie hun „ernstige teleurstelling en bezorgdheid" uitgesproken over de voorgenomen wijzigingen in het nog pas enkele jaren functionerende industrieverspreidingsbeleid van de regering ten aanzien van de Provincie Zeeland. Zij hebben Gedeputeerde Staten verzocht „alle daartoe geëigende stappen te ondernemen om dit standpunt ter kennis te brengen van Regering en Staten Generaal". Voor de motie door Gedeputeerde Staten van harte was aangenomen hadden de verschillende fractieleiders een gevoel van onbehagen over de voor Zeeland onbevredigende industrialisatienota de vrije loop gelaten. Drs. Th. Westerhout (P.v.d.A.) sprak van ernstige consequenties voor de ontwikkeling van het gewest. De heer C. van de Peijl (C.H.) zei niet gedacht te hebben dat de ingreep zo ruïneus zou zijn. De heer P. Vercauteren (K.V.P.) vroeg Gedeputeerde Staten te proberen „te redden wat er nog te redden valt". De heer J. Hommes (A.R.) zag zijn oude theorie bevestigd dat Zeeland voor Den Haag „nog steeds te ver ligt". De heer C. Kammeraad (V.V.D.) zei dat Zeeland zijn ontwikkelingspolitiek zal moeten herzien. Daarover hoorde men anderen nog niet praten. Gedeputeerde Staten en de meerderheid van de Provinciale Staten hebben veel hoop gevestigd op de reacties van de Staten Generaal op de industrialisatienota. Het is de Zeeuwse Staten vooral tegengevallen dat zelfs de kernfaciliteiten voor Goes een aflopend karakter zullen hebben. De Staten hadden dit, na het 'bezoek aan Zeeland en de uitlatingen van de Staatssecretaris, niet verwacht. De Staten waren algemeen van oordeel dat de industriële ontwikkeling in Goes, St.-Maartensdijk en Zierikzee, die pas in 1959 werd ingezet, nog zo pril is dat het niet verantwoord is de ontwikkelingsgang reeds nu af te remmen. Gewe zen werd op hetgeen in St.-Maartensdijk tot stand is gebracht en op de recente industrialisatiesuccessen in Goes. De ontsluiting van Schouwen-Duiveland zonder voortgezette industrialisatiesteun aan Zierikzee zal een verhoogde zuigkracht vanuit de Randstad ten gevolge hebben, zo meende men. Gedeputeerde Staten deelden de bezorgdheid van de Staten. „Wij hadden voldoende reden om aan te nemen dat er iets anders uit de bus zou komen", aldus Gedeputeerde jhr T. Schorer. In wijder verband gezien zei de heer Schorer dat het wel verheugend is, dat by een terugbrenging van het totaal aantal kernen van 44 naar 17, er in zuid-west Nederland twee nieuwe kernen zijn bijgekomen: het Zuid Sloe en Bergen op Zoom. Dit heeft zijns inziens echter tevens tot gevolg gehad, dat er in Zeeland enkele gaten gevallen zijn, waarvan het „gat" Goes voor de provincie dan wel het hardst aankomt. minerend behandeld te zijn. De heer Kos ter distantieerde zich van het feit, dat sommigen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de integriteit van de commissieleden in twijfel hebben getrokken. De heer Ver cauteren sprak er in dit verband veront waardigd over, dat de commissieleden, waarvan hij er zelf een is geweest, „satel lieten van G.S." zijn genoemd. Wat dit laatste betreft gaf jhr. mr. A. de Casembroot, commissaris van de Ko ningin, die de adviescommissie destijds had geïnstalleerd, de genoegdoening ge vende verklaring, dat de commissieleden .geen gemakkelijke heren" zijn geweest. De heer Van Dongen voegde hier later aan toe, dat de commissieleden, hoewel niet door de streek benoemd, toch wel de gelijk vertrouwensmannen van de streek zijn geweest. Gedeputeerde Van Dongen had niet veel moeite de gekozen indeling van de water schappen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te verdedigen, al kwamen alle reeds be kende andere voorstellen nog even ter sprake. „Er zijn alle mogelijke variaties denkbaar en te argumenteren" aldus de heer van Dongen, „maar wij hebben vooral rekening gehouden met de geaard heid, de opdracht en de lasten van de gekozen gebieden". De staten zijn niet meegegaan met de bezwaren van de Nieuwlandse polders tegen de reorganisatie en met het ver zoek van de polder Walcheren een apart reglement voor deze polder samen te stellen. Op aandringen van de Staten werden zelfs de benamingen „raden" en kwartieren" voor Walcheren gewijzigd in „gezworenen" en „distrikten", zoals elders in Zeeland gangbaar is. Er waren verder verschillende bezwaren tegen de naamgeving van het geprojekteerde wa terschap ten westen van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent. Het voor stel luidde: Het Westèrkwartier. Uit de vergadering kwamen de suggesties: .Braakmanland" en „De Braakman". Iedereen kon zich tenslotte verenigen met het compromisvoorstel van G.S. om het bedoelde waterschap „De Verenigde Braakmanpolders" te noemen. Bij de artikelsgewijze behandeling werd nog een wijziging gebracht in de samen stelling van het aantal gezworenen voor het Axeler Ambacht. Toegezegd werd dat de verhouding be bouwd - onbebouwd speciaal wat het wa terschap Walcheren betreft, nader zal worden bestudeerd. Dit zal geschieden bij de studie over de vaststelling van een uniform reglement voor de geconcen treerde waterschappen in Zeeland. In deze studie zal ook een verdergaande concentratie in Zuid-Beveland en West- Zeeuwsch-Vlaanderen betrokken wor den. Aan het slot van de verdediging van het voorstel van G.S. zei de heer Van Dongen, dat de laatste concentraties ge typeerd worden door de grote wijzigin gen, die vergeleken bij de geldende re glementen zijn aangebracht. „G.S. hebben meer dan ooit rekening gehouden met de vragen en opmerkingen. Ik verzeker u dat hier een goed voorstel op tafel ligt". Tenslotte gaven de Staten de heer Van Dongen een open doekje voor de tact volle wijze, waarop hij deze moeilijke materie heeft voorbereid en verdedigd. In Kladde, Tilburg en Etten-Leur zijn gisteren by verkeersongelukken drie per sonen om het leven gekomen. Twee van hen waren op slag dood. De derde, een pater, stierf een uur na aankomst in het ziekenhuis. De pater, de 53-jarige Kapucijn Deo- datus. uit een klooster te Tilburg, is op de Ringbaan-West te Tilburg door een personenauto met aanhanger geschept. Pater Deodatus, in de wereld Anton Li, stond voorgesorteerd om de Hoge Wit- siebaan in te slaan. De automobilist, die een bestelauto inhaalde, heeft de pater kennelijk te laat opgemerkt. Via de mo torkap werd het slachtoffer door de voor ruit geslingerd. De veertienjarige Jan van Dooren uit St. Willebrord is op rijksweg 56 ter hoogte van Vossendaal, onder Etten-Leur, veron gelukt. De jongen reed mee in het busje van zijn vader, die onwel werd, waardoor de wagen tegen een boom botste. Jan was op slag dood. De vader bleef ongedeerd. Achter de auto van de heer Van Doo ren reden, eveneens in een busje, broers van het slachtoffer. Zij waren allen van een karwei op weg naar huis. De heer Van Dooren heeft in St. Willebrord een isolatiebedrijf. Het driejarige dochtertje van de familie M. te Kladde, onder Steenbergen, liep vanuit de gang van de ouderlijke woning de weg op en onder de achterwielen van een rijdende met zand geladen vracht auto. Zij moet op slag zijn gedood. (Van onze verslaggever) De Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring gehecht aan het voorstel om m principe een belangrijke bijdrage uit het reservefonds van de provincie te re serveren voor de bouw van een overdekt zwembad op Walcheren. Op een vraag van de heer P. Adriaansens (K.V.P.) zei ge deputeerde M. van Poelje (P.v.d.A.) dat er weinig kans is, dat alsnog een combi natie van een zwembad met een sporthal tot stand gebracht wordt. Het kwam de heer Adriaansens voor dat van een derge lijke combinatie een maximaal rendement verkregen zou worden. Met mr. Keuning (P.v.d.A.) was de beer Van Poelje het er over eens, dat het bij het huidige tekort aan zwemaccom- modatie op Walcheren onverantwoord zou zijn, het openluchtbad te Middelburg te sluiten bij de ingebruikname van het overdekte zwembad. De gemeente Middel burg is zulks van plan, omdat zij geen mogelijkheid ziet voldoende geld op te brengen om beide zweminrichtingen te gelijk te exploiteren. De heer Van Poelje zei op een sugges tie van de heer W. Sanderse (CH), dat het niet op de weg van G.S. ligt om de commissie, die onderzoekt waar op Wal cheren het overdekt bad het best kan worden gebouwd, te adviseren een plaats te kiezen tussen Middelburg en Vlissin gen, in de omgeving van het Zuid Sloe, Hij hoopte dat de vestigingsplaats niet te veel moeilijkheden zou opleveren. Uit de stukk hadden de Staten kunnen op maken dat Middelburg en Vlissingen zich onvoorwaardelijk bij de beslissing van de adviescommissie zouden neerleggen. Uit hetgeen de heer Van Poelje zei, bleek echter, dat deze bereidwilligheid van de gemeenten wat minder positief is. De heer P. Vercauteren (K.V.P.) was bang, dat de toegezegde subsidies in to taal boven de capaciteit van het reserve fonds zullen uitgaan. Deze vrees konden De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, ontvangen op vrijdag 10 juli a.s. (Van onze verslaggever) Emeritus-pastoor F. J. W. Schmeltzer van de parochie van Maria Hemelvaart te Sas van Gent heeft gisteren in het be jaardencentrum 't Verlaet te Westdorpe, waarin hij momenteel woont, zijn 75ste verjaardag gevierd. Hij heeft ondervon den dat, nu hij één jaar met emeritaat is, niet is vergeten. Pastoor Schmeltzer heeft gisteren be zoek gehad van alle pastoors in de ka naalzone, die 's middags een feestdinertje kregen aangeboden in bet bejaardencen trum. Echter ook de bewoners van het huis hebben in de feestvreugde gedeeld. Pastoor Schmeltzer is gedurende 29 jaren de herder van de parochie van Maria Hemelvaart geweest. Voor oktober 1934, toen hij naar Sas van Gent £Wam, is hij geruime tijd kapelaan aan de ka thedraal in Breda geweest. Ook was hij vier jaar kapelaan van de parochie te Halsteren. Veel belangstelling was cr gisteren aan de Scliapenweg te Poortvliet, waar de eerste dag van de zgn. Thoolse dagen werd gehouden. Het programma, dat gisteren werd afge werkt, bestond bijna uitsluitend uit vee keuring. Zo werden fokvee, Texelse fok schapen, vleesvee, jonge paarden, geiten, trekpaarden, stieren, schapen en rundvee aan keuringen onderworpen. Verder waren er in de tent van de huis houdelijke voorlichting diverse standhou ders aanwezig, die de aandacht van de bezoekers vestigden op de zorg voor de jeugd en het scheppen van een prettige sfeer waarin de kinderen moeten leven. Vandaag worden er trekkersbehendig- heidswedstrijden door de P.J.G. gehou den. De muziekvereniging Euterpe houdt een rondgang over het terrein en geeft een concert. Verder zijn er demonstraties kleidui ven schieten door de jagersvereniging en er zal ringsteken plaatsvinden door rui ters te paard. de gedeputeerden Van Poelje en Kaland (CH) samen enigszins wegnemen. De heer Van Poelje gaf toe, dat de ant woorden van G.S. op vragen uit de finan ciële commissie met betrekking tot ande re aanvragen om subsidie voor een over dekt zwembad onvolledig zijn geweest. Hij zei, op het moment van de beantwoor ding der vragen, niet op de hoogte te zijn geweest van de aanvraag van de gemeen te Goes, die dateert uit 1961. De heer Van Poelje zei over deze kwestie nog, dat het niet ondenkbaar was geweest, dat G.S. een subsidie voor een overdekt zwembad te Goes zouden heb ben voorgesteld, indien Goes met aan vaardbare argumenten, met een goed op gezet plan en met een duidelijke exploi tatie-opzet by G.S. zouden hebben aan geklopt. In de Braakman op het kruispunt van de Middenweg en de Spanjaardweg stak de 69-jarige T. H. de P. uit Bassevelde met een bromfiets zonder op het verkeer te letten de rijweg over. Hij werd ge schept door de personenauto, bestuurd door P. P. uit Biervliet. De man werd met zware verwondingen naar het zie kenhuis te Sluiskil vervoerd. De perso nenauto kwam in de links van de weg gelegen sloot terecht. (Van onze verslaggever) De vierde internationale conferentie van de Europese Federatie voor Katho liek Volksontwikkelingswerk, waaraan door een £root aantal deelnemers uit acht Europese landen werd deelgeno men en die van dertig juni tot-en-met drie juli in kasteel Bouvigne te Breda werd gehouden, is gisteren besloten met een algemene ledenvergadering. Tijdens deze vergadering werden de doelstellingen van de FEECA het be vorderen van de volwassenenontwikke. ling in demeest ruime zin van het woord en op nagenoeg alle terreinen op maatschappelijk gebied, nog eens uit voerig uiteengezet. De steeds belangrij kere positie, die de FEECA in Euro pees verband is gaan innemen, alsmede werk en de doelstellingen van deze or ganisatie. zoals zulks ook in het stijgen de groeiende belangstelling voor het gen van de grote behoefte aan volks, on met name van volwassesenontwikkelings werk in het zich, mede door de toene mende industrialisatie, snel evoluerende Europa. Tijdens een congres, dat van vier tot-en-met zeven novemoer in het Europa-seminarie te Akes gehouden zal worden, zal men zich beraden .over de betekenis van de Europese eenwording, ook op christelijk gebied. Sprekers tij dens die bijeenkomst zijn de Amsterdam, se professor dr. H Brugmans, direc teur van het Europa-college te Brugge en professor dr. Hans Furler, oud-voor zitter van de Raad van Europa De vijf de internationale conferentie van de FEECA zal volgend jaar in Brixen. in het Italiaanse zuid-Tirol, worden gehou den. Het thema van dit congrs is: „Wat kan de wetenschap voor de mens betkenen?" dit gezien in het kaHer van de volwassenenontwikkeling. Tegen de verwachting van velen in is gisteravond in de rubriek Kentering niet teruggekomen op de uitlating, die kardi naal Alfrink ten aanzien van de vorige uitzending heeft gemaakt. Hans Wortel- boer gaf in deze laatste uitzending aan op welke wijze Paus Paulus de Zesde de vernieuwingen in de katholieke kerk nu en in de toekomst zal doorvoeren. In de rubriek Brandpunt werd de kwestie van de watervoorziening in Rot terdam, vanuit de Biesbosch behandeld, waarover wij onze lezers gisteren uitvoe rig hebben ingelicht. Verder was er een Bonanza-film, die hoe wild van opzet ook tenslotte filmisch be keken zeer gladjes verliep. M. J")e Kamerleden krijgen een hogere schadeloosstelling salaris mogen we nog steeds niet zeggen. Het is altijd een moeilijke zaak, dat de Kamerleden hun eigen vergoeding moeten vaststellen. Zo gemakkelijk wordt er geredeneerd: Voor zichzelf zorgen ze wel het best. Als men echter nagaat wat men in andere landen aan Kamerleden uitbetaalt, dan liggen we hier in de achterhoede, ook na deze verhoging. Een Kamerlidmaatschap, dat goed vervuld wordt en dat waar lijk niet alleen bestaat in het bijwonen van vergaderingen, eist ontzaglijk veel. We schreven nadrukkelijk: dat goed vervuld wordt. Moeilijk is het voor de buitenstaanders na te gaan, of dit ook werkelijk geschiedt. Absenteïsme in de openbare vergaderingen is maar één der factoren, waarnaar deze goede ambtsvervulling valt af te meten. Ook het aantal kolommen sprekens, dat de Handelingen hebben opgetekend, is niet beslissend. De leiding der fracties zal omtrent de plichtsvervulling het best een oordeel kunnen vellen. We nemen ook aan, dat ze er op toeziet. Het is trouwens in het verleden wel gebeurd, dat een Kamerlid bij de ver kiezingen niet meer op de lijst werd gezet, omdat hij zijn taak verwaar loosde. Bij deze zaak speelt ook mee de vraag, welke functies een Kamerlid naast zijn volksvertegenwoordigerschap vervult. Moeten hier geen regelen ge steld worden?, vroeg men aan minister Toxopeus. In theorie voelde hij er wel voor. Doch hoe werkt men die ge dachte praktisch uit? Het hangt ook zo veel van de persoon af. Er zijn mensen, die ontzaglijk vlug werken en ook fysiek tegen veel bestand zijn. Anderen volgen een trager tempo en moeten hun gezondheid meer ontzien. Niemand zal echter meer betogen, dat het Kamerlidmaatschap een ere baantje is, dat eigenlijk niet gehono reerd diende te worden. In dat geval immers zou het weer een monopolie worden voor mensen-met-centen en vrije tijd. Dan zou er van een ware volksvertegenwoordiging geen sprake zijn. J^roestjev beleeft van zijn Scandina vische rejs met veel plezier. In democratische landen worden grote massa's niet officieel opgetrommeld en zijn spontane toejuichingen niet ge organiseerd. Daarom werd deze leider van een der machtigste staten ter we reld dan uok maar schaars en koel begroet door het volk. Zijn bespre kingen met de mannen van de ver schillende regeringen konden inzake het aanmoedigen van handelsbetrek kingen wel enige vrucht opleveren, doch op politiek terrein was er aan de vastgestelde verhoudingen niets te veranderen. In Zweden is Kroestjev zwaar geïrriteerd door het feit, dat hem met nadruk inlichtingen werden gevraagd over het lot van Wallenberg. Deze Zweedse diplomaat, die zich in Hongarije buitengewoon verdienstelijk maakte met het beschermen en redden van joden uit de moordenaarshanden van de Nazi's is na de bevrijding door de Russen gevangen gezet en volgens hun zeggen ook in de gevangenis over leden. Berichten bereikten Zweden, dat hij misschien nog in leven is. Kroestjev wilde er niets over zeggen en dreigde zelfs de besprekingen af te breken, als men er over doorging. Dit nieuws liet de Zweedse regering uitlekken, zodra de hoge gast verdwenen was. Zo blijft er van dit bezoek een nare nasmaak over. In Noorwegen neemt men het de Russische gast erg kwalijk, dat hij voor dit land en voor Denemarken een breuk met de NAVO aanbeval. Men lacht om de vergelijking met het „neutrale" Finland, dat door militaire verdragen aan Rusland vastgeklonken zit en dat verder verreweg de laagste levensstandaard heeft van alle Scan dinavische landen. Als de Russische leider gemeend heeft in Noord-Europa een z.g. neu trale zone te kunnen vormen althans daarvoor goodwill te kweken, is hij van een koude kermis thuisgekomen. (Van onze verslaggever) ?P 26 juli a.s. zal op dc Maria in Hulst een groot folklo ristisch feest plaatsvinden, waaraan twaalf groepen uit zeven verschil lende landen oppluistering zullen ver lenen. Het feest wordt georganiseerd door het gemeentebestuur van Hulst in samenwerking met dc plaatselijke r.-k. middenstandsvereniging, de plaatselijke afdeling van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer en de horecabedrijven uit Hulst De grote medewerkende instantie is de r.-k. gymnastiekvereniging „Kaspor- go" uit Goes, die dan juist weer de tweejaarlijkse folklorische feestweek organiseert en uit dien hoofde alle groepen, die ook in Hulst zullen op treden, heeft geëngageerd. Het hoofdbestanddeel van het Hul- terse programma is een optreden van alle groepen op een podium op de Markt. Om ongeveer drie uur zal het internationale gezelschap van on geveer 230 personen op de Markt aankomen. Daarna wordt een korte mai's door de stad gehouden. De op tocht van de groepen zal worden voorafgegaan door de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst. De putaties van alle deelnemende groe pen zullen vervolgens op het ge meentehuis worden ontvangen. Na afloop van de voorstelling zal een koffiemaaltijd worden gebruikt, waarna het gezelschap weer naar Goes zal vertrekken. Oostenrijks Er zyn dit jaar vier Oostenrijkse groe pen: een attractieve dansgroep van de Volkshogeschool uit Salzburg en uit de zelfde stad de „Geschwister Gindlmaier" en de volksdansgroep de „Siebenbuiirger Sachsen". Uit Forcheim komt de sport vereniging „Jahn", die een speciale mu- zikantengroep heeft. Kasporgo heeft ook gezorgd voor een behoorlijke afvaardiging van de Scan dinavische landen. Uit Zweden komen 25 leden van een gymnastiekgroep uit Sol lof tea. die in Zweden hoog staat aan geschreven, en de folkoristische groep „Aselebygdens Folksdanslag" uit Asele, Finland is vertegenwoordigd door een dansgroep, waarvan de leden in nationaal kostuum zijn gestoken uit Turku. Noor wegen stuurt „Peer Gynt", een volks dans- en muziekgroep uit Lillestrom, die op doorreis is naar Frankrijk. Gymnastiek Behalve volksdansen en wat dies meer zij zullen de belangstellenden ook gym- nastiekdemonstraties voorgeschoteld krij gen. „Les Hirondelles" uit Villefranche in Frankrijk bijvoorbeeld staan borg voor een uitstekend ritmitische oefening. „Les Hirondelles" zijn dit jaar voor de vierde keer nationaal kampioen van Frankrijk gewórden. Vrouwelijke leden van de Neuren- bergse afdeling van Deutsche Jugend- kraft zullen voor een perfecte gym- nastiekdemonstratie zorgen. Uit Duits land komt ook de Schuhplatter- gruppe uit Laussen, een gezelschap dat echt geen nadere aanbeveling no dig heeft. Tekenend voor de goede kwaliteit van de groepen die Kasporgo eens in de 2 ja.ar uitnodigt is bijvoorbeeld wel dat een Spaanse groep, die twee jaar geleden onder auspiciën van Kasporgo her en der in Zeeland optrad, momenteel drie maan den achtereen optreedt op de wereldten toonstelling in New York, Deze foto geeft een beeld van de nieuwe zeesluis voor de binnenscheepvaart, die mo menteel bij Terneuzen in aan bouw is.

de Stem | 1964 | | pagina 3