Met Henk Nijdam f de hele rit voorin I JOSEPH BEKER NIEUWE LEIDER KLEINE TOUR (Jjl Felicitatie van Goddet Nederlanders gaan in de aanval Piet Damen: sleutelbeen gebrok en Kees Pellenaars raakt weer een coureur kwijt Jongens van Gerrit Schulte komen los „DE ACHT VAN CHAAM" Pogingen Vierde zege en bijna een record Cor Schuuring finisht derde 13e RIT 170km PRIJSVRAAG: elfde artikel m&m GEWELDIG EINDSCHOT VAN ONSTUITBARE JO DE R00 PERPIGNAN vrijdagavond. Onmiddellijk na zijn ze gevierende finish wend de Jo de Roo zich tot de radioreporters, die zich rondom hem verdrongen. En hij zei: „Ik ben blij eindelijk een etappe in de Tour te hebben ge wonnen. Ik ben naar de Tour gegaan met de in tentie minstens één etap pe te winnen. Het is my gelukt. Een renner, die de Tour niet rijdt telt niet mee. Ik wilde de Tour doen en ik ben nu tevreden". Jo de Roo zei kilometers vóór het einde de over tuiging te hebben gehad te kunnen winnen. „Ik had de aankomst in Per- pignan bestudeerd. Ik kwam tot de ontdekking, dat het dezelfde aan komst was, die dc orga nisators van de Midi Li bre voor hun wedstrijd gebruiken. Ik wist, dat na een scherpe bocht tweehonderd meter ver der de finish lag. Ik liet Guy Epaud eerst door die bocht gaan. Daarna demarreerde ik onmid dellijk en ik meen te mogen zeggen, dat ik geen moeite had de Fransman te kloppen". De renner uit Kruiningen voegde aan dit alles nog toe dat hij verheugd was, want.... „Ik kan zondag mijn 27e verjaardag met een Tourzege vieren. Ik heb er jaren naar verlangd. Het algemeen belang van de ploeg duldt niet vaak, dat ik mij rechtstreeks in het strijdrumoer werp. Het belangrijkste blijft immers de eindzege. Maar nu was er een unieke gelegenheid, die ik niet mocht verwaarlozen". Henk Nijdam stond eveneens in de buurt van De Roo. Hij zei: „Ik kende de aan komst niet. Had zij enkele honderden meters verder gelegen dan was ik er mis schien toch bij geweest. Nu kon ik De Roo en Epaud niet meer halen". Natuurlijk kwam Tourbaas Jacques Goddet de gelukkige winnaar feliciteren. Hij slaat hem eens amicaal op de schouders en spreekt zijn vreugde uit over dit zoveelste Nederlandse succes. (Foto Dagblad De Stem) (Van onze speciale verslaggever) PERPIGNAN, vrijdagavond. Nederland behoeft in in de vierde ronde |van de toekomst cgeen genoegen te ne men met een figu rantenrol. Dat werd vrijdag duidelijk tij dens de derde etappe van Montpellier naar Perpignan, toen de ploeg van Gerrit Schulte zich voortreffelijk herstelde van een nogal teleurstellend begin. Hoewel het zeker zo warm was als daags tevoren, konden de renners in de oranje shirts nu ineens wel meekomen. Cor Schuuring, in Montpellier gearri veerd met bijna 20 minuten achterstand op de winnaar, streed ruim 120 km in de voorste gelederen en moest in de sprint op de boulevard Wilson te Per pignan slechts de kort voor het einde uit de kopgroep weggelopen Italiaan Luc Dalla Bona en cliens landgenoot Pietro Campagnari laten voor gaan. De overige Nederlandse renners maakten ruim 25 km voor het einde in samenwerking met de Spanjaarden helemaal niet tevre den met de aanwezigheid van twee Itali anen in de kopgroep de ontsnapping van een elf man sterke formatie, met o.a. Jan Pieterse en Bart Zoet, mogelijk. Deze elf achtervolgers bevochten op het laatste gedeelte nog een winst van bijna één minuut op het peloton, waarna Bart Zoet de actie succesvol afsloot met een sprintzegé, die een zevende plaats in het etapppe-klassement opleverde. „Als je maar moreel hebt, dan voel je de warmte niet" had een kwade Gerrit Schulte zijn renners donderdagavond in Montpellier gezegd. „Maar aan moreel mankeert het jullie nu juist. Probeer het morgen eens beter te doen". Schulte, oude rot in het wieier- metier, kreeg gelijk. Zonder uitzondering waren zijn coureurs in Perpignan van mening dat het een stuk beter was ge gaan, terwijl zij toch veel meer aanval lend haden gereden dan in de tweede rit. (Van onze speciale verslaggever) PERPIGNAN, vrijdagavond Jo de Roo, overtuigend winnaar van de twaalfde etappe, veegde het zweet van zijn voorhoofd. De donkere ogen van de Zeeuw schitter den vurig, terwijl hij zicty opmaakte om aan de gebruikelijke huldi gingen deel te gaan nemen. „Ik wist precies, hoe die laatste bocht lag en Epaud had geen kans". Inderdaad, de snelle De Roo, die zon dag nog door Geminiani met Geldermans, Lebaube en Stablinski uit de op Thonon-les-Bains afstormende kopgroep was teruggehaald om Jacques Anquetil in de laatste tien kilometer bij te staan, had op overtuigende wijze gezegevierd. Enkele tientallen meters voor de eindstreep kon De Roo, die Epaud op meerdere lengten had gereden, al rechtop gaan zitten om in volle glorie zijn eerste etappe-overwinning in de Tour de France te ondergaan. Wat een an dere De Roo dan vier jaar geleden in de achtmansploeg van Klaas Buchly. Samen met ploeg- en landgenoot Ab Geldermans op de foto na de zo sue- J cesvolle rit. (foto Dagblad de Stem).* Uitspraak (Advertentie) De hitte drukt op de karavaan. De ene renner kan er tegen, een andere vervloekt de brandende zon. Een man, die helemaal niet van de hitte houdt is de lange Louis Rostollan, lid van de Rapha-ploeg. Als hij een sloot ziet, springt hij er in. „Waarom die je dit toch?" werd hem gevraagd. Antwoord: „Mijn voeten branden in mijn schoenen.". BEZOEKT WOENSDAG 29 JULI a.s. Toen was de Zeeuw de ene dag na de andere alleen maar de zaak van zijn merk ter harte gegaan, had hij dag-in dag-uit de spurt voor André Darrigade aangetrok- trokken. Kort na de rustdag had de Roo in 1960 het retourtje naar huis in dank aanvaard. Nu, op de dag, waarop hij mocht gaan, omdat Jacques Anquatil niet in gevaar verkeerde, stond de Roo als de bejubelde held hoog op het podium. Een gelukkig mens, die zichzelf een waardevol geschenk voor zijn 27sle verjaardag zondag op de rustdag in Andorra bezorgde. Vijf km voor de eind streep op de boulevard Wilson van de charmante stad Perpignan, de poort tot de Pyreneeën, die binnenkort in al hun geduchtheid de karavaan zullen aantas ten, had De Roo de basis gelegd voor zijn grootse overwinning. Al twee maal eerder had de Zeeuw geprobeerd om uit het jagende peloton, dat zich van de iets mindere hitte van de vorige dag weinig aantrok en voor een opwindende etappe zorgde, weg te komen, maar beide malen was zyn vlucht in de kiem gesmoord. Driemaal is scheepsrecht, moet De Roo hebben gedacht, toen hij op nieuw en nu onweerstaanbaar demar reerde. Alleen Epaud kon zijn wiel pak ken, maar was zelfs niet in staat om ook maar één keer de kop over te ne men, zo hard draaide De Roo de laatste kilometers onder zijn wielen weg. Als in een roes vloog hij op Perpignan af, bemerkte niet eens, dat achter hem Henk Nijdam in gezelschap van de Italiaan Minieri een vertwijfelde poging deed om nieuwe roem voor de Televizie- ren te vergaren. De Roo wilde per se een etappe op zijn naam schrijven en was niet meer te houden. Toen De Roo triomferend over de eindstreep raasde, had Epaud zelfs zijn wiel niet kunnen houden. Zeeland, heel Nederland, kon juichen. De Roo deed het op zijn manier heel kalmpjes temidden van zijn ploeg genoten. De eerste, die De Roo met zijn over winning kwam feliciteren, was Henk Nijdam, een groots gebaar van de ex- Groninger, die zelf zo graag deze rit had willen winnen. Voor de start in Montpellier had Nijdam ons toever trouwd, dat hij alles op alles zou zetten om als eerste in Perpignan aan te ko men en, het moet gezegd worden, hij heeft er zijn best voor gedaan. meute te ontsnappen, maar ook hij werd Evenals De Roo heeft Henk Nijdam in steeds teruggehaald. Toen De Roo en de laatste 75 kilometer na de ravitaille- Epaud de finale inluidden, sprong Nij- ring te Narbonne tot tweemaal toe ge- dam opnieuw met Minieri, aan wie hij probeerd om aan de aandacht van de)weinig steun had, weg. De import-Bra- (Van onze speciale verslaggever) Perpignan, vrijdagavond. Na de over winningen van Jan Janssen en Henk Nij dam heeft Jo de Roo er in Perpignan voor gezorgd, dat de buitenlanders met steeds meer ontzag de naam „Hollande" uitspreken. Het is ook geen kleinigheid, wat de Ne derlanders in deze Tour presteren. Dt mannen uit „het lage land" zijn hard op weg het record van 1953, toen Nederland vijf etappe-zeges beleefde, te evenaren en wellicht te verbeteren. Jo de Roo maakte dat het totaal van deze Tour op vier kwam en het wachten is op een of twee andere triomfen. (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) PERPIGNAN, vrijdagavond. Voor de derde maal in evenzovele dagen heeft de '2- zoals de tour de l'avenir door de volgers kortweg ordt genoemd, een nieuwe leider gekregen. In het aan tradities rijke stadje Perpignan kon de 26-jarige Pool Poseph Beker tevreden grijnzend de gele trui met de witte banden aantrekken. Beker, van in zijn woonplaats Wroclaw beweerd wordt dat hij wel klasse maar geen doorzettingsvermogen bezit, heeft over duidelijk bewezen dat deze praatjes ten onrechte in de wereld zijn gekomen. Na (|e finish wilde hij zijn succes met- een al vieren door in plaats van dc toe gestane twee maar liefst vier of vijf fles jes mineraalwater uit de gereedstaande kist te graaien, en dat leidde zowaar by- na tot een vechtpartij tussen de Pool en enkele officials. Maar ja, wat doet iemand in zijn op winding als h„ in zijn allereerste tour de 1'avenier meteen al de leiderstrui ver overt! En per slot van rekening had Jo seph Beker wel een beloning verdiend, want in de lange vlucht die het karak ter van de etappe bepaalde, had hij toch wel het grootste aandeel gehad. Na kort voor Beziers (72 km) geheel alleen een zeven man sterke kopgroep te hebben achterhaald nam hij het grootste ge deelte van het zware werk voor zijn rekening, waarbij hij pas tegen het einde meer steun ontving van Cor Schuu ring, die na een wat moeilijk begin naar een werkelijk grote vorm was ge groeid. Locomotief vooraan! de winnende fiets! Gemonteerd met J Vredestein-banden HENK NIJDAM weer bij de eersten Licht lopende Locomotief rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik De overige koplopers deden er niet veel aan. De Belg Bcnoit van Roy, de Portugees Leao en de Zuid-Slaviër Va- lencic wilden wel, maar konden niet. De Zwitser Weber nota bene winnaar van twee ritten in de ronde van Zwitser land voor profs had al moeite genoeg om het tempo te volgen en moest zelfs na 120 km met vertrokken gezicht de an deren laten gaan en de beide Italianen Dalla Bona en Campagnari voelden er uiteraard weinig voor om Beker de gele trui op een presenteerblaadje aan te bie den en zodoende de positie van hun kop man Gimondi in Montpellier nog twee de in het klassement op zes seconden van de leider te verzwakken. Geen nood, Beker, deed het wel alleen. Zelfs vond hij op 30 km voor het einde nog de kracht voor een demarrage, maar toen was Dalla Bona attent. Het deerde Beker nauwelijks: je kunt uiteindelijk niet alles hebben. Het was toch al mooi genoeg zo en de Pool gunde in Perpignan de Italianen hun dubbele triomf dan ook best. Hij had zijn doel bereikt. Schuu- ring daarentegen ambieerde een eerste of tweede plaats meer. Dalla Bona kon hij in diens laatste tussensprint niet volgen, maar met Campagnari vocht de breed-ge- schouderde Amsterdammer op de laat ste 200 m een heftig duel uit. Campagnari won met centimeters ver schil. bander moest het vrijwel alleen doen en dat was een te grote opgave. Op de meet lag hij nog drie seconden achter op zijn triomferende landgenoot, veroverde dus een prachtige derde plaats voor de uit gebluste Italiaan, die maar ternauwer nood het aanstormende peloton, waar van de Brit Hoban de spurt won, kon voorblijven. In deze hoofdmacht eindig den ook Jo de Haan (18e), Kees Haast (19), Jan Janssen (21), Rik Wouters (26) en Geldermans en Zilverberg (beiden ex aequo (38). Piet van Est en Piet Damen, beiden betrokken bij een valpartij enkele hon derden meters voor de finish, raakten daardoor respectievelijk 46 seconden en bijna twee minuten achter. (Van onze speciale verslaggever) PERPIGNAN, vrydagavond. Met een pijnlijk vertrokken gezicht kwam Piet Damen over de eindstreep. De Brabander had bij een valpartij zijn rechterschouder gewetst en Kees Pelle naars. die mét de dag in een beter hu meur komt, stuurde hem onmiddellijk naar een ziekenhuis omdat gevreesd werd dat Damen een sleutelbeen had gebroken. In zenuwachtige spanning brachten de Televizieren, die overigens best tevre den waren over het resultaat van deze dag, de volgende uren door. Veel hoop was er niet meer. Met een bedrukt gezicht kwam Piet Damen terug uit het ziekenhuis, waar men de bange vermoedens bevestigd had. Dit droeve bericht drukte duidelijk op de goede stemming in de ploeg. Aan tafel, waar anders de grappen over en weer vliegen, werd bijna niet gespro ken. Intussen zocht Pellenaars de beste reismogelijkheden voor zijn gewonde coureur. Waarschijnlijk komt Piet Da men pas zondag of maandag in Hel mond aan. Interviews Ach! Heel veel sensationele dingen gebeuren er in de vlak ke ritten van de Tour de France niet. En daarom houden de journalisten zich maar onledig met het interviewen van aller hande renners. Het ligt voor de hand, dat zij op de eerste plaats een bezoek brengen aan de cou reurs, die een redelijke kans hebben om de eindzege te be halen. Dus praten zij met Jacques Anquetil, Fede Baha- montes en Raymond Poulidor. In drie verschillende Franse bladen verschenen op één dag drie verschillende interviews, waarin de volgende verklarin gen werden afgelegd: Raymond Poulidor: „Ik vrees Fede Baha- montes meer dan Jacques An quetil". Jacques Anquetil: „Ik vrees Raymond Poulidor meer dan Fede Bahamontes". Fede Bahamontes: „Ik vrees Jacques Anquetil meer dan Raymond Poulidor". Visite Een drietal renners, in het algemeen klassement op de laatste drie plaatsen staande, (Salvador Honrubia, Pierre Genet en Antonio Barrutia) konden het niet over hun hart verkrijgen in Théaute 'n cafe voorbij te rijden. Zij gingen gezamenlijk een glas wijn drin ken. De kastelein was zo vriendelijk voor hen, dat zy alle drie met een volle fles terug op hun respectievely- ke fietsen klauterden. De heren had den de grootste lol. Bij wie zij op visite waren geweest? „Che* Apo Lazarides". Zakcent Een man, die steeds meer begint te glimlachen is Maurice de Muer, de ploegleider van de Pelforths. Hij weet weliswaar, dat geen van zijn mannetjes de Tour zal win nen, maar van één ding is hij toch overtuigd: dat zijn jongens als „rijkaards" de ronde zullen ver laten. „Ik geef hen zonder uitzondering een zakcentje mee van f 10.000," zei Maurice. Adressen Waar verblijven de rennert in de komende dagen? Dinsdag 1 juli: ploeg Jan Janssen, Grand Hotel. 79 Allées d'Etigny; ploeg Kees Pellenaars: Hotel Arnative Astrio. Allées d'Etigny; ploeg Jo de Roo: Grand Hotel, 79 Allées d'Etigny .en dit is allemaal in Toulouse. Woensdag S juli: ploeg Jan Jansen: Hotel des Pyrenees, 13 Rue Lasscnce ploeg Kees Pellenaars: Hotel de la Poste, plage Gramont, ploeg Jo de Roo: Hotel Bristol, 3 Avenue Gam- betta. En dit in Pau, Donderdag 9 juli: ploeg Jan Janssen: Hotel Terminus, Place de la Gare: ploeg Jo de Roo: Hotel Moderne, Quai de Lesseps; ploeg Kees Pelle naars: Hotel Capagorry, Place Sainte Ursele en dit allemaal in Bayonne. Vrijdag 10 juli: ploeg Jan Janssen: Hotel Bristol, Place Gambetta: ploeg Kees Pellenaars: Hotel des 4 Soeurs, Cours 30 Juillet; ploeg Jo de Roo: Ho tel Continental, Rue Montesquieu, en dit in Bordeaux. Daarna zijn de jongens snel thuis. Afscheid Het is niet de eerste maal, dat een trein stopt om de reizigers de gelegen- ji/sifl - ven ccn bl.ik tc wr-'pen op de renners. Toen de coureurs lang» de Cöte d'Azur reden, was er een ma chinist, die zijn trein zelfs tweemaal „parkeerde". Hij verliet rustig zijn locomotief en ging in gezelschap van een andere man naar de coureurs kij ken. Wie was die andere man? Nie mand minder dan de Belg Frans Mel- kenbeeck. Copie Omdat de Italiaanse journalisten weinig of niets hebben te melden over de renners, die voor de eer van hun land de grote Tour doen ztjn er diverse overgestapt naar de kleine tour; een verschijnsel, dat zich in de afgelopen jaren ook ten aanzien van Nederland voor deed. Felicien Gimondi gaf de Italiaanse journalisten eindelijk de kans eens een flink verhaal naar hun bladen te bellen. De heren profiteerden er onmiddellijk van en een van hen schreef: Felicien heeft absoluut het uiterlijk van Coppi." Prijs De Tourcommissarissen hebben over de Spanjaard Manzaneque een zware straf uitgesproken. Hij zal het volgend jaar niet mogen uitkomen in het cir cus van Oncle Jacques. In het lijfblad van de Tourdirecteur viel echter de volgende ontboezeming te lezen: „Het is heel erg jammer, <dat besloten werd de prijs voor de strijdlustigste af te schaffen. De koerscommissaris- sen zouden thans geen moeite hebben gehad een winnaar aan te wijzen. Etappe ZONDAG 5 JULI RUSTDAG ANDORRA i PERPIGNAN Itle-sur-Tet Tbuir' ■nt-touis PMCHE 1610m j-Madame PUYM0RSNS 1910m .PI fEwam-Zzi Pt D'ENVAURA 2Wm Vandaag trekken de renners maar gedurende 170 kilometer over de we gen. Zij starten in Perpignan en ho pen zonder uitzondering aan te ko men in Andorre la Vieille. De afstand is niet zo groot, maar.... het woord is weer min of meer aan de klimmers, want na 80 kilometer verschynt de Col de la Perche Montlouis, een berg van de derde categorie, gevolgd door de Col du Puymorens, een berg van de derde categorie na 127 kilometer. Als klap op de vuurpeil: na 141 kilo meter de Col du Envalira van de eer ste categorie. Zondag: rustdag! Vandaag doen er de jongens in Frankrijk nog wat aan, morgen gaan zij van een rustdag genieten. Dat wil zeggen: zonder uitzon dering zullen zij hun ranke rij wieltjes pakken om een trainings tochtje te maken van zestig tot zeventig kilometer. Dat is nu eenmaal de gewoonte van de heren. Dat zal natuurlijk ook de renner doen, wiens naam in de volgende sterretjes ligt verborgen. Een grootheid is hij in deze Tour niet. Héle 'este uitsl*gen be haalde hij nog niet. Maa* zoiets kan snel ve'anderen. Of denkt van niet? De jongen kan fie*sen. Hij m*st echter conditie. En die is "bsoluut nodig om successen te behalen. Je kunt wel eens je petje voor iemand afnemen, maar Corrie de Roo heeft iets veel originelers. Zij zet haar kap, nm precies te zijn droogkap, af. Want de vrouw van 'Zie -• v - «te -•'-•ü. Jo de Roo zat rustig (nou ja rus tig...) bij de kapper in Goes toen ze het vreugdevolle bericht hoorde. Ze had de kapper al lang tevoren besproken want in de Tour weet je nooit wanneer je man zijn slag slaat. Aan uitstel heb je dus niets. Corrie de Roo stapte dan ook met een draagbare radio de zaak bin nen, werd keurig behandeld en liet tegen de tijd dat de radio reportage begon de kap van haar hoofd halen. Enorme vreugde na tuurlijk toen bleek dat Jo gewon nen had. De kapperszaak was plots veranderd in een feestvierende zaal, waar blije Zeeuwen een vreugdedans maakten. „Jo heeft voor hij wegging verteld dat hij zijn best zou doen om één rit te winnen. Nou het is gelukt ook," vertelde een stralende Corrie, die de hele avond telefoontjes kreeg van al even gelukkige vrienden en kennissen. Bij de uitslagen- „centrale" van café Nationaal kwam Corrie zich nog eens extra overtuigen van het zo heuglijke feit.

de Stem | 1964 | | pagina 23