jarme {jven cream samen slechts F— DOOR „BOYCOT" VAN ADVIES IN WEST-BRABANT: Bouwpatroon mag een 5 pCt. geven BiftasH Gebouw Pers Unie nu overgedragen Achttien jaar voor Antje G. uit Drente naar komt Theo Vlucht v. Eijck op een jaar te staan lijven voor u i BESPREKING DE GAULLE- ERHARD EEN MISLUKKING Deze maand rode „top" Bestuurslid bouwvakkers: Groter pendelgevaar Knap stuk niet erg te werkmaar waarderen l oren van Ptoa minder scheef Bouwcapaciteit in gedrang Negers eisten waardig hun rechten op „ALLEREERST KWALITEIT" MAN DOOD DOOR PARATHION Uw gezondheid, [e nieuwe planten- bereid! Gezonde zuiver plantaar- lar... Breng die Brio van nu af tijdelijk DAGBLAD VOOR ZEELAND r lectuur menu PRIESTER WORDEN „STUDIEHUIS VOOR LATE ROEPINGEN" Koel weer SLECHTS ENKELE MOEILIJKHEDEN Ook groeiende onrust onder satellieten WOONKUNST Ruim f 10.000.- aan prijzen TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG 1964 104c JAARGANG Ne. 24629 Vnor God, Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uifg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG _4 i Uil 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 oent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 289.,) ''•''föyx^x.KvI-XC.tóc.v.'Xv.v.v.v.v.v.v Opmerkzame lezers is het beslist niet ontgaan dat onze krant bezig is haar journalistieke niveau te verhogen. Wij doen dat mede dank zij de sinds 1 juli in actie geko,- men Persunie. Degenen die onze evolutieverschynselen nog niet hebben opgemerkt zullen er van daag niet meer langs kunnen. Wij lanceren vandaag op veelvul dig verzoek van lezers de eerste af levering van onze schaakrubriek „Op 64 velden", door de in schaak kringen niet onbekende W. J. Muhring. Pag. 16. Alle wegen, ook de literaire, leiden naar Rome. Erasmus, Goetlie en Bertus Aafjes wisten dit reeds. Hun uitspraken, maar ook die van ande ren, begeleiden u in de geest op een reis naar de eeuwige stad. Pagina 13. De lezers paraderen vandaag weer in ons strijdperk „Papier voor uw pen". Voelt u roeping om te rea geren? Discussiestof genoeg van daag! Schrijft u niet maar puzzelt u liever? Welnu, ook dan kunt u terecht op pagina 9. Kardinaal Alfrink viert deze maand een dubhel jubileum. Eén onzer redacteuren tekent deze „man van het midden", die toch niet middel matig is, voor u uit. De kardinaal staat broederlijk naast onze colum nist Yorick, die op dezelfde pagina zyn bekende overpeinzingen levert. Verder het slotartikel van drs. W. Wouters over het existentialisme en een eigen bijdrag over Frank- ryks derde presidentskandidaat „monsieur Non". Dat alles op pa gina 17. Het ijzeren gordijn is voor één on zer correspondenten op een kiertje open komen te staan. Een groot ar tikel over Tsjecho-Slowakije en over de kennis die de Tsjechen van de vrye wereld hebben, was het re sultaat. Op dezelfde pagina vindt u ook dr. Holt aan het woord over het probleem geboortebeperking, met name op Mauritius, Pagina 15. Een andere redacteur besluit zijn reportages over de moderne Bun- deswehr. Zijn bijdrage vindt u op pag. 16. En dit alles is nog maar een kleine selectie uit de massa nieuws, re portages (o.a. Tour de France) en vaste rubrieken, die wij u vandaag bieden. U hebt bovendien de ze kerheid dat dit nog maar een be gin is (Advertentie) tussen 16 en 30 jaar, groepsgewijs of persoonlijk onderwijs. Inlichtin gen en brochure „Happy Landing" worden graag en vrijblijvend ver strekt door DUIVEN (bij Arnhem) TELEFOON 08367—210 De scheve loren van Pisa gaat lang zaam aan minder scheef staan. Dat zegt een gisteren uitgegeven jaarlijks tech nisch rapport over de toren De ingenieur die alle scheefstaande to rens in Italië onder zijn controle heeft zei dat metingen dit jaar hebben uitge wezen dat de 600 jaar oude toren van Pisa dit jaar 6/10 millimeter minder scheef staat dan verleden jaar. Het is voor het eerst in 40 jaar dat de toren weer een Jichte neiging toont rech ter te gaan staan. Tot dusverre is de toren ieder jaar 12 millemeter schever gaan staan. De ingé nieur heeft geen verklaring voor de hui dige ontwikkeling. WENNERSTROEM, de Zweedse kolonel die levenslang heeft gekregen wegens spionage voor de Russen, heeft geen be roep tegen zijn vonnis aangetekend. EEN JONGE bankwerker, werkzaam in de Staatsmijn Maurits, is gisteren bij een ondergronds laadpunt bekneld geraakt en gedood. HET CONSORTIUM dat de gasbel in de Duitse Bocht aanboorde, zegt nog lang niet de hoop te hebben opgegeven dat de vondst waardevol zal blijken, ondanks het feit dat er stikstof uit het boorgat spuit. DE INDONESISCHE luchtmacht zegt dat zij van Rusland het modernste luchtver dedigingsmateriaal zal kopen, waarmee zij zich tegen de Britse raketten kan ver dedigen, in de strijd tegen Maleisië. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: ?ai" ,°l,klar'ngcn maar ook enkele lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.57 uur. Maan onder 22.43 uur op 4.34 uur. Zon onder onder 23.0^ uur. °P 8 02 UUr' Maa" udurg: Z°n °P 4 35 UUr' Maan °P (Van onze verslaggever) Er dreigt in west-Brabant een ernstig conflict te ontstaan tussen werknemers en werkgevers in de bouwnijverheid. Een conflict, dat zijn oorzaak vindt in de sinds maart van dit jaar in werking getreden c.a.o. De werknemers zijn van oordeel, dat deze niet geheel juist wordt toegepast, zo niet wettelijk gezien dan toch in ieder geval moreel. Tijdens een gisteren gehouden bespreking met de pers heeft de heer N. A. van Kaam, hoofdbestuurslid van de Kath. Bouwnijverheidsbond te Bergen op Zoom het standpunt van de werknemers nader uiteen gezet. „zwarte" lonen te verdrijven in som mige gevallen tot gevolg had dat de werknemers minder kregen uitbetaald dan zij voor 1 maart verdienden. Om hieraan tegemoet te komen werd de werkgevers de mogelijkheid gelaten om bij het Centraal Orgaan voor de Bouw nijverheid vergunning te vragen een maximale verhoging van 5 procent van het loon toe te passen. Uiteraard alleen in die gevallen waar voor 1 maart ho gere „zwarte" lonen werden betaald dan bij de nieuwe c.a.o. Op veel plaatsen in het land werd deze mogelijkheid door talrijke werkgevers In de nieuwe c.a.o. zijn, zoals bekend, de uurlonen verhoogd. Dat betekent dat de secundaire arbeidsvoorwaarden en de uitkeringen krachtens de sociale wetten gunstiger zijn komen te liggen. Ander zijds heeft de praktijk uitgewezen dat deze maatregel die ten doel had de aangegrepen, vooral in die streken waar zwart loon werd betaald. De regionale commissie bouwhedryf adviseerde het C.O.B. Bergen op Zoom en Roosendaal dezelfde faciliteiten te verlenen als de randstad Holland. Het verschil met Rot terdam en Dordrecht zou anders toene- men van 3 tot 15 cent per uur, met als gevolg een toename van de zuigkracht van de randstad en daardoor van de pendel. Ondanks het advies van de regionale commissie hebben enkele werkgevers buiten organisatieverband van het C.O.B. gedaan gekregen aldus de heer Van Kaam dat de aanbeveling niet werd opgevolgd. Werkgevers die de lonen dus conform het advies-willen verhogen, krij gen daarvoor nu geen vergunning. Het gevolg is dat mensen die boven de rivieren gaan werken nu met vijf tien a twintig gulden meer naar huis kunnen komen dan hun collega's in Roosendaal en Bergen op Zoom. Ook de secundaire uitkeringen worden relatief hoger. Volgens de heer Van Kaam ver klaart dit de sterke toename van de roep om bouwvakkers in eigen streek. De werkgevers die achter het advies van de regionale commissie stonden heb ben nu, volgens de heer Van Kaam, nau welijks keus meer. Zij moeten eenvoudig terugvallen op zwarte lonen. En wat even bedenkelijk is: de bouwcapaciteit dreigt ernstig in het gedrang te komen. (Van onze Parijse correspondent) Ondanks het feit dat De Gaulle met niet minder dan negen ministers, onder wie eerste minister Pompidou, naar Bonn is vertrokken, is men het er in Parijs over eens dat de besprekingen in de Westduitse hoofdstad een mislukking zijn geworden. „Een symbolische reis", schrijft het za kenblad „Les Echos". In de Figaro wor den alle punten opgesomd waarover Frankrijk en Duitsland het onderling vol strekt oneens zijn: de neutralisatie van Vietnam, de multilaterale atoombewape ning, deelneming van Engeland aan de gemeenschappelijke markt, de erkenning van communistisch China en de politieke eenheid van Europa. Het Parijse avondblad „Le Monde" con stateert in een hoofdartikel dat ondanks officieel optimisme het mechanisme van het Frans-Duitse verdrag van samenwer king niet functioneert. Er ontbreekt een minimum aan harmonie. Er gaapt een kloof tussen de beide opvattingen over de verhouding Europa-Amerika. Niemand weet beter dan De Gaulle, besluit Le Monde, dat een verenigd Europa een grote rol in de wereld zou kunnen spe len. Maar daarvoor is nodig dat de ge neraal minder praat over onafhankelijk heid van Frankrijk en meer over die van Europa. Vele Amerikaanse negers hebben giste ren de nieuwe wet op de burgerrech ten op de proef gesteld. Hoewel zy vorderingen boekten in veel gebieden, weigerden enkele leiders in het zuiden de burgerrechtenwet te aanvaarden als de wet van het land. Onmiddellijk nadat Johnson de histori sche wet op het Witte Huis had onder tekend, werd een campagne onderno men om de tenuitvoerlegging van haar verstrekkende bepalingen te bevorde ren. Deuren die vroeger voor negers waren gesloten waren gisteren open. De deu ren van sommige gelegenheden werden voor iedereen blank en zwart gesloten. In Albany, Georgia, waar zich tijdens de laatste jaren dikwijls conflicten had den voorgedaan, werden voor het eerst negers toegelaten in zeven tot dusver slechts door blanken bezochte restau rants. Te Savannah, een andere in het verleden door rassenonlusten geteister de stad in Georgia, viel het de negers eveneens makkelijk restaurants binnen te komen. In een cafetaria te Jacksonville, Florida, een stad waar blanken en negers in het verleden met elkaar hevig hebben ge vochten, hielp het blanke bedienings personeel de negers heel beleefd. In de kapperszaak van hotel Muehlebach te Kansas City werd voor het eerst een neger geholpen, de 13-jarige Gene Young. Leden van het congres voor rassengelijkheid hadden de jongen naar de zaak gestuurd met het doel de ten uitvoerlegging van de burgerrechten- wet op de proef te stellen. Een zitbetoging door leden van de orga nisatie was nog nodig om de hotel directie de belofte af te dwingen dat negers tot de zaak zouden worden toe gelaten. In DanvilleVirginia, bleven incidenten uit toen vier negers voor het eerst gin gen lunchen in een tot nu toe slechts door blanken bezocht restaurant. De eigenaar van het restaurant zei: „Ik houd me aan de wetten. Indien de wet zegt „geef hun te eten", doe ik dat". Het was gisteren de eerste keer dat blanken en negers in Danville vlak bij elkaar zaten in een openbaar restau rant. Even na de ondertekening van de bur gerrechtenwet weigerde men negers te bedienen op twee kegelbanen te Beau mont en in twee restaurants te Orange, in de Amerikaanse staat Texas. De ne gers gingen rustig weg en zeiden niet of zij de eigenaars in rechten zouden vervolgen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen is het gebouw van de Stichting Pers Unie aan de Nassau Odijkstraat in Den Haag door de N.V. Uitgeversmaatschappij Neerlandia te Utrecht officieel aan deze stichting over gedragen. Zoals hekend is de Stichting Pers Unie een nieuwe perscombinatie van zes regionale katholieke dagbladen, te weten: het Binnenhof, Den Haag, Het Centrum, Utrecht, De Nieuwe Lim burger, Maastricht, Noordhollands Dag blad, Hoorn, Dagblad de Stem. Breda en de Twentsche Courant te Hengelo. De overdracht geschiedde namens de N.V Uitgeversmaatschappij Neerlandia door het lid van de hoofddirectie, de heer J. P. van Vonderen. Deze 2S te- tens secretaris-penningmeester van het dagelijks bestuur. Hij kon tot zijn vol doening constateren, dat de Stichting thans over een uitstekend geoutilleerd en representatief gebouw beschikt. De voorzitter van het dagelijks be stuur, de heer C. M. Drabbe sr., sprak de hoop uit, dat later zal blijken dat de oprichting van deze nieuwe dagblad combinatie een belangrijke gebeurtenis is geweest in de geschiedenis van de Nederlandse katholieke dagbladpers Hij constateerde dat er in die dagbladpers de laatste jaren heel wat veranderd is. De 45-jarige weduwe Antje G. uit Veenoord is gisteren door de rechtbank in Assen veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde het opzettelijk en met voorbedachte rade ver moorden van haar echtgenoot, Lolke Gommers bewezen. De officier van justitie had veertien r oto: De aankomst van Theo van dagen geleden levenslang geëist. Hij heeft Eijck, begeleid door marechaussee, gisteren tegen de uitspraak van de reobt- bij 't gebouw van de Zeekrijgsraad (Van onze verslaggever). Zonder enige schroom, zelfs een tikje branie-achtig, trad gisteren de 21-jari- ge Theo van Eijck uit Riel voor de Zee- krijgsraad in Den Haag, om terecht te staan wegens desertie. Op 7 maart van dit jaar vloog Van Eijck, vliegtuigma- ker-elektromonteur der le klasse bij de marine, in een Grumman-Tracker weg van het eiland Malta in de rich ting van Egypte. De joy-vlicger, die het zware vliegtuig alleen bestuurde, haal de Egypte niet. inaar landde veilig en wel in Lybië op het vliegveld van Benghazi. Op 10 april kwam Theo van Eijck pas terug in Nederland, waar hij onmiddellijk in hechtenis werd geno men. De belangstelling voor de zitting was zeer groot, zodat het al gauw drukkend warm was in het kleine zaaltje. In een hoekje op de tribune zat de vrouw van Theo. Zij was nerveus, meer dan haai man, die duidelijk en krachtig ant woord gal op de vragen van de presi dent. 5? De president schetste de levensloop van de joy-vlieger. Hij komt uit een goed degelijk gezin en was op de am bachtsschool. Eenmaal in militaire dienst (11 augustus 1960) bleek hij een goed militair. Hij wilde graag vlieger worden, maar meende dat zijn voor opleiding niet goed zou zijn. Niettemin kwam hij in 1962 op de voortgezette vhegeropieiding op de vliegbasis Woensdrecht, die negen maanden zou duren, waarvan een deel in België. „Daar is het begonnen, hè?", vroeg de president. „Je hebt daar een opstel over motoren in het Engels moeten schrijven en daarin je gram gespuid over de organisaties van enkele afde lingen en je beledigend uitgelaten over je superieuren. Je kreeg daarvoor ver zwaard arrest?" Verdachte: „Ja, we kregen veel te weinig vlieguren. Daarom haalde nie mand van onze groep de opleiding. Vol gens mij was dat opstel de reden dat ik eruit werd gegooid". Pres.: „Daarna ben je gaan peinzen hoe je uit de dienst kon vluchten. Je wilde eruit". De president ging vervolgens na hoe de verdachte alle mogelijke moeite heeft gedaan om geplaatst te worden op een basis in de buurt van een land waarmee Nederland geen uitleverings verdrag gestoten heeft. Dat lukte ein delijk: Malta. Daar heeft Van Eijck, on dertussen getrouwd, een goede gelegen heid afgewacht om er vandoor te gaan. Die kans kwam. Hij stapte ineenGrum- man-Tracker, steeg snel op en dook de wolken m, opdat men op de grond niet kon zien welke richting hij koos. Daar na ging hij laag vliegen om op de ra darschermen onzichtbaar te zijn. Hoe Van Eijck het deed weet hij niet meer, maar hij haalde het stoute stukje uit om de zware machine in Benghazi on beschadigd aan de grond te zetten. In Lybië gaf hij het idee om naar Egypte te gaan op en na enige tijd kon hij wor den overgehaald om naar huis te gaan. Pres.: „Het was wel een zeer geluk kig toeval dat u zonder schade landde. Wist u dat er munitie aan boord was?" Verdachte: „Neen, dat wist ik niet". De president stelde deze vraag, om dat het ontvreemden van munitie extra zwaar wordt aangerekend. Hoewel de verdachte „neen" antwoordde, zei de president: „U kurft dus ook niet zeggen dat u die munitie gebruikt zou hebben als iemand u had willen tegenhouden?" Het antwoord is nuchter: „Neen". Pres.: „De hele onderneming was overigens zeer onverantwoordelijk. Heeft u er ooit met uw vrouw over gespreken?" Verd.: „Neen, maar ik ben om haar teruggekomen". Pres.: „Maar hieruit blijkt toch wel dat uw karakter slordig is. U gooit er vaak met de pet naar. En u zegt zelf dat u niet tevreden was over uw resul taten". (Zie vervolg op pag. bank hoger beroep aangetekend. Het vonnis werd de vrouw medege deeld door de president van de Asser rechtbank. Zij hoorde het zonder enige reactie aan. Haar enige woorden waren: „Dan ga ik in beroep". Toen de rechtbank de zaak veertien dagen geleden behandelde legde dé vrouw geen bekentenis af. Wel kwamen in haar verklaringen diverse tegenstrij digheden naar voren, waarop de offi cier van justitie zijn eis tot levenslange gevangenisstraf baseerde. De officier be trok toen in zijn requisitoir ook het over lijden van de eerste man van deze vrouw, H. Siemons, uit Beerta, die evenals haar tweede man door parathion om het leven kwam. Hij beschuldigde haar toen even eens van moord op S., maar naar zijn ge voel bevatte die zaak te weinig aan knopingspunten voor een vervolging. De raadsman van verdachte heeft evertals de officier tegen de uitspraak beroep aangetekend. ,,Er zijn ook in ons kleine Nederlandse perswereldje belangrijke machtsverschui vingen aan de gang en allen tezamen vrezen wij min of meer de invloed van de (komende) reclame in de televisie. Dit dwingt onze redacties tot aanpas sing", aldus de heer Drabbe. Hij zei dat men het nog meer dan vroeger moet zoeken in de kwaliteit. Daar komt voor katholieke bladen bij, dat zij in de toekomst niet meer alleen gelezen zullen worden omdat zij katholiek zijn. „De tijd zal komen dat de krant die wij brengen door velen alleen gelezen zai worden, omdat zij de beste is of tenmin ste een van de beste in haar verschij- ningsgebied". De Stichting Pers Unto betekent thans een redactionele samenwerking op het gebied van parlementaire berichtgeving, de binnen, en buitenlandse nieuwsvoor ziening, hét reportagewerk etc. Tijdens de officiële overdracht waren bijna alle directieleden en hoofdredac teuren van de aangesloten bladen aan wezig. 9 Middags werd in het restaurant Hoornwijck te Rijswijk een druk be zochte receptie gehouden. Foto: Het dagelijks bestuur van de Pers unie v.l.n.r. de heer M. A. J. Stumpel, directeur van het Noord hollands Dagblad, de heer C. Drabbe, directeur van Het Bin nenhof en de heer J. P. van Vonderen, lid van de hoofddirec tie van Uitgeversmaatschappij Neerlandia. Ze zijn resp. vice- voorzitter, voorzitter (en secre taris-penningmeester van de Pers unie. (Advertenties) Nog deze maand zal een beperkte top conferentie in Polen worden gehouden voor spoedoverleg over de toenemende crisis in de communistische beweging. Premier Kroestjev en andere Oosteuro- pese regeringsleiders zullen eraan deelne men, tezamen met een geselecteerd aan tal leiders van leidinggevende commu nistische partijen. De communistische leiders zullen de jongste ontwikkelingen in het Chinees- Russische geschil en de wrijvingen in het kamp der Oosteuropese satellietlanden bespreken. Aangenomen wordt dat de Sovjets thans vastbesloten zijn aan te sturen op een internationaal communistisch over leg en zodoende tot een krachtmeting met China te komen. Er is een toenemende rusteloosheid in het communistische kamp gaande. De omvang van de onenigheid onder de sa tellieten zou groot en wijd verspreid zijn, zelfs zo groot dat een tweede breuk in de communistische beweging een grote versplintering kan veroorzaken. Voor op z'n best Zeer goede moderne meubelen met garantie voor woonüwKf op dif SM grote markt 50 catHarinastraat 4 brecfa teJ. 34700 IN DE GROTE van onze adverteerders o.a. Exclusief bankstel Radio-grammofooncombinatfe Bromfietsen Bontmantel Oliehaard Elektr. naaimachine 300 pouches shag Schrijfmachine Fiets Heren- en dameskleding Binnenveringsmatras Luxe salonbergmeubel Portable radio Dag-excursies. DOE MEE EN WIN EEN PRIJS

de Stem | 1964 | | pagina 1