st EKEN 3REDA Competentiestrijd tussen de curie en raad voor liturgie NAC speelt vandaag tegen Young Boys lons Zondag verkiezing van president van Mexico IN VERENIGDE STATEN Honderd geleerden voor maanvlucht geko zen Een jaar voor Theo v. Eijck Eervolle nederlaag van Okker en Groenman WIELERWEDSTRIJDEN in Wouw en Prinsenbeek Nikita tast toe Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn 1 Neem direct Rheumin Klaas Nuninga Ajax naar >9 m alleen n n PEN traat 13 en 72 WORDEN OUDERE KARDINALEN GEëLIMINEERD? Ontstemming cn onzekerheid Geruchten Liturgische vernieuwing Engeland verwerpt Russisch voorstel ten aanzien van Laos Vier detectives beschuldigd van corruptie Oplichter kocht gereedschap op vals briefpapier Amerikaanse bank koopt zich in Overzee Bank WIMBLEDON Grote Tour Leraren Marseille protesteren tegen examen-fraude Verkeersleiders op Orly werken weer Titel voor Roy Emerson Twee gangsters in Nice neergeschoten Auto rijdt in werkput, arbeider omgekomen Kleine Tour 24 DAGBLAD DE STEM VAM ZATERDAG 4 JULI 1964 VOORWAARDEN 49 - Tel. 30686 (Van een bijzondere medewerker) De speciale commissie, die on der leiding van kardinaal Roberti aan de adviezen werkt, die de H. Vader tot leidraad bij de cu riehervorming kunnen dienen, zet haar arbeid onverminderd voort. Zij zal zich ertoe beperken, aan bevelingen te doen omtrent een rationeler taakverdeling der con gregaties en eventuele inperking van hun aantal, respectievelijk ver andering van opdrachten. Zeer bevoegde waarnemers in Rome waarschuwen ervoor, geen al te opzien barende ingrepen van de paus te ver wachten. Zij wijzen erop, dat het voor eerst niet de tactiek van paus Paulus is zulke ingrijpende en schokkende da den tegenover zijn medewerkers uit te lokken. Deze toch zouden seider oppo sitie kunnen veroorzaken en daardoor het voorgenomen werk kansloos maken. De ervaring van Pius XII, waarbij de paus zelf slachtoffer van curiale mani pulaties geworden is, staat nem daarbij fe vers in het geheugen aldus zegslieden in het Vaticaan. De paus zal in de eerste plaats de mentaliteit bij de curie moeten veran deren, een zaak die niet plotseling tot stand kan komen. De Italianen némen nu eenmaal aan dat zij, door het feit dat de bisschop van Rome opperhoofd van geheel het college van bisschoppen is, derhalve ook tot plicht hebben de Kerk mede te be sturen. Een politiek van inper king der functies en posten, ge paard aan het aankweken van inter nationaal bewustzijn moet de Italiaanse geestelijkheid afhouden van de protectie- en uitsluitingspolitiek, die de Romeinse curie tot op heden zo Italiaans gemaakt heeft en tot op dit ogenblik probeert te houden. Een tweede taak zal het voor de H. Vader zijn, de nu heersende generatie van oudere kardinalen geleideUjk als hoofden van congregaties te elimineren. Ook dit is een taak die op de lange duur en zonder schokken tot stand moet ko men In dit verband wijst men er op, dat de paus tot op heden nog steeds geen nieuwe kardinalen benoemd nejft. Niemand echter weet of de pnus hun door Johannes opgevoerde getal van 90 tot het traditionele aantal van 70 zal terugbrengen. Men merkt op, dat dit getal nu (78) reeds dit maximum dicht genaderd is. In Rome circuleren omtrent een moge lijke curiehervorming tegenstrijdige ge- ruchten. Zo verwachten sommigen dat de paus de Romeinse curie, als uit voeringsorgaan van de H. Stoel, zeer zal vereenvoudigen en wel door beperking tot het H. Officie, het Staatssecretariaat en de Congregatie van het Consistorie (voor de benoeming der bisschoppen en het bestuur der diocesen en kerkpro vincies). Een reeks andere congregaties zou daarmee tot verdwijnen of tot samen voeging gedoemd zijn. Anderen echter, voortbouwend op de gedachte der collegialiteit der bisschop pen en op de daaruit voortvloeiende ge volgen, vinden iedere bespiegeling over bodig, omdat zij menen dat de hervor ming der curie zodanig moet worden, dat zij in feite zoals kardinaal Al- frink, door anderen bijgevallen, bepleit heeft een uitvoeringsorgaan zal wor den van paus en bisschoppen samen, dus van paus en kroonraad. In ieder geval rekenen velen erop dat er toch nieuwe organen zullen komen, van het type der huidige con gregaties voor het lekenapostolaat en voor de moderne communicatie-mid delen. Ook zal een blijvende structuur voor de secretariaten voor de eenheid en voor de niet-christenen moeten wor den gevonden. Over dit alles wil naar men zegt de H. Vader zich beraden tijdens zijn vakantieverblijf in Castel Gandolfo. De Commissie-Roberti, die de paus omtrent de eigenlijke structuur der curie aanbevelingen zal doen, heeft zich ook bezig te houden met de verhouding curie-kroonraad. Men is er in Rome van overtuigd, dat deze kroonraad, als uitdrukking van de collegialiteit der bisschoppen, tot stand zal komen. Het wachten is vooral op een con crete aanbieding van het concilie. Vol gens hardnekkige geruchten zou dé paus zelf het paleis van Lateranen voor die raad bestemd hebben, nadat hij veror dend had, dat het vicariaat van Rome in het paleis aan Calisto in Trastevere zou worden ondergebracht. Van deze nieuwe kroonraad zijn reeds enkele on derdelen verwezenlijkt nl. liturgische raad en de raad voor Zuid-Amerika als onderdeel v an de Propaganda Fide nieuwe stijl. De liturgische raad. ingesteld als uit voeringsorgaan van de conciliaire con stitutie. moet zijn beslissingen nog pu bliceren. Voor de hervorming van de Eucharistie-viering wordt gewacht op de publikatje van een ..instructie". Voorts zullen later ook beslissingen verschijnen over de concelebratie, over het ontvan gen van de H. Communie onder twee gedaanten en over de kerkmuziek. Ten einde dit alles voor te bereiden worden steeds nieuwe deskundigen aangezocht. Onder hen zijn op het ogenblik al 4 le ken. waaronder de bekende Belgische organist Flor Peelers. Van beslissend belang echter is de publikatie der komende beslissingen, om dat de congregatie der riten maar node en niet zonder eigen activiteit, zich be slissingen wil laten ontnemen, waartoe zij tot aan het concilie de competente instantie was. Tussen de ritencongregatie en de raad voor liturgie is zo wordt in vele Romeinse kringen bevestigd achter de schermen de machtsstrijd begonnen. Het besluit van de riten- congregatie enkele weken geleden de priesters te machtigen de korte for mule „Corpus Chrlsti" bij de uitrei king der Communie te gebruiken, wordt binnen de raad voor de liturgie uitgelegd als een doorkruising van zijn beleid. Het heeft ook in de Kerk ontstemming en onzekerheid gewekt Dat niet alleen bij sommige bisschoppen maar ook in het Vaticaan onzekerheid bestaat, blijkt uit het feit, dat een bisschoppenconfe rentie naar verzoek om een liturgische vernieuwing aan het staatssecretariaat stuurde en bij uitblijven van antwoord later tot ontdekking kwam, dat haar verzoek via het staatssecretariaat bij de congregatie der riten was terechtge komen, terwijl tot nu toe nimmer ant woord is gekregen. Ook is gebleken dat de besluiten van de raad voor de liturgie op het ogenblik onverklaarbare vertraging ondervinden. De curie-hervorming laat zich aan deze machtsstrijd in de praktijk toetsen. Premier Kroestjev heeft aangeze ten tijdens een diner in het Noorse Volksmuseum te Oslo. Terwijl mevr. Werner Gerhardsen, echt genote van de Noorse premier, toe kijkt, tast de Russische eregast toe voor een pot Noorse roompap. Engeland heeft een Russisch voorstel tot een gezamenlijk beroep op de Ver enigde Staten om hun vluchten boven Laos stop te zetten afgewezen. Rusland stelde Engeland op 30 juni voor om gezamenlijk als co-voorzitters van de Geneefse Laos-conferentie een be roep te doen op de Verenigde Staten deze vluchten te beëindigen. In de ontwerpnota werden de V.S. te vens gekritiseerd voor het bombardéren van Chinees communistische eigendom men in Laos. Vier detectives van Scotland-Yard zijn beschuldigd van samenzwering om het gerecht te ontlopen en zullen op 27 juli voor het gerecht moeten verschijnen. Twee van hen werden tevens beschul digd van corruptie. De vier mannen werden 10 dagen ge leden uit de dienst geschorst, een dag nadat de regering bekend had gemaakt, dat vijf mannen van hun straf waren ontheven, die zij hadden gekregen door de getuigenis van een geestelijk gestoor de Londense detective. De beide zaken hebben grote beroering gewekt onder het Britse publiek. Honderd Amerikaanse weten schapsmensen zullen in aanmer king komen voor bemande vluch ten naar de maan. Dit is vrijdag meegedeeld door dr. George Muel ler, directeur voor de afdeling be mande ruimtevaart van het Ame- (Vervolg van pag. 1) Verd.: „Het kan altijd beter". Pres.: „Uw desertie is geen gewone U realiseert zien toch dat uw desertie gepleegd werd in een van de zwaarste vormen. Als we alles optellen kunt u maximaal wel 20 jaar gevangenisstraf krijgen. In theorie natuurlijk. Daar had u niet aan gedacht?" Hierna leest de president delen voor van een psychiatrisch rapport over Van Eijck (volledig toerekeningsvat baar) en van de katholieke reclasse- ringsvereniging in Tilburg. Na een lange uiteenzetting eist de fiscaal een gevangenisstraf van 18 maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst. Hij noemde üe vlucht met de Grum- man-Tracker een knap stukje werk. „Maar deze prestatie", aldus de fiscaal, „staat gelijk aan de prestatie van een zeer goed door het verkeer scheurende bromnozem. Voor zo iemand heeft nie mand waardering, hoe goed hij ook rijdt". De fiscaal was van mening dat Van Eijck een ernstig tekort aan ver antwoordelijkheidsgevoel toont en dat hij een eerder over hem uitgebrachte opinie heeft waar gemaakt: „Door zwakke zelfdiscipline niet geschikt om te vliegen". De verdediger van Theo stelde dat de beledigingen van de verdachte in het gewraakte opstel overdreven worden. „De jongen kent slechts gebrekkig En gels en daardoor heeft hij bepaalde din gen veel te zwart gezegd. Aan de an dere kant is het de vraag of zijn grie ven helemaal ongegrond waren". De zeekrijgsraad veroordeelde Van EUck tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid in het leger te dienen rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Hij voegde eraan toe, dat een veel kleiner aantal geleerden zal worden uit gekozen, Mueller zei bij een bezoek aan een nieuw ruimtevaartcentrum in Hous- ten dat geleerden binnenkort niet meer zijn om ruimtevluehten te kunnen maken. De Amerikaanse academie van weten schappen stelt volgens Mueller maat staven vast waaraan de geleerden waarschijnlijk natuurkundigen, chemis- ten, geologen en astronomen moeten voldoen om in aanmerking te komen voor ruimtevluehten. Hij wilde niet zeggen wanneer het bureau voor de ruimtevaart met het uitkiezen van sollicitanten een begin zal maken. Volgens goed ingelichte zegs lieden zal dit echter nog voor het einde van dit jaar gebeuren. Deze zondag, 5 juli, wordt in Mexico de president voor de komende periode van zes jaar gekozen. De dertién en een half miljoen stemgerechtigden van de 36 miljoen Mexicanen kunnen verder voor een ambtsperiode van drie jaar zestig senatoren kiezen en 178 a 258 congres leden. De afgelopen verkiezingscampagne was de rustigste, die Mexico ooit ge kend heeft Slechts twee partijen heb ben kandidaten voor het presidentschap gesteld. De 52-jarige jurist Gustavo Diaz Ordaz is de favoriete kandidaat van de revolutionaire partij (P.R.I.) en cte wat jongere Joze Gonzalez Torres staat kandidaat voor de rechts-liberale partij, van de nationale actie (P.A.N.). De links-radicale socialistische volks partij (P.P.S.) heeft geen kandidaat gesteld en steunt Ordaz. Ook de Mexi caanse revolutionaire actiepartij (P.A.R. De Amsterdamse politie heeft in Har derwijk de 47-jarige Amsterdamse chauf feur H. O. in diens vakantieverblijf ge arresteerd. Hij heeft een groot aantal op lichtingen bekend, die hem enige dui zenden guldens opleverden. Enige dagen terug werd aangifte ge daan van een onbekende man die op vertoon van een gestempeld briefje van een aannemingsmaatschappij een hand- boormachine nad meegekregen van een Amsterdamse handelaar. Toen de han delaar enige tijd later de rekening pre senteerde, bleek de bouwonderneming van niets te weten. Op precies gelijke wijze opereerde de chauffeur vanuit zijn vakantieverblijf in Zwolle, Wezep, Doorn spijk, Hulshorst, Dedemsvaart, Elburg, Apeldoorn en Diemen. Hij ging op zoek naar bouwwerken, keek op de borden welke maatschappij het werk uitvoerde en vervaardigde ver volgens briefpapier van dat bedrijf met een vervalst stempel. Daarna trok hij er, gewapend met briefpapier, op uit en „kocht" hij boormachines, lasapparaten, schroeveclraaiers enz. Toen de oplichter van oordeel was dat hij genoeg bouw gereedschap had om zelf te gaan hande len, installeerde hij zich in een markt- stand te Apeldoorn en bracht een groot deel van de verduisterde goederen aan de man. M.) is tot de verkiezingen toegelaten maar niet de communistische partij. Waarschijnlijk maandag zal bekend zijn wie de nieuwe president wordt. De huidige president Adolfo Lopez Mateos is volgens de geldende grondwettelijke bepalingen niet herkiesbaar. Maar voor dat de 700.000 stemopnemers de re sultaten van de 31.000 stebmureaus ge heel verwerkt hebben kunnen er wel drie weken verstrijken. De Continental Illinois National Bank and Trust Company in Chicago heeft meegedeeld, dat ze zich heeft ingekocht in de Nederlandse Overzee Bank n.v. in Amsterdam. De transactie is tot stand gekomen door bemiddeling van de Continental Bank International, een in New Yovk gevestigde dochtermaatschappij. De Overzee Bank werd „een van Nederlands grotere financiële instellingen" genoemd De president-directeur van Continen tal, David M. Kennedy, zei dat de in vestering de firma „een krachtige en doeltreffende voet aan de grond in de EEG" gaf. (Van onze sportredactie) Voor de laatste maal treedt NAC van avond aan voor de intertotocompetitie. Om zeven uur spelen de Bredanaars thuis tegen het Zwitserse Young Boys uit Bern. Ofschoon Jacques Visschers en de zijnen FC Luik niet meer kunnen, bereiken, kan toch een zeer interessante wedstrijd worden verwacht. Indien de wedstrijd het peil zou bereiken van de partij in Bern wordt het zelfs de beste van het hele seizoen. Yayng Boys telt twee internationals in zijn gelederen, namelijk rechtsbinnen Eugen Meier, de „Spielmacher" en links half Peter Hug. Zij konden niet verhel- Op de foto: Elftal en reserves van Young Boys, Bern. pen, dat NAC op Zwitserse bodem tot een schitterende 6—3 overwinning kwam De opstellingen van de teams: Young Boys: Felix Ansermet; Werner Hofmann. Kurt Meier; Tonu Schnyter, Hans Rudi, Fuhrer en Peter Hug; Pair Marti, Eugen Meier, Eernst WechaeL berger, Victor Buffoni en Andre Schuit- heiss. NAC: Peter van der Merwe; Jan vay Gorp, Adrie Pelkmans; Rob Mul, Fritt van Ierland en Cockie Luijten; Franf Vermeulen, Wim Groenewegen, Jacquet Visschers, Wim van der Hurk en Adrie Graumans. Rituitslag Een van de geraffineerdste middelen die door kandidaten voor de middelbare eindexamens in Frankrijk te baat worden genomen om zich tevoren van de opga van op de hoogte te kunnen stellen be staat volgens de ,.Méridional-la-Franse" hierin, dat zij gebruik maken van net tijdsverschil van twaalf uui tussen het moederland en het Franse gebied van Nicuw-Caledonië om telefonisch vandaar inlichtingen over de opgaven te vragen. De kosten van een dergelijke poging op de lange afstand neemt men daarbij voor lief. Wat de in Marseille aan het licht ge komen fraude met de filosofie-opgaven betreft is inmiddels van de kant dei leerkrachten protest gerezen tegen het feit, dat de minister van onderwijs het betreffende examenwerk niet ongeldig heeft willen verklaren, terwijl toch zo'n tachtig procent van de examinandi in Marseille van tevoren van de opgaven op de hoogte blijkt te zijn geweest. De leraren van Marseille hebben de minister telegrafisch verzocht in het be trokken gebied in september een nieuw mondeling examen te laten afnemen. De Franse luchtverkeersleiders zijn na een staking van 10 dagen weer aan het werk gegaan. De drie vakbonden van de verkeers- leiders hadden hun leden opgeroepen, nadat de Franse regering de luchtmacht opdracht had gegeven de onbezette pos- teil te bezetten. Kennelijk vreesden de stakers dat zij hun plaatsen voorgoed aan personeel van de luchtmacht zouden verliezen. Vier buitenandse luchtvaartmaat schappijen de Air Canada, Finnair, K.L.M. en Swissair die hun diensten op Frankrijk tijdelijk hebben gestaakt, hebben besloten hun diensten niet voor vandaag te hervatten. (Van onze speciale verslaggever) Tom Okker en Trudy Groenman zijn in de halve finales gemengd dubbel van Wimbledon op eervol le wijze uitgeschakeld door Fred Stolle en Lesley Turner. De cij fers waren 2-6, 6-2 en 6-3. In de finale zullen Stolle en Turner uit komen tegen Ken Fletcher en Mar garet Smith, die Fröhling-Bricka de baas bleven: 7-5, 6-3. Roy Emerson heeft de titel in het heren- enkelspel veroverd. Hij versloeg in de fi nale zjjn landgenoot Fred Stolle met 6-4, 2-10, 4-6, 6-3. De eindstrijd in het dames-dubbel zal gaan tussenM argaret Smith-Lesley Tur ner (die Haygarth-Schuurman-Haydon-Jo nes met 6-3, 6-2 terugwezen) en Billie Moffitt-Karen Susman (met 4-6, 6-2, 6-3 de meerdere over Maria Bueno-Robyn Ebbern) Na de successen van Tom Okker en Trudy Groenman in hun opmars naar de halve finales van het gemengd-dubbelspel was de uitgebreide Nederlandse kolonie langzaam aan mirakels gaan geloven. En toen Tom en Trudy in hun partij tegen de Australische combinatie Fred Stolle-Lesley Turner op baan twee de eerste set precies in twintig minuten snel en overtuigend met 6-2 hadden gewonnen, schemerde de mogelijkheid van een nieu we sensatie nog even voor de geest. Stolle en Turner moesten zich tot het uiterste inspannen om de gaten te kunnen dich ten, waar vooral Tom Okker zijn prach tige volley's en smashes keer op keer doorheen had gejaagd. Toen die verdedi ging eenmaal sloot, was het snel met het Nederlandse paar gedaan: 2-6, 6-2, 6-3. De strijd tussen de Australiërs Roy Emerson en Fred Stolle kon in het nu weer kille, door korte buien besproeide centre-court maar nauwelijks enkele sla gen van extase brengen. De 27-jarige Roy Emerson uit Brisbane was echter niet voor de achtste maal sedert hij in 1954 voor het eerst deelnam naar Londen gekomen om in de allereerste plaats voor een sensationeel spektakel te zorgen. Hij kwam om na enkele vergeefse pogingen nu eindelijk de fel-begeerde titel, het grootste tenniskampioenschap ter wereld, op zijn naam te brengen. Hij wilde met hard, effectief tennis in zo kort mo gelijke tijd dat doel bereiken. En dat is hem gelukt ook, al moest hij zijn landge noot een derde set toestaan na een lang en moeilijk duel in de tweede: 6-4, 12-0, 4-6, 6-3. (Advertentie) Rheumin - tabletten helpen snet, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 talletter 68 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! De uitslag van de 12e etappe, Mont- pellier Perpignan (174 km) luidt: 1. De Roo (Ned-Geminiani) 4 uur 44 min 20 sec (Met bon. 4.43.20)2. Epua (Fr-De Muer) 4.44.21 (met bon. 4.43 51); 3. Nydam (Ned-Pellenaars) 4.44.23; 4. Minieri (It-Pezzi) z.t.; 5. Hoban (GB) 4.44.26; 6. Graczyk (Fr-Remy) zt; 7 Seis (Belg-Naeye) z.t.; 8. De Cabooter (Belg-Naeye) z.t.; 9. Segu (Sp-Remy) z.t.; 10. Wright (GB-De Kimpe) z.t.; 11 Beheyt (Belg-De Kimpe) z.t.; 12 Fanti- nato (It-Pezzi) zt.; 13. Aerenhouts (B.- Magne) z.t.; 14. Genet (Fr.-Magne) z.t. 15. Babini (It.-Pezri) z.t.; 16. Mazza- curati (It-Pezzi) z.t.; 17. Rudi Altig (Dld.-Geminiani) z.t.; 18. De Haan (Ne- Pellenaars) z.t.; 19. Haast (Ned-Pelle naars) z.t.; 20. Van Schil (Belg-Magne) z.t.; 21. Janssen (Ned-De Muer) 4.44.33 26. Wouters (Ned-Pellenaars) z.t.; 27. Anquetil (Fr-Geminiani) z.t.; 30. Geor ges Groussard (Fr-De Muer) z.t. Ex aequo 38e werd een grote groep renners geklasseerd, die allen dezelfde tijd hadden als Jan Janssen: 4.44.33, waarbij de Nederlanders Geldermans (Geminiani) en Zilverberg (Driessens). 90. Piet van Est (Ned-Pellenaars) 4.45.06; 93. Damen (Ned-Pellenaars 4.46.05. De Belg Hoevenaers verscheen niet aan de start. Gele Irui Het algemeen klassement na de 12e etappe: 1. Georges Groussard <Fr-De Muer) 72 uur 4 min 56 sec; 2. Anque til (Fr-Geminiani) 72.06.07; 3. Poulidor (Fr-Magne) 72.06.38; 4. Bahamontes (Sp. Remy) 72.08.00; 5. Anglade (Fr-De Muer) 72.08.01; 6. Rudi Altig (Dld-Geminiani) 72.08.56; 7. Foucher (Fr-De Muer) 72.09. 12; 8. Junkermann <Dld-De Kimpe) 72.10.07; 9. Simpson (GB-Plaud) 72.10.20; 20. Gilbert Desmet I (Belg-De Kimpe) 72.10.54. 11. Martin (Sp-Remy) 72.12.17; 12. Lebaube (Fr-Geminiani) 72.12.2C; 13. Manzaneque (Sp.-La Sanchis) 72.13.33; 14. Novales (Fr-Remy) 72.16.09; 16. Ar- mand Desmet (Bel-Naeye) 72.18.06; 17. Duez (Fr-Plaud) 72.18.08; 18. Pauwels (Belg-Remy) 72.18.29; 19. Pambianco (It-Pezzi) 72.18.52; 20. Kunde (Dld-De Kimpe) 72.18.52; 24. De Roo (Ned-Ge- miniani) 72.20.57; 27. Geldermans (Ned- Geminiani) 72.24.37; 50. Damen (Nedr Pellenaars) 72.51.27; 53. Janssen (Ned- De Muer) 72.54.13; 55. Zilverberg (Nedr Driessens) 72.54.13; 64, Nijdam (Ned- Pellenaars) 73.04.09; 66. Haast (Nedr Pellenaars) 73.04.44; 72. Wouters (Ned- Pellenaars) 73.12.18; 73. De Haan (Ned- Pellenaars) 73.13.57; 89. Piet van Est (Ned-Pellenaars) 73.31.27. Groene trui Na de 12e etappe luidt het punten, klassement: 1. Janssen (Nederland) 131 p.; 2. Air tig (W.-Dld.) 109; 3. Seis (Belg) 108: 4. Wright (G.B.) 76: 5. Nijdam (Ned.) 74; 6. Gilbert Desmet 1 (Belg) 68; 13. De Roo (Ned.) 41. Ploegenprijs Het dagploegenklassement van de 12e etappe: 1. Pezzi (Miniere-Fantinato-Bablnü 14.13.15 31 p.; 2. Pellenaars (Nijdam, de Haan. Haast) z.t. 40 p.; 3. Magne 14.13.18; 4. Geminiani 14.13.19; 5. Naeye 14..13.25 29 p.; 6. De Kimpen z.t. 52 p. Het algemeen ploegenklassement: 1. De Muer 216 uur 15 min. 8 sec.: 2 Geminiani 216.21,57; 3. Remy 216.32,58' 4. De Kimpe 216.35,06; 5. Pla Sanchis 216.53,18; 6. Pezzi 216.57,02; 7. Plaud 216.57.45: 8, Magne 217.00,01; 9. Lanca. rica 217.05,42; 10. Driessens 217.34,40: 11, Naeye 217.46,44; 12. Pellenaars 218.28,46 Bij een overval in Chicago-stijl te Nice zijn twee onderwereldfiguren door ma- chinepistoolvuur getroffen. Een gele auto schoof naast het voer tuig waarin Michel Dotesz en Max Arri- ghi zaten en vanuit twee machinepistolen werden 30 kogels op hen afgevuurd. De 55-jarige Dotez werd door vijf kogels, waaronder één in zijn keel, zeer ernstig gewond. De 25-jaar oude Arrighi, die door twee kogels werd ge troffen, rende weg nag de aanval. Op 2 juni werd een andere onderwe reldfiguur, Angelino Bianchini door een schot uit een pistool getroffen. De 46-jarige G. J. de Leeuw uit Zwolle is gisteren om het leven gekomen, door dat een vrachtauto in het werkputje reed, waarin hij bezig was een elektriciteits kabel te repareren. Het hoofd van de man werd verbrijzeld. Klaas Nuninga, middenvoor van het Nederlands elftal en van de ere-divisie- club GVAV, zal volgend seizoen voor Ajax gaan spelen. De Groninger heeft vrijdagmiddag het contract dat de Am sterdamse club hem heeft aangeboden ge tekend. Over de transfersom, die geschat wordt op een bedrag rond de 200.000 gul den, wenste geen van beide verenigingen mededelingen te doen. (Van onze sportredactie) In Prinsenbeek en Wouw wordt zondag gecourst. Beide wielerwedstrijden zijn sterk bezet en de organisatoren hopen nu maar dat het weer niet al te veel gaat veranderen. Leo van Dongen, op zo'n ongelukkige wijze uit de Tour de France verdwenen, gaat in Prinsenbeek het startschot geven. Als winnaar van vorig jaar doet hij dat met plezier en op zijn teken gaan tien tallen bekende amateurs om half vier aan hondertwintig kilometers beginnen. Piet Cooremans, Christ Broekmans (die weer begonnen is), Cor Zoontjes, Dies Kosten, Wim de Wilde, Pierre Pellenaars. Adri van Tilburg, Toon Mertens, Karei Leyten, Walter Heeren, Jacq van dei- Kloot en de plaatselijke favoriet Wim van Opstal (die een stevige supportersclub achter zieh heeft) om er maar een paar te noemen, gaan elkaar bekampen. Ook komen er enkgle Belgen naar de ere palm dingen en als bekendsten noemen we Guido van Hooidonk en Jan Teuns. Vóór deze amateurs vertrekken hebben adspiranten en nieuwelingen al gereden. De eerstgenoemde categorie gaat om een uur van start voor vierentwintig kilo meter met als grote kanshebbers Van Overveld uit Zegge en Van Gestel uit Baarle. De nieuwelingen draaien zestig kilometer weg en ze beginnen om kwart voor twee. Dekkers, Both, Van de Klun- dert, De Bond en Baarmans behoren tot de favorieten. De wedstrijden worden gereden op een twee kilometer lang par cours met start en finish op de Markt. In Wouw komen ook sterke knapen aan het vertrek en de grootste favoriet kan Mart van Ginneken genoemd worden. Deze snelle knaap uit 's Schijf is aan zijn laatste amateur-wedstrijden bezig en wil in deze categorie ongetwijfeld „eervol" vertrekken. Naast Van Ginneken komen o.a. Walter de Jong, Rini Huybregts, WIM VAN OPSTAL ..zege voor eigen volk?.. Cees van Dorst en de winnaar van vorig jaar. Van de Klooster, aan de streep. Zij starten om drie uur. De nieuwelingen maken een bijzonder sterk veld uit. Krachtpatsers als René Pijnen (dit sei zoen al zeventien overwinningen). Rini Wagtmans, J. Baselier, A. van Est, W. Heynen en Van Loon gaan om één uur van start. Rituitslag. De uitslag van de 174 km lange rit van Montpellier naar Perpignan luidt: 1. Dalla-Bona (It) 4.29.08 met bon. 4,23. 38; 2. Campagnari (Iti 4.29.16 met bon 4.29.01 3. Cor Schuuring (Ned.) 4.29.16; 4. Beker (Polen) 4.29.18; 5. Valeneic (Z.-Si.) 4.29.22; 6 Leao (Portug.) 4.29.27- 7 Bart Zoet (Ned) 4.30.46; 8. Swerts (Belg); 9 Gawliczek (Polen), 10 Diaz (Sp), 11. Volf (Tsj. SI), 12. Sambi (It), 13. Jan Pieterse (Ned), 14. Kudra (Po len), 15. Blanco (Sp). 16. Martinazzo (It), allen dezelfde tijd als Zoet; 17 Graves (Lux-Nw Zeel) 4.30.52; 18. Van Roy (Belg) 4.31.03; 19. Burns (GB) 4.31.28; 20. Addy (GB) 4.31.39; 32 Cor- nellsse (Ncd.), 44. Peter (Ned.); 46. Vis ser (Ned.), 55. Karstens (Ned.); 59 Lute (Ned.) allen 4.31.39. Uitgevallen 86 Renners beëindigden de etappe. De Portugees Ferrer cn de Brit Butler staakten de strijd. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt; 1. Beker (Polen) 15.00.17- 2. Garcia (Spanje) op 44 sec; 3. Gimon- di (It) op 50 sec; 4 Tous (Sp) op 1,20; 5. Chappe (Fr) op 1.49; 6. Spruyt (Belg) op 4,00; 7. Aimar (Fr) op 4,10; 8 Schleck (Lux-Nw. Zeeland) op 4,17; 9 Kudra (Polen) op 4,25; 10. Kozlowski (Polen) op 4,45; 11. Campagnari (It) op 4.58; 12. Perkins (GB) op 5,08; 13 Peters (Ned) op 5,43; 14. Martisazzc (It) op 6,21; 15. Pieterse (Ned) op 6,33; 16. Valada (Portugal) op 7.14 17 Mendiburu (It.) op 7.22 18. Dalla Bona (It) op 8,11; 19. Wolf (Tsj SI) op 8.42; 20. Leao (Prt) op 9.0Ó; 35. ex aequo: o.a Cornelisse (Ned) en Karstens (Ned) beiden op 11,12; 56. Zoet (Ned) op 14.57; 67. Schuuring (Ned) op 20,47; 68. Lute (Ned) op 22,52'; 69. Visser (Ned) op 23,10. Ploegenprijs Ploegenklassement; 1. Italië (Dalla Bona, Campagnari. Sambi) 13 uur 29 minuten 10 sec; 2 Polen 13.31.41. 3 Ne derland 13.31.414 Zuid-SIavië 13.32.40; 5. Portugal 13.32:45; 6. Spanje 13.33.11 7 België 13.33.28 8. Tsjecho-Slowakije l3.34.04. Algemeen ploegenklassement: 1. Span je 45 uur 2 min 44 sec; 2 Polen 43.07.17 3. Italië 45.10.52 4. Frankrijk 45.16.27; 5. Nederland 45.21.44; 6 Bel gië 45.22.04; 7. Groot-Brittannié 45.25.54; 8. Portugal 45.24.36

de Stem | 1964 | | pagina 19