DUITSE LEGER HEEFT TEKORT AAN GOEDE BEROEPSOFFICIEREN Is acteur Routh nu vliegtuig of ballon P Jan Cools (Nieuw-Yossemeer) wint auto van Sint-Vincent Pastoraal instituut gaat problematiek bestuderen OP 64 VELDEN Weinig animo voor Bundeswehr Zielzorg in hedendaagse tijd UITSLAGEN Attaché-geschil Russen en Britten thans opgelost heeft „ït" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote fles! Straaljager stort neer: twee doden En voorts Chateauraux Creil Barcelona g2"g3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 JULI 1964 (Advertentie) Het pastoraal instituut van de Neder landse kerkprovincie heeft een aantal commissies in het leven geroepen, die de voornaamste problematieken van de hedendaagse pastoraal moeten bestuderen en op korte termen van hun bevindingen rapport moeten uitbrengen. De bedoeling is dat het pastoraal instituut deze rap porten vertaalt in concrete beleidsadvie zen zowel voor het Nederlands episco paat als voor de gezamenlijke provin ciaals van orden en congregaties. Zoals bekend werd het pastoraal in stituut op 25 mei van dit jaar opgericht. Het stelt zich ten doel wetenschappelijke en praktische adviezen uit te brengen op het terrein van zielzorg en apostolaat in de breedste zin van het woord, boven dien wil het tussen de verschillende beleidsinstanties onderling, tussen deze instanties en de gelovigen Qn tussen de verschillende vormen van zielzorg of apostolaat de communicatie bevorderen. Voorzitter van het bestuur is mgr. G. de Vet, bisschop van Breda. Directeur van het instituut pater dr Walter God- dijn o.f.m. Twee commissies zullen zich bezig houden met de bestudering van de op leiding tot priester en religieus. De com missie voor de klein seminaries gaat zich bezinnen op het onderwijs en de vorming op de middelbare scholen, bestemd voor priesterstudenten, de commissie voor de hogere studies bestudeert de totale op zet van het studieprogramma op de groot seminaries. In de sector uitoefening van het pastoraat" zullen drie commissies worden ingezet Een ervan gaat de geloofsbe leving van de priesters bestuderen, een ander de organisatiestructuur van het dekenaat, weer een ander de voortgezet te pastorale vorming van reeds afge studeerde priesters Rusland heeft ingestemd met een Brits voorstel tot Sluiting van het di plomatieke incident, waarbij het de be wegingsvrijheid van de Britse lucht machtattaché in Moskou beperkt had omdat deze zou hebben gespioneerd. De Russen hadden in het begin van dit jaar de attaché, commodore A. Da- vies, drie maanden lang verboden Mos kou te verlaten Engeland legde dezelfde straf op aan de Russische luchtmachtattaché in Lon den, kolonel Fedor Roemintsjef, die in middels de Britse hoofdstad heeft ver laten om een post elders te bezetten. De Britse attaché, die Moskou heeft verlaten, zou hier weer terugkeren. Er zouden hem geen extra beperkingen meer worden opgelegd. Bijzondere aandacht verdienen ook de twee commissies die zich zullen bewegen op het terrein van informatie en publici teit. De commissie pastorale documenta tie en informatie zal nagaan op welke wijze deskundige en toch praktisch bruikbare handleidingen gegeven kun nen worden aan de priesters in de prak tijk. De commissie kerk en publiciteit bestudeert vragen, die betrekking hebben op de voorlichting van kerkelijke zijde en op de opinievormende werking van pers, radio en televisie. In de nabije toekomst is nog de instel ling te verwachten van enkele andere commissies die o.a. te bestuderen zullen krijgen: het probleem van de diaspora- zielzorg in Nederland, de vraagstukken rond kerk en oecumene, de mogelijk heid van een meer aangepaste verkondi ging en de wijze waarop fraters, broe ders en zusters in de zielzorg kunnen worden ingezet. Het pastoraal instituut bestaat uit een zeer kleine kern. Het hoopt door het aan trekken van een groot aantal „field- workers" zijn taak te kunnen vervullen. Bovendien heeft het zich verzekerd van de hulp van een groot aantal pastorale correspondenten, die ieder voor zich een bisdom, een orde of congregatie, een bepaald land bestrijken. Contacten zijn gelegd met gelijkaardige instituten in reformatorische kring. Ook van de me de werking van het katholieke sociaal- kerkelijk instituut heeft men zich ver zekerd. Tijdens een demonstratievlucht dicht bij de Spaanse hoofdstad is een nieuwe straaljager neergestort waarbij een Amerikaanse testpiloot en een officier van de Spaanse luchtmacht om het leven zijn gekomen. Het toestel, een Northrop f-5-b kwam neer naast de landingsbaan van de vlieg basis Torrejon, die gezamenlijk door de luchtmachten van Spanje en de V.S. wordt gebruikt. Het toestel werd ver woest. INDONESIë en Oost-Duitsland hebben een handelsovereenkomst getekend, ter waarde van 4.9 miljoen dollar. Oost- Duitsland zal rubber, kopra, specerijen en rotan importeren, terwijl Indonesië staal, machinerieën en reserve-onderde len, chemische produkten en medicamen ten aankoopt. De acteur Jonathan Routh moet vóór dinsdag beslist hebben of hfi een vlieg tuig of een ballon is. Routh zal die dag zyn medewerking verlenen aan Fritz Spiegels „Musico for astronaut and drums" welk concertstuk in de Royal Albert Hall ten uitvoer zal worden ge bracht. Volgens de partituur moet hij in de zaal rondvliegen wat gezien de enorme afmetingen, van het koepelvormige ge bouw niet zoveel problemen hoeft op te werpen. Het probleem zich van de zwaarte kracht los te maken heeft Routh opge lost Een ladder, een op batterijen wer kende sunflowerpropeller op zijn helm en een paar gevederde vleugels hebben, wat hem betreft het probleem opgelost. Maar voor het Britse ministerie van luchtvaart bestaan alleen maar vliegtui gen en ballons als het om voorwerpen gaat die zich met behulp van motoren in de lucht voortbewegen. Als Routh een vliegtuig is, dan moet hij op een hoogte van minstens 45 meter boven de begane grond blijven, wat zelfs in de enorm hoge Albert Hall moei lijk zal gaan. Bovendien zou hij voorzien moeten zijn van de juiste verlichting en kentekens. En voor hij van de grond op stijgt moet hij onderzocht worden op mogelijke verstekelingen. Een ballon te zijn is wa^ gemakkelij ker. „Op die wijze hoef ik niet hoger dan 200 voet te vliegen en zal ik binnen de perken der wet blijven zolang ik uitge rust ben°met een apparaat dat mij au tomatisch moet laten leeglopen ingeval ik van mijn anker zou losraken", zegt Routh laconiek. We hebben Routh zien oefenen. Met gestreken vleugels beklom hij een draag, bare ladder, zette zijn propeller aan, sprong in de lucht en landde halverwege Primrose Hill tussen het lange gras. Aeronautisch gesproken was het meer zweven of springen van een ladder. Maar Routh houdt hardnekkig vol dat het vliegen is. Na 24 pogingen gaf hij het op. „Dat i's genoeg voor vandaag", zei hij] niet helemaal bevredigd ,,Nou moet ik mij nog verzekeren". En dat werpt weer een probleem op. De Albert Hall heeft zijn publiek in de zaal verzekerd tegen vallende stenen, maar niet tegen vallende Rouths. W. J. MUKRING De schaakgeschiedenis kent vele merk- waardige coïncidenties. Zo werd in 1933 een party tussen Mentges en Gitzen be kroond met een schoonheidsprijs; de ju ry noch de spelers waren bekend met het feit, dat deze party precies eender reeds in 1909 was gespeeld tussen Marshall en Burn in het toernooi te Parijs. In een partij tussen Jorgensen en So- rensen uit het toernooi te Kopenhagen 1945 werd een stelling bereikt, die ge lijk was aan een probleem van al-Adli, dat gepubliceerd staat in een Arabisch manuscript uit de 9e eeuw. Heel frap pant is een tweetal problemen, dat eens ingezonden werd voor een compositie- toernooi. Het ene probleem was van' de Amerikaan Mackenzie en het andere van de Engelsman Lane. De stellingen waren praktisch gelijk, de oplossingen totaal gelijk, maar het merkwaardigst was wel, dat beide componisten blind waren. Coïncidenties dus in partijen, compo sities en problemen. In de openingen komt een dergelijke samenloop van om standigheden meer voor, getuige de vele markante openingsvallen. De onder staande partijen illustreren in dit ver band een bepaald originele coïncidentie. In beide duels wordt dezelfde opening gespeeld en beide witspelers speculeren op verovering van de koningstoren. De beide zwartspelers straffen op gelijke wijze het witte avontuur af Het zijn zeer aardige partijen met spannende complicaties! Wit: Stahl Zwart: Zinn Gespeeld te Magdeburg 1964 Spaans 1. é2-é4, é7-é5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. Lfl-b5, f7-f5 4 Pbl-c3, f5xé4 5 Pc 3xé4, d7-d5 6. Pé4-g3 (Juist is 6. Pé5:. Wit verovert met de tekstzet wel de kwaliteit, maar ziet hier bij over het hoofd, dat zijn dame ver loren gaat). 6 é5-é4 7. Pf3-é5 Dd8-d6 8. Pé5xc6 (Met 6. Lc6:+ gevolgd door 7. d4 had wit nog op de rechte weg kunnen blij ven). 8.... b7xc6 9. Ddl-h5-f, g7-g6. Stelling na 9 g7-g6. Een artillerie-raketf de zogenaam de Honest Johneen Amerikaans wapen, waarmee de Duitsers mo gen oefenen. Dit is het tweede verhaal, dat een van onze redacteuren schreef, naar aanleiding van zyn bezoek aan de Bundeswehr. Ditmaal brengt hij een bezoek aan het landleger. Zyn con clusie: de sfeer is hier heel wat opener dan men dank zy het rapport Heije verwachtte. to's, allen waren ze „wehrpflichtig" en blij als het erop zou zitten. ,,Men zou deze zelfbewuste jonge men sen ook niet meer kunnen benaderen via Kadaverdiscipline en drihnethoden,' merkte een van de officieren op Wij leggen de nadruk op kameraadschap en karaktervorming wij willen van de ze mensen goede burgers maken. De incidenten uit het rapport Ileije zijn uitschieters Een leger in beweging blijkt een ge makkelijker observatieobjedt te zijn dan een kazerne. Rijdend door het liefelijke Würtembergse landschap, waar over een terrein van tientallen hectaren manoeuvres werden gehou den, waren we in staat de samenwer king tussen officier en minderen gade te slaan. Die leek ons uitstekend. De mannen werkten hard en efficiënt, de officieren sloegen tegenover hen een prettige toon aan. Er was niets merkbaar van afstandnemen of van angst om de meerdere te mishagen. Hier werkten mannen onder elkaar aan eenzelfde taak en in uitstekende harmonie. Iedere commandant, zo bleek, was verantwoordelijk voor de opvoeding van zijn mannen en hij had zelfs de vrij heid een eigen methode te ontwikkelen. Zo spraken wij een majoor, die nieu we rekruten de eerste week in burger kleren liet rondwandelen om ze daar na in de gelegenheid te stellen even tuele klachten in te dienen, die dan uitvoerig besproken werden. HET HOOGTEPUNT van deze ma noeuvredag was het aanvoeren per helicopter van troepen langs een bos rand. Men had ons naar een gunstig punt gedirigeerd, waardoor wij van deze lan dingen getuige konden zijn. In afwach ting van wat komen ging, trokken de meesten van ons hun jasje uit en gin gen er lekker lui bij liggen Een frene tiek geloei stoorde onze vroegzomer- overpeinzingen. Voor we het wisten, waren we omringd door zeven neb cop ters, die de gasten aanvoerden die eveneens getuige van de oefening zou den zijn Onder hen bevond zich de bevelvoerende generaal, die aan de journalisten wenste te worden voorge steld. Daar schiet je dan ja jasje weer bij aan. „Hoeft niet hoeft niet" gaf de ons begeleidende officier te kennen, „de generaal is ook in werktenue Waar op wij met opgerolde hemdsmouwen de hand drukten van de leider van de oefening. ,,Dat bedoelde ik nu met democratie in het leger", zei een der officieren later. „Maar democratie is niet alleen e: zaak van uiterlijkheden',, gaf iemand terug. Wy zullen vandaag beginnen met de uitslag van St. Vincent afdeling Zuid met 3897 duiven: 1 G. van de Weygaert te Fijnaart, 2 en 18 A. Free te Nieuw Vos- semeer, 3 M. de Baat te Steenbergen, 4 H. Smits te Waspik, 5 Jan Cools te Nieuw Vossemeer, 6 H. van de Velde te Loon op Zand, 7 Trommel en Van den Bogaard te Stad aan 't Haringvliet, 8 M. Ververs te Kaatsheuvel, 9 W. Hollemans te Stryen, 10 M. Christiaens te Eindhoven, 11 N. Pijnenburg te Goirle, 12 A. Metaars te Rijen, 13 Thijs van Oers te Langeweg, 14 J. Arts te Eindhoven, 15 G. Smeets te Maasniel, 16 H. Oostenrijk te Hei ningen, 17 Th. de Bok te Eindhoven. 19 A. Verwater te Langeweg, 20 .1. Lam- bregts te Roosendaal. En voorts 21 A. Roosendaal te Numans- dorp, 22 Gebr. Geers te Lepelstraat, 23 G. van de Goolberg te Etten, 24 en 33 G. Schrauwen te Kaatsheuvel, 25 J. Crezee te Moerdijk, 26 J. Bloemen te Meerssen, 27 A. de Greef te Nieuw Vossemeer, 28 A. van de Weegen te Steenbergen, 29 G. de Hoogh te Oosterhout, 30 J. Heijboer te Nieuw Vossemeer, 31 J. van den Broek te Eindhoven, 32 M. Minnaard te Krab- bendijk, 34 P. van Stratum te Hooger- heide. 35 Jan van Geloven te Tilburg, 36 M. Buuron te Halsteren, 37 J. Theelen te Buggenum, 28 A. Trommelen te Dongen, 39 J. Donders te Oisterwijk 40 P. Quist te Den Bommel, 41 M. Barendrecht te Puttershoek, 42 Staf Dusarduyn te Groede, 43 A. Stoffelen te Steenbergen, 44 P. Mangnus te Steenbergen, 45 G. van de Spelde te Eindhoven, 46 R. Thomas te IJzendijke, 47 Ko Baeckeland te Roo sendaal, 48 P. Buuron te Bergen op Zoom, 49 J. Langenberg te Breda en 50 W. Luten te Beek (L.). Winnaars van de auto's zijn W. van 't Hoff te Nijmegen (noord) en Jan Cools te Nieuw Vossemeer. (zuid). Op de nationale Chateauroux waren 5177 duiven ingezet (3807 in noord" en 1370 in zuid). De vermoedelijke overwinnaar m zuid zal niemand minder zijn dan de zeer sterke fondspeler A de Putter te Cad- zand. Wegens de drukte op de- boerderij, hoort men slechts af en toe van hfm. Maar als hij van zijn kot af komt, is het meteen raak ook! Van deze plaats onze hartelijke geluk wensen. Hier zijn de vroege meldingen: Piet de Smit te Sluis 14.30, A. de Putter voor noemd te Cadzand 14.35 René Verstraeten te Oostburg 14.38, Van den Hemel te Philippine 14.42, Becu te Groede 14.54, Van peenen te Souburg 15, Hees been te Putte 15.03, Hoeven te Terneu- zen 15.05, Moerman-Van Diesen te Terneuzen 15.16, J. Smit te Terneu- zen en P. Buuron te Bergen op Zoom 15.18, A. van der Zande te Halsteren 15.14, De Jong te Ossendrecht 15.19, Nieuwenhuyzen te St. Philipsland 15.22, Overbeeke te Hoogerheide 15.35, Bro- catus te Steenbergen 15.40, Van Cauld te Etten, Van Peer te Etten en Timmers te Moerdijk 15.45, Baart te Goes 15.53, Trommelen te Dongen, Van Helmond te Made en Minke te Roosendaal 15.58, Hanegraaf op de Hank 16.04, Jan de punt is niet zo best geweest; het eten was nergens best. Diezelfde maaltijd aten ook de leidinggevende officieren. We zouden ons kunnen voorstellen, dat een Nederlands soldaat dit eten weige ren zou. Er werd voor noch na de maaltijd stilte in acht genomen voor het gebed. Maar hier in Münsingen was de maal tijd goed en gevariëerd en we nemen maar aan dat dit niet ter ere van ons bezoek zo was. Aan deze tafel zaten officieren en minderen met de journalisten dooreen: er heerste hier een geest van openheid en vrijmoedig heid. Men is hier feitelijk op Frans terri toir, want in Münsingen resideert de Franse commandant van de bezettings zone. Vandaar, aldus enkele officieren, dat de kazernegebouwen er zo verwaar loosd uitzagen. „De Fransen bouwen wel, maar ze onderhouden niets," melk ten ze op en al werd dit lachend ge zegd, men begreep dat het deze cor recte officieren ter harte guig, dat de 2aak hier in een staat van onderhoud verkeerde, die allesbehalve florissant was. Men deed na de maaliya dc pit tige ervaring op, dat men in de solda- tenkantine een pernod kon bestellen bij een Franse parachutist, die in zijn camouflagepak achter de toog stond en u tamelijk nonchalant glas en vtater toeschoof. „Maar verder gaat het wel met die samenwerking?" informeerden we. „Die is zonder meer uitstekend: de Franse commandant toont veel be grip voor onze merkwaardige positie hier. Tenslotte kunnen wij van deze manoeuvreterreinen gebruik maken dank zij hem. Juist hier kunnen we voe len. dat we Europese soldaten zijn De gesprekken hier waren vlot en zonder enige terughouding, al zullen de „jongens", die mede aan tafel za ten, wel zorgvuldig zijn geselecteerd. Maar men had in ieder geval de kans zonder meer gedachten uit te wisselen. Onze indruk die dag was dat er niet veel verschil is tussen de soldaten uit onze kazernes en die in Münsingen. De 22-jarige jongeman aan onze linkerzijde wilde het perse niet verder brengen dan korporaal. „Ik houd niet van het leger," gaf openhartig te kennen, ter wijl zijn kapitein aan de overzijde van de tafel toeluisterde. „Voor ik in dienst ging, ben ik geslaagd voor belasting inspecteur. U begrijpt, dat ik weinig voor het uniform voel." Maar de vaandrig aan de andere kant heeft wel degelijk zijn idealen als toe komstig officier. Hij is dan ook vrijwil liger. Hij komt uit oost-Duitsland, dat hij, vóór de muur er stond, heef* kun nen verlaten. Hij heeft in West-Berlijn zijn middelbare school doorlopen en wordt nu beroepsofficier. Hij wil zich inzetten voor de „bevrijding" van Oost- Duitsland. ER ZIJN ER MEER, die het vak van officier kiezen. Maar. aldus klaagt de legerleiding, er is te weinig aanvulling; het beroep van soldaat staat in deze welvaartsstaat laag geno teerd. Wij hebben een kolossale behoef te aan goede officieren, maar het bur gerleven biedt betere vooruitzichten Velen worden officier per traditie, maar het gros van de Duitse jongeren moet van de dienst niet veel hebben. Waar we ze ook aanspraken: op de 'tanks, bij de artillerie, op de legerau- Idem op Creil: 1 C. Driessen, 2 en 7 J. Theeuwes, 3 W. Laros, 4 en 5 F. van Hoppe, enz. (Van onze redacteur) EIGENLIJK IS het landleger het enige wapen geweest, dat tij dens dit bezoek journalistiek een beetje intensief bewerkt kon wor den. De Marine lag geheel in de sfeer der officieren; het luchtwa- pen had op de dag van ons bezoek vrijaf in verband met „Der Tag das 17en Juni", de herdenking van de opstand in Berlijn. Een joviale commandant ontvi.ig ons die avond op het manoeuvreterrein van Münsingen een tachtig kilometer van Stuttgart, hij hield daar een veertien daagse oefening. Er was een maaltijd, die we de beste kunnen noemen, die we al deze dagen in de kazernes kre gen voorgezet. Onze ervaring op dit Rust tijdens de oefening den Bramen Heyde te Made 16.05, Gebr. Aarts te Gilze en A. de Bever te Vught 16.09, Jac. de Kort te Ulvenhout 16.15 enz. Naar u ziet hebben de kampioenen uit Breda het zowel op Chateauroux als op St. Vincent zo maar treurig afgegeven. Zij schijnen echter hun leven te willen beteren op Dax. Maandag gaan de duiven het lucht ruim in voor Barcelona internationaal vijf landen. De beste duif van alle tijden op dit concours, de vale Bricoux van Adelin Demaret te Ottignies, zal dit jaar niet meer aan de start verschijnen. Hij ver blijft thans in de kweekhokken D.D.D. te Dikkebus achter Yperen in West- Vlaanderen. In 1962 vloog deze kerel de eerste prijs internationaal met veertig minuten los, in 1963 deed hij het dunne tjes over: eerste prijs internationaal met ruim anderhalf uur los vooruit. De beste spelers op dit vanouds be roemd concours zijn de laatste jaren ge weest Albert Gorin te Ramegnies en Antoine De Lange te Pont de Loup bij Charleroi; zij pakten series vroege dui ven. Vlakt echter ook Emiel Matterne te Overhespen niet uit. Ik ben eens kurieus wie er dit jaar de hoofdvogels zullen afschieten. Hier de uitslag van St. Vincent in de Bredase Bond: 1 J. Langenberg, 2 J. Marijnissen, 3 G. Kuyten (had er hazevet aan gesmeerd), 4 A. van de Sande, 5 A J. Borburgh, 6 Flip van Gageldonk, 7 en 18 F. Vlemminx, 8 Flip van Bakel, 9 C. van Achterberg, 10 A. M. van Steen, 11 G. Marijnissen, 12 Jos Horward, 13 A. Kleemans, 14 A. van Amelsvoort, 15 John Lutt, 16 A. Dekkers, 17 S. Dufornee, 19 Kees Brosens, 20 C. Leliard enz. Er vlo gen 423 duiven. Van Chateauroux wordt de eerste prijs gewonnen door de sterke combinatie Bos-Wennekers, opvolger Jac. Kauwen berg. Jan Rijken pakt 6, 17, 20 en 27, wat niet van de poes is. Hij speelt in hoofd zaak met het ras Van Tuyn te Antwer pen, bij wie hij overdag de duiven ver zorgt. Volgens dat het schijnt, heeft hij van deze oude crack al veel geleerd. De C. C. Bergen op Zoom zat met zijn traktement op Creil: 1 en 9 M.J. Jonkers 2 L. Stok, 3 J. Lindhout, 4 J. van Kaam, 5 A. van Bostelen, 6 A. Bogers, 7 A. Verbiest. 8 Gebr. Van Dessel, 10 P. M. Buuron enz. In Dongen heeft de grote kampioen A. Trommelen zeer lillek gedaan op Cha teauroux: 1, 2, 4, 7, 8, 10, 11, 16 enz., ik moest laten weten als dat hem bedankt is, 3 F. van Dongen, 5 A. Verharen, 6 A. Coremans, 9 en 11 C. Vereggen. De Oosterhoutse Bond op Creil met de complimenten van Willem Wijnings 1 H. van Zon, die de laatste tijd zeer hard pakt, er zal heel wat water in de Po moeten vloeien willen ze deze persoon van de bak af houden, 2 J. van Seeters, 3 M. Kuik, 4 en 10 j. Ackermans, 5 A. Tempelaars, 6 Gebr. Van Tilburg, 7 W. Vermeulen, 8 H. Fransen en 10 Gebr. Stoop enz. Er vlogen 852 duiven. En dan hebben we hier de C. C. Steen bergen op Creil met 431 duiven; het aan tal meters per minuut dat ze maakten was maar klein: I J. van Dijke, 2 Jac. van Dijk, 3 Th. Baartmans, 4 A. Schoute ren, 5, 7, 12 Gebr. Gorissen, 6 en 8 G. Zandboer, 9 en 10 Dorus Koetsenruyter enz. Ulvenhout op Creil met 301 duiven: 1 M. de Ruiter, 2 G. de Rooij, 3 W. van Oosterbosch, 4 A. Martens Ko., 5 J. Smeekens, 6 en 10 Koos de Kort, 7 Jan Antonissen, 8 en 9 J. A. Verheijen enz. Terheyden op Creil: 1 en 2 P. Looze idem op Chateauroux: 1 Frans Baard mans, 2 en 3 D. Razenberg (de vete raan). Deze vetert nog aardig mee. Loon op Zand op Creil: I N. Damen, 2 en 6 H. van der Linden, 3, 7, 13 M. Vera, 4 en 8 J. van Seters, 5 J. van Broekhoven. Tot slot de kampioenen uit Dinteloord. Op Creil: 1 en 3 Jac. Geilings, 2 en 7 G. Houtepen, 4 C. van der Weegen, 5 L. Hartman. Idem op Chateauroux: 1 en 5 Jac. Donkers, 2 L. Hartman, 3 D. Bolluyt, enz. Allemaal goeie. DEN BRUINEN 10 Lb5xc6+, Dd6xc6 11. Dh5-é5+, Ké8-f7 12. Dé5xh8, Pg8-f6! (Bij de voorberekening van wits com binatie had Stahl de kracht van de tekstzet onderschat. De witte dame zit nu in de knel). 13. h2-h4, Lf8-g7 14 Dh8-d8, Lc8-b7 15. Dd8xa8, Lb7xa8 en wit gaf zich gewon nen. Wit: Ruban Zwart Madles Gespeeld te Minsk 1964 Spaans 1. é2-é4, é7-é5 2. Pgl-f3, Pb8-c6 3. Lfl-b5 f7-f5 4 Pbl-c3, f5xé4 5. Pc3xé4, d7-d5 6. Pf3xé5. (Dit is dus de juiste voortzetting, in de vorige partij gebeurde 6. Pg3). 6.... d5xé4 7. Pé5xc6, Dd8-d5 8 c2-c4, Dd5-d6 9. Pc6xa7+, Lc8-d7 10. Dd'l-h5+. (Voorbarig ook Stahl beging in de vo rige partij deze uitval, die hem snel noodlottig werd. Juist was volgens de theorie 10. Ld7:+. Dd7: 11. Pb5, Pf6). 10.... g7-g6. Stelling na 10 g7-g6. ontstaat een voor zwart eenvoudig ge wonnen pionneneindspel. Schaakraadsel In de onderstaande diagramstelling staat zwart materieel duidelijk beter, maar wit heeft als compensatie een machtig positievoordeel door de harmo nisehe opstelling van zijn stukken. Het is zelfs zo. dat de witspeler met een grandioze combinatie de strijd te zijnen gunste kan beslechten. Bij deze executie speelt merkwaardigerwijs de witte pion op h3 de hoofdrol. Wit aan zet en wint. Oplossing De geestige winstvoering luidt als volgt: 1. Ké4-f5, Dh8-f8 (Gedwongen; na 2. Pf6:+ dwingt nu het dame-offer 2 Df 6:+ remise af 3. Kf6: en zwart staat pat) 2. Pé8-g7-K Df8xg7 3. Ld7-é8+, Dg7-g6 4. Lé3xg6-f h7xg6-f 5. Kf5xf6, g6-g5 6. Kf6-f5, g5-g4 7. h3xg4 mat (Gru- ber). 11. Lb5xd7+, Dd6xd7 12 Dh5-é5+, Ké8-f7 13. Pa7-b5, c7-c6. (En niet 13 Lg7 wegens 14. Dc7: en wit bereikt een gunstig eindspel). 14. Dé5xh8. (Nu was op 14. Pc3 gevolgd 14 Lg7 en zwart staat dan overwegend). 14Pg8-f6. (Dameverlies is niet te vermijden, maar als materiële compensatie ver krijgt hij hiervoor 2 torens. Wit gaat echter ten gronde aan het feit, dat zijn stelling achtergebleven is in ontwikke ling). 15 Pb5-c3, Ta8-é8 16. b2-b3, Lf8-c5 17. Dh 8xé8+, Kf7xé8 18. h2-h3. (Beter was in ieder geval 18 0-0). 18.... Dd7-d3 19. Thl-fl P'f6-h5 20. (Gericht tegen de dreiging 20 Pf4. Wit staat volkomen hopeloos). 20 Lc5-d4 21. Lcl-a3, é4-é3. (Breekt iedere weerstand). 22. f2xé3, Ld4xc3 23. d2xc3, Dd3xé3+ 24. Kél-dl, Dé3-d3+ 25. Kdl-el, Dd3xc3+ 26 Kél-f2, Dc3xg3+ 27. Kf2-é2, Ph 5-f4+ 28. Tflxf4. (Gedwongen). 28.. Dg3xf4 z9. Tal-él, Df4-h2+ JO. Ké 2-d3+, Ké 8-d8 31. La3-é7-f, Kd8-dJ 32. h3-h4 Dh2xa2 33 Kd3-c3, Da 2-f2 34. Tél-é4, Df2-f3+ 35. Kc3-d4, Df3xé4-h en wit gaf zich gewonsen. Na 36. Ké4:, Ke7.

de Stem | 1964 | | pagina 10