RUIME MEERDERHEID IN CONGRES Wet op burgerrechten Fotograaf opgepakt V.S. geldig SCHETSONTWERPEN AL KLAAR Rotterdam zoekt water in de Biesbosch Bedreiging voor de recreatieplannen Commissie wil (serieus) vliegende-schoteldebat bont Koningin bij spastische kinderen Wij kunnen alles leveren, tot zelfs de duivel toe.... Pers boos op Sovjetpremier Paus Paulus moet kalmer aan doen Leger zocht naar wapen Ze komen uit het westen55 (f 1.800.000) jLdJ zomerprijzen 5C 9C DAGBLAD VOOR ZEELAND Pochende Kroestjev tot Noren: Zuidvietnamees legerkonvooi in hinderlaag NIET DON CARLOS Franco ontving prinses Irene en echtgenoot Koel weer Schot in Bnnnik Vogelwaarde haalt strop bij faillissement Zomer prijzen BONTMANTELS Extra vakantie- aanbieding 14 lult. l?er- "Lik |5C HERTROUWEN "uropa beschikt u over 8500 dealersin Nederland over 1180. Bij Renault profiteert ale garantie van 6 maandert ilometerbeperkinginclusief onderdelen en arbeidsloon HNG •p. gratis de R 8 -folder. n open envelop (waar van 7 ct.) opsturen t Nederland N.V^ 224, Amsterdam. i geldt„af Amsterdam". 104e JAARGANG No. 24620 Vcor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur t Drs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau t Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 VttJDAS i Jtftl <964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, exel. 0,25 incasso; 11,85 per poet exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 «ent- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De kleine Duitse persfotograaf Mickey Bohnacker kwam er aan vankelijk niet aan te pas, toen de Beatles in Frankfort arriveerden op doorreis naar Londen. Geluk kig bood een fors gebouwde agent uitkomst. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft de wet op de burgerrechten gister avond goedgekeurd. Nog dezelfde avond, tijdens een plechtigheid op het Witte Huis, heeft president Johnson de wet onderte kend. De televisie maakte daarvan een rechtstreekse reportage. Hiermee is een einde geko men aan de debatten in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, die een jaar duur den. Een jaar geleden had president Kennedy een eerste ontwerp bij het Huis van Afgevaardigden ingediend, dat in fe bruari met 290 tegen 130 stemmen werd aanvaard. De Senaat aanvaardde het ontwerp in gewijzigde vorm op 19 juni met 73 tegen 27 stemmen, waarna het naar het Huis van Afgevaardigden werd teruggezonden, om tenslotte don derdag definitief te worden goedge keurd. Er stemden gisteren 153 democratische en 136 republikeinse leden (totaal 289) vóór de wet, en 91 democraten en 35 republikeinen (126 totaal) tegen. Negergroepen hebben het plan te ken. nen gegeven om de wet onmiddellijk te beproeven. Ds. Martin Luther King zei dat hij met enkele blanke vrienden zou gaan lunchen in het restaurant in St.-Augustine, waar hij vorige maand werd gearresteerd. De wet voorziet in federale hulp bij po gingen om negers gelijke rechten te ver lenen. Discriminatie van negers in ho tels, winkels en restaurants, evenals discriminatie bij tewerkstelling en lid maatschap van vakbonden, is nu ver boden. De minister van justitie krijgt meer macht bij invoering van rassengelijk- heid op de scholen. De wet bekrachtigt, voorts het stemrecht van de negers. Een vrolijk babbelende Kroestjev heeft gisteren op zijn tournee door Noorwegen gezegd dat Rusland met zijn onbeperkte hulpbronnen in staat is om alles te ver kopen „behalve bananen". Tegen de directeur-generaal van een grote fabriek merkte de Russische pre mier op: „Wij kunnen alles wat u maar wilt leveren. Wij kunnen een duivel voor u maken, zeg ons alleen wat voor soort duivel u wilt, welke kleur en wat voor horens". Kroestjev kan ook niet nalaten zijn ge- poch aan te dikken door de Noren te kleineren. Hij zei namelijk niet de fa briek te willen kopen die hij zo even had bekeken. Een dergelijke fabriek de grootste Noorse kunstmestfabriek is te klein voor ons, aldus Kroestjev. „Wij zouden zelfs niemand kunnen vin den die directeur zou willen zijn van zo'n klein fabriekje", zei hij. Premier Gerhardsen van Noorwegen viel hem op dit punt ad rem in de rede door te zeggen: „Voor zulke kleine fa briekjes kunt u toch Malenkov als direc teur benoemen?". Zoals men weet is de vroegere premier ergens weggeduwd als directeur van een centrale. Malenkov is daar de man niet voor, antwoordde Kroestjev. Guerrillastrijders der Vietcong hebben op klaarlichte dag een Zuidvietnamees legerkonvooi aangevallen en 34 militai ren gedood of gevangen genomen. De uit 27 voertuigen bestaande colonne werd in de heuvels nabij An Khe, ongeveer 415 kilometer benoorden Saigon, vanuit een hinderlaag aangevallen. De guerrillastrijders werden tenslotte teruggedreven en lieten drie doden ach ter op het slagveld. Overigens heeft Kroestjev zich gisteren de woede op de hals gehaald van meer dan 100 verslaggevers door heel rustig een voor journalisten bestemde micro, foon in zijn zak te steken. De microfoon stond in een vertrek van de kustmestfabriek. De directie dacht dat Kroestjev er geen bezwaar tegen zou hebben als de verslaggevers het gesprek tussen hem en de directie zouden volgen. Maar zodra de Russische premier de mi crofoon zag stak hij hem in zijn zak. Daar bleef het ding zolang hij zich in het vertrek bevond. 22 7* Franco heeft op een opvallende manier te kennen gegeven dat hij niet bereid is in te gaan op de pogingen van Don Carlos de Bourbon Parma de Spaanse troon te bestijgen. De generalissimus heeft namelijk op dracht gegeven de naam en titel van de prins uit de lijst van de door hem ontvangen bezoekers te selitappen en ervoor in de plaats te zetten: „Prinses Irene der Nederlanden en haar echt genoot". Eergisteren werden de prins en prinses door het officiële persbureau en de nationale radio-omroep aangeduid als „zijne koninklijke hoogheid prins Car_ los Hugo de Bourbon Parma en zijn echtgenote prinses Irene". Franco hoor de deze aanduiding en gaf onmiddellijk opdracht tot wijziging van de officiële lijst. Tot hun verbazing lazen waarnemers in Madrid gisteren de door de pers ge publiceerde lijst van personen die het Spaanse staatshoofd in het paleis El Pardo hadden bezocht. Onderaan de lijst stond: „Hij (Franco) ontving ook prinses Irene der Nederlanden en haar echtgenoot". Het. bureau van de maestro di camera van Paus Paulus VI heeft gisteren be kendgemaakt dat in de periode van 9 tot 20 juli alle audiënties afgelast zijn, be halve de wekelijkse audiëntie op woens dag voor de pelgrims en toeristen in de Vaticaanse basiliek. Een reden voor deze maatregel is niet gegeven. Welinge lichte kringen in het Vaticaan zijn even wel van mening dat de Paus rust nodig heeft. DE BEATLES hebben gisteren bij hun terugkeer in Londen, na hun tournee door Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid. oost-Azië, een zeer matig welkom gekre gen. Er waren maar ruim honderd „fans". Bang dat hun populariteit tanende is zijn de Beatles evenwel niet, zeggen ze. ZOR1N, de Russische afgevaardigde in de Geneefse ontwapeningsconferentie, heeft gisteren fel geageerd tegen het NAVO-plan een multilaterale kernvloot te vormen. „Dat geeft West-Duitsland de kans over kernwapens te beschikken", zei hij. OPSTANDIGE steden in Algerië zijn thans door regeringstroepen bezet. De leider van het vierde militaire district was Ben Bella ontrouw geworden. Hij i's vervangen. Wat zijn manschappen zullen doen is nog niet bekend: hem trouw blijven of de regering. Weersverwachting van het K.N.M.I. gelo'g, tot vanavond: Tijdelijk meer bewolking, maar geen regen van betekenis. Matige, noortlen van het land later tijdelijk krachtige wind, aanvan kelijk westelijk, later noordweste lijk. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.57 uur Maan onder 22.08 uur. Morgen: zon op 4.33 uur. Maan op 6.40 uur. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM zoekt een oplos sing voor de drinkwatervoorzie ning in de Biesbosch. Hieromtrent bestaan intensieve contacten met het provinciaal bestuur van Noord, brabant en de instanties, die met de Biesbosch te maken hebben. Dat zijn er nogal wat, omdat het Rotterdamse plan raakt aan aspec ten zoals rijkswaterstaat, land bouw, recreatie, natuurbescher ming. Er zijn reeds diverse schets ontwerpen voor het grootse plan klaar". Deze informatie verstrekte het secre tariaat van het Rotterdamse waterlei dingsbedrijf op de nogal alarmerende geruchten, die in en om de Biesbosch de ronde doen en die nauw bij de Biesbosch betrokken instanties in staat van opwin ding hebben gebracht. Want men vreest en wellicht niet ten onrechte dat het Rotterdamse project wel eens een rigoureuze doorbreking zou kunnen in houden van de in vergevorderde staat van voorbereiding verkerende aanpas- singswerken voor de Biesbosch in ver band met de Deltawerken. Het is geen wonder overigens dat er opwinding over de plannen van Rotter dam is ontstaan, omdat men het oog heeft laten vallen op het zuidelijk ge deelte van de Brabantse Biesbosch, dat terecht geldt als het schoonste natuur gebied van de zoet-waterdelta, die uniek is in Europa. Volgens de reeds vrjj concrete plannen van Rotterdam (de schetsontwerpen la ten er geen misverstand over bestaan) is het de bedoeling in het zuidelijke ge deelte, omsloten in grote lijn door het Gat van de Vissen en van de Noorder klip, Steurgat, Spijkerboor en de Amer een drietal enorme waterreservoirs aan te leggen. In een verder stadium wordt volgens de schetsplannen zelfs gedacht aan een vierde groot reservoir in de noordelijke Biesbosch. Dat zou gaan betekenen, dat de reservoirs omsloten zullen gaan wor den door machtige dijklichamen en dat er diverse kunstwerken tot stand zullen moeten komen. Met enorme pijpleidingen zullen reservoirs verbonden worden met Rotterdam. „Rotterdam heeft in Noordbrabant alle begrip gevonden voor de moeilijk heden rond de drinkwatervoorziening van de stad, maar er zijn nog geen de finitieve beslissingen gevallen, gezien de vele aspecten, die aan het plan vast zitten", aldus het secretariaat van het Rotterdamse waterleidingsbedrijf. Wat moet er met het Rotterdamse pro ject in zicht terecht komen van de plan nen voor de aanpassingswerken in de Biesbosch? Bestaat er geen grote kans, dat deze plannen door Rotterdam danig Gisteren heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Mytyl school te Utrecht. In de hal van het gebouw speelden de tienjarige Carla Braun (staande) en de elf jarige Greet Noordenburg voor de hoge bezoekster op een blokfluit. (Van onze verslaggever) De rijkspolitie te Bunnik zoekt naar een donkergrijze „lelijke eend", die in de nacht van zaterdag op zondag door de 17-jarige scholier Rudie Beens is ge zien, toen hij door een pistoolschot ge wond in de ambulance van de Utrechtse G.G.D. werd gedragen. Veel houvast heeft de politie op dit moment niet. In middels is het leger in de omgeving van de Vossegatsedijk. de plaats waar het schot viel. actief geweest. Tien soldaten en een sergeant, afkomstig van de Genie, school te Soesterberg, hebben gisteren met mijndetectors, die ook op koperen voorwerpen reageren, naar een huls van de afgevuurde kogel die Rudie trof ge zocht. Er is echter niets gevonden. De sloot die bij de Vossegatsedijk loopt, is leeg gepompt. Men hoopte daarin het pistool te vinden. Alle pogingen zijn op dat punt tevergeefs geweest. De Bun- nikse politie hecht overigens bijzonder weinig waarde aan een inmiddels ge vonden bromfiets, waarvan de versnel ling defect is en de benzinetank leeg. Een verslag van 187 pagina's over de destijds geruchtmakende „vliegende schotels", opgesteld door een particu liere commissie, is bij het Amerikaanse congres ingediend. In het rapport wordt beweerd dat de Amerikaanse lucht macht de resultaten van het onderzoek naar deze verschijnselen zou hebben verdoezeld. De nationale commissie van onder, zoek naar deze verschijnselen wil in het congres een debat uitlokken over de „Ufo's" (unidentified flying objects). De commissie wil een grootscheeps wetenschappelijk onderzoek ter ophel dering van de verschijnselen. Zij zegt dat er genoeg bewijzen voorhanden zijn voor het werkelijk bestaan van onbe kende vliegende voorwerpen. Het on derzoek zou tot nu toe in hoofdzaak door de negatieve houding van de Amerikaanse luchtmacht zijn verhin derd. Deze zou misleidende statistieked hebben gepubliceerd en onjuiste tegen spraak hebben geuit. De luchtmacht spreekt dat tegen. Ze heeft een permanente commissie, die op wetenschappelijke manier alle meldin gen van „vliegende schotels" onder zoekt, zegt ze. Slechts een tot twee pro cent van alle meldingen konden niet worden opgehelderd. De „schoteljagers" maken zich niette min zorgen over een mogelijke toevals- oorlog, veroorzaakt door „vliegende schotels". Tot nu toe zijn in negentien gevallen op radarschermen vliegende voorwerpen waargenomen, die er bijna altijd rond, ringvormig, elliptisch of si- gaarvormig uitzagen. Bijna steeds wor den zij beschreven als „lichtgevend" of stralend, met doorsneden tot 30 meter, geluidloos en langzaam, maar ook dik wijls vliegend met vele malen de snel heid van het geluid. Uit ongeveer 5000 beschikbare waar nemingsverslagen zijn er 746 uitgezocht, waaronder het eerste geschreven ver slag over twee vliegende schotels, die op 6 augustus 1060 zouden zijn waar. genomen. Verreweg het grootste deel der waarnemingen is afkomstig van vliegers en geleerden. Met nadruk ver zoekt de commissie zich afzijdig te hou den van „niet-serieuze verenigingen", die een fantasie hebben die zelfs niet terugschrikt voor beweringen over ge sprekken met bemanningen van vlie gende schotels, afkomstig van Mars. De commissie telt maar weinig leden die geloven aan de mogelijkheid dat de vliegende schotels van andere hemel lichamen afkomstig zouden zijn. De meeste vliegende schotels zijn waargenomen in Californië. Nieuw- Mexico en Florida. Dat zijn de Ameri kaanse staten met bijzonder intensieve zonnestraling. In Washington geloven enige officiële militaire waarnemers dat de bestuurde vliegende schotels afkom stig zijn uit het westen. (Van onze verslaggever) Naar wij uit vertrouwde bron hebben vernomen is gistermiddag de beslissing gevallen over het faillissement van de Verenigde Nederlandse Textielbedrijven J. W. Meyerink en Co. te Winters wijk, dat ook een bedrijf heeft in Stoppeldijk in de Gemeente Vo gelwaarde. Over een en ander zijn nog geen offi ciële verklaringen uitgegeven. Evenmin is het personeel ingelicht. Dat zal. onge veer 50 man sterk, in ieder geval van daag nog op het werk verschijnen. Het faillissement van „Meyerink" be tekent een zware strop voor de gemeen te Vogelwaarde, die zich enkele jaren geleden voor 1.800.00 garant heeft ge steld, toen het bedrijf zich in de gemeen, te Vogelwaarde wilde vestigen. Gisterayond is voor deze gelegenheid een speciale besloten raadsvergadering gehouden. De vergadering heeft ongeveer een uur en een kwartier geduurd. Wat voor de gemeente Vogelwaarde de pre- ciese consequenties zijn van het faillis sement is nog niet bekend. Er schijnt nog druk overleg te zijn tussen de gemeente, het bedrijf en het college van G.S. van Zeeland, dat zich de zaak uiteraard ook nogal moet aantrekken. Naar verluid is de weverij van het be drijf reeds de vorige week vrijdag stil gelegd. Bekend is dat het bedrijf te kam pen heeft gehad met personeelsschaarste, maar dit zou geenszins in verband staan met de liquidatie van het bedrijf. in de war zullen worden gestuurd? Is het niet op zijn minst prematuur om b.v. beslissingen te gaan nemen over de Oostwaard, waarvoor de aanpassings plannen gereed liggen en waarbij de Hankse jachthavenplannen bijzonder nauw betrokken zijn i.v.m. de afsluiting van de Oostkil? Hoe staat het met de grote belangen die de landbouw in de Biesbosch heeft, wanneer het Rotterdamse plan doorgang zal vinden? Komen de recreatieplannen die men met name voor de zuidelijke Biesbosch heeft niet ernstig in het ge drang? Het secretariaat van het Rotter damse waterleidingsbedrijf meent, „dat deze belangen in geen geval afbreuk zal worden jjedaan". Het mag waar zijn, maar men zal toch niet kunnen ontko men aan een ingrijpende operatie bin nen het natuurschoongebied van de Bra bantse Biesbosch. Intussen is het een merkwaardige zaak, dat er van alle kanten wordt gedokterd aan plannen, die binnen het Biesbosch- gebied moeten worden gerealiseerd, ter wijl de dokterende instanties niet of nauwelijks van elkaar weten of die plan nen elkaar dekken en of ze rekening houden met de verschillende belangen, die gediend moeten worden. Op de plattegrond van de Biesbosch hebben wij schetsmatig de plaatsen aangegeven waar volgens het schets- plan van Rotterdam de enorme wa terreservoirs zijn geprojecteerd. Het reservoir in het noordelijke gebied zou eerst in een later stadium aan de orde komen. (Advertenties) ZONNEJURKEN EN LINNEN REISPAKJES tKEN EN EISPAKJES Breda - Tilburg - Den Bosch hofleverancier GROTE MARKT 25 BREDA hofleverancier u o

de Stem | 1964 | | pagina 1