Irene en Carlos bij Franco; vervalsing Don Juans werk? GRAPEFRUIT Vijf jaar Castro kostte 12500 mensen het leven KAMER VOELT VEEL VOOR CAMPUS-TIL WIMBLEDON leukziekte wel beïnvloed, niet veroorzaakt door margarine Tour langs Rivièra Vergoeding was morele plicht Goldwater ver voor, Scranton toch optimist TSJOMBE informateur Rapport van Gasvondst is waardeloos onweerstaanbaar lekker! KORTER VAREN TUSSEN RIJN EN SCHELDE DAGBLAD VOOR ZEELAND NEDERLAND BELGIE Engelse bussen met Ooslduits schip naar Cuba Robert Kennedy blijft niet aan als minister Mindszcnty deze romer naar Rome? Verplichting tot STIKSTOF Koel weer huisvesting Bij oefening: Schot in gezicht van jongeman Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voorde doe-het-zelver TOP-TENNIS 104e JAARGANG Ne. 24627 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 2 JULI 1964 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwsfraat 41 telefoon 2893) iqnsdorp0 to km '-Hollandscf ..Die pi EWillem. i stad Ooltgensplaat0 (olkerak Dinteloord Steenbergen Tholen O os ter- Ischeld» W cWoensdrecht J 11 srocmuG met Bath V^BINNENVAWSIUIS tow VEU0B6K 01 JK schel 'zandvffó'*'^* Ekeren ANTWERP! VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN UIT DE WERELD Wouw Bergen op Zoom ^\HAV£NMEr W SLOVEN Lilloo Hoeve- o tl o nen Ka oo VPELTl6350S| Dit kaartje geeft een duidelijk overzicht van het tracé van de Schelde-Rijnverbinding, die bin nenkort in uitvoering zal komen. Zoals bekend nam de Tweede Ka mer deze week het wetsontwerp tot goedkeuring van de nieuwe verbinding aan. Alleen in België moet de zaak nog In de volksvertegenwoordi ging komen, hetgeen waarschijn lijk pas deze herfst zal kunnen ge beuren. (Van een onzer verslaggevers) De verwerping door de Hoge Raad van het cassatieberoep ingesteld tegen de beslissing van het Gerechtshof te Den Haag, waarmee de buiten-vervolgstelJing definitief is geworden, betekent voor de directie van de Unilever een bevestiging van haar altijd beleden zekerheid, dat haar geen enkele schuld of blaam treft in de Planta-affaire. Nu de zaak door de beslissing van de Hoge Raad niet langer sub-judice is, toonde de directie zich bereid in een persconferentie volledig opening van zaken te geven. De zekerheid van haar onschuld put zij behalve uit de juridische afloop ook uit de volgende feiten: dat bij diverse experimenten achteraf meer dan 600 proefpersonen zonder schadelijke gevol gen de gewraakte boter met anti-spat- middel hebben gebruikt, en nog sterker, dat een onderzoeker zonder last te krij gen van ook maar een vlekje op de huid. een flesje emulgator heeft leeggedronken, een hoeveelheid voldoende voor vijfhon derd pakjes boter. Bovendien is gebleken dat slechts een- tiende van de Planta-botergebruikers de huidziekte heeft gekregen. De Unilever- directie is thans hoogstens bereid toe te geven, dat de emulgator is opgetreden een stimulator van ziekte-virussen, die reeds aanwezig waren in de personen die door gebruik van Planta-boter ziek zijn geworden. Aan deze 8075 oud.patiën- ten is een bedrag van 1.263.7-39 uitge keerd, zowel bedoeld als vergoeding van aantoonbaar gemaakte .kosten, als sraar- tegeld. De totale schade, die als gevolg Temidden van geruchten dat prins Carlos de Bourbon een brief zou hebben geschreven waarin de omverwerping van het Franco-regime wordt bepleit, is hij gisteren samen met zijn echtgenote, prin ses Irene, bij het Spaanse staatshoofd ont vangen. Een woordvoerder van de prins noem de de brief een vervalsing en de ont vangst van het paar door Franco is een kennelijke demonstratie van de zijde van de generalissimo om dat te bevestigen. Don Carlos zelf weigerde te bevesti gen of te ontkennen dat hij de brief heeft geschreven, doch woordvoerders van de Carlistische beweging in Madrid en van de man aan wie de brief was gericht, zeggen dat het en vervalsing in. De Carlistische woordvoerder zei „het is een volledige vervalsing". In Sevilla zei een woordvoerder voor de zieke Car- DE DRIE vakcentrales en de drie bouw arbeidersbonden bestuderen de mogelijk heid van een eigen bouwbedrijf. Dit heeft de vice-voorzitter van het N.V.V gisteren gezegd. HET REGIMENT Limburgse Jagers heeft gisteren het 150-jarig bestaan feestelijk gevierd met een grote reünie te Venlo, waaraan veel oudgedienden uit Zeeland. Brabant en Limburg deelnamen en een défilé. PRESIDENT DE GAULLE en prins No rodom Sihanoek van Cambodja zijn het eens over de noodzaak van een nieuwe internationale conferentie in Genève over Laos en overig Zuidoost-Azië. NEW YORK gaat gebukt onder een hitte golf die honderden mensen in ziekenhui zen heeft doen belanden. KROESTJEV heeft met de Paus een „hei- üg verbond" gesloten om het Marxisme- Eeninisme en het socialisme ten val te brengen en om Rusland met Amerika te verzoenen. Dit verrassende gezichtspunt is oat van het communistische partijblad van Albanië. listische leider Manuel Fal Conde, aan wie de brief zou zijn gericht: „De aan. tijging dat zulk een brief ooit zou zijn ontvangen door Manuel Fal Conde is volkomen vals en onjuist". De met een schrijfmachine geschreven brief zou op 22 mei door Carlos aan Fal Conde zijn geschreven vanuit de Canari- sche Eilanden, waar hij toen met prinses Irene op huwelijksreis was. In de brief zou hij hebben gezegd: „Ik moet toege ven dat u gelijk had toen u zei dat met Franco niets kan worden bereikt Ik geloof dat het ogenblik is gekomen open lijk met hem te breken en te beginnen met het nemen van maatregelen om zijn val door geweld te bewerkstelligen. De hartelijke groeten van Irene, die altijd heeft gezegd dat u gelijk had geen ver trouwen te stellen in Franco, die zij om goede redenen verafschuwt". Kopieën van deze brief zijn anoniem toegezonden aan verschillende buiten landse journalisten. Men is tot de ont dekking gekomen dat de graaf van Mel- gar, een adviseur van prins Juan de Bourbon, die eveneens rechten doet gel den op de Spaanse troon, een fotokopie van het document in bezit had. Indien het inderdaad blijkt dat de brief vals is, zou deze het werk kunnen zijn van aanhangers van Don Juan. De natio nale veiligheidspolitie zou de zaak in on derzoek hebben van deze affaire door Unilever werd ge leden, bedraagt 7,5 miljoen. Oud-directievoorzitter mr. C. G. T. Hey- ning deed op de persconferentie uit de doeken waarom de Unilever heeft be sloten om, nadat 7 autoriteiten van de Unilever waren gedagvaard wegens over treding van het margarinebsluit en de keuringsverordening, een bezwaarschrift in te dienen. Een vrijspraak na een openbare be handeling zou veel meer indruk gemaakt hebben op het grote publiek. Toch koos de directie voor behandeling in raad kamer. omdat het ten eerste nooit pret tig is om in het openbaar beschuldigd te worden, ten tweede, omdat de directie in zekerheid van haar onschuld behoefte had aan een moedig standpunt: uit de rechtspraktijk is namelijk gebleken dat een bezwaarschrift alleen dan succes heeft, wanneer duidelijk blijkt dat er voor de vervolging niets in zit. Wat de schadelijkheid van de emulga tor betreft en de schuldvraag, merkte mr. Van Heyning op, dat talrijke proe ven in onafhankelijke laboratoria hier en in het buitenland geen enkele aan wijzing hebben gegeven voor bedenkin gen tegen Planta-rood. Vier jaren wetenschappelijk medisch onderzoek nadat in augustus 1960 de ziekte was uitgebroken hebben geen enkel tastbaar resultaat opgeleverd. Hoog stens bestond er enig houvast voor een conclusie ten deze in de zinsnede voor komend in een deskundigenrapport aan de rechter-commissaris: „Personen die Planta-rood aten hadden een grotere kans exantheen te krijgen, dan personen die geen Planta-rood aten". Zelfs de virus-theorie is niet meer dan een veronderstelling. Volgens rechtbank en hof is het bewijs van schade] ijkheid dan ook niet te leveren. De Unilever beschouwt het juridische bewijs van haar onschuld niet als een reden om nu te tornen aan de schade vergoeding. Al deze zaken zijn afgewik keld en de directie wenst er bepaald niet op terug te komen, dan wel er een stil zwijgende erkenning van schuld in te zien. Dat direct na het optreden van de ziek te een regeling voor schadevergoeding werd getroffen, was uitsluitend omdat de Unilever als fabrikant van een merk artikel het tot haar maatschappelijke ver antwoordelijkheid rekende, de schade te vergoeden, waarvoor haar merkartikel als oorzaak werd aangezien. De gewraakte emulgator, die ook in Duitsland destijds ziekte veroorzaakte, is nadien ook nog in Duitsland gebruikt, zonder schadelijke gevolgen. De ümleverdirectie is er ook daarom nog steeds van overtuigd dat deze emulgator niet schadelijk is, ook al ver dween in de loop van augustus 1960 de ziekte, nadat het Planta-rood uit de han del was genomen. Nochtans heeft Uni lever de emulgator achter slot en gren del van haar laboratoria gezet. Met de nationale republikeinse conven tie binnen 14 dagen in het vooruitzicht, weet de Amerikaanse senator Barry Goldwater zich reeds verzekerd van 690 aanhangers 45 meer dan nodig is voor de republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. De gouverneur van Pennsylvania, Scranton, die in een zwaar gevecht is ge. wikkeld om Goldwater van de kandida tuur af te houden, schijnt de moed niet te hebben verloren na Goldwaters verbluf fende overwinning in Illinois, waar 48 van de 58 afgevaardigden voor Goldwater stemden. De conservatieve senator waagt zich, ondanks de grote stemmen'meerderheid, nog niet aan de voorspelling van een zege. Zijn tegenstrever Scranton meent, dat een „beroep op het volk" de republi keinse kiesmannen nog wel tot andere gedachten kan brengen. Ook Cabot Lodge heeft de hoop, dat Goldwater zal worden verslagen, nog niet opgegeven. Vanaf de brug van zijn Oostduitse schip „Heinrich Heine" kijkt ka pitein Helmut Queisser (links) toe terwijl in de haven van Dagen ham in Essex de eerste zestien Engelse Leyland-bussen voor Cuba worden geladen. Het schip is gis teren naar Havana vertrokken. De firma Leyland, die een order voor 950 bussen van Cuba accepteerde ondanks de protesten van de Ver enigde Staten, kon geen Engels schip vinden voor het transport van deze bussen. Op de brug op de achtergrond staat nog een rijtje bussen te wachten. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft gezegd dat hij na de presidentsverkiezingen in november niet in zijn huidige ambt zal aanblijven. Kennedy die Londen aandeed op weg naar New York, werd de vraag gesteld of hij zich kandidaat zou stellen voor het vice-presidentschap. „Ik heb nog niet besloten wat ik in november zal doen wanneer de presi dentsverkiezingen plaatsvinden, of daar na. Maar ik ben niet van plan minister van justitie te blijven. Ik werd aange steld door president Kennedy en het schijnt mij toe dat president Johnson met andere mensen, door hemzelf benoemd, wil werken", antwoordde hij. De voormalige president van Katanga, Moise Tsjombe, is gisteren door presi dent Kasavoeboe van Kongo benoemd tot informateur. Tsjombe heeft de opdracht gekregen met de ooliiieke leiders besprekingen te voeren over de vraag wie de nieuwe iv.jiigojc.s». uvi ^angsregering zullen vor men. Het betekent niet dat aan 'Tsjombe verzocht is deze legering samen te stellen. De Ronde van Frankrijk trok gis teren langs de Franse Rivièra, waar de renners werden bewon derd door groepjes badgasten, die het zich langs de route gemakke lijk hadden gemaakt. Of de ren ners veel tijd hadden om de be wonderende blikken te beantwoor den valt te betwijfelen... De Hongaarse primaat kardinaal Mind- szenty zal de Amerikaanse legatie in Boedapest mogen verlaten op grond van een thans in voorbereiding zijnde over eenkomst tussen Hongarije en het Vati- caan betreffende het aanknopen van di plomatieke betrekkingen. De Hongaarse katholieke kerk zou ver scheidene concessies krijgen in ruil voor de vrije doortocht van de kardinaal naar Rome. Verwacht wordt dat de overeen komst deze zomer zal worden onderte kend. EEN AMSTERDAMMER, door de politie alleen „meneer H." genoemd, deed nu pas aangifte van diefstal van 40.000 gulden aan sieraden en 6500 gulden aan contan ten, twee weken geleden al gepleegd. snappingspogingen, slecht voedsel en me dische verwaarlozing. Volgens het genootschap bevinden zich thans meer dan 70.000 Cubanen in ge vangenissen, concentratiekampen of kam pen voor dwangarbeid. Van dit aantal is slechts eenderde berecht. Het aantal politieke vluchtelingen heeft inmiddels de 350.000 overschreden. Het grootste deel, 265.000. woont in de Ver enigde Staten. De rest woont verspreid over Zuid-Amerika en West-Europa. Volgens een schatting van het genoot schap van Cubaanse economen in bal lingschap heeft het bewind van Fidel Castro tot dusverre aan 12.535 personen het leven gekost. „Elke dag worden er zeven Cubanen vermoord of sterven aan de een of an dere vorm van geweld. Elke week ver dwijnen 278 mensen de gevangenis in en elke maand verlaten 5950 personen het land", aldus het genootschap. Deze cijfers zijn vergaard uit officiële Cubaanse publikaties. mededelingen van vluchtelingen, persberichten en inlich tingen van de Cubaanse ondergrondse. Sinds Castro op 1 jantfari 1959 de macht aan zich trok zijn ruim 4000 personen voor het vuurpeloton gevallen. 3460 per sonen zijn om het leven gekomen bij ge welddaden op hef platteland, terwijl in de steden bijna 2000 mensen slachtoffer zijn geworden van hun verzet tegen hel bewind. In gevangenschap zijn ruim 1100 mensen overleden, terwijl bij ontsnap-1 pingspogingen over zee 875 personen hetl* stioomt geen aardgas, zoals leven hebben verloren. i men vorige week aannam, doch stikstof. Na de vondst had men zich in noord- Nederland al bezorgd afgevraagd of wel licht de reusachtige „bel" van Slochteren zou kunnen worden afgetapt. Intussen wordt bij de R.D.M. in Rotter dam hard gewerkt aan de (.dure) instal latie om de spuitende gasbel onder con trole te krijgen. Dc gasvondst die het uit Amerika gekomen booreiland ,,Mr. Louie" bij Juist in de Duitse Bocht heeft gedaan, blijkt volkomen waarde loos te zijn. Uit het aangeboorde De doodsoorzaak in de gevangenissen wordt geweten aan mishandeling, ont. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige. later af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en west. Koel weer. Vandaag: zon onder 20.58 uur. Maan onder 21.11 uur. Morgen: zon op 4.32 uur. Maan op a 19 uur. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft zich woensdag met enthousiasme geschaard achter de plannen van minister Bot om de derde Technische Hogeschool in Enschede het karakter van een Campushogeschool te geven. Dat betekent dat de studenten verplicht kunnen worden gehuisvest. De minister denkt hierbij aan het eer ste studiejaar. Een grote meerderheid in de Kamer vindt, dat deze verplichting tenminste voor de eerste twee jaar zal| moeten gelden. Overigens is dit niet het enige verschil van mening, dat tussen Kamer en minis ter moet worden uitgevochten bij de behandeling van deze machtigingswet. Het gaat er om' de nieuwe vormen, die men in Drienedo wil gaan toepassen, wettelijk mogelijk te maken. Door de nieuwe status van de Twentse hogeschool zal de inwoning op het ter rein van de hogeschool voorwaarde zijn voor de inschrijving als student. Boven dien zal een deel van de docenten en het andere personeel ook op de campus worden gehuisvest, waardoor studie en (Van onze correspondent) Aan de dijk bij zijn school in Den Hel der is de 20-jarige zeevaartscholier Peter de Gelder uit Den Haag getroffen door een schot dat is afgevuurd door een van de in het kader van de infiltratie-oefe. ning „Zeeschelp VIII" patrouillerende militairen. De jongeman voelde plotse ling een stekende pijn aan zijn gezicht. In Den Helder is sinds maandag een oefening aan de gang. Militairen, meestal mariniers, patrouilleren vooral in het ha vengebied en aan de kust. Dinsdagavond ging Van Gelder omstreeks tien uur naar het internaat terug, toen hij ineens een schot hoorde en pijn voelde. Het is niet zeker te zeggen of speciaal op de jonge man is geschoten of dat hij bij toeval door een schot is geraakt. Daar tijdens de oefening met losse flodders wordt ge schoten is de verwonding niet ernstig. De marechaussee heeft het onderzoek in deze ietwat ongewone „beschieting". studentenleven zoveel mogelijk worden geïntegreerd. Met uitzondering van een beperkt aantal leden van de P.v.d.A.- fractie was de Kamer het met de ver plichte huisvesting eens. Om de nieuwe opzet een goede kans van slagen te geven wilde de Kamer het experiment echter over een periode van twee jaar uitstrekken. Dr. Schuring (C.H.U.) diende hiertoe een amende ment in, dat ook door dr. Albering (K.V.P.) was ondertekend. In de Kamer bestond verschil van inzicht over het hoogst toelaatbare aantal studenten. Een tweede meningsverschil deed zich voor bij de vraag of de studenten we gens wangedrag gestraft kunnen worden met een verbod tot deelname aan de examens. Men was het er over eens. dat een student van de campus moet kun nen worden verwijderd, maar een deel van de Kamer meende, dat niemand de toegang tot de hogeschool zelf en de examens kan worden ontzegd. Daarnaast waren er van de zijde dei- Kamer vele vragen: Wanneer wordt een begin gemaakt met de vierde T.H. om Amsterdam; hoe zal het baccalauz-eaat in Drienerlo worden gehanteerd; waar om heeft minister Bot over het campus idee geen advies gevraagd aan de be staande hogescholen; van wie gaat de geestelijke vorming op de campus uit; wordt de uitsluiting van buitenlandse studenten, gezien het plaatsgebrek, een tijdelijke zaak; welke bedragen worden per student in Enschede geïnvesteerd; waarom worden de vier meisjes-studen ten niet tot de campus toegelaten? Mi nister Bot zal op de beschouwingen en de vragen waarschijnlijk pas volgende week donderdag antwoorden. (Advertenties) EUROVISIE REPORTAGES vrijdag 3 juli a.s. van 14.00 fot 15.15 uur zaterdag 4 juli a.s. van 14.00 tot 17.00 uur en van 17.45 tot 19.30 uur 5% PLANTA-AFFAIRE

de Stem | 1964 | | pagina 1