Zijn G.S. plan overdekt bad Goes vergeten? Geluk in de loterij 10-10-10-agers Ank zorgt BURGEMEESTER MR. F. HUBER Hoedekenskerke werkt mee aan bestuursschool De Wulp The Bsamen zijn In het zwembad ONZE MOOISTE WEIDEVOGEL Raadsels Subsidie-aanvraag dateert van oktober 1961 K; 11 ,y w Ondanks beswaar in de raad BOEKENPLANK Geboren zu Bethlehem (t PIMMELOORD KLAARTJES AARDJE The Beatles - Omgekeerde - p|8J0M 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 JULI 1964 CD (Van onze verslaggever) Burgemeester mr. F. Huber van Goes is teleurgesteld over het voorstel van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten om in prin cipe een bijdrage uit de provin' ciale kas te verlenen voor de bouw van een overdekte zweminrichting op Walcheren. Hij kan het vooral niet eens zijn met de antwoorden, die Gedeputeerde Staten hebben gegeven op vragen over deze zaak door de commissie voor de finan ciën uit de staten. Burgemeester Huber meent dat deze antwoorden onvolledig zijn en geen enkel recht doen aan een subsidie-aanvrage van de gemeente Goes met betrek king tot de bouw van een overdekt zwembad. Burgemeester mr. F. Huber doelt hier op de volgende door de commissie voor de financiën gestelde vragen. De com missie: ..Kunnen naast deze aanvrage nog meer subsidieaanvragen ten laste van het reservefonds verwacht wor den? Tot nu toe hebben zo goed als alle aanvragen betrekking gehad op projecten buiten de Bevelanden. Zijn Gedeputeerde Staten bereid om, als een aanvraag om subsidie moet worden afgewezen, daarvan, onder mededeling van de motivering, kennis te geven aan de Provinciale Staten?" Gedeputeerde Staten hebben hierop geantwoord: Behalve deze aanvraag zijn momenteel geen verzoeken cm sub sidie ten laste van het reservefonds aan hangig. Als een aanvrage voor een pro ject op de Bevelanden ontvangen wordt zullen Gedeputeerde Staten deze uiter aard op haar eigen merites oordelen. Zou een aanvrage niet voor inwilliging in aanmerking komen dan zullen Gede puteerde Staten daarvan, onder mede deling van de redenen, kennis geven aan de Provinciale Staten." Burgemeester Huber vindt het niet juist dat G.S. in hun antwoord met geen woord reppen over de aanvrage van de gemeente Goes d.d. 18 oktober 1961 waarin G.S. om een subsidie uit de provinciale kas voor de bouw van een overdekt zwembad in Goes wordt ver zocht. Dit verzoek is aangehouden en later, nooit formeel maar wel feitelijk afgewezen. Op 31 oktober 1961 antwoordden G.S dat zij geen medewerking aan het Goese voornemen konden verlenen zolang geen zekerheid bestond over de vraag waai in Zeeland het best een overdekt zwem bad gebouwd zou kunnen worden. In het zelfde schrijven herinnerden G.S. eraan dat G.S. reeds besloten hadden te be vorderen dat er een bijzonder investe ringssubsidie zou worden toege kend voor het openlucht-zwembad van Goes. De kwestie bleef rusten tot 26 juni 1963. B. en W. van Goes schreven G.S toen een brief waarin geinformeerd werd naar de stand van zaken aan gaande het onderzoek naar de plaats voor een overdekt zwembad in Zeeland. Op 26 juli 1963 antwoordden G.S. dat zij zich konden verenigen met het advies van de Commissie Zwembaden Zeeland, dat luidde dat Walcheren het eerst in aanmerking kwam voor de bouw van een overdekt zwembad. In hetzelfde advies van de Commis sie Zwembaden Zeeland stond vermeld dat het zeker gewenst is in enkele an dere plaatsen in Zeeland en dan in eer ste instantie in Goes en Terneuzen, overdekte instructiebaden op te richten. Hierbij dient volgens de commissie de voorkeur uit te gaan naar een combina tie met een openlucht-bad. Mede naar aanleiding hiervan nam de raad het principe-besluit een plan te la ten opzetten voor de bouw van een over dekt instructiebad. Op 8 november 1963 ontvingen B. en W. van Goes een brief waarin werd mede gedeeld dat G.S. zouden bevorderen dat het bijzonder investeringssubsidie voor de bouw van het openluchtbad in Goes zou worden verhoogd van 225.000 tot 300.000 gulden. Tegelijkertijd brachten G.S. het college van B. en W. in ken nis van een ontvangen advies van de adviescommissie voor de sociaal-culture le infrastructuur, dat neerkwam op de vraag: is het niet beter in Goes een overdekt instructiebad in combinatie met twee openluchtbaden te ontwerpen? B. en W. meenden dat deze laatste suggestie niet uitvoerbaar was omdat de aanbesteding voor het openluchtbad- plan zonder overdekt bad reeds had plaatsgevonden. Niettemin waren B. en W blij met het standpunt van genoem de adviescommissie waaruit bleek dat zij de bouw van een overdekt instructie bad in Goes op prijs stelde. Mede naar aanleiding van dit advies besloot de Goese raad in januari 1964 een krediet van 25.000 gulden beschik baar te stellen ter uitwerking van een plan voor een overdekt instructiebad. Op 4 februari 1964 brachten B. en W. van Goes G.S. van dit besluit op de hoogte. Op 14 april antwoordden G.S. dat zij Goes de eerstkomende jaren tot IVIR. F. HUBER hun spijt geen subsidie uit de sociaal- culturele infrastructuur zouden kunnen geven om daarmee het overdekte bad te verwezenlijken. G.S. schreven boven dien zich te verzetten tegen het voorbe reidingssubsidie van 25.000 gulden dat de raad had uitgetrokken. Dit betekende de afwijzing door G.S. van het plan in Goes een overdekt instructiebad te bouwen. Naar aanleiding van deze hele gang van zaken vraagt burgemeester Huber zich af of G.S. wel voldoende rekening houden met een gelijkmatige spreiding van de bijdragen uit de provinciale kas ten laste van het reservefonds. Bo vendien krijgen we op de Bevelanden wel eens de indruk dat er uit dit fonds teveel verplichtingen worden aangegaan voor projecten die in de verste verte nog niet te realiseren zijn", aldus bur gemeester mr. Huber. In dit verband wijst de burgemeester erop dat in Goes voor ongeveer 660.000 gulden een voor een groot deel van Zeeland belangrijk overdekt instructiebad gebouwd kan worden bij een op het eind van dit jaar op te leveren openluchtbad, terwijl het project voor het overdekte zwembad op Walcheren ruim twee miljoen gulden zal gaan kosten en moeilijk uitvoerbaar zal blijken te zijn. Tenslotte is hij van oordeel dat de Provinciale Staten niet voldoende zijn ingelicht over de ontwikkeling van het overdekte zwembadprobleem. De plannen van Goes zijn in het antwoord aan de commissie voor financiën uit de staten z.i. eenvoudig genegeerd. Burge meester Huber acht dit niet in het be lang van Goes Het openluchtzwembad in Goes is in aanbouw. Op de voorgrond wordt gewerkt aan de springkuil van het diepe bassin. In het midden rechts in een deel van het open instructie bad zichtbaar. Moet het overdekte instructiebad een wensdroom blij ven? De gemeenteraad van Hoedekensker ke heeft besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de op richting van een bestuursschool in Zeeland. Dit onderwerp ontlokte echter nogal discussie. Ondermeer had de heer Boone ernstige bezwaren tegen het feit, dat ook in deze weer een gemeenschap pelijke regeling moet worden getroffen. „Telkens wordt beweerd, dat dergelijke regelingen ondingen zijn. doch elke keer adviseren b. en w. toe te treden". Ook het afwezig zijn gedurende anderhalf a twee dagen per week van de studerende ambtenaar, terwijl toch het volle sala- is betaald moet worden achtte hij een bezwaar. De burgemeester vestigde er de aan dacht OP» dat de opleiding van personeel m het algemeen op geheel andere leest wordt geschoeid en dat ook de gemeen ten daarin zullen mee moeten gaan. Voorts wordt van de ambtenaar steeds meer bekwaamheid verwacht tengevol ge van de steeds uitbreidende taak van de gemeente. Uiteraard zullen zich in de praktijk nog wel moeilijkheden voor doen, doch deze zullen door het dage lijks en algemeen bestuur van de school tot een oplossing moeten worden ge bracht. Ook in andere provincies bestaan reeds dergelijke bestuursscholen. Zee land zal derhalve ook hierin moeten meegaan. Als afgevaardigde in het algemeen be stuur werd de burgemeester gekozen en als plaatsvervanger de heer J.C.J Boo ne. Ten behoeve van de aansluiting van het perceel van A. Rijk te Kwadendarn- me op het elektriciteitsnet werd een oe- drag van f 1.000 beschikbaar gesteld. De gemeenschappelijke regeling van de centrale werkplaats „De Bevelan den" werd gewijzigd. In verband met het kampioenscnap van de juniorenafdeling van de handbal vereniging te Kwadendamme werd een extra subsidie van f 50 toegekend als oij- drage in de reiskosten. De verordening ingevolge de Alge mene Bijstandswet werd vastgesteld. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat b. en w. de uitvoering van deze wet ter hand zullen nemen. Door de geheel ge wijzigde opzet van de hulpverlening werd een commissie van bijstand niet nodig geoordeeld. Aan het bestuur van de prot. christ. lagere school werd medewerking toege zegd voor de inrichting van de in aan bouw zijnde lagere school. Omdat deze school gecombineerd wordt met de open bare lagere school, zal zoveel mogelijk getracht worden de inrichting gezamen lijk te laten uitvoeren. Bij de aanvang van de vergadering heeft de voorzitter nog meegedeeia, dat het slag- en luidwerk van de torenklok te Hoedekenskerke bij de fabriek it» re paratie zijn en dat de plannen tot bouw van een nieuwe kleuterschool te Kwadendamme bijna gereed zijn. Beroepen-almanak 1964 Nu de scholen weer hun „emdproduk- ten" afleveren, komt het vraagstuk van de keuze van beroep en opleiding voor velen midden in de belangstelling te staan Uitgaande van Elseviers Weekblad is nu een beroepen-almanak verschenen, die daarover in de ruimste zin raad en voor lichting verschaft Men kan zich geen beroep denken, dat niet wordt genoemd. Een vraagbaak, die velen ten nut kan zijn. Dit in het Duits geschreven werkje van de Nederlander dr. v.d. Vaart-Smit, dat de problemen rondom het Kindheis- evangelie behandelt, is reeds in verschil, lende vertalingen verschenen en zal bin nenkort ook in het Nederlands verschij nen. Op verzoek van de schrijver laten we een bespreking volgen van het Duits ogrigineel. (Uitgave Patmos, Düsseldorf) In zijn inleiding zegt de schrijver dat hij als protestants geleerde poogt het standpunt van zijn kerk nader te bren gen tto de katholieke opvattingen. Wij hebben er waardering voor, maar be twijfelen of hij bij zijn uiteenzettingen algemene bijval zal oogsten van de ka tholieke exegeten en theologen. Om de maagdelijkheid van Maria aan nemelijk te maken gaat hij uit va^ een „oude" St.-Joseph, die al eer ge trouwd was geweest en uit dit eerste huwelijk zeven kinderen had, de „broers en zusters" van de Heer Na het over lijden van deze eerste vrouw en nadat de kinderen allen reeds het ouderlijk huis verlaten hadden, deed hij zijn aan zoek aan het veel jonger meisje Maria. Wegens zijn hoge leeftijd kon hij bewil ligen in het voornemen van Maria ,,geen man te bekennen". Volgens prof. Schelkle die een sympathiek voorwoord schreef, en volgens de ook in de litera tuuropgave geciteerde prof. Schmid (Re genburgers Testament) blijkt dat de in de oude kerk geliefde hypothese als zou den de broers van Tezus zijn stiefbroers geweest zijn, zich op geen werkelijk his torische overlevering kan beroepen Men heeft ze tegenwoordig losgelaten, (verg. bij Mk. 3.35). Ook de argumen tatie uit het Grieks sluit niet want m het bijbels Grieks kan „adelphos" zowel „lijfelijke broer" als „neef" betekenen. De schrijver aanvaardt dus het katho lieke standpunt van de maagdelijkheid van Maria en Joseph, maar acht cut slechts menselijk en mogelijk als Joseph bij de verloving reeds een „oude" ma.i was. Gelukkig hoeven de katholieke exegeten zich niet op dit on-schone ar gument te baseren om het katholieke dogma te verklaren. Het werkje bevat verder veel zaken, die het lezen waard zijn: de volkstelling, de stal, de driekoningen, de geboorteda tum worden breed besproken. Wanneer men dit boekje aanschaft, lijkt het me wenselijk óók katholieke commentatoren na te slaan, om een zo objectief moge lijk oordeel te verkrijgen. J. H. Stil slenterde Ineke van Dijk langs smalle straatjes naar het trieste steegje waar ze woonde. Binnen gekomen vond ze op tafel een briefje: „Ben naar tan te An, Moeder". Ineke krijgt het even te kwaad, want het was bij haar thuis niet zoals bij de vriendin netjes, waar moeder met thee op je wacht. Moeder was wel een schat, maar er was een schaduw in hun leven: vader werkte in het buitenland en verdiende te weinig. Dit had moeder doen verhuizen naar deze goedkopere buurt. Maar Ineke droogde haar tranen en begon aan haar huis werk. De volgende dag was het stralend weer en op het schoolplein krioelden de stemmen dooreen, omdat het heerlijk weer was om te gaan zwemmen. „Dus jullie komen allemaal van middag?" Maar Ineke zei: „Nee, ik heb beloofd moe der vanmiddag te helpen". Even was het stil. De vriendinnen hadden wel met haar te doen. Maar dan zei ze: „Zwemmen jul lie maar lekker, ik amu seer me ook wel". 's Middags ging Ineke naar tante An, als ze klaar was met moeder helpen. „Hallo, kindlief, wat fijn je weer eens te zien", galmde de vrolijke stem van tante An. „Zeg, dat treft, ik wilde juist gaan winkelen, heb je zin om mee te gaan?" Wat een schat was ze toch, dacht Ien. „Dolgraag tante". Ge zellig gearmd liepen ze even later door de drukke winkelstraat. Na een paar boodschappen gedaan te hebben, kwamen ze voor bij een boekwinkel. Aan dachtig bekeken ze de eta lage, tot hun blik viel op iets dat een geluk in Ine- kes leven zou brengen. Dit moment zou haar nog lang bijblijven. KOOP HIER UW LOTEN, stond er. „Kom, we gaan het er eens op wagen, vind je niet, kind?" Samen stapten ze de winkel binnen. Ien mocht drie loten aanwij zen en tante kocht ze. Na betaald te hebben keerden ze weer huiswaarts en Ien bedankte voor de fijne middag. Op een avond drie we ken later zat tante samen met haar man naar de ra dio te luisteren, omdat de winnaars bekend werden gemaakt. Daar kwam de stem van de omroeper. Hij maakte bekend dat de eerste prijs een reis was naar Italië, daarna volgde de tweede en toen, ja toen kwam het geluk in Inekes leven. „De derde prijs is gevallen op lot 84326. zei de omroeper en dat was het nummer op een van de gekochte loten van tante An. Een reis voor drie per sonen naar Parijs! Diezelfde avond nog gin gen oom Jan en tante An naar het huis van Ineke, waar ze ook de vader aan troffen. Ze vertelden hun grote nieuws en ook hun plan. Want daar waren ze tenslotte voor gekomen. „We hadden gedacht Ineke mee te nemen, want die heeft de loten tenslotte uit gezocht". Het grootste ge luk viel op een ander lot, want Inekes vader zei: „Ik vind dit het beste ogenblik om iets te vertellen: Ver leden week ben ik terug gekomen en vandaag heb ik een nieuwe baan hier in de stad gevonden. Maan dag begin ik er te werken. We zullen hier niet lang meer hoeven te wonen". Oom Jan en tante An gin gen gauw naar huis. Die waren hier nu niet nodig, want moeder en Ineke wa ren zo gelukkig. En zo zou het blijven. In huize Van Dijk scheen voorgoed de zon. TILLY JONGENELEN, Prof. v. Ginnekenstr. 14, Oudenbosch Adrie van Dongen, Wagenberg. De volgende week komt de uitslag over „DE PLAATS WAAR IK WOON". Daarna beginnen we met een nieuwe wedstrijd over: Een heer lijke vakantiedag. Let goed op en doe allemaal mee. Oom Jan en tante Thea. Loek van Delft, Mark van Hessen, Wilbert Heys en Dave Turner, vier vrien den gingen op een mooie dag zwemmen. Ze waren alle vier 12 jaar en moch ten in het diepe bad. Ze gingen vrolijk op stap en waren in een kwartier bij het zwembad. „Het is al behoorlijk druk", zei Loek. „Dat is niet zo erg", zei Dave, „want in het diepe bad is het nooit zo druk. De meesten moeten in het middeldiep blijven" Tien minuutjes later waren ze in het water. Eerst gingen ze vedstrijden houden. De eer ste keer was Mark eerst, de tweede keer weer Mark, de derde keer Wilbert, de vier de keer Dave. Daarna gingen ze kunst jes doen van de duikplank. Dave zei tegen Mark: „Gos sie, ik wou dat ik een salto kon maken, het lijkt me zo leuk". Mark zei terug: „Ik kan alleen maar duiken en springen". „Springen vind ik stom", zei Dave weer. Na een poosje gingen ze spelen op de wei. Plotseling zei Loek: „Weten jullie wel dat het al half vijf is?" „Dan ga ik naar huis", zei Wilbert, „want ik moet om vijf uur thuis zijn" „Wacht even, wij gaan mee", zeiden de anderen. Om vijf uur waren ze al lemaal thuis. HANS VAN DE WIEL Dr. Ariënsplein 11, Kaatsheuvel Aan de voet van een kleine berg Woonde eens een kleine dwerg Hij was arm maar heeft een hart van goud Pimmeloord, zo heet hijis nog niet zo oud Hij is gelukkig en blij En leeft er uitgelaten en vrij 's Morgens als hij opstaat, zingt hij het mooiste lied Zoals hij zingtdat kunnen de andere niet Pimmeloord werkt heel hard op het land En 's avonds brengt hij het in zijn huisje aan de kant De dieren brengen hem dikwijls een bezoek De eenden, de eekhoorn en zelfs de roek Pimmeloord is altijd netjes en beleefd En het is Pimmeloord die wat om bloemen geeft Hij verzorgt ze goed en geeft ze water De eenden kijken vrolijk toe met veel gesnater Hij gaat 's avonds laat naar bed Met nog steeds veel plezier en pret De andere dag is het weer heel heet Het is weer Pimmeloord die raad weet Hij pakt de grote kabouterteil De dieren halen de dweil Pimmeloord legt deze voor de teil Dan gooit hij de teil vol met water De eenden springen erin en Pimmeloord slaat gade Hij heeft als altijd weer een goede daad gedaan En vol trots kan hij aan het werk gaan Elisabeth v. Gestel Slingerweg 30, Breda. Klaartje heeft een aardje van haar vaartje. Klaartje zegt: Kom eens hier maar ik zal je iets verklappen: Je moet nooit meer appeltaarten bakken Want als je dat doet, springt de appeltaart tegen je snoet, En dat is veel te zoet, met die rommel tegen je snoet. En dat zoete kleeft, dat je ervan beeft. MARIA DE RIJCK Ken je de Beatles allemaal wel? Jazeker het is een hele rel. Dat geschreeuw en al die gillen, Doet de oude mensen rillen. De jeugd is er wel mee in zijn sas, Je hoort de liedjes zelfs in de klas. She loves you en zoveel meer, En I want to hold your hand, keer op keer. Paul, de knapste van het span Die goed gitaarspelen kan John heeft al een vrouw en kind Die het zeker wel goed zint. Dan de drummer Ringo genoemd, Die is om zijn ringen beroemd. George de zanger in tel, Die vindt het allemaal goed en wel. Toch brengen ze hun liedjes goed En verdienen miljoenen met spoed. In Nederland waren ze er gek van Het is of je niet anders kan. Iedereen vindt ze knal, Ik ben benieuwd hoelang dit duren zal LEANCA Goes Ineke Rijk, Molendijk 21, 's-Heerenhoek. Om deze prachtige vogel tegen te komen, moeten we naar moerassige streken, de duinen of naar de heide gaan. Zeer zeker kom je hem dan tegen, want hij komt vrij veel voor in ons land. We weten dus, waar we hem moeten vinden, maar hoe ziet hij er nu uit? Het voornaamste kenmerk van deze vogel is wel zijn snavel. Deze is nl. naar beneden gebogen. (Bij de kluut zien we het omgekeerde, daar is de snavel naar boven gebogen). De snavel is bij de mannetjes langer dan bij de vrouwtjes. Verder is hij bruinachtig van kleur en erg gestreept. Van on deren is hij wit, alsmede zijn keel. De poten zijn groenachtig. Rond maart komen ze weer terug in ons land. Het is een mooi gezicht om ze te zien vliegen. Dit doen ze nl in V-vorm. Nadat ze dan neergestre ken zijn in de duinen, op de heide of in een moerassige streek, en ze hebben hun wijfje uitgezocht, beginnen ze een nest te maken. Dit is echter niet veel bijzonders. Met een klein kuiltje in de grond, dat bekleed is met grasspriet jes en vezels zijn ze al tevreden. Begin april leggen ze hun eieren, die mooi peervormig zijn en een vuil- De broek draagt de boer. De schaal draagt de kok. De tik klokt. De ring draagt de dame. De kauwgom knauwt de jongen. Het varken slacht de slager. De nest bouwt de vogel. De laars trekt de jongen aan. Kees Voermans (9 jaar) Paandijksestraat 4, Rijsbergen groene kleur hebben, met daarop don kere vlekjes. Meestal zijn er dit vier, doch ook 3 of 5 komt voor. De eieren komen na ongeveer vier weken broeden uit. Zowel het man netje als het wijfje broeden en de jongen verlaten direct het nest en wor den dan grootgebracht door de ouders die ze allerlei insecten, spinnen, wor men, bessen. *iden enz. geven. Misschien hebben jullie deze mooie vogel nog nooit gezien. Dit is niet zo gek, want hij heeft een mooie schut kleur, zodat we hem gemakkelijk over het hoofd zien. Toch is het bekijken van de wulp beslist de moeite waard. En je kunt het op je gemak doen ook! Als je eens een broedende wulp zou vinden, kun je gerust er bij blijven kijken, want hij zal zijn nest niet verlaten. Rond juni tot zelfs in oktober ver laten ze weer ons land om naar war mere gebieden (Afrika) te trekken. Toch blijven er ook vele wulpen in ons land, zodat een wulp in de winter beslist geen zeldzaamheid is. J.K. <35 Wat een drukte op London Air- port. In de hallen van het vliegveld liggen veel meisjes en jongens in slaapzakken op de grond en zingen o.a„She loves you" en „I want to hold your hand". Wat een le ven maakt dat! De volgende morgen staan zij al vroeg op en dringen zich voor de hekken. Om 12 uur zal er een vliegtuig aankomen. Eindelijk is 't zover, het vliegtuig landt. Er ontstaat een daverend gejuich en gegil, vele meisjes snikken het uit en sommigen vallen flauw. De politiemacht is te klein om de gro te menigte tegen te houden. Som migen stromen af op de vier jon gens met de grote haardossen, die uit het vliegtuig gekomen zijn. Om toch maar een glimlach van hen op te vangen of hen maar even aan te raken. Je hebt het nu wel geraden wie dit zijn: natuurlijk, John, Paul Ringo, Georgeofwel THE BEAT LES. Wij zijn hier heel alleen Niemand stoort ons in ons samenzijn Nu kan ik je vertellen hoeveel ik van je hou Want zonder jou heb ik pijn, Op mijn tederste plaats: Mijn hart. MARY. Brigitje Kint, Gravenstraat 106, Clinge. CAREA MARTENS Oude Singel 36, Goes WILLEKE DE BONT Kastanjestraat 31, Dongen KLEIN GRAPJE De meester vraagt aan Jantje: „Heb je een grootmoeder?" „Nee, meester", is het antwoord, „ze is maar klein". SYLVIA DRIESPRONG Cadettenkamp 11, Teteringen 1. Wat is de fijnste lectuur? 2. Wat is er altijd in een leeg buis. 3. Welke moed wordt niet bewonderd I Als men een zwijn de kop afhakt wat heeft men dan? 'uCim f 'paouigooq •?ieeid |99A z 'UiRB^sfids OQ x Alwies Stevens, Het is stil in het grote huis van de familie De Graaf. De kinderen zitten rond de tafel en eten zwij gend hun bord leeg. Ank, de oudste, loopt met een rood behuild gezicht zacht naar boven om de kleine Lianne in bed te leggen. Ze kijkt voorzichtig om het hoekje van moeders kamer. Daar ligt ze nu al meer dan een half jaar, stil en mager, het smalle witte gezicht rust op het kussen. Doodstil ligt ze daar en vanmiddag gaat ze naai het ziekenhuis om een ope ratie te ondergaan. Veel kans dat ze beter wordt is er echter niet. Ank gaat zitten en peinst hoe het zonder moeder zal gaan. Wie doet de was, naait en kookt er voor 6 kinderen, waarvan de oudste 14 en de jongste 9 maanden is?? De tranen stromen over Anks gezichtje, maar ze mag niet huilen, vooral niet waar vader en de an dere kinderen bij zijn. Ze moet sterk zijn en maar goed bidden tot God, dat Die hun moeke toch maar mag sparen. Vlug droogt ze haar tranen, want ze hoort vader naar boven komen. „Zo Ank, zit je hier? Moet je de kinderen niet naar school helpen? Het is 1 uur". „Ja paps, ik zal vlug opschieten, mag ik mee naar het ziekenhuis?" „Dat heb ik liever niet, Ank, zorg jij maar voor de kinderen, lat is veel beter, zodra ik iets weet bel ik je op. Af gesproken?" Na een kwartiertje, als ze allemaal klaar zijn, mo gen ze mee naar boven om afscheid te nemen, Ank kan zich niet goed houden en ook vader gaat de ka mer uit. „Nou jongens kom" zegt Ank, „jullie moeten naar school". Als ze allemaal vertrok ken zijn gaat Ank terug naar boven. „Kan ik nog iets voor u doen, moeke"? „Nee Ank, zul je goed voor ze zorgen? Ook als ik er niet meer ben?" „Oh moesje, zoiets mag u niet zeggen. U wordt weer hele maal beter", huilt Ank. Doch ze weet zelf ook dat er weinig hoop is. Om 2 uur komt de ziekenwagen, vader gaat ook mee. Ank weet zich geen raad, plot seling gaat de telefoon. „Hallo", met Ank de Graaf, „nee, paps is ook mee, ja ik zal de boodschap door geven". Het is 4 uur en ze gaat ge- ze en thee zetten, Eddy en Carla komen al uit school. Nadat ze gezamenlijk thee dronken hebben, laat boodschappen halen dekt de tafel. Telkens weer kijkt ze naar de klok, 6 uur, ze kan geen brok door haar keel krijgen, waarom belt paps nu niet, om 7 uur als ze nog niets weet stuurt ze de kinderen naar bo ven. De hele avond wacht ze, doch taal noch teken, ze durft het huis niet te verlaten, bang dat er tets zal gebeuren. Om 11 uur gaat ze naar bed, van slapen komt ech ter niet veel. 's Morgens wordt ze weer vroeg wak ker daar de kleine Lianne ligt te huilen. Vader komt naar haar kamer toe. „Va dertje, hoe is het met moeke?" vraagt ze. „Goed Ank, de operatie is gelukt, nog een half jaar naar een rusthuis en ze is weer de oude!" Heerlijk paps, ik ben zo blij!" juicht Ank. Vlug gaat ze nu naar beneden en helpt de kinderen aan kleden. „Moet u niet gaan werken paps?" „Nee Ank, ik heb vandaag vrij. Als de kinderen naar school toe zijn brengt ze Lianne naar de buurvrouw en gaat ze samen met vader naar het ziekenhuis. Er volgen nu maanden van hard werken en soms valt het voor Ank echt niet mee, ze valt dan huilend op een stoel en nie mand die haar troosten kan. Doch een half jaar duurt echt zo lang niet en is om voor ze het weten. Op een dag komt vader thuis en zegt dat moeder over enige dagen naar huis komt, er moet nu versierd worden en de kleintjes le ren op school versjes. Eindelijk breekt de dag aan, Ank schikt nog een beetje aan de bloemen die zo juist bezorgd zijn, dan gaat de bel. „Allemaal klaar jongens, dan zingen maar!" zegt Ank nog gauw. De deur wordt geopend en steunend aan vader komt moeder nog voorzichtig lo pend de kamer in. „Ga maar gauw hier zitten moesje", wijst Ank op de versierde stoel. Er heerst nu blijd schap en vreugde in Huize de Graaf, moeder is ge zond teruggekeerd, en als Ank 's avonds in bed stapt, dankt ze God dat Die hun moeder heeft gespaard, en valt ze met een glimlach in slaap Oudenbosch. YVONNE.

de Stem | 1964 | | pagina 15