Vakbonden, politieke academische fabriek partij en RENTE TOT 4% Eerder te weinig dan te veel aan leraren Politieke partijen De „econoom" Bij de Vuilwit) is het goed sparen! Leidse rector-magnificus: Optimisme N.V. Mahez IN WEMELSFELDERS SCHIJNWERPER Lagere winst bij Vredestein Redelijk resultaat Mij. Palembang LEIDSCHE WOL ZWIJGZAAM NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Ziekenfondsen over ziek zijn tijdens vakantie Miljard tekort op E.E.G. betalingsbalans Biesheuvel: E.E.G. niet protectionistisch TER ZAKE WATERSTANDEN MARKTEN Amsterdamse Effectenbeurs 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 JULI 1964 9 We keren terug naar Wemelsfelder en zijn kritiek op de vak beweging. De auteur noemt een aantal mogelijkheden waarop de arbeiders in de gestegen welvaart kunnen delen zonder de stimule rende activiteiten van hun vakbonden. Het devies luidt a.h.w. „doe het zelf!" De arbeiders kunnen deelnemen in de toenemende wel vaart door prijsdaling bij constante inkomens, door te delen in de winsten en door herstel van de vrije loonmarkt en door belastingver lagingen bij stijging van het nationaal inkomen. Hij spreekt zich voor het laatste alternatief (de belastingbonus) uit omdat dan welvaarts stijging door iedereen wordt genoten. Bovendien heeft de overheid een mogelijkheid tot controle en is de kans op gespannen loonstij gingen minimaal. Het nadeel van deze methode is een voortbestaan van de zwakke bedrijven: de lonen als kostenbestanddeel stijgen nl. niet. Aangezien de publieke behoef ten tijdens de welvaart een stijging on dergaan, welke behoeften alleen door be lastingheffing gezond kunnen worden be vredigd, zal er spoedig een halt worden toegeroepen aan de belastingverminde ring. Daarnaast rijst het gevaar voor een bestedingsinflatie die de inkomenswinst weer ongedaan kan maken doordat de prijzen om andere dan kosten-argumen- ten zullen stijgen o.m. om schaarste-re- denen. Bij een daling van directe belastingen op het inkomen ondergaat dit inkomen een reële stijging als de prijzen onver anderd blijven doch de reële inkomens stijging zal een uitweg vinden in een grotere consumptie waardoor de produk- tie eveneens zal toenemen. Nadat de braakliggende produktiefac- toren alle zijn ingeschakeld, zullen de prijzen van deze produktiefactoren gaan stijgen en dus ook de lonen. Derhalve is de gedachte van Wemelsfelder een aardige theoretische constructie zonder realiteitsgehalte. Bovendien heeft zijn al ternatief nog politieke consequenties; het is nl. niet uitgesloten dat enige politieke groeperingen zich zullen verzetten tegen een door de overheid geleide welvaarts verdeling. In het vervolg van zijn betoog spreekt de auteur zich uit voor een differentiatie in de lonen afhankelijk van de verschil len in economische kracht en economische expansiemogelijkheden tussen de ver schillende bedrijfstakken. Het resultaat van een dergelijke gedachtengang is een opheffing van de marginale bedrijven die de eerste slachtoffers zullen worden van de verschillen in expansiekracht. De vraag rijst echter: waarvan is de expan siekracht afhankelijk, van het winst of kosten verloop, van de vraag in binnen- en buitenland, van de ondernemersactivi teiten in het algemeen? Wemelsfelder blijkt geen voorstander te zijn van collectieve loonbepaling (wel van collectieve welvaartsverdeling!) en van opheffing van regionale loonverschil- len. Ook hier hebben wij een woord van kritiek. De opheffing van regionale toon verschillen in al of niet gelijksoortige bedrijfstakken voorkomt een massale ag glomeratie van werkkrachten in bepaalde gebieden en leegzuiging van andere. Tot slot van Wemelsfelders kritiek op de vakbond welke kritiek o.i. gema tigd is ofschoon niet steeds gerechtvaar digd komen wij tot zijn gedachte, dat do vakbond een machtsorganisatie is. die streeft zoals alle machtsorganisaties, naar uitbreiding van haar macht omwille van de macht. Wij menen echter, dat de vak bond een typisch voorbeeld is van een normatieve organisatie met weliswaar een utilitaire inslag. Het grootste probleem waarmee de vakbeweging te kampen heeft is een fuctieheroriëntatie. Zij zal aan haar oude functies een nieuwe inhoud moeten geven nu haar rol van feitelijke strijdorganisatie niet meer actueel is. De participerende functies, die de moderne vakbeweging vervult in het sociaal-eco nomisch proces, o.a. in de SER in de Stichting van de Arbeid, in consumenten en producentenorganen, bieden talrijke mogelijkheden voor een positieve rolver vulling. Wij snreken dan ook niet graag van functieverlies maar van functieher oriëntatie. Dat de vakbeweging zaken behartigt die door de politieke partijen evengoed kunnen worden gedaan zoals Wemels felder opmerkt lijdt geen twijfel. Dat het noodzaak is voor de vakbonden zich eens af te vragen of men op het ogenblik niet meer dan een pressiegroep is die geen politieke verantwoordelijkheid draagt, is eveneens urgent. Doch hier ziin de politieke partijen mede schuldig. We kunnen hun nl. de vraag stellen in hoe verre zij werkelijk bepaalde sociaal-eco nomische kwesties hebben overgedragen aan de beoordeling en behandeling van de vakbonden? Met deze laatste vraag komen we op een volgend onderwerp in het boek van Wemelsfelder nl. de politie ke partijen. De politieke partijen creëren verschil len met andere partijen over relevante aangelegenheden om daardoor hun be staansrecht te rechtvaardigen, aldus de auteur die hier spreekt van een onderhe vig zijn van de politieke partijen aan de „wet van de historische inertie (traag heid)". Wij menen, dat Wemelsfelder in deze beschouwingen slechts gerechtvaar digde vragen opwerpt die in vele kringen reeds zijn gerezen en worden besproken. Op de vraag in hoeverre b.v. een con fessionele grondslag nog een essentiële functie vervult in de politieke partij, geeft hij geen antwoord. Wellicht is deze functie een fictie voor de auteur doch hij stelt dit niet expliciet. Het heeft o.i. ook niet veel meer met (onaardige! economie te maken. De econoom begeeft zich op glad ijs wanneer hij over niet economi sche aangelegenheden een waarde-oor- deel wil uitspreken. Wemelsfelder geeft een recept om dc overige politieke ficties uit de weg te De netto-winst bij Vredestein ligt dertien procent beneden die van het vo rig jaar. Het verslag wijst weer op een sterke toeneming van de aanschaffings waarde van de „duurzame produktie- middelen" met rond 8 min. Dit houdt verband met de in 1963 gepleegde inves teringen, die op evenwichtige wijze over de ondernemingen verdeeld waren. De ontwikkeling van voorraden en vor deringen is tegenovergesteld aan die van het vorige verslag Waren de voorraden toen gestegen met rond 5 mij, thans zijn zij met iets meer dan dit bedrag afgenomen, en daarmee weer ongeveer op het niveau van 1 januari 1963 ge komen. De vorderingen, die vorig jaar ongeveer onveranderd bleven, vertonen thans met circa 6 mij een belangrijke stijging. Het verloop van deze beide Posten uiteraard sterk beinvloed dooi de omzetstijging in het tweede halfjaar 1963. De laatste tranche groot f 1,5 milj ^an een aan het bedrijf door de olveh- Utrecht verstrekte langlopende lening, ïoe totaal «root f 6 mij, werd begin 1963 opgenomen. We drukken hierbij af het twee de deel van de bespreking van prof. Wemelsf elders „Onaardige Economie". ruimen. Hierbij wil hij gebruik maken van een verdienstelijkheids-beoordeling van de programma's, een middel om de relatieve waarde van de verschillende partijprogramma's tegen elkaar af te we gen. De auteur behandelt een Duitse en quête waaruit bleek dat de kennis van de Westduitse parlementarieërs over mo derne economisch-politieke vraagstukken erbarmelijk gering is. Het tragische ele ment is echter, dat men ondanks gebrek kige kennis toch een beleidsoordeel vormt. Wij geloven met Wemelsfelder dat in ons lend een dergelijke enquête eveneens verrassende resultaten zou opleveren. De auteur stelt bij voorbaat reeds vast, dat een groot aantal leiders van pressiegroe pen zitting heeft in het parlement. Dit zou geen gunstige ontwikkeling zijn, te meer omdat een pressiegroep toch moet worden gekenschetst als een belangen groep die ongenodigd de politieke arena betreedt om daar met zelfgekozen wa pens haar belangen te realiserenof door te drijven). Wij onderschrijven de gedachte van We melsfelder. dat het algemeen belang te veel wordt geïdentificeerd met de spe cifieke wensen der specialisten in het par lement. Wij komen hier op het terrein van de waarde-oordelen over de demo cratie waarop we echter niet verder zul len ingaan daar het niet past in het ka der van dit artikel. Wemelsfelder geeft enkele interessante bespiegelingen over het subsidiebeleid en over de activiteiten van ambtenaren, waaruit hij de conclusie trekt, dat de overheidsversoillingen op drie oorzaken zijn te herleiden nl. overstaffing van het ambtenarenapparaat, teveel gedetailleer de specialisaties hierin en het instandhou den en creëren van fictieve functies. Interessant in dit verband is zijn stel ling dat internationalisering kan bijdra gen tot sanering en eventuele opheffing van een aantal nationale overheidstaken. De auteur heeft weinig vertrouwen in de ontwikkeling van de Europese supra-na- tionale organisaties waarin de besluitvor ming wordt gekenmerkt door een grote mate van inefficiency. De huidige gang van zaken schijnt hem hierin gelijk te geven. Daar deze gedachten van een visionaire en daardoor van persoonlij ke aard zijn, zullen wij hier niet verder op ingaan hoewel zijn overwegingen in teressante leerstof vormen. Tot slot van deze bespreking van het geschrift van Wemelsfelder, zullen we nog enkele gedachten van de auteur over de universitaire instelling en over het fenomeen „econoom'' naar voren bren gen. Wij waarschuwen de argeloze lezer voor een verkeerde interpretatie, die hij gemakkelijk aan de gedachten van We melsfelder zal kunnen geven. Voor de lasteraar over academici i.e. economen zullen deze hoofdstukken een goede wijn zijn doch alle wijn stijgt gemakkelijk naar het hoofd, vooral naar het niets vermoedende hoofd. De universiteit is op weg zich te ont wikkelen tot een academische fabriek. De reden hiervan is gelegen in de enorme opkomst van de specialist, door de ver ouderde verhouding universiteit-bedrijfs leven en door de democratisering van het hoger onderwijs. De academicus is niets meer dan voorwerp van industriële in vesteringspolitiek (..human resources"). De student dreigt hierdoor voorshands het slachtoffer te worden van een onge zonde ontwikkeling die de senaten van menige hoger onderwijsinstelling bezig houdt; een ontwikkeling die de student belast met een ondraaglijke ballast aca demische en quasi-wetenschappelijke kennis. De opleidingsprogramma's worden on ophoudelijk zwaarder en daardoor lan ger tengevolge van de existentiedrang van de wetenschappelijke staven: de bu- rèaucratisering van het onderwijs heeft een aanvang genomen. De hoogleraar ont aardt in een ambtenaar met het predikaat wetenschappelijk. De academische graad dreigt een nieuwe uitweg voor liefheb bers van standsverschillen te worden. De enige remedie tegen deze catastrofale ontwikkeling is het expliciet maken van de ficties en een gezonde zelfkritiek op verouderde gebruiken en methoden, al dus de T.H.-hoogleraar. De econoom Wemelsfelder heeft met zijn geschrift een bijdrage willen leve ren tot een van politieke of economische belangengroepering afgekeerde opinie vorming. Hij is hierin slechts ten dele ge slaagd; de auteur gaat teveel en te snel voorbij aan de gebrekkige inzichten van de geïnteresseerde leek die plotseling ge confronteerd wordt met een aantal waar- de-oordelen over de meest uiteenlopende kwesties die in de moderne samenleving onze aandacht vragen. Hij kan met Pen worden beschouwd als de voormannen van een nieuwe groep economen die het niet zoekt in modellen en al of niet lo gische denkconstructies over politieke, sociale en economische aangelegenheden. De visionairs onder de modellenbou wers hebben de opkomst van deze eco nomen verwacht. De Verenigde Staten hebben het voorbeeld gegeven: in dit land zijn in korte tijd een aantal schrij vers op de boekenmarkt verschenen wij noemen als voorbeelden Galbraith. Packard. Drucker, Mayer Katona. Har rington, Whyte die de aandacht vra gen voor de problemen waarin de moder ne welvaartsstaat komt te verkeren. De meeste economen gaan aan deze norma tieve beschouwingen voorbij. Toch eist de economische wetenschap hun aanwe zigheid. wil deze wetenschap niet verval len in een populaire sociale science-fic tion. Het gaat er echter om. dat beide groepen elkaar weten te vinden in het streven naar de wetenschappelijke waar heid. In een vervolgartikel zullen wij in gaan op het boek „Een harde wereld" van prof. Pen A. A. WENTINK Aandeelhouders der N.V Industrieële- Maatschappij „Palembang" toonden zich in de vandaag gehouden jaarvergade ring bevreesd dat, na het opsouperen van het fiscaal compensabele verlies, de beschikbare winst in 1965 zodanig zal worden gedrukt door vennootschaps belasting dat het dividend zal moeten worden verlaagd. Het bestuur durfde deze vrees niet geheel weg te nemen, maar men was over de vooruitzichten niet pessimistisch gestemd. De verf in Maasbracht heeft tot dusver volop werk. De omzet van dit bedrijf wordt hoofd zakelijk geremd door gebrek aan ge schoold personeel. De nieuwe helling komt dit jaar gereed en er is opnieuw een kraan aangekocht, In 1964 zullen de totale investeringen rond f 200.000 bedragen (1963: f 202.990). De liquidi teit wordt voldoende geacht om dit te financieren. In de buurt van de werf zijn geen concurrenten gevestigd, maar de grote werven hebben wegens gebrek aan opdrachtèn ook ..klein werk" aan genomen, hetgeen prijsdrukkènd werkt Voor het genationaliseerde bezit ie Indonesië heeft de maatschappij een schadeclaim ingediend. De omvang daar van werd niet medegedeeld, maar deze gaat zeker het bedrag der balanspost belangen in Indonesië ad f 1.14 min te boven. Op dit moment bestaan er geen plannen om weer in Indonesië te gaan werken. Het bestuur acht zijn huidige reser- veringspolitiek zeker niet onvoldoende maar het verklaarde zich bereid hoge re reserveringen voor strenge winters en andere onvoorziene risico's te overwe gen. In de balansposten schuilen geen stille reserves, zo werd nog medegedeeld. De verzekerde waarde van gebouwen, die voor f 185.366 te boek staan, ligt boven de f 1 min. De directie van de n.v. Leidsche Wol spinnerij kan nog geen verwachtingen uitspreken over de resultaten van het thans lopende boekjaar. Dit heeft zij meegedeeld in de jaarvergadering. In het afgesloten boekjaar, zo merkte de directie verder op, heeft de omzetstij ging slechts acht procent bedragen, na dat in een tussentijdse mededeling de verwachting was uitgesproken van een stijging van twintig procent. Dit is te wijten aan een reeks van remmende omstandigheden zoals de loonontwikke ling, de wolprijzen en de betrekkelijk zachte winter, zo heeft de directie toe gelicht. (Advertentie) In de praktijk is gebleken, dat de rege ling, waarbij verplicht verzekerden die tijdens de vakantie in het buitenland ziek v/orden een beroep kunnen doen op het ziekenfonds ter plaatse, niet altijd een afdoende oplossing geeft. Het gemeen schappelijk overleg van ziekenfondsorga nisaties geeft hierover de volgende uit eenzetting: Met de meeste ons omringende landen zijn wederkerigheidsverdragen gesloten die inhouden dat de verplicht verzeker den aanspraak kunnen maken op dezelfde rechten als de in het betreffende land wonende verplicht verzekerden. Met Oos tenrijk en Zwitserland bestaat een der gelijke overeenkomst echter niet. Om op hulp aanspraak te kunnen maken moc'-'erse rassen I en II 87. III 50. Aardbeien GOES, 30 juni Export- en industrie veiling: rode bessen I 4146, I ind. 36.90 37.30. II 3737.20, III D, zwarte bessen I 6378. frambozen in kratten I 1.49, II 1.42, frambozen industrie 1.061.10, Aard beien zonder dop Senga Sengana I 1.23 1.30, II 1.23, Red Gauntlet I en II 93, Talis man I en II 93, div .rassen I en II 79, aardbeien met dop: Senga Sengana II 50 78. III 52—57, Talisman II 62—92, III 53—63. Red Gauntlet I 1.10—1.19, II 63— 92, III 5067, Cambridge Vigour III 59. Aardbeien met dop per doos: Regina II 23, Sengana I 26, II 2627, Talisman I 38, II 20—37, III 1921, Red Gauntlet I 40— 47. II 2239, III 1620. Diversen per doos rode bessen I 1618, extra 23, II 915, Loganbessen T 3943. witte bessen I 19, frambozen II 36. Per stuk: perziken I 12 27 II 4 Per kg: kruisbessen II 35, rode bessen II 39—41. Insp. Löhnis II 1.281.31, zoete morellen II 1.03. Hollanders II 1.32, Markiezen II .1321.48, Varikse Zwarte I 1.17—1.41, II 80. KAPELLE, 30 juni Aardbeien zon_ der dop industrie: Senga Sengana I 1.26— ,28, II 1.24. Red Gauntlet I en II 95, di- Volgens de rector-magnificus van de universiteit te Leiden prof, dr. W, den Boer, is er in de toekomst eerder een tekort dan een teveel aan leraren te verwachten. Hij is het niet eens ni®t hetgeen de minister van o. k. en w„ Th. H. Bot, op 11 maart aan de landelijke commissie „academische stu dievoorlichting" heeft geschreven. De bewindsman pleit in -ijn brief voor af remming van de studie in de litteraire faculteit, in het bijzonder wat betreft de opleiding van leraren in de moder ne talen, geschiedenis en aardrijkskunde. De rector-magnificus en de voorzitter van het litteraire faculteitsbestuur, prof. dr. C. Soeteman, hebben de conclusies van de minister volkomen onjuist ge noemd. vooral omdat volgens hen van verkeerde cijfers werd uitgegaan, die bovendien nog onjuist werden gehan teerd. Aangenomen moet worden, zo menen zij, dat de uitspraak van de minister is ingegeven door de bezorgdheid dat zich de toestand van de jaren derug zou kunnen herhalen, toen er zeer grote overschotten aan leerkrachten waren. De basis van deze bezorgdheid zo zeg gen zij, is evenwel onjuist. De minister grondt zijn uitspraak op een nog niet voor publikatie vrijgegeven conceptnotal van het centraal planbu reau en op een door prof. dr. P. H. Winkelman te Nijmegen gemaakt over- De directie van de N.V. machinehandel Mahez is optimistisch gestemd voor wat betreft de gang van zaken, alsmede de re sultaten over 1964. Dit als antwoord op vragen van aandeelhouderszijde tijdens de jaarvergadering. De huidige omzet, als mede de orderportefeuille zijn zeer be vredigend. In het eerste halfjaar zijn grote objecten afgeleverd. De normale winstmarges zijn aangehouden. Over de kostenfactor, als gevolg van de loonsver hogingen, kon de directie zich moeilijk uitlaten. Er zijn nieuwe contacten gelegd. Or ders werden ontvangen voor het instal leren van fotozetmachines van de in New York gevestigde grafische machinefabriek American Typefounders. Er bestaat een toenemende belangstelling voor de ma chines van C. M. A. Holweg te Straats burg, voor het vervaardigen van ver pakkingsmateriaal voor zelfbedienings zaken etc. Over de in het eerste halfjaar behaalde resultaten is het bestuur zeer tevreden. Het verwacht dat geheel 1964 bevredigend zal zijn. Op vragen over contacten met Indone sië werd geantwoord, dat orders van die zijde zeker verkregen kunnen worden, doch dat deze afstuiten op het gebrek aan deviezen van Indonesische zijde. Er worden wel plannejj gemaakt om met Indonesië tot zaken te komen, doch tot op heden bestaat er nog geen enkel ge concretiseerd plan. Hoewel de post debiteuren is toegeno men ten opzichte van het voorgaande boekjaar, komen de gelden van de af nemers regelmatig binnen, ook van de kleine bedrijven. Niemand van de afne mers bevindt zich in liquiditeitsmoei lijkheden, aldus, deelde de directie op vragen van aandeelhouders mede. De jaarstukken werden goedgekeurd. Tot commissaris werd herbenoemd mr. D. N. P. Hocke. zicht van de arbeidsmarkt voor aanstaan de leraren in talen geschiedenis er. aardrijkskunde. Het lerarengabrek heeft geleidelijk aan meer mensen met mid delbare b-studie voor de klas gebracht, waardoor nu zelfs globaal genomen twee maal zoveel m.o.-mensen als academici bij dit onderwijs werkzaam zijn. Dat is echter in principe onjuist, doch de ge noemde rapporten gaan hierop niet in Geheel onjuist is het bovendien bij een prognose van de arbeidsmarkt te vens de bezitters van een a-acte mee te rekenen, aangezien deze eigenlijk geen bevoegdheid bezitten en nu slechts in en noodsituatie ingeschakeld zijn. Aldus beide deskundigen. De Europese Economische Gemeen schap heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een tekort van 1 miljard dol lar op de handelsbalans met niet-leden opgelopen. Volgens het maandelijks statistisch bul letin van de E.E.G. hebben de zes in het eerste kwartaal van dit jaar voor 6.7 miljard dollar ingevoerd, ofwel 986 miljoen dollar meer dan werd uitge voerd. In 1963 bedroeg het tekort over 12 maanden 3 miljard dollar. Meer dan de helft van het nieuwe tekort 554 mil joen dollar wordt veroorzaakt door de Italiaanse handelsbalans West-Duits- land was het enige land met een gun stige handelsbalans een overschot van 181 miljoen dollar. Door de vermindering van de tolgel den vestigden de landen van de E.E.G. een nieuw handelsrecord onder elkaar. In het eerste kwartaal bedroeg de on derlinge handel 4,4 miljard dollar, 24 procent meer dan over dezelfde periode in 1963. Als men het slechte weer in die periode meetelt, dan is de handel nog met 19 procent toegenomen. Er bestaat nog steeds een wijdver breide opvatting dat de landen van de EEG een protectionisch blok vor men. De uitvoer van de EEG is ech ter tussen 1959 en 1963 met 30 procent toegenomen, de invoer zelfs met meer dan 50 procent. Dit overtreft de toene ming van de totale invoer van de Ver enigde Staten, zo heeft de directeur van de internationale economische sa menwerking van het ministerie van landbouw en visserij, drs. W. Ie Mair namens minister Biesheuvel verklaard op een bijeenkomst van de Anglo Dutch Trade Council in Londen, Minister Bies heuvel zou de council toespreken, maar moest zich op het laatste moment ver- ontschuldigen wegens de spoedzitting van de EEG-ministerraad in Brussel. Minister Biesheuvel heeft er in deze rede verder op gewezen dat tussen 1959 en 1963 de invoer van de gemeenschap- De pelijke markt uit de landen van de vrij handelszone met meer dan 70 procent is toegenomen en die uit het Verenigd Koninkrijk meer dan verdubbeld is. de verzekerde bij de buitenlandse ver zekeringsinstelling een door het Neder lands ziekenfonds- afgegeven E-6 formulier tonen. Deze formulieren dienen voor het vertrek bij het Nederlandse ziekenfonds te worden aangevraagd, De ervaring heeft echter geleerd dat de hier genoemde regeling in de praktijk niet altiid een afdoende oplossing vormt en daarom adviseren veel ziekenfondsen hun leden een aanvullende reisverzeke ring te sluiten. Voor vrijwillig verzekerden die als re gel geen aanspraak op de wederkerig heidsverdragen kunnen maken is zulk een verzekering vrijwel altijd van groot belang. Het gemeenschappelijk overleg van zie kenfondsorganisaties adviseert iedere verzekerde die van plan is een buiten landse reis te maken vooraf bij het zie kenfonds inlichtinr/* te vragen. De aan dacht wordt er nog op gevestigd, dat de Nederlandse ziekenfondsen niets vergoe den bij ziekte in het buitenland. DE STAND van het schatkistpapier be droeg per: resp. 29 juni en 22 juni 1964: schatkistpromessen 693.400.000, en 689.300.000. schatkistbiljetten 2.663.247.800 en 2.663.275.000. DE DIRECTIE van N.V. Meeus en Zonen deelt mede dat bij de emissie van nomi naal 21 miljoen aandelen N.V. Neder landse Kabel Fabrieken Delft nagenoeg alle houders van claims van hun recht op inschrijving gebruik hebben gemaakt. DE DIRECTIE van verenigde bedrijven Bredero N.V. Utrecht deelt mede dat tot adjunct-directeur van Bredero N.V. zijn benoemd de heren ir. P. W. Boshuizen en L. F. Gorissen. DE N.V. VERENIGD BEZIT van 1894 meldt dat met de overneming door middel van aandelenruil van de N.V. beleggings maatschappij „Mafaho" te Venlo is ge moeid geweest een bedrag van f 1.400.000. De aandelen zijn geplaatst tegen beurs koers. HET VASTGOED-beleggingsfonds 'Ne derland' deelt mede dat het fondsver mogen thans na herwaardering der on roerende goederen f 27.024.702,38 be draagt. Er staan uit 37.002 vastgoed par ticipaties, zodat de basiswaarde per vastgoed participatie uitkomt of f 730,85. ITALIË heeft Indonesië een lening van twaalf miljoen dollar verstrekt voor de bouw van een hotel van zestien verdie pingen in Djakarta. Het hotel krijgt 237 kamers en zal in 1968 voltooid zijn. Konstanz 356 -2); Rheinfelden 240 1); Ottenheim 308 9>i Straatsburg 248 (+6); Maxau 411 (—2); Plochingen 113 6); Mannheim 247 5); Stein- bach 118 4); Mainz 222 6); Bingen 148 (—6): Kaub 154 61Kochum 223 (—15); Koblenz 160 (—3): Keulen 107 1); Ruhrort 276 (—2); Lobith 882 1); Nijmegen 665 i—4); Arnhem 710 4i; Eefde IJssel 237 (—3); Deventer 142 2); Monsin 5448 16); Borgharen 3832 (—18); Belfeld 1080 (—3); Grave beneden de sluis 503 (+2). BERGEN OP ZOOM, 30 juni Aardb. Senga 1,24. diversen 0.81, afw. Senga 0,73; Frambozen p.k. 1,36, tubs 1,09; rode bessen 0,36, afw. frambozen 0,77, zw. bes 0,66. GOES. 30 juni Hooi. Lucernehooi 95.00100.00, weidehooi 80.0085.00, beide per 1000 kg uit de ruiter geperst, dijkhooi 65.0070.00 per 1000 kg, veldbeemd 40.00 45.00 per 1000 kg direct van het land. Trage handel. Vlas. Voor vlas van de nieuwe oogst was de notering voor goede partijen van 1900.002200.00 per ha, uit de schelf geleverd. De prijs per kg be draagt 2125 cent, op auto geleverd. Al leen belangstelling voor goede partijen. Eieren. De eierorijs bedraagt 1.221.26 per kg. met dop per doos van 250 gram: Red Gauntlet I 3851, II 2038. Talisman I 3945. II 1527. Senga Sengana I 35—45, II 19—32, Vol a I 45. II 17—24, Senga Gia- na I 39, Camb. Vigour II 25, Merton Princess II 1928. Gorella I 42. Aardbeien met dop per kg II 6474. Frambozen in kratten per kg T 1.441.51. II 1.341.43, in tubs per kg 1.101.11. Rode bessen per kg extra 53, I 36.30—39, II 35.80—36.70. III doordraai. Rode bessen per doos van 250 gram extra 16—17, I 13—16, II 10—12, Loganbessen I 23. Kersen per kg Markie zen I 1.48, II 1.19, III 19. Varikse Zwarte I 1.43. II 1.00, Hollanders II 87, Insp. Lho- nis II 88. MIDDELBURG. 29 juni 1964. fruit: aardbeien (doos) Red Gauntlcd 1 38-45. 2 30-37, Cambridge Vigourl 40, 1 32-33, Ta lisman 1 40-50. 2 21-41. Senga Sengana 1 38-41. 2 13-38. Yucunda 2 36. aardbei en per kg: 50-117, frajnbozen 1 37-54. 2 16-39 rode bessen (ds.) 1 22-25, kg 2 35- 75, rode bessen (ds) 2 23, perziken 1 5-44, druiven 1 499, pruimen (st.) 1 8-11. (ds.) 2 73-74. tomaten Al 68-74, A2 55-81. BI 70-84, B2 65-85. Cl 52-65, C2 43-72, CC2 29-48, pruimen (st.) 2 5-7. vroege aardap pelen: bonken 1 28-33, 2 29-32, grote 1 19-24, 2 18-22, drielingen 1 19-24. 2 18-21, kriel 1 21-23, 2 16-24, groenten: sla 1 4-7, bloemkool 3 per kist 23-44. 4 13-42. 6 12- 33. 8 12-23. 10 12-16. postelein 1 56-70. 2 54-57, boskroten 1 6-16. 2 11-13, kassnij- bonen 1 124-142, 2 111-149, andijvie 1 17- 41. 2 17-33, tuinbonen 2 26-37, waspeen 2 38-56 bospeen 2 15-45, spitskool 1 5-17. 2 8-14, kroten per kg 1 6-11. 2 7-11, dubb. prins, bonen 2 147-242, sjalotten 2 33-38, stamsnijbonen 2 81-83, radijs 2 5-10, ra barber 1 8-13. 2 6-9, bosuien 1 12-21, sav. kool 1 6-9, 2 5-9, spinazie 2 65-72, rode kool 1 21-25. komkommers wit 1 34. groen: 75 23-36, 60-75 1 24-27, 60-75 2 18-26, 50-60 1 18-23, 50-60 2 15-20. 40-50 2 12-15, 30-40 1 14-21. 30-40 2 10-18, krom per kg 1 19, 2 14-15. De eerste druiven werd aangevoerd door Gebr. v. 't Westeinde te 's Heer Arendskerke. Rode bessen voor industrie dagelijks aanvoeren tot 10 uur, netto in houd 5 kg, per bakje. OUDENBOSCH. 30 juni Aardbeien 73-99.' afw. 15, rode bes 35, framb. p. d. 25-35; fabriek: Senga II 104-116, C 87-92; div. II 84-90. framb. 112-117; afw. 91; rode bes 35; zwarte bes 60. ROOSENDAAL Aardbeien extra 1.752.02. A I 1 11—1.79. A II 71—1.16, B 5081, rode bessen 35—41. ROTTERDAM. 30 juni Totale aan voer 3289. Weekaanvoer 5104. Vette koei en en ossen 200, gebruiksvee 436, vette kalveren 800, graskalveren 210. nuchtere kalveren 809. varkens 18, lopers 80. big gen 52, paarden 42. veulens 5, schapen of larrmeren 47. weide-zuiglammeren 575, bokken of geiten 15. Prijzen (resp. Ie. 2e, 3e kw.)vette koeien 4.054.40, 3.904.05, 3.703.80 per kg. vette kalveren 3.15 3.35, 3.00—3.15, 2.80—3.00 per kg, gras kalveren 680. 580. 460 per stuk, nuchtere kalveren 210, 200, 180 per stuk, lopers 140, 120. 100 per stuk, biggen 80. 70. 65 per stuk, slachtpaarden 3.50. 3.20, 2.90 per kg, schapen 150. 120, 100 per stuk, lammeren 130, 110. 95 per stuk. kalf- en melkkoeien 1550. 1350. 1150 per stuk, vare. koeien 1200. 1000. 900 per stuk, vaarzen 1175. 1000. 850 per stuk, pinken 875. 750. 650 per stuk. Overzicht (resp. aanvoer - handel - prijzen): vette koeien: iets meer - flauw - vooral niet hoger, worstkoeien 3.503.70 per kg; vette kalveren: iets minder - willig - even hoger, prima's boven notering: graskalveren: groter - matig - gedrukt: nuchtere kalveren: even kleiner - levendig - hoger, mestkalveren 150250 per stuk: lopers en biggen: rui mer - goed - lopers stijver, biggen onver anderd: slachtpaarden: matig - zeer kalm als vorige week; schapen en lammeren: kort - flauw - lager: kalf- en melkkoei en: matig - stil - gedrukt: varekoeien: gewoon - lui - staande prijzen; vaarzen en pinken: als vorige week - zeer traag - constant; lammeren: even groter - stroef - vooral niet hoger. STEENBERGEN. 30 juni Aard beien ind. Senga 126-122afw. 75, div. 65. cons. 18-41. per kg 50-115; rode bes sen 35-42: frambozen p. d. 16-33, erwten 29-58; tuinbonen 33; eerstelingen bon ken 22-29. grote 14-22; drielingen 13-20; kriel 10-14; doré bonken 24-26; grote 18-25; drielingen 16-22; kriel 16-21; Saskia bonken 22: grote 16: drielingen 16; Barima grote 17-18; drielingen 17-16; kriel 18-16. Het vertrouwen van het publiek in de aandelenmarkt begint terug te keren. Dit was vanmiddag duidelijk te merken aan de koersen van de internationale waar den. De stemming voor deze groep van aandelen was bij de opening reeds aan de vaste kant. Ook het buitenland gaf blijk van belangstelling voor de hoofdfondsen. Voor Zwitserse rekening werden er wat stukken uit de markt genomen, hetgeen een goede stimulans betekende. De ver kopers van de laatste weken beginnen zich hoe langer hoe meer terug te trek ken, mede uit vrees voor verdere infla tie. De hoofdfondsen zetten vandaag de maandag ingetreden verbeteringen verder voort. Voor Philips werd bij de opening op f 153.20 een gulden meer betaald ten opzichte van het slotniveau van gisteren. Later op de middag steeg de prijs tot f 153.50. Unilever verbeterde bij een no tering op f 143. circa f 1.30. Kon. Olie liep op van f 159.40 tot f 159.90 (f 158.70). Hoogovens veraste met een koerswinst van vijf punten op 626, waarna nog 628 werd gedaan. AKU twee punten hoger op 474. Het Damrak ondervond steun van Wall Street, alwaar Kon. Olie en Philips maandag vast sloten. Wall Street was voor de eigen markt kalm en prijs houdend. De winstnemingen werden er goed opgenomen. In de scheepvaartafdeling blijven de orders nog steeds traag binnen komen. Hetzelfde kan worden gezegd van de lei dende cultuurwaarden. De nieuwe aande- dolen Ned. Kabelfabrieken werden op 327 geadviseerd, tegen gisteren 323 op ba sis van gedane claimprijs. Aandelen Mahez lagen iets beter in de markt op mededelingen van de directie in de jaarvergadering. Claims Blaauwhoed verlieten vandaag de beurs. Op dinsdag 7 juli kan worden ingeschreven op f 3.25 min. 5.5 pet. obligaties „stichting Bethle hem", tegen 99 procent. NABEURSKOERSEN AVONDVERKEER AKU Hoogovens Kon. Olie 160.00 gb-160.20, Philips 152.80-153.20, Unilever 142.80-143.20 gl. 29/6 30/7 Staatsleningen Nederland oö 4% Nederland 59 4>% Nederi. tiü/1 4% Nederl. ÖO/2 4% Nederland 59 4% Nederland 50 4 y4 Nederland 61 4% Nederland 63 4% Nederland 53 3% Grootboek 3% Idem Stal «i% Nederland 51 3% Nederiand 53 3% Nederland 56 3% Nederland 48 3% Nederl. Bel. 3% Nederland do 3% .Nederland 54 3 Nederland 55 3% Nederl. 55/2 3% Nederland 37 3 Grootboek 46 3 lening 47 3 Ned. Invest. 3 Ned. 62/64 3 Indie 37 3 Indié 37a 3 95-/8 95% 95-/8 szta Ü2a/s 92 Ve 87 73% O 83 H 92% 88 88% 79% 80% 82% 82% 85% 86* 85% 89 95 H 95% 95% 95ft 95^ 92% 92 92% 92 86% 74% 83% 92 88 86% 79% 80% 82% 82% 85 86 85 88% 95W 90% 89% Bank- en kredietwezen B. Ned. G. 57 6 lüi </8 B. 58/59 30 j. Idem 25 J. 60 4% 4% 92% 93 Va Aandelen industriële ondernemingen Cultures A dam Rubber HV A-mijnen 115V4 149% 102% 92% 93 115 149% Industriële ondernemingen A.K.U. Dell Mij. Hoogovens Philips Gen' Hez ■c.v.a. Unilever 472 474% 129.5U 127.50 621 627 152.50 153.20 141.9tL43.20 i 29/6 30/7 Scheepvaart en luchtvaart H.A.L. Java-China K.L.M K.N.S.M. Kon. Faketvrt. Stv. Mij. Ned. Nxevelt Goudr. v. Ommeren Rott. Lloya Scheepv Unie Preiiueieningen Alkmaar 06 2% A dam C-A 33 3 id. prem. 51 2% ld. 56-1 2y2 ld. bö-2 2% ld. 56-3 2% Breda 54 2V2 Uordrecht 56 2% Eindh. 54 2% Enschede 54 2% s-Gr-Hag., 52 2% idem 52-2 2% Botterd. 52-1 2% Idem 52-2 2% Idem 57 2% Utrecht 52 2% Z.-Holl. Z.-Holl. 57 2% 59 2% 106 142 145 144 135 I0b% 24o 139-m 130 V4 121 x 84% 61 91% 92 öU% 67% 67 Va 81 79% 89% 85% 84'% 65 va 109 140 66 145% 141 133% 108% 246 138% 130 y* 121 x 84% 81 91% 91 81 81% 93 84 M 84% 85 Converteerbare obligaties A.K.U. 1000 41/2 Biliton Bursumy. 3% Gelder Zn. 4% KLM subord. 4% B. Ned. Bakk 4% Sanders beh. 5 Schokbeton 3% Scholten Foxh 4% 126 Utermohlen 4% Aand in belegg inijen .avenouig's B. Twentse B. 127 V4 128 y4 180% 182 87% 100% 100 Va 88 186 186 125% 200 156 203.oU 203.50 A'dam b.m. 50 In ter unie N. bonds my Neto Robeco Umtas Ver. Bezit. Europalonds A'damse Bank Cultuurbank Gron. ind. Cr. B Hoii Bank U. Kasassociatie Nat. Nederi. Ned. Credietb. Ned. Handel Mq Ned. Midd.st.b. Ned. Overzee B. R'damse B. Alb. Heqn Alg. My Onr. G. A.i.M.E. Alg. Norit. Amstei A'dam Ballast A'dam Droogd. A'dam Rytuig A.N.I.E.M. Ëecht en Dyser Beeren trico Bensdorp Intern Bergh J urgens v. Berkels-Pat. Blaauwhoed Blqdenst. Will, Bols Lucas Borsumq Wehrji Ëraat mach. Breda machines Bredero's Bouw Brocades Bronswerk Burhm.-T.ET Calve Delit Carps Gareniabr Centr. Suiker Daalderop Dagra Demka Dess. tapqtfabr Dikkers en Co. Drie Hoeiyzers D.K.U. 29/6 30/7 111 111 23U 231 oU9 135 529 530 381 380 25 25 191 189 24b 246 14b 147 910 915 22o% 225 335 328 213% 213 243 243 341 338 215 215 310 310 nemingen 597% 598% 253 250 Iü4 O 152 165 164.50 42U 417 51b 513 15b 154 3o3 353 ö8-/b 68 193% 193 128 128 497 256 x 250 221 V4 221 444 443 130 x 129 1140 1150 74% 74% 77 76 238 239 /2U 708 /5y lOo u 156 782 775 99b 1005 390 383% 330 328 2öo x 264% 25U 176 179 338% 338 176 382 380 268 V4 267 29/6 30/7 Duyvis Jz. Enthoven Pletterq Erdai Excelsior Fitting t a br. Fokker Ford Gazelle ry w.iabi Van Gelder Pap. Geideri.-Tielens Gero Geveke en Co. Gist- en Ptr. Grinten v. d. Gruyter en Zn. Hagemeyer v. Hart Havenwerken Heem van der Heineken's Hey broek Hoek s mach.fabr. Hoii. Kattenb. Hoii. Beton Hoii. Construct. Hoii. Melksuik. Homburg Hoogenbosch Hooimeyer indola Interias internatio Int. Gew. Beton Inventum Houth.-JongeneeJ Kemo Kempen Begeer Key nouthandei Kled.-lnd. Smits Kiene Suikerw. Kon. Ned. Pap. Kon. Zout Ketjen Korenschool Koudys Kromhout Kon. Ver. Tapyt Leeuw Papierw. Leidsche Wol Lmdeteves Macintosh n.v. M. Ned. Bakk. Mees Bouwro. '63 Menko 271% 740 229 Va 125 V4 380 940 x 326 166 506 276 x 332 985 x 471 161 388% 348 430 410 685 x 113 271% 275 740 230 125 b 376 925 327 165 506 272 710 328 978% 148 x 480 161% 389 347 430 410 680 113% 420 425 260 263 b 439% 440 343 343 153 153 44 7 448 289 286 456 400 763 765 265 226 280 x 278 303 304 809% 860% 260 b 200 b 210 208 141 140 520 520 289 287 490 48 163% 163 477 474 232 233 140 u Meteoor Beton Misset Uitg. My Mosa Mynbouwk. Naarden Chem. Nedap Ned. Dok. M.. N. exp. pap.iabi Ned. Kabeiiabr Ned. Melkunie Ned. Scheepsb Neile v. Ne tam Ny vex aai Oranjeboom Overzeese Gas Palemb. Ind. my Palthe Philips 6% cumph Pietersen auto's Keesink Reinevela Riva Kott. Droogd. M Ruhaak en Co. Kynstaai Schelde B. v. A. bchev. expi. My. Schokbeton Schuiten Carton Schoiten Foxhoi Schuttersveld Simon de Wit Simons emb. Simplex mach. Smit transform Spaarnestad Stokvis Zn. Stoomp. Twenlht: Swaay van Tabakin Philips l'homsen ver. b. Unilever 7% Idem 6% Idem 4% U termohlen Utr. astalti. A. Varossieau Veenend. Spinn. Ver. Blikfabr. Ver Glasta. nat. Vei Macinnefa. Ver. louwiabr. 29'6 30/7 löü 282 53o x 530 43U b 438 b 41U X 410 x Olb 515 147 147 126% 238 236% 128 126% 2*Ó 249 30b 30o 1ÖU Vi. 180 V4 3/9 381 378 380 129 113 02.bU 52.70 134 131 181 188 u 188 331 Va 337 29b 295 114 115% 115 2üA 250% JOb 302 -90 x 293 o05 501 <40 740 221 223 144 144% 246% 246 805 805 198 200 931 b 992% 335 333 180 180 303 136% 136 118 118 78% 79% 300 295 278 278V4 335 336 b 275 273 x 265 264 183 185 Vettewmkel Vezeivei werking Viissingen katoen Vorsteni Cult. Vredestein Vries iJzerh. V uicaansourd Walvisvaart Wernink Beton Wessanen Wilt. ieyenoora De Wit's textiel Wyers ind H. Zaalberg Zeeuwse Cont. Zwanenb Org Zwiisai Mijnbouw en petroleum Alg. Expioiatie Bullion ie rubi. Billiton 2e rubi. K. Ptr 1 a J i,2b K. Pti o a j i,2b Moeare Emm ia. eert i/io opr. Ld. 1 wmslüew ld. 4 winstbew Oost-Bolneo my. 29/6 30/7 372 372 1160 261 263 220 221 150 116 112 52va<- 52 Va 1219 219% 450 447 20b 207 220 220 033 V4 536 116 114 371 371 970 968 4?.o0 49 503 428 432 428 160 I08 20 160 1845 3020 3025 3422. dU 3350 80 80 Scheepvaart Furness Oostzee Donariontondsen Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Proct. and Gamble Republic Steel Shell Oil 479 1UUV4 43 Va 37 Va 79% 87% 40% 4o% 479 10ü 43tf 37 Va 80* 87 Va 45 48* b bieden gedaan en bieden 9 gedaan en laten x laten d ex dividend c ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 5