Geen toekomst voor de kleine bedrijven NIEUW I Veerse Meer maakt grote indruk op staatssecretaris Dijkafgraving bij Nummer Een Thoolse Dagen met zeer uitgebreid programma Motorschip in haven van Hansweert gezonken ÏR. WELLEN VOOR ZEEUWSE N.C.B.: Toch redenen tot optimisme (Geen) toekomst Overheidszaak Slechte K.R.O.- opnamen van Hulster koor Prijsverlaging van Chefarine „4" Chefarine 4 Maar totale subsidiëring niet mogelijk Pathet Lao wil nu wèl buiten Laos praten agblaO 0c Stem Koppelverkoop zó lekker- zó gezond Opgeheven Zeeuws ETI in geldelijke zorgen OP 3 EN 4 JULI Scheiding tussen landhouwgedeelte en sporten Herindeling in raad van Goes Vico N.V. tweede industrie in Goes-zuid-west Nieuw bestuur Franciscanessen Dongen Tweede keer in zes weken NU met nóg meer hazelnoten 30ct Keizer- en kotiing- schieting te Wolphaartsdijk Zwarle bessenseizoen in Goes begonnen Polen G.S. witten helpen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 JULI 1964 (Van onze verslaggever) De zuid-westelijke kleigebieden van Nederland maken op het ogenblik een grote, dynamische ontwikkeling door. Een ontwikkeling die zich vooral op in dustrieel vlak voltrekt en die de landbouw in de verdrukking kan brengen, het geen de nodige problemen voor de boeren met zich meebrengt. De boeren zijn zwaar geplaagde mensen. Er zijn nog andere problemen dan de hiervoor genoem de: de sterk schommelende prijzen van de produkten, de mechanisatie van de bedrijven, de arbeidsvoorziening, de druk, die de A.O.W. op de landbouwinkomsten uitoefent, bedrijfsovername, bedrijfsbeëindiging en wat dies meer zij. Al die problemen zijn gisteren onderwerp van gesprek geweest tijdens de algemene ledenvergadering van het rayon Zeeland van de N.C.B., die in hotel Rotterdam in Terneuzen is gehouden. Het is een bijzonder interessante ver gadering geweest, niet in het minst door de belangwekkende inleidingen van bij voorbeeld de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. Wellen en de voorzitter van het rayon Zeeland van de N.C.B., de heer P. V. M. Vercauteren, die in zijn verhandeling het hele arsenaal problemen van de boeren in het zuidwestelijk klei gebied blootlegde. Tenslotte was er nog een lezing van burgemeester G. van Waes van Westdorpe, die vertelde over zijn er varingen, opgedaan tijdens zijn vorig jaar gemaakte wereldreis voor de interantio- nale zuivelbond. In Zeeland zijn, zo betoogde de heer Vercauteren, momenteel grote werken in uitvoering, die veel landbouwgrond kos ten. Dat men alleen de grond neemt die strikt genomen noodzakelijk is ..en dan liefst de slechtste", lijkt de heer Ver cauteren een eerste vereiste. Maar zelfts al zou dit gebeuren, dan nog gaat er te veel landbouwgrond verloren. Compen satie van dat grondverlies kan bijvoor beeld inpoldering van het Land van Saef- tinge bewerkstelligen. „De overheid moet zulks zeker overwegen", aldus de voorzitter. Dat de belangen van de land bouw in de in ontwikkeling zijnde gebie den zeker niet verwaarloosd moeten wor. den spreekt voor hem vanzelf. De heer Vercauteren gaf vervolgens de genoemde opsomming van problemen, waarmee de agrariërs van tegenwoordig zitten opgescheept. Hij vroeg vooral aan dacht (van ir. Wellen) voor de bedrijfs hulpverlening die, landelijk gezien, eigen lijk te traag op gang komt en de ruilver kaveling, die nog steeds niet op een schaal van de gewenste grootte worden uitge voerd. Indien meer geld uit het ontwik kelings- en saneringsfonds beschikbaar komt kan er meer gebeuren, meent hy. Hij deelde aan het slot van zijn inleiding mee, dat op 15 juli a.s. de ruilverkave lingscommissie voor het zandgebied van oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden ge ïnstalleerd, in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een bedrijfshulpverlening op gang is ge komen en binnenkort de „voorlichter", die onlangs werd aangesteld, zijn werk in deze contreien zal beginnen, allemaal dingen die de bittere pillen een beetje kunnen vergulden. Ir. Wellen betoogde allereerst dat heel Nederland zich momenteel in een sta dium van grote ontwikkeling bevindt en de problemen, die men in de zuid westelijke kleigebieden kent, ook in an dere gebieden de kop opsteken. Hij bleek van mening dat er nog wel de gelijk een toekomst voor de landbouw is weggelegd. Minder optimistisch toon de hij zich ten aanzien van de toekomst voor kleine bedrijven, in ieder geval voor die bedrijven, die het gemiddelde arbeidsinkomen in Nederland niet kun nen benaderen. „Die dienen of op te houden te bestaan of radicaal het roer om te gooien", zoals hij zei. Hij maakte bekend dat het arbeidsin komen op de landbouwbedrijven in 1963 (Advertentie) f 13.000,— bedroeg. Geen schitterend be drag wanneer men in aanmerking neemt dat daar nog allerhande kosten vanaf gaan en in 1962 een topjaar overigens een arbeidsinkomen van f 21.000,— haalbaar bleek. Voor 1964 ziet het er weer een beetje rooskleuriger uit, vooral door de omstandigheden dat de prijzen van suikerbieten en granen aanmerkelijk zijn verhoogd en er een goede oogst belooft te komen. Ir. Wellen beaamde dat steun uit het ontwikkelings- en saneringsfonds aan de bedrijfshulpverleningen onontbeerlijk is. De centrale landbouworganisaties bestu deren de kwestie momenteel. „Komt men mettertijd met gerechtvaardigde voorstel len dan is de mogelijkheid, dat meer geld beschikbaar komt, zeer zeker niet uit gesloten", deelde hij mee. Studie wordt momenteel ook gemaakt van een even tuele uitbreiding van de ruilverkavelings activiteiten. In totaal zal in Nederland nog 1.500.000 hectare moeten worden ver kaveld. Men is van plan er 50.000 per jaar voor rekening te nemen. Een eenvoudig rekensommetje leert dan dat men eerst in het jaar 2000 klaar zal zijn. Als mogelijkheid om meer ruilverkave ling uit te voeren wees hij ruilverkave ling bij overeenkomst aan. Daaraan zijn voor de betrokkenen niet zoveel kosten verbonden. De overheid kan per jaar maar een bepaald bedrag, dat overigens zeer aanzienlijk is, aldus de heer Wellen, beschikbaar stellen om geen overbeste- De raad van Goes begon gisteravond tegen 10 uur pas aan de behandeling van het voorstel van b. en w. aangaande de gemeentelijke herindeling op Zuid- Beveland. Wij konden het verslag daar door helaas niet meer in deze editie plaatsen. Ir. J. WELLEN ding in de hand te werken. Hij zei goede hoop te hebben dat wettelijke ver kaveling van 50.000 hectare per jaar echt mogelijk zal blijken. Het oplossen van vele problemen in de agrarische sector blijft overigens hoofd zakelijk een zaak voor de overheid, die daaraan ook het nodige geld, binnen het raam van de mogelijkheden, zal moeten spenderen. De overheid dient ook te blij ven zorgen voor goed landbouwonderwijs, voor degelijke voorlichting voor de agra riërs en bijvoorbeeld nog voor verbete ring van de externe produktie-omstan- digheden, die de boer niet in de hand heeft. Men moet echter niet vergeten dat reeds bijzonder veel gerealiseerd is, meer dan in andere landen in ieder geval, zo betoogde ir. Wllen, die tijdens zijn inlei ding ook aandacht besteedde aan de pro blemen van de bedrijfsbeëindiging en de bedrijfsovername, waarvoor, volgens hem, inmiddels hoopvolle voorzieningen zijn geschapen. Na zijn inleiding was er een levendige discussie. Traditiegetrouw gaan ook dit jaar op de eerste vrijdag en zaterdag in juli, de be kende „Thoolse Dagen" van start. Door de toenemende belangstelling en het steeds groter wordend aantal inzendingen is het vrijdagprogramma dermate overbelast dat men deze eerste dag volledig in het teken van de keuringen en demonstraties van de bekroonde dieren heeft gesteld. Ook de bekende 3-spannen paarden zullen, on danks de inkrimpende paardenstapel, dit jaar weer niet ontbreken. Nu men toch een scheiding heeft aangebracht zal het zaterdagprogramma hoofdzakelijk voor de sport gereserveerd zijn. De Thoolse Dagen zijn ontstaan in de agrarische sector. Het doel was in de eerste plaats het onder elkaar vergelijken van de huisdiererassen speciaal op landbouwgebied van Tholen. Zowel voor hen die meededen aan de keuring als voor hen die dat niet deden waren deze dagen belangrijk omdat het de kennis van de fokkers vergrootte. Nu men door het steeds grotere pro gramma een scheiding tussen de twee dagen heeft moeten aanbrengen manifes teert een van de doelstellingen van de organisatie van dergelijke dagen zich steeds duidelijker. Dit komt nu vooral de tweede dag tot uitdrukking. Men wil na melijk laten zien wat er op sportgebied op Tholen mogelijk is, en waaraan op Tholen op dit gebied nog behoefte be staat. Ook de middenstand wordt steeds meer ingeschakeld. Daartoe heeft men weder om een grote tent opgesteld waar de monstraties met allerlei huishoudelijke apparaten zullen worden gehouden en waar voorlichting op dit gebied zal wor den gegeven. Ook de jeugd is niet ver geten. Voor hen heeft men eveneens aller lei dingen in petto. Wederom zal er even als vorig jaar een fotowedstrijd worden gehouden, waarvoor het materiaal kan worden toegezonden aan de heer J. Blaas, Singel 73 te Tholen. tie door de beste turners van de gymnas tiekverenigingen van het eiland Tholen. 18.30 mrr oriëntatierit: start garage J. W. Hage te Poortvliet, finish „Holland Huis" te Scherpenisse. De opnamen, die de K.R.O.-radio gis termiddag heeft uitgezonden, van een uitvoering door het Hulster Gemengd Koor in de St.-Willibrordusbasiliek in Hulst hebben geen ware afspiegeling gegeven van de kwaliteiten en de mo gelijkheden van dit koor. De opnamen waren van slechte kwaliteit en boven dien waren er montagefouten, die de uit zending zeker niet ten goede zijn ge komen. De opnamen zijn al eens in april uit gezonden. Toen was het aantal montage fouten echter dermate groot dat de K.R.O. bereid was een reprise te ge ven, die nu dus ook al minder geslaagd is uitgevallen. De klankkwaliteit was niet al te best en twee keer werden lie deren van verkeerde aankondigingen voorzien. De uitzending duurde 25 minuten, in welk tijdsbestek het koor er blijk van heeft gegeven over een veelzijdig reper toire te bezitten en dat goed te beheer sen. Voor deze keer was het accent ge legd op polyfone liederen van Sartorius, Lassas, Friderici en andere componis ten. (Advertentie) Op verzoek van de regering heb ben wij ons bereid verklaard mede te werken aan het prijsbeleid en de prijs van Chefarine "4" te verlagen. Deze bedraagt thans: f 0.85 per buisje van 20 tabletten f 1.60 per 40 tabletten in strips f 3.70 per flacon van 100 tabletten BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tijdens de raadsvergadering van Goes, welke gisteravond gehouden is, heeft burgemeester mr. F. Hu- ber de raadsleden meegedeeld, dat zich binnen enkele maanden in Goes een tweede industrie zal ves tigen op het droge industrieterrein in Goes-zuid-west. Het betreft hier de fabriek van landbouwmachines Vico N.V., een dochteronderne ming van A. Visser N.V. uit Nieuw Vennep. Dit bedrijf kan in Goes over een ha industrieterrein beschikken. Binnen twee jaar hoopt het bedrijf een honderdtal werknemers in dienst te hebben. Wij schreven reeds over deze nieuwe aan winst voor Goes. In twee opeenvolgende raadsvergaderin gen heeft burgemeester Huber nu een industrievestiging kunnen aankondigen. De raad feliciteerde b. en w. hartelijk met het gevoerde industrialisatiebeleid. De heer P. Haverhoek (PvdA) toonde er zich verheugend over, dat de oude toe standen in Goes langzamerhand hersteld zijn en dat Goes weer nieuwe industrieën gaat aantrekken. Hij vond dat op het ge bied van industrialisatie nog een heel terrein braak ligt. Volgens mr. Huber zijn er voor bedrijven nog genoeg vestigings mogelijkheden in Goes. (Van onze verslaggever) „Zeeland biedt recreatieruimte aan half Nederland. Zeeland is, re creatief gezien, een weldaad die Nederland moeilijk kan ontberen. Ik ben niet alleen van het Veerse meer maar van de hele provincie erg onder de indruk gekomen". Dat heeft drs. L. J. M. van de Laar, staatssecretaris van O. K. en W-, dinsdag gezegd aan het eind van zyn werkbezoek aan Zeeland. In de Campveerse Toren te Veere stond de staatssecretarfis de jour nalisten te woord. Drs. van de Laar zei. dat het honderd procent verschil uitmaakt, of je het Veer se Meer op papier ziet (zoals hij tot gis termiddag steeds had gedaan) of in wer kelijkheid. De staatssecretaris had zo juist een vaartocht van anderhalf uur op het Veerse meer achter de rug. Op de vraag of hij hetVeerse Meer als een zaak van nationale betekenis ziet zei hij: In ideële zin wel, maar men mag niet o.m. zeggen dat de financiering voor 100 door het rijk gedragen moet worden.' Voor het Veerse Meer-gebied dringt zich het probleem naar voren, dat acht kleine gemeenten een soort internationaal recreatiegebied tot ontwikkeling moeten brengen zonder over geld daarvoor te In de congregatie van de Penitenten- Recollectinen van de reguliere derde or de va de H. Fraciscus van Dongen is een nieuw hoofdbestuur gekozen: alge meen-overste: zuster M. Clementina van Vooren uit Biervliet; vicares: zuster M. Ursula van Dun uit Tilburg; raadzus- ters: zuster M. Philippa Peys uit Al phen, zuster M. Theophane de Jong uit Alphen en zuster M. Francesco Mol uit Breda. (Van onze correspondent) Dinsdagmorgen ontstond er in de mon ding van de buitenhaven te Wemeldinge een aanvaring tussen de motorschepen Runet en Leo II waarbij de Leo II in de haven zonk. Het 694 ton metende Belgische motor schip Runet, geladen met zand op weg van Zaltbommel naar Antwerpen, kwam van de Oosterschelde de haven binnen varen en de 257 ton metende met zilver zand geladen Leo II, van Mechelen op weg naar Maastricht, zou de haven ver laten. De Leo II werd aan het achterschip aangevaren door de Runet. De Leo II kreeg een gat in de scheepshuid en be gon water te maken. De 22-jarige schip per D. Nouwen voer terug de haven in en wilde meren langs de steiger voor de middensluis. Het ijlings te hulp gescho ten bergingsvaartuig Walrus van Taks bergingsbedrijf kwam voor direkte hulp te laat. want eer het pompmateriaal in werking was verdween de Leo II in de diepte. De 19-jarige echtgenote van schip per Nouwen, die nu haar tweede schip breuk in 2 weken meemaakte (2 weken terug sloeg het schip op het IJselmeer voor Urk vol water) trachtte enige zaken van waarde te redden, waaronder een stalen geldkistje met inhoud. Bij het ver laten van het schip viel de geldkist uit haar handen en verdween in het diepe water. De rijkspolitie te water bracht het geldkistje met een elecrtomagnetische dreg boven water. Het gezonken vaartuig ligt slechts enkele meters van de sluis- ingang. De linkse Pathet Lao heeft gisteren in gestemd met het voorstel tot het houden van een topconferentie met leiders van de rechtse en de neutralistische groepen buiten Laos. Dat heeft de Poolse verte genwoordiger bij de internationale con trolecommissie in Laos meegedeeld. Vol gens het akkoord zullen Britse, Russische, Indiase, Canadese en Poolse vertegen, wooi'digers als waarnemers die conferen tie bijwonen, zei hij, nadat hij in Khang Khay de leider van de Pathet Lao, prins Soephanoevong, had gesproken. Over de plaats van een dergelijke conferentie zou nog nader beslist moeten worden. Vol gens zegslieden in diplomatieke kringen hoopt Polen dat dan later een veertien- landenconferentie over Laos zal volgen. De Pool zei nog dat hij, op weg naar Khang Khay, verscheidene dorpen in de Vlakte der Kruiken in brand had zien staan, klaarblijkelijk als gevolg van bom bardementen. beschikken. De gemeenten, met de pro vincie verenigd in de stichting Het Veer se Meer, kunnen alleen iets doen als van rijkswege subsidie wordt verleend. Nu is de staatsssecretaris gisteren een schema van urgente voorzieningen in het Veerse Meergebied overhandigd. Deze voorzie ningen zijn van louter algemene aard. Zij zijn zeer urgent, omdat zij de water sport op het Veerse Meer voldoende mo gelijk moeten maken. Uitvoering van deze werken, waarvoor de stichting een vijfjarenplan heeft opge steld, zal bijna zes miljoen gulden gaan DROF. VAN BEUSEKOM uit Wage- ningen houdt in de Economisch Statistische Berichten een filippica te gen de koppelverkoop van rijksgoed keuringen. Daar bedoelt hij dit mee: Een aannemer wil een blokje vrije- sectorwoningen bouwen. Hij vraagt goedkeuring aan de gemeente. Dat mag, zegt de gemeente, als u zich maar ver bindt tevens een aantal gesubsidieerde woningen te bouwen tegen sterk ge knepen prijzen. De aannemer verliest daarop en dit verlies verhaalt hij dan op de huurders of kopers van de vrije woningen, die hun huur of koopsom abnormaal zien oplopen. Gevolg: velen die in een gesubsidieerde woning zit ten en wel een vrije-sectorwoning wil len betrekken vanwege het grotere comfort, doen dit nu niet, omdat de koppelverkoop de prijs te ver omhoog kosten. De stichting heeft er bij de .heeft gedreven. Hierdoor wordt de door stroming belemmerd, wordt de behoef te aan woningwetwoningen steeds gro ter en blijven we in het moeras zitten. Het is inderdaad een paradoxale situa tie. Maar men moet ook de andere kant van de medaille bezien. Als men de aannemers geheel vrij liet in het bou wen van vrije-sectorwoningen, dan kwam de woningwet- en premiebouw zeker niet voldoende aan zijn trekken. Er valt in de vrije sector het meest te verdienen en het is normaal, dat dan de activiteit zich daarop het eerst zou richten. Als men de druk op de ge subsidieerde bouw, om die zo goed koop mogelijk te houden, wat verlicht te, als men bij de bepaling van de bouwkosten en de huurprijs wat meer speling liet, dan zou de gemeente niet grijpen naar de noodmaatregel van de koppelverkoop. Waarbij tevens de be volking moet worden doordrongen van het besef, dat een woning en woonge- rief zoiets belangrijks is in het leven van een mens, dat hij er best een gro ter percentage van zijn inkomen aan mag besteden. deze staatssecretaris op aan gedrongen werken voor 100 te subsidiëren. De staatssecretaris heeft echter mede gedeeld, dat binnen de huidige regelingen onmogelijk aan het verlangen van de stichting kan worden voldaan. Voor 1964 is voor geheel Nederland ten behoeve van algemene recreatieve voorzieningen slechts 6 miljoen gulden beschikbaar. Drs. van de Laar gaf toe, dat hier een probleem ligt, waarvoor hij vooralsnog geen oplossing ziet. Op andere plaatsen in het land doen zich soortgelijke spanningen voor. Dit probleem zal, ook volgens hem, de eerstkomende jaren alle aandacht moeten krygen. In dit verband zei de staatsse cretaris, dat het ernstige overweging ver dient om een zogenaamde toeristenbelas ting in het leven te roepen. Als lichtpunt zag hij de al min of meer aan de Tweede Kamer toegezegde instel ling van een landelijke Raad voor de Re creatie, waarin overheid en particulieren zullen samenwerken. Het urgentieschema, dat de staatsse cretaris is aangeboden zal nu nog nader met de stichting Het Veerse Meer worden doorgenomen. Het schema zal waar schijnlijk in fases worden uitgevoerd. De stichting zal daarbij de urgentie vaststel len. Van de zijde van de stichting meent men dat het landelijk beschikbare bedrag voor algemene recreatieve voorzieningen veel en veel te laag is. Het zal volgens de stichting slechts mogelijk zijn het vijf jarenplan uit te voeren wanneer deze post op de rijksbegroting in de komende jaren aanzienlijk zal worden verhoogd. De staatssecretaris heeft verder kennis kunnen nemen van reeds ingediende plannen ter verbetering van de accommo datie van het Veerse Meer tot een bedrag van 4/2 miljoen. De onrendabele top van deze investeringen maakt volgens de stichting een subsidie in de uitvoerings kosten noodzakelijk. Zeeuws Museum Behalve het Veerse Meer zijn nog vele andere problemen van Zeeland ter sprake gebracht. Een van de harte wensen van G. S. om het Zeeuws museum te kunnen in richten in de Kanunnikenhuizen van het abdij gebouwencomplex te Middelburg lokt de staatssecretaris zeer aan, zoals hij zich uitdrukte. Drs. van de Laar kon beslist niet te gemoet komen aan de kens van het pro vinciaal bestuur om een wetenschappelij ke afdeling aan de provinciale bibliotheek toe te voegen. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft er verder op aangedrongen de ama- teuristisiche kunstbeoefening van onder af te subsidiëren. De staatssecretaris voelt evenwel niet voor rechtstreekse subsi diëring door het rijk van plaatselijke verenigingen, omdat dit een precedent zou scheppen. Subsidiëring van centra voor muzische vorming (er zijn plannen in Zeeland voor dergelijke centra in Middelburg en Hulst) is via het probleemgebiedenbe leid mogelijk. Sporthal Wat de sportaccommodatie in Zeeland aangaat hebben G.S. vooral gewezen op belang van de totstandkoming van de sporthal te Vlissingen. De heer J. Nieu- wenhuyzen-Kruseman, chef van de afde ling lichamelijke vorming en sport ten departemente, die tot het gezelschap van drs. van de Laar behoorde, gaf ons des gevraagd de verzekering, dat hij met kracht bij het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zal pleiten voor het beschikbaar stellen van bouw volume voor deze sporthal. Zijns inziens wordt het echt tijd, dat er in Zeeland een sporthal komt. de twee dagen Het programma voor ziet er als volgt uit: Vrydag 3 juli: 8.30 uur opening door vooizitter M. C. J. Kosten. 8.35 uur rund veekeuringen fokvee. 10.00 uur eindkeu- ling kalverenopfokwecistrijd. 10.00 uur keuring Texels ras fokschapen. 10.20 uur keuring van vleesvee. 11.00 uur keuring van jonge paarden van de Bond van paardenfokkers. 11.30 uur keuring van geiten. 12.00 uur premiekeuring Konink lijke Vereniging Nederlands Trekpaard. 13.30 uur opening kampioenskeuringen en défilé bekroonde dieren door de heer W. J. van Doorn burgemeester te Poortvliet. 13.35 uur kampioenskeuring fokvee. 14.15 uur kampioenskeuring stieren. 14.30 uur kampioenskeuring paarden. 14.45 uur kampioenskeuring schapen en geiten. 14.55 uur prijsuitreiking. 15.10 uur kam pioenskeuring groepen rundvee. 15.30 uur keuring stieren met afstammelingen. 15.45 uur kampioenskeuring vleesvee, en prijs uitreiking. 16.00 uur keuring vierspannen paarden. 16.30 uur sluiting door de voor zitter. Zaterdag 4 juli: 14.00 uur korfbalwedstrijd Togo uit Goes, tegen Elto uit Kapelle. 14.00 uur trekkerbehendigheidswedstrijd door de P.J.G. 14.30 uur muzikale rond gang over het terrein door de muziek vereniging Euterpe. 15.00 demonstratie wedstrijd kleiduiven schieten door de jagersvereniging. 15.45 uur concert door muziekvereniging Euterpe. 16.00 uur ringsteken en carrouselnummer door ruiters te paard. 16.30 uur gymdemonstra- Deze foto geeft een beeld van dei tussen Breskens en Hoofdplaat. De dijk, j dreigde door te breken, wordt nu ge- werkzaamheden aan en om de beruch- waaruit enige tijd geleden grote brok- heel afgegraven. De grond zal men ge- te zeedijk bij het gehucht Nummer Een, ken grond vielen, en die daardoor! bruiken om de nooddijk op te hogen. De „Provinciale Zeeuwse Schutters- bond" hield haar keizer- en koningsschie- ting te Wolphaartsdijk. Aanwezig waren van Zuid-Beveland 3 Europese kampioenen. 11 keizers en 12 koningen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren er 1 Zeeuwse kampioen, 3 keizers en 6 koningen. Na het openingswoord van de provin ciale voorzitter, de heer J. de Beste, loste de burgemeester van Wolphaartsdijk, jhr. P. Beelaerts van Blokland, het eerste schot. In de traditionele derde ronde wist de heer L. Vermuë, van Soranus te Hein- kenszand, die de titel van keizer met ere draagt, de vogel te schieten, zodat in 1965 deze schieting op het terrein van Soranus te Heinkenszand wordt gehouden. Gisteren begon in Goes de aanvoer van zwarte bessen. In 1962 was de eer ste aanvoer op 17 juli en in 1963 op 12 juli. Het zijn de vroegrijpende ras sen Mendip Cross en Silvergieters Zwar te welke als voorlopers aan de markt komen. Straks komen de hoofdrassen Wellington XXX en later de iaatrjjpen- de Baldwin Hilltop. De aanvoer van de V.V.Z.B. klom in vijf jaren op van 180 naar 320 ton per jaar. Nu hangen de struiken over het algemeen zwaar geladen, zodat bij gun stig blijvende weersomstandigheden een grote oogst verwacht wordt met aanvoe ren tot 40.000 kg per dag. De prijzen daalden in de laatste vijf jaren van 240 naar 105 cent per kg in 1963. (Daarvoor werden zwarte bessen soms geveild voor rond f 5 per kg.) Dinsdag brachten de eerst geveilde zwarte bessen 64-78 cent per kg op De verwachtingen omtrent de prijszetting zijn matig voor dit seizoen. Praktisch alle verkochte'zwarte bes sen worden in de fabrieken verwerkt, zowel hier in Nederland als in het bui tenland. Vooral West-Duitsland is dik wijls een grote afnemer. Er is voor consumptie veel vraag naar zwarte bes sensap omdat dit een opwekkende alco holvrije drank is met een hoog gehalte aan vitamine C. PJE OPVALLEND enthousiaste ont vangst, welke Robert Kennedy in Polen ten deel valt, geeft te denken. De Polen hebben altijd nauwe bindin gen met het Westen gehad en bijna twintig jaar afscherming door het IJze ren Gordijn hebben de oude gevoelens niet kunnen doden. De godsdienst is trouwens ook een sterke factor geble ven ondanks alle communistische rin- geloorderij, ondanks een jeugdopvoe- ding, die Marx in de plaats stelt van Christus. In 1954 was Gomoelka de man die aan de gistende ontevre denheid leiding gaf door tegen Rus- lands druk in bevrijdende maatregelen te nemen. Hij heeft echter stukje voor stukje de handen weer vaster aange haald. Wat niet wegneemt dat in Po len een eigen geestesleven is blijven bloeien en een kardinaal Wyszinski nog graag aangehoord wordt, als hij op komt voor de rechten van het gewe ten. 'n Bezoek als van Robert Kennedy geeft aan de menigten ook weer gele genheid spontaan van haar gevoelens te doen blijken. Hier waren ze niet opgecommandeerd, zoals bij het bezoek van de Sovjet-groten geschiedt. Nog is Polen niet verloren. "JTEN JONGEREN, vormend de jonge rengroep van de KVP in Eindho ven, hebben de afdeling opgeheven. Sinds april 1961 hebben ze zich samen bezonnen op politieke vraagstukken. En die bezinning heeft tot de overtui ging geleid, dat het bestaan van de KVP geen zin meer heeft. De argumen ten, welke daarvoor worden aange haald, zijn overbekend- Deze jongeren vertellen wat de naar de PvdA „door- gebrokenen" altijd hebben betoogd. Toch hebben die argumenten nooit vat gekregen op de grote massa der katho lieken. Het ontbreekt haar blijkbaar aan scherpzinnigheid en vernuft. Even als veie katholieken in West-Duitsland. België. Luxemburg. Oostenrijk, Italië en zelfs in Frankrijk nog vasthouden aan hét z.g. confessionele partij-type. Niemand zal overigens beweren dat dit type voor de eeuwigheid geformeerd is en door het katholieke beginsel wordt voorgeschreven. Het is een kwes tie van zicht op de bestaande verhou dingen. waarbij mogen we dat woord gebruiken? de traditie ongetwijfeld ook een rol speelt. In ieder geval zal de KVP ook na het besluit van de Tien nog wel enige tijd blijven bestaan. G.S. van Zeeland hebben de provin ciale staten voorgesteld, het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland tijdelijk kasgelden ter beschikking te stellen in de vorm van een rekening- courantovereenkomst tot een maximum bedrag van f 75.000. De rente, zowel in debet als in credit, willen G.S. be paald zien op 3 procent. G.S. zijn tot dit voorstel gekomen omdat de liquidi teitspositie van het E.T.I. van dien aard is, dat op korte termijn maatregelen moeten worden getroffen. Het E.T.I. zal anders niet langer aan zijn financiële verplichtingen, ook die ten opzichte van het personeel, kunnen voldoen. Indien het voorstel door provin ciale staten wordt aanvaard, is het EtL tot het einde van dit jaar uit zijn financieringsmoeilijkheden.Tegen die tijd zal er dan tevens meer inzicht zijn ver kregen in de mate van subsidiëring door het rijk. de gemeente en de Kamers van Koophandel. In DE Golf van Mexico is gisteren een boorplatform met 43 bemanningsleden aan boord tijdens het boren naar olie ontploft en gezonken. Vier personen ver loren hierbij het leven.

de Stem | 1964 | | pagina 3