LunsHoogtepunt in mijn ministeriële loopbaan Zeehavenproject in Oosterschelde op afsluiting gericht Desnoods vakantie onderbreken voor actie tegen R.E.M. Rol voor Tsjombe in Kongo-politiek Post vandaag duurder ZEVENLING ZIET DAG V.N. NU VERTROKKEN IRENE WEER IN MADRID MAN DOOR LANDMIJN GEDOOD aan Einde tachtigjarige oorlog Confessionele partij zinloos REGERING EN KAMER: DAGBLAD VOOR ZEELAND Oceaanzwemster door haaien gedood Koel weer EINDHOVENSE K.V.P.-JONGEREN: Elfde slachtoffer Keulse maniak overleden President wijst formateur aan Lekker luchtig maar mooi 104e JAARGANG No. 24626 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 1 JUM 1964 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. DirecteurDrs. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurJ. J. H. A. Bruna. Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs: 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; ƒ11,85 per post excl. ƒ0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraa) 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) SCHELDE-RIJNVERBINDING IN KAMER De Amerikaanse kustwacht heeft het zoeken gestaakt naar Britt Sullivan, die zwemmende de Atlantische Oceaan pro beerde over te steken, maar die ter hoog te van Long Island spoorloos is verdwe nen. De kustwacht achtte het onwaarschijn lijk dat haaien haar hebben aangevallen, doch wenste de mogelijkheid niet geheel en al uit te sluiten. De Amerikaanse, moeder van een ze venjarige zoon, probeerde de Atlantische Oceaan over te steken door overdag te zwemmen en 's nachts in de volgboot te rusten. Sinds zondagavond heeft de be manning van de volgboot haar niet meer gezien. Met ingang van vandaag zullen de post tarieven opnieuw worden verhoogd. In verband hiermee zullen de postzegel- automaten worden veranderd. Ook zullen op groter schaal minder gang bare zegels aan de loketten worden ver kocht. Zij kunnen bij de bestaande en reeds gekochte waarden worden bijge plakt. De belangrijkste tariefwijzigingen zijn: Brieven: Enkelvoudig tarief binnenland Unci. Suriname, Ned. Antillen, België en Luxemburg) 15 cent. West-Duitsland en West-Berlijn 20 cent. Overig buitenland 40 cent. Briefkaarten: Binnenland (met Suriname, Ned. Antil len, België en Luxemburg) 10 cent. West-Duitsland en West-Berlijn 15 cent. Overige landen 25 cent. Drukwerk: Binnenland (met Suriname, Ned. Antil len. België en Luxemburg) 7 cent. Bui tenland 10 cent. Voor in Nederland verschijnende nieuwsbladen, boeken en ander druk werk geldt het binnenlandse tarief. Tepeliik met de nieuwe tarieven voert de P.T.T. ook postzegelboekjes in, die in gele automaten verkrijgbaar zullen zijn. Hiervan komen er voorlopig 300 in ge bruik, maar dit aantal wordt nog dit jaar uitgebreid tot 1200. De automaten zullen tegen inworp van een gulden boekjes met verschillende assortimen ten zegels leveren, bijvoorbeeld: zes ze gels van 15 cent en twee van 5 cent, of tien van 7 cent en twee van 15 cent. DE FEDERALE recherche in de V.S. moet uitzoeken hoe het mogelijk is ge weest dat het dagboek van Lee Oswald in de publiciteit is gekomen. MARTIN LUTHER KING, de bekende Amerikaanse negerdominee, die een van de belangrijkste leiders van de beweging voor rassengelijkheid is, komt volgende maand naar Nederland. Hij spreekt in een Europese Baptistenconferentie. ROBERT KENNEDY, die vandaag zijn bezoek aan Polen beëindigt, is gisteren door kardinaal Wyszynski ontvangen. DE WET waarop in Zuid-Afrika mensen zonder beschuldiging 90 dagen lang kun nen worden vastgehouden, is gisteren met een jaar verlengd. DE DERDE proef met een Atlas-Centaur raket, vier en een halve ton zwaar en van belang voor het Amerikaanse maan- project, is gisteren mislukt. De raket kwam niet in een baan om de aarde, maar plofte in de oceaan. KROESTJEV heeft gisteren in Oslo met de Noorse premier gesproken over poli tieke vraagstukken. Een kernwapenvrij Scandinavië roerde hij niet aan. Overi gens amuseert de Sovjetpremier zich tij dens zijn Noorse trip kennelijk heel goed, AANVAARD (Van onze speciale verslaggever) De Tweede -Kamer heeft gisteravond het Nederlands Belgisch verdrag over de Schelde-Rijnverbinding met alge mene stemmen goedgekeurd. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) noemde het akkoord „een hoogtepunt in zijn ministe riële loopbaan". In het debat is ook het Brabants-Zeeuwse zeehavenproject in de Oosterschelde ter sprake gekomen. Minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) verklaarde hierover dat: 1. Er geen enkele twijfel hoeft te bestaan over de positieve instelling van deze regering t.a.v. dit zeehavenproject. 2. De voorbereiding en uitvoering van dit project worden afgestemd op de afsluiting van de Oosterschelde in 1978, als de havenaanleg economisch verantwoord lijkt. schelde. Ten gevolge van het uiterst recht se tracé, dat tenslotte uit de bus kwam, moest Brabant zijn Kreekrakplan ver leggen naar de Oosterschelde. Om hier echter een zeehaven te kUnnen aanleg gen is het nodig een nieuw kanaal van Ooster- naar Westerschelde te graven ter hoogte van Waarde. Tijdens de schrifte lijke voorbereiding van de openbare be handeling in de Kamer hield de regering zich op de vlakte ten aanzien van de zee havenplannen in zuidwest-Nederland in het algemeen en ten aanzien van een nieuwe doorsteek van Zuid-Beveland in het bijzonder. Gisteren hebben de Ka merleden om duidelijker uitspraken ge- 25 De Kamerleden die het woord voerden toonden zich allen geestdriftig over het akkoord, dat, zoals de heer Jongeling (G.P.V.) zei, een eind maakt aan een tachtigjarige oorlog over de tussenwate ren. Het Schelde-Rijnverdrag betekent de beëindiging van een trits waterwegen kwesties die de verhouding tussen Ne derland en België hebben vertroebeld. Met het akkoord een nieuwe vaarweg aan te leggen tussen de Schelde en de Rijn wordt vooral Antwerpen geriefd. De vaarweg, die geschikt gemaakt wordt voor duwvaart, loopt via de Westerschel de, het te heropenen Kreekrak, Ooster schelde, Eendracht, de landengte van St.- Philipsland en de Krammer naar het Vol. kerak. De afstand naar de Waal wordt zo met 39 km en de vaarduur met vijf uur verkort. België betaalt 85 procent van de aanlegkosten, waar tegenover staat dat Nederland het onderhoud (2,5 miljoen gulden per jaar) voor zijn reke ning neemt. Hiermee wordt aangetoond, aldus de Kamer, dat Nederland oog heeft voor de belangen van de partner. Het verdrag werd algemeen een voorbeeld van Europees donken genoemd. Met de Schelde-Rijnverbinding hing ten nauwste het Brabantse plan samen een zeehaven te stichten aan de Wester- Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Koel weer met matige, af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Vandaag: zon onder 20.59 uur. Maan onder 20.19 uur. Morgen: zon op 4.30 uur. Maan op 4.08 uur. VV (Van onze parlementaire redactie) Een tiental jongeren, vormend de K V.P.-jongerengroep in Eindhoven, heeft een verklaring rondgezonden aan alle K.V.P..jongerengroepen in het land, waar in gesteld wordt dat een confessionele partij geen zin meer zou hebben. Door deze actie kan het congres van de K.V.P.-jongerengroepen, dat op 4 en 5 juli a.s. te Zeist wordt gehouden, een interessant verloop krijgen. Onderwerp van gesprek op dit congres is onder meer de zin van een katholieke partij in het Nederland van nu. Hierover houdt dr. Marga KJompé een inleiding. Minister president mr. Marijnen spreekt over de werking van de democratie in Nederland. Over de actualiteit van de sociale ency clieken wordt gesproken dooi* dr. Nuyens, over net vraagstuk van oorlog en vrede door prof. dr. Van Leeuwen s.j. De direc teur van het K.'V.P -partijbureau. Wouter Perquin. houdt een inleidjn« over Kerk en Staat. De heer Assmann (K.V.P.) vond het een logische consequentie van Brabants bereidheid om van het Kreekrakplan af te zien, dat de regering medewerking verleent aan het zeehavenproject in de Oosterschelde, het zogenaamde Reimers- waalplan. „Kan de regering duidelijk stel len", vroeg hij, „dat de geestelijke be. reidheid tot medewerking aanwezig is?" Hij verzocht de ministers tevens te ver klaren dat zij bereid zijn tot een dusda nige medewerking dat bij de afsluiting van de Oosterschelde (1978) het plan ge concretiseerd zal zijn. Hij vond steun bij de woordvoerders van de P.v.d.A.. de heer Bommer, de heer v. d. Peijl (C.H.U.) I en mevrouw Stoltels-v. Haaften (V.V.D.). De heer Bommer zei dat het Reimers-1 waalplan met het Waarcle-kanaal hem „uitermate aantrekkelijk" voorkwam, zo-1 wel met het oog op Brabant en Zeeland, als op Gent. Evenals de andere woordvoerders vroeg de socialistische afgevaardigde met na druk om een duidelijker uitspraak van de regering ten aanzien van het huidige ka naal Hansweert-Wemeldinge, dat Neder, land ingevolge het verdrag naar believen kan sluiten. Met name in Gent en in Zee land bestaat daarover enige ongerustheid. Van Waalse zijde in België is men ook ongerust over het feit dat het verdrag bepaalt dat België zoet Maaswater moet leveren om verzilting van het toekomstige Zeeuwse meer tegen te gaan. In Luik vreest men kwalijke gevolgen voor de waterstand in het Belgische kanalennet. Van regeringszijde is echter verklaard dat bij de zoetwaterlevering niet alleen rekening gehouden zal worden met de Belgische belangen van drinkwatervoor ziening, landbouw en industrie, maar ook met die van de scheepvaart. Met klem drong de heer Assmann, ge steund door de andere woordvoerders, aan op publikatie van het rapport van de werkgroep ontwikkeling Westersclielde- bekken een studie die nadere gege vens bevat over de aanleg van een zee haven in de Oosterschelde. „Ik zie geen enkele reden om het rapport geheim te houden", aldus de heer Bommer. Het stuk ligt thans voor de Kamerleden ter visie, maar op elke pagina ervan staat met gro te letters: „Vertrouwelijk Waren de zeehavenplannen van zuid west-Nederland (een bijdrage in de na tional e zeehavenontwikkeling, aldus de heer Assmann), het kanaal door Zuid Beveland, de Belgische zoetwaterlevering en publikatie van het rapport van eerder genoemde werkgroep de voornaamste „stenen des aanstoots" de Kamerleden hadden ook problemen op ondergeschik- tere punten. De heer Assmann wilde we ten of de Theodorushaven van Bergen op Zoom uitgebreid kan worden in het schorrengebied ten oosten van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding. Hij vroeg ook of de aanleg van de nieuwe vaarweg niet sneller dan in 9 jaar kan geschieden. De heer v. d. Peijl wilde weten of het verlies van landbouwgrond (250 tot 300 ha) niet gecompenseerd kon worden door spoedige inpoldering van het Land van Saeftinge. Hij en de heer Bommer vroe. gen ook waarborgen voor de drinkwater voorziening van midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen, die vanuit het Westbrabantse Ossendrecht geschieden moet. In de Kamer werd ook gevraagd de uitvoering van het verdrag in nauw overleg mei Brabant en Zeeland te doen plaatsvinden en daarbij ook de parlemen taire Beneluxraad in te schakelen. Over het Reimerswaalplan zei minister Van Aartsen dat het Kreekrakplan „door allerlei omstandigheden" is verlaat. Hij zei niet nader op die omstandigheden te willen ingaan. Hij verklaarde voorts met de meeste nadruk „dat ook het huidige kabinet zich geheel en volkomen aan de toezegging van het vorige kabinet wil houden". Tot driemaal toe zei hij dat de uitvoe ring „helaas" moet wachten op afsluiting van de Oosterschelde. Met de voorberei dingen hoeft echter niet tot dat tijdstip gewacht te worden. Minister Van Aartsen voegde eraan toe, te hopen dat alle twij fels na zijn verklaring weggenomen zul len zijn. Wat het rapport van de werkgroep ont wikkeling Westerscheldebekken betreft zei hij dat het geenszins uitgesloten is dat de regering binnenkort tot publikatie daarvan kan overgaan. Op een vraag van de heer Van der Peijl over de beloofde zeehavennota antwoordde hij, dat deze, „als het enigszins kan", nog dit jaar zal worden overgelegd. De mogelijkheid van een eventueel ka naal bij Waarde moet nog bestudeerd worden, aldus de minister. Zo lang deze vervangende vaarweg er niet is, zal het kanaal Hansweert-Wemeldinge niet wor den gesloten of verwaarloosd. De heer Assmann antwoordde hij dat het schor rengebied ten zuiden van Bergen op Zoom ook voor uitbreiding van de bin nenhaven kan worden gebruikt, mits de vaart op de Schelde-Rijnverbinding niet gehinderd wordt. De uitvoering van de nieuwe vaarweg vergt nog zoveel studie, dat een snellere realisering niet verwacht mag worden. De drinkwatervoorziening van midcien-Zeeland zal volgens de be windsman niet in gevaar komen. Over de zoetwaterlevering van België zei hij tenslotte, dat de Belgische belangen welis waar in het oog zullen gehouden worden, maar dat de regering groot gewicht hecht aan de verzoeting van het Zeeuwse meer, waarvan de watervoorziening van heel zuidwest-Nederland in de toekomst zal afhangen. De leeuwenzevenlingdie een week of vijf geleden in een ondergronds hol in Burgers Dierenpark in Rhe- nen is geboren, is gisteren voor het eerst in het daglicht ver schenen. Foto: De heer Van Hoof jr., directeur van het dierenpark (rechts) en twee oppassers tonen met trots de door hun aantal bijzondere welpen. Gisteren is in Keulen het elfde slacht offertje van de aanval van een maniak op een rooms-katholieke school overle den. Het was de negen jaar oude Inge borg Hahn. Er waren eerder acht kin deren en 2 onderwijzeressen gestorven Er verkeren nog negen kinderen en een onderwijzeres in kritieke toestand. (Van onze parlementaire redactie) De regering is beslist van plan om met wettelijke maatregelen op te treden tegen de activiteiten van de R.E.M. De regering houdt zich beschikbaar om het tegen de R.E.M. gerichte wetsontwerp eventueel te behandelen tijdens het op 9 juli a.s. aanvangende zomerreces van de Kamer. De Kamer is hiertoe bereid. Alleen de V.V.D. is er tegen, terwijl de C.H.U. de noodzaak tot onderbreking van het reces betwijfelt. Dit bleek gisteren in de Tweede Ka mer tijdens hel ordedebat over het anti-R.E.M. wetsontwerp. Zoals bekend wil de R.E.M. 15 augustus a.s. met haar uitzendingen beginnen. Minister Scholten wilde met zijn uit spraken de Kamer overtuigen van de ernst waarmee ook de regering de De Parijse modekoning Jacques Esterel heeft aangekondigd zijn mannequins met kale hoofden de nieuwe herfst-wintercollectie te laten presenteren. Op de foto heb ben we hiervan vast een voor proefje, maar of iedereen het mooi zal vinden...? R.E.M.-affaire benadert. Met name van socialistische zijde was eerder door dr. Vondeling de regering gebrek aan be sluitvaardigheid verweten. Minister Scholten, terzijde gestaan door minister Luns (buitenlandse za ken), deed alle moeite de Kamer ervan te overtuigen dat het uitstel van de be handeling niet aan de regering verweten kan worden. De minister wenst aan zijn memorie van antwoord alle zorg te besteden, omdat het ten zeerste aankomt op de daarin gebruikte formuleringen." De haast van dr. Vondeling noemde hij kortzichtig. Met dit uitgangspunt stem den de liberale fractieleider mr. Geert- sema en CHU-fractieleider mr. Beer- nink ten volle in. ..Het zou regering en parlement onwaardig zijn als hier op onverantwoorde wijze overhaast te werk gegaan zou worden", aldus mr. Geert- sema. Laatstgenoemde was overigens de enige spieker die van oordeel was dat de behandeling van de R.E.M.-wet geen onderbreking van het zomerreces bil lijkt. Dat zou zijns inziens alleen moeten geschieden ,,als er van een noodtoestand sprake is of een nationale ramp op komst is." De overige fracties lieten er echter geen twijfel aan bestaan het reces voor deze zaak te willen onderbreken. Minister Scholten liet gisteren ook nog blijken, dat het nog mogelijk is. dat hij wijzigingen in zijn wetsvoorstellen zal aanbrengen. Hij wees er ook op dat het wetsontwerp eenmaal wet ge worden de toetsing aan internationale verdragen moet kunnen doorstaan. Mr. Geertsema legde er evenals de heer Koekoek (Boerenpartij) de nadruk op, dat wat de R.E.M. thans doet met haar televisie-eiland zijns inziens vol strekt niet illegaal is. ,.Er is nog geen enkele wettelijke be paling die deze activiteiten verbiedt", aldus mr. Geertsema. Dr. Vondeling vond dat de R.E.M. thans reeds in overtreding is. Hij schet ste de huidige handelwijze van de rege ring als ,,een testbeeld van slecht be leid." Hij vond dat minister Scholten en minister Luns in hun specifieke vak (kennis van het volkenrecht) gefaald hebben. Gisteren zijn de laatste militairen van de V.N.-strijdmacht in Kongo uit Leo- poldstad vertrokken. De taak van het V.N.-leger, dat bijna vier jaar in Kongo was gestationeerd, is daarmee formeel be ëindigd. Een paar honderd Nigerianen zijn achtergebleven. Zij zijn overeenkom stig een akkoord tussen Kongo en Nigeria aan het Kongolese leger „uitgeleend". President Kasavoeboe heeft gisteren het ontslag aanvaard van de regering-Adoela. die met het oog op het aflopen van de oude. uit de Belgische tijd daterende grondwet, moest aftreden. Over een nieu we grondwet wordt nu een referendum gehouden. In een radiotoespraak zei Ka savoeboe, dat hij binnenkort een infor mateur zal aanwijzen die misschien belast zal worden met de samenstelling van een nieuw kabinet. Men is nieuwsgierig naar de rol welke Tsjombe wellicht zal gaan spelen. De Kongolese president zei dat de nieuwe regering tot taak zal krijgen de rust in het land terug te brengen, nieuwe verkiezingen voor te bereiden en orde te scheppen op het gebied van economie en financiën. Secretaris-generaal Thant van de Ver enigde Naties heeft in een rapport ge zegd dat de toekomst van Kongo er aan het eind van de vredesmissie van de Ver enigde Naties (kosten anderhalf miljard gulden) „niet erg veelbelovend uitziet". Er blijven grote en ernstige problemen bestaan die alleen kunnen worden opge. lost door „verstandige, verlichte, krach tige en moedige leiding, een doeltreffen de regering en enige mate van begrip en steun van het volk", zei Oe Thant. „De Kongolese regering zal bij het te gemoet treden van deze problemen de be schikking hebben over het grootste van alle technische hulpverleningsacties van de Verenigde Naties", aldus Thant, die benadrukte dat het terugtrekken van de V.N.-strijdkrachten niet inhoudt dat er ook een einde komt aan de technische bij stand van de Vei*. Naties in Kongo. Hij is van mening dat handhaving van de V.N.-strijdmacht niet zou hebben bij gedragen tot oplossing van de Kongolese crisis, omdat de huidige moeilijkheden van binnenlandse politieke aard zijn. De moord die in Albertstad werd ge pleegd op de leider van de Baloebakat- partij, Jason Swendwe, is gevolgd door moorden op de minister van openbare werken van Noord-Katanga. Michel Ki- tenta, die eveneens tot de Baloebakat be hoorde. op de directeur van de gevange nis in Albertstad. drie rechters, een gees telijke en een twintigtal politiemannen. De moordpartijen zouden zijn gepleegd onder de leiding van een zekere Masen. goe, die behoort tot de oppositiegroep van Prosper Iloenga, die na de opstand van 28 mei werd gearresteerd. Prinses Irene is gistermiddag in Ma drid teruggekeerd. Zi| werd op het vlieg- veld Barajas vei velkomd door haar echt genoot en talrijke Spaanse vrienden. 's Morgens om half elf was de prinses met een door de K.L.M. gecharterd lijn- toestel van de Fmnair van Schiphol ver trokken. Ze werd uitgeleide gedaan door haar moeder, koningin Juliana, en haar vriendin, Petra Brusschart. Een half uur voordat het vliegtuig zou vertrekken arriveerde de prinses met haar moeder en haar vriendin in een liofauto op de luchthaven. Daar achter volgde haar Spaanse reisgenote, Carmen Soler. Na het afscheid van haar moeder draai de de prinses zich nog even om en wuifde koningin Juliana, die in de VIP-kamer het gordijn opzij schoof om haar dochter na te kijken, vaarwel. De op Schiphol aanwezige bezoekers, waaronder vele schoolkinderen, sloegen vanaf de balustrades het vertrek van de prinses gade en zwaaiden haar na, toen zij het vliegtuig binnenging. Foto: De prinses op weg naar het vliegtuig. Gisteren is het pas getrouwde echt paar Boesveld uit Zaltbommel tijdens een wandeling langs de rivierkant bij de Waalbrug het slachtoffer geworden van een landmijn uit de oorlog. De man, de 25-jarige H. Boesveld, kwam om het leven, zijn vrouw, mevrouw G. Boesveld- Gortzak, werd gewond. Waarschijnlijk heeft de heer Boesveld vlag langs de laagwaterlijn een voor hem vreemd voorwerp ontdekt, waar hij op getrapt of op geslagen heeft. De heer Boesveld werd door de ontploffende mijn onherkenbaar verminkt en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde vlak bij de plaats waar vroeger een bunker stond. In 1946 kwamen twee jongelui uit Zalt bommel in dezelfde buurt ten gevolge van een mijnontploffing om het leven.

de Stem | 1964 | | pagina 1